Ons eiland in 1958 TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1»5» JUBILEA 6 jan. De firma v.h. Jan Koorn Mzn., Den Burg, bestaat 50 jaar. 7 febr. De heer E. Noordijk 40 jaar dierenarts. 23 febr. Ds. J. A. Raabe, van 1922-1929 predikant bij de Hervormde gemeente te Den Burg, viert zijn 45-jarig ambts jubileum. 28 febr. De heer Adr. Vinke 35 jaar werkzaam .op hoeve „Vruchtbaaroord". 1 maart. Firma J. Reij bestaat 35 jaar. 8 maart. De afdeling Texel van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond bestaat 25 jaar. 13 maart. De heer Teun Brouwer, sinds 1913 vogelwachter, viert zijn 80ste ver jaardag. 20 maart. De heer D. Vermeulen, Zuid- haffel, 40 jaar in dienst bij de familie Dijt 1 april. De heer Sj. Visser 50 jaar werk zaam bij de firma Lunter. Hij verwierf zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau. 29 maart. Goederenhandel Ph. Vlessing bestaat 150 jaar. 3 april. Echtpaar J. J. Bruin en H. C. Bruin-van der Vliet 50 jaar getrouwd. I april. Firma Moerbeek, Parkstraat, Destaat 50 jaar. 5 april. Ds. D. E. Boeke, enige tijd pre dikant te De Cocksdorp, viert zijn gouden ambtsjubileum. 10 april. Familie Dernison 50 jaar in hotel „De Zwaan". April. Mej. F. Thomassen 50 jaar in dienst van de fam. R. J. Daalder, De Koog, onderscheiden met de erepenning van de Ned. Bond van Huisvrouwen. 22 april. Mevr. de wed. Brouwer-Geus viert haar 90ste verjaardag. 17 mei. Kapitein P. Vlas 25 jaar in dienst van de N.V. TESO. 8 mei. „St. Deus Dedit", afd. De Cocks dorp, .25 jaar. 10 juni. De heer Th. R. Hin 121/* jaar wethouder. 24 juni. Echtpaar A. Koopman en C. Koopmna-Boot 50 jaar getrouwd. 22 juni. 25-jarig bestaan van de R.-K. Middenstand. 22 juni. Het echtpaar C. P. Witte en G. Witte-Barhorst 50 jaar getrouwd. II juli. De heer W. H. Lap viert zijn 80ste verjaardag. 4 aug. De heer J. de Waard bezoekt 55 jaar lang de Texelse markt. 7 aug. Het echtpaar D. Roeper en C. Roeper-Daalder, Den Burg, 55 jaar ge trouwd. 26 aug. De Eerw. Zuster M. Tharasia, in de wereld Cornelia P. Veeger, viert gouden klooster jubileum. Sept. Kapitein C. Krijnen gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren dienstver band bij de N.V. TESO. 14 sept. Macht van het Kleine, afdeling De Cocksdorp. bestaat 50 jaar. 30 okt. Echtpaar Hemelrijk-Bruin. Oudeschild, 55 jaar getrouwd. 15 nov. Afdeling Den Hoorn der VW Texel viert 25-jarig bestaan. 16 nov. Vijftig geleden werd een VVV Texel opgericht. 23 nov. De heer Th. Buisman 121/* jaar koster. ZIJ DIE HEEN GINGEN 6 jan. De heer C. Stoepker, bijna 87 jaar, overleden. Hij was ere-voorzitter van de „Eendracht" en behoorde tot de stichters der N.V. TESO. De overledene bekleedde diverse functies in de agrari sche sector. 5 jan. De heer A. Brouwer, oud-mon sternemer, op 77-jarige leeftijd overleden. 9 jan. Oud-boswachter J. A. Schol, op 69-jarige leeftijd overleden. 18 febr. Mevr. de wed. Tr. List-Boer- horst, oudste ingezetene van Texel, over leden. Op 12 april zou zij 95 jaar zijn ge worden. Maart. De 24-jarige Jaap van Kooten komt in Californië door ongeluk om het •even. Hij was daar als emigrant werk zaam. 21 maart. Ds. G. C. Schellenberg van 1920-1925 te De Cocksdorp, te Hengelo op 63-jarige leeftijd overleden. 22 mei. Oud-redder G. v.d. Kooy te De Cocksdorp op ruim 80-jarige leeftijd c verleden. 28 juni. Zuster Mulder, van 1915 tot 1948 op Texel werkzaam, op 69-jarige leeftijd overleden. 12 aug. De heer J. A. Spigt, Kogerveld, op bijna 93-jarige leeftijd overleden. 22 aug. Texel's oudste ingezetene, de heer J. Rab, overlijdt in de ouderdom van 94 jaar. P.T.T. Mei. Bouw automatische telefooncen trale aanbesteed. N.V. T.E.S.O. TESO boekte in 1957 een winst van 106.826,—. 10 april. Burgemeester C. de Koning deelt de Raad mede, dat in principe alge hele overeenstemming is bereikt tussen de Provinciale Staten, de Rijkswaterstaat, de gemeente en TESO over de aanleg van een haven aan het Horntje. 11 april. Tijdens de TESO-aandeelhou- dersvergadering wordt medegedeeld, dat het de bedoeling is om vanaf 1962 van het Horntje naar Den Helder te varen. TESO blijft de dienst uitoefenen en zal daartoe t.z.t. een boot met koplading bestellen. 6 mei. Vrachtauto van de N.V. J. C. Rab schiet van-„De Dageraad" te water ter hoogte van Oudeschild De auto wordt maand later opgehaald. 29 aug. Nieuw TESO-kantoor in ge bruik genomen. TESO vervoerde gedurende het zomer seizoen 7.400 passagiers meer dan in seizoen 1957. Okt. TESO-bestuur maakt studiereis naar Zuidholland en Zeeland, in verband met toekomstige veerpontverbinding 't Horntje-Den Helder. 15 nov. De Texelaar meldt, dat directie Rijkswaterstaat er naar streeft om in 1960 begin te maken met aanleg van Horntje. ONGEVALLEN EN BRANDEN 11 jan. Woonkamer familie Hooijenga, Oosterend, brandt geheel uit. Zuigeling tijdig gered. 15 febr. De 18-jarige Feitje Drijver, Oosterend, bij verkeersongeluk op de Oosterenderweg gedood. 23 maart. Schuurtje met inventaris (kampeerhuisjes) van de heer J. Zwan door onbekende oorzaak verbrand. 22 maart. Bij paal 12 gaat drie ha. duin verloren. Jongens hadden een sigaretten aansteker gedemonstreerd. 30 mei. De 22-jarige Henk Boon, Den Hoorn, komt bij Breda door verdrinking om het leven. 9 juli. Op de Kogerweg bij „Agnes" rijden twee auto's met volle vaart tegen elkaar op. Twee zwaar gewonden en enige minder ernstig gewonden. 15 juli. De heer M. v.d. Slikke, garage houder te Den Burg, overlijdt tengevolge van een val door het dak van zijn garage. 8 sept. Grote schuur van boerderij De Oorsprong verbrand. 20 nov. De 23-jarige W. van der Slikke, Oosterend, komt bij werkzaamheden met een pneumatische boor in de zuivelfa briek door electrische stroom om het leven. 2 dec. Een lesvliegtuig van Eelde stort bij De Slufter in zee; de piloot wordt gered. 3 dec. Brand op boerderij „Dei Gratia" tijdig geblust; schade valt daardoor mee. 23 dec. De heer W. J. Jannes overleden na val met bromfiets. 22 dec. Hevige explosie in de nieuwe motor van de TEM. Gelukkig geen ern stig gewonden. TOERISME Maart. Begonnen met het slopen van de bouwvallig geworden jeugdherberg. Seizoen 1958. De toeristen kunnen aan het Westerslag gebruik maken van een aantal strandhuisjes, geplaatst door de heer W. J. Zijm. In 1957 boekte de VW 500.000 over nachtingen. Aantal bedden nadert de 5.000. Beddengeld enz. verhoogd. Juni. Aan Badweg te De Koog twee nieuwe paviljoens geopend. Juli. Russische toeristen mogen wel naar Texel komen, maar ze moeten dan via Wieringen reizen. Marinestad Den Helder is taboe voor hen. Toen zagen de toeristen maar van het uitstapje af. 27 juli. Deens padvindersorkest musi ceert te Den Burg. 11 aug The Dixieland Pipers musiceren te Den Burg. 20 aug. De Barrie Collegiate Band uit Canada concerteert op Texel. 27 aug. meldt de Texelaar, dat de heer E. Vlessing voornemens is in het bos achter „Californië" 45 bungalows te bouwen. Sept. Stichting Vakantieverblijven, Amsterdam, koopt 5.5 ha. grond voor bouw 60 bungalows ten zuiden van De Koog. Sept. Rotterdamse aannemer koopt van de erven M. Koorn drie ha. land aan het Gerritslanderdijkje voor bouw van 25 bungalows Nov. Stichting Sociaal Toerisme ont ving 1401 gasten meer en boekte 24.853 overnachtingen meer dan in seizoen 1957. SCHEEPVAART EN VISSERIJ 7 jan. Groninger kustvaarder bij licht schip Texel met negen opvarenden ver gaan. Jan. De heer C. de Wijn Jr. verkoopl zijn te Oudeschild gelegen scheepswerf aan de Rijkswaterstaat, die het terrein als opslagplaats gaat gebruiken. 1 febr. De kotter TX 12 raakt door mist op de zeewering bij Den Helder. Schip wordt vlot gebracht en blijkt slechts ge ringe averij te hebben opgelopen. „De Dageraad" komt door de potdikke mist eveneens met dijk bij Den Helder in con tact en moet daardoor vroegtijdig naar Amsterdam. Febr. Er zijn weinig garnalen en daar door hoog in prijs (ƒ4,per kg). Aug. De Texelse kottervloot uitgebreid met de ,,Deo Juvante". Nov. Economisch-technologische Dienst brengt rapport uit over haven van Oude schild. „Voor vervoer, groter dan het normale, is de haven te klein". NIEUWE VERENIGINGEN Jan. Filmkring Texel opgericht. Start 18 febr. met 170 leden. 26 sept. Kunstkring Texel opgericht. Okt. Texelse Studentenvereniging THUUS te Amsterdam opgericht. 30 okt. De Cocksdorp heeft een bejaar den-sociëteit. 24 nov. Bestuur dorpscommissie De Cocksdorp gekozen. 17 dec. Te Midden- en Zuid-Eierland buurt commissies gevormd. Dec. Te Oosterend een voorlopige dorpscommissie gevormd. POLDERS EN WATERSCHAPPEN Juni. Nieuw gemaal voor de P.H Pol der in gebruik genomen. Aug. Er komen weer verschillende ruilverkavelingswegen gereed. 9 sept. Nieuw gemaal voor de Prins Hendrikpolder in gebruik genomen. Okt. Wegen en waterlopen ruilverka veling voltooid. Bestek kavelwerk voor Noorden en P.H. Polder aanbesteed. SPORT Mei. De heer J. Dekker biljartkam pioen 1958. 14 juni. Sportterrein Den Hoorn offi cieel heropend. 2 aug. George Jimmink wint de Zuide- ma-race. 2 sept. Gemeente koopt terrein van de heer G. A. Dros, Amsterdam, gelegen aan het Slingerweggetje te Den Burg (Sport veld S.V. Texel). 30 aug. Kees Boersen wint de Ronde \an De Waal. Op 7 sept. wint hij eveneens de Ronde van Den Burg. 20 sept. Jan Kuut, Wieringen, wint rond van Oost. PERSONALIA 20 jan. Mevr. de wed. de Ridder-Dob viert als oudste Kogenaar haar 92ste ver jaardag. 14 jan. De heer E. Noordijk neemt af scheid als directeur van de Vétérinair- Hygiënische Dienst en als Hoofd van de Vleeskeuringsdienst Texel. Jan. Mevr. Grütters neemt afscheid als aistrictshuisbezoekster van de N.H. Ver. voor t.b.c.-bestrijding. Jan. De heer L. F. Roeper C. H.zn., Spang, slaagt aan de landbouwhogeschool te Wageningen voor het candidaatsexa- men veeteelt. 27 maart. Ds. C. H. van Rhijn doet met gunstig gevolg doctoraal examen theologie. 31 mei. De heer J. H. Segerink verlaat na 44 dienstjaren de rijksbelasting. Mei. De oud-Texelaar Kors Jan Roeper kwam na 71 jaar weer eens op zijn ge boortegrond terug. Juni. De heer J. Postma, Ameland, be noemd tot hoofd van de rijkskustwacht Texel. 16 juli. Het echtpaar A. A. de Jong en J. B. de Jong-Zwiers, Landsmeer, be noemd tot vader en moeder van het Alge meen Weeshuis. Juli. De heer J. Schot, De Koog, be noemd tot hoofd van de sociale werk plaats. Juli. De heer A. J. Vonk legt zijn func tie neer als directeur van het Kon. Texels Fanfarecorps. Misnoegen omtrent laak bare houding van enkele leden is aanlei ding tot dit besluit. De heer Vonk was 35 jaar lid van het korps, waarvan 20 jaar directeur. 2 sept. De wethouders C. H. Roeper en Th. R. Hin herkozen. 27 aug. Mevr. Van Sluijs-Bijl neemt af scheid als voorzitster van de bejaarden- societeit Den Burg Sept. De heer Rijf, muziekleraar te Den Helder, benoemd tot directeur van het Kon. Texels Fanfare. KERKELIJK LEVEN 1 jan. De heer Joz. Hillen neemt af scheid als diaken bij de Hervormde ge meente te Den Burg. Hij bekleedde in de loop der jaren nog diverse andere kerke lijke functies. 2 febr. Koger kerk, grondig opgeknapt aoor vrijwillige bijdragen van enige le den, weer in gebruik genomen. Maart. De Hervormde kerk van De Koog door enige actieve lidmaten opge knapt. April. Mej. M. Keijser Sd., proponente bij de Alg. Doopsgezinde Sociëteit, neemt beroep naar Hoofddorp-Aalsmeer aan. 18 mei. Proponente mej. M Keijser Sd. te Hoofddorp bevestigd als predikante bij de Doopsgezinde gemeente van Haarlem mermeer. Tevens deed zij haar intrede bij de gemeente Aalsmeer. 10 juni. Pastoor Th. Wanna, Oude schild, 25 jaar priester. 20 juli. Intree kandidaat S. de Lange bij de Gereformeerde Kerk te Den Burg. Juli. Missie-tentoonstelling te Den Burg 31 aug. Ds. J. J. J. van Sluijs neemt afscheid van de Doopsgezinde gemeente. 1 sept. Ds. G. H van Wolfensberger, Amsterdam, door de Herv. Gemeente van Den Hoorn gekozen tot predikant. 14 sept. Ds. Van Rhijn neemt afscheid van de Hervormde Gemeente te Den Hoorn. 28 sept. Ds. H. van Bilderbeek, Bols- ward, doet intree bij de Doopsgezinde gemeente Texel. 12 okt. Ds. Wolfensberger, Amsterdam, doet intree bij de Hervormde Gemeente te Den Hoorn. VERENIGINGSLEVEN 30 jan. Afdeling Texel Bond van Platte landsvrouwen viert 20-jarig bestaan. 7 febr. Jeugdkorps Kon. Texels Fanfare ireedt voor het eerst officieel op. Maart „Excelsior" geeft onder haar nieuwe directeur, de heer K. Brouwer, uvee geslaagde uitvoeringen. April Waalder Hobbyclub demon streert de door haar gebouwde zweef vliegtuigjes.. 15 mei. Het Kon. Texels Fanfare be haalt op concours 1ste prijs in Ere-afde- ling; „D.E.K." 1ste prijs in afdeling Uit muntendheid. Mei „Het Witte Kruis" benoemt vierde wijkverpleegster (zuster H. M. Baars). 18 mei. Padvinders van „St. Jeroen" bezitten nieuw groepshuis. 26 juni. Concours van de Kon. Bond van Chr Zang- en Oratoriumverenigin- gen te Den Burg. Juni. De Lofstem behaalt eerste prijs Dameskoor (gehandicapt) en Chr. Man nenkoor ieder een 2de prijs. Juni. Dameskoor Den Burg en Advendo De Koog, behalen te Medemblik beide een eerste prijs. Dec. Burger Winkeliersvereniging or ganiseert etalage-wedstrijd. Dec. Prot. Jongerenorg. vieren „Kerst- instuif'. GEMEENTEWEZEN Febr. Gemeenteraad besluit subsidie Witte Kruis te verhogen tot ƒ8400,voor aanstelling vierde wijkverpleegster (te De Cocksdorp). 28 febr. De raad besluit op voorstel van B. en W. de ontwerp-begroting drastisch te besnoeien, wat Gedeputeerde Staten als eis hadden gesteld. Bezuiniging komt neer op ruim een half miljoen gulden. Bouw nieuwe school te Midden-Eierland wordt hierdoor weer vertraagd; o.l.s. van Oudeschild blijft voorlopig op zelfde grootte en er komt ook nog geen tweede gymlokaal te Den Burg. 10 april. De gemeenteraad besluit tot de stichting van een z.g. Sociale Werk plaats. Mei. De Texelse gemeenteraad bezoekt op zijn jaarlijkse excursie de Expo. Juli. Pand Weverstraat 101, ambtswo ning burgemeester, aangekocht van de heer W. H. Lap. Sept. De Raad aanvaardt de ontwerp begroting 1958, die een tekort vertoont van bijna drie ton. Nov. Markttarieven verhoogd, maar be spreking lammerenhok kost niet meer extra. ALLERLEI Jan. „Oranjevereniging De Koog" be raamt plannen voor „actie muzieknis". 3 jan. 200 werkzoekenden. 7 jan. Noordwester storm. Weer duin afslag. 5 jan. Henk Roeper hoort (de eerste) zingende leeuwerik. In 1959 zal worden begonnen met de aanleg van strandhoofden. Ze komen tus sen paal 17 en 9. Nov.-jan. Echtpaar Westdorp-Den Bra ven wint ,,Eva"-abonné-werfwedstrijd. Ze mogen per vliegtuig naar Canada Jan. De heer J. C. Bruin, Schilderend, wint de halve „Telegraaf'-pot (ƒ6832,44). Jan. Drie Russen, leden van de Sovjet ambassade, uitgewezen wegens spionnage. Het trio bezocht meermalen Texel (Kranslegging op begraafplaats der Geo- giërs). 30 jan. worden in een afgesloten deel van het kanaal bij de molen van Het Noorden vier bruinvissen gedeponeerd. 29 jan. Bijzonder heldere meteoor ver wekt enige consternatie op Texel. Ge vaarte moet ergens in de Noordzee ver- awenen zijn. Febr. Van de zijde der politie wordt medegedeeld, dat „de laatste tijd op het strand een vrij groot aantal zeehonden schijnt aan te spoelen". Het aanspoelen wordt echter sterk in twijfel getrokken: oelust op geld schijnen er jutters te zijn, die de zeehonden doodslaan. 1 febr. ,,'t IJsbeertje" opent zijn vol tooid bedrijf. 10 febr Commissie ter voorbereiding van een Texelse muziekschool geïnstal leerd. 28 febr Oosterend krijgt een groot aan tal nieuwe straatnamen. Verlorenkost en Koetenbuurt ook in ere hersteld (Maar de Oosterenders zelf willen er niet aan. Febr. Echtpaar Van der Star-Halsema arriveert op Texel voor vakantie. Zij emigreerden zes jaar tevoren naar Nieuw-Zeeland, waar best geboerd wordt. Het echtpaar Van Exel-Kooger, sinds eni ge jaren woonachtig in Californië, komt ook weer eens hun geboortegrond inspec teren. Ook zij behoren tot de geslaagde emigranten. Febr. Sneeuwstorm ontwricht het ver keer op de Texelse wegen. Raadsvergade ring wordt een paar dagen uitgesteld. Maart. A.N.W.B. plaatst groot aantal nieuwe verkeersborden. Maart. Koger dorpscommissie geïn stalleerd Maart. 1012 kinderen ingeënt tegen kinderverlamming. Maart. Eierlanders bieden invalide pol derbewoonster een televisietoestel aan. Maart. Meer dan 100 cursisten ver- keerscursus doen examen. 27 maart. Texel kiest voor de Prov. Staten. 14-19 april. Burgse Winkeliers Beurs in „Casino". 28 april. Aan duinrand bij de Muy wordt geraamte gevonden van slachtoffer uit de „Russenoorlog". 13 mei. „Scapino"-ballet in „De Oranje boom". 28 mei. Texel kiest nieuwe raad. VVD wint een zetel, de A.-R. verliest er een. Overige partijen handhaven aantal zetels. Mei. Burgerij biedt bewoners van Huize Irene een televisietoestel aan. Zomer 1958. Tentoonstelling „Walvis sen" in „De Vergulde Kikkert". Mei. Krant bericht, dat het voormalige fort „De Schans" door „Natuurmonumen ten" werd aangekocht. Juni. Drie redders van badgasten (bad meester, hulpbadmeester en een andere badgast) onderscheiden. Juni. Evenals elders worden ook op het Texelse strand coloradokevers aange troffen. 13 juni. Vroedschap voetbalt ten bate van uitbreiding Huize Irene. 8 juni. Laatste nog levende bruinvis blaast laatste adem uit. Juni. Terrein voormalige speelplaats De Hollebol" ingericht tot parkeerplaats. 23 juni. Opening tentoonstelling „Wal vissen". Juni. De bewoners van De Cocksdorp en Eierland brengen 1245,bijeen voor de aankoop van een tweede auto voor het Witte Kruis. Juli. Op de Expo worden in het Neder landse paviljoen lelies van kweker H. C Dijt geëxposeerd. Juli. Afgelopen seizoen werden op De Schorren 14 000 kapmeeuweieren geraapt. 12 aug. Onbekende dader stoelt 's nachts kleding uit een badhokje op het strand bij de Krim. Aug. Gebouw voor de Nutsspaarbank aanbesteed. Firma C. H. F. Duin voor f 69.200,de laagste inschrijfster. 1 en 2 sept. komen op Texel enkele granaten terecht, afgeschoten door de marine. Geen persoonlijke ongelukken. Sept. Texel's Museum verrijkt met een steur van ruim 2,5 meter lang. Sept. In vier Oudeschilder gezinnen heerst roodvonk. 7 okt. Gebouw voor Algemeen Wees huis in gebruik genomen. Okt.-nov. De bunkers op het Koger- strand worden gesloopt. Okt. Oudheidkundige dienst doet op gravingen op Groeneplaats. Kleine aan wijzing gevonden van woningbouw om streeks het jaar duizend. Okt. Hotel „De Lindeboom" door de heer E. Vlessing aangekocht van de heer J. P. Kikkert. Okt. Spaarsaldo aan Coöp. Boerenleen bank stijgt tot 6.000.000, 24 okt. Luchtvaartlaboratorium lan ceert weer een raket. Nov. De Groeneplaats krijgt een nieuwe bestrating. Nov. De iepen van de Groeneplaats worden gerooid en door linden vervangen. 15 nov. Keurig gerestaureerd Waalder dorpshuis heropend. 18 nov. Fractieleiders gemeenteraad als forumleden te De Cocksdorp. Nov. Uit villa van de heer Jochems, Witte Hoek, radiotoestel en dekens ont vreemd. Dader had éérst een ruit ver nield. Nov. De heer J. C. Bruin wint 2400, als deelnemer aan een puzzel. Nov. De Stichting Cultureel Werk ONDERWIJS 28 febr De heer Th. van der Snoeck, Voorburg, benoemd tot hoofd der o.l. school te Oosterend. Maart. Uit jaarverslag blijkt, dat de lagere technische school te Den Helder door 49 Texelse leerlingen wordt bezocht. 26 febr. Aanbesteding bouw kleuter scholen voor Oosterend, De Koog en Oudeschild. Maart. Fancy-fair voor Oudeschilder school brengt 2870,op. 22 april. De Cocksdorp benoemt stich tingsbestuur voor op te richten kleuter school. April. Joop Quint verwerft beurs voor studie in Amerika. Mei. De examenklas van de landbouw school bezoekt de Expo. 21 juni. Elftal o.l. school Oosterend kampioen van Texel. De Koog bezette de eervolle tweede plaats. Juni. Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf huldigt ijverige leerlingen van de r.-k. St. Jozefschool, die aan de tentoon stelling „Wij bouwen" bijzondere aan dacht schonken. Juni. De heer dr. S. Keijser, directeur Alkmaarse h.b.s., benoemd tot inspecteur bij het middelbaar onderwijs. Sept. Ulo start met record aantal van 86 „eerstejaars". In totaal wordt de school door 273 leerlingen bezocht. 5 nov Koger Kleuterschool „'t Mieren nest" geopend. 15 nov. Leerlingen van de Helderse Volksmuziekschool demonstreren in „De Oranjeboom". Nov. Bazar voor Koger Kleuterschool brengt 2000, op. 26 nov. De raad besluit tot de bouw van een nieuwe ulo. 25 nov. Oudeschild heeft nieuwe kleu terschool. Nov. Met 105 stemmen hecht de raad zijn goedkeuring aan het voorstel de ge meente in 9 schoolkringen te verdelen; wonende in een bepaalde kring is men aan de daarin gelegen school gebonden; slechts bij wijze van uitzondering kunnen B. en W. ontheffing verlenen. Tot 17 december meldden zich reeds 112 leerlingen voor de in januari te openen Volksmuziekschool. 23 dec. Uitbreiding landbouwhuishoud- school aanbesteed. LANDBOUW EN VEETEELT Jan. Texels stamboekvee naar Spanje. Febr. Texelsch Schapenstamboek be sluit de wereldtentoonstelling te Brussel op te luisteren met een 8-tal 1-jarige ooien van de fokker P. C. Hin, Spang. 1957 was topjaar voor zuivelfabriek „Eendracht". De PTV „Texel" had over 1957, met bijna 5.5 miljoen eieren, een record. 12 april. Zes enterlingen van de heer P. C. Hin naar de Expo te Brussel. April. De dierenartsen De Boer en Brandsma opereren met succes een koe van de heer S. Lap Dzn., die scherp in had. Mei-juni: Lammermarkten: iste markt 1850 lammeren ƒ44 - ƒ60 2de markt 2800 lammeren ƒ48 - ƒ63 3de markt 2700 lammeren 46 - 60 4de markt 2650 lammeren ƒ44 - 57 5de markt 1800 lammeren ƒ43 - 57 6de markt 1200 lammeren 40 - 53 30 mei. Paard van landbouwer C. Jon- gejan „De Vrijheid", Eierland, werpt twee kerngezonde veulens. 1 sept. Zeer geslaagde schapenfokdag. Sept. Op Texel wordt op diverse plaat sen met succes tabak geteeld. Het gold een proef en men wil nu op uitgebreider schaal verder gaan. 17 sept Zeer geslaagde rundveefokdag te Den Burg. Texel verbouwde 12 miljoen kg suiker bieten, een record S.V. TEXEL Zondag naar De Zouaven, een zware kluif. Thuis verloren we met 14 en toch was dat meer dn Z. verdiende. We waren deze week even bij de trai ning en daar kunnen we vertrouwen in hebben 6 spelers van het le waren pre sent. Ook de jongeren komen vrij goed, maar er kunnen er meer bij, want de training hebben we allen nodig, èn voor de conditie èn voor de gezonde clubgeest. In het nieuwe jaar moeten we weer flink aanpakken, ook voor het bestuur zijn er weer moeilijke problemen en daar om wens ik allen, bestuur, elftalcommis sie, senioren, junioren en adsp., alsook afd. handbal met haar trainer en leiding een gezond verenigingsjaar toe, trouw aan onze mooie sport en aan onze club, maar ook allen die onze wedstrijden be zoeken, veel geluk voor gezin, arbeid en onze sport. Texel 2, junioren en adspiranten zon dag nog vrij. Texel neemt taak van Culturele Raad over. 29 nov. Burger winkeliersvereniging organiseert feestelijke intocht van de Sint 29 nov. Concert in de Hervormde kerk te Den Burg ten bate van uitbreidings fonds huize „Irene". Dec. Door bouw frequentie-zender op Huisduiner vuurtoren zal ook Texel vol gend jaar nog meer van de televisie kun nen genieten. 15 dec. „De Lindeboom" sluit haar poorten; 19 dec. wordt in inventaris pu bliek verkocht. Dec. Ouwe Sunderklaas ging in Ooster end geruisloos voorbij. „Doordat we geen punt van samenkomst meer hebben": Hotel Het Wapen van Amsterdam ver kocht haar vergunning onlangs! Dec. In Eierland en Waalenburg drie stropers op heterdaad betrapt. Dec Coöp. Boerenleenbank koopt De Lindeboom met het doel daar een nieuw bankgebouw te plaatsen; de huidige boe renleenbank wordt polderhuis. 19 dec Aanbesteding afsnijding van bochten, aanleg nieuwe weggedeelten rond Den Burg.

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 3