Pick-ups Nut^spaarbank M. A. J. VONK M. A. J. VONK SETTER SET Electrohuis Bakker SINT-ACTIE nog één ronde om de prijzen P. S. Kuyper Zn. petroleum DE HAARDOLIE VISITEKAARTJES een electrlcien woonhuis net meisje 2 ha bloem bollenland vaste arbeider gesloten. gezouten snijbonen 'n Cadeautje Taxi Garage Reij Voor de feestdagen Texeis BioscoopTheater Telefoon 27 Sissi Keizerin en moeder Niet het verkooppraatje T.V. of Radio r Jau Agter zorgt er voor Tot volgend jaar fefr-'mLj* w- j Vredestein betekuit tevndai zijel MANTJES SCHOENHANDEL agent-bezorger v. Eierland voor ofiehaarden met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte C. J. VISMAN PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Pen Burg 10 uur Ds. Wolfensberger Maandcollecte kerkvoogdij 19.30 uur Ds. Van Reijendam De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Den Hoorn 10 uur Ds. Van Reijendam De Koog 10 uur Ds. H. v. Bilderbeek Gemeenschappelijke dienst met de Doopsgezinde Gemeente, met mede werking van Herv. kerkkoor, in de Kleine Vermaning. Collecte voor Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. De Waal 19.30 uur Ds. van der Zwaag Gemeenschappelijke dienst met de Doopsgezinde gemeente. Collecte voor Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Dosterend 10 uur Ds. Klijnsma Maandcollecte v.d. kerkvoogdij 19.30 uur Ds. Klijnsma, jeugddienst Maandcollecte v.d. kerkvoogdij Oudeschild 11 uur Eerw. heer Veldhuis GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur Ds. De Lange Dosterend 10 en 3 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (Onderh. Art. 31 K.O.ï Dorpshuis Den Burg Den Burg 10.15 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds. Van der Zwaag De Koog 10 uur Ds. Van Bilderbeek Gemeenschappelijke dienst met de Ned. Herv. gemeente, in de Kleine Vermaning. Oosterend 19.30 uur Ds. Van Bilderbeek De Waal 19.30 uur Ds. Van der Zwaag Gemeenschappelijke dienst met de Ned. Herv. gemeente, in de Herv. kerk Diakenverkiezing Den Burg en De Koog: na afloop kerk- lienst; De Waal, Oosterend, Den Hoorn: van 11 - 11.30 uur aan het kerkgebouw. Woensdag 10 december Zusterkring De Waal, Sinterklaasavond. S.V. TEXEL Programma voor zondag: 4e kl. A. KNVB: Schagen-Texel; BKC- VZV, Zwaagdijk-LSVV, Vios-Helder, JVC-Zouaven, Limmen-Meervogels. Afd. N.H.: Texel 2-Watervogels 2; Jun.: Watervogels-Texel. Adsp.: Tex. Boys a- Texel a, heden 3 uur. Onze belangstelling gaat naar Texel- Schagen. Ook nu weer twee oude beken den. Opnieuw zal het gaan spannen. Onze verwachtingen zijn gunstig als we zo spelen als vorige zondag. Laat het een goede afsluiting worden van deze eerste competitiehelft. We vertrouwen, dat Texel 2 nu vol doende zelfvertrouwen heeft om Water vogels te bedwingen. Ook hier de beide punten zou ons welgevallig zijn. De junioren moeten rekenen op een re vanche beluste Watervogelsploeg. Dat betekent aanpakken, snel en doortastend èn allemaal. Texel a zal het wel moeilijk krijgen te gen de Boys, die momenteel aan de kop staan. Speel je beste spel, jongens! Als jullie zouden winnen is er een kans voor de bovenste plaats. Dus allemaal in de beste vorm. Succes allemaal! NEDERLANDS SUIKERWERK WORDT OVER DE GEHELE WERELD GEVRAAGD Er is bijna geen land ter wereld of er worden artikelen van Nederlandse sui kerwerkfabrikanten gebruikt en hogelijk gewaardeerd. Uitvoer vindt plaats naar liefst 72 landen, waaronder alle Euro- marktlanden maar ook Engeland (waar naar de export zeer belangrijk is), Koe weit en de Belgische Congo, Hongkong en Irak, Amerika, Australië en Zuid-Afrika, Etheopië, Jordanië, Aden, Nigeria enzo voorts, teveel om allemaal op te noemen. Met kennersblik worden versqeqoten iondantjes in rubbervermen bekeken. De Nederlandse suikerwerkindustrie heeft, vooral na de laatste wereldoorlog, een peil bereikt, dat het beste in het buitenland overtreft. Zij heeft de geest van de tijd begrepen en gemoderniseerd, er darbij naar strevend om de hoogste kwaliteit te bereiken en een groot assor timent te maken. Alleen aan suikerwer ken wordt per jaar voor dertig miljoen gulden uitgevoerd; gemaakt wordt een 50 a 60.000 ton per jaar. Wat valt er onder deze industrietak? We onderscheiden enkele artikelen- groepen, zoals: hard gekookt suikerwerk (drups, trekwerk, toffees, caramels), laag gekookt suikerwerk (fondant, vruchten artikelen), dragee artikelen (een dragee is een kern van noot, chocolade of soms li keur met daaromheen een over het alge meen glad, soms ruw, suikerhuidje; er zijn harde en zachte dragees) en gestoken en gecomprimeerde tabletten (peper munt). Er bestaat vrijwel geen fabriek, die het gehele assortiment maakt. Meestal specialiseert men zich in een paar artike- lengroepen. Er zijn heel wat suikerwerk- fabrikanten in Nederland, ruim 350, waarvan een honderdtal 80°/o van de to tale produktie maakt. Er is dus een zeer groot aantal middelgrote en kleine be drijven. Een beetje historie zal dat be grijpelijk maken. Een beetje historie Eigenlijk is er niets nieuws onder de zon. Men vermoedt dat de oude Egypte- naren het suikerwerk al onder de een of andere vorm hebben gekend. De Romei nen deden dit zeker. Er kwamen daar zelfs beperkende bepalingen ten aanzien van het suikerbakkerswerk, daar men zich te veel te buiten ging aan het nutti gen van suikerstukken. Zij brachten het suikerwerk door hun veldtochten ook naar het noorden, maar het suikerwerk zoals wij dit kennen komt pas in het be gin van de 17de eeuw, wanneer de raffi naderijen ontstaan. Suiker was een goed conserveringmiddel en zo komt het dat suikerwerk veel werd verkocht door apothekers. Een voorbeeld waren de ge conserveerde rozeblaadjes, die genees krachtige werking moesten hebben. Het rozeblaadje komen we thans nog tegen, al is het dan geheel van suiker. Daarnaast kwamen de suikerbakkers op en onder hen waren beroemde namen. Vele tegenwoordige fabtieken zijn ont staan uit een suikerbakkerij. Ook waren er stekebakkers. Die verkochten bijvoor beeld pepermuntsteek en kaneelsteek en hun beste afnemers waren de boeren, die dit in de koffie gebruikten inplaats van suiker. Gingen ze koffie drinken, dan ging de pruim uit de mond, tijdelijk althans, en de steek erin! Industriële bedrijven waren er prac- tisch niet. Er was er een in Schiedam omstreeks 1800, dat nu niet meer bestaat en in Dokkum bevindt zich nog een van de oudste suikerwerkfabrieken van on* land. De grote opkomst Na 1918 is technisch een zeer grote ontwikkeling opgetreden en de grote op komst van deze industrietak begint dan ook na de eerste wereldoorlog. Van boter- babbelaars tot mechanisch gemaakte en verpakte zuurtjes die tezamen een fleu rige rol vormen, is een hele stap. Nederland is bekend om zijn gestoken pepermunt (deeg wordt gemaakt van een suikermassa, waaruit de pepermunten worden gestoken). Aanvankelijk werd pe permunt uit Engeland geïmporteerd en wel in blauwe zakken. Omstreeks 1900 gingen wij zelf pepermunt maken en ver pakten ook in deze blauwe zakken. Eerst kregen wij geen voet aan de grond, maar iangzamerhand gingen wij naam maken. De rollentechniek, die van de laatste 20 jaar dateert, heeft hiertoe ook meege werkt. Ook de toffee werd voor de eerste 'we reldoorlog uit Engeland geïmporteerd. Door de oorlog stagneerde de invoer en gingen wij zelf aan de slag. Zo zijn we via de apotheker en de sui kerbakker gekomen tot industriële bedrij ven, die de wereld van suikerwerk voor zien; een staaltje van Nederlands vak manschap en doorzettingsvermogen om trots op te zijn en even bij stil te staan, wanneer we de Sint Nicolaas- en Kerst- etalages van suikerwerken zien, een pe permuntje nemen omdat dat zo heerlijk fris is, of een zuurtje, toffee of welk an der suikerwerkprodukt ook, eenvoudig omdat het zo lekker is. TEXELAARTJES Deurw. Prins houdt maandag van 11 tot 2 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags ran 10,3C tot 1 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada,enz. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B., Den Burg, Tel. 85 Te k. grote part. board, sloop hout en diversen. Tegen con currerende prijzen. Slopersbedrijf H. Ooster beek en Zn. Bassingracht 353, tel. 3161, na 6 uur tel. 1369 Te k. aangeb. eiken dressoir, eiken kloostertafel en een bu- tagas straalkachel Te beVr. Prins, Parkstr. 38, Den Burg Te k. gevr. kinderbedje, dsvan Bilderbeek, Den Burg - Te koop of te ruilen voor kleiner wegens verhuizing 'n tropisch aquarium 103-50-50 compl. met standaard, A. J. Hillen, Weverstr. 44 Aan komen lopen jong zwart poes je. v. Wij k, Parkstraat 10 Te k. gevr. grote linnenkast of kabinet Aangeb. rijzadel. Zwan, De Koog, tel. 312 Te k. wegens overcompl. 1 dressoir, bankstel, bijzettafel tjes. Th. A. Siersma, Binnen burg 7, Den Burg Hoge bijverdiensten aangeb. voor aktieve mensen, met versprei den van folders, in elke plaats van ons land. Garantie- en provisiebasis. Brieven onder no 9978 aan Adveitentiebur. Benjamin, Bergweg 351, Rot terdam Met grote dankbaarheid en vreugde geven wij ken nis van de geboorte van onze zoon en broertje die we de naam van Simon gaven. H. W Stark C K Stark—Knol Maartje Duwie Ria De Cocksdorp, Texel 4 december 1958 Seizoenbedrijf op Texel zoekt vaste vrouwelijke hulp 's Zomers leiding bedrijfs- keuken 's Winters alle voorkomende werk in het gezin. Verder worden er ml en vrl seizoenassistenten ge vraagd Brieven onder no 1193 bureau Tex. Crt Hartelijk dank aan allen die medewerkten, door hun gaven aan het wel slagen van onze bazar ten bate van de Kleuterschool Ie De Koog Het bestuur der kleuterschool Jan v. d. Wal en Frederika Johanna Scholten hebben de eer u, mede namens hun ouders, kennis te geven van hun voor genomen huwelijk, waar van de voltrekking D V zal plaats vinden op vrij dag 19 december 1958 des namiddags om 1 uur ten gemeentehuize te Den Burg, Texel. Kerkelijke inzegening om 2 uur in de Qeref. kerk Ie Oosterend door de Wel eerwaarde heer Ds. F. J. Scholten. Ampèrestraat 71, Hilversum Peperstraat 61, Oosterend Texel, december 1958 Receptiedes namiddags van 4,30 tot 6 uur in het gebouw van Chr. belangen Toekomstig adres Oud Loosdrechtseweg 71 Hilversum Enige kennisgeving voor Texel A. C. Pool en B. J. Dros hebben de eer u kennis te geven van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaatsvin den op vrijdag 19 decem ber 1958 om 14,30 uur ten gemeentehuize te Den Burg Texel Postweg E 89, Eierland Vogelmient 24, De Koog Texel. Gelegenheid tot feliciteren op de trouwdag van 16 30 -18 uur Eierland E 89 Toekomstig adres: Vogelmient 24. Heden is van ons heengegaan, voorzien van de H H Sacramen ten, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Bernardine Wltte- Keijzer echtgenote van H Witte in de ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam H. Witle en fam. Den Burg, Texel, 3 december 1958 Gasthuisstraat 16 De gezongen uitvaart dienst zal heden plaats hebben vm 9 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper, waarna de begrafenis op het R Kkerkhof. Uw adres: Drukkerij Texelse Courant Heden overleed in Huize „Irene" onze lieve zuster, tante en nicht Frouwtje Kuiper wed. van Jacob Veilema eerder weduwe van Frits Pieter Klumper in de ouderdom van 82 jaar. Den Burg, 2 dec 1958 Namens de familie Mw v. d Ben—Kuiper Sterrelaan 44. Hilversum De begrafenis zal plaats vinden hedenmiddag 2 uur op de Algemene begraafplaats te Den Burg Hiermede beluigen v-ij u onze hartelijke dank ook namens wederzijdse ouders voor de zeer vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden H Tjepkema M Tjepkema— van Leeuwen P.H polder Texel, december 1958 GEVRAAGD Kennis van radio en T.V. strekt tot aanbeveling Electrohuis Bakker Nieuwe gezouten snijbonen 65 c. 0.5 kg Spruiten 65 ct per kg Witlof 90 cl kg Andijvie 65 ct kg Worteltjes 50 ct kg Schitterend verpakt en onverpakt fruit. Rijke sortering sinaas appelen en manderijnen Alle soorten nolen Van der Meer en Langeveld Aan de leveranciers van de Stichting Texels Museum De penningmeester van bovengenoemde Stichting omvattende het Texels Museum, de Oudheidkamer en perceel de Vergulde Kikkert verzoekt de leve ranciers de rekeningen uiterlijk 20 december a.s. in te dienen aan zijn adres Emmalaan 10, Den Burg Slechts dan kan voor tijdi ge betaling (voor 31 dec a s worden ingestaan Te koop aangeboden Wilhelminalaan 17. Te bevragen j. de lager, Zurich post Harlingen. BIEDT ZICH AAN: 14 jaar 3 dagen per week N Hopman, Ongeren Voor familie-drukwerk Drukkerij Texelse Courant Te koop gevraagd Acc kantoor Tuinema Reij, Warmoesstraat 16. Den Burg, Texel Tel 555 Gevraagd per 1 maait Woning disponibel Keijser, „Korenschoof" Wegens inkopen zomerartikelen dinsdagmorgen 9 dec. Mantjes Schoenhandel HEDEN MAAS, Groentehande! voor groot ol klein Dan moet U immers bi] J. P. STAM zijn I Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend 1 Kapper Bakker, Tel. 203 Hoge rentevergoe ding en gemakkelijke terugbetaling Kogerstraat 34 Den Burg Den Burg, Texel Telefoon 333 Platenspelers Wisselaars met of zonder versterker Ruime collectie platen Zaterdag 8 uur Zondag en maandag 8 uur Dinsdag 8 uur Zondagmiddag 4 uur Romy Schneider en Karl Heinz Böhm in De derde en mooiste Sissi film, nog pak- kender, nog kleurrijker. Dramatisch en spannend, vol humor en romanthiek, aangrijpend en menselijk. Een geschenk voor allen, die Sissi (Romy Schneider) bewonderen TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN. Kaartverkoop on de speeldagen van 12—1 uur aan de kassa. Deze week geen kaartjes van 50 cent. maar onze vakkundige opstelling van toestel en antenne moet de doorslag geven bij uw aankoop van Ook is onze service een zeer belang- ri|k punt. Wij staan achter u met Philips, Biaupunkt. Telefunken Greats, Erres T.V. en Radio. P S. Natuurlijk leveren wij ook com binaties T.V. en Radio vanaf f 1320, WINKELIERSVERENIGING DEN BURG Zij, die met het kansspel 38, 39 of 40 punten hebben gehaald, kunnen op Woensdag 10 december a.s. van 's middags 4 uur af in de zaal van „De Zwaan" komen gooien om ae prijzen. Ook wie zijn cadeautje nog niet afgehaald mocht hebben kan dan nog terecht Deelnemende winkeliers Horlogerie Leij dekker Fa. Lunter Fa. J. M. Moerbeek Fa. P. Moerbeek Fa. J. Nauta H. C. Prins, Parkstraat (Boekhuis en Kleuterhuis)D. van Sambeek- J. Bruin, Stenenplaats Schrama Fa. Jan Agter Electrohuis Bakker Horlogerie Bakker Drogisterij Bakker Bakker's Ijzerhandel Fa. J. H. Brügemann, Fa. J. G Dekker Dros' Magazijn Fa. D. Frank Fa. W. P. Geus Fa. P. Hoogerheide Fa. J. Kiljan Fa. P. S. Kuyper Drogisterij v.d. Slikke Fa. J. P. Stam N.V. Ph. Vlessing Fa. M. A. J. Vonk Fa. J. J. Vonk Fa. C. Witte Dzn. Rijwielhandel Zegel Langeveld «Sc De Rooij nvFa. Frans Zegel Kzn. Fa. D. Lemstra Textielhuis Zegel Een schattig Vredestein pantoffeltje voor Uw kleutert. In rood, gooi on blauw Malen 20 f/m 27 4.95 DAGBLAD HET PAROOL vraagt Brieven onder no. 1192 bureau van dit blad ftOVOT U VAN éf KOOP MN OOK'N tN OOST DIT ëU Voor het feest en voor het werk dat is het merk I Oosterend Den Burg Primo service doort Dorpstraat 19 - De Cocksdorp - Tel. 232

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 3