hokosÏhooü a sn-poist»^, SESW Albert Heijn w LIJST! Vonk* ,-tELE66W6SHj^ ClïOC. PÜS E U REIST „Het was van ons" VERHUUR van Taxi nodig ruime bovenwoning I i y i va^^a^eS en voordelig J potnIÊÜwÊ'ÖÓcst h.nd-g glas m B0EREMErW0RSV°I4S EEN EIGEN ZAAK BEGINNEN (IV) Vele middenstanders zijn hui verig om zich in een nieuwe woonwijk te vestigen. Maar het is geenszins de be doeling van de regering, dat in deze wijken de middenstand ver drongen wordt door het groot bedrijf. Daarom is, in overleg met de vier middenstandsbonden, via het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand, ook hier een mogelijkheid geschapen voor de zelfstandige ondernemer, die in de nieuwe woonwijk een bedrijf beginnen wil. De nieuwe woonwijk in Het is zeker geen gebrek aan moed of ondernemingsgeest, als de middenstan der het in de nieuwe woonwijk niet aan durft. Hij heeft eens uitgerekend wat hem dat kosten gaat en is tot de slotsom gekomen, dat bruin het niet trekken kan. Dat zo'n bedrijf misschien slechts pas rendabel worden kan, als na verschei dene debacles, de onrendabele top gelei delijk verdwenen is. In vele gevallen zal hij een bedrijfs pand hetzij moeten laten bouwen, hetzij moeten kopen. Heeft hij daarvoor geld genoeg, zelfs met een hypotheek en houdt hij dan nog genoeg over om zijn zaak in te richten en het de eerste tijd uit te zingen? Er zijn meer bezwaren. Voor de grootwinkelbedrijven is de aankoop en inrichting van een hypermodern winkel pand geen bezwaar. Juist vanuit die nieuwe wijken trekt het publiek zo ge makkelijk naar het centrum, waar het vanouds gewend is zijn inkopen te doen, Alles overwegend, besluit de midden stander die nieuwe wijk maar links te laten liggenhet risico is hem te groot! Bouwen en inrichten Hij zou daarin gelijk hebben, indien niet juist voor dit geval speciale moge lijkheden waren geschapen. Door bemiddeling van het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand kunnen zelfstandige ondernemers, die in een nieuw pand een winkel-, ambachts- of klein industriëel bedrijf, een grossier- derij, horecabedrijf of ander „diensten verlenend" bedrijf vestigen, een hypo thecair crediet krijgen, dat hen in staat stelt een nieuw pand te laten bouwen of te kopen, en een inrichtingscrediet, waarmee zij dat pand doelmatig en naar de eisen des tijds kunnen inrichten. Middenstanders in branches, die over een eigen waarborgfonds beschikken, kunnen ook een credietaanvrage indie nen wanneer zij een bestaand bedrijf willen verkopen en zich in de nieuwe wijk vestigen. Het hypothecair crediet bedraagt ten hoogste 85% van de bouw- of kooosom (inclusief grond) tot een maximum van 40.000,en wordt verleend tegen de gebruikelijke hypotheekrente (thans 3Vt a 4%). Het inrichtingscrediet heeft een pla fond van 40.000,en wordt verleend in rekening-courant tegen de normale bankcondities. In vijftien jaren moet het inrichtings crediet geheel, het hypothecair crediet voor de helft zijn afgelost. De voordelen van deze regeling sprin gen vooral in het oog wanneer men be denkt dat normaal slechts 50% van bouw- of koopsom door hypotheek kan worden gedekt. Wat de inrichting betreft behoudt men zijn onafhankelijkheid tegenover leve ranciers, die eventueel tot credietverle- ning bereid zouden zijn. Deze credieten worden door de Staat gegarandeerd. Vraag inlichtingen Het is niet doenlijk, binnen het be knopt bestek van dit artikel alle moei lijkheden en voorwaarden op te sommen. Middenstanders, die, met deze niet on aanzienlijke steun in de rug,- plotseling meer fidusie hebben in vestiging in een nieuwe woonwijk, doen er goed aan, zich volledig omtrent deze mogelijkheden te informeren. Zij kunnen een prospectus aanvragen bij het Algemeen Waarborg fonds voor de Middenstand te Amster dam of, wanneer zij behoren tot een branche die over een eigen waarborg fonds beschikt, bij dat fonds. Vanzelfsprekend worden in al deze ge vallen de mogelijkheden van vestiging van een bedrijf bekeken en ook hier gelet op zowel vakmanschap als op onderne mingscapaciteiten van de aanvrager. De Middenstander is één der voor naamste steunpilaren van onze maat schappij. Het is ongewenst, dat in nieuwe woon wijken de middenstand onvoldoende ac tief is. Voor wie vakkundig en onderne mend is, liggen, dank zij deze crediet- regeling, ook déar kansen. (Nadruk verboden). rustiger en prettiger als u voor uw bootovertocht of treinreis vooraf plaatsbewijzen haalt bij de V.V.V. NOG EENS: DE 100.00STE OVERNACHTING Met ons bericht over de in de Koogse afdeling van de Stichting Sociaal Toeris me genoteerde 100.000ste overnachting hebben wij de plank een beetje misge slagen. In de eerste plaats zou een niet ingewijde kunnen veronderstellen dat het hier ging om de 100.000ste in totaal. Het ging dus alleen om dit seizoen, dit is dus wat indrukwekkender! Vervolgens zou de argeloze lezer de indruk kunnen krijgen dat de heer Faber reikhalzend uitziet naar de 200.000ste, alsof het nu dus nog niet druk genoeg is. Wij hadden de heer Faber zorgvuldiger moeten citeren. Dan zou blijken dat het juist zijn bedoeling is de angstig grote stroom wat in te dammen, opdat de con centraties op één gebied niet al te groot worden en kamperen ook werkelijk kam peren blijft. Mét de heer Faber hopen ook wij dat ons de zaak op Texel niet uit de hand zal lopen. Maar wij hebben er, waar mogelijk, allemaal van harte aan meegewerkt Texel in binnen- en buitenland aan te prijzen als een lust oord voor de vakantieganger. Meer en meer vindt die (eerlijke) reklame weer klank. En dan nu er maar voor zorgen dat onze lokroep niet gaat werken als de verradelijke boemerang, welk arglis tig instrument reeds menigeen in figuur lijke zin een fikse buil op het achter hoofd heefd bezorgd. VOORT Zet tekening, foto of diploma in een passende Boekhandel LANGEVELD DE R00IJ n.v. TENTEN-LUCHTBEDOEN BUTAGASAPPARATEN f-jn 5TAALWAREN BAKKERS IJZERHANDEL Heel wat beter en niet duurder bij Goënga's Slagerij Den Hoorn Telef 252 Bel dan Den Burg 58 Autobedrijf A. Kievit Te huur met 2 woonk, keuken en bijkeuken, 3 slaapkamers en badkamer Warm en koud wah r Schuin legen over visserssteiger Garage Gebr Brugge, Scheldekade 19, Breskens VRUCHTENPERS EN MIXER (Hier zi)n diverse GEBRADEN GEHAKT blik 4 ballen 89 P*» 32 SCHELVISLEVERbhlc 0RAN|EMARMELADE p0' VRÜCHTENHAGEL100 6"m 49 SARDINES poring.BIJENHONING GESTAMPTE MUIS|ES PILCHARDS, Geisha H*« KNAKWORST groot bUk 98 en spaargeld wan boterham en r Voor de beste beleggt g KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig AH-arti- kcl nlcc élke cent waard acht die u ervoor betaal de, dan geelc Albert Hci|n u het volle bedrag terug. BAKKERS IJZERHANDEL Vraag inlichtingen over de aantrekkelijke klanten-obligaties voor AH-klani SHERLOCK SPEURZIN 35. Met een goed gemikte worp gooide de handige Sherry de aardappel precies op het oog van een der matrozen. Wat werd die kerel kwaad; hij keek er loens van en hij loerde wantrouwend om zich heen. „Dat deed die gemene kok!" bulderde de steeds kwader wordende bandiet „Wacht eens, ik zal hem!" Hij rende naar de deur.... de hut uit.... een stille gedaante rees omhoog, er daalde iets neer en bandiet no. 3 verdween voor een tijdje „Ziezo, dat is dat, nu de volgende". Sherry kreeg er zowaar plezier in; alles liep gesmeerd. „Even kijken ha, die dikke matroos zit net gemakkelijk voor een mooie tref fer. Bengs.... oei, wat schrok die knaap, precies op zijn hoofd kwam de aardappel terecht!!" FEUILLETON door HANOL SPOOR. 34. De dokter keek hem nadenkend aan, en verklaarde dat vervoer niet mogelijk was. Moeder Verhagen werd door de dokter even terzijde genomen, en de dokter verklaarde dat de wond niets had te betekenen, maar dat de patient over spannen was. Een weekje rust zou won deren doen. Daar lag de jonkheer nu. Nog nooit was hij zo intiem met het leven in een burgergezin in aanraking gekomen. De hartelijke toon en de humane omgang onderling wekten voortdurend zijn ver wondering. Eerst meende hij dat er een comedie werd opgevoerd, vanwege zijn aanwezigheid, maar al gauw bemerkte hij aan de natuurlijke, ongedwongen wijze dat dit voor hen vanzelfsprekend was. Het gaf hem veel te denken. Voortdurend was hij in tweegevecht met zichzelf. Zo had hij het voornemen om zijn leven anders in te stellen, om het volgende ogenblik weer te liggen razen, en iedereen verwijten naar het hoofd te slingeren. Joke moest het dan wel het zwaarste ontgelden. Dan dreigde hij met de politie. Ook was er nog de stille strijd tussen broer en zuster. Nog gaf Sternhout zich niet gewonnen. Het was een voortduren de worsteling tussen zijn kwade geest en het weinige goede dat in hem was. Mia kon in het kleine kamertje ernaast al deze gesprekken volgen en lag urenlang stil voor zich uit te kijken. Als ze Stern hout erg duidelijk hoorde snauwen, kwam er soms een kleine flikkering in haar ogen. Toen Sternhout hoorde dat Mia ook als patiënt hier verpleegd werd, wilde hij onmiddellijk weg. De dokter raadde het hem ernstig af, en de angst voor zijn dierbaar leven deed hem weer van zijn voornemen afzien. HOOFDSTUK XXVI Mia's laatste daad Sternhout sliep die nacht niet rustig. De gebeurtenissen van de laatste tijd zwierven door zijn geest. Hij meende nog te dromen, toen hij aan zijn arm werd geschud en er een spookverschijning voor z'n bed stond. Een scherpe pijn als van een venijnige speldeprik in zijn borst overtuigde hem dat hij wakker was. „Hou je doodstil", siste de verschijning hem toe. Hoewel bijna niet te herkennen, moest hij toch aannemen dat deze magere ge stalte met dat in het maanlicht opblin kende, wasbleke gelaat, van Mia was. Ontsteld keek hij haar aan. Zelfs bij hét weinige licht was het te onderscheiden dat er van haar eertijds opvallende schoonheid niets meer dan een schaduw over was. Hij zag dat ze de punt van een mes op zijn borst gedrukt hield, en meende dat haar ziekte haar van het verstand be roofd had. De uitdrukking op haar ge zicht liet hem echter niet in twijfel dat hij in dodelijk gevaar verkeerde. Haar hand, waarmee zij het wapen hanteerde, trilde en hij voelde zijn lichaam van angst beven. „Als ik merk dat je je wilt bewegen, stoot ik toe", dreigde Mia. Sternhout, die neigingen had vertoond hulp te roepen, verroerde zich niet. De angst bekroop hem zodanig dat hij als in kramp ineentrok. „Dit zal je in de gevangenis brengen", waarschuwde hij. Zij lachte op een eigenaardige, geluid loze manier. „Ik heb hoogstens nog een dag of drie te leven. Vermoedelijk gaan er door dit optreden nog wel twee dagen af. Het zou zelfs kunnen gebeuren dat ik voor je ogen dood neerviel. Ik hoop voor die tijd mijn boodschap gedaan te heb ben". Gefascineerd bleef Sternhout doodstil liggen. Mia, die zelfs nu ze doodziek was, het toneelachtig optreden niet kon laten, haalde met een gewichtig air een briefje uit de zak van haar peignoir. Ze hield het hem voor. „Ik behoef je niet te vertellen wat dit is". Hij herkende zijn verklaring van me deplichtigheid aan de brand. „Hier", zei ze, „eet het op". Nu twijfelde hij in 't geheel niet meer aan haar verstandsverbijstering. In ieder geval was deze opdracht niet zo erg. Zij duwde het in zijn mond, en hij kauwde gewillig. Bij dit alles sloeg ze hem spottend gade. „Je bent nu eenmaal een bijzonder on redelijk mens, dus je moet ook met buitengewone middelen behandeld wor den om tot rede gebracht te worden". Hoewel ze op haar benen stond te wag gelen, haalde ze met ijzige kalmte schrijfbehoeften te voorschijn. Zij legde deze op zijn bed, schoof er een stevig blad onder en gelastte hem te schrijven hetgeen zij zou dicteren. Het gehele geval leek Sternhout zo op geschroefd dat hij er om zou kunnen lachen, als er niet steeds de dreiging van het mes bleef. Zij zag alle emoties duidelijk op zijn gezicht, en genoot zichtbaar. „Ja", spotte ze, „wat zouden mijn dreigementen toch weinig waarde hebben, als Verhagen niet 20'n voorbeeldige huisvader was, die zorgde dat de messen perfect geslepen zijn. Zo, dat briefje dat je zojuist gecon sumeerd hebt, moet niet alleen vervan gen worden, maar aangevuld met een afstand doen van Duinsfort, ten bate van je zuster. Hij schreef gehoorzaam. Zij pakte het papier weg, lichtte haar wapen op en liep achterwaarts de kamer uit. Met een zucht van verlichting bleef Sternhout liggen. Hij bedacht hoe ge makkelijk het nu zou zijn om haar te overmeesteren. Zijn gekrenkte trots dreef hem er toe, maar de diepe indruk, die het verval van Mia op hem gemaakt had, deed hem nadenken en doodver moeid het bed houden. Wat had Duins fort hem nu al niet gebracht? Hij betwijfelde sterk of het papier dat Mia in haar bezit had, wel waarde had. Maar Mia wilde hij haar vrienden iets goed maken. Hij deed niets anders dan vriendschap vertrappen. De scherven, die hij gemaakt had op Duinsfort. toen hij zijn drift nergens anders meer op had kunnen botvieren, waren een symbool van hetgeen hij van zijn leven gemaakt had. Yvonne, die toch zo goed met al zijn verlangens rekening had gehouden. Ly- dia, die onbaatzuchtig van hem hieli Rocky, zijn trouwe kameraadje, die ecb ter de juiste weg had gekozen, en ten slotte de waardering van de Verhagen Hij schaamde zich, loosde de ene zwar zucht na de andere, maar vroeg zich me echte zelfkennis af, of het nuchtere mor genlicht hem weer niet als een oud stijfkop zou terugvinden. HOOFDSTUK XXVII Grote veranderingen De volgende morgen bracht grote coi sternatie in het huisje van de Verhagen Het bed van Sternhout was leeg. Zijn b( zittingen waren verdwenen. Alles wei er op dat hij heel kalm en met overli was vertrokken. Lang kon men zich echter niet met gi! singen bezighouden, want toen moedi Verhagen al heel vroeg eens bij Mia gin kijken, lag deze vredig en stil, voorgoe ingeslapen. In haar gevouwen handi hield ze een brief geklemd, die aan freu) Lydia geadresseerd was. Geen aardse g< rechtigheid zou Mia voor haar schulde kunnen laten boeten. Toen alle zorgen om Mia een eervol! begrafenis te geven voorbij warö bracht de brief weer nieuwe moeilijk heden. Lydia begreep dat het Mia's laai ste wens was om van deze brief gebrul te maken. Hoewel ook zij geen bepaald waarde aan de brief hechtte, moest 2 uit piëteit voor de dode er toch wel m( baar broer over spreken, vooral omdi Lydia wel vermoedde hoe Mia ongevee de brief in handen had gekregen en daar door haar leven had bekort. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 4