Groen '^warL- Jexels in het hart-, CASTROL De Arend verdween leve „De Arend ZATERDAG 13 JUNI 1959 TEXELSE 73e JAARGANG No. 7360 COURANT (Jitgcrve N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 1) - Tel. 11 Verschijnt woensdaqs en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart. 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm 5? 55 ?5 Dit is de nieuwe „De Arend", gelegen in de Noordoosthoek van polder Waal enburg. In het midden de stallen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 5 tot en met 11 juni 1959 Geboren: Frans Maarten, zv. Cornelis Vlaming en Naantje Stark; Guido Willem Johan, zv. Cornelis W. Bakker en Geer- truida J. den Blanken; Herman Evert, zv. Jan van Laar en Albertine Kooijman. Ondertrouwd: Hendrik van der Werve en Anna M. v.d. Hoek; Pieter Vlaming en Brechtje van Dijk. Getrouwd: Willem Zijm en Anna H. M. Hoogenbosch; Henricus J. Smit en Marretje Dros. Overleden: Pieter Zijm, oud 68 jaar, echtgen. van Maria J. Rijk; Johanna Eelman, oud 79 jaar; echtgenote van Willem Koorn; Hendrik Dop, oud 76 jaar, echtgenote van Frouwtje Laan; Mattheus Kuip, oud 40 jaar, echtgen. van Maria J C. Taverne. INGEKOMEN PERSONEN Anna H. Idema, van Ruijghweg 100, Den Helder naar Den Burg, Hollewal 22; Wilhelmus J. Wolsing. van Den Helder, Buitenhaven 5 naar H 131; Christina H. F. Knol, van Leiden, Merelstr. 3 naar Den Burg, Schilderend 54; Bartholomeus Kalshoven (en gezin) van Emmen, naar Salonwagen „Overal Thuis", Hollewal; Sierkje Lanting (wv. Van Kooten) van Californië naar Den Burg, Lijnbaan 27; Margaretha M. Meester (ev. Smit) van Wervershoof, Dorpsstraat 66 naar Den Burg, Schilderend 145. VERTROKKEN PERSONEN Henriette C Bruin, van Kogerstraat naar Den Helder, Oost- Dit is de oude „De Arend", gelegen bij de Huigedijk in Waalenburg. Deze boerderij moet daar eeuwen lang hebben gestaan. Een schilderachtig geheel, maar de boerderij was al zeer lang uit de tijd en de familie Zoetelief-Witte heeft dan ook reikhalzend uitgezien naar de dag, waarop ze de nieuwe boer derij, die dezelfde naam zou dragen, konden betrekken. Op de voorgrond het gesloopte voorhuis. Een der oudste boerderijen van ons eiland, hoeve „De Arend", gelegen in polder Waalenburg, niet ver van de Ruigedijk. waarachter de grote polder Eierland zich uitstrekt, wordt momen teel gesloopt. Niet getreurd, want met een variant op een bekend gezegde kan v/orden geroepen ,,De Arend" is weg, leve „De Arend". Omdat op een heel an dere plaats in Waalenburg een nieuwe boerderij is verrezen, die eveneens de naam „De Arend" draagt De bewoners de familie Zoetelief hebben de oude plaats verlaten en kunnen zich de be zitters noemen van een hypermoderne boerderij. In dat opzicht kan dus van een belangrijk winstpunt worden gesproken. Maar. dat de oude Arend van de kaart gaat of, nu de krant uitkomt, misschien al helemaal met de grond gelijk gebull- doosd is, ja, dat is erg jammer. Want „De Arend" behoorde tot dat zeer oude type boerderijen, waarnaar toerist en eilander altijd met genoegen kijken: witgepleisterde muren onder een strooien dak, waaronder weer een aantal rijen oud-hollandse pannen prijkt. Wat doen dergelijke plaatsen het toch goed in het landschap. Een keurige omlijsting vormden de oude bomen, maar ook die rijn gerooid. De oude Arend was nu overbodig ge worden. Het woonhuis werd het aller eerste gesloopt. Mevr. Zoetelief-Witte heeft er geen traan om gelaten, want ze heeft nu een woonhuis, dat op één lijn geplaatst kan worden met iedere soort voorlichtingswoning. Wij stellen ons zo voor, dat de ene generatie na de andere op de Oude Arend gewoond heeft: reeds lang voordal polder Eierland (1835) ingepolderd werd lag daar deze boerderij. Vermoedelijk hebben de schapen van De Arend op de drooggevallen gronden aan de overzijde van de Ruigedijk voedsel gezocht. Bij eb vielen immers uitgestrekte vlakten droog. Tegen het vallen van de avond werd het vee in een kooi gedreven, om dat altijd de mogelijkheid bestond, dat de dieren door een extra hoog tij water zouden worden verrast. De boerin van die tijd werkte in een klein keukentje aan een open haardvuur. Ze zal de brandstof uit een bosje ge haald hebben en misschien trok de boer als hij wat tijd over had bij winterdag b.v. wel naar het strand om wat brandstof te jutten. Boer Zoetelief jut misschien ook wel, maar dan meer uit liefhebberij om b.v. een damhekpaal te bemachtigen, want mevr. Zoetelief voedt de oven met bri ketten. Ze hebben daar n.l. een modern fornuis, een z.g. Tanzer, die zeer vol doet. De gerechten worden in een te ver bitten ruimte geplaatst en het wonder lijke is, dat je gerust een bord snert naast een kop melk kunt zetten: geen dei- gerechten is in die ruimte vatbaar voor de geur uit de andere pan. Bovendien hoeft de boerin niet met verschrikt hart op te vliegen als zij op het idee komt, dat er inderdaad melk op staat: die melk kan niet overkoken! Verdere gemakken, die de modern in gestelde plattelandsvrouw ten dienste staan zijn een volautomatische wasma chine met ingebouwde centrifuge, een geyser enz. enz. Natuurlijk is de boerde rij telefonisch bereikbaar. Ja, de boerin gaat met haar tijd mee en dat geldt eveneens voor de moderne boer: die heeft zijn kogien in een stal staan, welke aan alle hoge eisen voldoet. Hij heeft volop licht èn ruimte. Natuur lijk een brandmuur tussen het aangren zende gebouw, waarin hooi enz. opge tast ligt. Met gerechtvaardigde trots heeft de heer Zoetelief ons zijn domein getoond, nadat wij hem even tevoren als figurant hadden ingeschakeld bij de vereeuwiging van de oude boerderij. Ook die leek groot en ruim, maar de ruimte kon helaas niet efficiënt worden aangewend. Ook de zoons werken liever op het nieuwe bedrijf en zij zijn dan ook blij, dat vader destijds voor de ruilverkave ling gestemd heeft: ook ten aanzien van de werkwijze buiten de keuken moet er efficiënt gehandeld kunnen worden. SPORTUITWISSELING „YVIERINGEN" Vandaag zullen we dus onze Wierin- ger gasten ontvangen en is het zeer ge wenst, dat een ieder die onderdak ver leent de gasten om 4.30 uur komt afhalen in de Wezentuin. Hier zal ook de loco burgemeester een woord van welkom tot de Wieringer Sporters richten. Vanzelfsprekend kunnen de Oude schilders hun gasten 's middags om 4 uur aan de haven ophalen Na de eerste kennismaking zal het al spoedig tijd zijn rekening te gaan hou den met het programma, dat er als volgt uitziet: Zaterdagavond 7 uur voetbalwedstrijd voor junioren B-elftallen op het Texel- l.errein; gymwedstrijden voor jongens, meisjes, dames en heren. 8 uur: Bridgen in Hotel Texel; dam men, schaken en biljarten in Hotel De Graaf. Vanaf 9 uur gezellig „Onder Onsje" in Casino, met gratis medewerking van de Notenkrakers. Alleen toegankelijk voor houders van oranje of gewone deelne merskaarten. Zondag: 11 30 uur damesvolleybal; 13.30 uur herenvolleybal, 14.00 uur dameshandbal Texel --Tone- gido 1 op het Texel-terrein; Voetbal voor adspiranten op het Gem. Sportveld; 15.00 uur 1500 meter op het Texel-veld 15.15 u. Seniorenvoetbalwedstrijd Texels elftal-Succes 1. 15.30 uur Juniorenhandbalwedstrijd op het Gemeentelijk Sportveld. Sluiting op het Texel-veld. WOENSDAG A.S. GEEN CONSULTATIEBUREAU Men deelt ons mede, dat er woensdag a.s. geen consultatiebureau wordt ge houden. 94, Den Burg, slootstraat 6. BEKENDMAKING AAN DE SCHEEPSTRAAT De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noordhol land te Haarlem bericht ons. dat de nautofoon op het zuidwestelijke haven hoofd van de rijkshaven te Oudeschild in dienst is gesteld. Het mistsein wordt gegeven van uiter lijk des morgens 6 uur tot uiterlijk des avond 23 uur en op verzoek ook op an dere tijdstippen. Het karakter van het mistsein is: toon seconden; pauze 5 seconden, toon 5 seconden, pauze 15 seconden. DE BORDJES WERDEN VERPLAATST ,Mooi réclame voor pension „Zonne- hoek", dacht een zeer vroege voetganger, toen hij midden in het gazon van het Groentje, Schilderend-hoek Keesomlaan een bord zag staan met de naam van dat pension erop. Maar zijn vroege wandeling vervol gend kwam hij al gauw tot de conclusie, dat het hier een kwajongensstreek gold- op meerdere plaatsen waren borden aan gebracht, die daar helemaal niet thuis boorden. Een melkboer verkoopt geen roomsoezen en een manufacturier geen pannen. Ook waren verscheidene vlag gen, waarmede souvenirwinkels de aan dacht menen te moeten trekken, van standpunt gewijzigd geraakt. Het schijnt, dat de bedrijvers van een en ander behoord hebben tot een groepje actieve Texelaars, die tot diep in de nacht aan een of ander festijn hebben deelgenomen. Het precieze weten we nog niet. maar dat hóren we nog wel bij ons in 't dorp. HET WAS MOBIEL, MAAR.... „Maar, meneer de rechter, dit bouwsel is verplaatsbaar, het is mobiel, mijn cliënt heeft in dit geval geen vergunning tot plaatsing nodig!" aldus ongeveer de erdediger van de Texelse landbouwer C J. Z. „Het heeft geen verbinding met de grond en er is geen vloer in". Maar meneer de rechter liet zich niet ompraten: B. en W. van het eiland had den de landbouwer geen toesfemming verleend om het te bouwen. Een ambte naar van Bouw- en Woningtoezicht zei dat ook een dergelijk geval krachtens de gemeentelijke voorschriften niet zonder vergunning geplaatst mag worden. De landbouwer had een houten berg plaats van drie bij vier meter gemaakt, maar hij kreeg moeilijkheden toen Bouw- en Woningtoezicht zich in het spel mengden. Dc officier eiste een geldboete van 25,of 5 dagen en de kantonrechter deed er nog een tientje of twee dagen van af. Waarbij hij opmerkte: „Iets wat verplaatst kan worden, kan evengoed 'n gebouw zijn al is in dit geval dan slechts van een summiere en niet zo'n stevige vormgeving sprake". „Brand is erger" meende iemand, maar de boer vond het al erg genoeg, dat ze hem zö nauw op de vingers hadden ge keken, moet U maar denken! ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 juni op om 4.19 uur en gaat onder om 21.01 uur. Maan: 14 juni E.K.; 20 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 13 juni 0.30 en 12.27; 14 juni 1.07 en 13.09; 15 juni 1.55 en 14.11; 16 juni 3.07 en 15.38; 17 juni 4.32 en 17.06; 18 juni 5.55 en 18.27; 19 juni 7.05 en 19.34; 20 juni 8.02 en 20.29. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. BUNGALOWPARK STICHTING VAKANTIEVERBLIJVEN Donderdag is de eerste voltooide bun galow van Bungalowpark Stichting Va kantieverblijven (N.VV.), gelegen ten zuiden van De Koog (tegenover „De Waddenparel") in gebruik genomen. Zaterdag zullen nog elf bungalows worden opgeleverd en op 4 juli zal het gehele terrein klaar zijn. Er staan 24 bungalows op. De bungalows zijn ge bouwd in groepjes van vier. De strakke lijnen worden afgezwakt door frisse, afwisselende kleuren. De gebouwtjes zijn zeer ruim. ze hebben een zitkamer-keuken van 6.70 bij 4.20, een zee van ruimte dus. Legio potten, pannen en wat verder tot de keukenuitrusting behoort. Ook een flinke boiler om water te verhitten en een practische aanrecht. Iedere bungalow heeft slechts één slaap kamer, wat weinig lijkt, maar waar schijnlijk zullen de bungalows voorna melijk gebruikt worden door mensen, wier kinderen al weer enige tijd op eigen benen rondlopen. Heeft men toch meer slaapruimte nodig, dan kan men het in de zitkamer staande bed bezigen en voorts kan door één handomdraai een aangrenzende slaapkamer geannexeerd worden. De buren zullen dan op het bed m de zitkamer aangewezen zijn. Hoofdaannemer, de fa. gebr. Bruin, Wilhelminalaan, Den Burg, is momen teel bezig de laatste hand te leggen. Er worden sleuven gegraven (of alweer ge dempt) voor water en licht De Stichting Vakantieverblijven heeft hier een zeer gunstig gelegen terrein weten te bemachtigen Met het terrein waarop twee kampeerafdelingen zullen worden gesticht meegerekend, beschikt de Stichting over tien hectaren. De direc- riekeet zal voorlopig als kampwinkel dienst doen, maar volgend jaar zal er een echte kampwinkel met kantine ver rezen zijn. Of er in de naaste toekomst nog meer bungalows zullen komen, kon ons nog niet definitief w.rden bevestigd, maar stellig zal voor deze vorm van vakantie ook door de leden van het N.V.V. zeer rote belangstelling betoond worden. Reeds beschikt de Stichting over het fraaie Hotel „De Koger Hoop". 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, kan ook U verlossen van die rheumatische pijn. Lijders aan onzuiver bloed, worden stee vast ook slachtoffer van Rheumatische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking onzuiverheden in het bloed worden weg gevaagd en kunnen zich niet meer vast zetten. Spieren en gewrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn! 'n Heerlijke uitkomst die Kruschen Salts. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 565, J. P. Bremer Duinweg B 150; no. 601, A. G. Eelman Gedipl. kraamverpleegster Schilderend 101, no. 608, Fa. gebr. van Etten, Fruith. Kogerstraat 11; no. 602, Helderse Cou rant, Red. Texel, J. Reinders, Binnen- burg 15; no. 603, G. Maat, Begrafenis- Ondern., Schilderend 110; no. 606, H. Ie Noble, bedrijfsleider J. C. Rab, in Brand- st. en Bouwmat. N.V., Haffelderweg 16; no 604, A. van Strien, bloembollenkw. Wilhelminalaan 94 Eierland: no. 256, P. Verhoeve, E 41 Den Hoorn: Kerkvoogdij Herv. Gem. admin. P Arensman, Den Hoorn 173. OVERDENKINK: HET BEELD Het is weer het beeld van overladen veerboten, vele en mooie auto's en scooters, over de wegen trekkende kam peerders in allerlei dos en allure, dat een nieuwe zomer voor Texel inluidt. Zo kan men op Texel het seizoen herken nen. Velen aanschouwen daarmee hun vakantie. Als mensen het over het beeld van de situatie hebben, hebben ze daarvan dus een voorstelling, hebben ze hun indruk ken zich gerealiseerd of tot een geheel verzameld. Er zit iets van bezinning aan vast, iets van de rust van het beschouwen. Daarom is het aanbevelenswaardig zich bijtijds een beeld van de situatie te vormen. Er zijn mensen, die er geen tijd voor hebben, die het niet kunnen en ook die het onbewust alleen maar doen. Maar alle mensen zijn zelf beelden, beelden van God; zo zijn ze geschapen. Deze beelden behoeven zij zich niet te vormen, ze zijn het. Daarom zijn ze door God aan te spreken en moeten ze uit eindelijk God gelijk geven, naar Wiens gelijkenis ze zijn. Óf ze willen geloven of niet, met wat daar aan vast zit. Maar God gelijk zijn kunnen mensen niet en ze worden Hem ook niet gelijk. Als het goed en raadzaam is zich een beeld van de situatie te vormen, van de drukte, van het leven, door het werk, door de vakantie, dan is het meer dan waarschijnlijk dat het vereist is zich van een beeld van God bewust te zijn. Is dat dus zelfbewust zijn? Helaas niet. Omdat Adam en Eva eens en nog steeds zichzelf tot het beeld van God wilden maken en willen maken. Het is zo be geerlijk, moet zo een heerlijkheid zijn. Daarom heeft God Zijn ware beeld genadig op aarde opbracht in Zijn Zoon Jezus Christus, herkenbaar bovendien door de Heilige Geest, de voortzetting van Zijn geduldige liefde Het is in bizondere mate goed en raadzaam, het is heilzaam om zich boven al door Jezus Christus het beeld van God te laten vormen her-vormen, met het eigen leven als mens naar Gods beeld. Want dat beeld zal onherroepelijk eenmaal overheersend zijn over alles wat bestaat, bestaan heeft en bestaan zal. Hoe? Door de Bijbel en door de dienst van Zijn gezondenen, door Zijn Gemeen te, Zijn lichaam. Dat is niet beeldig, niet ingebeeld, maar beeldend. W. S.V. TEXEL Op vrijdag 19 juni a.s. om kwart over 8 in hotel „De Graaf" houden wij onze jaarvergadering. De agenda is zeer be langrijk. De werkende leden en de ju niorleden worden allemaal verwacht. De welpen gaan zondag met 2 elftal len naar het welpentoernooi van „Alkm. Boys". We gaan met de eerste boot, ver trek bus 7.15 uur. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 10.30 16.00 18.25 VanDenHelder: 9.15 11.35 17.15 19.30 S.V.C.-NIEUWS Het bekerprogramma om de SVC- beker is, in verband met de Sportuit- wisseling met Wieringen, een week ver zet. Op zondag 21 juni spelen na loting: SVC-ZDH; Tex. Boys-Oosterend De eerste wedstrijd SVC 1-ZDH 1 be gint om half twee. Hierna direct de andere wedstrijd voor Uw SCHOOLVOETBAL Omdat het Texel-veld vandaag al tijdig in orde gemaakt moet worden in verband met de sportuitwisseling met Wieringen, wordt de finale van het schoolvoetbaltoernooi gespeeld op het terrein van de Texelse Boys aan de Hol- lewalsweg. Programma: 2.00 uur: Den Burg r.-k. 1-Den Burg o.l.s. 2.30 uur: De Koog-Oosterend o.l.s. 3.15 uur De beide verliezers om de 3e en 4e prijs, 3.45 uur De winnaars om de le en 2e prijs Welke school zal dit jaar de trotse be- I zitter van de wisselbeker worden? De vier ploegen zijn ongeveer van gelijke I kracht en dan spelen een beetje geluk of wat pech soms een beslissende rol. Jongens, doe je best! TEXELSE BOYS-NIEUWS Zondag zijn we met onze adspiraten A- en B-elftallen naar de adspiranten- dag in Alkmaar geweest. Boys a eindig de als no. 2 in hun afdeling. De eerste wedstrijd werd met 30 gewonnen van D.R.E.O In de finale moesten zij uitko men tegen St. Adelbert a. In deze strijd waren de Boys wel iets sterker, maar toch zagen zij geen kans het tot een overwinning te brengen. Eindstand 20. Boys b speelde eerst tegen Meervogels c. In een pittige wedstrijd werd de stand 10 voor de Boys. In de finale kwamen zij uit tegen Berdos c. Laatstgenoemde was sterker en wist de score op te voeren tot 4o. Via een penalty werd de stand: 4—1.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 1