APPELMOES1 gP I sinaasappel 20 glazen uit één fles 5acao 89 p^pVE^ maakt u hat tevzn gmdkm*js „Het was van ons" literblik r. van goud rei netten DUBBEL 3 ou,:,' ■nam. „t Avontuur met de valse munters FEUILLETON door HANOL SPOOR. 18. Joke lachte maar wat. Ze begreep dat hij gezien had dat ze in een gedrukte stemming verkeerde en haar nu probeer de op te fleuren. Ze keek zoekend rond of ze Frank niet zag. Paul deed of hij het niet merkte, en praatte opgewekt door. „Mijn gezondheid is uitstekend hoor. De lucht is hier zo zuiver als het maar kan. Hier wordt je niets gewaar van het zenuwslopend gejaag van de stad; nie mand heeft hier haast. Och ja, toch wel", viel hij zichzelf in de rede. „Frank werkt als een razende, maar hij kan er tegen. Allemensen, wat eet die kerel. Het is maar goed dat hier een man kookt, want een vrouw zou niet sterk genoeg zijn om de zware pannen te hanteren". Dit laatste zei hij met een steelse blik op Joke. Paul had doel geschoten. Joke bloosde tot in haar haarwortels. Een poosje was het stil. Paul klopte zijn pijp uit. Op geheel andere toon zei hij: „Heb nog wat geduld, mijn kind, het komt heus wel goed". Joke keek hem met vochtige ogen aan, maar glimlachte dapper. „Zou hij nu wat tijd voor mij hebben? Ik moet hem nood zakelijk iets mededelen". „Ik zal hem even voor je roepen". „Ach nee, laat maar, ik ga hem zelf wel even zoeken". Met een tikje ironie zei ze: „dan verliest hij ook niet zoveel tijd aan mij". Paul keek het tengere figuurtje na. „Tijd verliezen", mompelde hij. „Frank verliest zeker tijd". „Joehoe", riep Joke de tuin over, maar er kwam geen antwoord. Zij bewonderde de vorderingen die Frank gemaakt had. Ginds kwam een helrood pannendak door het groen schemeren. Daar, in het nieu we broedhuisje, zou Frank wel zijn. Nu kreeg Joek antwoord op haar ge roep, en Frank kwam haar zelfs tege moet. Joke vond dit een goed teken. Ze deed zich geweld aan om haar pas niet te verhaasten. Wat zou het nu fijn zijn om hem in de armen te vliegen. Frank scheen werkelijk opgetogen over haar komst. Het drong nu pas tot hem door dat hij haar enige tijd niet had ge zien. Hij vertelde breedvoerig van zijn laatste aanwinsten. Geen ogenblik kwam de gedachte bij hem op dat zijn vreugde een diepere oorzaak kon hebben. Joke ging ook even in het broedhuis kijken, naar de grote machines. Het wekte steeds weer haar bewonde ring dat er uit zo iets levende wezens geboren konden worden; van die kleine, donzige kuikentjes, die eerste nat en hulpeloos uit een ei kwamen kruipen, en later zo parmantig op hun pootjes ston den. Frank vertelde dat hij uit Barneveld een paar honderd kuikens had laten komen, daar het doorfokken met eigen broed, inteelt tengevolge zou hebben, waardoor het soort zou verzwakken. Vreemd genoeg waren Frank's woor den opeen eigenaardige manier in haar gedachten blijven hangen. Wilden zij zelf ook niet op een oudbakken manier in het dorp doorgaan? Zouden zij niet het liefst de kleine plaats willen isole ren? Zou het niet beter zijn als er een nieuwe geest als een frisse wind door heen waaide? Was hun gemoedelijkheid, gemakzucht? Och, hoe kwam ze er in hemelsnaam bij om de kuikens met de mensen te ver gelijken. Misschien omdat vader pas nog opmerkte dat de meeste uitvindingen al eeuwen in de natuur in gebruik zijn. Ze was zo met haar gedachten afge dwaald, dat Frank wat bevreemd vroeg: „is er wat. Joke?" Ze schrok op. Nu was zijn aandacht zuiver op haar gericht. Met verlangen keek ze hem aan. Zou ze nu maar niet voor een keer alle muizenissen uit haar hoofd zetten en hem aan het verstand brengen dat ze naar hem verlangde, dat ze door hem gekust wilde worden, en dat er dan niets in de wereld meer op aan kwam. Wat had een vrouw het toch moeilijk op dat punt. Stond daar de man waarnaar haar liefde uitstraalde, en hij kon maar niet wakker geschud worden. Nog steeds zag hij het kind in haar. Met moeite werd zij zichzelf meester. Dan vertelde ze in het kort hetgeen haar al dagen vervolgde. „O, Frank, ik ben zo bang dat zo iets eens werkelijkheid zal worden. Stel je voor, een renbaan. Wat moeten wij daartegen nu beginnen? Frank was sprakeloos. Dan zei hij: „die vent heeft geen hart, hij moet gekiel haald worden". Doch hoe ze ook de zaak aan alle kan ten bekeken, ze zagen geen doeltreffende tegenmaatregelen. „We zullen er met Paul over praten", besloot Frank, „mis schien kent hij mensen die over genoeg idealen en liefde voor de natuur beschik ken om dit tegen te gaan". Een weinig opgelucht besloten ze een van de hoogste duintoppen te beklim men. „Doen wie er het eerste is", daagde Joke overmoedig uit. Bijna gelijktijdig kwamen ze boven aan. Iedere keer weer opnieuw konden hun ogen zich niet genoeg verzadigen aan de afwisselende duinbegroeiing. „Al heel jong zouden alle kinderen van de natuur moeten leren houden. Feitelijk moesten zij hier worden grootgebracht", zei Joke. „Bij Sternhout heeft dit toch niet ge holpen", zei Frank gelaten. „Heb je nog iets naders gehoord?" „Nee. het schijnt hem niet voor de wind te gaan. Die vriend van Paul ver staat zijn vak, en weet hoe hij hem moet aanpakken. Toch laat ik me heus niet in slaap wiegen door het idee dat het con flict beëindigd is". „Als het maar geen stilte voor de storm is", betwijfelde Joke. „Hé, kijk", viel Frank ineens in, „daar gaan Sternhout en Mia, hoe hebben ze elkaar gevonden. Daarom zie ik haar de laatste tijd zo weinig". „Heb je haar dan gemist?" kon Joke niet nalaten om te vragen. „Welnee, ik bedacht dit op het moment dat ik hen zag. Een nobel stel", spotte Frank. „En toch hebben beiden, diep verbor gen nog een restje menselijkheid", zei Joke ernstig. HOOFDSTUK XIII Een gelukkig ongeluk Langzaam vergleden voor Joke de zomermaanden. Voor hen die van de tijd iets verwachten tellen de uren dubbel. Het dorp had zijn hoogtepunt van het badseizoen beleefd. Koortsachtig was er door velen gewerkt. Dag en nacht was men in de weer geweest om het de va kantiegangers naar de zin te maken. Voor de meesten was dit werk nog vreemd. Handen, waaraan het eelt van het grondwerk zat, droegen voorzichtig balancerend de presenteerbladen. Nu slaakte men een zucht van verlich ting, omdat bijna alle badgasten vertrok ken waren om meteen tot de ontdekking te komen dat de zomer ook voor hen voorbij was. Veel van het zuurverdiende geld werd naar de notaris gebracht, als aflossing van hypotheken op bouw of verbouw. Als men de zuchten en tranen niet meetelde, waren de verwachtingen niet tegenge vallen, en was de uitslag van de mooie zomer bevredigend. Wel waren de tuinen verwaarloosd en had men het intieme verkeer in de huiselijke kring moeten ontberen, maar dergelijke sentimentaliteit leer je wel af. De eerzucht kreeg de mensen te pak ken. Nu reeds onderscheidde men de clubjesgeest. Grote rivaliteit ontstond om tot de notabelen van het dorp te worden gerekend. Dit alles bekeken de duinbewoners als van een afstand. Het deed pijn, de grote dorpsgemeenschap te zien versnipperen, maar ze waren ook in staat de andere zijde te zien. (Wordt vervolgd) H a Zi I n; i< li n< i< b: d< tc f i< ir g< d. di tc k; d. st n P- ic F; tc V li li; n zi ii n V' n k ei d S o v e: ii si b g voor Handige KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig Albert Heijn artikel niet elke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan geeft AH u het volle bedrag terug. mag bevatten, hetgeen betekent dat men 1 liter creoline met ongeveer 40 liter (vier emmers) water moet verdunnen. In een op deze wijez bereid bad moet men de dieren 3-5 minuten laten staan. Hoe maakt men een voetbad? Gelegenheden voor het uitvoeren van voetbaden kan men op verschillende ma nieren maken. Een weinig kostbare op lossing b.v. is gemaakt uit één of twee losse houten of ijzeren voergoten, die men met de ene zijde langs een heining plaatst en aan de andere zijde afsluit met één of meer landhekken (palen voor steun in de grond) een nauwe doorloop, waarin men gelijktijdig één of meer die ren kan baden. Men moet zich niet laten ontmoedigen door de vele moeite die men de eerste paar keren heeft om de dieren in en door de goot te drijven, want al heel spoedig raken ze er zo aan gewend, dat ze er zelf zonder verzet in gaan. Om uitglijden op de gladde bodem te voorkomen kan men er dwarslatjes in aanbrengen. Ook een laag turfmolm op de bodem van de goot bewijst hierbij goede dienst. Deze badgelegenheid heeft evenwel het nadeel dat men er slechts enkele dieren gelijktijdig in kan ontsmetten, waar toch weer tegenover staat, dat de gelegenheid gemakkelijk naar andere percelen kan worden verplaatst als de schapen erg verspreid lopen. Liggen de percelen meer bijeen dan kan men het betrekkelijk weinig kosten 50,a 200,beter een reeds jaren geleden op Texel door dierenarts Noor- dijk aanbevolen, permanente, betonnen badgelegenheid maken Bij een betonnen voetbad kan dan een afgescheiden deel met water worden gevuld, waarin men alvorens de dieren in het ernaast ge legen ontsmettingsbad komen, het vuil tussen en aan de klauwtjes kan laten losweken, zodat de ontsmettingsvloeistof beter kan werken. Vrij van rotkrcupel Met de hier geschetste wijze van be strijding zijn thans op Texel van de aanvankelijk besmette bedrijven het me rendeel rotkreupelvrij geworden. Op een klein aantal bedrijven wordt de bestrij ding nog voortgezet. Op enkele bedrijven waar, na aanvankelijk herstel, de ziekte in niet ernstige graad terugkeerde, kon zonder uitzondering als oorzaak hiervoor FILMNIEUWS: KEUZE UIT DRIE VERHALEN! De bioscoopbezoeker kan komend weekend een keuze doen uit drie sterk uiteenlopende filmverhalen: „Chirurg", naar de gelijknamige beroemde roman, een aangrijpende film, die iedereen diep zal ontroeren om zijn zuivere menselijk heid; „Duikers tussen de zeemijnen", wat een der vermetelste ondernemingen uit de jongste (en hopelijk de laatste) zee oorlog geweest is. De spannendste waag stukken, ooit op het witte doek gepro jecteerd! En tot slot besluiten we dan met een luchtig gangetje toe: „Watt en Half Watt op avontuur". Deze rolprent, die U de tranen langs de konen zal doen rollen, is geheel voorzien van Ne derlands commentaar. Dit kan voor ve len een kostelijk weerzien worden met de koningen van de lach. Nederlands nieuws O a Koninklijk „banket" op Soestdijk, Vlaardingse nieuwe voor de Koningin; Amsterdammers verven hun straat op; Tewaterlating van nieuwe Hanvichboot Qoor Koningin Juliana; De beste ama teurs in Breda op de planken; De races om de Grand-Prix in Zandvoort. Wereldnieuws O.a.: De „Blijde Incomste" van Koning Boudewijn; Tokio aangewezen voor de „Olympische Spelen 1964"; Voorberei dingen voor de ruimtevaart; HongkonG, bedreigde stad. het niet vaak genoeg of in het geheel niet meer geven van ontsmettende voet baden worden aangewezen. Het werkelijk van deze ziekte bevrijd raken is naast een goed uitgevoerde in dividuele behandeling van alle dieren aan ook in hoofdzaak een kwestie van geduld en volhouden met de ontsmet tingsmaatregelen. De ontsmetting dient op echte schapenfokbedrijven als deel van de normale bedrijfsvoering te wor den beschouwd. De door de Texelse schapenfokkers hoog gewaardeerde be- strijdingscampagne tegen het rotkreupel, maar stellig in niet mindere mate de grondige zorg en nazorg die zijn aan hun dieren hebben besteed bieden de koper van het beroemde Texelse schaap de best mogelijke garantie voor een gezond fokprodukt. FINALE SCHOOLVOETBAL O.l.s. Den Burg-R.-K. Den Burg. Een vrijwel gelijk opgaande strijd met af en toe behoorlijk voetbal. Als Hans Koorn onzuiver terugspeelt is de midvoor van meester Zegers zijn ploeg er als de kip pen bij en scoort zuiver en onhoudbaar voor keeper Boekei.. Spoedig daarna is het wederom de midvoor, die de voor sprong vergroot tot 20. Verbeten vechten de jongens van de Thijsseschool voor hun kans. maar verder dan één puntje kunnen ze het niet brengen. Ze hebben wel wat pech, maar doelpunten beslissen en dus komt R.-K Den Burg door deze 21 overwinning in de finale der winnaars. De Koog-Oosterend o.l.s. Algemeen geeft men de Kogers de beste kans. Mis schien denken de jongens van De Koog er wat te gemakkelijk over en Oosterend speelt een vinnige partij. Bij een gevaar lijke doorbraak weten ze zelfs de ge vreesde Koog-keeper Zandstra te passe ren. Onder grote spanning verstrijkt de tijd. Er wordt niet meer gedoelpunt en wat niet verwacht was, zien we nu toch gebeuren; dank zij hun felheid en stug doorzetten plaatsen de Oosterenders zich in de winnaarsronde (10). De Koog-o.l.s. Den Burg. Een aardige partij tussen twee gelijkwaardige ploe gen. De verdedigingen zijn sterker dan de aanvallers, want de stand blijft dub- bel-blank. Ook na verlenging geen be slissing, zodat er strafschoppen moeten worden genomen. De Koog kan beter dan Den Burg, die er twee benutten. R.-K. Den Burg-Oosterend o.l.s. De knapen van de St. Jozefschool tonen al direct, dat zij hun zinnen op de beker hebben gezet, want regelmatig voeren ze de stand op tot 40. Oosterend speelt lang niet zo goed als tegen De Koog en de overwinning van de R.-K. Den Burg verkeert geen moment in gevaar. Na afloop reikt voorzitter Bakker, na een dankwoord aan clubbesturen en verdere medewerkers de prijzen uit, a.v.: Ie prijs, wisselbeker, R.-K. Den Burg; 2e prijs, Distinctief op voetstuk (aange boden door de „Texelse Boys" Óoster- end o.l.s.; 3e prijs. 11 voetbalspeldjes (aangeboden door S.V. „Texel") De Koog; 4e prijs, verg. medaille, o.l.s. Den Burg. DE ROTKREUPEL-BESTRIJDINGS- nieten. CAMPAGNE OP TEXEL Men schrijft ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw en Visserij: Naar aanleiding van de begin decem ber 1958 op het eiland Texel onder aus piciën van de Veeartsenijkundige Dienst gevoerde campagne ter bestrijding van het „rotkreupel" heeft de heer S. Brands- ma, directeur van de Veterinair-Hygië- nische Dienst der Gemeente Texel voor de radio een nabeschouwing gehouden Zoals men weet betrof het hier een kosteloos uitgevoerde campagne, die gedeeltelijk moet worden beschouwd als proef, ter verkrijging van gegevens over de resultaten van een bestnjdingsmetho- diek. waarmee o.a. in Australië goede resultaten zijn bereikt. Hoewel momen teel op een klein aantal bedrijven de be strijding nog aan de gang is, kan aan de hand van gegevens van de bedrijven waar de ziekte is bestreden, worden vastgesteld, dat de op Texel bereikte re sultaten gunstig zijn. De bij de bestrijding gevolgde methode bestaat uit de volgende onderdelen: In een besmette koppel schapen wor den alle dieren, dus zowel de zichtbaar zieke (kreupele) als de ogenschijnlijk gezonde dieren, klauwtje voor klauwtje grondig geïnspecteerd en besneden daar waar zich los hoorn bevindt. Dit losse hoorn, waaronder zich het zieke zeer bacterierijke weefsel met ont- stekingsprodukten bevindt, moet geheel worden weggesneden, omdat anders deze plaatsen, waar de ziekte in het verbor gene voortwoekert, niet met het genees middel in aanraking kunnen komen. Het besnijden van de klauwtjes is een uiterst secuur en tijdrovend karwei, dat alleen goed kan worden uitgevoerd, als men over de nodige handigheid, ervaring en geduld beschikt. Op Texel zijn voor dit doel indertijd drie personen opgeleid, die in dit werk uiterst bekwaam zijn en bij de veehouders volledig vertrouwen ge- 24. De commissaris kwam briesend op Sherry af en duwde hem het briefje onder de neus. En die zelfverzekerde Sherry! Och, och, wat schrok hij; al zijn kordaatheid smolt weg als sneeuw voor de zon. Het was dan ook wel een grote schrik om niet te laten merken. „Geef eens hier", zei een collega, die argwaan begon te krijgen. Hij trok het papier uit Sherry's handen en las het nog een keer over: „Aan de heren scherpzinnige speurders. Bedankt voor de val in onze geheime uitgang. Ik, Bennie Walrus, groet u, stumpers!" Verdraaid, wat was de commissaris kwaad! En zo vechtlustig, daar kreeg je ontzag voor. „Lelijke kleine speurneus!" gromde hij. Dat heb je natuurlijk zelf geschreven om maar op te vallen, hè? Maar ik zal je wel Toch gemeen van de commissaris om zoiets van Sherry te denken! Na grondige verwijdering van losse en zieke hoorn, worden alle klauwtjes, dus cok de niet aangetaste, met een geschikt geneesmiddel ingeborsteld. Bij de proef wordt gebruik gemaakt van een uit En geland afkomstig geneesmiddel, dat zeer goed voldoet. Meestal is na de eer ste behandeling, steeds met tussenpozen van een week een tweede en soms nog een derde behandeling nodig om alle dieren te genezen. Reeds tussen de verschillende behan delingen in. maar speciaal na het zicht baar herstel van alle dieren, is van het allergrootste belang, dat alle dieren, aanvankelijk gedurende enkele weken tweemaal per week en daarna éénmaal per week een ontsmettend voetbad krij gen. Dit dient minstens enige maanden en op een specifiek schapenbedrijf liever nog blijvend volgehouden te worden, omdat de bacteriën, die het rotkreupel veroorzaken heel lang in het weiland kunnen blijven leven, waarop zieke die ren hebben gelopen. Vooral als het land vochtig is, er veel jong gras groeit en daarbij de buitentemperatuur vrij hoog is, zijn er soms maanden voor nodig, eer men dergelijke percelen als smetstofvrij kan beschouwen. Herbesmetting kan im mers niet alleen uit besmet weiland voorkomen, maar ook door oude schapen, die zelf geen verschijnselen van rot kreupel hebben, maar de smetstof ervan op verborgen plaatsen (scheurtjes in het hoorn, losse teenwanden e.d.) vaak lang, sommige onderzoekers spreken zelfs van jaren, met zich blijven meedragen. Belangrijk is het op de juiste wijze verdunde, goede soort ontsmettingsmid del, omdat voak blijkt, dat hiervoor on geschikt vaak zelfs uiterst schadelijke en juist rotkreupelbevorderende midde len worden gebruikt. Tot deze soort mid delen kan men b.v. rekenen de bij veel boeren nogal in aanzien zijnde produkten als carbolineum, afgewerkte olie, petro leum, onverdunde creoline, of dit laatste in een veel te sterk waterige oplossing. Weliswaar heeft creoline bewezen, een 2eer goed ontsmettingsmiddel te zijn, maar men dient er een oplossing met wa ter van te bereiden, ide als ze voor scha pen én voor lammeren moet worden ge bruikt, niet meer dan 2 - 3% creoline

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 4