A Fa Klaas Boon Zn Agrarisch Texel snakt nog steeds naar regen Texels Jeugd Musiceert FLITSER! PHILIPS M. C. Visser kamer werkmeisje. Voor jonge „Zeehelden" Vakantie- woningruil 't aanbevelen waard! Voordelige onderjurken aanbieding Damesmode Moerbeek „Kees Vlaming laat z'n koeien maar in de haver lopen, 't zou toch een zeer ma gere oogst geworden zijn en de koeien kunnen er wellicht nog wat beter van worden". Dit vertelde ons maandagmid dag een landbouwer uit Het Noorden. Landbouwer-veehouder: hij reed juist 'n kruiwagen met voerbieten over een plank, die de kloof van een weinig water meer bevattende wegsloot overbrugde. De koeien, net gemolken, vielen meteen op de voerbieten aan. Dat was immers een buitenkansje, want waarheen ze de blik ook richtten, overal had de on genadig felle zon zijn vernietigend werk gedaan. Ja, de natuur is goed van streek. We houden van de zon. de boer ook, maarzonder regen heeft een zon nestraal weinig profijt. Hoe lang zijn we op Texel nu al van regen verstoken geraakt? Wekenlang geen spatje! Dat is funest. Dat kost de agrariërs veel geld. Er is al opgemerkt, dat de totale op brengst aan lammeren zeker honderd duizend gulden hoger zou zijn geweest als er nu en dan regen was gevallen, als de weiden hier en aan de overkant had den gepronkt met mals gras. Mals gras.De schapen op de wei landen die in het zuidelijke gedeelte van polder Het Noorden liggen, hebben nog geen krimp. Zeker, de sloten die de per celen weiland scheidden, liggen kurk droog en nu en dan zoek je een schaduw rijke walkant op om even uit te blazen en ook de kolk biedt nog slechts enkele mondjes vocht, maar het is niet om te drinken. Geen nood: een schaap kan best toe met mals gras en de boer heeft intussen zijn maatregelen getroffen: hij heeft de tank gevuld met leidingwater en daar tippel je dus af en toe maar eens heen. Overal is men zeer verheugd over de oprichting van het pompstation van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Een kwistig gebruik wordt er gemaakt van de goedkope en handig manoeuvreerbare plastic slangen, die je overal vanuit de boerderijen over het land ziet lopen naar waterreservoirs. De heer E. van der Ban heeft heel lang geleden op een praatavond van de oud-leerlingen de betekenis van goed drinkwater (niet te koud!) onderstreept. Iedere boer blijkt die betekenis inder daad te onderschrijven. Water vormt een belangrijk medium bij de totstandkoming van het produkt melk. Wie aan melk denkt, denkt aan de i.uivelbereiding. We belden de coöpera tieve zuivelfabriek „Eendracht" even op en vernamen, dat het met de melkaan- voer nog steeds best loopt. Er wordt thans per dag zelfs meer melk aange voerd dan vorig jaar om deze tijd. Ze verwerken aan de Schildenveg dagelijks ongeveer 50.000 kilo melk tegen onge veer 48.000 kilo in juni 1958. Die dag- produktie is dus ondanks de enorme droogte overweldigend. Dit is uiteraard te danken aan het feit, dat ook op Texel steeds meer runderen worden gehouden. Op het ogenblik kun je beslist beter koeien melken dan schapen scheren, zo ic ons verzekerd. Aan de „Eendracht" constateren ze momenteel overigens wel een noemens waardige teruggang van de aanvoer. De curve zakt wat steiler weg dan vorig GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 22 juni 1959 Gevonden te Den Burg: donkerkleu rige wollen sjaal; bruine broek; aanvoer- slang (ongeveer 3 meter); donkerblauw trainingpak; herenpolshorloge merk Magneet 15-steens; geelwollen dames- vest; 3 verfkwasten; plastic .zakje met poederdons enz.; rood kinder jasje met wit kunstbont gevoerd; petrolkleurig jongensjasje; zakdoek; gladde dames- ring; ballpointpen. passer en potlood; fietstas met wollen trui en fles; oorbel met steentjes en klem; grijs jongensjack; aluminiumkleurige handfietspomp. Verloren: katechismusboek; stalen meetveer van 20 meter lengte; bruine kinderportemonnee inh. 0,10; ceintuur met zilveren gesp; roodlederen porte feuille inh. 0,60 en enige foto's; smalle blauwe ceintuur van jurk; roodlederen dameshuishoudportemonnee, inh. bank biljet van 25,en 10,kleingeld; herenpolshorloge met nikkelen schakel armband rond waterdicht en shockproof. Gevonden te De Koog: rode portemon nee, inh. 8,29; badminton; ijzeren hon deketting. Verloren te De Koog: standaard brom fiets; gouden damesring met diamantje. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. TWEEDE KAMPIOENSPUZZELRIT Deze is zondag verreden. Door het zomerse weer was de deelname niet zo, als we het gewend zijn. Maar we hebben weer heerlijk gepuzzeld. 19 auto's, 11 motoren en 10 brommers reden mee. De rit zat goed in elkander en de uit zetters hebben er een heel werk aan ge had. De finish was in hotel Texel, waar om plm. 6 uur de voorzitter de uitslag bekend kon maken, na de uitzetters, con troleurs hartelijk dank te hebben ge bracht. Hij deelde mede, dat de aande len van het klokkenfonds nog niet allen waren geplaatst. En U heeft nu kunnen zien wat het voor U betekent geen tijds verschil meer. Wie nog aandelen wenst; ze zijn verkrijgbaar bij de voorzitter. De uitslag was als volgt: Auto's: 1. A. van Liere, 6 str., 2. C. de Wit 6 str., 3. C. R. Keijser, 64 str., 4. Joop v.d. Vis 67 str. Motoren: 1. R. de Vries 3 str., 2. C. van Lenten 100 str., 3. S. de Porto 122 str. Brommers: 1. M. Reij 59 str., 2. A. Keizer 110 str., 3. C. J. Wetsteen 125 str. jaar om deze tijd. Oorzaak de droogte. Water volop, maar voer tekort op het land. Dus bijvoeren. Daarom stapte de veehouder A. de Smidt eergisteren dus achter die krui wagen met bieten. Daarom ook waren de koeien er zo dol op. De handel in veevoeder constateert een niet onbelangrijke afname van koek en pulp. Mevr. De Smidt zegt: „In 1922 was het anders ook bar droog. Toen was het res tant water dat nog niet verdampt was, nóg veel zouter. Het knapperde onder je benen als je over het land ging. Zij woont haar hele leven al in deze polder, die zelf nog maar 82 jaar geleden aan de zee ontworsteld werd. Die zee is overigens niet spoorloos afgetrokken: er bleef veel zout achter en alom liggen de schelpen her en der verspreid. „Met de aardappeloogst zal het mis schien nog gaan als er van de week re gen komt, anders ziet het er voor dat gewas ook zeer somber uit. Mijn gerst is al verloren". Het zijn geen opwekkende geluiden en het wordt temeer beklemmend als men uit de weersverwachtingen voor de eerst volgende dagen moet opmaken, dat voor lopig nog geen kans op regen bestaat. Gelukkig te weten, dat zulke jaren zeer, zeer zeldzaam zijn!! „De verschroeide aarde", „Je kunt wel op het land schaatsen". Toch weet die zelfde veehouder nog een behoorlijke hoeveelheid melk af te leveren: hij ver zorgt zijn dieren zo goed mogelijk. Uiter aard ten koste van hogere uitgaven. Nee, het leven van onze boeren gaat allesbe halve over rozen. Het was dit jaar overigens zo goed begonnen: in april stond het gras er weelderiger bij dan ooit tevoren en het zeer vroege voorjaar hield schone be loften in. Toen kwam de misère en eind mei was er al aanmerkelijk minder gras voorhanden. „Maar doordat ik vroeg kon hooien is dat vraagstuk in ieder geval opgelost". We gaan verder door deze ver schroeiende polder. Hier en daar staan partijen hooi op de ruiters, de bieten doen het niet onverdienstelijk. De boe ren zijn hier en daar bezig hooi op te slaan in de grote, hoge, moderne schuren. Ze denken al weer vèr vooruit. En zij denken optimistisch „Komt tijd, komt raad". HONDERDEN JONGE STERNS KWAMEN NA STORM DOOR VERDRINKING OM Op het natuurreservaat „De Schorren" heeft zich begin juni een ramp voltrok ken, die honderden jonge sterns en vis- diefjes het leven heeft gekost. Door de storm was het water in de richting van de Friese kust gestuwd. Toen de wind draaide kwam dat water met geweld terug, zodat de zeegaten het niet zo vlug konden verwerken. Het gevolg hiervan was, dat honderden jonge sterns, geboren in laaggelegen nesten op de buitendijkse schorren verdronken. De vogels beschouwen deze vernieti gingen van nesten en jongen als een niet te vermijden noodlot, als een natuur ramp. Hier hebben, zo redeneren ze, onze bewakers part noch deel aan en laten wij dus niet bij de pakken neerzitten, maar weer aan de wederopbouw begin nen. Op het ogenblik ziet men dan ook allerwege sterns en visdiefjes druk be zig de schade te herstellen, zodat dit jaar een zeer laat broedseizoen verwacht moet worden. Een gelukkige omstandigheid is gele gen in het feit, dat in juli de toeristische seizoentopdrukte zal worden bereikt, zo dat vele gasten daar dan een activiteit kunnen aanschouwen zoals daar tijdens het hoogseizoen nog nooit viel waar te nemen. Z AKENNIEU WS DEUGDELIJKE AARDLEIDING De firma Drijver heeft, zoals iedere bouwfirma, nogal eens te maken met een aardleiding ten behoeve van machines, die op objecten worden gebezigd. Zij voorzag daarmede zelf in de voorziening ervan. Dit is nu de aanleiding geweest om zich ook op dit terrein te speciali seren. Van hoe groot belang het is. dat de machines die elektrisch aangedreven worden, goed geaard zijn, is algemeen bekend. In hoevele gevallen zijn al geen ernstige ongelukken voorgekomen door dat b.v. een wasmachine niet op een deugdelijke aardleiding was aangesloten. Voorheen (en in vele gevallen is dat nog zo!) sloeg men maar een pijp in de grond en meende safe te staan. Als zo'n pijp echter niet afdoende geaard is (en zo op het oog valt dat niet te contro- ren!) kan men beter maar geen „aard"- leiding slaan, want dan weet men dat men op z'n hoede dient te zijn, vooral als men nattigheid voelt Een uitgebreid onderzoek, gehouden in Rotterdam, bracht volgens de kranten aan het licht, dat een groot percentage wasmachines aldaar niet goed geaard zijn. Die veiligheidsactie zal dus zijn nut gehad hebben, maar hoe staat het er op Texel bij? Wij hebben de indruk, dat er voor de firma Drijver wel het een en ander te doen zal zijn op dit gebied!! Ieder soort elektrische installatie kan zij aansluiten wat beveiligen betekent. Volgens de T.E.M.-voorschriften móet ieder elektrisch apparaat, dat daarvoor in aanmerking komt geaard zijn. Belang hebbenden doen goed zich eens met deze firma in verbinding te stellen. De firma Drijver heeft een speciale apparatuur aangeschaft, o.a. een meetinstrument, zo dat perfect werk kan worden geleverd en U tijdens Uw werk weer wat minder risico loopt. „NATUURMONUMENTEN" LAAFT ZIJN VOGELS Ondanks de aanhoudende droogte draaien er molens in Nederland. Ze draaien heel dicht bij huis, namelijk in Dijkmanshuizen, waar de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten ver schillende vogelreservaten bezit. Deze molentjes brengen het water op het land, tot groot plezier van de vele vogelsoor ten, die daar dagelijks komen voedselen. Dit water wordt onttrokken aan de hoofdwaterlopen van het waterschap De Gemeenschappelijke Polders, van welke zijde de grootst mogelijke medewerking wordt verleend. Door „Natuurmonumen ten" zijn in overleg met genoemd water schap stuwen geplaatst en wel zodanig, dat de molentjes geen water meer in slaan als een bepaald niveau is bereikt. Hierdoor wordt dus voorkomen, dat de belanghebbende boeren benadeeld zou- aen worden. Maar raken de molentjes werkloos, dan kan „Natuurmonumenten" nog een hele poos voort door water aan te trekken uit eigen omgeving. Ze hoe ven daartoe slechts de eigen stuwen te sliiiten. De vogels beschouwen vooral thans Dijkmanshuizen (Thijsse's Fien- weid, Burdet's Hop) als een dorado. OPVOLGING IN FAMILIEBEDRIJF In de reeks Economische Publikaties van de Nederlandsche Middenstandsbank is thans verschenen nummer 30, hande lend over de opvolging in het familie bedrijf. Na een historische inleiding over op volging in ambacht en detailhandel wor den in het geschrift enige cijfers vermeld en besproken over de vestiging van mid denstandszaken en het aandeel hierin van de vestiging door opvolging. Ook de opleiding van de a.s. middenstanders komt hierbij ter sprake. Vervolgens komen aan de orde de diverse problemen verbonden aan het medewerken in de zaak door zoons of dochters, waarbij ook over de psycholo gische aspecten hiervan voor menigeen waardevolle opmerking worden gemaakt. Hoewel de publikatie geenszins een juridische of fiscale leidraad beoogt te sijn, is de opvolging in een midden- standsbedrijf nu eenmaal niet te behan delen zonder ook deze aspecten te be lichten. Vrij uitvoerig wordt dan ook in dit verband ingegaan op de tewerkstel ling van de kinderen in de zaak, opname in de firma, uittreding, overlijden etc. Hierbij blijkt steeds weer het grote be lang voor de continuïteit van het bedrijf van het tijdig treffen van de nodige voorzieningen, waardoor vaak veel moei lijkheden in de toekomst kunnen worden vermeden. Alleen al door hierop middels deze publikatie nog eens extra de aandacht te vestigen, heeft de Nederlandse Midden standsbank een nuttig werk gedaan. Kennisneming van het geschrift kunnen wij dan ook ten zeerste aanbevelen. Zoals gebruikelijk is de publikatie bij alle kantoren van de bank verkrijgbaar voor de prijs van ƒ1,per stuk. S.V. TEXEL Handbal. De juniorenwedstrijd ging, jammer- genoeg, niet door. VI. Vlug stond met 7 speelsters bij de boot, dat is juist één speelster te weinig. Gekke dingen maakt men bij afd. Handbal mee. De jaarvergadering is weer achter de rug. De opkomst kenmerkte zich door meer belangstelling bij de jeugd, terwijl we een aantal oudere leden misten. Als steeds waren de notulen en ver slagen goed verzorgd. Ook de penning meester kreeg een pluim voor zijn werk. Door de toto kon de financiële positie gunstig worden gehouden. Aan de mede werkers, n.l. F. Reinhard, Bob Bakker, Henk Grootjen, C. Moojen, Joop v.d. Vis en fam. De Graaf, werd bijzonder dank gebracht voor het vele en prachtige werk. Onze secretaris, de heer Ten Cate, kreeg lof toegezwaaid voor zijn voortref felijk werk. Ook de heer W. Kiewiet voor z'n vele arbeid aan het terrein enz., maar ook en zeer zeker voor zijn trainingswerk. afd. handbal. Tal van punten werden besproken. Een belangrijk onderwerp over de jeugd be trof het instellen van een jeugdcommis sie en het aantrekken van oudere leden om de jeugdelftallen te geleiden. Het moet hier toch mogelijk zijn een aantal personen voor dit doel bereid te vinden. Over de competitieresultaten konden we tevreden zijn en voor de toekomst wat meer optimisme waarnemen. De adspiranten werden gecomplimen teerd voor het in een zo spannend duel behaalde kampioenschap. De verkiezing van bestuur en elftal commissie is naar onze verwachtingen unstig verlopen. De secretaris bleef voor ons behouden, waar we zeer verheugd ever zijn. In bestuur en elftalcommissie kwam geen verandering. Over training en andere zaken werd nog een en ander gesproken. Ook de rondvraag leverde nog een aantal interessante vragen op. Met het vaste voornemen ons geza menlijk op de toekomst van de club in te stellen, sloot de voorzitter om ca. 12 uur de vergadering. Pogingen zullen worden gedaan een jeugdcommissie te vormen, waartoe met de jeugdleden en hopelijk een aantal per sonen die zich beschikbaar stellen voor dit mooie werk. De training moet doorgang vinden, want de zomer dient gebruikt te worden voor de voorbereiding der a.s. competitie. Zorg dan leden, van welp tot senioor, dat het in orde komt. Het ongeval aan Teun Koorn over komen werd druk besproken. Allen wa ren er van overtuigd, dat wij hem weer gezond en wel in onze gelederen terug zullen zien. Een voorspoedig en algeheel herstel toegewenst. Teun! Ga hem eens opzoeken, stuur hem eens een kaart en help hem door de lange dagen heen. Zijn adres is. Lidwina Ziekenhuis, Den Hel der, kamer 6. Bij uw CAMARA hoort een (Een Philips flitslampje kost een kwartje) Het één en het ander bij Langeveld De Rooij Parkstraat Den Burg TEXELAARTJES Elektra. Aanleg, uit breiding en reparatie. Snel, vakkundig, billijk. Tel. 78. M. en A. J. Vonk Tel. 273 „Formosa", Koningstr. Den Helder, koffie per kop 0,35 Tijdelijk verkrijgbaar: Meikersen. H. J. Keijser, Fruitkwekerij, Molen buurt Woningruil. Aangeb. benedenwoning in Amsterdam. 3 kamers. Gevr. woning op Texel. Te bevragen O 17a Gevraagd flinke jongen. Maas, Groentehandel Te koop drinkbalie, 300 liter. A. v.d. Vis, Wilhel- minalaan, tel. 256 Weggelopen donderdag avond (vaal) zwart poesje 10 wk. oud. Graag terug bij Gerda Michels, Wil- helminalaan 11 (916) Goed tehuis gezocht voor jong zwart hondje, ge wend aan Bonzo. Gast huisstraat 30, Den Burg Verloren herenpols horloge. Tegen bel. terug Bruin, „Huize Geertje" Weer rooie en zwarte bessen, billijke prijs. Meiertebos Een grote partij prima mergkool- planten. T. Witte, B 180. Tjipke André Douwe is geboren, zoon van P. de Graaf A de Graaf—Scheper Broertje van Nycki Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Dieuwertje Johannetta (Jannie) M. Koopman—Pool A. Koopman P.H Polder H 24 20 juni 1959 Maandag 29 juni a s. ho pen onze geliefde ouders W. Kiewiet en J. KiewietGieles hun 25-jarige echtvereni ging te herdenken Dat zij voor ons nog lang gespaard mogen blijven, is de wens van hun dank bare kinderen Aly en Henk Hans Receptie var. 4.30 - 6 uur Schilderend 33 Texel, juni 1959 Heden is ra een ge duldig gedragen lijden van ons heengegaan, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, be huwd en grootmoeder, dochter, zuster, behuwd zuster en tante Dirkje Vlas echtgenote van J. J. van Leeuwen in de ouderdom van 58 jaar. J. J. van Leeuwen Alkmaar C. J. van Leeuwen N. van Leeuwen Zaandam A M. Veldhuizen- van Leeuwen N. Veldhuizen en kleinkinderen Zaandam, 21 juni 1959 W. Brinkmanstraat 14 De teraardebestelling zal plaats vinden op donderdag 25 juni a s nm 2,30 uur op de alg. begraafplaats te Oude- schild, vertrek van de Ned. Herv. pastorie al daar om 2 uur. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een geduldig gedragen lijden, onze lieve doch ter, zuster, behuwd zuster en tante Dirkje Vlas echtgenote van J. J. van Leeuwen in de ouderdom van 58 jaar. Oudeschild J. Vlas Wz. A. Vlas-den Braven Den Helder G. Zeedijk-Vlas D. Zeedijk Den Burg W. Vlas jz. N. Vlas—Tjonk neven en nichten. Hiermede geven wij kennis dat na een ge duldig gedragen lijden van ons is heengegaan onze zorgzame man en vader Hendricus F. H. Boeijen, in de ouderdom van 46 jaar. De diepbedroefden Tr. Boeijen - van Leeuwen en kinderen. Haffelderweg, Den Burg Texel, 22 juni 1959. De teraardebestelling zal plaats hebben don derdag 25 juni a s nm. 3 uur op de Algemene Begraafplaats te Den Burg. Hiermede geven wij kennis dat na een ge duldig gedragen lijden van ons is heengegaan onze lieve zoon, schoon zoon, broeder, zwager en oom Hendricus F. H. Boeijen, in de ouderdom van 46 jaar. Fam. Boeijen Fam v. Leeuwen Texel, 22 juni 1959. Heden overleed mijn compagnon en onze beste vriend Hendricus F. H. Boeijen, Zijn heengaan is voor ons een groot verlies. Namens de fam. Verstegen Den Burg Texel, 22 juni 1959. Voor de vele blijken van belangstelling op 15 juni ondervonden beluigen wij onze hartelijke dank. W. van Veen C van Veen-lppel Enige kennisgeving voor Texel Wij danken u hartelijk voor de belangstelling bij ons huwelijk ondervonden W, Zijm A Zijin-Hoogenbosch Diep getroffen door de vele blijken van deelne ming ondervonden bij het overlijden en de teraarde bestelling van mijn lieve man, onze broeder, zwager en oom Hendrik Dop betuigen wij onze harte lijke dank ln het bijzonder aan dokter Feikema voor de onvermoeide hulp, aan ds. Soesan voor de troost woorden tot ons gesproken en dragers en kleedopleg sters voor de laatste eer de overledene bewezen. Uit aller naam I* Dop— Laan kinderarts geen spreekuur tot 9 juli TE KOOP puik beste rode star aardappelen. P. Beers, Molenstraat 30 Den Burg Tandarts TEN H00L houdt a s. zaterdag geen spreekuur er. a s. maandag alleen 's middags spreekuur. Bieden zich aan 4 goede werkkrachten onverschillig welk werk. Inlichtingen Th van dei Laan, Hoeve Zeeburg C 116 De Cocksdorp tel. 228 Gevraagd voor direct Hotel Lindeboom-Texel niets sportiever dan een Helanca zwembroek sterk, degelijk, mooi Den Hoorn. Aangeb. benedenflat te Voorburg bij Den Haag, 4 slaapplaatsen Gevr. woning op Texel voor echtp m 2 dochters 2 a 3 weken in tijdvak plm 15 juli- plm 15 aug. W. j Rilter, Westenburg straat 33, Voorburg. BRITAIN'S FINEST CORSETRY Voor ons als Korsct-spccialistcn is het ccn voldongen feit, dat een „veelbelovend" figuur met een „Twilfit"-Foundation inder daad bereikt wordt Met onze op rijke ervaring ge baseerde adviezen zijn wij u gaarne van dienst, als u, onge acht leeftijd, toch op een elegante lichaamshouding wilt bogen. Ir is 'n „Twilfit" voor ieder figuup. Model 8263 „Twilfit"-Foundatlon vin sterke coutil, met zljsluiting, veter, versterkt voorpand en elastieken bovenrand. "I l 90 Kort model I Q- Nylon met kant (geel) 8,95 Bern bergzijde met kant (geel) 6,95 Slips (geel) 0,98 op zaterdagavond a.s. in de Wezentuin m.m.v. Advendo De Koog Acco'deons Mandolines Blokfluiten Kinderkoor en veel vrolijkheid Entree 50 ct. Aanvang 8 uur.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 2