De toekomst van onze akkerbouw Volop werk voor Koger Oranje vereniging HET GOUDSCHIP Op uitnodiging van de Texelse Stands organisaties de Holl. Mij. van Land bouw, de L.T.B. en de C.B.T.B. heeft ii. L. Troost, directeur van de Middelbare Landbouwschool Hoofddorp, donderdag avond in „De Lindeboom-Texel" een causerie gehouden over het onderwerp „Waarheen met onze Nederlandse Akkerbouw?" De heer N. Eelman, die de avond opende, kon een flink aantal belangstel lende landbouwers welkom heten. „Wij spreken tegenwoordig gauw van proble men, maar die van de Nederlandse akker bouw zijn zeker niet fictief. Zo is er de vraag wat wij van de Euromarkt mogen verwachten". Spreker vertrouwde, dat ir. Troost ook daarover wel het een en an der naar voren zou willen brengen. Ir. Troost stond allereerst stil bij de huidige capaciteit van de Nederlandse akkerbouw. Daaruit blijkt dan, dat ons land driemaal zoveel aan voedergranen invoert dan het zelf verbouwt. Wellicht zou de animo voor de landbouw wat toe nemen als de garantie ruimer lag: er is thans immers geen volledige garantie prijs voor alle landbouwprodukten. Dit in tegenstelling tot de veehouderij: voor de melk is een garantieprijs vastgesteld. Van iedere drie liter melk wordt er één als consumptiemelk verbruikt; twee liters v/orden tot zuivelprodukten verwerkt; de helft daarvan moet geëxporteerd worden. Het betrekkelijk grote overschot doet verliezen ontstaan en dat overschot is o.m. het gevolg van de volledige garantie. Spreker noemde de grote oppervlakten die weer met graszaad zijn ingezaaid. Kan de graanprijs opgevoerd worden? Als wij streven naar een extreem hoge graanprijs dan komen we in de knel, om dat een land als Frankrijk ogenblikkelijk van die maatregel zou profiteren door haar areaal te vergroten. Nee, wij moeten met onze akkerbouw de richting der in tensivering volgen. Daarbij moet uiter aard de vrijheid van extensief grondge bruik gehandhaafd blijven. Drie factoren bepalen de produktie: grond, arbeid en „kapitaal" (aan machi nes b.v.). Nu gaat het er om een zodanige combinatie te vinden, dat de kostprijs zo laag mogelijk gehouden kan worden. Hoe staat het met de factor arbeid? Waarom zou een boer de mechanisatie opvoeren als hij het werk met zijn inwonende zoons best af kan? Kostbare arbeid? Loonwerkers inschakelen Dat is het gevolg van de hoge lonen, die door de industrie worden betaald. Te hoge lonen voor de akkerbouwbedrij ven? Wel, waarom dan niet als antwoord de inschakeling van gespecialiseerde be drijven zoals de loonwerkers. Wij kunnen nu eenmaal niet alle machines zelf kopen. Het niet zelf kopen geeft grote voorde len. Als U b.v. een combine koopt, is U verplicht lange tijd graan te blijven telen, als U een vlasmachine koopt is U ver plicht lange tijd vlas te verbouwen. Enz. Dit geldt voor alle soorten gewassen. U is door het gebruik van machines, die niet Uw eigendom zijn, veel mobieler. Kleine vaste kern Ir. Troost betoogde, dat de landbouwer in de toekomst moet streven naar een zeer kleine vaste kern van personeel. Dat geeft weliswaar gedurende drie maanden van het jaar moeilijkheden, maar voor die periode kunt U geen vaste arbei der^) houden. Hoeveel personeel per ha? Spreker meende, dat men op 15-20 ha. aan één vaste arbeider genoeg heeft. Daarbij dient dan uiteraard eerst de oppervlakte te worden afgetrokken, welke door de landbouwer zelf kan worden bewerkt. Maar, zo zult U zich afvragen, wat moe ten wij met de drie maanden aan, waarin wij om personeel zitten te springen? U kunt dan toch seizoenarbeiders aantrek ken. Niet te krijgen? Als U maar genoeg betaalt. Gedurende die drie maanden moet het loon, dat op Uw bedrijf ver diend wordt natuurlijk gelijk zijn aan of liggen boven het loon, dat de industrie uitbetaalt. Spreker concludeerde, dat er voor de Nederlandse akkerbouw nog zeer goede mogelijkheden liggen. Nederland moet volgens spreker niet de „graankant" op, maar vasthouden aan een behoorlijk intensieve bewerking, om dat de grond zich daartoe uitstekend leent. Goed afzetapparaat Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Zullen in het kader van de Euromarkt de tuinbouwteeltvergunningen verdwijnen? Antwoord: Dit is een van de grote moei lijkheden. In andere landen van dit blok kent men die vergunningen n.l. niet. Ne derland beschikt gelukkig over een enorm goed afzetapparaat, dat ook in de toe komst zeer belangrijk zal blijken te zijn. Het is mogelijk, dat de vergunningen in de toekomst komen te vervallen en.... dat de teelt van de onderhavige gewassen zal toenemen met de daaraan verbonden consequenties. Een der aanwezigen had het verheu gend gevonden, dat ir. Troost een opwek kend geluid liet horen. Dat heeft de ak kerbouw nodig, gezien de toon, welke uit de artikelen spreekt in vakbladen en grote dagbladen. Antwoord: Ik heb willen betogen, dat er zeker geen aanleiding tot bezorgdheid bestaat en dat eventuele moeilijkheden onder het oog moeten v/orden gezien, teneinde de oplossing van een bepaald probleem te kunnen bewerk stelligen. In antwoord op een vraag van de heer C. van Groningen, zei ir. Troost, dat de vraag, hoe groot een bedrijf moet zijn om dit rendabel te kunnen achten, afhangt van de aard van het bedrijf. De mate van intensivering kan nl. de hoofdrol spelen. In het algemeen kan worden ge steld, dat naar vergroting der bedrijven gestreefd moet worden. Dat gebeurt trouwens ook vandaag de dag en het aan tal kleine bedrijven loopt dan ook terug. Welzijn boven welvaart De teelt van consumptieaardappelen werd een vrij riskante zaak genoemd; gunstiger ligt de teelt van pootgoed. Spreker gaf ook nog een globaal beeld van het doel en de mogelijkheden ener vrijhandelszone. De grootte der bedrijven werd ook nog even en passant besproken in het kader van akkerbouw als bijverdienste. Menig een gaat als fabrieksarbeider na zijn nor male dagtaak nog enige tijd het land be werken. Spreker vond dat een gezond verschijnsel. Laat hun die paar bunder land behouden, niet zo zeer om de wel vaart als wel om het welzijn. De sfeer van de stad en die van het platteland verschillen nogal wat „Voor velen is het beter, dat zij het platteland trouw blij ven". De heer Van Groningen zou het op prijs stellen dat uitgaande van de standsorga nisaties het vraagstuk der bednjfsgrootte eens in bespreking werd genomen. „Dat moeten zij toch aan durven". Ook werd sprekers mening gevraagd over de kansen voor de tabaksteelt. Ant woord: een en ander verkeert nog in het stadium van onderzoek. Over de kans op overmechanisatie, wat een der vragenstellers vreesde: Die kan worden vermeden door bij de mechani satie van Uw bedrijf de rationalisatie niet uit het oog te verliezen. De heer A. Saai hoopte, dat de rege ring open oog zou houden voor de belan gen van de boerenstand en dat de geest van sommige stedelingen, die zoals ir. Troost had aangevoerd op de landbouw neerkijken en menen, dat de landbouw ons geld kost zonder meer dat die geest met te ver in Den Haag doordringt. Hij was bang, dat de regering de boer anders op de duur wel eens op het tweede plan zou kunnen schuiven, waardoor die niet meer aan zijn verplichtingen, zoals aflossing in het kader van de ruilverka velingswerkzaamheden, zou kunnen vol doen. Dan zou de boer automatisch tot staatseigendom degraderen. Ir. Troost besprak ook nog de 80 mil joen gulden, die de ruilverkavelingen kosten. Die bedragen horen niet op de begroting van landbouw, maar op die van binnenland geplaatst te worden, want het is een algemeen belang. Men mag die 80 milj. ook niet als een subsidie aan de 'andbouwers beschouwen; uitvoering van saneringsplannen in grote steden als Am sterdam (krotopruiming e.d.) wordt toch ook niet beschouwd als een subsidie aan cte bewoners van de Apollobuurt? aldus ir. Troost. De kosten der ruilverkaveling, terug te betalen over het tijdsbestek van 20 jaar, dient men te beschouwen als een afschrijving, zoals men zijn machines af- CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Vandaag consultatiebureau Heden, woensdag 18 februari worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 4 5 uur. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 15 februari 1959 Gevonden te Den Burg: spanningzoe ker; paar bruine kinderwanten; geel bruine lederen dameshandschoen; paar grijze wollen handschoenen; bruine he renportemonnee met fietssleutel; geel boodschappennetje; paar rode wollen wanten; paar rood-witte wollen wanten; plastic bal; rode portemonnee met ƒ0,40; rode kindermuts; groen wantje; rode plastic portemonnee met pop; zwarte kinderportemonnee; bruinlederen motor- handschoen; snelbinder; rood wollen kin derwantje; gele zakdoek; blauwe kinder- want; zilverkleurige broche met rode steen; blauw kindermutsje; gele kinder wanten; paar blauwe kinderwantjes; don kerblauwe jongenspet met grijze oor kleppen; blikje jus d'orange. Verloren te Den Burg: bruine lederen motorwant; paar groen- wit-blauwgekleurde wanten; blauwe jon genspet met grijze bontrand; damespols- borloge met stalen band; meisjesbril met bruin montuur; kleine blauwe kinder- want; rieten boodschappenmand je; paar bruine motorwanten; zwartlederen da meshandschoen bruin-groen-rood-ge- kleurde wollen meisjeswanten; rood ge breid kinderwantje met bloemfiguren; rode gebreide kinderwant; bruinlederen motorhandschoen; rood kinderwantje; leerboek h.b.s.. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor op werkdagen geopend van 16.00 tot 18.00 uur. NARCISSEN-STATISTIEK TEXEL 1959 Hier volgt ter kennisname de met nar issen beplante oppervlakte (in R.R.) met de voornaamste soorten, die hier op Texel worden gekweekt. 1958 1959 Gele Trompetten 10828 10700 Bicolor Trompetten 502 515 Witte Trompetten 356 323 Grootkronige 5969 6757 ICleinkronige 93 133 Dubbele variëteiten 20546 20809 Campernellen (div.) 4 30 Poetaz variëteiten 651 560 Poëtius 102 127 Totaal 39051 39954 Enkele belangrijke soorten (in R.R.): Golden Harvest 2193 2468 King Alfred 2288 1755 Rembrandt 5255 5102 Carlton 4253 5315 fortune 478 319 Von Sion 19486 19472 Krokussen-statistiek 1959 Blauw in R.R.: 1958 1959 Early Perfection 162 258 Enchantress 121 Grand Maitre 77 48 Purpereus Grandiflorus 57 88 Remembrance 2810 2004 Sky Bleu 179 115 Sultan 12 Diversen blauw 73 143 Bont: Glory of Sassenheim 90 139 King of the Striped 204 96 Pick Wick 24 88 Sir Walter Scott 45 Diversen Bont 7 Wit: Jeanne d'Arc 1057 682 Peter Pan 66 55 Diversen wit 6 Geel. Geel 38165 36964 A. Lagerveld, Postweg E 60c, Texel. schrijft. Tenslotte nog dit antwoord op een desbetreffende vraag: In E.E.G. (Europese Economische Gemeenschap) verband zal het klimaat voor de Nederlandse land bouw gunstiger kunnen worden. Neder land toch is van oorsprong een handels natie, waarin de landbouw nooit veel te zeggen heeft gehad, in tegenstelling tot de positie van de andere landen van de E.E.G.. De avond werd door de heer R. W. Stoepker gesloten met een woord van dank aan ir. Troost voor de leerzame c auserie. Maandagavond was in het Witte Kruis een gecombineerde algemene vergadering uitgeschreven van Dorpscommissie en Oranjevereniging. Toen Ds. Waardenburg om 8.15 uur als voorzitter der Dorpscom. de vergadering opende, waren er slechts 7 personen buiten de 2 besturen aan wezig. Een betreurenswaardige zaak, als er zoals die avond belangrijke zaken be sproken moeten worden. Hebben de Ro gers dan zo weinig belangstelling voor hun eigen dorp en de belangen daarvan. Of is het het volkomen vertrouwen dat de dorpelingen in hun besturen hebben? Dat zou zeer zeker te prijzen zijn, maar dan ook geen kritiek als de zaken niet zo gaan, zoals zij dat wensen. Nee, kom dan ter vergadering en breng wensen en grieven naar voren. Dat is eerlijk en op bouwend, dus in het belang van het dorp. Kogers, de eerstvolgende vergade ring allen op, dat is voor het bestuur een stimulans, om, indien mogelijk nog har der te werken. Na de opening las de secretaris, de heer Drevel, een verslag voor van de laatst gehouden vergadering der beide besturen, alsmede het jaarverslag van de Dorps- comm. De penningmeester, de heer J. Hennink, gaf een overzicht der financien, dat een tekort liet zien van plm. 14,- De heer Mantje vroeg wat men met deze schuld aan moet. Kan men hiervoor aankloppen bij de Stichting Cultureel Werk Texel? Dit achtte de vergadering niet nodig. De Oranjevereniging zou deze schuld over willen nemen. Dan achtte de voorzitter het wenselijk, dat de Dorpscomm. opgelost wordt in de Oranjevereniging, zoals reeds uitéén gezet was in de circulaire, die vorige week huis aan huis in De Koog bezorgd werd. Hiermede ging de vergadering akkoord. Na dit besluit dankte ds. Waardenburg de leden van 't bestuur der Dorpscomm., die hun krachten hieraan gaven en hoop te, dat de werkzaamheden die deze Dorps comm. zich had voorgenomen, doorgaan in de Oranjevereniging. Daarna begon de vergadering der Oranjever. Voorzitter Mantje opende deze met een hartelijk welkom en hoopte dat degenen, die hier aanwezig waren en nog geen lid der Oranjever. waren, zich hier voor zouden opgeven Hij brengt hulde voor het werk door de dorpscommissie verricht O.a. werd medegedeeld, dat op 5 mei een cabaretgezelschap uit Noord-Schar- woude een feestavond zal verzorgen. De voorzitter betoogde, dat eigenlijk iedere inwoner van De Koog lid moet zijn van de Oranjever., wil deze haar taak met vrucht kunnen uitvoeren. Hierna volgde een bestuursverkiezing, c.aar het bestuur met 2 leden uitgebreid diende te worden. Gekozen werden mevr. Dekker en de heer N. Schoo. De voorz. stelde voor om van de Oran jever. een vereniging te maken met rechtspersoonlijkheid. Thans is immers het bestuur verantwoordelijk, maar nu de Oranjever. ook de taak der Dorpscom. heeft overgenomen en er eventueel grote bedragen moeten worden geïnvesteerd, lijkt het hem noodzakelijk de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Dit brengt echter 100,kosten met zich mede. Ds. Waardenburg adviseerde toch eerst eens overleg te plegen met de Stichting Cultureel Werk. De heer N. Schoo had hierover reeds een gesprek met de heer Oskam gehad. De Stichting geeft de grootst mogelijke vrijheid wat huish. reglement enz. betreft De voorzitter juichte overleg toe, maar hij wil het al of niet aanvaarden van rechtspersoonlijkheid niet laten afhan gen van dat overleg. De heer Visser stelde voor wel de sta tuten en het huish. reglement aan te passen aan de wettelijke eisen, doch de aanvrage der Kon. goedkeuring nog tot nader order uit te stellen. De vergade ring was echter van mening, dat dit da delijk moet gebeuren. De te maken kosten zullen naar zij vertrouwde, wel opge bracht worden. De voorzitter wees er op, dat buiten de muzieknis nog andere taken wachten o.m. een speeltuin, om de kinderen buiten schooltijd op te vangen en ze onder toe zicht een onderkomen te verschaffen. Ds. Waardenburg meende, dat nu de Oranjever. tevens Dorpscomm. is gewor den, op iedere inwoner de morele plicht rust lid te worden. Rondvraag Volgens ds. Waardenburg was de Dorpscomm. van plan geweest een en quête onder de dorpsbewoners te houden met betrekking tot eventuele wensen. Is dit nu ook niet mogelijk? De voorz. beloofde overleg met bestuur. Hoe gaat het met de verkoop muziek- nisblokjes? Voorz. stelde voor, om voor de muzieknis een speciale vergadering te beleggen, waartoe iedere inwoner per circulaire uitgenodigd zal worden. De heer Klasen Bos vreesde een geringe op komst. Mevr. Mantje stelde het probleem „zaal" aan de orde. Kan de Oranjever. hier niets aan doen? Voorz. zegde toe, hier de nodige aandacht aan te schenken. De heer Burger stelde voor om op de komende vergadering over de muzieknis jongelui en leidinggevende mensen te vragen hun krachten voor graafwerk enz. gratis beschikbaar te stellen. Hierna volgde sluiting. STEMT DIE PARTIJ, WANT Op gezette tijden wordt het Neder landse volk uitgenodigd deel te nemen aan verkiezingen, hetzij voor de eigen raad, hetzij voor de Tweede Kamer of de Provinciale Staten. Opdat de kiezers wel de juiste partij aan het roer zullen krijgen, worden zij, de stemgerechtigden, dikwijls al weken tevoren voorgelicht. Er rollen circulaires de brievenbus in, de aandacht wordt gevestigd op de juiste partij door middel van aanplakbiljetten en radio. Zo'n circulaire kun je na lezing bij het andere oud-papier deponeren (tenzij je verzamelaar bent van curiosi teiten), de radio kun je als de spanning te groot wordt, afzetten, maar soms moet de burger, die die stembuswedstrijd al tot een vaag verleden beschouwt, maan- oenlang herinnerd worden aan deze poli- lieke hoogtijdag, want vele partijen laten hun propagandisten-opplakspecialisten in alle mogelijke richtingen uitzwermen: de met kwast en lijmpot gewapende pioniers achten nl. iedere vierkante meter (of deel daarvan) muur, schutting, zuil of boomstam bruikbaar voor hun doel. Ze zijn de activiteit zelve. Na de strijd is ook hun werklust geluwd en niemand denkt er meer aan om de biljetten te verwij deren. Dat ontsiert de omgeving, is dus in strijd met de reclame „Texel, ongerept stuk natuurschoon" en daarom is dit een nalatigheid. „Opruimen" dus. Beter nog: voorkomen en wel door van gemeentewege aanplak borden beschikbaar te stellen. Dat wordt reeds in verscheidene gemeenten met succes toegepast. Iedere partij kan ook op die wijze aan zijn trekken komen. Zo doen ze dat b.v in Den Helder: „Op een tiental punten zullen van ge meentewege tijdelijk enige houten borden geplaatst worden, om de verschillende politieke groepen in de gelegenheid te stellen daarop verkiezingspropaganda- biljetten te plakken. Belanghebbenden moeten zich voor het aanbrengen van bedoelde biljetten op de borden wenden tot de politie aldaar". TEKST WERD FOUTIEF GENOTEERD In zijn toespraak tot de nieuwbenoem de organiste bij de doopsgezinde ge meente te Oosterend heeft de voorzitter van de kerkeraad, de heer Jb. Visman, de tekst gebruikt „Wees blij als je een taak hebben mag". De tekst is jammer- genoeg verminkt overgekomen en werd dan ook foutief in ons nr. van zaterdag j.l afgedrukt. Onze excuses! liOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.25 van Den Helder- 9.20 11.30 17.15 19.35 FEUILLETON door Annie G. Spoorhoven 14. HOOFDSTUK 7. Het nachtelijk avontuur. Het is avond, de zon is al ter ruste gegaan, maar geen vrolijke sterren pin kelen aan de hemel en de maan werpt oeze avond niet haar vriendelijk schijn sel over de golven. Toch is het geen ruw weer, zoals enkele dagen geleden. Slechts een klein briesje doet de golfjes rustig voortkabbelen. Het lijkt wel of de zee is uitgewoed, nu ze haar prooi verzwolgen heeft. De storm is tevreden. Hij heeft zijn werk gedaan en rustig kabbelen de golfjes over het „Goudschip". Niet ge makkelijk zal de zee haar schatten weer prijsgeven. De vissers zijn al lang binnen en hun scheepjes liggen veilig in de haven te vvachten op de volgende morgen om weer ie kunnen uitzeilen. Maar niet alle botters liggen er. Eén plekje tussen al die schepen is open. Zou die botter dan nog niet thuis zijn en nog rondzwalken op de wijde zee? Nee, want een half uurtje geleden had op diezelfde plaats een mooie, grote bot ter gelegen, stevig vastgemeerd aan de steiger. Nu is die plaats leeg. Een kwar tiertje geleden heeft de botter de haven verlaten. Niemand heeft het bemerkt. Al len waren thuis. Na zo'n vermoeiende dag vonden de mannen het veel te fijn 's avonds rustig hun pijpje te roken en thuis te zitten bij moeder de vrouw. De nauwe straatjes zijn als uitgestor ven. Rustig ligt hier het dorpje aan de zee en hoog, heel hoog er boven uit steekt de vuurtoren en werpt zijn licht vrien- aelijk over de lage daken, waaronder het één en al gezelligheid is. Dat éne bootje, dat zo juist in alle stilte de haven heeft verlaten, zeilt nu rustig op de kalme zee. Nee, vlug gaat het niet, er staat maar weinig wind en die doet geen moeite om de zeilen bol te doen staan. Het schip zet regelrecht koers naar het wrak van 't „Goudschip". De man achter het roer glimlacht. Ja, hij weet net wel te vinden. Vandaag is hij er im mers vlak bij geweest en.hoorde hij vanmiddag niet van Mankje, dat die schipbreukeling, die ze nog levend had den gevonden, het over goud had gehad! De ogen van Nelis want die is het fonkelen. Een glimlach speelt om zijn gezicht. Wie weetals er eens werke lijk goud aan boord wasDan. dan zou hij het vinden en dan werd hij de rijkste man van het hele eiland. Even kijkt hij spiedend naar achter.... Zou den ze het niet gemerkt hebben, dat hij weg was gegaanZou geen boot hem gevolgd zijn.Maar al spoedig is hij gerustgesteld. Niets is te zien. Wat een pracht nacht! Geen ruw weer en toch ook niet erg licht. Nét weer voor zo iets. Nelis laat even het roer los en wrijft in zijn handen. Dan gaat het weer recht op het wrak aan. Hij is er haast. Nu voorzichtig. Tus sen twee pennen zet hij het roer vast en baalt het zeil naar beneden. Dan grijpt hij het roer weer en nu gaat het vlak langs het wrak. Ha, hier kan hij het vast maken. Onduidelijk steekt een stuk van het wrak boven het water uit. Nelis grijpt een groot stuk scheepstouw en bindt het stevig vast aan de balk, die troosteloos aan de zijkant boven het schip uitsteekt. Ziezo, de boot kan nu niet weg en hij kan, zonder dat iemand hem gadeslaat, rustig zijn werk doen. Wie zal hem hier zien? Ginds immers, heel in de verte, daar ligt het eiland. Niemand is hem achterna gezeild. Geen enkel schip is hier in de buurt. Alleen in de verte werpt de vuurtoren zijn licht uit over de zacht voortkabbelende golfjesmaar, het doet vergeefse moeite om de boot van Nelis te bereiken. Zo ver komen zijn stra- Jen niet. Maar hoe zal Nelis hier nu zijn werk kunnen doen? Nergens is immers licht in de buurt. Ook daér heeft hij voor ge zorgd. Voorzichtig gaat hij naar het voor schip. een zwak schijnsel straalt hem tegemoet. Ha, daar heeft hij de haak te pakken waaraan de grote scheepslantaarn hangt. Een grote doek hangt er over heen, maar zwak straalt het licht er door. Ja, ook daar heeft hij voor gezorgd. Nie mand mocht weten wat hij van plan was, toen hij vanmiddag de grote lantaarn van huis haalde en hem in een mand aan boord bracht. Een dikke doek had hij er over heen gedaan, 's Middags had hij de lantaarn al met een spaander, die hij even in het haardvuur had gehouden, aangestoken. Dan duurde het niet zo lang als met de tondeldoos. Ha, kijk hoe 't licht uitstraalt over het water, nu de doek er af is. Even ziet Nelis naar de verte. Zou Mankje, als hij zijn avondronde deed, 't licht kunnen zien? Wacht, hij zal het aan de linker kant van de boot hangen dan kunnen ze het onmogelijk zien. Zie-zo nu de grote waterlaarzen nog aan. en dan.... Waar zal hij eerst mee beginnen? Even staat hij te kijken naar de vele gereedschappen die daar voor hem in de boot liggen. Dan grijpt hij de grote bootshaak. Daar zal hij het eerst eens mee proberen. Voorzichtig gaat hij op de rand van het schip staan, vlak naast het wrak. Dan stoot hij er mee naar beneden. Een kra kend geluid stijgt uit het water omhoog. Zo tast hij met de bootshaak. Zou er wer kelijk goud in zijn? En waar.Daar stoot hij op iets hards. Hij duwt. Nee, het geeft niet mee. Nog eens en nog eens stoot Nelis, maar het geeft niets. De haak gaat niet verder er in. Zo tast Nelis in het wrak rond. Zou hij eens proberen of hij er op kan lopen? Voorzichtig dan maar, voetje voor voetje, want er is niet veel meer van heel. Leunend op zijn bootshaak zet Nelis voorzichtig zijn voet op de rand van het wrak. Daar staat hij nu. Geheimzinnig be schijnt het licht van de lantaarn hem en werpt een grote, zwarte schaduw over het water. En steeds als hij een stapje verder doet, gaat de schaduw kruipend mee. Toch wel griezelig zo, op dat geheimzin nige wrak, spookachtig verlicht door die ene lantaarn. Maar Nelis heeft er niet veel tijd voor om daar over te denken. Goud. goud zoekt hij. En wéér stoot hij, terwijl hij rechtop op de rand van Het wrak staat, op dezelfde plek waar hij zo juist ook gestoten heeft. Dan.een schreeuw een plons Nelis is voorover gestortDe grote haak was ergens doorheen gestoten en borrelend stegen grote luchtbellen uit het wrak omhoog. Hij had op de haak ge steund en was toen gevallen. Daar ligt hij nu, proestend van het water, dat zijn mond binnen stroomt. Wild slaat hij om zich heen. Daar heeft hij de rand van het wrak te pakken. Krampachtig grijpt hij zich vast en het kost hem heel wat moei te om met die zware waterlaarzen op zijn eigen schip te komen. Dan gaat Nelis op het achterschip zitten Hij rilt er van. Was me dat even schrikken? Het water druipt uit zijn kleren. Nelis merkt het niet. Doornat is hij, maar hij voelt het koude water niet, dat zijn kleren door weekt. Nelis schrikt niet terug om zich nogmaals op het wrak te wagen. Waar zou hij zo even op gestoten hebben? Weer neemt Nelis de haak en voorzich tig nu, gaat hij op de rand van het wrak zitten. Ezel die hij is; dat had hij eerder moeten doen. Zó had hij toch niet kunnen vallen. Dan stoot hij opnieuw Weer dat zelfde. Eerst dat gekraak en dan schiet de haak een eindje verder. Hij tasthet rnoet een kist zijn. Dan, uit alle macht stoot hij naar beneden. Haast glijdt hij loch nog voorover, maar dan zit de haak ergens in vast. Vol spanning trekt hij hem zachtjes omhoog. Er moet wat on deraan zitten. De haak is zwaarder ge worden. Voorzichtig haalt hij, om de beurt zijn handen verpakkend, de haak verder omhoog. Dan haalt hij hem verder naar zich toen en dandan glinstert iets geels boven het water. Gretig grijpt Nelis er naar. (Wordt vorvolgd)

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 4