Cjroen '^wartsjexels in het harL, Bij de Jaarwisseling m Kerstontbijt in dn Gollardsstichting door Burgemeester C. de Koning WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 TEXELSE 73» JAARGAN® No. 7114 COURANT Uitgave N.V v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 1) - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Opnieuw voldoe ik gaarne aan het ver zoek van onze Texelse Courant om het voorbije jaar met een korte beschouwing te besluiten. Toen ik de vorige week, de als altijd schone Kerstboodschap van Hare Majes teit de Koningin aanhoorde, trof het mij hoe in klare woorden werd gezegd, wat ik, niet in woorden vertaald, had aange voeld als het motief tot deze beschouwing. Het waren de voortdurende onrust van ons bestaan, onrust als een goede zaak, die ons doet streven naar het bereiken van een uiteindelijk goed doel, met daar naast de rusteloosheid van deze wereld en deze tijd en een gevoel van ongerust heid over op gang zijnde ontwikkelingen, met tenslotte het vertrouwen, die het thema vormden van Haar boodschap. Zien wij de gemeente Texel als een on voltooid gebouw, hetgeen in wezen niet geoorloofd is, want een speciaal gebouw is op een bepaald ogenblik af, terwijl dit van het gemeenschapsgebouw, dat voortdurend meegaat met de maatschap pelijke beweging nooit gezegd kan wor den dan voert de momentopname eind 1958 tot de conclusie dat weliswaar in enigszins vertraagd tempo toch nog aan zienlijke verbeteringen en vernieuwingen aan dit gebouw zijn aangebracht. Wij hebben kunnen zien of kunnen weten dat in Oudeschild de riolering met daarop aansluitend de rioolzuiveringsin stallatie werden voltooid; duidelijker te genspraak op de bewering dat de buiten dorpen achterop komen, is niet te vinden. Met enige angst voor de genomen be slissing zagen wij tenslotte de Groene- plaats aanzienlijk verfraaid en zodanig verbeterd dat op de aanstaande lamme- renmarkten, naar ik nu wil aannemen, de verkopers gelijke kansen hebben bij de' prijsvaststelling. De belangrijke zaak van de bochtaf snijdingen is zover gekomen, dat tot gun ning kan worden overgegaan. Samenwer king met de ruilverkaveling en de pro vincie maakten dat een belangrijke inves tering van meer darf één miljoen kon ge schieden. De lang gehoopte verbetering van de Wilhelminalaan door trottoiraan- leg werd aangevat. Tot verschillende grondaankopen werd door de Raad, gedreven door de gedachte dat de woningwetbouw voornamelijk weer moet worden geactiveerd, besloten. Gesteld moet worden, dat dit alles maar een druppel op een gloeiende plaat is. Dat overigens, en dit is wel zeer ernstig, in het voorbije jaar door het stagneren van de woningbouw, vrijwel geen ver lichting in de nog steeds duidelijke wo ningnood is verkregen; ja andersom, in dit opzicht is Texel dit jaar weer achter op geraakt, voordat nieuwe plannen weer op gang komen, betekent dit in feite een achterstand van minstens twee jaren. Het is te hopen dat Gedeputeerde Sta ten bij de beslissing tot toewijzing van bouwvolume met deze ernstige situatie rekening zullen willen houden. In de loop van dit jaar werd in een bescheiden plechtigheid het nieuwe wees huisgebouw in gebruik genomen. Een zaak van bijzondere allure, omdat het Weeshuisbestuur de moed heeft getoond tot dit nieuwe gebouw te besluiten, als-'t- ware vooruitlopende op toekomstige maatschappelijke eisen. Mij dunkt dat de toekomst zal leren dat niet alleen een moedig maar ook een wijs besluit werd genomen. De Stichting van een beschuttende werkplaats zal binnenkort met de ope- ring van die werkplaats haar beslag heb ben gekregen. Voor de kleine groep waarom het gaat moet dit een weldaad betekenen. De gemeentelijke sociale werkvoorzie ning werkte zoals het behoorde. Bepaald een sombere noot in dit ver band is dat in het begin van 1958 Texel en ongekend hoge werkloosheid mee maakte. Alle, zeer stellig tijdig door het gemeentebestuur gedane voorstellen, heb ben niet kunnen voorkomen dat van enig opvangen van de ontstane moeilijkheden geen sprake was. Te hopen valt dat de ook, nu weer dreigende werkloosheid beter wordt weerstaan. Aanvullende wer- ;en zijn in voldoende mate voorbereid. Men weet het wel: een sportterrein in Oosterend, een speelweide in Oudeschild, rijwielpaden door de duinen, beplantings schema voor Loodsmansduin. En nog meer buiten de gemeentelijke sfeer. Op onderwijsgebied is weer het een en ander gebeurd en staat nog meer te ge beuren. Twee nieuwe kleuterscholen wer den dit jaar in gebruik genomen en zeer binnenkort zal Oosterend ook een verant woorde kleuterschool hebben; de land- eer bouwschool en de landbouwhuishoud- steschool staan voor nieuwe uitbreidingen, ol- Voor de lagere school in Midden-Eier- ei-land is een nieuw plan in de trant van de m-k leuterschol en ontworpen. Midden-Eier- irz.ïand en Texel zouden daarmede geheel ces tevreden z5jn gesteld; mogen ook hogere er. instanties het zo inzien. »en Het gemeentebestuur streeft er ernstig ide^aar in 1960 een nieuwe ULO-school te bouwen. In cultureel opzicht werd bepaald niet stilgezeten. Voor „De Zwalkers" komt wel zeer binnenkort een padvindershuis. De Stichting Cultureel Werk kwam tot stand. Wanneer ik haar evenveel succes toewens als haar voorganger, de Cultu rele Raad, dan grijp ik zeker niet te laag. Een Kunstkring kreeg vaste vorm en een muziekschool zal in januari haar nieuwe laak aanvatten. Een bejaardensociëteit in De Cocksdorp had een succesvolle start. Dorps- en buurtcommissies kwamen tot stand. De onderwijzers hielden enige toneel voorstellingen voor hun leerlingen op geslaagde wijze. Zo is er nog wel meer aan te voeren dat wijst op een grote activiteit op dit vlak. j Het gemeentebestuur is zich bewust van de waarlijk stormachtige ontwikke ling in de recreatiesector. Raad en be stuur doen wat mogelijk is om aan die ontwikkeling het hoofd te bieden. Zo ooit dan is hier wel nodig wederzijds be grip tussen bevolking en overheid. Zender samenwerking tussen die beide hangt ons gezamenlijk boven het hoofd verlies van karakter, sfeer en schoonheid van het eilandgebied waar wij zo trots op zijn. Ik betwijfel of dit begrip en de I juiste zin tot samenwerking wel steeds aanwezig zijn. In voorgaande weergave was ik uit voeriger dan in andere jaren, maar nog in geen enkel opzicht volledig. Voldoende werd daarin echter weergegeven om terug te komen tot de leidraad van mijn beschouwing. Uit wat gezegd werd kwam, dunkt mij. I duidelijk naar voren dat heel Texel niet alleen de gemeente als zodanig werkt aan zijn gebouw en dat wij waar lijk, al zijn wij wel eens wat haastig ge- bakerd, geen reden hebben om ontevre- I den te zijn (ook al ben ik dit zelf bijna dagelijks wanneer ik de afstand van niet hegrijpen tussen steeds maar centralise rende rijksoverheid en gemeenten zie). Ook durf ik zeggen dat het maar niet alleen de fagade, het gevelwerk, is waar aan gewerkt werd en wordt, neen, wel degelijk gaat het om een gebouw Maar, en daar wringt dan uiteindelijk de schoen, wat is een gebouw zonder in houd? Inhoud, waar het, bij een gemeen schapsgebouw zoals Texel moet zijn, ten slotte om de mensen gaat. Mensen, die zelf aan dit gebouw inhoud moeten geven. En hier is het waar mijn onrust en on gerustheid tot uiting komen. In minia tuur zien wij op Texel het beeld van Ne derland herhaald. Verstedelijking en ver lies aan bindingen, waarvoor niets anders in de plaats komt. Wanneer bindingen bestaan nog ge noeg aanwezig zijn het versnippering en verdeelzucht die tot machteloosheid voeren. En dan, zo wordt beweerd, algemeen verlies aan belangstelling voor het maat schappelijk gebeuren en voor het onder linge verband bij de jongeren; met een zich uitsluitend richten op de tastbare ge neugten des levens, waardoor weer, wat nu nog aan hechte organisatie en binding aanwezig is in de bestuursvormen dreigt te verouderen. Moet dit nu zo, moeten wij zo somber zijn, moet in aderverkalking veel van het algemeen verworvene, ook, en voorna melijk geestelijk goed ten ondergaan? Ik geloof het niet, ik meen slechts dat in een versneld maatschappelijk gebeuren het eeuwenoude probleem tussen oudere en jongere generaties zoveel scherper op ons afkomt en daarom zo moeilijk lijkt. Meermalen heb ik kunnen constateren, dat bij de verschillened jongeren wel al gemene belangstelling aanwezig is. Inder daad niet voldoende; misschien is daar van wel de oorzaak dat de ouderen te star vasthouden aan een statisch maatschap pijbeeld, terwijl juist de veranderingen zo snel gaan. Ergens zal echter de over brugging gevonden moeten worden en zeker ook te vinden zijn. Zeker, eenvou dig is het niet, maar het moet, en wat vroeger altijd gebeurde, moet ook nu kunnen. Het is ook niet voor niets dat de ge meentelijke belangstelling en activiteit zo duidelijk gericht zijn op de onderwijs sector, op het sociale vlak en op dat der cultuur. Want daar zal men uit de ont moeting van oud en nieuw de beschaving van de toekomst moeten opbouwen. In dit alles zal echter de overheid slechts voor een zo goed mogelijk gebouw kunnen zorgen, waar mogelijk stimule rend werken, maar steeds zal het van de mensen zelf moeten komen. Wanneer ik deze beschouwing eindig, wil ik dit dan ook doen met de welge meende wens dat Texel in 1959 weer een goed jaar mag hebben, in materieel op zicht natuurlijk, maar meer nog op het gebied dat ik, misschien wat gebrekkig, hiervoor trachtte te schetsen, waar dan oud en jong, behoudend en vooruitstre vend elkaar zullen hebben te ontmoeten, in positieve zin, tot heil van ons kleine eiland. Van brood alleen kan men niet leven. C. DE KONING. ZONDAGSDIENST DEN BURG Nieuwjaarsdag DOKTER VAN LOON ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 1 jan. op om 8.48 uur en gaat onder om 16.38 uur. Maan: 2 jan. L.K.; 9 jan. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 31 dec. 11.57 en 23.54; 1 jan. 12.33 en 2 jan. 0.29 en 13.09; 3 jan. 1.11 en 13.58. Aan het strand ongeveer een uur eer aer hoog water. VOOR „UITBREIDINGSFONDS HUIZE IRENE" Wij vermelden alsnog het bedrag van J 80,zijnde de opbrengst van de wed strijd „De Ronde van Oost". De lijstcollecte, welke te De Cocksdorp is gehouden heeft 134,15 opgebracht; de kerstpot, staande op de Stenenplaats, werd voor een bedrag van 17,50 zwaar der. Speciale vermelding verdient voorts de gift van een ingezetene, die tien gul den had ontvangen van een onbekende gever ter gelegenheid van de kerst. Uit dankbaarheid stond zij een weduwe daarvan drie gulden af aan „Uitbreidings fonds Huize Irene". BEJAARDEN NAAR TONEELAVOND Evenals vorige jaren zal door de Cul turele Raad een toneelavond worden ge organiseerd voor de bejaarden van heel Texel. Toneelvereniging ,,'t Amateurtje" van De Waal zal opvoeren „De dominee van Urk" en wel in „Casino" te Den Burg. Onze Hoornder correspondent deelt mede, dat Hoornders en zij, die behoren tot Wijk H. zich even dienen op te geven aan de heer Jac. Boon Kzn tel. 258, Den Hoorn, opdat het vervoer, voor de dorps genoten per bus, de anderen per auto, tij dig geregeld kan worden. De bejaarden dienen 65 jaar of ouder te zijn. OLIEBOLLEN-ACTIE De sportvereniging ZDH organiseert vandaag een oliebollenactie ten bate van j de kas. Jongelui zijn de kant langs ge- weest om bestel op te nemen en vanmid dag wordt er in de schuur van de heer Jac. Duinker volop gebakken. KINDEREN OVERAL VANDAAN KOMEN BIJ ELKANDER STAAN Vorig jaar november is er, uitgaande van de Nederlandse Zondagsschool Ver eniging, een actie gevoerd, waaraan ook de Zondagsscholen van Texel deelnamen. Er werden luchtballonnen opgelaten met teksten, maar ook werden er vlaggetjes naar alle delen der wereld gestuurd. Zaterdag ontving mevr. A. Roeper- Koopman, de leidster van de Zondags school van de P.H. Polder, een pak uit Amsterdam van de NZV., waarin 3 pakjes zaten, voor Texel, afkomstig uit Finland en bestemd voor Piet Witvliet en Carla Vlas te Oudeschild en Biem Lap nabij Zeewijk, P.H. Polder. Dit was het eerste antwoord op de actie: pakjes van kinde ren uit Finland, onder het motto „Kin deren overal vandaan komen bij elkander staan". VOOR DE KANTONRECHTER Een vonnis, dat beide betrokken par tijen stellig niet helemaal zal hebben be vredigd, werd geveld door de Helderse kantonrechter, naar aarrleiding van de botsing tussen de brandweerauto van Den Burg en een motorrijder uit Egmond aan Zee. De brandweerauto, gealarmeerd voor een brand op de hoeve van de heer Roeper, Waalenburg, nam de bocht Reijer Keijserweg-Schilderend, terwijl de sirene even niet gebruikt werd (chauffeur S. heeft waarschijnlijk alleen in de cabine gezeten?). S. voerde aan, dat hij links had aangehouden om met de forse auto te kunnen voorsorteren. De officier van justitie, mr. M. G. Koo- perberg, zei, dat de brandweer bijzondere oorrechten heeft op de weg, maar wan neer hier geen gebruik van gemaakt kan worden, moet men zich houden aan de verkeersregels De motorrijder had de brandweersirene niet gehoord en de auto zelf te laat opge merkt. De brandweerchauffeur werd tot een boete van ƒ10,of 2 dagen veroor deeld, de motorrijder gevonnist met 35,of zeven dagen. MUNT UIT HET IA AR 1572 De heer J. Vos, Waalderweg, vond bij de vernieuwing van de Haffelderweg een zilveren munt uit het jaar 1572, toen het land reddeloos, de regering radeloos en het volk redeloos was En thans in 1958 verkondigde een (deskundige) stem, dat onze gulden „spijkerhard" is, maar wij mogen aannemen, dat de munt, die in 1572 werd geslagen tien, zo niet honderd maal zoveel waard geweest is als de gul den van nu! Op de voorzijde van de munt staat de beeltenis van koningin Elisabeth van Engeland, die leefde van 1533 tot 1603. De waarde was sixpence. Vermoedelijk is deze munt medegenomen door Engelse zeelui of door de troepen van Leicester, die in 1585 naar Nederland werden ge stuurd om te helpen in de strijd tegen de Spaanse troepen. (Tachtigjarige oorlog). Ook is het mogelijk dat in de gezamen lijke zeeslag van Engeland en Nederland tegen de Spaanse Armada een Hollandse zeeman deze munt van zijn Engelse wa penbroeder heeft gekregen. Miljoenen zijn weer tezamen gekomen, verheugd van harte, want ons is een Kind geboren, namelijk de Zaligmaker! Het „Stille nacht, heilige nacht" heeft weer alom ter wereld geklonken, gezon gen ook vooral door kleuters, die nog niets van het gebeuren in Bethlehem kon den begrijpen, en gezongen door de oude ren, door mensen, die zo langzamerhand tot de conclusie zijn gekomen, dat er op deze wereld veel minder te koop bleek te zijn, dan zij op jeugdige leeftijd nog ver wacht hadden. Gelukkig dus, dat die vreugde, die Zijn komst inhield uiteinde lijk niet staat en valt met hetgeen de wereld al dan niet kan bieden. Op de morgen van de Eerste Kerstdag woonden wij het feestelijk ontbijt bij van de bewoners van het C. E Gollards- rustoord. Er zaten niet minder dan 55 bejaarden aan: dit rustoord is n.l. tot de laatste kamer bezet. De gemiddelde leeftijd der bewoners is tachtig jaar! Reeds zeer vroeg in de morgen werden VANDAAG GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede, dat er vandaag (31 december) geen consultatiebureau wordt gehouden. JEUGDSPAARWET-AVOND Voor de oud-leerlingen van de land- bouwhuishoudschool en landbouwschool verzorgt de Coöp. Boerenleenbank op 15 januari een avond over bovengenoemd onderwerp, dat door een film zal worden toegelicht. Op 22 januari volgt voor de oudleerlin gen van de huishoudschool een avond ever de Ploegstoffenfabriek, aanvang 7 uur. Vriendinnen, moeders en zusters zijn eveneens van harte welkom. Ook de 3de klas zal worden uitgenodigd. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 29 december 1958: 4 koeien 725—1025; 7 schapen 40,—; 26 biggen 4560; 5 fokkalveren 100140. OUDEJAARSRIT M.A.B.-CLUB De Oudejaarsrit is prima geslaagd, al hoewel het strafpunten regende, nl. van 63 tot 400. De rit was uitgezet door de heren O. J. Agter en A. v. Liere. Nu ze hadden hem op geslepen wijze in elkan der gezet. Er zaten heel wat fopcontröles in en er is niet één rijder geweest, die er niet één of meer keren inliep, hetwelk je direct op 30 strafpunten kwam te staan. Maar het was een pracht rit. Een van de rijders vertelde mij na afloop, dat hij het de mooiste rit van het jaar vond. De Finish was in Hotel „De Lindeboom- Texel", waar allen chocolade en appel flappen werden geserveerd. Het was er bar gezellig. In de rekenkamer ging het vlot, want om plm. half zes kon de uit slag bekend gemaakt worden. De voorz. bracht in herinnering wat het afgelopen jaar geboden had. Puzzelritten, betrouw- baarheidsritten, trials, filmavonden en lezingen. Hij bracht dank aan de burge meester, politie, staatsbosbeheer en pol derbesturen voor de medewerking en hij hoopte dat dit in 1959 weer zo zou mogen zijn. Het aantal leden bedraagt 178, met 36 donateurs. De heer Agter jr. maakte de prijzen bekend: Brommers, 11 deelnemers: le prijs H. van Sijp, 158 str. haas; 2e prijs F. Zegers, 192 str. fazant; 3e prijs C. Witte 196 str. konijn. Motoren, 12 deelnemers: le prijs R. de Vries 90 str. haas; 2e prijs P. Kooiman, 175 str. fazant; 3e prijs L. Bakker 177 str. konijn. Auto's 37 deelnemers: le prijs C. Mets 63 str. haas; 2e prijs C. P. Moojen 87 str. fazant; 3e prijs W. Grisnigt 99 str. fazant; 4e prijs T. v.d. Heerik 108 str. konijn; 5e prijs A. Ran 133 str. konijn; 6e prijs P. Dam 144 str. konijn; 7e prijs D. Zegel 164 str. konijn; 8e prijs A. Brans 173 str. konijn. zij door de leiding met een kopje thee op de kamer verrast. Aan het ontbijt, waar bij het flikkerende kaarslicht welhaast de hoofdverlichting was, werden zij verrast met een kersttractatie. De sfeer was bij zonder goed. Eén uitgebreide familie- schaar, niet alleen gezien in het Texelse licht, maar ook bloedverwantschappelijk, want het ene familielid adviseert het an dere de levensavond te komen doorbren gen in dit Rustoord, het eerste moderne rustoord van ons eiland. Mogen ook daar velen een zonnige le vensavond kunnen genieten, wat toch het doel is geweest van mej. Gollards, het doel ook van meester Keijser. Het Gollardsrustoord werd in januari 1954 officieel geopend, maar dit was reeds de zesde kerstfeestviering aldaar. Aan het ontbijt werd het woord ge voerd ook de traditie getrouw door de heer Boogaard, die de leiding, de da mes Oldenkamp en De Jong, en mej. Snij der, culinair medewerkster, namens de bewoners een cadeautje overhandigde. OVERDENKING Het jaareinde is de tijd van opening en afsluiting der boeken. Een drukke tijd voor zakenmensen. En een spannende tijd. Wat heeft het jaar gebracht: winst of verlies? In de Bijbel lees ik ook ergens van opening van boeken, namelijk in Open baring 20. En er werden boeken geopend. En nog een ander boek werd geopend, het boek des levens. Tweeërlei boeken dus: het boek des levens èn het boek waaruit de daden worden geoordeeld. Dat laatste boek, daarin schrijven wij elke dag. Dat boek geeft een zuiverder beeld dan welke memoires ook. De eeuwigheid verbloemt niets. Er staat in, wat wij hebben gedacht, gesproken, ge daan, nagelaten. Wij slaan er bij het jaareinde een blik in, hoe gebrekkig het moge zijn. Zijn wij voldaan? Niet over wat wij verkregen, maar over wat wij waren? Willen wij ons tot een onderzoek zetten in Gods tegenwoordig heid? Het jaareinde roept tot inkeer. Bij het opmaken van de balans is er een creditzijde, die vermeldt Gods wel daden, trouw, geduld, goedheid, èn een debetzijde, die aanwijst onze achteloos heid, onnadenkendheid, ongehoorzaam heid, onze mooie woorden en verkeerde daden, onze onoprechte gebeden en ge veinsde godsvrucht. Wat moet ik er mee doen? Uitscheuren? Onmogelijk! Ik kan niets goed maken, geen verzuim inhalen, geen dag overdoen. Er is maar één weg: ga met dit boek tot God, de Heilige, de Rechtvaardige, de Genadige. Hij kan het jaar voor ons af sluiten. Hij wil het, gelijk Hij zegt in Zijn Woord Het handschrift onzer zonden heeft Christus genageld aan het hout. Genade krijgt alle eer. Wat God zelf schreef, wordt onze enige redding. Tweeërlei boek: één, dat ons oordeelt, want wij schreven het; één, dat ons behoudt, want God schreef het. Het boek der werken en het boek des levens. Onge lukkig wie alleen het eerste heeft! Gods Heilige Geest schenke ons een blik des geloofs in het andere boek, dat van Gods barmhartigheid spreekt, waarin wij dan ook onze naam mogen lezen. F. J. S. BOOTDIENSTREGELING ï.E.S.O. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16 00 18.25 van Den Helder 9.20 11.30 17.15 10.35 van 4-5 uur. De Cocksdorp 1.15 uur; Oosterend 2 uur; Den Hoorn 2.45 uur en De Koog 3.30 uur.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1