Cjrocn '2wartj-Jexels in het harL, De Texelse raad gaf zijn visie op de voorstellen van B. en W. Alles voor U meneer Herenmode Moerbeek Hummeloord, dorado voor OudeschiLder jeugd Alles voor U mevrouw Damesmode Moerbeek Setter-Set Moeder-Geschenk ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 73e JAARGANG No. 7308 TEXELSE COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdaqs Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De zitting van de woensdagmiddag gehouden gemeenteraad gaf aanleiding tot uitgebreide discussies. De heer C. J. van der Kooi (VVD) bracht de op de be groting van de Stichting Sociaal Toerisme Texel geplaatste post van 2500,ter sprake, bedoeld voor de voorbereidende werkzaamheden in verband met de bouw van een dagverblijf. De administrateur van de stichting had in zijn jaarverslag ook de woorden kantine en kampwinkel gebruikt, hetgeen als een uitbreiding van de service zou moeten worden beschouwd. Men had een enquête gehouden, maar slechts een gering (3 pet.) aantal kam peerders had zich de moeite getroost het betreffende formulier in te vullen. Het merendeel van hen stelde de uitbreiding van de service op hoge prijs. De heer Van der Kooi noemde de stichting van ge noemd gebouw nadelig voor de midden stand. Het bedrag, daaraan te besteden zag hij liever aangewend voor de bouw van woningen. Voorts keerde hij zich tegen het plan om het kampgeld te ver hogen van 50 op 75 ct. „Dit is in strijd met de regeringspolitiek". Bovendien was er volgens hem een behoorlijke winst ge maakt, terwijl de stichting toch niet het maken van winst beoogt. De voorzitter, burgemeester C. de Ko ning, antwoordde, dat de middenstand van de stichting profiteert. Spreker vond het daarom ergerlijk dat steeds weer een agitatie uit de kringen der middenstand naar voren komt. Het is een miskenning van de bedoeling van gemeentebestuur en stichting te menen, dat zij zouden treden in een ander spoor dan van de stichting. De voorzieningen hebben ten doel een overbelasting in De Koog zelf te voor komen. Waarom heeft men niet van par ticuliere zijde voor de nodige voorzienin gen gezorgd? Het is een gemeentelijk belang mede te werken aan een behoorlijke opvangge- legenheid voor wie op het kampeerter rein verblijven Als dit kampeerterrein bij de Slufter lag of waar elders ook, zou niemand tegen de plannen bezwaar ge maakt hebben. Overigens: de twee mid denstandsverenigingen kunnen in deze stichting meepraten. Een en ander mag niet worden gezien uit het kleinzielig oogpunt van concurrentie. Genoemde voorzieningen horen er nu eenmaal bij. Wat de verhoging van de kampgelden be treft: wij handelen geheel volgens het advies van de Orkava". De heer N. H. van Schoonhoven (KVP) merkte op, dat dit tarief aan de lage kant is, want elders geldt voor het kustgebied een kamptarief van 90 ct. In het binnenland is het tarief overal 75 ct. Dc stichting mag de particulieren geen oneerlijke concurrentie aandoen en als wij beneden het geldende tarief bleven zouden wij dat juist wèl doen. De voorzitter merkte op, dat wat de winst van de stichting betreft, deze kan worden aangewend voor de uitbreiding der recreatie of anderzins. Hij voegde er aan toe, dat het uitsluitend gaat om de service aan de kampeerders ter plaatse te verhogen en dat andere groeperingen de kantine niet kunnen aandoen om er een kopje koffie te gaan drinken. De heer Van der Kooi lichtte toe, dat zijn betoog niet enkel op kritiek neer kwam, want hij is ervan bewust, dat de stichting ook veel goed werk doet. Zij is inderdaad van groot belang voor de Ko- ger middenstand, maar mocht daar t.z.t een kampwinkel komen dan is dat wel een groot nadeel voor diezelfde win keliers. Voorzitter: Dan dienen die winkeliers het voorbeeld te volgen van hun collega', te Bakkum. Een zelfde mogelijkheid was geschapen voor „Loodsmansduin", maar daar heeft de middenstand gereageerd op een wijze, die niet te waarderen was. Wij gaan nu eenmaal niet bedelen en onderhandelen op een basis, die toch niet bereikbaar is. De winkeliers zouden des noods collectief een kampwinkel kunnen exploiteren. Als de winkelbedrijven be reid zijn er een filiaal te stichten zijn ze welkom. Dat zou dan kunnen geschieden tegen een bepaald bedrag per overnach ting. Dat systeem wordt reeds op meer dere plaatsen in het land toegepast. Naar de „eigen" school Ook het voorstel tot herziening van de verordening op het openbaar lager onder wijs in deze gemeente gaf aanleiding tot discussies. Voorgesteld wordt de gemeen te in negen schoolkringen te verdelen Tot elke (openbare) lagere school kun nen, zo luidt de verordening, slechts die kinderen worden toegelaten, wier ouder lijke woning is gelegen binnen de school- kring, waarin de te bezoeken lagere school zich bevindt. B. en W. zijn bevoegd, in overleg met de betrokken schoolhoofden, bij wijze van uitzondering ontheffing te verlenen. Mevr. Vrijdag-Keijser (WD) sprak van een fictief besluit, daar cijfermate riaal ontbrak. Het motief kon zij boven dien niet onderschrijven, want de ouders zullen alleen in de allerhoogste nood tot de maatregelen overgaan, welke bij aan neming van het voorstel practisch tot een onmogelijkheid behoort. Bovendien meende zij er een ten achterstelling in te zien ten opzichte van het bijzonder onderwijs, dat leerlingen uit alle wind streken kan aantrekken. „Wij geven thans een subsidie voor hetgeen wij anderen verbieden zouden". B. en W. worden bo vendien de slaaf van de onderwijzers, die tegenwoordig toch al zo gauw de porte feuille-kwestie stellen en het kind is de dupe van alles. Wij bevorderen door het verlenen van subsidies reeds de ontvol king van scholen. Ik zou wensen, dat de verordening ongewijzigd bleef en een ieder dus vrij blijft in doen en laten. De heer J. Daalder (A.R.) kon zich met deze laatste opmerking volkomen vereni gen. Het stuit hem tegen de borst, dat de ouders een zekere dwang wordt opge legd. Wat is belangrijker, de school of het kind? Voorzitter: Het gaat om de handhaving van de huidige scholengemeenschap te stimuleren. Hij doelde hierbij op Zuid en Midden-Eierland en De Cocksdorp Mevr. J. Koning-Bruin (P.v.d.A.) is voor het voorstel, maar dan dient men ook de oudercommissie te horen en niet het schoolhoofd alleen. Mevr. Vrijdag stond er op, dat getallen werden genoemd, maar de voorzitter ant woordde laconiek „Meer gevallen dan ge tallen". Devheer W. Wassenaar (P.v.d.A.): Het gaat er om, dat bepaalde acties, door ouders te ontketenen, voorkomen kunnen worden. Nu is het uitgesloten, dat het be staan van een school wordt bedreigd. De heer S. Keijser (VVD) vindt het voorstel zeer gevaarlijk „Dat heeft de praktijk bewezen". Spreker verzoekt dan (en voor Uw zoon) ook stemming. Voor het voorstel zijn mevr. J. Koning- Bruin en de heren Th. R. Hin (KVP-wet- houder), C. H. Roeper (P.v.d.A.-wethou der), P Smit (KVP), A. Dros (P.v.d.A.) F. L. de Grave (KVP), N H. van Schoon hoven (KVP), K. Beumkes (P.v.d.A.), J. Westdorp Jr. (P.v.d.A.) en W. Wassenaar (P.v.d.A.). Tegen stemden mevr. Vrijdag- Keijser (WD), S. Keijser (VVD), C. S. van der Kooi (VVD), S. van der Vis (CHU) en J. Daalder (A.R.). Cultureel werk Texel Ook de Stichting Cultureel Werk Texel kwam niet zonder woordenstrijd tot ge stalte. De heer Keijser vond het bestuur wel wat topzwaar worden om practisch te kunnen werken: handhaving van zo veel vertegenwoordigingen achtte hij een belemmering. Voorts noemde hij het op richten van een kunstkring die ook onder auspiciën van deze stichting staat funest voor de bloei van de „historisch gegroeide" toneelverenigingen, die reeds een groot aantal donateurs verloren hebben doordat velen niet ook lid van 'n toneelvereniging blijven. Niet juist achtte hij het bovendien, dat een kunstkring gesubsidiëerd wordt, terwijl de plaatse lijke toneelverenigingen zelfs vermake lijkheidsbelasting moeten betalen. Uiter aard had hij alle respect voor het prach tige werk, dat door de dorpscommissies wordt verricht. De heer Daalder meende, dat er te veel van bovenaf wordt geregeld. Hij zou lie ver zien, dat zulks van onderaf geschied de. De overheidsbemoeiingen gaan te ver en worden in het Cultureel Werk Texel geconsolideerd. Spreker noemde de stich ting een rad van avontuur. In artikel 5 7e lid der statuten lezen we: Waar geen overeenstemming is te be reiken over de samenstelling van een dorps- of buurtcommissie is de gemeente raad bevoegd een vertegenwoordiger van het betreffende dorp of de betreffende buurt te benoemen. De werkzaamheid van een aldus benoemd lid eindigt, zodra op de normale wijze een dorps- of buurt- vertegenwoordiger is benoemd. De heer Van der Vis kreeg een uitvoe rig antwoord op zijn vraag wat bedoeld wordt met het woord „sociaal", te lezen in artikel 2b „de bevordering van de bereidheid tot samenwerking van de ver schillende bevolkingsgroepen in het alge meen en meer speciaal, op sociaal en cultureel gebied". „Het bejaardenwerk loopt uitstekend en ligt b.v. in het sociale vlak", aldus de voorzitter. De heer Wassenaar noemde de omvor ming een positieve verbetering. Deze komt immers hierop neer, dat de nieuwe stichting, binnen door bij de subsidie verlening te trekken grenzen, financiële zelfstandigheid verkrijgt, wat een grotere zelfstandigheid en een lossere band tus sen stichting en gemeente inhoudt. Het niveau der stichting kan zodoende wor den opgevoerd, terwijl het verantwoorde lijkheidsbesef van haar bestuurders zou kunnen toenemen. Ook de heer Wasse naar zou de verdwijning der historisch gegroeide verenigingen ten zeerste be treuren. Alles moet worden gedaan om dit te voorkomen. (In hun pre-advies merken B. en W. op: In de reeks overleg organen ontbreekt nog een Contactorgaan voor toneel. Voorbereidende besprekin gen zijn reeds gevoerd, zodat ook deze formatie wel op korte termijn tot stand zal kunnen komen). De heer Daalder ziet de stichting toch als een semi-overheidsinstelling, want waar aan een bepaalde instelling geen be hoefte wordt gevoeld zegt de overheid „Het gaat toch door, wij benoemen wel zelf". Voorzitter: Het zou erg jammer zijn als traditioneel gegroeide verenigingen zou den verdwijnen, maar wij moeten toch ontkennen, dat de oorzaak van het ach teruitlopen der donateurs gezocht moet worden in de stichting cultureel werk Texel. De bezwaren van de heer Daalder acht ik aan alle kanten aanvechtbaar. Men onderschat heel sterk de goede bedoelin gen van alles en wat de culturele raad be reikt heeft is niet gering. Door de nieuwe vorm kan de invloed nog worden ver groot. Het voorstel wordt tenslotte aangeno men, waarbij mevr. Vrijdag en de heer Daalder hun „tegen" handhaven. Nieuwe marktgeldtarieven Het voorstel tot verhoging van de marktgeldtarieven werd met algemene stemmen geaccepteerd. Elders geldende tarieven vormden de leidraad. De nieuwe tarieven, en ter vergelijking de bestaan de, luiden: Omschrijving diersoort, resp. bestaand en verhoogd tarief: nuchter kalf ƒ0,20 ƒ0,25 schaap 0,20 0,30 jong lam 0,10 0,20 ouder lam 0,20 0,30 geit 0,15 0,20 jong varken 0,15 0,25 Het nadelig saldo, voor dit jaar ge raamd op 4.100,kan voor 1959 wor den begroot op 2.458,Voor het be spreken van een lammerenhok zal voor taan geen extra bedrag meer verschuldigd zijn. Bouw nieuwe u.l.o. in 1960? De huisvesting van de ulo (272 leer lingen) is totaal onvoldoende geworden en bovendien zeer ondoelmatig. De raad ging akkoord met het voorstel tot de bouw van een nieuwe school. De voor zitter hoopte, dat met de bouw in 1960 kan worden begonnen. Mevr. Koning-Bruin vroeg of er ook mogelijkheden bestaan voor het v g.l.o.- onderwijs. In deze sector liggen, zo meen de de voorzitter, meerdere mogelijkheden, o.a. ten aanzien van het technisch onder wijs. Misschien zou een combinatie land- bouwonderwijs-techmsch onderwijs rea liseerbaar zijn. Op deze vergadering werd voorts ge sproken over het al dan niet toetreden tot de industrialisatie-commissie voor Noord- holland-Noord. B. en W. menen, dat het contact met dat gebied niet zo groot is en zullen dan ook geen voorstel in die rich ting doen. De bestuursleden van de Sociale Dienst werden herbenoemd. Alleen de heer C. A, Kaczor was met herkiesbaar (65 jaar) en werd opgevolgd door de heer K. Hooger- heide. Herbenoemd ook werden de be stuursleden van het Weeshuis, de Stich ting Texels Museum en Sociaal Toerisme Texel. Ook de voorgestelde grondtransacties passeerden vlot de revue. Toegevoegd werden nog enkele punten, o.a. de ver koop van 373 m2 grond aan de heer M. W. Koorn, Wilhelminalaan, Den Burg, die aan de Brink te De Koog een woning wil bouwen. Koopsom bouwgrond J 3730.— of 10,— per m2. Van mevr. de wed. N. D. C. Eelman Wuis, De Zes nr. 12, Den Burg, zal wor den aangekocht pand Peperstraat 77 met erf en weiland, totaal 2800 m2 a 16.000,—. Pand Parkstraat 18, Den Burg, werd aangewezen tot tijdelijke ambtswoning voor de burgemeester. Rondvraag De heer P. Smit heeft zich danig geër gerd aan het meer dan baldadig optreden van scholieren, die aan de Westerweg bij Den Burg staande paaltjes al fietsende omtrapten. Wethouder Hin vond het frapperend, dat de Oudeschilder jeugd die dezer dagen een pluimpje kreeg van aannemer Vermeulen, daar nagenoeg alle ruiten vernield heeft van de bouwvallig geworden Hervormde kerk, voor wier restauratie nog steeds geen geld beschik baar is. De heer Daalder bepleitte invoering van een vuilnisophaaldienst te Oost, waar thans het vuilnis overal maar neerge gooid wordt De heer K. Beumkes deelde mede, dat achter twee houtrijke woningen te Den Hoorn nog steeds de geprojecteerde boomaanplant op zich laat wachten. Mevr. Vrijdag was verontwaardigd over het feit, dat de raad geen uitsluitsel was gedaan over het met de heer C. Wonder gevoerde proces. De voorzitter deelde mede, dat inderdaad verzuimd is dit onder de „mededelingen" te plaatsen. Het proces werd door de heer Wonder ge wonnen (en hij mag er dus nog een reeks van jaren boeren), doordat het bedrijf als tDe heer C. Kaczor onthult hier de naam van IOudeschild. (Zie verslag op tweede blad). kleuterschool van ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) BURGERZINLENING Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat per 1 december 1958 coupon no. 14 van de 4% obligatielening 1951, uitsluitend ten kan tore van de gemeente-ontvanger betaal baar zal worden gesteld. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd, dat degenen, die de coupons no. 5 tot en met 13 nog niet hebben verzilverd, dit alsnog kunnen doen. Coupon no. 4 verjaart per 1 december '58. Den Burg, 26 november 1958. Burgemeester en wethouders van Texel, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. (en voor Uw dochter) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 21 tot en met 27 november 1958 Geboren: Franciscus, zv. Johannes Hop man en Dorothea C. Zijm. Getrouwd: Hein Tjepkema en Maatje van Leeuwen; Johan W. B. v.d. Meer en Betsy C. Langeveld. Overleden: Willem van der Slikke, oud 23 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Simon Witte, van Engeland, naar Den Burg, Warmoesstraat 47; Alida A. G Idema, van Arnhem, Sw. de Landasstraat 91, naar Den Burg, Schoonoordsingel 41 VERTROKKEN PERSONEN Ida Huizinga, van Den Burg, Lijnbaan 31, naar Rhenen, Eist, Driftweg 13; Anna M Hapke (ev. De Waard), van C 102a, naar Den Helder, Eemstraat 27; Johanna R. H Bakelaar, van Den Burg, Witte Kruislaan 11, naar Emmen, Noord, Bag- gerstraat 35hs; Berend Amsing, van H 131, naar Den Helder, Buitenhaven 5; Herman F. Mulder, van H 131 naar Ka- merik, A 17; Geertruida Visser, van C 101c naar Alkmaar, Wilhelminalaan 11. dat zijn pas nylons hoeve werd beschouwd. Wethouder Roe per zei, dat na de afsluiting van het door het Weeshuis met de heer Wonder aan gegane pachtcontract de inrichting van de schuur zodanig werd gewijzigd, dat krachtens de wet naderhand van een hoeve kon worden gesproken. Mevr. Koning dankt het gemeentebe stuur voor de medewerking inzake de stichting van een kleuterschool te Oude schild. Voor de zoveelste maal meent zij te moeten wijzen op de desolate toestand, waarin het braakliggende stuk grond bij de r.-k. kerk verkeert. De heer J. Westdorp deed een goede tip aan de hand door te wijzen op het belang de voorrangsweg Oudeschild- Zaandammerdijkje tot voorbij de weg splitsing aldaar te verlengen. Spreker be pleitte voorts verharding van de langs het fietspad De Koog-De Cocksdorp lopende pad, d.w.z. vanaf de 's Hertogenboschweg tot het bungalow-bedrijf van de heer C. C. Handgraaf. De voorzitter zegde toe een en ander eens te zullen bekijken. De heer S. Kuijper verricht de officiële opening. ZUIGELINGEN CONSULTATIEBUREAU VOOR Woensdag 3 december consultatiebureau Woensdag a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 4 5 uur. Babyderm-wiegje gevuld met artikelen voor Baby's huidje f 3.95 AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 29 november Oost, 2.30 uur Intocht Sint Nicolaas. Oudeschild, 3 uur Intocht St. Nicolaas. Den Burg, intocht Sint Nicolaas. Den Burg, „Vergulde Kikkert", tentoon stelling konijnenfokkersver. „Kotex". Den Hoorn, Toneeluitvoering t.b.v. de kleuterschool. Den Burg, Ned. Herv. kerk, Concert door Kon. Texels Fanfarekorps, Dameskoor Den Burg, Advendo en Kerkkoor De Koog en door de heren Kraaijma en Broer, orgel, t.b.v. „Huize Irene". Zondag 30 november Den Burg, „Vergulde Kikkert", Tentoon stelling konijnenfokkersver. „Kotex". Den Burg, 2 uur, Start Sint Nicolaasrit M.A.B.-club Texel. Dinsdag 2 december Den Burg, Oranjeboom, Schoolvoorstel lingen toneelstuk onderwijzers. Woensdag 3 december Den Burg, Oranjeboom Schoolvoorstel lingen toneelstuk onderwijzers. Den Burg, Dorpshuis, Sint Nicolaasvie- ring bejaardensociëteit. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 december op om 8.25 uur en gaat onder om 4.32 uur. Maan: 4 dec. L.K.; 10 deca N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 29 nov. 10.09 en 22.17; 30 nov. 10.48 en 22.49; 1 dec. 11.25 en 23.22; 2 dec. 12.03 en 23.57; 3 dec. 12.41 en 4 dec. 0.37 en 13.39; 5 dec. 1.31 en 14.30; 6 dec. 2.44 en 15.50.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1