Fam. W. Geus voorspoedig 1959 1959 Carel Schmidt N.V. Lunter Firma P. Moerbeek Bakkers Ijzerhandel Electrohuis Bakker" Hotel De Graaf 't Kaaswinkeltje Fa. J. de Wit, HET GOUDSCHIP N.V. de Texelse Graan- en Kunstmesthandel v/h C. R. KEIJSER Co. wenst al haar relaties een voorspoedig 1959 toe Wij wensen iedereen een voorspoedig 1959 DROS' MAGAZIJN Textielhuis Zegel 1959 het jaar van de televisie Drogisterij A. v. d. Slikke wenst u allen een gelukkig en voorspoedig 1959 wenst u allen veel geluk in 1959 Wij wensen U een PeDe Cor de Jong fa Lagerveld Wij wensen U een voorspoedig C. J. Visman en echtgenote Veel gasten Veel zon Veel goeds in 1959 A ccounta ntsko ntoor Tuinema en Reij 1959 1959 Horlogerie C. J. Leijdekkers 1959 1959 Loodgietersbedrijf Verstegen en Boeijen Uw Sparkruideuier A. v. d. Slikke OUDESCHILD *TEL;4I9 DEN BUflG*TEL:566 Fam. C. Mets Brood- en banketbakkerij C. Schutte H. C. Prins en echtgenote Boekhoudbureau Th. I. van Arnhem Gelukkig nieuwjaar „De Oranjeboom" voorspoedig 1959 Dros' Ingenieursbureau en Autocentrale Schoenhandel Hoogerheide Rijwielhandel Zegel Koorns Wijnhandel voorspoedig 1959 Boon's Zuivelhandel Voorspoedig 1959 ,,'t Avontuur met de valse munters"' FIRMA KLAAS BOON EN ZOON G. BOONv d. Zwaard Manufacturen, Woningtextiel Den Hoorn. GN. Wij wensen U een in alle opzich ten voorspoedig 1959 toe. Den Burg Oudeschild Wij brengen u dit jaar 2 belangrijke dingen PLEZIER EN ONTSPANNING. Zorg wel voor vakkundige plaatsing, DUS naar de SPECIAALZAAK. Wij komen u binnenkort bezoeken G. Coevert Electrohuis Bakker Tel. 276 Den Hoorn. G.N. Tel 153 Den Burg Parkstraat, Den Burg Weverstraat 55, Den Burg Uw dividendwinkelier Wij wensen clientèle, vrienden en be kenden een voorspoedig en gelukkig 1959 Maatkleding specialist Boomkampstraat 8, Alkmaar (bij de Westerweg) Telefoon 3615 FAFRANS ZEGEL** wensen familie, vrienden, bekenden en cliëntèleeen gelukkig en voorspoedig 1959 wensen U bestuur, directeur en perso neel der V V.V. Texel. P.F. Warmoesstraat 16, Den Burg wenst cliëntele, bekenden en vrienden allen een gezegend en voorspoedig nieuwjaar. Warmoesstraat gelukkig nieuwjaar G.N. weust u allen veel geluk in 1959 Sigarenmagazijn „Sport" GN. Het Bestuur van de M.A.B. club Texel wenst haar erelid, leden, dona teurs en medewerkers een sportief 1959 toe. wenst allen een gelukkig nieuwjaar Wij wensen u een in alle opzichten ge lukkig en voorspoedig nieuwjaar toe. Dameskapsalon, Parkstraat 38, Den Burg wenst zijn cliënten een voor spoedig nieuwjaar, Beatrixlaan 6 en medewerkers wensen allen een gelukkig nieuwjaar en willen gaarne in dit nieuwe jaar U weer van dienst zijn. wenst U een wenst een ieder gelukkig nieuwjaar Al onze clientèle een gelukkig nieuwjaar toegewenst P.F. wenst elke Texelaar een gelukkig nieuwjaar Tb. Siersma G.N. Het personeel van N.V. T E.S.O wenst direktie, commissarissen en passagiers een G.N. GN. G.N. wenst U Weverstraat 18 Kogerstraat 24 VAN SHERLOCK SPEURZIN UIT HET SPEURZIEKE I.EVEN Z. Bewust van zijn grote speurderstaltJ® ten, was Sherry al wandelend op bureau terechtgekomen. „Hallo commissaris Nog nieuws? er weer wat voor me op te knappeïo: „Geen zaakje, Sherry, maar wel i nieuws!" „Een verlofpas voor twee maand C Wat zeg je daar wel van hè?" pe „Als je me nou!" riep de verbaaj Sherry uit. ,,Dat is sterk, als je wilt wl ken, krijg je vakantie en kijk nu ei naar verleden jaar, toen wilde.EnO( laat maar", zei hij. „Eventjes bellen". „Hallo, hallo! Met Speurzin, Joh snel pakken, ezel.Nee Johan! ik doel de schildersezel met de rest inp ken. De auto moet klaar staan, hc Ik heb groot verlof, twee maanden. Reusachtig, hè?" FEUILLETON door Annie G. Spoorhoven 3. Vijf minuten later zijn de 4 broers in druk gesprek met de late bezoeker, 't Is een rijke bankier, even als de Goldsmids. Maar ook hij heeft de laatste tijd veel verliezen geleden. „Ja", zo begint hij, „wat valt er eigen lijk de laatste tijd te handelen. Sinds de revolutie in Frankrijk verdien ik geen cent meer. Ook van mij zijn een paar schepen door de Fransen afgekaapt. Maar weet jullie wat het ergste is? In Hamburg, de grote stad, waar wij toch het meest mee handel drijven, is het treurig gesteld. Tientallen grote handels huizen moeten gesloten worden als er niet gauw geholpen wordt. Tientallen aanzien lijke huizen van de eertijds rijke kooplie den staan leeg. Miljoenen hebben ze daar verloren. En wat moeten wij beginnen, wanneer we niet meer handel kunnen drijven met Hamburg? Dan gaan wij er ook aan. Dan verdienen we geen cent meer. Nee, daar moet geholpen worden. „Kijk, dat geef ik", zegt de late gast, terwijl hij een document op de tafel werpt. Kijk, 2.000.000. Ik ben nog naar meer toegeweest vandaag, daarom ben ik 20 laat bij jullie. Samen hebben we nu al meer dan 10 miljoen. Wat geven jullie? Het is geen verlies, nee, man, het is winst, grote winst wat we daarop zullen maken. Hamburg wordt zo weer de grote han delsstad en wij, wij halen ons geld weer dubbel terug. Aandachtig luisterden de broers. Nieuwe hoop wordt weer in hen wakker. Wanneer de klok al lang twee uur ge slagen heeft, gaat de late bezoeker met een blij gezicht naar huis. Het is wel laat geworden, maar hij is niet voor niets geweest. Ook de rijke Foldsmids hebben samen voor 3.000.00 aan goudswaarde gegeven. De deur is weer op 't nachtslot gedaan en drie grendels zijn er voor geschoven. Je kunt nooit weten. De broers zijn naar bed gegaan. Maar slapen kunnen ze niet. Steeds moeten ze denken aan hun geld, waarmee ze straks rijke winsten zullen maken. Zullen hun verliezen nu eindelijk ophouden? En wanneer ze na lange tijd in een onrustige slaap gevallen zijn, dromen ze van grote rijkdommen, die ze zullen krij gen. Op alle zeeën zien ze hun rijk bela den schepen varen. De gouden staven zien ze maar steeds opstapelen. De geheime bergplaatsen worden weer vol. Nieuwe huizen moeten gebouwd worden, om al het goud in op te kunnen bergen. Ze ko men handen te kort. Wat glinstert het in de zonnestralen, dat prachtige gele goud. Steeds komen de schepen uit Hamburg terug, volgeladen met.goud. Lange rijen schepen achter elkaar. Zo ver je zien kunt, overal schepen, en allemaal komen ze naar de pakhuizen van de gebroeders Goldsmid. Kijk aan de kade ligt het vol met sche pen. Rijen naast elkaar. Simon heeft een glimlach op zijn gelaat. Zijn handen strekken zich naar voren alsof ze willen grijpen en tasten. Maar zie. ineens verandert zijn gezicht, de glimlach verdwijntWat ziet hij daar.Wie staan daar op de kade bij dat pakhuis? Een troep mensen, half naakt, met uitgemergelde lichamen er. diep liggende ogen. Ook zij kijken bege rig. Zij kijken hem aan alsof ze zeggen willen: „Geef ons er toch één stukje van, een héél klein stukje maar, we hebben zo'n honger en we hebben het zo koud Zijn gezicht vertrekt, diepe rimpels komen op zijn voorhoofd. Zijn vuisten ballen zich en hij sist tussen zijn tanden: „Scheer je weg, bedelaars!" HOOFDSTUK 3. Het goudschip vaart uit. Het is 9 oktober 1799, nog vroeg in de morgen. Wat een drukte en bedrijvigheid is het daar op de rede van Yarmouth, een havenplaats aan de Oostkust van Engeland. Mensen lopen af en aan. Ze nuwachtig gejaagd loopt alles door el kaar: pakknechten en deftige dames en beren. Nog nooit is het daar zo'n drukte geweest. En aller blik is gevestigd op dat mooie, grote oorlogsschip. Een pracht schip is het. De voor- en achtersteven zijn schitterend gebeeldhouwd en uit de grote gaten aan weerszijden van het schip ste ken dreigend de lopen der kanonnen, waarschuwend een ieder die het zou dur ven wagen één hand uit te steken naar al het kostbare dat in de buik van dat grote gevaarte is opgestapeld, 16.000.000 aan goudwaarde heeft 't maar eventjes in zijn holle buik, die nu zo goed als gevuld is. De gouden staven zijn in kisten op elkaar gestapeld. Gouden munten van allerlei soort zijn keurig verpakt. De matrozen staan reeds klaar om de zeilen te hijsen en dan straks zal het be vel weerklinken dat de ankers gelicht moeten worden en het trotse schip met z.ijn miljoenen aan boord zal koers zetten naar Hamburg, het einddoel van de reis. Goed is 't schip bewapend, tientallen ka nonnen heeft 't aan boord. Laat de kapers nu maar komen als ze durven. Ze zullen wel wijzer zijn en op een veilige afstand blijven. En wanneer een Frans oorlogs schip te dicht bij het „Goudschip" komt, dan zal het op hardhandige wijze kennis maken met zijn kanonnen. Ongehinderd zal het de reis kunnen volbrengen. Al is er op dit ogenblik oorlog tussen Frankrijk en Engeland, toch behoeft er geen vrees te bestaan dat het „Goudschip" de reis niet zal volbrengen. Engeland is baas op zee. Op zéé heeft Frankrijk immers niets te vertellen. Zeker, Napoleon zou het geld wel kunnen gebruiken, want oorlogvoe ren kost geld, véél geld, maar. „Nap- pie" zal er geen cent van krijgen. Is 't een wonder, dat men voor deze belangrijke reis dit mooie, goedbewapen de schip heeft uitgekozen! Nee, 'n beter schip was er niet. Ja, de mensen wisten het wel, dat dit de beste gelegenheid was om naar Hamburg te komen. Nooit was er zo'n schitterende gelegenheid ge weest. Anders moest je wachten tot er een of ander zeilschip vertrok en nu, met die oorlog en kapers was het toch maar heerlijk met dit oorlogsschip, goed bewa pend en van zware, sterke masten en zei len voorzien, mee te kunnen reizen. Geen wonder dan ook, dat bovendien nog meer dan tweehonderd passagiers mee zullen gaan. Meest zeer voorname mensen, die het betalen kunnen, want met dit schip te mogen meereizen kost maar eventjes geen kleinigheid Zo zal dan straks de grote reis wordef aanvaard. De loopplank is uitgelegd en d passagiers haasten zich naar het deli Ieder moet maar zien, dat hij een goe plaatsje krijgt, want het schip is overvo)0r Kijk, daar dringt zich nog iemand tus sen de passagiers. Ja, hij moet ook ee mooi plaatsje hebben. Is niet een groG- gedeelte van dit goud zijn eigendom e Heeft hij dan geen recht op één der nioo»*l ste plaatsen? Wanneer hij er aan komt gaan de meitre sen vanzelf op zij. Dat is immers de rijk n< Simon Goldsmid. Ja, die moet je vóó laten gaan. De rijke bankier zoekt ee^ prachtig plaatsje op het achterschip. jJG daar moet hij zijn. Dé&r is het voor hef het mooist. Daér in de nabijheid van zip schatten. Want in het achterschip, da?r".| immers heeft men de zestien miljoen ol.' gestapeld. Simon kijkt naar de lucht. „Jr ja, een prachtig weertje vandaag. Waf101 neer de wind niet keert zijn we gauw Brii Hamburg. Dan zal hij nog even naar et paar goede vrienden gaan en meteen n< een paar zaken doen. Dan kunnen ze Hamburg weer handelen. Handelen m öe rijke Goldsmids. En door die hand zullen hij en zijn drie broers nog rijk I worden. De lege brandkasten zullen we worden gevuld. Nieuwe zullen ze er j laten maken. Simon wrijft zich in zi A handen. Een glimlach op zijn gezicht ve Vi raadt dat hij plezier heeft.plezier Gi al die schatten, die zich straks in zjitj huis weer zullen ophopen. (Wordt vervolgd) V

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 4