Pannes Hummeloorddorado voor Oudeschüder jeugd Wie zoet was, kreeg lekkers ZËNUWRUST 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 29 NOVEMBER 195» Tussen de Oudeschilder Achterweg en een nieuw aangelegde straat is een ge bouw verrezen dat luistert naar de naam „Hummeloord". Het is de nieuwe kleuter school van onze havenplaats. Een bijzon der geslaagd gebouw, een copie van „Het Mierennest", dat onlangs te De Koog geopend werd. Ook hier weer een ruim en vooral lichtminnend lokaal met keurig meubilair. Een riante entree met zitje voor de leiding, een ruime garderobe, een ongekend genot, want de oude „Konin gin Wilhelmina Bewaarschool" was een zeer sober gebouw, volkomen uit de tijd geraakt. Daar ontbraken uiteraard ook de moderne toiletten. Uit onze (zeer prille) jeugd herinneren wij ons als de dag van gisteren, dat wij, leerling van een andere uit de tijd geraakte kleuter school, het altijd vertikten de alleszeg gende vinger te verheffen, omdat wij be paald iets tegen „het toilet" hadden. Wel, wij vrezen thans zelfs een toiletvraagstuk in de hand te werken met een voorzie ning, die je welhaast tot het vingerop- Pteken uitlokt!! En dan niet te vergeten het miniatuurkeukentje: zie een onder deel van Madurodam. De tegenwoordige jeugd willen wij feliciteren met zulk een juweel van een schooltje. Geen wonder, dat de Oudeschilder toe komst op z'n paasbest gekleed was en de feestmuts op de krullen had gezet. De 25ste november was om zo te zeggen de dag van „Op naar het licht" Ook dit hadden degenen, die in 1890 het initiatief namen tot de stichting van een kleuterschool, de eerste van het eiland, nog eens moeten zien. Maar de generatie uit de „goeie, ouwe tijd" was rijkelijk vertegenwoordigd en wel door de heer C. Kaczor, S. Kuijper en C. Bak ker, allen oud-leerlingen van de „Prinses Wilhelmina Bewaarschool". De heer Kuij per was verzocht de nieuwe school te openen, omdat hij ook zoveel goed werk heeft gedaan als bestuurslid en de heer Kaczor mocht de naam onthullen. Het schoolplein was geheel gevuld met belangstellenden toen onthulling en opening plaats vonden. Daarna voerde de jeugd een vreugdedans uit onder lei ding van de dames v.d. Horst en Blom Mevr. G. van Sijp-Boon, die van 1915 tot 1940 de kleuters van Oudeschild als „Juffrouw Guurtje" heeft geleid, volgde ae verrichtingen eveneens met grote belangstelling. Verder zagen wij B. en W. volledig aanwezig, gemeente-secre taris P. Beemsterboer, Ir. Kipperman, di recteur van de Dienst Gemeentewerken, het schoolbestuur, het bestuur van de o.l.s., de dorpscommissie, mej. W. J. Mul ler, inspectrice, pastoor Wanna, de hoofd leidsters van de andere kleuterscholen. (Mej. Scheepmaker was door ziekte ver hinderd), architect Van der Struys en hoofdaannemer Vermeulen. Na de opening van de school begaf men zich naar de lagere school. Burgemeester De Koning merkte tot zijn grote voldoening op, dat Texel ten aanzien van de „hopelijk te bereiken vol tooiing" op het gebied van het onderwijs weer een stapje verder is gekomen. Dit is de vierde verantwoord ingerichte kleu terschool en binnenkort hopen wij daar een vijfde aan toe te mogen voegen. De tot standkoming heeft veel moeite ge kost. Het bereikte resultaat is te danken aan de medewerking van allerlei factoren en personen. Spreker richtte woorden van erkentelijkheid aan het adres van de inspectrice, van wier gunstige adviezen Oudeschild heeft mogen profiteren. Broodnodig Financiéel was ons doel lange tijd on bereikbaar in verband met de bestedings beperking. Er moest een belangrijk rente- verschil overbrugd worden. Oudeschild is in de loop der jaren nog al eens teleur gesteld geworden, maar eindelijk is het dan zo ver en de oude school, die zo slecht was, dat het eigenlijk niet langer verantwoord scheen om dat gebouw nog te gebruiken, kon voor goed vaarwel wor den gezegd. Ja, het nieuwe gebouw was broodnodig. Dit is een zeer geslaagd ge bouw geworden. Het is opgezet met de liefde van de handwerkman, want de heer Vermeulen heeft er met ongelooflijk plezier aan gewerkt. Dit object toch bracht hem terug in de oude sfeer van het originele ambacht en dat gold even eens voor de heer B. H Roest, die het smeedwerk voor zijn rekening nam. De De met feestmutsen ge tooide jeugd werd ge- tracteerd. Gebakjes, li monade, een gevulde beker. De stemming was tip-top. Later als ze een maal groter zijn, zullen ze zich deze dagen weer voor de geest halen, zo als de bejaarde Oudeschilders dat nu de den, zich het grote feest herinnerend ter gelegen heid van de inwijding der kleuterschool in 1893. Ook toen werd de jeugd rijkelijk onthaald. We le zen in een oude krant: „Zoowel deze als de aan staande scholieren wer den onthaald op krente- brood, koek en choco lade, terwijl aan het einde van de feestelijk heid aan de kleinen een keurige prent werd uit gereikt". burgemeester roemde ook het werk van de architect, de heer G. van der Struys, alsmede het werk van de plantsoenen dienst. Oorspronkelijk was men van me ning, dat er een bouwstrook zou kunnen worden overgehouden, maar de grond is bij het kleuterschool-plantsoen gevoegd, wat de ruimte uiteraard bevorderd heeft. Saneringsplan „Het saneringsplan voor Oudeschild is thans als het ware begonnen". De burge meester deed een beroep op de medewer king van jong en oud om te behouden en te beschermen hetgeen aangelegd is. Wat elders met de jeugd is bereikt, zoals in Zaandam, moet ook hier mogelijk zijn. Laten de volwassenen desnoods maar eens allemaal politieman gaan spelen! Vervolgens droeg de burgemeester de school over aan het bestuur. Hierna werd het woord gevoerd door mej. W. J Muller, inspectrice, die ver klaarde, dat het openen van drie scholen in zulk een kort tijdsbestek als een bij zonderheid mag worden beschouwd. In haar inspectie was dat tenminste nog nooit voorgekomen en waarschijnlijk is dit zelfs uniek voor heel het land. Binnen een jaar zullen hier zelfs vier scholen in gebruik genomen worden. Dit kan alleen door de samenwerking van vele krachten. Men kan zich gelukkig prijzen met een gemeentebestuur, dat de belangen van het onderwijs op zulk een voortreffelijke wijze behartigt. Maar.... Texel bezit ook, als ik het zo mag noemen, een moe der van het kleuteronderwijs, die stellig de nodige invloed weet uit te oefenen bij haar gemaal!! Slechte school, maar goede sfeer De inspectrice wenste Oudeschild van harte geluk met het mooie gebouw. Zij had tevoren reeds een bezoek gebracht aan de nieuwe Koger kleuterschool, wel ke haar grootste bewondering had afge dwongen. Met grote waardering sprak zij dan ook over het werk van architect en uitvoerders. „Het is werkelijk een ge bouw voor kleuters geworden". De oude school deugde nergens meer voor, maar wèl bezat zij tot de laatste dag een bui tengewoon prettige sfeer en de ouders stuurden hun kinderen er daarom toch graag heen. Spreekster schetste het ver schil tussen het kleuteronderwijs en dat van de „grote" lagere school. De moeder van de kleuter doet afstand van iets, dat zij eigenlijk veel liever bij zich zou willen houden. De naam leidster zegt genoeg, het accent wordt immers niet gelegd op het onderwijs, maar op de vorming, de leiding. Oudeschild, ik kan u wat dat betreft feliciteren, want mej. Van der Horst heeft in de achter ons liggende jaren getoond een grote liefde voor dit werk te koesteren. Dit werk biedt haar thans nog groter mogelijkheden. Overi gens blijft de verantwoordelijkheid groot, want het is een één-klassige school met 40 kinderen. Gelukkig bezit zij de nodige capaciteiten. De ouders dienen evenwel ten volle mede te werken om haar het werk zo aangenaam mogelijk te maken. Spreeksters wekte de ouders op om voor al ook eens te gaan kijken terwijl de jeugd aan het werk is. Zij besloot met de hoop, dat de kleuters zich in „Hummel oord" harmonieus zullen kunnen ont wikkelen en alzo een mooie, prettige schooltijd zullen genieten. 1890 - 1958 De heer P. Kleve sprak als voorzitter van het Kleuterschoolbestuur. Met dankbaarheid werd de prachtige school aanvaard, „Burgemeester, zonder Uw nooit aflatende stimulans zou de school er niet gekomen zijn. Moge er onder Uw bestuur nog veel ten gerieve van het onderwijs tot stand gebracht kunnen worden". Spreker ging vervol gens terug tot de pogingen, welke aan het einde van de vorige eeuw werden gedaan om te komen tot de stichting van een kleuterschool. Toen op 8 april 1890 de eerste stichtingsvergadering werd ge houden, ten huize van de heer Muller, al wel niemand gedacht hebben, dat het gebouw, dat men wilde bouwen, tot het jaar 1958 dienst zou doen! De tijdsom standigheden hebben wat dat betreft nog al eens een spaak in het wiel gestoken. De 25ste november is vooral voor Oude schild een feestdag. Ik wens mej. Van der Horst veel succes. Spreker dankte de architect, aannemer en onderaannemers: GOED HEILIGMAN Sint Nicolaas is weer gekomen Met zijn knecht uit het verre land; En de maan schijnt door de bomen, De bisschop wuift naar alle kant. Heerlijk, nog een kind te wezen, Vol verwachting 't kloppend hart, Voor Zwarte Piet in stille vrezen. Wat hij geeft, 't zij koek of gard. Alle winkels vol met speelgoed. Hè, die mooie grote trein, Als ik nu eens héél erg zoet ben. Zou die dan voor mij niet zijn? En dan al die mooie poppen. Echte krullen, blond en zwart. Om zo in 't poppenbed te stoppen, stelende elk kinderhart. Maar ook zïm de grote mensen, Nog gelijk ais in hun jeugd. Ieder heeft zijn eigen wensen. 't Kleinst cadeau geeft zelfs nog vreugd. Vijf december, jarige Sint, Gij zijt de goed Heiligman, Omdat ge als een ieders vrind, Ons wat blijdschap geven kan. A. van Leeuwen-Boon drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkendee onrein heden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist. „Uw werk is af". Ook werden gemeente werken en de plantsoenendienst bedankt voor de keurige omlijsting. De heer T. van der Heerik, hoofd van de afdeling financiën, werd geschetst als de man achter de schermen, wiens bij dragen van niet te overschatten betekenis zijn geweest. Zeer erkentelijk ook was de heer Kleve jegens het werk van de heer C. van der Kerkhof, die enige wand schilderingen heeft vervaardigd en daar- pnede buitengewoon goed geslaagd is. (Wij hopen er binnenkort nog eens een foto van te plaatsen - red.). „Moorddadig" Mej. van der Horst, het woord verkrij gend, zei „met de kinderen zou ik willen zeggen: „Het is moorddadig geworden". Men had mij al jaren geleden gefelici teerd met de bouwplannen van een nieu we school, maar het heeft toch nog even geduurd. Wat hebben we ons moeten be helpen: we verkeerden altijd in de angst nog eens door de vloer te zakken. We durfden eigenlijk geen dansje uit te voe ren en als we het toch deden en tot onze verbazing niet door de vloer gingen was er toch altijd de narigheid van de lawine van stof. Gingen we bij zomerdag in de tuin spelen dan moesten we ons tevreden stellen met.twee hobbelpaarden. Ook moesten we het zonder een garderobe stellen. Het verschil is dan ook wel he melsbreed. Wat zal de jeugd zich ook amuseren in de zandbak. Het is gewoon weg een dorado. Ik kan U dan ook niet zeggen, hoe blij we zijn met deze school. Mogen de tegenwoordige en toekom stige hummels van „Hummeloord" er een onvergetelijke tijd beleven". De heer Vermeulen, hoofdaannemer, zei, dat hij en de andere uitvoerders met het grootste plezier hadden gewerkt. Hij dankte vooral voor de genoten gastvrij heid. „Dat was fantastisch". Wat de „bal dadige jeugd" betreft: wij genoten een ontzettende belangstelling van die zijde, maar ze hebben eerbied voor het werk getoond en er is nooit één ruitje gebro ken. Datzelfde geldt trouwens voor De Koog! Een bijzonder woord van dank voor de ondervonden medewerking werd gericht tot de heer Kleve. Mej. Dros sprak namens het personeel van de o.l. school. Zij wees op het grote belang van het kleuteronderwijs in het kader van het totale onderwijs. Chronisch geldgebrek De heer C. Kaczor sprak als oud-be stuurslid hij heeft zo'n dertig jaar lang de functie van penningmeester vervuld. Allereerst las hij het bericht over de in wijding van de eerste school in 1893. De Texelaar gewaagde van een grote feest dag en thans zijn we opnieuw feestelijk bijeen om deze school te introduceren. Het ging bij de verwezenlijking der plan nen niet van een leien dakje, maar in 1893 kwam de kleuterschool niet zomaar in de schoot vallen! En wat een moeite en zorg gaf jaar in, jaar uit het financiële gedeelte. Chronisch geldtekort plaatste de penningmeester voor een dilemma, maar het moet gezegd, dat de bevolking altijd ten volle heeft medegewerkt om dat te kort weg te werken. Bazars brachten, voor die tijd, enorme bedragen op! (Sub sidies kende men niet: de normale inkom sten werden betrokken uit de donateurs- en schoolgelden. De heer J. D. Koning sprak namens de dorpscommissie. De tot standkoming van deze fraaie school is de vervulling van een onzer verlangens, die met elkaar een behoorlijke lijst vormen De heer J. A. Dros sprak namens het o.l. schoolbestuur. Ik zie het onderwijs als een strijd, als een wedstrijd met jezelf en je capaciteiten en mogelijkheden. De start is een belangrijk onderdeel in de sport wereld, wel „Hummeloord" kan onze jeugd een zeer vlotte start verzekeren, zodat de leerlingen zich vlotter bij het lager onderwijs zullen kunnen aansluiten, tot heil van hun ontwikkeling. Hierna begaf men zich opnieuw naar de school om deze te bezichtigen Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Lang voordat wij de paardevoetjes trippeltrap kunnen horen, zetten de lieve kindertjes hun schoentjes al klaar en zingen ze hun ontroerende liedjes bij de schoorsteen. En dromen ze van de gulle Sint. Ja, geen verjaardag wordt zö gevierd als die van de Goed-Heiligman. Het enthousiasme is ook op Texel weer hoog-op gelaaid en met vakmanschap door onze actieve middenstand onder steund Diezelfde middenstand zorgde er ook voor, dat Zwarte Piet de laatste tijd iedere maartdag op de markt ver schijnt om zich even later door een sleep van jeugdige bewonderaars te laten vergezellen. Om der wille van de smeer, want Piet is altijd uitgerust met een mand vol pepermoppen en ander strooi- TENTOONSTELLING NUTSKLEUTERSCHOOL Evenals vorige jaren zal in het speel lokaal van de Nutskleuterschool een ten toonstelling worden gehouden van de dit jaar door de Goede Sint aan de kleuters uit te reiken geschenken. De tentoonstelling is geopend op zater dag 29 november a.s. des avonds van 7.30 tot 10 uur en een ieder is van harte welkom. UAMEA.r handen ruw of schraal HAMEA-GELEIliü«£j NIEUWE GEZICHTEN IN BESTUUR V.V.V. DE COCKSDORP In Café Nota kwamen woensdagavond j.l. de V.V.V.'ers van De Cocksdorp in vergadering bijeen. Na de goedkeuring van de notulen der vorige vergadering en van het jaarver slag werd een praatje gehouden door de directeur, de heer J. C. Quint. Aan de hand van vervoerscijfers van de N.V. TESO over de afgelopen jaren en van het totaal aantal overnachtingen in dezelfde jaren, ging deze de sterke ont wikkeling van het vreemdelingenverkeer naar Texel na, een ontwikkeling die ener zijds verheugend is te noemen doch an derzijds problemen opwerpt omdat wij in de nabije toekomst niet onbeperkt zullen kunnen voortgaan met uitbreiding van het aantal accommodaties en in verband daarmede met het opnemen van steeds méér vakantiegangers. Want dan zouden onherroepelijk de natuurgebieden in het gedrang komen en zou het gevaar be staan, dat deze bij een al te druk be zoek van vakantiegangers voor het publiek zouden worden afgesloten. Daar mee zou Texel één van z'n voornaamste aantrekkelijkheden: de vrijheid, die men nu nog vindt in de duinen en bossen, ver liezen. Spreker zag als enige oplossing ten aanzien van het gevaar van overbe lasting van het eiland gedurende de korte periode van hoogseizoen, een veel rui mere vakantiespreiding. In dat opzicht was hij evenwel niet erg optimistisch gestemd, gezien een recente uitlating van minister Cals, dat het niet in het voorne men van de regering ligt, de spreiding der schoolvakanties wettelijk te gaan regelen en gezien de omstandigheid, dat langs vrijwillige weg tot dusver wel enige verbeteringen geboekt zijn maar dat van een werkelijke oplossing van het probleem nog lang niet kan worden ge sproken. Hij deelde mede, dat voor 1959 de bouwvakvakanties zijn vastgesteld van 18-27 juli en van 8-17 augustus en voorts, dat er voor Texel een gunstige kant zit aan de spreiding van de school vakanties in West-Duitsland voor het volgende jaar. voor Rijnland-Westfalen (het gebied waaruit de overgrote meer derheid der Duitse bezoekers komt) zijn die vastgesteld van 2 juli - 14 augustus, hetgeen de mogelijkheid inhoudt, dat we hier in juli een goede bezetting zullen krijgen. Ten aanzien van het zeer tal rijk bezoek van Duitse gasten stelde de directeur vast, dat de Duitse vakantie ganger van groot belang is voor Texel en dat de ondernemers het zelf in de hand hebben om de stroom van Duitse gasten voor de toekomst te behouden door n.l. een eerlijke prijspolitiek te volgen en van de buitenlandse gast niet méér te vragen dan van de binnenlandse. Wat de huidige ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer betreft, merkte hij nog op, dat De Cocksdorp in een gunstige hoek ligt omdat hier nog rust en ruimte te vinden is en omdat er door de ge meente een mogelijkheid tot uitbreiding van de accommodatie geopend is op een deel van het terrein van „Bouwlust" die, wanneer zij eenmaal gerealiseerd zal zijn, deze rust en ruimte niet wezen lijk zullen aantasten. Bestuursverkiezing De na de pauze gehouden bestuurs verkiezing bracht twee nieuwe figuren chter de bestuurstafel daar de aan de beurt van aftreden zijnde leden, de heren D. Quartel en C. Dros Bzn. te kennen hadden gegeven, zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar te kun nen stellen. Na een vlot verlopen stern- baar snoep. Hierboven ziet U de adjudant van de Sint op de Vismarkt vereeuwigd, terwijl hij, staande op een hem door onze lijffotograaf aangeboden krukje, het lekkers rijkelijk rondstrooit. Het was uiteraard een stunt van handeldrijvende middenstanders, die er belang bij hebben, dat ook bij winterdag een grote schare kooplustigen zich marktwaarts begeeft en wie de jeugd heeft, heeft ook de toe komst! ANDRE HIN VERTELDE VOOR OUD-LEERLINGEN Op 18 november gaf de heer André Hin een reisbeschrijving over Skandinavië voor Oudleerlingen der Lagere Land bouwschool en Landbouwhuishoudschool. André vertrok op 10 mei en zou in twee dagen Zweden bereiken, maar dat viel erg tegen, want bij de Deense grens ke ken ze erg nauw, in Zweden is het n.l. voor buitenlanders niet toegestaan te werken, hij moest dus centen tellen en dat was niet genoeg om 3 maanden van te leven, enfin op zijn eerlijke gezicht kon hij lenen van een bankdirecteur, die hem ever de grens opwachtte om het geld weer terug te krijgen. In Denemarken zakte hij door zijn voorwiel, nu hier en daar proberen om het gemaakt te krijgen, en dat bleek niet mogelijk, er moest een nieuw geïmpor teerd worden uit Tjecho-Slowakije en dat duurde 14 dagen. Intussen had André de tijd de omgeving te doorkruisen. Hij leende iets dat ééns een fiets was en reed enkele dagen met een veetransportauto mee. De heer Laan vertoonde hiervan enkele diaatjes. Toen het wiel er was ging de reis weer verder naar de boot, die naar Zweden zou varen. Toen hij pro beerde de boot te fotograferen, riep een stem „hé kaaskop, skije er maar uit jong, je redde het toch niet" en zo ontmoette hij Hollanders, twee chauffeurs van een auto met bevroren vlees. Zo kon hij mee rijden naar Stockholm. In Zweden aangekomen moest er dus stiekum wat gewerkt worden, want de bodem van de portemonnaie werd zo erg zichtbaar, ook al door dat wiel. En zo na het werk kon hij heerlijk zwemmen, het was daar toen 35 gr. C. en de bieten moesten nog op eén gezet. Het werk be viel best, want zoiets doen ze op Dijk manshuizen ook in het voorjaar. Ook bezocht hij het eiland öland, dat een steenachtige bodem heeft en ook een guurder klimaat als Zweden. Op de Zui delijke helft is een schapenboerderij, 1350 ha. groot met 650 schapen, 350 koeien en nog 300 ha. bouwland. Ook hier bestond een tekort aan werkkrachten. Maar bui tenlanders mogen er niet werken, omdat er werkloosheid heerst, maar vermoede lijk ook wel een groot percentage, die van hun beroep werkloos zijn. Vooral in en om de steden. Na Öland verlaten te hebben is hij steeds noordelijker streken gaan ver kennen. Door Lapland naar de Poolcirkel. Toen was het tijd om te sluiten en met de belofte een volgende keer de reis van de Noordkaap terug te vertellen, werd de avond gesloten. De Kerstavond is vastgesteld op 23 december; weer gezamenlijk in de Land bouwhuishoudschool. KOSTER JUBILEERDE De heer Th. Buisman, Molenstraat, Den Burg, herdacht zondag het feit, dat hij vóór I2V2 jaar benoemd werd tot koster van de Joannes de Doper-kerk. haard brand dè superieure petroleum kwaliteit voor uw oliehaard of kachel FIRMA DE GRAAF EN SCHOORL Waalderstraat 32, Den Burg, tel. 182, Texel. ming traden in hun plaats de heren M. J. Reuvers en G. Bakker. (De heer Bakker zal de functie van secretaris op zich nemen). In de rondvraag bepleitte de heer C. Zuidema, een andere vorm te kiezen voor ae jaarlijkse Zuidema-race, omdat men steeds weer dezelfde renners aan de start ziet verschijnen, of er eventueel een at tractie aan te verbinden. Het bestuur zal hieraan aandacht wijden, ook aan het verzoek om pogingen in het werk te stel len, de vuurtoren weer voor het publiek toegankelijk te krijgen. Omstreeks 11 uur kon voorzitter Jb. van Heerwaarden met een laatste hamer- klap de geanimeerde vergadering be sluiten.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4