list Tl Stemt F Ook voor werkbroeken merk KLM u BAKKER tï Lekkere koffie! Ris met klem WERKKLEDING ,n Cadeautje Taxi Garage Reij Ruilverkavelingsboerderij Vertrouwen werd verrijkt met voorlichtingswoning Taxi nodig schapenkaas Partij v.d. Arbeid HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Coöperatieve Boerenleenbank Jaarlijkse Algemene Vergadering Voor de oudere dames heerlijke gemakkelijke schoenen MANTJE'S SCHOENHANDEL m tuin- en bloemzaden, heesters, rozen, vaste planten. De Langedijker Zaad- en Piantenhandel. Neem geen risico Firma P. M. Brouwer klaar terwijl U wacht u *x MOTOR-PALACE -o V:: -;'H voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Voor een betere PERMANENT slaagt U zeker in Oosterend! Kapper Bakker, Tel. 203 Den Burg, Texel Telefoon 333 b.g.g. telefoon 101 95 „Vertrouwen". Dat is de naam van de nieuwe ruilverkavelingsboerderij, gelegen in de Prins Hendrikpolder en bewoond door de familie G. van Groningen-Vlaming. Een prachtige boerderij, een bijzondere boerderij, want het woongedeelte draagt de eretitel „Voorlichtingswoning". Voorlichtingswoning zowel wat de bouw als de inrichting aangaat. Hier heeft de doelmatigheid dan ook een ruime plaats gekre gen. Wij hoeven er niet over uit te wijden hoe onpractisch vele woningen zowel die van werkgevers als van werknemers zijn gebouwd en ingericht. Het is uiter aard veelal onbegrijpelijk, dat men dikwijls volstrekt geen zin voor de praktijk heeft getoond. Zou hier een zekere traditie in 't spel zijn? Wat dat betreft wordt dan toch meer en meer met de traditie gebroken en laat men zich inspireren door de vraag „Hoe verricht ik mijn werk op de meest efficiënte wijze?" Misschien wij hebben zo die indruk is bij het woord efficiëntie altijd wat meer aan het bedrijf zelf gedacht dan aan de omstandigheden waaronder de huisvrouw haar werk moet doen. Het is zo, dat zij geen belans overlegt van ont vangsten (aan bereikt resultaat) en uit gaven (aan verbruikte energie) en daar door loopt de fout die ieder jaar opnieuw gemaakt werd ook niet zo sterk in de gaten. Maar er komt een gunstige wending in deze: wij bezitten thans voorlichtingsin stituten en op Texel werd onlangs een commissie voorlichtingswoning gesticht. Doel is de dames (en heren!) te tonen hoe het beter kan met minder moeite. Dat dit geen holle frase is, bewijst ons de aanwe zigheid van een voorlichtingswoning en hoe daar het gemak de mens dient, kan een ieder constateren door deel te nemen aan een excursie naar deze woning. Vele genodigden hebben inmiddels een bezoek aan deze woning gebracht en wel ter gelegenheid van de officiële opening. Alvorens de heer C. H. Roeper als voor zitter van de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling „Texel" de sleutel of ficieel hanteerde werd een bijeenkomst gehouden in „De Lindeboom-Texel". Aanwezig waren burgemeester De Ko ning en de wethouders Roeper, Hin, de heer F. R. Keijser, voorzitter en de heer Joh. Bakker secretaris van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Texel, de heer Th. R. Hin voorzitter en de heer C. Hin se cretaris van de L.T.B., de heer N. Eelman, voorzitter van de C.B.T.B., de heer J. Schraag, voorzitter r.-k. Landarbeiders- bond, de heren F. L. de Grave en M. J. Bakker als leden van de plaatselijke com missie, Mej. Droog, directrice van de iandbouwhuishoudschool alhier. Dan de commissie voorlichtingswoning, bestaan de uit de heer Jac. Roeper Johzn., voorz., mevr. Laan-Kistemaker, mevr. Kuip- Huisman, mevr. Witte-Kuip, mevr. Was- senaar-Wilmink, mevr. Eelman-Lap en de heer Jac. Schrama Gzn. Er waren ook verschillende gasten van het vasteland. Wij noemen hen in het vervolg van ons verslag. De heer Jac. Roeper Johzn., voorzitter van de Commissie voorlichtingswoning Texel, sprak terecht van een niet-alle- daags gebeuren, want het aantal van der gelijke woningen is in ons land nog zeer beperkt. De flinke belangstelling voor dit onderwerp is dan ook goed verklaarbaar. Wij zijn er bijzonder verheugd over in de gelegenheid te zijn gesteld het plan door- en uit te voeren. Daarbij mochten wij van clle zijden grote medewerking ontvangen Een bijzonder woord van welkom richtte spreker tot de familie Van Groningen. Het betrekken van het moderne bedrijf zal hun verheugen, maar anderzijds brengt het bezit van een voorlichtings woning een verplichting met zich mee. Het is een gebouw, waarvan Uw ouders stellig nooit in hun stoutste dromen ge droomd zullen hebben! Spreker twijfelde niet aan het bestaan van een wederzijds vertrouwen. Hierdoor zal de woning aan haar doel beantwoorden. Het is werkelijk geen formaliteit zonder meer, want een dergelijke voorlichting kan tot grote zege zijn. Hierna werd het woord gevoerd door de heer C. H. Roeper, voorzitter van de plaatselijke commissie inzake de uitvoe ring der ruilverkaveling „Texel". Spreker bracht de mogelijkheid tot verplaatsing van 30 - 45 boerderijen ter sprake, een der grote voordelen van deze ruilverka veling. „In het kader van de modernise ring van de bedrijven begrepen wij de be langrijke functie van een voorlichtings woning: er worden dikwijls grote bedra gen geïnvesteerd voor modernisering der bedrijven, maar doorgaans houdt dat dan bij het erf op. Ook daaraan dient meer aandacht te worden besteed, vooral met het oog op de vereiste rationalisatie". Ik hoop dan ook, aldus de heer Roeper, dat de woning een druk bezoek ten deel zal vallen. Uiteraard is het van belang voor dit onderwerp ook de belangstelling van de boer zelf te winnen. Uiteraard kan niet iedere woning her bouwd worden, maar aan de hand van hetgeen in de voorlichtingswoning te zien valt, kan men dikwijls door het aanbren gen van eenvoudige verbeteringen grote voordelen behalen". Mej. ir. J. P. Baretta, sprak namens de landelijke werkgroep voorlichtingswonin gen, ingesteld door het betrokken minis terie. (Ook mevr. 't Hart-Snel en mej. T. Hassels, resp. lid en assistente van deze werkgroep waren aanwezig). Texel bezit de eerste voorlichtingswoning van de gehele provincie Noordholland. Het nadeel van een min of meer geïsoleerde ligging noemend, merkte zij op, dat het juist daarom van belang is, dat Texel op het eigen eiland zijn licht kan op steken inzake doelmatigheid en practi- sche ideeën. De familie Van Groningen mag een en ander als een eer beschouwen en ongetwijfeld zullen de gesprekken ge animeerd èn leerzaam kunnen zijn. Na mens genoemde instantie bood spreekster vervolgens een gastenboek aan. (Namens de Commissie was reeds eerder een tafel tje aangeboden voor de hal, zodat daar het boek een vaste plaats kan krijgen). Burgemeester De Koning bood namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan. De heer Van Groningen Sr. vertelde, dat hij in 1921 met zijn gezin van acht kinderen op Texel was komen wonen. Aanvankelijk moest men diverse tegen slagen incasseren wegens ongunstige weersgesteldheid, maar ze klaarden het op den duur o.a. door de teelt van bollen. Nooit hebben wij durven rekenen op wat nu tot stand is gekomen! Ik hoop, dat mijn zoon en zijn gezin het goed zullen maken en blijven vertrouwen op God's bijstand. De heer E. Hesselink, technisch hoofd ambtenaar, bood namens de Centrale Cultuur-technische Commissie en de Cul- tuus-technische Dienst, gelukwensen aan. Hij gewaagde voorts van de contacten met de diverse instanties opdat zo'n hoog mogelijk rendement zou worden verkre gen uit de ruilverkaveling. Zr Leegwater, secretaresse van de N.H. commissie inzake huish. voorlichting ten plattelande, sprak namens mej. Burema, verbonden aan de landelijke huish. voor lichting ten plattelande. De Texelaars kennende had het haar niet verbaasd, dat bier „zoiets vooruitstrevends" tot stand is gekomen. „Gaarne zouden wij t.z.t. eens met een gezelschap over willen ste ken en ook een bezoek aan de woning in ons programma betrekken. Texel is ze ker geen achtergebleven gebied, maar er valt altijd wel iets te verbeteren en van daar dit heuglijke feit". De heer N. Eelman, „Nieuw Leven" zei, dat hij als mede-taxateur talrijke bedrij ven heeft bezocht. Soms keken we elkaar eens aan als wilden we zeggen „Moet je onder zulke omstandigheden boeren?!" Vele woningen zijn nog ondergebracht in het bedrijfsgedeelte zelf met alle bezwa ren daaraan verbonden. Op „Vertrouwen" kunnen zowel boer als boerin hun werk practisch ten uitvoer brengen. De heer Van Groningen dankte voor de ondervonden medewerking, de goede woorden en de cadeaus. „Wij zijn er dankbaar voor, dat ons deze woning is toevertrouwd en wij hopen dit vertrou wen niet te beschamen". Hierna begaf men zich naar de P H. Polder. Er stond een loodzware mist bo ven de landerijen, maar een wapperende vlag domineerde: „Wij zijn verheugd!" Een dochtertje van de fam. Van Gro ningen bood de heer Roeper de sleutel aan. Maar goed, dat daar in die kilte niet meer gesproken behoefde te worden! Het gezelschap trok terstond op verkenning uit! De woning vormt wel een geheel met de boerderij, maar de verbinding wordt enkel gevormd door de bijkeuken, die vooral als spoellokaal van belang zal zijn; in die bijkeuken bevindt zich ook de douche. De zitkamer van deze woning is betrekkelijk klein, omdat het gezin prac tisch steeds van de woonkeuken gebruik zal maken. Daar worden de maaltijden gebruikt en daar verricht de boerin im mers nagenoeg al haar werk. Voor het rustige uurtje kan de kamer gekozen worden. In deze keuken prijkt een op de gewenste hoogte gebouwd, modern aan recht met alle daarbij behorende gemak ken, zoals schuifladen en schuifplanken „Wat je zittend kan doen, verricht je niet staande" is het advies, In het midden een boiler, die ook de douche van warm en koud water voorziet. Onmiddellijk naast het aanrecht de kookplaat i.e. een vier- pits fornuis. Ook heeft de huisvrouw een handig ingerichte ondiepe muurkast vlak bij de hand, zodat men niet „van het kastje naar de muur" hoeft te lopen. Veel ventilatiegelegenheid, opdat ongewenste damp en geur meteen kan worden afge voerd. Verder zagen wij er een juweeltje van een diepvriesinstallatie. Die werd ge leverd twee jaar op proef! door de importeur van het Zweedse fabrikaat Helifrost", de firma Manus, Holland. In houd 365 liter. „In april zullen wij er (Slot pagina 2) De kenner kiest kwaliteit van Goënga's Slagerij Den Hoorn Telef 252 Bel dan Den Burg 58 Autobedrijf A. Kievit Wie heeft a s. zomer voor ons te koop? Aanbiedingen aan De Graaf's Zuivelhandel Den Burg tel. 13 aid. De Cocksdorp Verkiezings bijeenkomst in hotel „De Hoop" SprekerEvert Vermeer op maandag 2 maart. Entree 25 cent. J6, ga jt weer voetballen? Ja, dadelijk, maar ik moet eerst naar 't poitkantoor om te sparen. te Texel der leden op dinsdag 17 maart 1959 nm 8 uu' in hotel De Zwaan te Den Burg O.a. verkiezing van een bestuurslid, een lid van de raad van toezicht en een plaatsvervangend bestuurslid De agenda en candidatenlijst liggen vanaf heden ter inzage aan het kantoor der bank. hebben wij met ingebouwde steun. Zowel voor gevoelige als brede knobbelvoeten. Veterschoenen in mooie zwart calfs of zacht chroom. Instaps in suede zwart en modekleuren, calfs en zacht chroom leder. Koop nu een paar van die gemakkelijke schoenen Maak het lopen tot een genot. ül'WWIIIIlil 'til1 Dc naam Douwc Egberts is steeds een begrip geweest voor „lekkere koffie'.Een melange van uitstekende kofficsoortcn.op speciale manier gebrand en door de grote omzet altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. ROOD MERK PAARS MERK De kwaliteitskoffie bij uitstek Pakje van 230gram l./^fr Krachtig en voor delig. Pakje van 250gram l.DZ Maandags op de markt alle soorten REKLAME 10 perkdahlia's of 10 snijdahlia's voor 2,50 Notaris I. R. van Wijland zal op vrijdag 13 maart as aanvangende om 10 uur vm op de hoeve „De Hertenkamp" in polder Walenburg op Texel, (wit bedrijf, abortusvrij) ten verzoeke van de heer Jn. Hoep, aldaar publiek verkopen 19 melk- en kalfkoeien, 2 pinken, 5 graskalveren, 3 ossen, 65 lamschapen (gedeeltelijk stamboek). 10 enterlingen, voorts maaimachine (Cormick), zellbinder (Albion), hooimachine, bietensnijmachine met motor melkmachine met leidingen en emmers, gecomb. (Nichelson), tractor-cultivator, 2 driewielde karren, 2 wagens op luchtbanden, hooischop, cultivator, weidesleep, maibord, aard sorteerder, rugsproeier, 3 kippenhokken, ploegen, eggen, hekken, palen, kla- verruiters, opjaagloestel met blokken, giertank en pomp, rechte mast met staaldraad, ruiven, voer- en lammerenbakken, puntdraad, urses en kippengaas, schelfnet, dekkleed, gereedschappenkast, voerkist, slijpsteen, aardappeienzakken, waterbalie 1250 itr., bascule, schrikdraad, handzaaimachine, plm 300 mijn- stutten lengte plm 2 85 mtr enz. enz. Laat een goede raad U raden Kiest het beste Brouwer's Zaden. Bloembollen en zaden Breezand tel. 385 Iedere maandag op de markt te Den Burg «- U vindt wat U zoekt Voor Uw tuin gladiolen, anemonen, montbretia's enz. Voor de kamer amaryllis, begonia's in schitterende kwaliteit. Komt het zien Maakt U het fietsen Goedkoper voor beter en goedkoper reparatie naar o W. KOOPMAN, Oosterend 0 Tel. 302—267 S Jedoiipaog uasjajj jag n Heen M I .V*; 'e./* v Ai ft-.- .1 TEXTIELHUIS ZEGEL DEN BURG OUDESCHILD

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 4