LIJST 2. STEM K.V.P. S3-SELLMCIPC HET GOUDSCHIP Op doaderdag 12 maart Verhef uw stem Voor al Uw FOTO-ARTIKELEN LANGEVELD DE ROOIJ N.V. Bestrijd onkruad in bloembollen met SHELL \U Fa. A. BAKKER Az., Oudeschild. „SHELL" Bestrijdings middelen voor een puike oogst! Alle Inlichtingen over „SHELL Bestrijdingsmiddelen worden u graag en gratis verstrekt door wederverkopers of door SHELL NEDERLAND N.V., POSTBUS 69, 's-GRAVENHAGE. B >venstaan 'c SHLLL-stoffen steeds verkrijgbaar bij LEDEDELINGEN BETREFFENDE DE BESTRIJDING VAN HET ROTKREUPEL BIJ SCHAPEN De campagne ter bestrijding van het rotkreupel bij schapen op Texel, waar mee begin december 1958 een aanvang werd gemaakt, heeft langzamerhand on der de Texelse schapenhouders wel de nodige bekendheid gekregen. Alhoewel momenteel op een klein aan tal bedrijven de bestrijding nog aan de gang is, kan aan de hand van gegevens die zijn verzameld op de bedrijven, waar de ziekte inmiddels bestreden is, worden vastgesteld, dat de voorlopige resultaten van de bestrijding zeer gunstig zijn. De bestrijding zelf bestaat naast het individueel behandelen (besnijden plus met geneesmiddel penselen van alle klauwtjes) uit het regelmatig éénmaal per week ontsmetten van de klauwtjes van alle dieren door middel van een ont smettend voetbad. Het dient gezegd, dat aan het begin van de bestrijdingscampagne, die zoals men weet op alle besmette bedrijven met riiksgelden geheel kosteloos wordt uitge voerd, door verscheidene schapenboeren werd getwijfeld aan de kundigheid der door ons opgeleide besnijders en de daar mee zeer nauw verbonden resultaten. Een aantal oudere boeren, voor wie het rotkreupel jammergenoeg een nog al eens terugkerende bedrijfsziekte betekent, wa ren n.l. de mening toegedaan, dat het, ge zien hun eigen ervaringen met de resul taten van de door hen zelf uitgevoerde bestrijding, wel haast niet mogelijk kon zijn personen, die het besnijden van scha penklauwtjes niet reeds jaren hadden ge daan, daarin in korte tijd de nodige han digheid en ervaring te laten verkrijgen. Als ik zeg, dat deze zelfde veehouders, die inmiddels van de hulp van deze men sen gebruik hebben gemaakt, ronduit verklaren, dat het geleverde werk van zeer goede kwaliteit is gebleken te zijn, meen ik dat daarmee voldoende is bewe zen, dat deze snijders volkomen voor hun taak zijn berekend. Ik wil er hier dan ook nogmaals op wijzen, dat zo men rotkreupel onder z'n schapen heeft, men er naar mijn mening zeer verstandig aan doet zelf niet het werkelijk moeilijke besnijden ter hand te remen, maar beter gebruik kan maken van één der hiervoor opgeleide personen. Men kan, zolang de bestrijdingscam pagne nog door het rijk wordt gefinan cierd, en dit laatste zal over enige tijd niet meer het geval kunnen zijn, koste loos van deze hulp gebruik maken. Men kan zich daarvoor wenden tot één der Texelse dierenartsen. Uit de kortgeleden aan alle schapen houders verzonden brochure over het rotkreupel der schapen, zou ik nog een zeer belangrijk advies willen aanhalen. Op alle bedrijven waar kortere of lan gere tijd geleden nog rotkreupel voor kwam, dient men, wil men niet de kans lopen, dat de éénmaal herstelde schapen en lammeren op de percelen weiland, waarin de bacterieën, die het rotkreupel veroorzaken vaak zeer lange tijd kunnen blijven leven (wel tot enige maanden) op nieuw worden besmet, regelmatig b.v. éénmaal per week alle dieren een ont smettend voetbad te blijven geven met 'n daarvoor geschikt ontsmettingsmiddel, dat op de juiste wijze is verdund. Opzettelijk spreek ik van een geschikt en op de juiste wijze verdund middel, om dat steeds weer blijkt, dat op bedrijven, waar men wél ons advies om regelmatig voetbaden te geven opvolgt, hiervoor volkomen ongeschikte, vaak zelfs uiterst schadelijke en juist rotkreupelbevorde- rende middelen worden gebruikt. Ik denk hierbij aan stoffen, zoals car- bolineum, afgewerkte olie, onverdunde creoline, of dit laatste in een veel te sterke waterige oplossing. In de praktijk leent zich creoline (kost prijs plm. ƒ0,60 per liter) zeer goed als ontsmettingsmiddel, maar men dient er een oplossing met water van te bereiden, die voor schapen en oudere lammeren 5%> creoline 1 liter creoline met 19 liter water) dient te bevatten en beslist niet meer (schapen 3-5 minuten in deze 5°/u oplossing laten staan). Voor jonge lammeren is deze oplossing volgens de ervaring, die de heer Noordijk hiermee heeft opgedaan nog te sterk, aangezien de tere tussenklauwheid er nog in geringe mate door beschadigd wordt en daarna dikwijls gemakkkelijk een prooi wordt voor de rotkreupelbacterieën. Bij deze jonge dieren verdient het daarom aanbeveling gebruik te maken van een 2 - 3°/o-tige oplossing van creo line; dat betekent dus dat men 1 liter creoline met 40 liter water moet ver dunnen. Naast creoline wordt ook wel aanbe volen een oplossing van 2 - 5°/o formaline. Ook dit middel werkt sterk ontsmet tend, maar een bezwaar ervan is, dat het onder omstandigheden, die maken dat de klauwtjes weinig met water in aanraking komen bevroren land in de winter en droog en kaal land in de zomer) te sterk uitdrogend werkt op het hoorn van de klauwtjes, met als gevolg scheurvorming en aansluitend vaak kreupelheid. Dan nog één opmerking met betrekking tot de binnenkort beginnende tijd van het lammeren der schapen. Iedere schapenboer weet, dat het in deze periode regelmatig verzamelen der schapen in de schuur, waarin zich na verloop van tijd uit een mengsel van mest en stro een ideale verblijfplaats van de rotkreupelbacterie vormt, wel de meest kritieke tijd is voor het opnieuw uitbre ken van de ziekte. Men moet er n.l., ook al is een bedrijf na grondige behandeling vrij van rot kreupel bevonden, rekening mee houden, dat er zich in een koppel nog enkele; vaak oude schapen bevinden, die zelf geen verschijnselen van rotkreupel heb ben, maar de smetstof ervan op verbor gen plaatsen (scheurtjes in het hoorn, losse teenwanden e.d.) vaak zeer lange tijd, (sommige onderzoekers spreken zelfs van jaren) met zich blijven meedragen en onder de zojuist genoemde, voor de bac terieën gunstige omstandigheden, zullen deze laatste, als ze niet blijvend onder drukt en zo veel mogelijk gedood worden door ze regelmatig in aanraking te bren gen met ontsmettende vloeistoffen ge makkelijk de bodem van de schapenboet tot een nieuwe broedplaats van de ziekte maken. Stopt U dus niet met het geven van voetbaden, wanneer de tijd van het lam meren aanbreekt, maar blijft U ook ge durende deze tijd het ontsmetten vol houden. Verschillende schapenhouders hebben op ons advies bij de ingang van de schuur op eenvoudige wijze een nauwe doorloop gemaakt met behulp van een paar hek ken, waartussen ze in het looppad één of meer houten of ijzeren voergoten hebben geplaatst. Bij het verlaten en binnenko men van de schuur moeten de dieren door deze goot lopen die gevuld is met 3°/o creoline (zowel geschikt voor schapen als ook voor lammeren). Gebruikt men houten goten dan is het om uitglijden der dieren te voorkomen, goed kleine dwarslatjes in de goten te slaan. Ook kan men met hetzelfde doel een laag turfmolm op de bodem van de goot aanbrengen. Samenvattend zou ik van deze door ons zo sterk beklemtoonde voetbaden alleen nog dit willen zeggen: voor de Texelse schapenfokker, die het regelma tig geven van voetbaden aan de schapen, waarvoor men naast de genoemde een voudige hulpmiddelen als de zojuist ge noemde voergoten ook een permanente gelegenheid kan maken van beton (kosten a] naar grootte en uitvoering variërend van 50,200,als een deel van zijn normale bedrijfsvorming te worden beschouwd. Als men, ook al heeft men op een ge geven ogenblik geen last van de ziekte, een uitbraak ervan op deze wijze kan voorkomen, is het alleszins de moeite waard en economisch gezien altijd ver antwoord. Ik ben ervan overtuigd, dat als men op Texel deze werkwijze algemeen in gang zou doen vinden, Texel binnen af zienbare tijd, in tegenstelling tot grote delen van de rest van ons land. als vrij van deze zo schadelijke ziekte zou kun nen worden beschouwd, hetgeen voor de handel uit dit voor Nederland belangrijk ste schapenfokgebied van niet te onder schatten betekenis zou zijn. Tenslotte wil ik die schapenhouders, die menen in hun eigen belang te han delen maar tegen dat van hun collega- boeren door geen aangifte te doen van het bestaan van de ziekte op hun bedrijf, er op wijzen, dat zij op strenge maatregelen kunnen rekenen, indien ondanks hun pogingen dit voor de buitenwereld te verbergen, bij controle rotkreupel op hun bedrijf wordt gecon stateerd. Ten aanzien van de komende lamme- renmarkten kan in dit verband nog wor den meegedeeld, dat de hierbij uitge- ZEER GESLAAGDE RECITEERAVOND Niet minder dan 65 jongens en meisjes van de lagere scholen en die voor het voortgezet onderwijs hebben vrijdag avond in „De Lindeboom-Texel" meege- dongen naar de prijzen, welke door ,,'t Boekhuis", Binnenburg 3, Den Burg, wa ren uitgeloofd ter gelegenheid van de reciteer wedstrijden. Het jeugdige publiek was eveneens rijkelijk vertegenwoordigd, terwijl ook vele ouders van hun belang stelling blijk gaven. De jury stond voor een betrekkelijk moeilijke taak, want de deelnemers kwa men beter dan ooit voor het voetlicht. Frank en vrij begaven de deelnemers zich naar het podium. Toen de jury in raadskamer overleg pleegde trad de heer J. Wieten, onder wijzer aan de ulo, met een ulo-kwartet naar voren, bestaande uit Anneke en Jan Koorn, Elly en Koos Verberg, die toe passelijke liedjes ten beste gaven. Ook verdient de activiteit van Frans Pieterse te worden vermeld. Dit was een welkom intermezzo en nodig ook, want bij voor gaande avonden was er geen enkele af leiding voor de zich zoetjesaan vervelen de jeugd, die uiteraard de uitslag van de jury wilde afwachten! Jansje van Tatenhove mocht een dave rend applaus in ontvangst nemen, toen bekend gemaakt werd, dat zij de hoofd prijs had gewonnen. Dan waren er nog drie groepen: a. (hogere klassen voortgezet onderwijs), Er werd hierin geen eerste prijs toege kend, omdat geen der zeven deelnemers daarvoor in aanmerking was gekomen; 2de werd Kees van Dijk, 3de Daan Wei- boren. Groep b. (lagere klassen voortgezet on derwijs) 1. Jolanda van Vondel; 2. Jan- neke Hooijberg; 3. Niek Welboren. Groep c. (lagere scholen) 1. Peter Veen- stra; 2. Conny Veenema; 3. Kathy Gilyamse. TEXELSE JEUGD DEED VERKEERSEXAMEN Gisteren hebben niet minder dan 220 leerlingen uit de hoogste klassen der la gere scholen deelgenomen aan het schrif telijk gedeelte van het verkeersexamen, dat in mei doo: een practisch gedeelte zal worden gevolgd. Het Verbond voor Veilig Verkeer is op het ogenblik met voorbereidingen bezig om te komen tot een landelijk verkeers examen voor het Voortgezet Onderwijs (Nijverheidsonderwijs, Ulo, Voorberei dend Hoger en Middelbaar Onderwijs). Naar gehoopt wordt zal reeds in 1960 een dergelijk examen kunnen worden ge houden. Uit ervaringen, die op dit terrein reeds in enkele steden van ons land konden worden opgedaan, is gebleken dat bij het onderwijzend personeel, èn bij de leer lingen belangstelling bestaat. GEREF. KERK DEN BURG Hedenavond 8 uur Bidstond voor het gewas. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur vergadering van ae mannenvereniging t.h.v. fam. P. Dros. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Texel maken bekend, dat zij overwegen om met toepassing van artikel 20 van de Weder- opbouwwet aan de Stichting Vacantie- Verblijven, gevestigd te Amsterdam. P. C. Hooftstraat 174-180, vergunning te verlenen voor de bouw van 32 kamphuis jes op de percelen, kadastraal bekend ge meente Texel, sectie H, nrs. 388, 389 en 2095. Eventuele bezwaren dienen uiterlijk 21 maart 1959 schriftelijk bij hun college te worden ingediend. Texel, 9 maart 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. oefende contróle van aangevoerde dieren dit jaar aanmerkelijk verscherpt zal wor den, waartoe van de zijde van de Inspec- Lie van de Veeartsenijkundige Dienst de nodige maatregelen zullen worden ge troffen. S. Brandsma. geweest. Verwondert kijkt ze hem aan. Hoe weet hij datMaar zelfs Nelis houdt niet van grote verhalen en grijpt in de zak. „Hier vrouwtje dat is voor jou Houd je handen maar op.Een grote hand vol daalders glijden in de hand van het arme oudje. „Nu ga je mor gen maar gauw je horloge terughalen. Maar niets zeggen hoor". Met wezenloze ogen kijkt ze nu eens Nelis aan en dan weer naar al dat geld. Nelis loopt weer door Het vrouwtje blijft staan en weet geen woord te zeggen om Nelis te be danken. Ze lacht door haar tranen heen. Wanneer Nelis al lang de gracht af is, kijkt ze eindelijk op en wil de goede man bedanken. Maar zie, niemand staat er meer naast haar. Daar staat ze nu met haar handen vol daalders. En nu heeft ze hem niet eens bedankt. Dan zal ze maar naar haar huisje gaan en morgen.dan zal ze de huisbaas betalen, ook al vast voor de volgende maand. En ze zal ook het horloge weer terughalen.Wat zal die Van den Heuvel vreemd opkijken, dat ze zo vlug het geld al heeft.Maar nee ze zal niets zeggenVan den Heuvel heeft er niets mee te maken hoe ze aan dat geld komt. Nelis loopt de grachten weer af en de veerman, die voor de laatste maal van avond met zijn bootje overvaart, neemt hem nog juist mee. Dan zoekt Nelis zijn schuit weer op, dooft de lantaarn en slaapt die nacht in het vooronder van zijn boot. Ook de geldschieter is eindelijk naar bed gegaan. Eerst heeft hij zijn brand kast nog eens geopend om naar al dat goud te kunnen zien. Dat was een goede avond geweest. Zó had hij er nog niet veel gehad in zijn leven. Zeker, die Nelis wilde er een goede prijs voor hebben, maar hij had er toch nog veel op ver diend. Waar zou die toch al dat goud vandaan hebben....? Jammer, dat hij daar niet achter kon komenMaar och, wat gaf dat eigenlijk.... als hij er maar flink op verdienen kon.En dan nog dat horloge van Betje.Jonge. jonge, wat een pracht stuk Was me dat even een koopje geweest....! Voor tien daalders. Het was wel vijfentwintig waard. En ze zou het vast nooit weer terug komen halen. Hoe zou ze aan die vijftien daalders moeten komen?.Nee, het horloge kreeg ze nooit meer terug. Het was nu van hem en bleef van hem. Dat Betje die hand vol daalders had ge kregen en de volgende morgen het hor loge zou gaan halen, dat wist hij niet. HOOFDSTUK 9. Nelis' laatste tocht en hoe Mankje aan een geit komt Het is tegen de morgen, twee dagen later, nog vroeg. Nelis vaart de haven weer binnen. Niemand is nog te zien in de nauwe straatjes van het kleine dorp Zelfs Mankje ligt nog in de warme bed stee. Met de zware last bereikt Nelis weer zijn huisje. Voorzichtig gaat de deur open en even voorzichtig wordt hij weer ge sloten. Het klagend geblaat van de geit klinkt hem tegemoet. Dan opent hij de deur van het geitenstalletje. Sik zet zijn beide voorpoten tegen het hekje aan en wanneer Nelis bij hem in de stal komt, duwt hij liefkozend zijn kop tegen Nelis' Wie tegen het steeds toenemend diiigisme, en wie voor een grotere persoonlijke vrijheid Uw keus is dan morgen niet moeilijk broek. De schotel met eten is leeg en in de drinknap zit geen druppel water meer. Nelis is ook een dag later thuisgekomen dan hij had gedacht. De wind was geluk- lig wel gedraaid, maar helemaal had hij hem toch niet mee gehad. Och, arme sik, jongen, wat mankeert jou eigenlijk? Wacht ik zal je eerst even wat eten en drinken geven". Even later drinkt sik gulzig de hele schaal leeg en gaat be haaglijk liggen om de hoop hooi te ver orberen, die Nelis voor hem neer gewor pen heeft. Zonder enig geruis opent hij dan een klein luikje. Een smalle streep licht valt naar binnen: het begint al licht te wor den. Nelis neemt een schop en graaft ge jaagd in één van de hoeken van het gei tenstalletje. Dan stoot hij op iets hards. „Ha het ligt er nog!" klinkt het opgelucht. Nelis heeft de helft van al zijn goud ver kocht. De andere helft was hier nu nog veilig verborgen, in een hoek van het geitenstalletje. Dan legt Nelis de zak met daalders er boven op, wat hooi er nog over en dan nog een paar schoppen aarde. Ziezo hier kan het tot vanavond veilig blijven liggenen danNelis heeft zijn plan klaar, maar eerst moet hij nog wachten op de volgende nacht. (Slot volgt) FEUILLETON door Annie G. Spoorhoven 17. „Och, mijnheer Van den Heuvel, toe help me nog één keertje. Morgen komt de huisbaas en als ik niet betaal, zet hij mij het huis uit. Hier heb ik het gouden hor loge van mijn man.het laatste wat ik nog van hem heb.... Ik heb het altijd nog bewaard, maar nu.Och.geef me er tien daalders voor, dan koop ik het de volgende maand terug. Lk ga deze maand veel uit werken en dan. Och mens, hou op met je geschrei zo op de late avond. Schaam je toch.... Nou, vooruit dan maar.Geef op. Ik zal je tien daalders geven en je kunt het voor vijftien terugkopen. Maar.denk er om als je het volgende maand niet te rugkoopt. is het voorgoed van mij begrepen.Ik zal je dan nog maar één maal uit je ellende helpen.Krakend en zonder medelijden is de stem van de geldschieter. Hij weet dat de vrouw in nood is en zulke mensen moet hij juist hebben. Even weifelt de vrouw. Tien daalders er vooren vijftien terugbe talen. Dat is toch wel wat al te erg. Maar veel tijd om hier over na te den ken heeft ze niet. „Nou Betjegraag of niet hoor anders ga ik naar bed!" Een uitweg is er niet meer voor haar.ze moet wel. Dan geeft ze met een schreiend hart het dierbare voorwerp, het laatste stuk van haar overleden man Met tien daalders kan ze weg gaan. Of ze ooit het horloge terug kan kopen De geldschieter grinnikt als hij het luikje dicht doet en het pronkstuk bij het licht van het lantaarntje bekijkt. „Dat kan ze nooit terug komen halen. Hoe zal ze aan die vijftien daalders ko men. Nelis die alles gehoord heeft, beeft inwendig van nijd. Nee, zo iets zou hij niet kunnen doen, een arme vrouw die in nood zit, zó af te zetten. Daar moest je Van den Heuvel voor hebben. Maar hij zal niet laten merken, dat hij alles ver staan heeft. Dan komt de geldschieter terug. „Nelis, het is toch wat hé zo laat op de avond nog te komen vragen om geld, omdat je de huur niet op tijd kunt betalen. Nou, ik heb haar maar tien daalders geleend. Ik weet niet of ik ze ooit terug krijg, maar ik vind het altijd fijn als ik een mens hel pen kan, zie je!" „Zozei Nelis koud, „nou wilde ik graag weten wat je voor mijn goud geeft. Ik wil over een half uurtje weg. Laten we dus een beetje voortmaken!" Wanneer Nelis na een half uur het huis van de geldschieter verlaat, heeft hij een zware zak met daalders over de schou der. De grote lamp heeft hij weer aange stoken en nu houdt hij hem voor zich uit. Zo loopt hij het steegje weer uit. Dan buigt hij de hoek om. Maarstaat daar niet een oude vrouw te huilen. Even blijft Nelis staanZou dat soms Nelis gaat op haar toe. „Hé vrouw tje, wat scheelt er aan.Hoor, het is de zelfde stem die hij bij de geldschieter ook gehoord heeft. „Ho maar, vrouwtje. Ben je niet zo juist bij Van den Heuvel

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 4