SHELL Lovitran ui LUST! SETTER SET HET GOUDSCHIP P. S. Kuyper Zn. Lovitran 8 J. C. RAB Lovitran innemen, Zo kunt u £SS0) PETROLEUM DE HAARDOLIE met het hoogste rendement voor oliehaarden Piano- en orgelstemmen Piano- en Orgelhandel YPMA, Coop. Veeafzetvereniging G.A. algemene jaarvergadering Prima service doorr C. J. VISMAN ,,'t Avontuur met de valse munters Het is de moeite waard om uiterst precies te zijn op het merk koffie, dat U koopt. Vraagt Uw winkelier Douwc Egberts koffie... lekkere koffie Alg. Ziekenfonds „Texel" Algemene ledenvergadering druppels Gemakkelijk in te nemen op een lepeltje suiker of een schijfje sinaasappel f 1.65 per flacon Een concentraat, be reid uit de geselec teerde verse levers van heilbot en ande re edelbotsoorten. Gemakkelijk in te nemen met melk, water of thee. Reuk loos l f 1.85 per 50 parels. Belt u ons even. Of stuur 'n kaartje. Wij zorgen dan voor tijdige levering van brandstol olie D» best» brandstof voor uw oliehaard! in brandstoffen en bouwmaterialen N.V. Kantoorstraat 10—12, Den Burg, Texel Telf. 42 All* 3 manieren zijn goed als het maar met „natuurlijke" vitaminen MHHN.V. HANDELSVER. A. j. TEN DOESSCHATE - ZWOLLE mam Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en drogi ten maar ook... Ja, dat ii één manier om Lovitran in te nemen: als reukloze parels. Maar het kaa ook nog anders: op de „gewone" manier als le vertraan op een lepel, of in druppelvorm. Maar hoe u het ook doet, néém Lovitran, de aller beste Noorse levertraan, die cr is. Lovitran geeft wecr- stSLnd, kracht en energie, de hele winter door! 1 eetlepel per dag is voldoen de voor uw weerstand. zuinig geen roef meer wormfe Deze maand januari wederom wekelijks bezoek aan Texel. Boodschappen kunnen bij R Boom. Muziek handel Den Burg en bij ondergetekende opgegeven worden. Langestraat 77, Alkmaar Telefoon 2626 Steeds prachtige keuze bespeelde en nieuwe instru menten. Op uw aanvrage zenden wij u gaarne lijsten toe Levering franco en met schriftelijke garantie. afd. Texel. Uitnodiging tot het bijwonen van de op dinsdagavond 13 januari a.s. 8 uur in hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg. Agenda Opening Notulen Mededelingen en ingekomen stukken Bestuursverkiezing Aftredend en herkiesbaar K. Zuidewind, C Huisman, C. v. Rossum. Behandeling jaarverslag Agenda leden raadsvergadering Causerie door dhr P. Havinga, dir. der C V.V. Rondvraag Sluiting Namens het bestuur der afd. Texel C. Roeper Mz voorz. P. de Graaf, secr. Ter kennismaking metéén der artikelen van de Coop Vleescentrale wordt aan iedere bezoeker een blikje vleeswaren uitgereikt. Dorpstraat 19 - De Cocksdorp - Tel. 232 FEUILLETON door Annie G. Spoorhoven 6. „Hé opa, mag ik vanavond met U mee, als U de vuurtoren aansteekt?" De oude Mankje glimlacht. „Ja, daar was hij vroeger ook zo dol op". „Zeker Wim, jij mag vanavond mee hoor jongen Kom, laten we maar direct gaan, want 't is vanavond vroeg donker en het weer wordt er niet beter op". Nog een paar dikke rookwolken stijgen in het kamertje omhoog en dan hangt opa de grote pijp aan het pijpenrekje. Wel zeven hangen er aan. Ja, van zijn pijpen kan hij geen af scheid nemen. Broederlijk hangen ze nu naast elkaar. Vijf ervan zijn afgedankt, die gebruikt hij niet meer. Uit de grote rookt hij alleen 's avonds, als hij thuis gezellig in zijn luie stoel zit en de andere gebruikt hij op zijn wande lingen door de duinen en langs 't strand, dan kan hij de grote niet meenemen. Ziezo, nu moet hij direct maar gaan. Veel zin heeft hij niet. Het is hier zo ge zellig en zo lekker warm. Maar Mankje is een echte zeeman: weer of geen weer, wanneer zijn plicht hem roept, talmt hij niet maar gaat direct. Mankje is opgestaan en trekt zijn zware klompen aan. „Zeg man, doe je dikke duffelse jas maar aan", 't Is Opoe, die even opgehou den heeft met breien en bezorgd haar man aanziet. Mankje neemt de zware jas om de raad van zijn goede vrouw op te volgen. Ja, hij weet het wel, zijn vrouw tje is bezorgd voor hem. Wim heeft al van ongeduld staan trap pelen. Fijn, nu ging hij met grootvader mee te trap op, hoog de vuurtoren in. Hij heeft de klink van de deur al in zijn hand. Maar grootvader is nog niet klaar. Eerst moet hij nog het olielampje nemen, déar zal hij straks het grote licht mee aansteken. Hero heeft even opgekeken. Hij weet eigenlijk niet wat hij zal doen. Met de baas meegaan? Of liggen blijven? Even lijkt het of hij zal opstaan, maar dan geeft hij er toch de voorkeur aan te blij ven liggen op zijn behaaglijk, warm plek je. Nee, nu de deur uit gaan, daar heeft hij toch geen zin in Wim heeft de deur geopend, samen gaan ze naar buiten. De wind waait hen om de oren. De grijze krullen, die het hoofd van de oude Mankje sieren, waaien door elkaar. Dan opent Mankje het deurtje, dat toegang geeft tot de trap van de vuurto ren. 't Is hier donker, maar Mankje neemt het lampje onder zijn jas vandaan. Geheimzinnig verlicht het de kale, stenen »vanden. Grote schaduwen werpt het over de trap. De treden zijn uitgesleten en het is hier kil en vochtig. Wim griezelt toch een beetje. Het is hier ook zo geheim zinnig. Maar juist dit geheimzinnige vindt hij zo fijn. Maar.als grootvader niet bij hem was, zou hij toch wel een beetje bang zijn. Maar nu, nee hoor, nu grootvader bij hem is, kan hem niets ge beuren. Wat klinken hier de stappen hol en wat draait die trap in de rondte. Je zou er haast duizelig van worden. Ge lukkig maar dat grootvader niet zo vlug loopt. Wat is dat?Ineens pikdonker... Een koude windvlaag waait om hen heen Br., is me dat schrikken? Waar loopt hij nu tegen op? „O, opa, helpHij grijpt, grijpt opa bij zijn benen vast. „Toe, wilde jongen, wees toch rustig, er is immers niets, 't Raampje is stuk gewaaid en nu is het licht uit. Kom, blijf nu maar vlak achter mij, dan zijn we zo boven". Dan lopen ze verder door de donkerte heen de trap op. Opa voorop. Die vindt het zó wel. Wim komt vlak achter hem aan. Toch griezelig, zo door de donkerte heen, en alleen je eigen voetstappen te horen. Een paar maal struikelt hij. Je kunt hier ook niets zien. Maarnog even, dan zal het grote licht branden. Wim is weer wat rustiger geworden en ineens schiet 't hem te binnen, dat opa het licht nu niet kan aansteken. Maar grootvader haalt twee steentjes uit zijn broekzak. Die heeft hij altijd bij zich. Dan neemt hij voorzichtig de deksel van een ronde doos, de tondeldoos, en slaat de twee stenen tegen elkaar. Kijk, daar valt een vonkje op dat bruine goedje in het doosje en even later begint het flink te smeulen „Gek toch, dat je met die twee stenen zo maar vuur kunt maken. Een leuk ge zicht, die kleine stukje vuur, die zo maar van een steen afspringen. Hij vond het ook fijn om er mee te spelen. Hij nam ze 's avonds mee naar bed en daar sloeg hij ze onder de dekens tegen elkaar. Dan kwamen er ook zulke kleine stukjes vuur. En als je dan aan de stenen rook, roken ze branderig. Toch gingen de dekens niet branden. Opa zei, dat 't „koud vuur" was en dat je daar helemaal geen brand mee kon maken, maar dat je er alleen zwam mee aan kon steken. Nou, hij geloofde het best, dat het „koud vuur" was, want als zo'n stukje vuur op de hand viel, voelde je er niets van. Wat was hij op een keer geschrok ken. Eens, midden in de nacht was zo'n vuursteen op de grond gerold. Bonk bonk was het gegaan. Moeder was nog even boven geweest, maar hij had niets gezegd en net gedaan of hij sliep. Toen was moeder maar gauw weer weg gegaan. Maarde volgende morgen had moeder de andere steen onder de dekens gevonden. Toen had ze alles be grepen en mocht hij nooit meer vuurste nen mee naar bed nemen". Kijk, nu begint de zwam te branden Dan steekt opa er een dun stukje hout in en dat begint ook te branden. Nu kan opa het licht in de vuurtoren aansteken. Och, 't is maar een klein pitje, dat brandt, maar als het vergrootglas er voor zit, kifh je het uren in de omtrek zien. „Ziezo, Wim, als er nu nog schepen in ae buurt zijn, moeten ze maar zien dat ze de haven nog binnen komen, want ik geloof dat het vannacht slecht weer wordt Opa is ernstig geworden. Hij denkt ze ker weer aan die tijd. dat hij ook zo op die gevaarlijke Waddenzee, waar het soms zo spoken kon, rondzwalkte. Nu is het licht in de vuurtoren. Door het vergrootglas heen zie je het kleine pitje, dat regelmatig brandt. Dan gaan ze naar beneden. Op de trap is het nog even donker. Hier dringt haast geen licht door. Wim loopt nu vlak ach ter grootvader de trap af. Hij houdt zich een beetje aan de muur vast. Dan ineens..,. Hij schrikt.... „O, opa.Hij grijpt grootvader vast. „Kind, pas op, je laat me haast vallen", roept Mankje. Het was alsof er buiten iets tegen de gebroken ruit op botste. Toen hoorde hij een zacht gekrijs en daór was hij zo van geschrokken. „Och, kind", zegt Mankje, „dat is niets hoor, daar behoef je niet van te schrik ken, zeker een vogel, die tegen de vuur toren aanvliegt. Als ze het licht zien, komen ze daar op af en ja, dan vliegen ze er wel eens tegen op ook. 't Lijkt wel of ze door het licht verblind worden. We zullen dadelijk wel eens zien of de vogel zich erg bezeerd heeft" Wim is nu weer gerustgesteld en be hoedzaam volgt hij zijn grootvader. Even later staan ze bij een grote stormmeeuw. Bij het licht van de vuurtoren hebben ze hem gevonden. Het borstje gaat snel op en neer. Opa neernt hem op om te zien of hij erg gewond is. Wim spert de ogen wijd open. „Hé'opa, zou hij dood gaan?" Grootvader zegt niets. Hij draait de vogel nog eens behoedzaam in zijn grote handen om. Maar dan klinkt het gerust stellend: „Nou Wim, ik geloof, dat hij wel gauw weer zal kunnen vliegen. Kijk, hij doet de oogjes al weer open". (Wordt vervolgd) 5. Hij kledderde met wat terpentijn, per ste een paar grote tuben.... een paar fikse halenIn ieder geval, het ging gesmeerd. „Ik snap toch maar niet, waarom som mige mensen zo'n drukte kunnen maken over een schilderijtje.en dan nog een bom duiten er voor uitgeven. Zij kunnen dit van mij voor de halve prijs krijgen!" Zo ging Sherry maar door, zonder op de invallende duisternis te letten. „Hé, waar is nu dat kasteel! Als jc me nou, wat is het donker!" riep Sherry verbaasd uit. „Ik zou mijn kunst stuk toch wel even willen afmaken!" Sherry kon niet meer zo duidelijk zien en stapte daarom van zijn stoeltje op en ging wat dichter naar het kasteel toe. VAN SHERLOCK SPEURZIN UIT HET SPEURZIEKE LEVEN het fijnste van de plantages. Zet tekening, foto of diploma in een passende Boekhandel UNGEVELQ DE ROOIJ n.v. Voor het feest en voor het werk dat is het merk Oosterend Den Burg op maandag 19 januari 1959 des avonds acht uur in hotel Texel Verzekerden die deze vergadering wensen te bezoe ken kunnen zich voor vervoer opgeven aan de boden Candidaalstelling Leden kunnen tot en met 16 jan. 1959 candidaten opgeven van verzekerden vertegen woordigers Oorspronkelijk werd deze vergadering vastgesteld op 12 januari, maar is nu een week uitgesteld. Zendt Uw advertenties vroegtijdig in dan alleen kunnen wij er de nodige zorg aan besteden.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 4