r* CASTROL Het vijfmiljoenste schaap BABYDERM ate ztooïgescft/c&tten Blijf meester MaaanrrTflgassaggEii Nooit meer angst voor brandend maagzuur 135ste verjaardag van de K.N.Z.H.R.M. TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 195» ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 12 november op om 7.53 uur en gaat onder om 16.55 uur. Maan: 7 nov. E.K.; 15 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 7 nov. 0.33 en 12.29; 8 nov. 1.15 en 13.16; 9 nov. 2.19 en 14.33; 10 nov. 3.46 en 16.01; 11 nov. 5.06 en 17.19; 12 nov. 6.15 en 18.24; 13 nov. 7.06 en 19.14; 14 nov. 7.49 en 19.58. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. BIJEENKOMST OUDLEERLINGEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Dinsdag 27 oktober kwamen de Oud leerlingen van de Landbouwhuishoud- school bijeen. De voorzitster, mej. Mary Brugmans, heette een heel klein aantal leden wel kom; de slechte opkomst was wel te wij ten aan het slechte weer. Als eerste punt werd de bestuursver kiezing gehouden: twee nieuwe bestuurs leden moest gekozen worden op de plaat sen van mej. Alie Visser, die wegens avonddiensten haar functie moest neer leggen, en mej. Henny Ran, die zaterdag 31 oktober in het huwelijksbootje zou stappen. Voor hen werden gekozen mej. Bea Zoetelief en mej. Ria Koorn. Hierna hield mej. Schuurer een inlei ding tot de film „de goede vijf". Deze handelde over wat er op één dag gege ten en gedronken wordt in een gezin. De huisvrouw heeft tot taak een plan te maken voor een hele week, waarbij zo veel mogelijk afwisseling moet worden gebracht. Toch moeten de maaltijden natuurlijk voldoende voedingsstoffen be vatten! We moeten ons niet tè veel laten beïnvloeden door reclameslagzinnen als „eet méér kaas!" e.d. Mej. Schuurer ver diende een warm applaus, want in een betrekkelijk korte tijd behandelde ze alle punten. Tot slot kwam dan de film „de goede vijf"; een leuke kleurenfilm. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten KLAVERJASDRIVE De Klaverjasdrive ten bate van het Vluchtelingencomité, uitgeschreven door de Klaverjasclub Den Burg „Dorpshuis", werd bezocht door 72 klaverjassers. De uitslag was als volgt: 1. Dekker-De Brok 7193 pnt. 2. Westdorp-Schagen 7008 pnt. 3. mevr. Hemelrijk-Kl. Vlas 6813 pnt. 4. Stolk-Dros 6588 pnt. 5. Bekker-de Jong 6578 pnt. 6. Echtpaar Vlas 6534 pnt. 7. Gebr. Gielis 6499 pnt. 8. Visser-Vondel 6372 pnt. 9. Gebr. van Leersum 6369 pnt. 10. Michels-Mosk 6344 pnt. 11. De Ruyter-Visser 6255 pnt. Door de volgende firma's waren prij zen beschikbaar gesteld: Brügemann, Frans Zegel, Plaatsman, Mosk, Eijk, Dros' Magazijn, Albert Heijn, Bakker's Ijzerhandel, C. Kooijman, Hotel Op Duin, Jachtclub De Koog en J. de Wit. De zaal werd gratis beschikbaar ge steld door „Casino". De verdere kosten worden betaald door de Klaverjasclub „Dorpshuis" Den Burg. Het naar boven afgeronde bedrag, welk werd ontvangen van de deelnemers, wordt afgedragen aan het Vluchtelingen-comité. DE POST MET KERST EN NIEUWJAAR Op zaterdag 26 december a.s. (Tweede Kerstdag) zal één briefpostbestelling (ook in de buitenwijken) worden uitge voerd. Bestelling van aangetekende stuk ken, postpakketten, briefpakjes, massa drukwerken en ongeadresseerde stukken zal achterwege blijven. Inlichtingen om trent het uiterste tijdstip van terpostbe- zorging op donderdag 24 december van correspondentie, die onvoorziene om standigheden voorbehouden in de be stelling op zaterdag 26 december zal worden opgenomen, zijn op de postkan toren te verkrijgen. Op vrijdag 1 januari 1960 zal geen post worden besteld. Wel zal op de daarop volgende zaterdag 2 januari een extra, tweede, bestelling worden uitgevoerd (behalve in de buitenwijken). Er zijn weinig dingen, welke men zé ker weet in dit leven. Tot die weinige dingen behoorde de aanvoer van het vijf miljoenste schaap te Leiden. Men wist zéker, dat op vrijdag 30 oktober 1959 het op de oude markt zou worden aange voerd. Dat is nu eens het voordeel van het bijhouden van statistieken! Vanaf 1895 is men gaan tellen en men heeft dan ook maar aangenomen, dat vanaf dit jaar de Leidse schapenmarkt dateert. En zo al tellende heeft men er varen, dat men thans in 65 jaar dus via de Leidse markt 5 miljoen schapen heeft verhandeld. Misschien zegt dat op zichzelf nog niet zoveel? Maar toch wél wanneer ik U zeg, dat er vorig jaar alleen al op die Leidse markt90.000 schapen verhandeld werden en dat men dit jaar zelfs een nog groter aantal verwacht, zodat in Leiden werkelijk records gebroken worden op het gebied van de schapenhandel. Want daardoor is de Leidse markt ook de grootste schapenmarkt van West-Europa geworden. Ze heeft ook een goede naam, zodat de exporteurs vooral naar Leiden komen. De beste kwaliteit komt op de Leidse markt en het buitenland wil nu eenmaal goede kwaliteit. Voorts is het voordeel van de Leidse markt, dat ze eigenlijk „centraal" is ge legen. Dat lijkt misschien een weinig eigenaardig voor een markt zo in het Westen van het land, maar U zult het met mij eens zijn, wanneer we even na gaan waar de schapen vooral gehouden worden. Texel en Noordholland in de eerste plaats en daarvoor ligt Leiden be slist niet ongunstig. In oudere tijden, toen het vervoer moeilijker was. werden de schapen meestal niet van verre aan gevoerd. Dat is tegenwoordig anders en aaarom zegt men in Leiden kan de Leidse markt gerust beschouwd worden als dé schapenmarkt voor Texel! Het motorvervoer maakt aanvoer van af Texel wel degelijk heel goed mogelijk en er worden dan ook alle jaren zeer veel schapen van Texel aangevoerd. En de handels-exporteurs zien ze graag, want de Texelse schapen en lammeren hebben een goede naam. En het buiten land kijkt erg krap, wanneer het om kwaliteit gaat! De aanvoer op zo'n weekse schapen marktdag ligt altijd tussen de 1800 en 3000 stuks, waarvan de meeste van Texel komen en waarvan 85%> bestemd is voor export. Dit alles werd herdacht, toen Gerrit Zwanenburger uit Werkveen ZH op die 30ste oktober de man was. die het vijf miljoenste schaap aanvoerde en daar mede een oorkonde en een kunstvoor werp in de wacht sleepte. Naar verluidt was het schaap, dat door de burgemees ter van Leiden, gesierd met zijn machtige ambtsketen, in hoogst eigen persoon Ovis" gedoopt werd (zijnde het latijnse woord voor „schaap") een fokprodukt an Texel. Tussen de tuunwallen van S.V. DE KOOG De uitslagen van het afgelopen week end luiden: De Koog a-Tex. Boys b 150 en De Koog 1-Wieringerwaard 2 04. De adsp. hadden natuurlijk aan de B'tjes van de Boys geen tegenstanders. Na een 40 ruststand voerden de Kogers de stand op tot 150. Toch was het een lust voor het oog om te zien hoe de Eoys-adspirantjes tot he^ eind tot vol hielden Hulde voor deze jongens! Het eerste stelde hevig teleur door de belangrijke wedstrijd tegen Wieringer- waard 2 zo te verliezen. Enkele blunders van de achterhoede bezorgden W. al voor de rust een veilige 30 voorsprong, die na de rust vergroot werd tot 40. Het programma voor dit weekend luidt als volgt: Kreileroord 1-De Koog 1; Cocksdorp 2-De Koog 2. Het eerste krijgt dus weer een zware tegenstander. Doe je best, mannen! De boot gaat om 11 uur en de wedstrijd begint 14.00 uur. Het tweede zal ook alle zeilen moeten bijzet ten voor een zo goed mogelijk resultaat. Aanvang der wedstrijd: 14 30 uur. We willen er nog even op wijzen, dat de clubavonden weer begonnen zijn. Als vanouds woensdagavond in 't Witte Huis. De totoformulieren kunnen daar ook weer ingeleverd worden. voor Uw auto! Texel heeft het dus het levenslicht aan schouwd en in de grazige weilanden tus sen de bomen van de Leidse hout zal het eens zijn laatste uren beleven, want de burgemeester heeft haar een zorgeloos bestaan in dit Leidse park aan de grens van Oegstgeest beloofd. Het schaap was voor de gelegenheid mooi versierd met linten in de kleuren van Leiden: wit en rood en nog een rozet in de nationale kleuren en ergens op de rug nog een rood-wit-vaantje, waarop in gulden letters het heugelijke feit stond gedrukt. Het werd na afloop van de markt ten aanschouwe van een vrij groot aantal ge nodigden door de burgemeester toege sproken, kreeg een handvol schapen koekjes van hem en van het vrouwelijke gemeenteraadslid worteltjes! „Mevrouw Ovis" had het slechter kun nen treffen, want van haar reisgenoten naar die bewuste Leidse markt van de 30ste oktober zullen er wel niet veel meer in leven zijn. SLOB. als U maar Rennies bij de hand hebt. 'n Wonder, wat Rennies voor U doen. En dadelijk! De snerpenste pijnen wor den onmiddellijk gedoofd, hoe hard nekkig Uw kwaal ook is. Een zegen, dat er zo'n afdoend middel bestaat. Als be proefd erkend en geroemd door duizen den zuurbrand-lijders. SPORTNIEUWS S.V.C. Uitslagen zondag: SVC 1-Callantsoog 1 41; Watervogels 4-SVC 2 10. Dat het eerste deze zondag een over winning op de leiders zou behalen, was toch het minste waarop we durfden hopen. Het is direct een snel en fris par tijtje voetbal wat de spelers van beide elftallen ons voorschotelen. Na een kwartier neemt S de leiding door Jaap, na goed voorbereidend werd van Jan Reus: 10. Enkele harde schoten worden prima gestopt door Jan Piet en hij heeft niet over geluk te klagen als een keihard schot de stander beukt. Na dit hevige offensief weet S. zich wat los te werken en na een half uur is de stand door Jan Saai op 20 gebracht. Nog vóór de rust weet Jan Saai via een C.-speler het 3de doelpunt te maken. Ruststand 30. Na de thee komt C. direct goed op zetten om alsnog de dreigende nederlaag te voorkomen. Maar hoe ze schieten; het is altijd weer een S. been, dat succes in de weg staat. Na twintig minuten spelen in de tweede helft komt plotseling de C.-rechtsbinnen vrij voor doel, maar moedig stort onze doelman zich voor de voeten van de C.-speler en ontneemt hun ook deze scoringskans. Toch weet Cal- lantsoog de eer te redden in een vrije trap. Deze wordt hard ingeschoten en op het laattse moment door een C.-speler van richting veranderd: 31. Even voor tijd weet Liekel door goed doorzetten de zege veilig te stellen 41. Programma voor zondag: BKC-SVC 1; SVC 2-De Koog 2. Mannen met slechts één doel voor ogen: Redden. Het is mogelijkdat U lichamelijk dit zeer zware en gevaarlijke werk niet zoudt kunnen. Maar helpen kunt U tóch! Word redder aan de wal"! Het gironummer geven we nog eens: 2.6363. Het adres is: Herengracht 545Amsterdam. Alvast hartelijk hedanktl 135 jaar is een hoge leeftijd. Dat de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij deze ouderdom heeft bereikt is te danken aan de „Moed en Volharding" van de mannen, die, als de stormwind bulderde, moedig zee ko zen om hun medemensen in nood te redden. Dat is ook te danken aan de „redders aan de wal", de mensen die jaarlijks hun bijdrage overmaken op gironummer 26363. Sedert de oprichting, op 11 november 1824, werden 8350 mensen door de red dingboten van de KNZHRM behouden aan wal gebracht. Wij prijzen ons geluk kig dat ook Texelse redders daar hun aandeel in hebben. Langs de gehele Nederlandse kust zijn reddingmiddelen gestationeerd: in totaal 24 motorreddingboten en 16 lijnwerp- en wippertoestellen. S.V.O.-NIEUWS Het eerste elftal speelde zondag thuis tegen Kreileroord op een glad veld een matige wedstrijd. Kreileroord speelde een klasse beter, wat ook blijkt uit de uitslag 80. De adspiranten speelden tegen Texel a ender leiding van de zeer sportieve scheidsrechter meester Zegers. We ver loren deze wedstrijd met 10. Onder de allemaal hardwerkende jongens viel Sijb Kuiper nog op. Hij was die middag wel goed in vorm. Ook Piet wist nog enkele malen op zeer mooie wijze een haast zeker doelpunt te voorkomen. Maar het verliezen van deze wedstrijd, ligt wel voor een groot gedeelte aan Frits, die weg bleef. De welpen verloren van Texel met 80. Dit was zeker de revanche op de overwinning van jullie van drie weken terug. De moed maar niet verliezen, jongens. Adspiranten b werd afgelast wegens de nattigheid. Nog steeds kunnen v/e enige adspiran- len en welpen gebruiken, ook van buiten Oosterend zijn welkom. Melden bij B. Beuving. Programma a.s. zondag: Het eerste gaat uit naar Oudesluis; het tweede gaat uit naar ZDH. Vandaag is er nog voor het laatst ba zar. Dit vanwege de zeer slechte weers omstandigheden van de vorige week. Er zijn nog verschillende S.V.O.-leden, die hun gezicht nog niet hebben laten zien daar; maak dit nu nog goed, jongens. PLANNEN VOOR NIEUW ZELFBEDIENINGSBEDRIJF TE DE KOOG Wij vernemen, dat er (vergevorderde) plannen bestaan tot de bouw van een 2elfbedieningsbedrijf te De Koog. Er is grond gereservaerd in het centrum van het dorp. De Burgse zakenman, die het project laat uitwerken, kon ons nog geen verdere mededelingen doen. Het staat echter vrij wel vast. dat in ons drukste zomerdorp binnen afzienbare tijd een zaak van allu re zal verrijzen. S.V. TEXEL Programma a.s. zondag: 4e kl. A KNVB: Hollandia T.-de Foresters; Schagen- LSW, Texel-RKAFCLimmen-BKC; USVU-Helder. Afd N.H.: Kaagvogels 2-Texel 2. Jun.: Watervogels-Texel; Adsp. Ooster end b-Texel, vanmiddag. Texel 1 heeft 2 zware wedstrijden ge speeld en in het verdere verloop zal blijken, dat elke tegenstander de volle honderd procent van de spelers zal vra gen. Nu komt een ploeg, die met een be hoorlijk veldspel er nog niet in kon sla gen dit in doelpunten uit te drukken. Voor Texel is het belangrijk om juist nu te winnen, dat geeft weer moed en sti muleert voor de volgende ontmoetingen, uit naar LSVV en de Foresters daarna thuis. Maak je borst maar nat. vrienden! Texel 2 gaat bij Kaagvogels op bezoek Denk er om, niet met ledige handen te rug hoor! Dat moet kunnen: K. heeft 3 punten uit 4 wedstrijden. De jun. gaan op bezoek bij Watervo gels. Jammer, dat Henk nog niet van de partij kan zijn, maar hij knapt gelukkig weer op. De adsp. gaan naar Oosterend b en moeten kunnen winnen. Dinsdagavond werd onze le clubavond voor de jeugd gehouden. Hier bleek al ras, dat de heer Wieten er bijzonder slag van heeft de jongens in de meest prettige sfeer bezig te houden. Een zestal spelen waren uitgezet, waar in 3 afd. jun., adsp. en welpen, de krachten werden gemeten. Er was muziek van „de Pioniers" en hoe? Prima, prima. We hebben krachten zien meten. Ook werd er een hersengymna stiek gespeeld tussen 3 drietallen, op sportgebied. De stemming was uitste kend, waarvoor de de heer Wieten wel bijzonder dankbaar zijn. De uitslagen van deze eerste clubavond waren: Jun.: T. Koorn 141 punten; adsp. A. v.d. Slikke 158 punten en kampioen; welpen: P. Groen 131 punten. Deze avond smaakt naar meer en be vordert een prima kameraadschap. Onze Robin gaf samen met het orkest enige ,<Freddy"-demonstraties. Nu de vloot van de KNZHRM uitslui tend uit motorreddingboten bestaat, kun nen tal van „diensten" worden verleend waar vroeger, in de tijd van de roeired- dingboten, geen sprake van kon zijn. Gemiddeld komen de reddingstations 90 x per jaar in actie voor in moeilijk heden verkerende koopvaardijschepen, vissersvaartuigen en zeiljachten, voor vervoer van zieken en gewonden, vlieg tuigrampen enz. Het is alom bekend, dat genoemde ver eniging uitsluitend door vrijwillige bij dragen in stand gehouden wordt. Toch zal het aantal „redders aan de wal" (con tribuanten die min. 4,per jaar bij dragen) nog aanzienlijk moeten toene men. VERGADERING N.O.V. Op dinsdagavond 10 november ver gadert de Nederlandse Onderwijzers Vereniging in Hotel „De Graaf" te Den Burg. Voor de leden van de N.O.V. is dit een zeer belangrijke vergadering, gezien het feit, dat er momenteel heftig gediscus- seerd wordt in deze vakbond over al of niet aansluiting bij het N.V.V. Op de vergadering zullen twee Hoofd bestuursleden uit Amsterdam het pro en contra nader komen toelichten. Het afdelingsbestuur verwacht, dat vele leden deze vergadering zullen be zoeken. FILMNIEUWS „BASTOGNE" Oorlogsboeken zijn nog steeds zéér in trek. Denk eens aan 08.15, dat in Neder land aan de top blijft. Met de oorlogs films is dat nauwelijks minder. Onze bioscoop brengt deze week „Bastogne", een soldatenfilm van goed gehalte. In plaats van een verwacht verlof in Parijs krijgt een groepje van 8 soldaten, na een door de Duitsers geforceerde doorbraak, de volle laag in het plaatsje Bastogne. De recruut Jim Lay ten had erg naar actie verlangd: hij krijgt het nu dubbel op. Maar ondanks de meest benarde om standigheden knokken ze door. Als de heersende hevige mist optrekt, zijn daar meteen de reddende vliegtuigen met mu nitie en wapenen. U had natuurlijk niet verwacht dat het slecht afliep. Dat is dan ook niet zo. Maar een slap geval is het vast niet! Een film met o.a. Van Johnson en George Murphy. „RIVALEN DER MANEGE" Ook al een populair filmonderwerp. We zien gedurfde circusstunts uitstekend verfilmd. Maar het eigenlijke verhaal speelt (natuurlijk) achter de coulissen. Daar heersen haat en nijd. Claus Holm is als Bimbo een beroemd circusman, die samen met zijn vrouw Marianne zorgt voor het sensatinele slotnummer van circus Williams. Bimbo vangt haar op 'n kwade dag verkeerd op. Marianne sterft en het wordt een rechtzaak. Bimbo wordt vrijgesproken, maar het gebeurde laat hem niet meer los. Hij raakt aan de drank en het zou helemaal verkeerd af lopen, als niet.U voelt het al? Juist! Er komt een reddende engel in de vorm van leeuwentemster Yvonne. Heus, de film is de moeite waard om naar te ko men kijken. Nederlands nieuws O.a.: De regen kwam....; Reuzen- vliegtuig op Zestienhoven; H.M. de Ko ningin bezoekt Nijmegen; Voetbal Duits- land-Nederland in Keulen: 70. Wereldnieuws O.a. Boeddha-feest in Sjanghai; Een gorilla-baby in de dierentuin van Bazel; Prins Albert geeft bloed voor het Rode Kruis; Een hoogspanningsleiding door de Franse Alpen, Parachutisten-school in Frankrijk; Om het Europese Turnkam- pioenschap; Volkssporten bij het jaar lijkse festival te Tokio. rnmnlata RahuHarm.S*t mat rtnbtorehnaU on ff jj Complete Babyderm-Sot met Doktersboek en voor navulling der Set: Poeder-Zalf-Olie-Zeep 44. Sherry sloeg zijn angstig dichtgekne pen ogen op. Wat was datHoera de door mijn S.O.S. opgeroepen haven politie!" „Vlug", beval Bennie tegen Alewijn. „Hem een prop in de mond en let goed op wat ik doe. Ja, Bennie was niet van gisteren en daarom liet hij zich ook niet zo gemak kelijk te pakken nemen. „Bah, politie, hah, het mocht wat. schoothondjes, ik zal ze; opgelet Alie daar komen zij!" Langszij stoof de politiemotorboot, een touwladder werd omhoog geworpen en een stem brulde: „Alle wapens over boord, in naam der wet, geef je over, an ders zullen wij jullie komen halen". „Niets zeggen, maar precies doen wat ik doe", sprak Bennie en rustig klom hij naar beneden.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 3