v. i Sur? balm 25 jaar Mantje's Schoenhandel J „Het was van ons" Het is prettig kopen in MANTJE'S SCHOENHANDEL É6# /IW ,,'t Avontuur met de valse munters,, LENTE Hoerahet is lente! Wat zegt U mevrouw, U rilt als een kikker nog steeds van de kou? Nog éven geduld en dan is het voorbij, Vandaag is het lente en dat maakt ons blij. De crocus die steeks weer zijn hoofd uit de grond, De lampies, de eerste, die springen weer rond, De badman die bouwt straks zijn hokjes weer op En moeder de vrouw zet de boel op zijn kop. De Dageraad heeft zich weer voorjaarverschoond, De kievitennesten zijn ook weer bewoond. De aanslagbiljetten zijn bijna gereed, Waarbij arme Sijmen weer wordt uitgekleed. Maar heel de natuur kleed zich langzaamaan aan, Waarbij de behanger niet achter blijft staan, De nota van 't licht weer gestadigaan daalt, Het voorjaarstoilet uit de kamfer gehaald. Zo hoort en zo ziet men het aan alle kant: De lente, de lente is weer in het land. Huib de Rijmelaar. TEXEL OOK GUNSTIG VOOR TABAKSTEELT Wij hebben vorig jaar een uitgebreid verslag uitgebracht over de wel zeer gunstige resultaten met de teelt van ta bak op ons eiland. De foto's welke het artikel illustreerden gaven daarvan toch wel het overtuigende bewijs. Ook de fi nanciële kant van deze. voor Texel bij zondere teelt, mag aanleiding geven tot uitbreiding van de oppervlakte, welke tot dusverre met tabaksplanten werd bezet. Om deze teelt meer bekendheid te ge ven zal ir. Van der Ven, rijkstuinbouw- consulent te Wageningen op uitnodiging van het Tabakscentrum te Leersum woensdagavond in het gebouw voor Chr. Belangen te Oosterend een causerie hou den, welke veler belangstelling waard is, want waarom zou men zich afzijdig hou den als de teelt van dit produkt Uw be drijfsresultaten gunstig kan beïnvloeden? Zie adv. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. geldig tot en met 30 mei 1959 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.30 10.30 16.00 18.25 van Den Helder: 9.20 11.30 17.15 19.35 DE ZWANEN BROEDEN REEDS De Koog. De zwanen in de Brink broeden weer. Binnen enkele weken zal de bevolking daar dus weer toegenomen zijn. In het seizoen is het voor de hier logerende jeugd steeds een groot ver maak, deze levende have te voederen. HALVE EEUW GELEDEN Uit de Texelaar van 21 februari 1909: In den polder Waal-en-Burg is in de nabijheid van het vischwater „De Kil" een gunstig gelegen terrein aangekocht door het bestuur der Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten". Deze plaats is een der vogelrijkste van het eiland en strekt jaarlijks aan ettelijke vogelsoorten, vooral aan watervogels tot broedplaats. Voor deze gelegenheid bieden wij van heden tot Pinksteren iedere 10de bezoeker, de helft van het bestede bedrag nogmaals aan. B.v. uw bon is f 25, en u is de 10de, zo mag u nog eens voor f 12,50 GRATIS kopen Dus van ieder bedrag nog eens de helft geheel gratis. Voor deze gelegenheid hebben wij alles in het werk ge steld om onze collectie zo samen te stellen, dat ieder kan slagen. Ons devies blijft het voeren van 1e kwaliteit merken met een leestvorm die u het lopen zoveel mogelijk verlicht Onze 25 jarige ervaring uw garantie. Douwe Egberts koffiehet fijnste van de plantages met zorg behandeldop een speciale wijze gebrand en door de grote vraag altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. ROOD MERK De kwaliteitskoffie bij uitstek PAARS MERK Krachtig en voor delig. Pakje van 4 y Pakje van 230 gram 250 gram 3®* S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: 4e kl. A. KNVB: Texel-Schagen 3—3; VZV-BKC 2—1; LSW-Zwaagdijk 3—1; Helder-Vios 2—0; De Zouaven-JVC 30; Meervogels-Lim- men 21. Adsp.: De Koog-Texel 25. Handbal: DWO-Texel 013; junioren DWO-Texel 0—6; adsp. DWO-Texel 2—0 Met de paasdagen geen competitiewed strijden. Alleen de adsp. spelen thuis te gen De Cocksdorp. Handbal: Texel heeft op het spekgladde veld een prima partij weggegeven, dat be wijzen die 13 doelpunten. Jun.: Vooral de 2de helft kwamen ze er goed in, de rust was met 01 ingegaan, daarna liep alles vlot, getuige nog 5 doel punten. Op spectaculaire wijze dook onze keeper 2 maal de bal uit haar doel. De adsp. hebben ook goed partij gegeven, maar konden het toch niet tot een over winning brengen. Texel heeft het van Schagen niet kunnen winnen. Hoewel T. meer kansen heeft gemist en wel iets meer in de aan val is geweest was S. in het veld stellig even sterk als Texel. Terrein en bal wa ren hopeloos glad en stelden de hoogste eisen. S. werd het eerst gevaarlijk, want direct ontstond een zeer snelle aanval op ons doel, waarbij Bertus zeer resoluut moest ingrijpen. Ondanks de gladheid bleef het tempo tot de laatste minuut zeer snel. Zelden zagen we een zo'n pittige, spannende wedstrijd. Henk deed het als midvoor heus niet gek. Arthur Quint, die de buitenplaats bezette, gaf een aantal keurige voorzetten, maar met z'n schieten was hij met gelukkig; vooral voor de rust werden enige prachtkansen gemist. Door het zware veld werd de taak der binnen- spelers extra zwaar, waardoor ze niet al tijd tijdig mee terug kwamen, waardoor oe verdedigingen het soms uiterst moei lijk kregen. Nog altijd laat het plaatsen ie wensen over. Texel heeft een prima wedstrijd gespeeld. Ook Schagen is ons stukken meegevallen, snel en flitsend wa ren haar aanvallen. Aan beide kanten werden harde schoten gelost, maar beide keepers waren in prima vorm. Spoedig krijgt T. een vrije schop te ne men, die door Ruud hard en zuiver werd ingeschoten, maar tot ieders verbazing werd dit doelpunt afgekeurd. Hans geeft zuiver naar Henk, die juist naast schiet. T. valt enige malen achtereen aan en met moeite weet de S.-verdediging stand te houden. Een weifeling in onze defensie wordt zeer gevaarlijk, maar de bal gaat juist naast. Ruud geeft naar Alfred, die in goede positie naast schiet. Dan geeft Henk mooi naar Ruud, die ons aan de lei ding brengt 10; er zijn dan 30 min. ge speeld. Henk door naar Hans, maar z'n schot gaat weer naast. We noteren enige mooie voorzetten van Alfred. De S.-aan vallen zijn bijzonder gevaarlijk en als Harry na een kopduel de bal kwijt raakt, plaats de rechtsbuiten een bal hoog voor bij ons doel, waar de linksbuiten fraai over Bertus inkopt 11. Rust. Meteen na de hervatting trekt Ruud ten aanval. De doelman weet op het nip pertje te redden, maar weer zendt Ruud een hard schot in. Hans plaatst naar Henk, die weer doorgeeft inplaats van te schieten. Hans komt langs de lijn, zwenkt naar binnen en schiet prachtig in: 21 Maar dan geeft de scheidsrechter een pe nalty cadeau en het is: 22. Henk moet zich laten vervangen, maar de invaller heeft verstek laten gaan en met 10 man moeten we verder, hetgeen wel ongunstig werkt op de geeste van de ploeg. S. pro- 14. Nu, daar ging het dan! Arme Alewijn! Bing-Bang! Wat een klappen kreeg hij! Hij was weldra te versuft om nog te voelen wat er met hem gebeurde. Een wervelwind gelijk.... Neen, een orkaan! Wat trok die Sherry van leer! Als gemoedelijke mensen werkelijk kwaad worden, dan is er geen houden meer aan. Een laatste zwaai en toen zweefde Alewijn door het luchtruim. „Zo, dat is dat. Hij is voor de bakker. Die schijnheilige huichelaar Mij Sherry met filmpjes en muziek in donkere bos sen angst aan te jagen! Bah, het mocht wat. Een waardeloze vent". FEUILLETON door HANOL SPOOR. HOOFDSTUK I. Hernieuwde kennismaking „Heeft U misschien gemeubileerde ka mers te huur tijdens het badseizoen?" De jonge vrouw die deze vraag stelde, leun de nonchalant op de onderdeur van het kleine huisje, dat schilderachtig in de duinen verscholen lag. Ze keek met vra gend opgetrokken wenkbrauwen naar de jongeman, die in de keuken met een ze kere ervarenheid de kopjesdoek han teerde. Deze keek verrast op. „Verdraaid", zei hij, „ik zou bijna vergeten dat zo iets ook nog bestond". „Bedoelt U mij?" vroeg de jongedame, net iets te naïef om ongekunsteld te zijn. Hij keek naar haar gezicht met het teveel aan make-up en bemerkte, ondanks de dikke laag poeder, de donkere kringen onder de koude berekenende ogen. Hij zag, dat haar elegante figuurtje in een kostbaar bontmanteltje was gehuld; zij hield het hoofdje koket schuin en keek hem uitdagend aan. Er kwam een zweem van afkeuring in zijn blik. „Sirene", dacht hij. „Nee, zo iets was hij op zijn reizen wel meer te gengekomen". „Pardon", zei hij koel, „ik was bijna vergeten dat ons dorp ook nog badplaats is. Doch U is waarschijnlijk afgedwaald, dit is partikulier terrein". Ze keek hem licht spottend aan, en hij vroeg zich tevergeefs af waar hij dit UIT HET JAARVERSLAG TEXELS SCHAPENSTAMBOEK Aan het jaarverslag van het Texels Schapenstamboek in Noordholland ont lenen wij: Sinds 1917 was wijlen Jacob Lap Kzn., Den Hoorn, Texel, lid van onze Vereni ging, op 28 augustus is hij op bijna 80- jarige leeftijd ingeslapen. Hij blijft be kend door zijn grote liefde voor het schaap en ons Stamboek in het bijzonder. Allen die Jacob Lap Kzn. gekend heb ben, zullen hem missen. Zijn naam blijft bij ons voortleven. In het afgelopen jaar zijn er moeilijk heden ontstaan bij de afzet van Schapen vlees naar het buitenland. Door actief werken van de schapen- exporteurs en overige instanties, is de fazet in 1958 toch nog best meegevallen, zowel in aantal als in prijs. De fokker heeft een lagere prijs ontvangen, de wei- der heeft niet steeds, doch wel voor het grootste gedeelte winst met zijn schapen- weiderij kunnen boeken. Voor de geregistreerde dieren, was vooral in de septembermaand veel vraag, de fokkers waren in de gelegenheid hun uitstoot voor lonende prijs te verkopen. Export kwam tot stand door toedoen van de N.W.F naar onze oude Franse klanten, terwijl de bekende Chr. Pinas uit Utrecht naar Polen exporteerde met medewer king van de F.C.E. en de C.V.V. De voorkeuringen voldoen aan de ge stelde verwachtingen. Door de gunstige zomer, was er wel eens te veel gras. Proeven hebben aan getoond, dat lang- en stikstofhoudend gras, de groei van schaap en lam niet op die wijze bevordert, als men zou mogen verwachten. Vooral veel omweiden en ten geringere stikstofgift, geven betere groeiresultaten. Aan ons Stamboek werd het verzoek gericht om namens het C.B.S. de collectie schapen voor de Wereldtentoonstelling te Brussel, bekend onder de naam Expo, samen te stellen. Gedurende 2 maanden 15/4 - 15/6 ver bleven er 6 éénjarige ooien van Texel en daarna tot ongeveer 18 oktober 3 schapen met elk 2 ooilammeren van het N.H. vaste land. Over de kwaliteit van de collectie sprak men met waardering, on danks de teleurstellende bijsmaak, die de 2de groep de verantwoorde leiding be zorgde. Een woord van dank aan de inzenders van deze schapen en in ruim verband aan alle inzenders van schapen op fokdagen. Hiermede heeft U de naam van ons schapenras grotere bekendheid gegeven. Ook de bestuursleden, juryleden en ons personeel zijn wij erkentelijkheid ver schuldigd voor hun werkkracht, in het belang van de geregistreerde schapenfok kerij in onze provincie gegeven. fiteerde daarvan door onze verdediging uit haar verband te spelen en het is 23. Bob wil naar voren, ook dat lukt niet. Gerrit komt de ploeg aanvullen, er komt weer moed. Nog enkele minuten zijn te spelen, een vrije schop volgt, goed ge plaatst en Hans zorgt voor 33. Zo komt het einde onder hevige spanning en met 33 moeten we tevreden zijn. De ergste ervaring van deze wedstrijd is dat de reserve is weggebleven en daardoor zijn vereniging een slechte dienst heeft bewezen. Alleen door ver standig optreden der elftalcommissie moet zulks in de toekomst voorkomen worden. gezicht meer had gezien. „Dit huisje staat hier anders schitte rend voor verhuur aan badgasten", hield ze aan. „Misschien wel", antwoordde hij stroef, „maar ik begin er niet mee". Ze bleef echter staan en keek naar enige grote koffers, die op de keuken vloer stonden. Grote etiketten met namen van steden uit bijna alle delen van Europa waren kris kras aan weerszijden opgeplakt. Daarna wierp zij een misnoeg de blik op de jongeman, die onverstoor baar met zijn huishoudelijk werk was doorgegaan. Zijn ernstig, knap gezicht had een trek van afweer. Zij maakte een ongeduldige beweging; kennelijk was ze niet gewend dat er zo weinig aandacht aan haar persoontje werd geschonken. Ze scheen met het vaste voornemen bezield, nader met de grote, slanke jongeman kennis te maken, en deed of ze zijn duidelijk getoonde re serve niet opmerkte. Onverwacht vuurde ze een heel andere vraag op hem af. „Het lijkt me toe dat U wel huishoudelijke hulp kunt gebruiken; zou ik U van dienst kunnen zijn?" Ze had tenminste dit succes, dat hij haar aandachtig opnam en ophield met zijn typisch vrouwelijke bezigheid. „Ik ga vermoeden", zei hij langzaam en nadrukkelijk, „dat U met een bepaalde bedoeling hierheen bent gekomen. Zoudt U nu maar ineens willen verklaren wat U zoekt?" Ze scheen plotseling veel pret te heb ben. „Wat ik zoek", echode ze, „wel iemand waar ik jeugdherinneringen mee kan ophalen. Dan", ging ze verder, met een pruillipje, „schijn ik wel heel oud te zijn geworden, dat je me niet herkent, Frank Kamp". Bij 't horen van zijn naam scheen hem een licht op te gaan. „Nee maar, het is Mia", zei hij totaal verrast. Vergeten was zijn tegenzin haar te woord te staan. Nu begroette hij in haar een vertegen woordigster van de jaren, waar hij in de vreemde zo dikwijls met weemoed aan had gedacht. Hij opende voorkomend de deur. „Kom er in", zei hij hartelijk, en schoof daarna een stoel aan. „Maak het je gemakkelijk, en vertel eens wat je reis hierheen be tekent; ik zet inmiddels een kopje koffie voor ons". Gretig was ze binnengestapt. „Mag ik helpen?" vroeg ze vleiend. „Nee, dat is helemaal niet nodig", zei Frank, terwijl hij handig toebereidselen maakte, „je weet niet half hoe goed we ons weten te redden". „We?" deed ze vragend, „ben je in tussen getrouwd?" Frank lachte, nee, daar zou ik zelfs geen tijd voor gehad hebben. Mijn vriend Paul Verdoorn is meegekomen. Met hem 1 eb ik de halve wereld afgereisd. Hij is landbouwkundig ingenieur en kreeg na de oorlog opdrachten van de regering. We waren toen al enige jaren vrienden, hoe wel hij ouder is dan ik; hij is bijna veer tig. Juist toen ik een brief van de notaris kreeg, waardoor ik het beter vond zo gauw mogelijk naar huis te gaan, was Paul wat overwerkt, en besloot met mij mee te gaan. Ik heb hem aangeraden vroeg naar bed te gaan, en dat heeft hij dan ook gedaan. Maar vertel jij nu eens. Je logeert zeker hier in het dorp, want de laatste bus zal al lang vertrokken zijn" Mia was in een rieten leunstoel neer gezegen. Haar slanke goedgevormde benen strekte ze behaaglijk uit. Van on der haar lange, zwarte wimpers keer ze verleidelijk naar hem op. Verwijtend zei ze, „maar Frank, je bent nog even oncomplimenteus als vroe ger; wil je me nu al weg hebben?" Als om haar het tegendeel te over tuigen presenteerde hij een sigaret, en bood haar galant vuur aan. „Nu", ging ze verder, „om je gerust te stellen kan ik je vertellen dat ik hier logeer, zelfs dicht in je nabijheid, en ik verveel me al dagen lang in dit gat". Frank kon niet nalaten om bij de laat ste woorden z'n wenkbrauwen te fronsen. Alsof ze niets merkte, vervolgde Mia, „ik was blij toen ik hoorde dat jij thuis zou komen, want, zo dacht ik, nu je zo veel jaren onder de mensen bent geweest zullen we misschien beter met elkaar kunnen opschieten dan voorheen het geval was". Frank had met stijgende ergernis ge luisterd. Het begon hem te spijten dat hij zoveel toenadering had getoond. „Mia", zei hij, „ik moet je in vele op zichten teleurstellen. Ik kan nog steeds geen kwaad woord over mijn dorp horen en ook niet over de inwoners. Het kan zijn dat hun levensomstandigheden een voudiger zijn, het zijn ook „mensen". Ver der ben ik nog niet in de gelegenheid geweest om veel in het dorp te kijken, maar ik geloof niet dat het van de oorlog veel geleden heeft, en dan kan het wed ijveren met de mooiste plekjes in Europa. Mia zwaaide afwerend met haar siga ret, glimlachte eens liefjes, en zei, „nu ja, ;ij bent hier geboren ik kwam hier alleen mijn vakanties doorbrengen. Och, in het hoogseizoen was het dorp wel levendig, en de zee en het strand herelijk, maar nu, zo vroeg in het voorjaar, zonder bad gasten, is het dorp uitgestorven. Ga op deze tijd eens in de Dorpsstraat kijken. Je kunt een kanon afschieten zonder iemand te raken. Alles is al in diepe rust". Frank glimlachte. „En, wie is er mor genvroeg in diepe rust als de mensen hier al weer aan de arbeid zijn?" „Ach, stop maar, we worden het toch niet eens". „Daarom vraag ik me af, waaraan het dorp de eer te danken heeft jou om deze tijd als logeergast te mogen bergen". Met lichte ironie ging Frank verder: „mij dunkt daar moet we een gewichtige reden voor zijn, als jij je hier afzondert, terwijl je zelf beweert dat de stad zoveel meer te bieden heeft". Mia scheen door deze vraag even haar zelfverzekerde houding te verliezen. Frank zag haar ondanks poeder en rouge verbleken. Dan haalde ze onverschillig haar schouder op. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 6