Groen 'kwarts Jexels in het harL, VvM RamcS KR Hf i i' i HBIH iiliNiisiii maa herrezen In één nacht Uw handen gaaf en zacht TANDPASTA handen u uw abonnement per giro Feest op amfibisch oefenkamp „Texel' [ATERDAG 13 DECEMBER 1958 TEXELSE 73e JAARGANG No. 7210 COll RANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel Postbus 1) Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdaqs Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart, 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De hoeve „Madura" is al driemaal door brand geteisterd geworden: op 28 augus tus 1931, toen beidé schuren door het uur verteerd werden; tijdens de Russen oorlog, toen een schuur tot de grond toe afbrandde, terwijl het andere gebouw, alsmede het woonhuis zeer zwaar bescha digd werden en de derde maal kon de iode haan er wederom victorie kraaien, want op 21 augustus 1957 ging wederom een schuur in vlammen op. Thans pronkt „Madura" weer met twee grote schuren, die samen een oppervlakte hebben van zo'n duizend vierkante meter. Ook de nieuwe schuur is door de firma H Daal der Zonen, De Cocksdorp. gebouwd. De heer Van Maldegem verzocht ons er de nodige aandacht aan te schenken, daar de vaklieden bijzonder goed werk ver richt hebben. (Inmiddels is de firma H. Daalder Zonen ook de herbouw opge dragen van de boerderij ,,De Oorsprong", welke op 8 september door hooibroei de grote, nog nieuwe, modern ingerichte schuur verloor). „De boerderij is tip-top afgewerkt", zei de heer Van Maldegem tevreden, „een afwerking, die z'n weerga niet kent" en hij noodde ons tot een kijkje. We stonden even later in deze enorme schuur, die in twee grote ruimten is verdeeld: links de bergruimte voor landbouwwerktuigen en rechts de koestal, waar 24 runderen on dergebracht kunnen worden. De uitvoerders hebben dit werk met zeer grote zorg verricht Een zeer ruime stal, waarin het gemakkelijk werken zal ijn. De kap bestaat uit een bijzondere, moderne constructie. Een boerderij voor vele generaties zo de rode haan „Ma- dura" eindelijk eens me: rust zal willen laten, want daar weten ze nu onderhand wel wat brand is, en welke onplezierige gevolgen een en ander voor een land bouwbedrijf met zich brengt. Architect was de heer P. Doolaard uit Oud-Beierland, die ook ,,De Oorsprong" getekend heeft. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 5 tot en met 11 december 1958: Geboren. Emil, zv. Jacob M. Wetsteen en Jannetje G. den bunnen; Francina Agatha Maria, dv. Gerrit Bakker en Anna C. de Grave; Gerardien Antoinnette, dv. Hendrik P. Hooijschuur en Maartje A. Wetsteen; Simon, zv. Hendrik W Stark en Christina K. Knol; Pieter, zv. Aaldrik C. Hartman en Elisabeth de Ridder; Ru- dolf Franciscus, zv. Theodorus Witte en Johanna M. Bakker; Lidwina Veronica, dv. Franciscus Barhorst en Veronica R. Halsema; Johanna Elizabeth, dv. Jacob L. van Exel en Cornelia E. van der Hout. Ondertrouwd: Hendncus J. Slaats en Catharina M. A. Reij Getrouwd: Laurens M. Versendaal en Jikkina Otten; Frans Roeper en Wiepkje Raap. Overleden: Grietje Sans, oud 77 jaar, weduwe van Cornelis Timmer. M«dlcInol« hondcrême M.A.B.-NIEUWS Voor de Betrouwbaarheidsrit op 21 aecember voor motoren en bromfietsen kan een inschrijfformulier worden ge haald bij de heer C. P. Moojen. Dit moet ingeleverd worden vóór dinsdagavond. DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct Dit is de moderne stal, welke een groot deel van de nieuwe schuur van „Ma dura" opeist. De koeien zullen hun dank voor deze goede huisvesting stellig wil len uiten in de aanbieding van goed gevulde uiers. De koeien zullen niet terug willen naar de goeie ouwe tijd, toen de stallen zeer lage zolderingen hadden, terwijl het daglicht er nauwelijks doordrong. Het melken was veelal een ge voelskwestie! Hier een lange reeks ramen en de TEM neemt na zonsondergang de verlichting voor haar rekening. AARDBEI OP 12 DECEMBER Op 12 december kan men voor ver rassingen komen te staan. Men denkt daarbij uiteraard aan het ouwe sunder- klaasfeest, maar het gaat hier om een speelse natuur: de heer J. Kramer, Schoonoordsingel, toonde ons een vol groeide aardbei. De kleur was okergeel, wat geen wonder is, nu de donkere dagen voor kerstmis zijn aangebroken en de zon nauwelijks meer enige kracht weet te ontwikkelen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 december op om 8.42 uur en gaat onder om 4.27 uur. Maan 18 dec. N.M.; 26 dec. V.M Hoog water ter rede van Oudeschild: 13 dec. 10.00 en 22.43; 14 dec. 10.45 en 23.20; 15 dec. 11.19 en 23 56; 16 dec. 11.47 en 17 dec. 0.28 en 12.17; 18 dec. 0.56 en 12.49; 19 dec. 1.34 en 13.43; 20 dec. 2.35 en 14.55. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. tm HAMEA.C ruw of schraal HAMEA-GELEIlüi212J KERSTINSTLIIF Men schrijft ons: De doopsgezinde, gereformeerde en hervormde jongerenorganisaties van Den Burg hebben de hoofden bij elkaar ge stoken en het plan opgevat gezamenlijk een kerstinstuif te organiseren. Zij willen hierdoor de mogelijkheid scheppen elkaar als jongeren van ver schillende levensovertuigingen nader te leren kennen in een prettige ongedwon gen sfeer. Hoewel het een „Kerst -instuif zal zijn, biedt het programma daarnaast alle mo gelijkheden voor een goede en ge c ige avond. Daarom hopen de organisatoren, dat niet alleen hun eigen leden, maar vooral cok veel van die jongeren, die niet bij enige organisatie zijn aangesloten, op vr jdagavond 19 december a.s. naar Eben- Haëzer zullen komen. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie. GEVONDEN EN VERLOREN tot en met 9 december 1958 Aangegeven te Den Burg als gevonden: rood-grijs-blauwgekleurde kinderwanten, vierkante witte zijden halsdoek; zakdoek, waarin knoop met geld; plastieken porte- monneetje met grijs-blauwe rozenkrans; bruine gebreide want; groen-rood-grijze wollen want; plastieken boodschappentas; zwarte portemonnee met geld; 2 bank biljetten; zwarte jongenspet met bont gevoerde oorkleppen; sleutel (Zeiss Ikon); grijswollen handschoen; wieldop Chevro let; paar bruine motorhandschoenen; blauw wollen kinderwantje met rood geborduurd. Als verloren: bruin lederen dameshand schoen; reflektor van auto-achterlicht; paar bruin lederen herenhandschoenen; gele voetbal; parapluiezakje, vierkante gele zijden halsdoek; vulpen merk Olds- mobile; rode meisjesportemonnee; zwart jongensjack; bril met rode étui; muts, Luiten blauw en binnen wit; groene auto ped; gele sjaal; grijsgeruite parapluie met hoes, jutezak met aardappels; paar rood- lederen dameshandschoenen, beige da messchoen met hoge hak; paar beige ge haakte herenhandschoenen; dollarbiljet ten; paar geellederen dameshandschoe nen; paar grijze jongenswanten; paar zwartlederen dameshandschoenen; paar nylons in Sinterklaaspapier verpakt; 3 lipssleutels aan bos; een weggelopen big; beige dameshandschoenen. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor op werkdagen geopend van van 16 00 tol 18.00 uur BETAALf "Dat bespaart U 25 cent incasso kosten en ons extra werk. Uw betaling dient vóór 1 januari 1959 binnen te zijn. Abonnementsprijs 2,25 per kwartaal. Postgiro 652 t.n.v. N.V. v.h. Langeveld De Rooij Administratie Texelse Courant ZONDAGSDIENST DEN BURu DOKTER ELIAS ingaande zaïerdagmiddag 12 uurj CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 december consultatiebureau Woensdag 17 december worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht De moeders van Oudeschild van 4 5 uur. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Maandag 15 december Den Burg, „De Graaf", postzegelbeurs Dinsdag 16 december Den Burg, Hotel „Texel" cursusvergade ring Chr, Besturen Bond „Texel". Spre ker de heer C. de Pous over „Wij en de Europese Beweging" Den Hoorn, Loodsmans Welvaren", VVV- vergadering. Den Burg, „Texel", Ouderavond ULO- school. Woensdag 17 december Zuid-Eierland, 7.30 uur, o 1. school, ver gadering ï.z. vorming buurtcommissie. Midden-Eierland, 9 uur, o.l. school, ver gadering i.z. vorming buurtcommissie. Donderdag 18 december Den Burg, „De Zwaan", Adventsavond -k. vrouwenver. K.A.V. Den Burg, Adventsavond Plattelands vrouwen, „Proza en Poëzie", spreekster mevr. Van Sluijs-Bijl. Oudeschild, „Eigen Gebouw", uitvoering muziekvereniging „Havenkanters". Vrijdag 19 december Den Burg, „Eben Haëzer", Kerstinstuif voor jongeren vanaf 16 jaar. Zaterdag 20 december Oudeschild, „Eigen Gebouw", uitvoering muziekvereniging „De Havenkanters" „De Mok" wordt wel eens het achtste dorp van het eiland Texel genoemd. Al thans de voormalige commandant heeft ter gelegenheid van een O.S. O.- iuif in „De Oranjeboom" te Den Burg eens opgemerkt, dat hij De Mok als het achtste dorp van Texel zag. Niemand maakte uiteraard bezwaar tegen deze stelling. Zeker, men zou daar best be zwaar tegen kunnen maken, maar wie zal geloven, dat daarmede die stelling opge ruimd zou zijn? Brengt „De Mok" iets in stelling, dan dient men er zich maar bij neer te leggen. Ons achtste dorp is dus een feit. geworden. De consequenties zul len niet uitblijven: daar worden (dus) allerlei commissies opgericht ook, want verrijzen de dorpscommissies elders op het eiland niet als paddestoelen uit de grond? En het resultaat van die dorpse activiteiten?? Gezamenlijk per truck naar Den Burg om er de romantiek de vrije teugel te kunnen geven?? Ja, die moge lijkheid zit er in en reeds talloze malen heeft een Mok-car een groepje mariniers naar Texel's hoofddorp vervoerd. Want: De Mok bezit geen bioscoop, geen park, geen winkel of Wallstreet. Wat dan wel? Wie zal het zeggen? Wie van de buitenkampse Texelaars heeft De Mok ooit met eigen ogen aanschouwd? Wat moet je daar ook vinden7 Een wacht met het geweer aan de voet? En, laat-ie je door, wat dan nóg? Een groepje onder komens voor amfibisch georiënteerde gevechtseenheden?? Wie gaat er nu naar De Mok? De postbode, omdat de P.T.T.- dienst De Mok (toch) tot het eiland re kent. Wie reist er over land naar De Mok? Tot het hek van poldertje De Kuil gaat het goed, vooral nu ze daar die nieu we ruilverkavelingsweg hebben aange legd, maar met het duinzand in zicht ontvallen U alle associaties met wat onder een beschaafde wereld wordt verstaan: daar houdt, zo redeneert de vreemdeling, toch wel alle mensdom op. Ons voertuig, met de directeur van de V.V.V. „Texel", de heer J. C. Quint, aan het roer, zocht na het passeren van dat duinhek vergeefs naar een vierkante me ter, die werkelijk strékkend genoemd kon worden. Ja, de ups en downs van deze wereld laten De Mok niet ongemoeid. Daarvan getuigt niet alleen het karkas van de enorme vliegtuigloods, die in mei 1940 door de mariniers zelf opgeblazen werd, toen zij geen tegenstand meer kon den bieden wegens gebrek aan bruikbaar materiaal, zodat de vliegtuigen zelf door overrompelende aanvallen tot moes ge schoten werden. De wederopbouw van De Mok verliep wel zeer traag. Ze zijn er eigenlijk nog lang niet mee klaar, maar als oefenkamp was het al heel gauw weer goed bruikbaar, omdat die oefeningen zich nu eenmaal voornamelijk afspelen buitenshuis: op de uitgestrekte zandplaat langs het Marsdiep of in de baai zelf. waarnaar dit kamp destijds genoemd werd. Achtste dorp, zonder een deugdelijke verbinding. Tenminste de verbinding over land, want ter zee steken ze ons- van-die-andere-zeven-dorpen toch maar glansrijk de loef af: een goedlopende bar kas legt het traject Den Helder-De Mok vlugger en veiliger af dan een truck de afstand De Mok-Den Hoorn. En zolang dat zo blijft zal De Mok er als achtste dorp altijd wel een beetje bij blijven hangen. Toch kwamen we er. Zonder het mon teren van nieuwe banden. „Je zult hier pech krijgen!" zei de chauffeur en hij zette de ruitencleaners nog eens aan we gens een bui, die uit het gitzwarte zuid westen was komen opdagen. De weg was een half uit elkaar gereden fundering. Je verwachtte ieder ogenblik een knal doch ae muurvaste wil overwon. Tweeduizend meter maar het lijkt veel langer rimboe. Links en rechts een rood pijltje: bakenlichten voor wie De Mok moeten binnen varen. En dan, ineens, de duide lijk herkenbare lichten van het amfibisch oefenkamp. De afsluitboom priemt als 'n duizendmaal vergrote duim de lucht in: karre maar. Over spiegelende tegels naar de smaakvol geïllumineerde finish. Feest? Inderdaad: De Mok viert feest en hoe!! „De commandant en equipage van het amfibisch oefenkamp Texel hebben de eer U, bij gelegenheid van de 293ste ver jaardag van het korps mariniers, uit te nodigen tot het bijwonen van een caba retvoorstelling, welke zij zich voorstellen U aan te bieden op 10 december 1958. Plaats en aanvang der voorstelling, am fibisch oefenkamp Texel te 20.00 uur. Na afloop der cabaretvoorstelling dansen". We hadden die uitnodiging meesmui lend gelezen- „De Mok wil ook eens wat, enfin, laten wij commandant Van Dorst en zijn mannen niet teleurstellen" Dat was zo ongeveer onze eerste reactie. Wel, deze feestelijke herdenking van het in 1665 gestichte corps der mariniers is op buitengewone wijze gevierd. Hoe dat kon7 Stipte uitvoering van een strenge order? In tegendeel: de commandant heeft zijn jongens in hun enthousiasme zelfs moeten afremmen! Misschien hadden ze anders in wilde drift de lopers uitgerold, tot aan de bewoonde wereld, want gelooft U maar, dat zij zich een beetje geschaamd hebben vanwege die weg. De laatste dagen stonden in het teken van het naderende feest. Ze wilden de cantine omtoveren in een eetzaal, ze wil den de eetzaal omtoveren in een schouw burg. De wil vond ook hier weer de weg: er werd een podium gebouwd, een po dium naar maat en precies berekend voor het programma, dat de Wama's en de Chico's. zouden brengen met medewerking van Ria Henneke en Ad Veen. Veen was intussen verzocht vooral zijn accordeon niet te vergeten, want De Mok bezit geen piano en bovendien zou voor een piano geen ruimte gevonden kunnen worden. Honderden meters feestversiering wer den aangebracht, veel groen en bloemen. Veel illuminatie in rood, wit en blauw. De entree werd een erepoort met „Wel kom" en het mariniersembleem. In de (voormalige) kantine werd een fraai ta bleau tot in de finesses verzorgd. Het feest begon met een serie wedstrij den op het gebied van de athletiek. Er werden beste prestaties geleverd en het bijzonder prettige was, dat ook man schappen, die zich reeds tevoren kansloos wisten de tenen in de startblokken sta ken. De commandant heeft daar 's avonds bij de prijsuitreiking even bij stilgestaan. Die wedstrijden, in de buitenlucht ge houden, zag men gevolgd door een diner, waarover nog lang gesproken zal worden. Men kreeg de indruk niet te gast te zijn in een oefenkamp van moderne krijgs lieden, maar geroepen te zijn als keur meester van een op internationaal peil staande kookwedstrijd. Burgemeester en mevrouw De Koning vertegenwoordigden daarbij de overige zeven dorpen. De com mandant toonde zich uiteraard zeer te vreden over hetgeen zijn culinaire staf had gewrocht. Om half negen begon de cabaretvoor stelling. De Wama's c.s. waren reeds ge- luime tijd present, maar het wachten was nog even op een groot aantal gasten, die nl. door het Mok-busje zouden worden afgehaald. Uit alle mogelijke punten van net eiland. De matroos-chauffeur had door die grote toevloed van gasten zes maal de weg des smarten te rijden. Wij vermoeden, dat het busje nu meteen wel aan een revisiebeurt toe is. De overkantse gasten waren, evenals de artiesten, wijse lijk over zee gekomen. Wij merkten o.a. een groepje charmante Marva's op. Van „De Schorpioen", zei iemand om het con trast nóg meer reliëf te geven Het ensemble artiesten oogstte veel succes. Actuele noten: goudduiken en vliegen naar de maan. Maar ook het altijd weer succesvolle chapiter „Kun je nog zingen, zing dan mee!" En ze hebben zich de kelen schor gezongen. Van „Over vijf en twintig jaar. We zien ze daar al tippelen, op het exercitieterrein.met hun kinderen. Nee, als de dienst erop zit, komen ze heus niet meer als patriarch terug. Niet meer als leden van het oefen kamp bij elkaar, tenminste, voor zover het de dienstplichtige militairen betreft. Een deel der manschappen droeg het battle-dress, maar velen waren in gala uniform gestoken. Dat waren dan de mannen, die de landsverdediging als be roep hebben gekozen. Zoals. de com mandant, die dat besluit reeds op zijn achttiende jaar nam en daar nooit spijt van gehad heeft! En deze dag had hij voor al het goud van de Renate Leonhardt zeker niet wil len missen! „Het is een experiment" had hij gezegd, nu enige weken geleden: „b'.j een normale bezetting trekken we naar Den Burg om daar onze avonden te vie ren, maar de winterbezetting is van zulk een geringe omvang, dat zo'n feestje zich beter leent voor viering binnenshuis". „Geef mij maar Amsterdam", zongen de mariniers, maar op dat ogenblik had den ze met dezelfde overtuiging ook ge zongen „Geef mij maar ons amfibisch oefenkamp De Mok!", waarmede wij wil len zeggen hoé geslaagd dit feest is ge worden, want de vijf maanden garnizoen een weerspiegeling van de wensdroom van mannen, die hetzij als dienstplichtige, op De Mok, lijken ons nu niet bepaald hetzij als roeping het vaderland zijn gaan dienen De Mok is een verre uithoek ge bleven in een tijd, dat alle afstanden zijn weggevallen. Vandaar kennelijk de grote toevloed van gasten: landgenoten, die naar De Mok kwamen om de geïsoleerden eniger mate te troosten. Wel, wij kregen zo de indruk, dat zij daarin ten volle geslaagd zijn!! haard brand de meest ideale brandstof voor uw oliehoard of -kachel. FlKiti/i l»Kj UiiiiAl' LN SCliOORL Waalderstraat 32, Den Burg, tel. 182, Texel.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1