Groen 'kwartsJexels in het harL, B 3 Het bier was beter dan het weer.... a omstel Bescherming Bevolking gaf demonstratie POENSDAG 17 DECEMBER 1958 TEXELSE 73e JAARGAN» No. Till COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 1) - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Het bier is weer best", aldus dit groepje, dat reclame maakte voor het bier m het algemeen en voor een bepaald merk in het bijzonder. Ze hadden hun cos- luums met honderden bierviltjes gegarneerd. Den Burg. Op Ouwe Sunderklaas zat het met het weer meestal zó, maar vrij dagavond waren de weergoden nu niet bepaald met ons, want naarmate de avond vorderde gaven de regenwolken meer vocht af. Die ouwe zwerver kon daar wel tegen, maar de keurig verzorgde hofdame, die zó weggetrippeld leek uit het Spiegelpaleis van de Zonnekoning, vluchtte op haar hoge hakjes een be schuttende hotelzaal binnen. Vele door zetters bleven in de regen acteren totdat het ook hun te bar werd en de bar hun pleisterplaats. Helaas, ouwe sunderklaas 1958 is min of meer in het water gevallen. Het aan tal spelers was lang niet zo groot als vorig jaar. Natuurlijk heeft het zeer ongunstige weer een belangrijke rol gespeeld, want lang voor dat de eerste druppels omlaag kwamen, wisten wij dank zij de radio al, dat op een storm- en regenachtige herfst avond moest worden gerekend. Overigens hebben velen de indruk, dat het niet meer toekennen van prijzen de animo tot spe len verflauwd heeft. Wel, hier ligt dan een schone taak weggelegd voor de in oprichting zijnde dorpscommissie en wij hopen dan ook, dat dit punt niet over het hoofd zal worden gezien! gaat nooit verloren! Intussen is uit honderden kelen de stel ling verkondigd, dat ouwe sunderklaas nooit verloren zal gaan. Nu, zolang er nog zoveel enthousiastelingen gevonden wor den is de toekomst van ouwe sunder klaas ook wel verzekerd! Ouwe Sunderklaas. Dan krijgen jong en oud de gelegenheid zich in een andere huid te steken. Een knaapje van vijf zei tegen z'n moeke: „Ik wil wel spelen, maar ik moet iets voorstellen, waarbij ik erg v/oest kan doen!" Nu, de leiding van de Nutskleuterschool had wat dat betreft de roos getroffen, want de mannelijke leer lingen waren ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest allemaal met een indianen- pak met verenmuts verrast geworden en voor menigeen was dat het mooiste ca deau van alles. Velen kwamen met Ouwe Sunderklaas dan ook goed beslagen ten ijs. Maar goed, dat..er niet alleen woestelingen op de wereld rondschette- ren, dat er ook mensen zijn, bereid om de brokken weer aan elkaar te lijmen. Wij dachten hierbij aan het team van de B.B (Bescherming Bevolking), dat een zwaar gewonde op een brancard vervoerde. El ders in dit blad treft U van dit tafereel tje een foto aan. De kleine sunderklazen waren dit keer ook niet zo dik gezaaid. Genoteerd wer den: een dierentemmer, die twee apen in bedwang hield, een heks op een bezem steel, maar geen kwaje, want zij liet een kaboutertje meeliften ofwerd dat arme wicht soms ontvoerd?? Sinterklaas met twee knechten, welk trio blijkbaar eens wilde zien wat ze op Texel van dat ouwe sunderklaas terecht brachten. Een dame, die zo ongeveer op ploffen stond dat komt er van als je zoveel banket letters verslindt trachtte haar figuur te redden door zich aan de hoela-hoep te wagen, maar na iedere ronde, dat wij haar weer ontmoette bleek ze nog even plofferig te zijn. Met veel kabaal stoof opeens een hele bende negers, gewapend met speren langs de lens. Het waren overigens (zwaar) ver momde leden van de r.-k. padvinders- groep St. Jeroen. Ze moeten er maar eens een foto van naar Pater Witte sturen, dan kunnen ze in Afrika eens zien welke bokkesprongen ze in het hoge noorden maken. Drie knaapjes hadden zich in reuze dobbelstenen gehesen, twee meisjes ver tolkten de rol van verpleegster. Een kwartet vroeg zich af wanneer nu einde lijk het tweede gymlokaal gebouwd werd En zo kwamen er in de vooravond nog wel meer merkwaardige figuren ten tonele. De volwassen spelers beeldden weer de meest uiteenlopende voorstellingen uit we maakten kennis met een raketgeleer de, die zich welwillend door een leger van persmuskieten over de nieuwste we tenschappelijke ontdekkingen liet uit horen. Het team, dat Texel als raketbasis had gekozen, zeulde een haast levens grote raket mee en het ding bleek nog geladen te zijn ook. Een andere sunderklaas had zich als de eerste bemande raket ontpopt. Hij wist alleen nog niet wanneer ie de lucht zou ingaan. Nu het met het aapje zo tragisch is afgelopen, zal hem de moed wel diep in de schoenen gezonken zijn. „Voor 45.000,— zit ik wis en zeker, maar kan onze woning ook niet wat beter?" vroeg zich een echtpaar af, dat blijkens de afbeeldingen die zij meevoerden in een krotwoning moest huizen, terwijl een ander pand van de modernste vindingen voorzien werd. Overigens: ons gemeente bestuur ziet ook liever vandaag dan mor gen alle krotwoningen onbewoond en wat die voorzieningen aan die bepaalde wo ning aangaat: die 45.000,zijn nog steeds niet geïncasseerde oorlogsschade, Als buitenstaander staan je oren uiter aard wel eens raar te klappen. Dat laatste zal een ieder vergaan zijn toen hij vrij dagavond vernam, dat eenpolitie agent door een jachtopziener werd opge bracht. „De omgekeerde wereld" lazen Twee tip-top verzorgde heren bege leidden twee dames, die haar toevlucht tot de zaklijn hadden gekozen, vier zwar te Pieten waren boven op een bestel- autootje geklommen. Blijkbaar waren die de Sint ontrouw geworden en wilden ze, koste wat het kost de 12de december wel eens met eigen ogen aanschouwen. Leuk gevonden was ook het duo, dat de meis- jeskleding anno 1958 en anno 1900 voor stelde. Voorts stelden twee verzorgers van Nederlands stamboekvee op de Expo zich aan ons voor. Twee flinke jongens meldden zich aan voor de bestrijding van het rotkreupel. Ze namen menigeen bij de neus (en voet). „Het hof zal dan naar ezels vragen wanneer er zakken zijn dragen" stond er op een bord, waarop voorts te lezen stond: sport-, muziek- toneel- en dorpscommissie. „As dr. Drees het laadje uut 't kabinet maar niet mee het nome, Aars vange wee gien cent meer", zo liep een oudje demonstrerend met een spandoek rond. Ook het lijfblad der Texelaars kreeg een veeg uit de pan, maar dat duo was toch niet zo kinder achtig om de Texelaars een goede dienst te bewijzen door klokslag twaalf met de nieuwste editie rond te gaan, daarmede de taak van onze bezorger enigszins ver lichtend en het fonds „Uitbreiding Irene' versterkend, want het batig saldo van de Krant, die voor een kwartje per stuk werd aangeboden, was bestemd voor ge noemd doel. Twee in gevangeniskleding gestoken lieden liepen met lange passen door de straten, in hun nopjes over de veroverde vrijheid; een auto torste een enorme ra ket, die een hevige rookontwikkeling verwekte en diverse gekleurde kogels de lucht inzond; een vrachtauto reed met een voorraad echt ijs rond, terwijl een aantal personen de voorraad over de straat distribueerden onder het motto „Het kabinet op glad ijs". Zo enthousiast wierpen zij het ijs over boord, dat in de VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeente Texel op maandag 22 december 1958, ,m. 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 12 december 1958. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. Ingekomen stukken en mededelingen. Benoeming van een bestuurslid van de Sociale Dienst in de gemeente Texel, wegens het bedanken van de heer F. L. Faber. De aanbeveling zal nog nader worden bekend gemaakt. Vaststelling van de zevende wijziging an -het reglement van het Algemeen Weeshuis. Goedkeuring van de salarisregeling van de directrice van het Algemeen Weeshuis. Vaststelling van de eerste wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen voor Den Burg. Vaststelling van een „destructie-ver- ordening voor de gemeente Texel". Vaststelling van de vierde wijziging van de „zomer-, kamp- en tenthuisjes- verordening Texel". Hernieuwde vaststelling van de derde wijziging van de verordening op de heffing van rechten op de afslag van vis enz. 10. Verkoop van een strookje grond te Den Burg aan de heer A. Huizinga, aldaar 11. Aankoop van grond met opstal te Oosterend van de heer S W. Koning aldaar. 12. Aangaan van een geldlening van 208.650 met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. 13. Verlening van een hypothecair crediet aan de heer G. A. Caspers te Den Burg. 14. Wijziging machtigingsbesluit tot het aangaan van één of meer kasgeldleningen in 1959. 15. Garantieverlening van een door de Stichting Sociaal Toerisme Texel met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage te sluiten geldlening van 96.000, 16. Beslissing op bezwaarschriften tegen plaatselijke belastingen. 17. Voorlopige vaststelling van de reke ning van de dienst van Gemeentewerken over 1957. 18. Voorlopige vaststelling van de reke ning van de gemeente over 1957. 19. Goedkeuring van de rekening van de Sociale Dienst in de gemeente Texel over 1957. 20. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Weeshuis over 1957. 21. Art. 13 L.O.-wet Wed. W J. Wals- weer-Lubberts. 22. Wijziging begroting Sociale Dienst de gemeente Texel voor 1958. 23. Wijziging gemeentebegroting voor 1958. 24. Wijziging begroting Sociale Dienst in de gemeente Texel voor 1959. 25. Wijziging gemeentebegroting voor 1959. 26. Onderverhuur van gemeentewoningen STROOKJE GROND VOOR 590,— B. en W. stellen de raad voor aan de Leer A. Huizinga, Warmoesstraat 55, te verkopen een strookje grond, gelegen naast perceel Warmoesslraat 72, groot 29,5 m2 voor de som van 590, GESLAAGD Aan de Kok-vakschool te Groningen behaalde Adri Eelman Pzn. het diploma Kok-Restaurantbedrijf en Antoon v.d. Vis Szn., dat van Kok-Kustvaart. KERSTSPEL IN DE KOOG In de dienst van de Ned. Herv. Kerk te De Koog van a.s. zondag zal door de jongeren, onder leiding van mevr. Waar denburg een Kerstspel worden gebracht V A/N Dit groepje trok in de vooravond het dorp doorde aandacht vestigend op de noodzaak tot de vorming van een dienst „Bescherming Bevolking". Op de bran card lag een echte sunderklaas. Hogerstraat (A. J. Vonk) een ruit sneu velde. Op dit feest ontbraken ook de Dikke en de Dunne niet. Ergens in de Weverstraat moest de Dunne, staande op een ladder een gevel schoonmaken, terwijl de Dikke op de onderste trede de verrichtingen kalm gadesloeg. Gelukkig liepen de expe rimenten zonder ongelukken af. Dr. Drees (zelf) had het er minder goed af gebracht: de minister-president liep n.l. met de arm in het verband „dr. Drees is van het kabinet gevallen". Ook werd de noodzakelijkheid tot we- aeropbouw van een onlosmakelijk aan het dorpsbeeld (Vismarkt) verbonden ge bouwtje op tal van toonaarden bezongen. Burgers met zin voor de practijk hadden inmiddels een nooddienst opgericht. Hoe dan ookhet groepje dat reclame maakte voor een bepaald merk bier hield het bij de bekende slagzin, dat het bier weer best is en ook zonder genoemd pand wel een uitweg zal weten te vinden. Hierna volgden we de eenzame zwer ver, die zijn laatste centen uittelde aan het buffet van een hotel, waar reeds hon derden spelers en kijkers bijeen gedromd waren. Er viel een plezierige sfeer waar te nemen en de muziek was zo onweer staanbaar, dat menigeen zich aan een dansje wilde wagen, doch dit ging moei lijk, want zelfs midden in de zaal waren tafeltjes met stoelen aangesleept. Men mocht er tot drie uur bijeen blijven. Maar of men het zo lang volgehouden heeft? OUWE SUNDERKLAAS DEN HOORN Het was vrijdagavond erg slecht weer voor het vieren van het Ouwe Sunder- klaasfeest. In de Dorpsstraat, waar het anders een drukte van jewelste was, was het nu bar rustig. Geen wonder als de regen onafgebroken neerplenst. In Loods- mans Welvaren was het des te drukker: slaande en nog eens staande vol. Om 7 uur had de jury al plaats ge nomen voor het beoordelen der prijzen, maar het eerste half uur leek het er op dat ze voor niks zaten, want de jeugdige sunderklazen tot 14 jaar verschenen niet. De geruchten die er rond gingen van er komen dit jaar minder gemaskerden, zijn waarheid geworden. Vorig jaar versche nen er 110 sunderklazen voor de jury verdeeld in 35 groepjes. Dit jaar waren er 29 groepjes tezamen 65 sunderklazen. De aparte rubriek voor grote groepen had niet veel om het lijf, want er waren slechts 2 groepjes van meer dan 3 per sonen. Bij de jeugd waren de prijzen: 1. Grote en kleine wolf; 2. Dubbelganger; 3. Het bruidspaar; 4. Indiaan; 5. Hoela Hoep; 6. Harten Heer en Vrouw. Boven de 14 jaar: 1. Liefde, Hoop en Zegen; 2. Indianen; 3. Groeneplaats; 4. Vredesduif; 5. Dr. Drees. Groepen groepen: 1 Rassenvraagstuk; 2. Hooibroei. Verder zagen we twee oudjes die naar de Hoornder soos gingen. De walvisvaar der Sieme Walig, betreffende de straat van de houtrijke buurt; Klandizie Loods mansduin en varen onder goedkope vlag. VLAG GING HALFSTOK Maandagmiddag om één uur heeft men op het gebouw „De Lindeboom" (De oude Lindeboom dus) de vlag halfstok gehesen. De Lindeboom was niet meer. Zoals be kend werd het gebouw enige maanden geleden onderhands verkocht aan de heer E. Vlessing. Nog steeds is niet bekend gemaakt wat er in plaats van het hotel gaat verrijzen. De familie Kikkert vestigde zich maan dag vóór 37 jaar in De Lindeboom. Op deze laatste dag werden de bezoe kers onthaald op koffie, gebak, een sigaar en een glaasje geestrijk vocht. Velen heb ben het met de schone herinnering aan De Lindeboom met weemoed geleegd. Een zakenman zei: „Ik kwam hier al voor het veertigste jaar". Vrijdagochtend om half elf zal notaris J. R. van Wijland in het thans gesloten hotel De Lindeboom een deel van de in ventaris publiek verkopen. Vanaf 9 uur v.m. zijn deze goederen te bezichtigen. Z.D.H.-NIEUWS Het was het afgelopen weekend rustig voor onze vereniging, want zowel het eerste als het tweede werd afgelast. Alleen de adsp. kwamen in het veld en zorgden voor een goede prestatie door in De Koog van de Koger adsp. met 20 te winnen. Goed gedaan, jongens. Het eerste is zondag vrij. Het tweede speelt om half 2 thuis tegen HRC 7, waar uit met 10 van verloren werd. De adsp. zijn ook vrij. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.25 van Den Helder: 9.20 11.30 17.15 19.35 van 4-5 uur. VOORLICHTINGSVVONING De in de P.H. Polder staande boerderij van de heer C. van Groningen heeft een bijzondere woning, want dit is een voor lichtingswoning en iedereen die weten wil welke eisen worden gesteld aan het „beter wonen" doet dus goed eens een kijkje te gaan nemen. Nu is het niet zo, dat men zo maar op ieder uur van de dag aan de bel kan trekken: iedere veer tien dagen is de woning op een middag ie bezichtigen. Men gelieve hiertoe con tact op te nemen met mej. R. Pouwer, voorlichtingslerares landbouwhuishoud- school. Volgende maand zal de boerderij offi ciéél worden geopend. Het erf ervan zal geheel gebetonneerd worden. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 17 december Zuid-Eierland, 7.30 uur, o.l. school, ver gadering i.z. vorming buurtcommissie. Midden-Eierland, 9 uur, o.l. school, ver gadering i.z. vorming buurtcommissie. Donderdag 18 december Den Burg, „De Zwaan", Adventsavond r.-k. vrouwenver. K.A.V. Den Burg, Adventsavond Plattelands vrouwen, „Proza en Poëzie", spreekster mevr. Van Sluijs-Bijl. Oudeschild, „Eigen Gebouw", uitvoering muziekvereniging „Havenkanters". Vrijdag 19 december Den Burg, „Eben Haëzer", Kerstinstüif voor jongeren vanaf 16 jaar. Zaterdag 20 december Oudeschild, „Eigen Gebouw", uitvoering muziekvereniging „De Havenkanters" haard brand dè superieure petroleum kwaliteit voor uw oliehaard of -kachel FIRMA DE GRAAF EN SCHOORL Waalderstraat 32, Den Burg, tel. 182, Texel. JAN P. STRIJBOS TE DE WAAL Op dinsdagavond, 23 december, zal d« bekende Nederlandse vogelkenner, jour nalist en cineast, Jan P. Strijbos, een le zing komen houden in het dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal. Wie vorig jaar in Den Burg reeds een avond, door hem verzorgd, bijwoonde, weet, dat dit een prachtige avond belooft te worden. Het ligt in de bedoeling, dat Jan Strij bos een en ander zal vertellen van en laten zien over de kleurenpracht van Zuid-Afrika. Speciaal wordt de nadruk gelegd op het dierenleven en op de na tuur van dit, door de geschiedenis zo nauw met ons verbonden land. Jan Strij bos maakte indertijd een reis van onge veer negen maanden door dit land en heeft zijn indrukken vastgelegd op een kleurenfilm. Verder zal op deze avond nog een filmpje worden vertoond. De inhoud van dit filmpje blijft echter een verrassing. Verscheidene Waalders zullen er echter veel plezier aan beleven. Opdat velen van deze mooie gelegen heid gebruik zullen maken, hebben we de toegangsprijs zo laag mogelijk gehouden. (Zie de adv.) Deze filmavond is ook heel geschikt voor de leerlingen der 5de en 6de klas der lagere school. De jongelui hebben dan 's middags vakantie gekregen en mogen dan misschien voor een keer 's avonds wel wat later naar bed. We hopen Jan P. Strijbos welkom te mogen heten in een volle zaal!

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1