N goed boek ,,'t Avontuur met de valse munters Boekhandel Parkstraat flinke jongen Motor Palace Motor palace een meisje Jan P. Strijbos T.W.N. motor Kerst 1958 W.G. Rijk Zonen Uitvoering Havenkanters HERV. GEMEENTE DE KOOG Donderdagavond is er weer Jonge Zusterkring om 8 uur in de achterzaal van het Jeugdhuis. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom! VERLOTING S.V.C. Tijdens de maskerade op 12 december j.l. werd door Sportvereniging De Cocks dorp een verloting georganiseerd, die uitstekend is geslaagd. Op de volgende nummers zijn nog prijzen af te halen bij de heer C. de Waard: wit 19, 29, 364 en 504 en geel 355, 534, 774, 919 en 985. VRIJSPRAAK VOOR CHAUFFEUR De heer L. van E. werd destijds door de N.V. TESO ontslagen omdat hij als chauffeur gebruikte buskaartjes weer in circulatie had gebracht. De officier van justitie eiste een maand gevangenisstraf. Gisteren werd de heer Van E. door de rechtbank evenwel vrijgesproken. KERSTBOOM AAN DE BRINK Naar aanleiding van een suggestie ge daan op de laatste algemene vergadering van de Oranjevereniging De Koog, zal er deze week een Kerstboom verrijzen op de hoek van de Brink. De T.E.M. ver leent hieraan zijn medewerking. Deze activiteit van het bestuur zal zeer zeker door de bewoners van het dorp worden gewaardeerd. OUWE SUNDERKLAAS TE DE KOOG Vele „Kleine Sunderklazen" hadden aan de oproep van de Oranjevereniging gehoor gegeven om mee te dingen naar de aardige prijsjes, die zij beschikbaar stel de. Er waren weer leuke uitbeeldingen en wat was er een werk van gemaakt, ja vele uurtjes zijn door de moeders besteed om hun jeugd goed voor de dag (jury) te laten komen. De jury had dan ook lang geen gemakkelijke taak. Maar eindelijk kwamen de volgende uitslagen uit de bus: Groepen: le prijs „Huize Irene"; 2de prijs E.H.B.O.; 3e prijs Muzieknis. Twee kinderen: le prijs 't Mierennest; 2de prijs Dick Trom; 3de prijs Peerless fabrieken; 4de prijs Hoela-Hoep. Enkelingen: Er waren twee heksen, die zo goed getroffen waren, dat de jury ze beiden een eerste prijs toekende; 2de prijs Zwarte Piet; 3e prijs Kerstmannetje; 4de prijs Ochtendvrouwtje; 5e prijs kabouter; 6e prijs bandiet; 7e prijs boer. 's Avonds vierden de ouderen het Sun- derklaasfeest. De muzieknis, waaraan De Koog, vooral in het seizoen zo'n behoefte heeft, ligt iedere Kogenaar na aan het hart. Het was dus wel te verwachten, dat hier reacties op zouden komen. Niet minder dan vier verschillende groepen hadden deze dan ook tot onderwerp van hun spelen gekozen en met succes. Ook Huize „Irene" was niet vergeten. En dat men hierin geslaagd was, bewees de uitslag. Deze groep behaalde de eerste prijs en kwam daardoor in het bezit van de wisselbeker, die door de heer C. Bonne pier gewerkt hadden, hotel „De Toekomst" ter beschikking was gesteld. Hier volgen de uitslagen: Enkelingen: le prijs Spiritusdrinker; 2e prijs N. en Z. Holl. Redding Mij.; 3e prijs Club van lange mensen. Kleine groepen: le prijs V.V.V. in goud; 2e prijs Muzikanten; 3de prijs Koning „Tijd"; 4e prijs Muzieknis. Grote groepen: le prijs Huize Irene; 2e prijs Wagen muzieknis; 3e prijs K.E.F. muziek; 4e prijs E.H.B.O.; 5e prijs Mode show. Het was niet alleen een verkleedpartij, maar er werd werkelijk goed en met ani mo „gespeeld". Dat is toch de bedoeling. Buiten de prijswinnaars waren er nog vele andere figuren. Jammer, dat de regen veel bedierf, doch dit kon de feestvreugde niet tem peren. In de beide café's was het zeer druk; in „De Toekomst" werd gezellig gedanst. Zo is Ouwe Sunderklaas weer voorbij. De Koog heeft dit feest goed ge vierd. OUWE SUNDERKLAASVIERING IN DE COCKSDORP De Ouwe Sunderklaasviering te De Cocksdorp is ondanks het sleohte weer toch succesvol verlopen. Er waren ech ter minder spelers dan vorig jaar, maar dit kan misschien te wijten zijn aan het slechte weer. Vooral later in de avond hadden vele costuums merkbaar van de regen geleden. De mensen, die met pa- helemaal slecht af. De jongeren moesten de jury bezoeken, die zitting hield in hotel „De Hoop". Er waren keurige voorstellingen bij. Natuur lijk kunnen we niet alle spelers of groe pen apart noemen, maar we mogen hier toch wel „De boekenkist van Hugo de Groot" en „De Hollandse molen" om hun keurige afwerking vermelden. Uitslag jongeren: enkelingen: 1. Tijl Uilenspiegel; 2. Boertje van buiten; Paren: 1. Hollandse molen; 2. Hawaii meisjes. Groepen: 1. Hugo de Groot; 2. Ik sta op wacht. De ouderen hadden het moeilijker, doordat de jury over het hele dorp ver spreid zat. Het was dus zaak ieder huis te bezoeken, want een jury-lid overslaan kost punten! Er waren zeer rake en actuele voorstellingen bij. Zo waren er verschillende inbrekers; een stel hoela- hoepers met weegschaal; twee die een huis bouwden; een ,,druk" bezochte ver gadering van de dorpscommissie en een keurig verzorgde groep die het bezoek van Sint Nicolaas aan de bejaarden-so ciëteit voorstelde. Ook werd nog eenmaal het jasje uitgetrokken op de raadsverga dering. Twee Perzische marktkooplui konden we uiteraard niet verstaan, maar we kregen toch de indruk, dat ze hun tapijten veel te duur van de hand wilden doen. Velen huldigden nog het oorspronke lijke Ouwe Sunderklaasidee: „Spelen om het spel, niet om de prijzen". Ze deden dan mee buiten mededinging. Uitslag van de ouderen: Enkelingen: 1. De olieman; 2. Romy Schneider. Paren: 1. Snip en Snap, 2. Twee juffers Groepen: 1. Ali Baba met zijn rovers; 2. Sint bij de bejaarden. Na het spelen gingen velen nog een paar uur gezellig dansen in hotel „De Hoop", waar ook de uitslag bekend ge maakt werd. VERKEERSEXAMEN OP DE KWEEKSCHOLEN Teneinde de toekomstige onderwijzers en onderwijzeressen voor te bereiden op hun taak, binnenkort op de lagere scholen het met ingang van 1 januari as., ver plicht gestelde verkeersonderwijs te geven, wordt op het ogenblik op alle kweekscholen in Nederland ijverig ge studeerd voor het verkeersexamen. Dit examen door het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in nauwe samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer voorbereid zal landelijk worden afgenomen en wel zoals zojuist is bekend gemaakt op 3 februari a.s. Door een desbetreffende Kweekschoolwet is enige tijd geleden het verkeersonderwijs officieel aan de ver plichte leerstof van de lijks-, gemeente lijke en bijzondere kweekscholen toege voegd. 5c 1 Au UIT HET SPEURZIEKE LEVEN VAN SHERLOCK SPEURZIN 1. Op een vroege morgen werden de slaperige bewoners van Sluipstad zeer luidruchtig uit hun vredige rust opge schrikt. Talloze krantenjongens renden af en aan met grote pakken kranten onder de arm en schreeuwden luidkeels het allerlaatste nieuws uit. „Oplossing van de grote zaak door Sherry de Ontknoper! Detective Sherlock Speurzin lost het gro te mysterie van Sluipstad op!" „Hoera, dat is goed nieuws", riepen de ontwakende mensen en verdrongen zich om de krantenjongens. Die riepen cok hoera, want zij verkochten goed: Hoera voor Sherry!" „Hoera!" riepen de mensen weer. Zij waren dol van vreugde Hé, daar was notabene de grote speurder Sherlock Speurzin in hoogst eigen persoon. Ja, het is Sherry, zijn foto staat immers in de krant. Iedereen groette hem vol bewon dering en zelfs de burgemeester van Sluipstad nam in het voorbijgaan zijn hoed voor Sherry af. OUWE SUNDERKLAZEN COLLECTEERDEN VOOR UITBREIDING „IRENE" Een groepje jeugdige Ouwe Sunder klazen trok vrijdagavond met een zelf gebouwd „draaiorgel" door Den Burg met het doel geld bijeen te krijgen voor het uitbreidingsfonds Huize „Irene". De collecte bracht 8,44 op. Twee andere (volwassen) sunderklazen verkochten de nieuwste uitgave van de Texelse Courant en konden 33,45 af dragen; weer een ander gezelschap oude dametjes wisten 37,78 bijeen te brengen. OUDE SUNDERKLAAS IN OOSTEREND VAN DE KAART? De hardnekkige geruchten, die reeds wekenlang voor ouwe Sunderklaas de ronde deden en volgens welke café Dijt gesloten zou zijn, heeft een funeste uit werking gehad op de traditionele Ouwe Sunderklaasviering. Nu er geen accom modatie bleek te zijn noch een ander centraal punt om samen te komen, lieten alle spelers verstek gaan, d.w.z. op twee na, want er waren toch nog te zien het Pocketboek en een groep van vier voor het veilig verkeer, waarvan beide zeer \eel werk hebben gemaakt. De jeugd amuseerde zich wel maar de ouderen, ook van buiten Oosterend, die nog optimistisch gestemd, eens gingen zien wat er te beleven was, waren bitter teleurgesteld en dropen, letterlijk en fi guurlijk af naar de warme huiskamer, want het begon intussen flink te regenen. Dat deze avond voor vele Oosterenders en trouwe Sunderklaasspelers een bittere teleurstelling is, valt te begrijpen. Als men in Oosterend deze aloude traditie wil handhaven zal men de handen ineen moeten slaan om door bemiddeling van een Dorpscommissie een Dorpshuis te verkrijgen, hetgeen voor alle groeperin gen ook voor deze soort van avonden 'n onderkomen kan zijn van gezelligheid en vermaak. VRIJDAGAVOND „KERSTINSTUIF" Men verzoekt ons nog even te herin neren aan de „kerstinstuif", welke men vrijdagavond in „Eben Haëzer" te Den Burg hoopt te houden en waar men niet alleen de leden van de Doopsgezinde, Ge reformeerde en Hervormde jongerenorga nisaties verwacht, maar ook niet-leden gaarne welkom zal heten. Het program ma omvat muziek, zang, filmstrip en zal worden besloten met een gezamenlijke maaltijd. Leeftijd der deelnemers mini maal 16 jaar. TEX. BOYS-NIEUWS De wedstrijden werden voor zondag j.l. door de afdeling wegens de gesteldheid van de terreinen afgelast. Zaterdag speelde adsp. a thuis tegen Cocksdorp. Dit is een spannende wed strijd geworden waarin de Boys iets in de meerderheid waren. De aanvallen van Cocksdorp waren echter niet zonder ge vaar, doch de Boys-achterhoede met spil H. van Sambeek aan het hoofd wist al deze aanvallen te keren. De Boys wisten eenmaal te scoren door H. Hin, die na een snelle sprint de bal, welke de keeper had laten vallen, precies op tijd in het doel kon schieten. Boys b, op bezoek bij Oosterend a, ver loor met 132. Zondag a.s.: Tex. Boys 1-Schoorl 1; ZAP 4-Tex. Boys 2; Tex. Boys 3-WGW 4. Zaterdag: Oosterend a-Tex. Boys a; Tex. Boys b-De Koog a. Terreindienst: Jn. Boogaard, P. Hopman BEPLANTING RECREATIETERREINEN Ter definitieve regeling van de z.g. plantplicht, vast te leggen in de „zomer-, kamp- en tenthuisjesverordening Texel", dienen nog enkele wijzigingen te worden aangebracht. Aanvankelijk, aldus B. en W. aan de raad, was het het voornemen de onderhoudskosten van de beplantings singels voor de langs de dennenrand ge legen terreinen over de verschillende eigenaren om te slaan naar rato van het aantal te bouwen kamphuisjes, c.q. de te bebouwen of te exploiteren terrein- oppervlakte. Deze methode bleek echter niet handhaafbaar toen bleek, dat de begrote onderhoudskosten (mede i.v.m. het vervangen van het afgestorven plant- materiaal door nieuw plantmateriaal) aanzienlijk hoger zouden komen te liggen dan aanvankelijk werd verwacht. Hier door zou het onderhoud van de beplan tingen voor een aantal eigenaren toch nog een vrij kostbare zaak geworden zijn. Wij hebben toen nader de mogelijk heden onderzocht om conform de door Uw raad gedane suggestie de eigena ren zelf een deel van het onderhoud der beplantingen te doen verrichten, uiter aard onder ons toezicht, waar de gemeen te zich tegenover Staatsbosbeheer garant 1 eeft verklaard voor een juist onderhoud. Het bleek hierbij noodzakelijk onder scheid te maken tussen die delen van het onderhoud, die wel aan de betrokkenen zelf zouden kunnen worden overgelaten (onkruid vrij houden etc.) en een deel, waarvan het wenselijk moest worden ge acht, dat zulks door de gemeente zou worden uitgevoerd (vervanging van afge storven plantmateriaal door nieuw plant materiaal). In verband hiermede was een verfijning van de regeling noodzakelijk. Voor de langs de dennenrand gelegen terreinen verklaarde het Staatsbosbeheer zich be reid alsnog de kosten van de noodzake lijk aan te brengen organische bemesting voor zijn rekening te nemen. Voor deze terreinen wordt de situatie nu aldus: 1. aanleg en bemesting van de beplan tingsgordels geschieden voor rekening van het Staatsbosbeheer; 2. vervanging van afgestorven materiaal geschiedt gedurende de eerste vijf jaren door de gemeente. De kosten worden echter aan de eigenaar of zakelijk ge rechtigde doorberekend. Het ligt evenwel in de bedoeling waar enigszins mogelijk de eigenaar of zakelijk gerechtigde desgewenst ook in de gele genheid te stellen zelf voor de vervanging van het afgestorven materiaal te zorgen, mits zulks maar in nauw overleg met de gemeente geschiedt, teneinde te waarbor gen dat het aanvankelijk plantschema niet wordt aangetast; 3. de eigenaar of zakelijk gerechtigde is gehouden, zo nodig een afrastering of veekering rond de singels aan te brengen en de beplantingen gedurende de eerste vijf jaren onkruid vrij te houden en te onderhouden. Wanneer betrokkenen ten deze in gebreke blijven heeft de gemeen te de bevoegdheid deze werkzaamheden op kosten van de nalatigen uit te voeren. Voorts hebben wij gemeend de betrok ken eigenaren of zakelijk gerechtigden bij vervreemding te moeten verplichten tot de opname van een z.g. kettingbeding, waardoor binnen de eerste vijf jaren de opvolgende eigenaren of zakelijk gerech tigden aan dezelfde bepalingen gebonden zullen zijn. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG ORGANISEERT ETALAGE-WEDSTRIJD Een dertigtal winkeliers, aangesloten bij de Winkeliersvereniging Den Burg, gaan bijzondere zorg besteden aan hun of een deel hunner etalages in verband met de komende etalage-wedstrijd. Het pu bliek kan meedingen naar de drie uitge loofde prijzen resp. honderd, vijftig en vijfentwintig gulden, terwijl de winke liers een wisselbeker of medailles kunnen winnen. Uit de advertenties in dit nummer, af gedrukt op pagina drie en vier, kunt U iezen hoe een en ander georganiseerd is. Uw mening zal worden getoetst aan die van de jury zelf en wiens beoordeling de meeste overeenkomst vertoont met de uitspraak van de jury wint een der prij zen. Intussen hebben enige winkeliers hun etalages, veelal speciaal afgestemd op de kerstsfeer, gereed gekregen al dan niet uitgevoerd door eigen personeel. Omdat vele zaken hun eigen (beroeps-)etaleur plegen in te schakelen etaleren is nu eenmaal een vak apart besloot het be stuur twee rubrieken te vormen. Bij Uw oordeel dient U twee cijfers toe te ken nen en wel voor de „doelmatige fraai heid" en voor de originaliteit. Om het U gemakkelijk te maken, heeft de Winke liersvereniging de advertentie van een formulier voorzien. Men hoopt op een overweldigende deelname. Vanaf zaterdag a.s. tot en met maandag 29 december kunt U Uw for mulier inzenden aan de Texelse Courant met op de enveloppe de vermelding „Etalagewedstrijd". HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur Kerstsamenkomst in het Noorden t.h.v. de fam. Vlaming, „Utopia". Er wordt o.a. een kleurenfilm- strook gedraaid. ONDER DE POMP Nou Piet, hoe hei jee ouwe sunderklaas vierd? Best Arisü Vorige jare het Jan Deet ze verdiend, maar dut jaar hew ik ze nou eens verdiend! Nou nou Piet, ben jee achter de tap gaan staan? Welninnet Aris, ik hew er nou een rooie rug fan over houwe. Nou ik een natte, want ik ben nog in Strend weest! SUCCESVOLLE ACTIE VOOR DE KLEUTERSCHOOL IN OOSTEREND Zaterdagavond is men voor de Kleu terschool weer even geducht actief ge weest. Huis aan huis kwam men met een dambord om tegen betaling van 0,10 zijn naam te zetten met de kans een prijsje in de wacht te slepen. Er werd een veelvuldig gebruik van gemaakt, terwijl de prijsjes op een verlichte wagen te bekijken en het geheel met grammofoon platen werd opgeluisterd. Er kwamen 11 borden vol en de winnaars hebben inmid dels hun prijsjes thuis gekregen. Ook wordt een ieder herinnerd inzake de naamgeving van de nieuwe kleuterschool. Iedere Oosterender, groot of klein, kan hieraan meedoen en men mag zoveel ramen inzenden als men maar wil. Hier toe bestaat gelegenheid tot Kerstmis. Adres de secretaris, de heer B. H. Roest, Mulderstraat 19. Voor de gekozen naam wacht bij de opening een aardige verras sing. Oosterenders, laat zien dat de sing. Oosterenders, laat ook hierin zien dat de nieuwe kleuterschool U allen na aan het hart ligt. Vo TEXELAARTJES Uw advertentie» in. 3 regels 0,80;.elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. Te k. 1 pr hoge bruine en 1 paar lage zwarte jongenssch. m 40. J. Beumkes. 2waanstr8 Foto's Ouwe Sunderklaas Muziekhandel, Weverstr. 33 Te k. z.g.a.n Etna kachel en een accordeon 80 bassen Br. ond. no 1198 bur. Tex Crt Woningruil Texel-Apeldoom Br. Edelweislaan 16, Apel doorn Te k motorrijwiel prima staat. Ziindapp200 cc. W. Giling, Hoilewal 7 - Te k. een gasoventje A Kievit Kogerstr. 2 - Slachthaantjes voor de kerstdagen. W. C. Veeger, Westermient, Telef. 493, Den Burg Wil ik Uw konijnen slachten Gevr. nog enkele konijnen, j. Rijk, Bin- nenburg 13, teief. 260 Te k. z g a.n. sportieve datnessch. m. 40. Adr. bur. T,C. Met grote vreugde geven wij U kennis van de ge boorte van onze zoon en broertje Paultje bij het H Doopsel ontving hij de namen Paul jacobus Th I van Arnhem M A v. Arnhem-Kager Anton Texel, 12 december 1958 Beatrixlaan 6, Den Burg Met grote blijdschap geven wij u kennis van de ge boorte van onze dochter Dieuwertje Paula (Duw) T DOOREN-Pool J. VV. DOOREN Gasthuisstraat 6, Den Burg Texel, 15 december 1958 Met grote vreugde en dankbaarheid aan God ge ven wij U kennis van de geboorte van ons dochter tje en zusje Christie bij het H. Doopsel ontving zij de namen CHRISTINA CATHARINA MARIA A. C Slot-Smit C N Slot Dorothe Texel, '4 december 1958 „Rotterdam" Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Jannetje Cornelia JANNIE Ci Roeper-Keyser |oh C Roeper Ans Bosweg 4, Oosterend Texel, 14 december Heden nam de Heere tot zich na een gedul dig gedragen lijden, mijn innig geliefde vrouwen onze lieve zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder Stijntje Eelman geb. Timmer in de ouderdom van 77 jaar. Ps. 73 - 12 ber Uit aller naam P Eelman Sr. Haarlem, 13 dec 1958 Rozenhagestraat 31 De teraardebestellig zal D.V. plaats hebben op woensdag 17 dec. as te 1 30 uur n m op de Noorder begraafplaats te te Haarlem aan de Ver- gierdeweg. Op vrijdag 2 januari 1959 v.m 9 30 uur hopen Johannes Timmer en Janny Smit elkaar het H Sacrament van het huwelijk toe te dienen in de Parochiekerk van de H Joannes de Do per te Den Burg, Texel, waarna een H Mis ter hunner intentie zal worden opgedragen. P H Polder H 19a, Texel Molenbuurt W 41, Texel Receptie op de trouwdag van 16 30 tot 18 00 uur Molenbuurt W 4! Toekomstig adresBargen W 47, Texel Hiermede betuigen wij ook namens wederzijdse ouders onze hartelijke dank voor uw blijken van be langstelling bij ons huwe lijk ondervonden. B. Siemeling C.Siemeling-v Sikkeleras Texel, Kogerstraat 33 GEVRAAGD plm. 16 jaar Genegen te melker Henk Bas, Witte Engel, nabij Den Burg Voor beter Rijwielreparatie naar W. Koopman, Oosterend, Telefoon 302 - 267 Ons merk Burgers ENR rijwielen Uw waarborg W. Koopman, Oosterend, Teletoon 302 - 267 Inleveren en uitbetalen landbouwvakantie- bennen (Max. f 60,-) Zaterdag 20 december Den Burg, Joh Gieles van 4 tot 6 uur Oost, P Verijzer van 4 tot 6 uur Eierland, A de Ridder van 4 tot 6 uur De Koog, Jac. Eelman van 4 tot 6 uur GEVRAAGD Voor begin januari voorwinkelen huishouding C. S Lagerveld-Zegers Eierland E 69a i h. dorpshuis De Wielewaal over Kleurenpracht in Zuid-Afrika op 23 december Kaarten f0,50 a.d. zaai. Aanvang 8 uur Te koop 250 c.c. F. Otten, Kogerweg K 63 Bestel vroegtijdig mooie sortering gekweekte kerstsparren, ook in grote maten. Verder kerststukjes beshulst, kersttulpjes, extra sortering bloeiende plant jes en snijbloemen Franco over geheel Texel Telefoon 230, Den Burg te Oudeschild (Eigen ge bouw) op donderdag 18 december. Entree f 0,75. En zaterdag 20 december. Entree f 1,25. Bal na. Aanvang 8 uur.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 2