Groen 'ZwartsJ"ex els in het hartL «floge hoeclen en pepennoppen met zes gitzwarte knechten Brandweer behield boerderij „Dei Gratia DE DBGERHRr Setter-Set De Sint troonde op de Groeneplaats IJlt ander Was de jeugd uitgelaten van blijdschap, toen „De Dageraad" Oudeschild het enthousiasme van de zes zwarte Pieten was niet minder groot. =r zei ,,'t Kost wat het kost, maar ik wil in het topje van de mast!" en de kapitein zijn knechten opdracht had kunnen geven, de roekeloze waag- tijdig een halt toe te roepen, hing die branie al boven het kraaiennest. Zo de glorieuze intocht van Sinterklaas, waarover wij woensdag reeds een vertelden. STAND VAN TEXEL -ai an 28 november t.m. 4 december 1958 Geboren: Bernard, zv Gerrit C. Halse- >e ia en Laurensje van Nuijs. Ondertrouwd: Jan van der Wal en Cj rederika Johanna Scholten; Johannes *1 lemer Stapersma en Sylvia Grace Al- ema; Abraham Cornelis Pool en Ber- aida Janny Dros. CJ Overleden. Frouwtje Kuiper, oud 82 rt iar, gehuwd geweest met Jacob Vellema, merder met Frits P. Klumper; Dientje aa leijzer, oud negenenzeventig jaar, echt- enote van Hendrik Witte. ZONDAGSDIENST DEN BURG (ingaande zaterdagm'Hdag 12 uur) DOKTER SCHALKWIJK VLIEGTUIGWRAK IN NOORDZEE Op ongeveer anderhalve kilometer uit de kust en ter hoogte van de Slufter moet het wrak liggen van het dinsdagmiddag verongelukte lesvliegtuig De piloot is inderdaad door een Wiermger visser ge red. De vissers hopen, dat het wrak kan worden gevonden en opgeruimd, opdat zij er straks niet met hun netten in zullen vastlopen. JEUGD IN EXTASE Leerkrachten bij het onderwijs op Texel hebben dinsdag en woensdag voor telkens tot de laatste plaats gevulde za len („De Oranjeboom") kunnen acteren in een stuk, dat ten nauwste in verband stond met de verschijning van de Sint (en zijn actieve knecht). Een zeldzaam leuk stuk en up to date ook. De stouterds werden bestraft en het brave kind dubbel en dwars beloond. Wat heeft de jeugd genoten. Ze wipten voortdurend in hun enthousiasme van de stoelen op. Wat leefden ze intens mee en welk een gejuich, toen de rekels aan de tand gevoeld werden. Wat hadden ze te doen met dat lieve wicht, dat voor de euveldaden van twee schelmen zou op draaien. Gelukkig kon het vonnis nog juist ten goede worden geveld. Alle kinderen vonden het geweldig jammer, dat er niet (veel) meer dan vier taferelen waren! De medewerkenden dat was duidelijk te zien speelden zelf ook met het grootste plezier. Wij kregen de indruk, dat de jeugd nog nooit zo ge noten heeft. Nog lang zullen ze over deze toneelmiddag, een in een bijzondere vorm gegoten sprookje nababbelen. Dit was dan de commissie van ontvangst, bestaande uit bestuursleden van ie Burger Winkeliersvereniging, die deze zeer geslaagde stunt georganiseerd d(bad. Van rechts naar links: J. H. Brügemann, A. J. Vonk J. Agter en Ph. Vlessing. h( Dp de bok koetsier en paardenvriend W. Zijm, die evenals de heer D. Witte JJJnefeen spontaan bereid was het rollend materiaal te verzorgen. Dit plaatje is op de haven genomen, daarna ging het regelrecht naar Den Buig. Dn 6D6 krijgt t thandend Maagzuur nebij wijze van toetje ).i] Qe ander zijn lijden begint al na de Teerste hap. Maar ni beide gevallen is 't ichrijnend vuur te blussen op het mo- vluent dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos «enieten van Uw kostelijke maal. teek steevast een paar Rennies bij U. Jfte zijn stuk voor stuk verpakt, smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekkei óók. ZON, MAAN EN HOOG WATER ke j De zon komt 8 december op om 8.35 lur en gaat onder om 4.28 uur. Maan: 10 dec. N.M.; 18 dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: dec. 2.44 en 15.50; 7 dec. 4.16 en 17.19; dec. 5.46 en 18.36; 9 dec. 6.59 en 19.38; dec 7.58 en 20.29; 11 dec. 8.49 en 21.15; dec. 9.32 en 22.00; 13 dec. 10.09 en 1.43. Aan het strand ongeveer een uur eer Qer hoog water. GEBRUIKTE KAARTJES WEER IN CIRCULATIE GEBRACHT Een (inmiddels ontslagen) chauffeur van de N.V. TESO hoorde in Alkmaar 'n maand tegen zich eisen, omdat hij ge bruikte buskaartjes weer in omloop had gebracht. Dit zou, volgens verdachte 8,40 hebben belopen. Naderhand heeft hij geprobeerd de verduistering weer recht te krijgen door aan te tekenen, welk bedrag hij aan gebruikte kaartjes had geïnd. Na de verklaring van de TESO-administratie was het de officier duidelijk, dat verdachte best kaartjes had kunnen krijgen als hij daar zijn best voor had gedaan. (Het niet meer voorhanden hebben van geldige kaartjes zou de aan leiding tot deze opvallende manier van doen geweest zijn). De verdediger, advocaat Jonker, zag geen enkel motief tot verduistering. Verdachte is immers, zo zei hij, in het bezit van een eigen huis, heeft een stukje land met bloembollen en waarom zou hij zich dus terwille van het luttele bedrag van 8,40 op glad ijs begeven? De eis van de officier achtte hij in ieder geval veel te hoog, een bescheiden boete zou een juistere strafmaat zijn, indien de rechters tot een schuldigverklaring zou den komen. dat zijn pas nylons S.V. DE KOOG Dit weekend geeft weer een volledig programma te zien. De adsp. binden van middag om 3 uur de strijd aan tegen Oosterend a. Doe je best, jongens. De welpen spelen om 2 uur tegen de welpen van Oosterend. Het eerste ontvangt WGW 3. De uit wedstrijd werd verloren, dus tracht re vanche te nemen. Speel de bal over de vleugels, zodat deze jongens de kans krij gen de W.-achterhoede te verschalken. Aanvang 1.30 uur. Het tweede gaat naar Den Helder naar HRC 7. Een moeilijke wedstrijd, maar jullie hebben de punten hard nodig, mannen. De boot vertrekt om 10.30 uur en de wedstrijd begint om 2 uur. Duizenden, althans tallozen, groot en klein, waren getuige van de leuke tafe reeltjes op het podium, dat op de vernieuwde Groeneplaats gebouwd was. Daar werd de Sint door de burgemeester (rechts) toegesproken. Ook de Sint en de voorzitter van de B.W.V. zijn achter de microfoon gaan staan, maar het aller aardigst was toch wel het optreden van de resp. afgevaardigden der drie kleu terscholen van Den Burg, die met de grootste vrijmoedigheid hun liedjes zon gen. Een der Zwarte Pieten verleende daarbij „technische" assistentie. OUWE SUNDERKLAAS TE OUDESCHILD Het zal aan de dorpscommissie niet liggen als het Ouwe Sunderklaasfeest niet slaagt. Alle voorbereidende maatregelen zijn getroffen om een vlotte gang van zaken te waarborgen. Het ligt nu aan de Oudeschilders oi ze door een massale deelname het ieest zullen doen slagen. Er zullen prijzen beschikbaar worden ge steld voor enkelingen, paren en groepen. Er is een jury benoemd, die voor de jeugd zal bestaan uit mevr. Krijnen- Blom, meester Kleve en meester Bruin, die de jonge Sunderklazen zal beoordelen van half vijf tot half zes bij of in het „Eigen Gebouw 's Avonds bestaat de jury uit mevr. N Zijm-v.d. Pol, H. Hoogerheide-Blom, Jur. Beumkes en J. Th. Boom, die de deelnemers zullen beoordelen van acht uur tot half tien bij Joh Slaman en J. Th. Witte. De Oudeschilders worden verzocht zo veel mogelijk licht te mken op plekken, war de straatlantaarns tekort schieten. De toegang tot het Eigen Gebouw is voor Oudeschilders gratis, voor niet- Oudeschilders 1,per persoon. Het is te hopen, dat velen het streven van de dorpscommissie zullen steunen v De Texelse brandweer, woensdagavond uitgerukt wegens een ontstaan van brand op boerderij „Dei Gratia", gelegen aan de Slufterweg, eigendom van de heer C. de Ridder, heeft bij de bestrijding van het vuur, dat zich slechts met de grootste moeite de kop liet indrukken, wederom haar grote waarde mogen aantonen, want door het vakkundig optreden kon deze, r.og vrije nieuwe boerderij van de onder gang worden gered. Toen het vuur be dwongen was, vertoonde het met asbest- platen bedekte dak weliswaar enorme ga ten, maar de schade was toch bijzonder klein gebleven in verhouding tot de zeer ernstige omstandigheden, waaronder de rode haan zijn kans dacht te slaan. Het vuur was namelijkontstaan door 'n defect aan de schoorsteen, lopend langs de brandmuur, gelegen tussen woonhuis en de voorraadschuur, waarin o.a. 40 ton hooi opgeslagen lag. De brand werd omstreeks kwart over zes ontdekt door de familie De Ridder. In oe schuur ontwikkelde zich reeds een vrij dichte rook, die allengs ook door een deur de stal indrong. De heer De Ridder, dapper terzijde ge staan door zijn oudste dochter, leerling van de landbouwhuishoudschool, slaagde er in al het vee tijdig naar buiten te drijven. Er stonden elf koeien op stal, 1 stier, 4 kalveren, 9 lammeren en een geit. Ogenblikkelijk daarop rende zijn doch ter naar buurman K. Wetsteen, omdat Dei Gratia" geen telefoon bezit. De heer Wetsteen draaide het nummer acht en stelde een telefoniste van het telefoon kantoor te Den Burg op de hoogte. Deze maakte verbinding met het huis van brandmeester Joh. Zoetelief, De Cocks- dorp Toen de heer Wetsteen zich op weg begaf naar de bedreigde boerderij hoorde hij reeds de sirene aan De Cocksdorp gaan. Omwonenden assisteerden bij het in veiligheid brengen van allerlei materiaal, maar door de verstikkende rook stond men al spoedig geheel machteloos. De spuit van De Cocksdorp was zeer vlug ter plaatse, ook arriveerde onmid dellijk de nevelspuit, die te Den Burg gestationeerd is en ogenblikkelijk werd daarmede het vuur vanuit de nok van het dak bestreden (Toen de brandweer verscheen, lekte de vlammen reeds uit het dak, zodat velen de algehele verwoesting van de boerderij niet denkbeeldig acht ten). Met verscheidene stralen, o.a. op de waterleiding, ging men de brand te lijf. Een zeer hardnekkige brand. Urenlang is er gespoten. Na enige tijd werd beslo ten het hooi enz. naar buiten te rijden. Toen men de wagendeur opende moest eerst een platte wagen naar buiten wor den gereden. Hierna begon men het hooi uit te vorken, maar dit was geen gemak kelijk werk, want telkens lekten de vlam men in alle felheid rond zich heen, zodat de nevelspuit voortdurend moest worden ingezet. De gehele nacht, achttien uur aan één stuk door!, is een ploeg van zes man in actie gebleven; ook dienen de andere medewerkers te worden genoemd, het trio, dat 12 uur lang in touw is geweest. De volgende morgen om twaalf uur werd de laatste vracht hooi naar buiten ge bracht. Het hooi brandde op het veld als een fakkel. Toen kon men de schade eerst goed vaststellen en die viel gewel dig mee. Het dak zag er, zoals gemeld deerlijk gehavend uit, maar de houten noordwand had practisch geen schade geleden. Dit is te danken aan het voor- trekkelijke werk van de brandweer, die onder leiding van de heren Zoetelief en Spigt dus weer effectief heeft mogen wer ken. De commandant van brandweer korps Texel, de heer Veldstra, die even eens ter plaatse was, kan over dit werk dus een prachtig rapport samenstellen, want een boerderij, waarvoor de kansen zeer slecht stonden, werd behouden. De waterschade in het woongedeelte is even eens zeer gering gebleven. Het vee heeft mede zijn behoud te danken aan de volop weerstand biedende deur naar de hooitas: deze deur was voor zien van een perfect isolerende laag asbest. Wij kunnen de familie De Ridder- Duinker dus feliciteren met deze betrek kelijk goede afloop. TER OVERDENKING Er wordt in de Adventsweken telkens gewezen op het licht, dat in de duisternis zal stralen. Wij kunnen daar in alle op rechtheid veel moeite mee hebben. We leven toch immers in een „verlichte" tijd. Wat moeten we nu nog licht en wat nog duisternis noemen. Ik meen dat onder duisternis gerekend mag worden alle haat, volkenkundig beleefd of beleden, of persoonlijk gevoeld en uitgedrukt. Alle leugen en onwaarachtigheid; elke vorm van onrecht en ongerechtigheid. Elke vorm van begeerte en razernijelke vorm van doden en moorden; elke vorm van vrijblijvendheid van mensen onder el kaar; elke vorm van elkaar een etiquetje opplakken om van elkaar af te zijn; elke vorm van jezelf schoonpraten, in plaats van een werkelijke beleefde solidariteit ook in de schuld en schuldeloosheid. En waar wordt in onze maatschappijvorm dit niet door allen op de een of andere wijze ervaren. En is het niet de wreed heid aan elkaar, dat we dit „normaal" vinden Zo is de wereld nu eenmaal. Om hier schuld in elkaar te vinden, behoedt ons ook voor de overmaat aan eigen hoogdunk, wanneer wij spreken over „onderontwikkelde gebieden", over „die zwarten", over „die mensen in het Oosten". De duisternis is daardoor vaak zo tastbaar dik en beklemmend, dat je af en toe je ogen moet uitwrijven om te durven lezen, dat er in de bijbel verteld wordt dat in deze duisternis licht straalt. Het licht van God. Ons inziens „dus" onzichtbaar. Maar niettemin toch verkondigd als „zichtbaar" geworden in Bethlehem. Mogen wij weer eens het heilige lef opbrengen om het licht van God, d.i. Zijn waarheid, vrede, gerechtigheid en liefde ook „werkelijk" in deze wereld te durven verwachten om het eens tegen te komen, oan zou het kind Jezus tenminste niet tevergeefs gekomen zijn. Gods heil is niet „geestelijk"; gelukkig niet. Hij is „vlees" geworden en heeft on der ons gewoond. Gods heil is „slechts" reëel. H. v. B. haard brand het beste voor uw oliehaard of kache* en... uw portemonnaie FIRMA DE GRAAF EN SCHOORL Waalderstraat 32, Den Burg, tel. 182, Texel. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 december a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2 uur; Den Hoorn 2.45 uur en De Koog 3.30 uur. NOG EEN KONIJNEN-SUCCES Blijkbaar heeft men bij het opsommen van de reeks van prijzen, die ter gelegen heid van de Kotex-show kon worden toegekend, een fraaie Franse Hangoor over het hoofd gezien. Dit betrof dan het exemplaar van de bekende fokker S. Keijser, Beatrixlaan, Den Burg, die het predikaat zzg verwierf en alzo voor een eerste prijs in aanmerking kwam. tfERDAG 6 DECEMBER 1958 igave N.V. v.h. Langeveld de Rooij 3 ekhandel Drukkerij Bibliotheek di O Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 73a JAARGANG No. T10I Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, -f 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm UITSLAG AANBESTEDING In opdracht van de Coöperatieve In- i koopvereniging voor Visserijbenodigd heden G.A. te Texel heeft de heer W. J. L. Boogaard, architect B.N.A., Wieringer- v/erf, donderdagmiddag in Hotel „Lake- man", Den Burg, openbaar in massa aan- 1 besteed het slopen van het bestaande en het bouwen van een nieuw pakhuis aan de haven te Oudeschild. Ingekomen waren de volgende biljetten: C H F. Duin 37.475,Fa. Van Wes- sem f 50.850,Fa. H Venema 39.700,Fa. B. Gieze 36.490— (laag ste); Fa. gebr. Timmer 37.900,Fa. D. Trap 42.300,—; Fa. Drijver 42.455,—; Fa. G. Witte 50.970,—; Fa. H. Blom en Zonen 42.300,—. De begroting bedroeg 43.285,

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1