Jeugdhotel bij Den Hoorn De lam meren tijd is begonnen "fa BOUW NIEUWE BOERDERIJ Door architectenbureau N. Schermer, Den Burg, werd donderdag, namens de Gollardsstichting, openbaar aanbesteed de bouw van een boerderij nabij Ooster end. (Aan de weg door de laagte, gele gen tussen Oosterend en Nieuweschild). Ingekomen waren de volgende biljetten: H. Daalder, De Cocksdorp, 126.480,- C. H. F. Duin, Den Burg, 125.980,- gebr. Timmer 114.989,—; 'fa. Drijver, 113.800,(de laagste inschrijfster dus). De begroting was 108 000, LOODGIETERSBEDRIJF OVERGEDRAGEN De firma Jan Agter heeft haar lood gietersbedrijf overgedragen aan de heer Joop Veltkamp, Burgwal 7, Den Bur; Naar wij vernemen is de heer A. Wel boren, Den Burg, voornemens onder de rook van Den Hoorn aan de Rommel- potsvveg een jeugdhotel te bouwen, dat de naam zal dragen „Het Gouden Boltje' Uit het schetsontwerp (architecten bureau Peters en Roelofs, Den Helder) blijkt, dat Texel hiermede een fraai jeugdhotel rijker zal worden. De totale frontbreedte zal 41 meter bedragen. De recreatiezaal krijgt een oppervlakte van 180 vierkante meter (15 bij 12). Rondom glas, zodat de gasten kunnen genieten \an het zo sterk afwisselende landschap: tl I naar het westen de duinen met hun uit- De heer Veltkamp heeft gedurende de gestrekte heidevelden, de oeroude mient- tien jaren, dat hij bij de firma Agter werkzaam was, bewezen een actieve en vakkundige kracht te zijn. Hij zal terzijde worden gestaan door de heer J. Geus W. A.zn., Emmalaan en de nieuwe firma gaat starten onder het devies K.I.K. of tewel de klant is bij ons koning! Zie adv PROGRAMMA CONCERT 7 APRIL Zoals gemeld zal het Utrechtsch Stu denten Concert op dinsdag 7 april in „De Oranjeboom" concerteren onder leiding van Frits Kox. Het concert begint om half negen. Uitgevoerd zullen worden: Symfonie nr. 10 Krönungskonzert (pianosolo C. A. Rutgers) Pastorale d'Eté Haydn Mozart Honneger OVER VERSTOTEN LAMMEREN In „Het Schaap", het mededelingen blad van het Centraal Bureau voor de Schapenfokkerij in Nederland, lezen wij Reacties van lezers Er kwamen vele reacties binnen op het artikel: Hoe te handelen met verstoten lammeren? Kortheidshalve volgt hieron- der een korte samenvatting van alle aan- I Er zijn moderne radio's gekomen, tele- gronden, naar het noordwesten de wei den, afgewisseld met de kleurrijke bollen velden. Aan de oostzijde zal de slaapzaal ver rijzen. In totaal zullen er 100 bedden ge plaatst worden. Deze zaal zal op ge makkelijke wijze aangepast kunnen wor den aan de verhouding jongens-meisjes Z AKENNIEUWS OOK DAAR ZORGT JAN AGTER VOOR Als kinderen maakten wij bij winter dag nogal eens een tochtje naar een rela tie oudere mensen die even buiten Den Burg op een boercfenj woonden (fam. Kikkert - „Manco"). Daar stond namelijk een oude grammofoon met enkele platen. We wonden het veerwerk op, legden „on ze" plaat eronder en maakten de pal los. Muziek! Het was een wonder boven won der. Waarschijnlijk zal de plaat nu en dan een krassend geluid opgewekt heb- oen en waarschijnlijk zullen we-hem af en toe een handje geholpen hebben precies weten wij zulks niet meer, want het is alweer zoveel jaren geleden! Sinds dien is er het een en ander veranderd. ullingen en ervaringen. Inwrijven met de nageboorte e.d hielp volgens een inzender niet Hij deed het schaap een touw om de nek om het goed te kunnen vasthouden, gaf het dier wat haver voor afleiding en liet aan beide zijden een lam zuigen. De eerste dag wel wat getrap. Na een goede week behoefde men er alleen maar bij te staan en na veertien dagen ging alles vanzelf. Dit werd in de loop der tijden bij drie oude ooien toegepast. Een goede ervaring had weer een andere lezer door het lam te laten drin- visies zelfs. En toch, toch heeft de gram mofoonplaat zich op particulier terrein weten te handhaven, ja heeft daar zelfs terrein kunnen veroveren. Dit bewijst de bloeiende handel in platen. Met deze we tenschap voor ogen heeft thans ook de firma Jan Agter, hoek Stenenplaats- Weverstraat, zich gespecialiseerd inzake de handel in grammofoonplaten. Hiertoe heeft zij zich een kostbare installatie aan geschaft, welke geannonceerd wordt on der de naam Disco-bar. Drie platen kun nen gelijktijdig worden gedraaid, twee ervan kan de geïnteresseerde klant be en bovendien kan in enkele handgrepen een aantal boxen als gesepareerde slaap- ruimte dienst doen. Voorts zal een ruime ontvangsthall worden gebouwd en wel tussen recreatie- raai en slaapzaal. Deze sluit aan op de keuken en de toko waarin de gasten voorradig zullen vinden wat zij zich als vakantiegangers wensen aan te schaffen. Tenslotte zien wij op het schetsontwerp nog een afbeelding van de moderne bun galow, die uiteraard een geheel wordt met het jeugdhotel en waarin de privé- vertrekken van de familie Welboren zul len worden gevestigd. Het gebouw zal in moderne stijl wor den opgetrokken, dus laagbouw, hetgeen zich in ons Texelse landschap, geliefd om zijn vergezichten uitstekend leent. „Het Gouden Boltje" zal verrijzen op een terrein, groot plm. een hectare, dat is aangekocht van de heer I. Bruijn, Hui ze „De Narcis", Het Klif. Dit is ontegen zeggelijk een zeer geschikt punt, want men heeft Texels mooie natuur zo bij de hand, uit de eerste hand, om zo te zeggen, want langs het mooie fietspad en de nieuwe, verharde Rommelpotsweg, be reikt men in enkele minuten het uitge strekte dennenbos en slaat men links af, dan bevindt men zich al spoedig aan het brede Hoornder strand. Gaarne wensen wij de familie Welbo ren het succes toe, dat zij op dit terrein hoopt te bereiken. O.i. is de aanstaande jeugdhotelier een voor dit werk geboren persoon, want hij heeft in de loop der jaren bewezen een uitstekend jeugd leider te zijn! UIT DE PRAKTIJK VOOR DE PRAKTIJK De lammertijd is begonnen en gedu rende de eerstvolgende zes weken zullen de wolveehoudënde families weer dag en nacht in touw zijn, opdat de uitbreiding der schapengezinnen zo vlot mogelijk zal verlopen, opdat het aantal verliezen tot een minimum kan worden beperkt en opdat de financiële balans een zo gunstig mogelijk beeld zal vertonen, wanneer de boer aan het einde van het boekjaar de pen ter hand neemt. De Texelse boeren zijn vaklieden van de eerste orde, want Texel is vanouds de bakermat van het schaap en van gene ratie op generatie zijn de eilandbewoners met de woldragers geconfronteerd ge weest. Dat een wolveehouder ook ten aanzien van de uitbreiding der schapen stapel en wat daar allemaal mee in ver band kan staan behoorlijk zijn weetje weet, begrepen wij uit een artikel van de hand van de heer M. J. Kikkert, Den Hoorn, die op verzoek van de redactie van „Het Schaap" volgende bijdrage schreef, een artikel, dat door een dieren arts of andere deskundige geschreven had kunnen zijn! Hier het woord aan de schapenboer uit Den Hoorn: Op onze bestuursvergadering van het Texels schapenstamboek in Noordholland werd door de voorzitter de vraag gesteld of er door ons niet eens wat praktische achterover en dan is men verder van hui. Het is ook mogelijk dat het schaap z nauw is, dat men de kop niet in de han coor het kruis kan krijgen en dan wore het moeilijker. Men haalt dan de pootj- naar zich toe en bevestigt een stukj ^ontsmet!) touw aan de pootjes en duw deze weer terug in het schaap. Hc spreekt vanzelf dat het touwtje zo lan moet zijn dat de eindjes buiten het schaa blijven. Men legt nu een touwtje achte de oren van het lam of een strik om hc onderlipje en probeert nu voorzichtig d kop en ook de pootjes naar zich toe t trekken. Zit het kopje nu in het kruis e: op de pootjes, dan is het gelukt. Ook ka: men als de kop alleen komt de pootje als boven omschreven, bijhalen, de koj op de pootjes leggen en het schaap latei lopen. Dan komt het meestal na enige tiji op natuurlijke wijze wel goed. Men dien het schaap wel goed in het oog te houdei en als het te lang duurt een verloskun dige te vragen. Intussen zijn dan een aantal hokjes ge reedgemaakt om het schaap of de scha pen, die geworpen hebben, in af te zon deren Heeft het schaap één lam dan be hoeft het hokje niet zo ruim te zijn al rnet twee lammeren. Heeft het schaaj drie lammeren, dan komt deze moeder ii het grootste en best verlichte hok t< staan. Wij hebben namelijk altijd he licht aan in de schuur om te voorkomer dat het schaap op de jonge diertjes gaai zitten, hoewel dit toch nog wel eens ge beurt. Het komt ook voor dat men twee kop pen en vier of drie poten voelt. Dan wenken in hét blad „Het Schaap" zouden I het raadzaam over één der koppen heer kunnen worden geplaatst. Met een zekere schroom wil ik hieraan gehoor geven. De werptijd van onze schapen komt al weer dichterbij; vooral op het vasteland le voelen of het wel de pootjes zijn var het lam waarvan U de kop vóór heeft Is dat het geval (weest U vooral voor zichtig!), dan probeert men als boven om ken bij een koe, die melkende werd ge- I luisteren via twee oor-klankversterkers mest, met niet te grote of dikke spenen. Om verstoten lammeren weer te wennen, sloot men een hondje, dat abso luut geen kwaad deed, bij het schaap in het hok op. Het schaap had het dan te druk om de hond op een afstand te hou den. Soms was het in een ochtend al voer elkaar. Het schaap aan ketting houden en van achteren laten drinken en dan ge woon in het land laten lopen, wil ook goed helpen. Er ontstaat dan ook geen tekort aan melk, wat in hok eerder kan voorkomen De schapen moeten natuur lijk wel mak zijn. Moederloze lammeren altijd met schaaltje, nooit met de fles helpen, schrijft iemand ons, die een vinger in de melk en in het bekje houdt net zolang tot het wat heeft gedronken. Het kost alleen de eerste dag veel tijd. Wel steeds melk van dezelfde koe. Een paplam dat bij de drachtige dieren loopt, leert al snel gras eten en gaat 's avonds mee binnen in de warmte. Bijwennen van een moederloos lam bij ooi met één lam of een dood lam kan dus gebeuren; het moederloze lam geheel in lauw water dompelen, ook de kop goed nat maken en wat water in de oren gieten. Dan vier poten binden en het daarna inwrijven met vruchtwater en wat vruchtvliezen er overheen trekken WETENSWAARDIGHEDEN OVER SCHAAP EN WOL Zes merinohamels waren verdwaald geraakt in een heuvelachtig landschap rondom Holbrook in de staat Nieuw Zuid Wales in Zuid-Afrika en zwierven daar maar rond. Toen ze eindelijk waren opgespoord na zes jaar, had de wol om de bals een lengte bereikt van 18 duim en sleepte op de grond. De zwaarste vacht van de zes woog 54 eng. ponden of 25 kg. Men weet nog dat de Noord-Hollandse rammen 999 en 1101 ook zware wol lever den. Als éénjarige schoren ze tot 1 kg wol, In Zuid-Afrika heeft de schapenstapel '■ieh nu reeds tot 40 miljoen dieren uit en de derde plaat sproeit zijn inhoud via een in de bar ingebouwde versterker naar buiten. „Hi-Fi-versterkers", zoals de vakman dit uitdrukte. Vakman, ja, men dient te genwoordig gediplomeerd te zijn en het waardevolle papiertje is dan ook in het 'cezit van de heer O. J Agter, die ons ook nog even wees op de aparte luister- tox, waar men b v. eens rustig de kwali teit van een klassieke plaat in zich kan opnemen. Wij vernamen, dat de verkoop van de grammofoonplaten heden begint. Iedere bezoeker krijgt een grammo- foonplatennieuwsblad, waarop men zich via de handelaar gratis kan abonneren' DE WERKGELEGENHEID IN DE LANDBOUW OP TEXEL Landbouw op Texel bracht bruto 12 mjljoeri gulden op Aan het rapport over de werkgelegen heid in de landbouw op Texel, uitge bracht door de Economisch-Technolo- gische Dienst voor Noordholland, ont lenen wij: De landbouw is de belangrijkste tak van stuwende bedrijvigheid. De bruto- opbrengst van de landbouw (hierin is de bosbouw niet begrepen!) moet in 1950 ruim 12 miljoen hebben bedragen. (Vreemdelingenverkeer tenmintse 2 mil joen gld., visserij ca. 1,4 miljoen). Die 12 miljoen van de landbouw zijn verdeeld als volgt: landbouwgewassen f 3.706.000,— veeteelt 7.180.50o|— bloembollen f 1.209.300. fruitteelt en tuinbouw 10,000, In 1956 was 44°/o van de mannelijke beroepsbevolking onmiddellijk bij de landbouw betrokken, voor de tweede wereldoorlog zelfs meer dan de helft. Bij haar advies aan G.S. d.d. 19 juli 1952 merkt de Centrale Cultuurtechni sche Commissie o.a. op: ,,De welvaart van Texel valt en staat voor een groot deel met de landbouw. Bouwnijverheid, han del en verkeer zijn er indirect afhanke nog in stand gehouden zijn. Er worden hier en daar zelfs nieuwe wallen gemaakt 0111 de karakteristiek van het landschap te behouden, ofschoon men op Texel ook de mening kan beluisteren, dat over 50 jaar alle tuinwallen verdwenen zijn. De wallen zouden veel onderhoud vragen. Tot nu toe zou men zich beholpen hebben door langs de wallen geen ontzurende meststoffen te strooien om maar ge schikte zure taaie zoden te krijgen. Met verbetering der bemesting zou de grond stof voor de wallen, de taaie zode, ver dwijnen en daarmee de wallen. Waddenzee niet droog vóór 1984? Het ziet er momenteel niet naar uit dat het eiland binnen een kwart eeuw ver rijkt zal worden met een nieuwe polder Mocht het ooit zo ver komendat de Waddenzee ingedijkt wordt dan zal in - de nieuwe polder(s) ongetwijfeld veel I wachten tot de is dit wel ongeveer een maand vroeger I scbreven met de kop en de pootjes in d( dan op Texel. Wij doen dit zo op Texel: I band zo te sturen, als het schaap perst dat alles weer in het kruis schiet. Dar trekt men het, als alles goed ontsloten is naar zich toe. Heeft U een zoon van tier iot vijftien jaar dan kunt U hem uit stekend zijn gang laten gaan. Jong ge leerd is oud gedaan. Op die leeftijd zijn ze kalm en hebben kleine handen. Voor zichtigheid natuurlijk boven alles! Beter Als de schapen bijvoorbeeld 20 maart aan de telling zijn, dan worden zij 18 of 19 maart opgehaald en 's nachts binnen gezet, en gaat men één- of tweemaal uit bed om te zien of er iets aan de hand is. Dit geldt voor de eerste paar dagen. Later gaat men om de twee uur kijken of men gaat erbij slapen in de schuur waar de chapen zijn opgehokt. Men hoort al gauw I een lammetje verspeeld (hoe begrotelijk of er iets aan de hand is: het schaap be gint te blaten en heen en weer te lopen en te krabbelen, gaat dan liggen en be gint, zoals wij dat noemen, te werken. Als het water door is, dus het vrucht water komt, is de tijd gekomen om eens te voelen of het lam goed ligt. Is dat het geval, dan wacht men tot er genoeg ont sluiting is en helpt het schaap. Bij een oud schaap gaat het in de meeste ge vallen gemakkelijk; maar is het een jong schaap dan moet men geduld hebben en neus van het lam, terwijl werk in de landbouw ontstaan. Voorshands valt er, alles bijeengeno men, geen grote wijziging van betekenis in de oppervlakte cultuurgrond te voor- zien. Met een geringe daling l»/o in de komende 10 jaar moet echter rekening worden gehouden. De bedrijfsgrootte De bedrijfsgrootte is ook een factor, die de werkgelegenheid bepaalt. Afne ming van het aantal kleine bedrijven I tijd om de pootjes bij te halen. Men duwt (1-5 ha) bijv., leidt in het algemeen tot de kop voorzichtig weer terug door het VPrminrlnn'n^ J.-. I. 1 I 1 0 het schaap perst, bijna tot de ogen zieh- baar is, voordat men haar helpt. Is het lam ter wereld, dan voelt men onder de buik, of er nog een lam inzit. Ook haalt men de eerste melk uit de spe nen om de prop, die in het slotgat zit, te verwijderen en controleert zodoende of de uier in orde is. Wanneer het eerste lam enige tijd ter wereld is, wordt weer gevoeld of het tweede lam goed ligt. Blijkt nu dat men alleen de kop voelt, dan is het juist op een vermindering van de werkgelegen heid, terwijl een vergroting van de grote bedrijven (groter dan 20 ha) de werkge legenheid in het algemeen nauwelijks beïnvloedt. Op het kleine bedrijf is n.l. het aantal ha per „volwaardige arbeids- krar-Kt" J bekken in de buikholte van het moeder- dier en probeert de hoefjes één voor één in de hand te krijgen en voorzichtig naar zich toe te halen; maar niet verder dan dat het pootje gestrekt is en dan haalt men het andere. Trek dan nooit eerder 1 J ÖV- "V- VWO -.V... uiiuui v. iiciv UctU I1UU Kraem kleiner door geringere arbeids- aan de pootjes voordat de kop van het eificiency, onderbezetting van het be- I lam in het kruis zit. schikbare arbeidsaanbod of door een in- Heeft U de pootjes naar u toe gehaald lensiever produktieplan. Vergroting van zoals ik zei, dan neemt u de kop in uw een bedrijf van 1 - 5 ha. betekent dus in hand en laat het schaap persen tot de ook) dan het schaap dood. Men denke ook aan korte nagels! Het gebeurt ook dat een schaap gaat iggen om te lammeren, maar dat het niet doorzet en er nog geen vruchtwater komt. Het dier gaat weer weiden of als het in de schuur is gaat het weer herkauwen en er gebeurt niets. Dit gaat zo een dag of soms wel langer door. Dan doet U er goed aan om eens te proberen of er wel ontsluiting is. Is dit het geval, dan gaat men naar binnen en ontdekt in negen van de tien gevallen een klein lammetje, dat in zittende houding met de hakken voor de sluitring zit, achterstevoren; dus men voelt ook het staartje. Ondertussen gaat het vruchtwater door en men duwt liet lam wat vooruit en haalt de achter pootjes naar zich toe. In een paar minu ten heeft U een lam ter wereld geholpen: dit wijst in negen van de tien keer op een drielinggeboorte. Een dergelijk geval heb ik wel meer dan tienmaal gehad, dat ik in tien minu ten tijd drie gezonde lammeren te voor schijn bracht. Mijn veronderstelling is, dat die hakjes v astlopen in het schaap, wat natuurlijk pijnlijk is. Het schaap zet zodoende niet door, maar de ontsluiting van binnen gaat wel verder. Daardoor die snelle ge boorte als men het eerste lam eraf heeft. Zet men het schaap op zijn benen, dan gaat het niet. zo vlug. Zelf haal ik in zo'n geval altijd de drie lammeren er achter elkaar af, omdat het toch al zo lang heeft geduurd. Er zou nog veel meer te schrijven zijn - - I "ei ociictctp persen iot cie I »•<- oi-mijvcu ret algemeen verhoging van de efficien- kop in het kruis naast de pooties zit Nu over al deze Praktische dingen; hopelijk cv. „naarnm znllor. rin v-,,;i,.^-i1:I 1-^-J 4I" 41u I l,«Qf+ i4. r J cy, „daarom zullen de ruilverkavelings- kan men gerust trekken ma"ar"éerat de I cpjecten o.m. moeten voldoen aan mini- kop in het bekken, anders <*aat de kop 1 aanïlon uon cJïcx I r* I male eisen ten aanzien van die bedrijfs grootte. Met behulp van de Stichting Be neer Landbouwgronden zal een meer ac tieve aankooppolitiek worden gevoerd".. Aldus de ministeriële „nota over het I structuurbeleid in de landbouw" Deze structuurnota drukt duidelijk uit I een streven naar vergroting der bedrij ven. Op Texel verkleinen de bedrijven. Waar nu de overheid ingrijpt door middel van een ruilverkaveling ligt voor de heeft de lezer hier iets aan. Den Hoorn, Texel. M. J. Kikkert PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag, eerste Paasdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. Van Reijendam Paascollecte I De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Paascollecte Bethel, Zd. Eierland, 3 u. Zondagsschool paasfeest met kinderen en ouders gebreid, en leverde de afgelopen zes jaar hjk van de landbouw. De ruilverkaveling san wnl son mil innn J 1 P 111 .1 I rw. rPrY*Y^l .*1 aan wol 300 miljoen pond buitenlands kapitaal op. Dit heeft ten gevolge gehad, dat de boeren meer geld in hun bedrijf hebben gestoken voor hun nageslacht, nl voor dammen in de rivier, waterwerken, omheiningen, waterputten, uitbreiding van gebouwen en grondverbetering. Men betreurt alleen dat de wolprijs steeds onzekerheid oplevert. Dit heeft er toe bijgedragen dat men fondsen heeft gevormd om de markt te stabiliseren. Te Aken is onlangs ^en prachtig nieuw gebouw van het Duitse Woltextiel Insti tuut geopend. Dit instituut werkt samen met de technische hogeschool in Aken; het staat reeds een paar jaar onder lei: ding van prof. Zahn uit Heidelberg. De afgelopen vier jaar is het werk be treffende de wol gesteund door het Inter nationale Wolsecretariaat. Dit zal nog worden uitgebreid in de vorm van een paar beurzen voor onderzoek aan het nieuwe instituut. op Texel is het aangewezen middel de landbouw in staat te stellen zich te ont wikkelen in opgaande lijn, tot behoud en bevordering van het welvaartspeil". Waar geen industrievestiging van be tekenis te verwachten valt, zullen geen grote oppervlakten cultuurgrond opgeëist worden voor industrieterrein. Het ziet er voorts niet naar uit, dat de woningbouw grote oppervlakten cultuurgrond in be slag zal gaan nemen. Grote verkeerswe gen, die grote stedelijke agglomeraties verbinden, zullen niet via Texel lopen Recreatieterreinen heeft Texel volop; vandaar dat het voor toeristen zo aan trekkelijk is. In de toekomst zal zeker nog wat cul tuurgrond opgeëist worden voor caravan kampen, autoparkeerplaatsen en kam peerterreinen. Wie de ruilverkavelingswerken medio 1958 bekijkt, krijgt de indruk dat de 1 uilverkaveling, waartoe 30 januari 1953 is besloten en die thans volop in uitvoe ring is, geen winst aan cultuurgrond op zal leveren Watergangen zullen waar schijnlijk meer ruimte in beslag gaan ne- gehoorzamen geheel andere wetten dan de full-time bedrijven. 39 van hen hadden 1 - 5 ha. cultuurgrond in gebruik. Ten aanzien van de tendens tot ver kleining van de bedrijven mag men ook r.iet uit het oog verliezen, dat een ruim arbeidsaanbod verdwijning van de kleine bedrijven belemmert. Het aanbod hand, dat nagegaan wórdt "wat "de uit 4 H°°" uur Ds. Wolfensberger /ipn g ^an 44U1iVeruavelmg ten aan" zal hoofdzakelijk dektere bedriiven (hoofddienst, doopdienst, paascollecte) van de grootte der bedrijven zal zijn. beïnvloeden J 9 uur Zondagsschool voor alle kinderen (Wordt vervolgd, DeToo^ "oTur Ds'^^burg^"3 Enkele grote en een paar kleine vrij- °E DAGERAAD HEDEN NAAR TEXEL De Waa, Ds ^Xnburg Op de „Oranjewerf" te Amsterdam Paascollecte heeft men alles op alles gezet om „De I Oosterend 10 uur Ds. Klijnsma Dageraad" nog te kunnen inschakelen bij het vervoer, dat in verband met de paas vakantie wel enige drukte zal veroor zaken op de veerdienst Oudeschild-Den verking van di^ruilverka^ini't» aan- I 'be^ven Plaatselijke commissie kocht land kele grote en een paar kleine vrij gekomen bedrijven met een gezamenlijke grootte van 90 ha. heeft de plaatselijke commissie kunnen opkopen. Het is de bedoeling deze 90 ha te ver delen over kleine bedrijven om deze enigermate te vergroten. Aldus zal het in de aantal bedrijven slechts weinig vermin- I Helder. S.V.C.-NIEUWS Het adsp.-elftal gaat inplaats van he- den maandag, 2de paasdag, op bezoek bij men; voor wegen geldt hetzelfde Texel. Aanvang 12 uur. Vertrek van De Cocksdorp 11.15 uur. Het eerste ontvangt Watervogels om half twee op ons terrein. De Gymuitvoering is vastgesteld op laterdag 11 april in het hoofdgebouw van le Sluftervallei. Hierop komen we nader erug. Ontzurende meststoffen funest voor de tuinwal De tuinwallen. die verlies aan cultuur grond geven, zullen grotendeels ontzien worden voorzover ze door de agrariërs oerd worden. In het huidige beleid van I het Ministerie van Landbouw past het opkopen van veel van de allerkleinste be drijven beter dan het overnemen enkele grote. De Stichting Beheer Landbouwgronden I bad dan echter reeds veel eerder moeten optreden dan nu het geval geweest (op 31 december 1957 was het bezit van de Stichting Beheer Landbouwgronden op Texel 34 ha, en eigenaren van kleine Gistermiddag heeft „De Dageraad" Amsterdam verlaten Gisteravond zou het nker bij Kornwerderzand uitgegooid worden om hedenochtend naar Oude- schild te varen. SCHOLINGSWEEKEND AMATEURTONEEL Paascollecte n.m. 2,30 uur Paassamenkomst school van Oost. Oudeschild 10 uur Eerw heer Veldhuis (Paas-gezinsdienst) Paascollecte GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Ds. De Lange 3 uur Ds. Scholten Oosterend 10 uur Ds. Scholten 3 uur Ds. De Lange GEREF. KERK (Vrijgemaakt, Dorpshuis Burgwal Den Burg 10.15 en 3 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds. Van Bilderbeek Tijdens de weekendcursus voor het amateurtoneel op 11 en 12 april op „De. - oearijven hadden meer tot overdracht Bremakker", waartoe de Natu haar me- I Oosterend 10 u. Ds. Blanksma-v.d. Zwaag bereid moeten zijn en/of gemaakt moeten dewerking heeft toegezegd, zullen als worden. docenten optreden mevr. T. Hauer en d< 1 activiteit van de C.T.D. zal de ten- beren Arend Hauer en Karei Poons. de aens tot verkleining van de bedrijven dus I laatste twee voor de bewegingsleer, met belangrijk vermogen te wijzigen. De indeling van het weekend is als Op verscheidene der kleinste bedrijven I volgt gedacht: reft men „parttime farmers" aan. Vol- zaterdag 11 april: n.m. 6 uur Aankomst Maandag, tweede Paasdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Paaszangdienst, uit gaande van de 3 protestantse kerken. De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Paascollecte gens gegevens van Grond- en Pachtzaken I der deelnemers, gevolgd door een geza- I ^en Hoorn 10 uur Ds. Wolfensberger ^ajen,er. Jn 1957' ondanks het afnemend menlijke broodmaaltijd; n.m. 8 uur ope- landarbeiders-grondgebruik 68 landar- nine van het weekend en aanvang van elders, die cultuurgrond gebruikten an- I de avondkursus. ders dan voor zelfvoorziening. De totale Zondag 12 april v. oppervlakte in gebruik bij deze 68 land- arbeiders, bedroeg 56 ha. Hiervan was 8 ha. bezet met bloembollen. Volgens de zelfde gegevens werd in 1957 39 ha cul tuurgrond gebruikt door 33 personen met een niet-agrarisch hoofdberoep. Genoem de 68 33 101 „part-time"-bedrijven 11 uur Gezamen lijk koffiedrinken en aanvang ochtend programma; n.m. 1 uur gezamenlijke warme maaltijd; n.m. 2 uur aanvang middagkursus; n.m. 5 uur sluiting van het weekend. De deelnemers gelieven bord, bestek n drinkbeker mede te nemen. Oosterend 10 uur Paasdienst met de Zon dagsschoolkinderen en ouderen. Paascollecte n.m, 8 uur Herv.-Geref. Paassamen komst in de Geref. Kerk GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Gezamenlijke dienst in de Ned. Herv. kerk. Gosterend 10 uur Ds. Scholten DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Hoorn 10 uur Ds. Van Bilderbeek zang-

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 2