'üpiïs m DE HAARDO voor olienaa GRATIS °tvmShoii Prima service doors Grandioze Amusement Showavond BRUIN V", zuinig geen roef meer warmte De rijwielhandel van Den Burg dinsdagsmiddags gesloten Zeer nuttige elektrische geschenken M. A. J. Vonk Borduren J. G. Dekker Koopt nu Goutla's Glorie Een grote fles slaolie GRATIS mm Bakt met de feest dagen GRATIS IN GOUDA's GLORIE Dit is het EXTRA cadeauzegel Raadsel in Nijmegen is vanaf heden ook winkel en werkplaats Stofzuigers Strijkijzers Snelkokers Scheerapp.iraten Straalkachels Koffiemolens Klokken Wasmachines Centrifuges Verwarmingsdekens Voetstoven Ook voor reparatie UW adres Ceintuurs, knopen kousenreparatie binnen 4 dagen gereed VILT PITRIET RAFFIA KRAALTJES Telefoon 146 REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en. goedkoper! Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 46, Den Burg Volkswagenbusjes te huur voor kleine gezel schappen met en zonder chauffeur. Van Koningsbruggen Loodsgracht 22 Den Fielder, tel. 2026 De kenner kiest kwaliteit van Goënga's Slagerij Den Hoorn Tc lel 252 Op ieder pakje Gouda's Glorie vindt u nu niet al leen een Gloriespaarzegel maar tijdelijk ook een ca deauzegel EXTRA voor een grote fles GOUDA'S GLORIE SLAOLIE op 25 Mespuntjes Bezoek de markt Vanaf maandag geven de Verenigde Marktkooplieden bij elke bestede gulden een spaarbon voor een gratis entreebewijs voor de Bezoek de markt in een der plaatselijke zalen Bezoek de markt Ie klas artisten. Vele attracties met Fraaie Prijzen. Let op de volgende advertenties. Bezoek de markt (Mespuntje) Vraagt uw leveran cier ook onze folder over de Glorie-spaar- zegels en het oppiakvel voor uw Mespuntjes. U zult aangenaam verrast zijn Den Burg Telefoon 167 FEUILLETON door G. PLANTEMA 41. (Slot) „Jawel", zei Ernst Verhagen. „Dat is prachtig. Maar nu heb je nog maar twee namen genoemd". „Omdat die twee feitelijk de enigen zijn, die jullie van de bende kennen", zei Sven. „Zoals gezegd, acht mannen zijn gepakt, of liever, zeven mannen en een vrouw. Twee daarvan woonden in Nijme gen. Nabarescu en de Hoofdman. Mej. Ilescu behoorde tot de kern, die regel matig op reis was om de inbrekers te in strueren. De overige leden van de kern zijn evenals Mej. Ilescu buitenlanders. Hun namen noemen, och, dat heeft weinig zin. Maar de hoofdman. Sven Ohlquist keek zijn toehoorders even aan, als wilde hij zien, of de aan dacht niet verslapt was. „Ja, de hoofdman is het meest Nijmegenaar van allemaal. Hij is hier geboren en getogen! Maar hij heeft zich, hoewel rijk door de opbrengst van zijn daden, altijd bescheiden terug gehouden. Dat vond hij veiliger. Wie zou vermoed hebben, dat de eenvoudige An- dries Prater zijn bevelen gaf aan de rijke Nabarescu?" „Andries Prater?" riep Else Verhagen uit. „Waarom kijk je daar zo van op?" vroeg Ernst. „Prater was toch de huisknecht van Van der Zuyden en ik kende hem wel. Hij was een volmaakt onschuldig mannetje, ja, een beetje onnozel soms. Ik had altijd gedacht, dat er geen zier kwaad in hem stak en dat hij niet geboft had met z'n baas". „De schijn heeft je bedrogen", zei Sven. „Andries Prater heeft trouwens iedereen die hij kende, voor de gek gehouden. Hij moet een merkwaardig mens zijn en een geboren avonturier. Hij is van goede af komst. Nu ja, zijn familienaam is eigen lijk anders, maar die wil ik niet noemen. Hij heeft genoeg familieleden in Nijme gen wonen. Als jongen toonde Prater al neigingen tot het ongewone. Als jonge man kreeg hij de bevlieging dat hij door hard werken in een gewoon beroep de kost moest verdienen. Dat was niet be paald nodig, want hij bezat geld genoeg om er ruim van te leven, zonder een hand uit te steken. Hij vertrok uit Nijmegen. Zogenaamd, want in werkelijkheid liet hij z'n baard en snor staan en maakte zich door een paar kleine korrekties in zijn uiterlijk onherkenbaar. Toen kwam hij als huisknecht in dienst bij een heer Muerenbroeck. Ik weet niet, of Prater van plan is geweest, die gewone positie te blijven bekleden, als zich niet de kans had aangeboden, langs andere weg veel geld te verdienen. Hij reisde veel met Muerenbroeck, die zaken deed met Dene marken en Zweden. Daar leerde Prater onderwereldindividuen kennen. Daar maakte hij de plannen in verband met de juwelendiefstallen. Misschien was er toch niets van gekomen, als hij niet op een avond in Nijmegen een gesprek tussen 7'n werkgever en Nabarescu had ge hoord. Nabarescu, die hier pas kort woonde, vertelde over zijn proeven met een bedwelmend maar onschadelijk gas. Dat gas kwam Prater ideaal voor. Hoe moest hij er aan komen? Dat was ge makkelijk genoeg. Nabarescu had ont dekt, dat Prater geen gewone huisknecht kon zijn. Hij sprak hem eens aan. Er volgden meer gesprekken en voorzichtig kwam Prater met zijn plannen. Naba rescu had er wel zin in en zo werd sa mengewerkt. Prater en Nabarescu zoch ten voorzichtig hun medewerkers uit. Mej. Ilescu was een van de laatsten. Zij werd eigenlijk niet gekozen, maar drong zichzelf binnen. Zij is een nicht van Na barescu en op de een of andere manier was zij achter z'n geheim gekomen. Zelfs zijn vrouw wist daar niets van! Het avon tuur lokte haar. „Zoals gezegd. Prater was huisknecht bij de heer Muerenbroeck. Maar op een dag kreeg hij z'n ontslag omdat zijn werkgever naar Indonesië ging en hem niet mee wilde hebben. Trouwens, Prater zou daar ook niets voor hebben gevoeld! Nabarescu ontraadde Prater om weer als knecht bij iemand in dienst te gaan. Maar Prater is eigenwijs en excentriek van aanleg. Waarschijnlijk was hij ook bijgelovig. Zijn huisknechtenbaantje had hem rijk gemaakt en hij schijnt gedacht te hebben dat hij daarom in dat beroep moest blij ven. Het kostte wel moeite een werkgever te vinden. Toen Van der Zuyden in Nij megen kwam wonen en zich installeerde, zette hij advertenties, waarin hij perso neel vroeg. Zo werd Andries Prater be diende bij Van der Zuyden. Ook deze baas was veel op reis en Prater ging mee. Dat was zijn kans om de relaties uit te breiden in Duitsland en .Frankrijk, die Van der Zuyden meestal bezocht. Maar deze betrekking heeft Prater geen geluk gebracht. Op een dag ontdekte Van der Zuyden de bron van inkomsten van zijn bediende Zoals ik al zei, was Prater's werkgever zelf een man, die chantage pleegde. Wel, een slachtoffer zo dicht bij de hand was welkom! En nu we ten we, wat daaruit is voorgekomen". „Maar een ding begrijp ik nog niét", zei Ernst, toen Sven zijn verhaal verteld had. „Andries Prater lag toch in het ziekenhuis met een soort vergiftiging. Hij kon door zijn toestand zelfs door de poli tie niet worden gehoord". „Dat is zo", zei Sven. Als we Andries Prater niet bij de anderen in de villa van Van der Zuyden hadden gevonden, dan zouden wij hem nooit hebben verdacht. Wij wisten immers niet anders, dan dat hij doodziek was. Maar wie lag er in het ziekenhuis? Dat was, en is nog, de expe diteur Simons, onder wiens garage in de oude binnenstad de onder aardse schuil plaats werd ontdekt. Hoe dat zat? Wel. Andries begreep, dat Van der Zuyden uit de weg geruimd moest worden. Hij was tot de konklusie gekomen, dat hij die taak zelf op zich moest nemen. Door zijn in dienst treden bij deze man was hij im mers zelf de ongewilde aanleiding ge worden van alle ellende. Maar Prater wilde gedekt zijn. Iemand, die in het nauw zit, komt vaak tot wanhoopsdaden, maar hij hield z'n verstand bij elkaar. Hij kwam op de gedachte, dat hij alleen volkomen vrijuit zou gaan, als hij op het tijdstip van de moord niet in huis was. Het gevolg was, dat Prater besloot ziek te worden, zo erg, dat opname in het zieken huis noodzakelijk was. Maar hijzelf kwam niet daar te liggen De expediteur Simons hoorde tot de handlangers van lagere rang in de bende. Hij was gewend orders stipt op te volgen. Bovendien was hij een ver familielid van Andries Prater en leek voldoende op hem om de rol van zieke te kunnen spelen. Toen Simons 't voorstel ontving om een vergif in te nemen, waar door hij een tijd lang flink ziek zou wor den, maar dat geen levensgevaar veroor zaakte en dat hij onder Prater's naam naar het ziekenhuis zou gaan, ontmoette dit bij hem geen tegenstand. Hij had er misschien niet veel lust in. maar de hoofdman wilde het zo en dat was vol- ooende. Het gevolg was dus, dat de be diende Andries Prater in het ziekenhuis lag, toen de moord werd gepleegd. De politie kon dus niet weten, dat de knecht in werkelijkheid Van der Zuyden had doodgeschoten! Alleen door het feit, dat Andries Prater met de andere kopstukken van de bende in de villa gevangen werd genomen, kwamen wij tot de oplossing „Dit is dan het voorlopig einde van een avontuurlijk bendeleider. Had hij alleen diefstallen gepleegd, dan zou hij er met een betrekkelijk lichte straf zijn afge komen. Nu zijn daar de moorden, die veel zwaarder wegen; en dat terwijl het niet nodig was", zei Te Kempe. „Jawel, maar laten we niet sentimen teel worden over Prater met zijn misda dige aanleg", zei Sven. „Het is jammer, dat een onschuldig man als dr. Maroniu het slachtoffer is geworden, terwijl wij alleen kunnen vermoeden, wat het lot zou zijn geweest van Jörgensen en Du- pont. En trouwens ook van André Boor- reman, als wij die niet hadden kunnen bevrijden". „Madeleine Uittenterpe huiverde. Ze greep de hand van haar verloofde: Je bent er nu goed afgekomen", zei ze, „maar ik zal voortaan zorgen, dat je zo iets niet meer overkomt. Hoewel die Roe meense je misschien van de dood heeft gered is ze toch de oorzaak van de narig heid. Ik zal zo op je passen, dat een vreemde vrouw nooit meer de kans krijgt invloed op je uit te oefenen". EINDE. E.II.B.O.-CURSUSSEN Enkele malen hebt U gedurende de laatste maanden in de Texelse Courant een artikel kunnen lezen over de organi satie Bescherming Bevolking in deze ge meente. Het ligt in de bedoeling met de opbouw van deze organisatie thans zo spoedig mogelijk te beginnen. Allereerst zal nodig zijn, dat E.H.B.O.- cursussen worden gegeven. Het aantal geoefende E.H.B.O.-ers is in onze ge meente veel te klein en beperkt zich vrij wel tot de leden van de Rode Kruis colonne te Den Burg. E.H B.O. is niet alleen nodig in oorlogs tijd of bij vredesrampen, maar ook in het dagelijks leven. In onze uitgestrekte ge meente met een inwonertal van 10.000 (in het zomerseizoen zelfs het dubbele daarvan) is het stellig geen luxe, dat in elk dorp een aantal goed geoefende E.H.B.O.-ers zijn, die in geval van nood de helpende hand kunnen bieden. Voor de B.B. zijn voorlopig nodig E.H.B.O.-ers voor het Mobiel Geneeskun dig Team te Den Burg en voor de te vor men blokploegen te Oosterend en De Cocksdorp. Zij, die bereid zijn een verbintenis bi de B.B. aan te gaan, zullen deze cursussen gratis kunnen volgen en zullen boven dien voor het bijwonen van elke les en oefening een onkostenvergoeding (kopje koffie e.d.) van 1,ontvangen. Die verbintenis houdt in, dat men ziel verplicht de cursus en de oefeningen bij te wonen, maar ook, dat van toepassing zijn de sociale voorzieningen van de B.B., die uitvoerig voorzien bij ziekten en on gevallen. Voor deze E.H.B.O.-taak zijn zowel mannen als vrouwen geschikt. De mini-te mumleeftijd bedraagt 16 jaar. Voor man-ve jien geldt bovendien, dat zij niet dienst- je plichtig mogen zijn. In welke plaats(en) de cursussen geor ganiseerd zullen worden, is thans nog niet te zeggen. In elk geval zal getracht wor-^ den de bezwaren, verbonden aan het eventueel centraal geven van deze cur sussen, zoveel mogelijk te ondervangen Wanneer men belangstelling heeft voor„ deze cursussen of hierover nadere inlich- J tingen wenst, dan is een bezoek, een tele- foontje of een briefje aan de gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, te_e Den Burg, voldoende. Ook zij, die niet als E.H.B.O.-ers bij de B.B. kunnen worden geplaatst, zijn op deze cursussen van harte welkom. Van- a£ zelfsprekend zullen aan hen echter niet se dezelfde faciliteiten kunnen worden ge-** boden als aan degenen, die een verband-^ akte vogr de B.B. hebben getekend. D

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4