Uitkering uit het Gemeentefonds moet worden herzien Goede nachtrit J TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 28 NOVEMBER 1958 (Van een medewerker) In aansluiting op de artikelen over Middenstand en Kampeerwezen geven wij thans een overzicht van de conclusies, die de secties Horeca en Vervoer ter Wadden conferentie hebben genomen, met direct daarbij de antwoorden zoals die door het bestuur van de Waddenfedera tie zijn gegeven. Ter vermijding van misverstanden zij er hier nogmaals op gewezen, dat de conclusies dateren van de Waddenconfe- rentie-1958, en dat de betrokken ant woorden op de Waddenconferentie-1959 te Ameland zijn gegeven. De tijdsduur van ongeveer een jaar, die verloopt tussen het samenvatten van de conclusies en de officiële reaktie daarop door de Waddenfederatie, wordt gezien als een groot nadeel. Wellicht dat in de toekomst een mogelijkheid geopend wordt de „techniek" van het samenspel tussen Waddenfederatie en Waddencon ferentie zodanig te wijzigen, dat een .sneller reaktievermogen" binnen het bereik komt. Daar het van meet af aan de bedoeling is geweest, de Waddenfede ratie als instelling zo eenvoudig mogelijk van opzet te houden, is de belangstelling om tot een min-of-meer ingewikkelde organisatie te komen in principe niet groot. Toch zal ten aanzien van het reaktievermogen" naar een oplossing gestreefd moeten worden. Onderstaand volgen eerst de conclusie, met aansluitend daarop direkt het ant woord: Sectie Horeca 1 Gezamenlijk adverteren in voor- en naseizoen in Duitse bladen. De Waddenfederatie wordt aanbevolen maatregelen te treffen, opdat in voor- en naseizoen doeltreffend in Duitse bladen wordt geadverteerd. Antw.: Het bestuur is van oordeel, dat geen urgentie aanwezig is om speciaal in Duitse bladen een vakantie in voor- en naseizoen op de eilanden te propageren en wil zich de vrijheid voorbehouden om te handelen naar gelang van de om standigheden. 2. Handelsregister (Kamer van Koop handel). De Waddenfederatie wordt aanbevolen maatregelen te treffen opdat „beunha zen" (niet ingeschrevenen) belet wordt pension en/of aanverwante bedrijven uit te oefenen. Antw.: Er wordt op gewezen, dat van 1 april 1958 af een inschrijvingsplicht bij de Kamer van Koophandel van kracht geworden is. Doel daarvan is, het dilet tantisme op dit terrein zoveel mogelijk te voorkomen. Overigens zullen de Horeca bedrijven moeten trachten via de eigen organisaties het gewraakte euvel te voor komen. 3. Sociaal Toerisme. a. De Waddenfederatie wordt verzocht zich uit te spreken of het juist is dat in stellingen van sociaal toerisme neven- bedrijven (café's) exploiteren, welke voor anderen dan degenen, die in deze instel ling overnachten toegankelijk zijn. Antw.: Het bestuur is van oordeel, dat zodanige gelegenheden primair bestemd zijn voor de eigen gasten, doch meent, dat er principieel geen bezwaar tegen ge maakt kan worden indien andere perso nen dan de eigen gasten zich in deze ge legenheden wensen op te houden. 3b. De Sectie Horeca wenst ingelicht te worden over de bemoeiingen van de overheid (subsidiëring), respectievelijk bemoeiingen van de Stichting Jeugdkam pen (Hr. Leijenaar) met het sociaal toe risme, respectievelijk de mogelijkheid het plaatselijk bedrijfsleven voordat vesti gingen van het sociaal toerisme worden gecreëerd in te lichten en de gelegenheid te bieden, zelf iets te creëren, al of niet met overheidssubsidie. Antw.; Vraag is onduidelijk gesteld. Het bestuur is van oordeel, dat elk parti culier initiatief inzake vestiging van be drijven, voor zover deze althans voldoen aan de daaraan redelijkerwijze te stellen eisen en verenigbaar zijn met de locale omstandigheden, moet worden toege juicht. Het heeft niet de indruk dat ter zake door de plaatselijke overheden een andere zienswijze wordt gehuldigd. 4. Uitkering Gemeentefonds. De Sectie Horeca dringt er met klem op aan (en is bereid vertegenwoordigers ter ondersteuning van eventuele bemoei ingen van gezamenlijke gemeentebestu ren van de Waddeneilanden af te vaardi gen), dat de Regering duidelijk wordt ge maakt, dat de algemene uitkering uit het Gemeentefonds ten aanzien van de Wad deneilanden moet worden bezien in het licht van het aantal personen, hetwelk in het seizoen gebruik maakt van de in stellingen van openbaar nut en niet als tot nu toe t.a.v. het inwonertal. Antw.: Bij onderscheidene gelegenhe den is en wordt door de gemeentebestu ren bij de Rijksoverheid begrip voor deze zienswijze gevraagd en met kracht aan gedrongen op herziening van de betref fende uitkeringen. Sectie Vervoer 1. Algemeen. Vervoerders klagen over het slechte invullen van vervoersadressen, waardoor aflevering van goederen, bagage enz. be moeilijkt wordt. Door de plaatselijke V.V.V.'s moet aan de hotels, pensions enz. worden verzocht, vervoersadressen aan de gasten te verstrekken en hen op het goed invullen te attenderen. Vervoers adressen verkrijgbaar stellen bij de V.V.V. Antw.: De V.V.V.'s zal worden ver zocht nota te nemen van deze suggestie. 2. Schiermonnikoog. De veerdam op Schiermonnikoog vol doet niet meer aan de eisen van het steeds toenemende vervoer, dat sinds de bouw van de veerdam (plm. 1925) ver tienvoudigd is. Hierdoor ondervinden de passagiers- en goederendiensten alsmede 't taxibedrijf ter plaatse ernstige hinder. Antw.: Voor kennisgeving aangeno men. Dit is een aangelegenheid van Rijkswaterstaat en het gemeentebestuur van Schiermonnikoog. 3. Ameland/Schiermonnikoog. Medewerking wordt gevraagd van de plaatselijke V.V.V.'s om aan de busdien sten, met name de G.A.D.O. en de Marne, tijdig het aantal te vervoeren reizigers van de eilanden op te geven. Dit met het oog op het bestellen van extra bussen. Antw.: Verwacht wordt, dat de V.V.V.'s hieraan gaarne hun medewer king zullen geven. 4. Vakantiespreiding. Vakanties in gedeelten van Duitsland vallen samen met de vakanties in Neder land. Overleg via Departement noodza kelijk. Antw.: Hieraan wordt gewerkt. door Zenuwrust Mijnhardt's ZenuwtabJerien VERTROKKEN PERSONEN Jan Kloosterman, van W 61a naar Hei- loo, Kennemerstraatweg 168; Aafje Vis ser, van C* 101 naar Wieringermeer, Burgstr. 59; Martin J. v.d. Zwaag, van Kogerstraat 52 naar Apeldoorn, Door gangshuis 17; Evert R. Blok van der Velden, van Dorpsstraat 48, De Koog, naar Leerdam, Patrimoniumstr. 53; Hil- tje de Haas, van Dorpsstraat 36 naar Birdaard, B 28; Aaltje Robijn (ev. Spel), van De Cocksdorp 55 naar Den Helder, Visstraat 37. TELLING De Voedselcommissaris voor Noord- en Zuidholland deelt allé in aanmerking komende geregistreerden mede, dat naar de toestand op 7 december a.s. wederom een telling zal plaatsvinden van: de veestapel, de stoppelgewassen, de uitgezaaide wintergewassen. Aan iedere hierbij betrokken geregi streerde zal een formulier worden toege zonden, dat door deze, ingevolge wette lijke verplichting binnen 5 dagen na ont vangst dient te worden teruggezonden. De terugzending is portvrij. Onder de telling vallen: alle houders van: ten minste 1 rund, 1 fokvarken, 3 mestvarkens of 3 schapen, dan wel 51 hoenders of eenden; alle verbouwers van: stoppelgewassen, wintergewassen (tarwe, rogge, gerst, koolzaad en karwijzaad). Degene, die geen formulier ontvangt, doch wel onder de telling valt, is ver plicht bij de Plaatselijke Bureauhouder een formulier aan te vragen en dat om gaand ingevuld terug te zenden. Indien het invullen van het formulier moeilijkheden oplevert, zal de Bureau- houder gaarne hierbij helpen. Hij zal daartoe op de op het formulier genoemde data aanwezig zijn in hotel „De Linde- boom-Texel" te Den Burg. Er wordt op alle betrokkenen een dringend beroep gedaan het formulier tijdig en goed ingevuld en ondertekend aan de Bureauhouder te zenden of bij hem in te leveren. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 2 december op om 8.26 uur en gaat onder om 16.32 uur. Maan: 30 nov. N.M.; 7 dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 28 nov. 6.18 en 19.05; 29 nov. 7.24 en 20.02; 30 nov. 8.18 en 20.49; 1 dec. 9.07 en 21.32; 2 dec. 9.48 en 22.16; 3 dec. 10.26 en 22.58; 4 dec. 11.03 en 23.42; 5 dec. 11.40 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Wcensdag 2 december consultatiebureau tot 4 uur Woensdag 2 december a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot vier uur. POSTZEGELNIEUWS Maandag 30 november houden we onze 3e ruilbeurs van dit seizoen. Op deze avond zal de nieuwe bloemenserie van Ned. Nieuw Guinea verkrijgbaar zijn 1,05 per serie. Tevens wordt aan de leden, die hun contributie voor het jaar 1959-1960 nog niet hebben voldaan, ver zocht dit even in orde te maken. VAN WIE IS DIE JAS? In het Dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal hangt al vele weken een petrol- kleurige regenjas in de vestiaire In de binnenkant staat het merk „Victoria". De eigenaar wordt verzocht zich in verbinding te stellen met meester Albers. tel. 377. Altijd^gaaf huidjo_ POEDER 'ZALF* O LIE-ZEEP DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 20 november: C. Dijker-C. Meedendorp 20 C. v. Heerwaarden-J. Hooijberg 11 W. A. v. Zeijlen-S. v. Heerwaarden Jzn. 1—1 Jac. v. Heerwaarden-P. Bruijn 11 C. P. Burger-Jas. Vinke 11 R. Zijm-A. v.d. Slikke 11 C. Vinke- S. Ros 02 Jb. Koorn-A. Vinke 02 C. v d. Werf-D. v.d. Werf 20 F. v. Sambeek-Jn. Stam 02 C. v.d. Werf-J. A. v. Enst 20 Zondag a.s. gaat Texel 1 naar HDC 1 en komt HDC 2 op bezoek voor het 2de tiental. FILMAVOND VAN VERENIGING VOOR VEILIG VERKEER IN DE COCKSDORP Maandagavond 30 november a.s. houdt de afdeling De Cocksdorp van de Ver eniging voor Veilig Verkeer een film avond in hotel „De Hoop", aanvang 8 u. Deze avond is bedoeld als bindings avond voor de leden; deze hebben gratis toegang op vertoon van lidmaatschaps kaart. Ook niet-leden zijn echter van harte welkom. Uiteraard zullen deze wel en tree moeten betalen, t.w. 1,per pers. Voor dit bedrag kunnen ze dan echter tevens als lid ingeschreven worden voor de tijd van 1 jaar. Zij ontvangen dan te vens het krantje van de vereniging. Behalve enige films zal er een nadere uitleg gegeven worden van de nieuwe verkeersregels en voorschriften. Voor een ieder, die er prijs op stelt veilig te rijden, belooft het dus een inte ressante en leerzame avond te worden. DIVERSE UITSLAGEN BAZAR NUTSKLEUTERSCHOOL De uitslagen van de diverse attracties luiden als volgt: Sjoelen: vrijdag: le prijs A. J. Keijser, Ongeren; 2e prijs mevr. De Koning-van Ramshorst, resp. 24 en 22 punten; zaterdag: le prijs H. Hartog en 2e prijs H. Geus, resp. 27 en 25 punten. Schieten: le prijs E. Breeuwer; 2e prijs Hans Elias en 3e prijs C. C. Bruin. Bonen raden, aantal bedroeg 3883: le prijs J. Gulmans met 3870; 2e prijs Har tog met 3900 en 3e prijs Truus Jongedijk met 3903. De uitslag van de verloting (rode lo ten met stempel Nutskleuterschool), waarvoor door Adjudant Gulmans de nummers zijn getrokken, luidt als volgt: le prijs, nr. 213 Set pannen; 2e prijs nr. 675 Snelkoker; 3e prijs nr. 462 lucht bandautoped; 4e prijs nr. 249 oven; 5e prijs nr. 560 pakhuis; 6e prijs nr. 66 kleed; 7e prijs nr. 430 schemerlamp. Prijzen kunnen vanaf maandag 30 november a.s. aan de school aan de Keesomlaan van 9 - 11 en van 13.30 - 15.30 uur worden afgehaald. VANDAAG KONIJNENKEURING Op de donderdag 19 nov. gehouden vergadering van „Kotex", welke zeer goed was bezocht, kon de voorzitter bij de opening meteen een prettige mede deling doen, n.l. dat er toch nog een konijnenkeuring zal komen onder keur meester Hennema uit Winkel, welke heden plaats vindt. Hierna werd de mogelijkheid tot op richting van een afd. „Pluimvee" uit voerig besproken en met 1 stem tegen aangenomen. Wel is het Bestuur er van overtuigd, dat een en ander moeilijkheden zal mee brengen, doch deze zijn er ook geweest bij de afdeling konijnen en glansrijk overwonnen. Zo hoopt het Bestuur voor de pluimveefokker ook de gelegenheid te openen om deze mooie tak van sport te kunnen beoefenen. Er zullen enige tentoonstellingen in Noord-Holland worden gehouden, waar rdspirant-fokkers hun licht eens kunnen opsteken en zo nodig fokmateriaal kun nen kopen. De secretaris van „Kotex", de heer H. A. Witte, Everstekoog K 73, is gaarne bereid nadere inlichtingen te verschaffen en nieuwe leden in te schrijven. Het Be stuur hoopt, dat dit besluit van „Kotex" een goed besluit zal zijn. HULP AAN VLUCHTELINGEN De Koog Het batig saldo van de uit voering der „Duinkanters" bedraagt 216,75. Dit bedrag zal afgedragen wor den aan de actie Vluchtelingen. REIZENDE BIBLIOTHEEK ZUID-EIERL AND Ook voor Zuid-Eierland zijn de boeken van de Reizende Bibliotheek aangeko men. Er zijn 200 boeken, waarbij 50 jeugdboeken. Iedere zaterdagmiddag van 5-6 uur houdt de depóthouder, de heer K. van Lenten Pzn. zitting in de Kapel. De prijs bedraagt 0,10 per boek. Het lidmaat schap dat 1 x wordt betaald is 0,25. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 23 november 1959 Gevonden te Den Burg: paar grijze wollen wanten; paar donkerblauwe da meshandschoenen met gekleurde versie ringen; rozenkrans; bruine motorwant; strandvlieger; roodgeblokte sjaal; witle deren dameshandschoen; hek van een wagen; blauwwollen kinderwantje; grij ze want; bruine kinderportemonnee; paar zwarte gummilaarzen; bruin overhemd; koekepan; bruine handschoenen (boven leder onder gehaakt katoen). Verloren te Den Burg: groene vulpen merk Excelsior; donkerblauw jongens jack; rijbewijs; paar bruine motorwan ten; knot donkerrode wol in papier ver pakt; zakje met 2 slabbetjes; grijs brom- fietskettingslot. Aangegeven te De Koog: een paar zwartlederen dameshandschoenen, welke gevonden zijn in Oudeschild. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. FILMNIEUWS: Zaterdagavond en zondagmiddag: „HET LEGIOEN VAN ZORRO" Een film met een reeks van spannende avonturen. In 1824 trachtte Benito Jua- ïez, de eerste president der nieuwge vormde Mexicaanse republiek het goud van de staat in zijn bezit te krijgen door het bevorderen van de transporten uit de rijke San Mendolita goudmijnen. Drie mannen uit het mijnbedrijf willen dit verijdelen. Een van hen doet de Indianen geloven, dat hij een van hun goden is en ondersteunt hun pogingen, de goudtrans porten te verhinderen. Een film, gecomponeerd met het vuur van de revolutionaire Mexicanen, span nend en sensationeel en onvergetelijk in haar heftig en meeslepend gebeuren. Zondag- en maandagavond: „DE LACHENDE VAGEBOND" Een film, overmatig gekruid met Duitse tophits, leut, zonnige stranden, avonturen en romantische uitstapjes, waarin de zanger Fred Bertelmann als de jornalist-vagebond Berghoff in gezel schap van een uit de band gesprongen industrieel de dolste avonturen beleeft. Nederlands nieuws O.a.: Modderige motor- en bromfiets cross; St. Hubertusjacht bij Leusden; Terug uit La Courtine, Nederlandse mi litairen verlaten Franse oefenterreinen; Turnen in de Energie-hal, Verenigings kampioenschappen in Rotterdam. Wereldnieuws O.a.: Duitse herdenking te El Alamein; Een orkaan is over West-Mexico gegaan; Oproer in de Panama-kanaal-zöne; Een vervanger voor de ijzeren long; De mooiste vrouw is een Nederlandse; De 40ste verjaardag van de Sjah van Iran; Holiday on Ice te Berlijn; Voetbalwed strijd Tsjechoslowakije-Italië. OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL TE OOSTEREND De jaarlijkse ouderavond van de school met de Bijbel werd gehouden ln het Gebouw van Chr. Belangen. De avond werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Daalder. In zijn kort openingswoord 'heet hij ouders en belangstellenden hartelijk wel kom en wijst op het grote voorrecht, dat we onze kinderen mogen opvoeden en helpen opvoeden bij het licht van de Bijbel. De secretaris, de heer J. Kuiper, leest daarna de notulen, welke onder dank onveranderd worden vastgesteld. De heer J. de Jong vertelt dan een Bij bels verhaal, zoals hij dit in de klas ook doet, zodat de ouders eens konden zien en horen op welke wijze op school de kinderen uit de Bijbel wordt verteld. In de pauze deed de heer Brasser en kele zakelijke mededelingen betreffende de goede gang van het onderwijs. Hierna hield de heer Brasser een inleiding over het onderwerp: „Sexuele opvoeding". Dit moeilijke doch zeer leer zame betoog werd met grote aandacht gevolgd. Spreker liet duidelijk uitkomen hoe groot de verantwoordelijkheid der ouders is bij dit facet van de opvoeding. Het is ontegenzeggelijk van grote bete kenis, dat wij de kinderen vooral ook in de z.g. puberteitsleeftijd de steun geven die zij zozeer behoeven. Wij zullen èn als ouders, maar ook als onderwijzer of als onderwijzeres hen daarbij moeten helpen en zo besluit spreker: Zo iemand hierbij wijsheid ontbreekt, en bij wie van ons is dit niet het geval, dat hij deze dan van God begere. In aansluiting hierop hoorden we een gedicht met als titel „Aan de Zwakken" door de heer J. de Jong. Een nozem verwijt in dit gedicht aan zijn ouders en aan andere leidende figuren in de maat schappij, dat ze de jeugd steeds een slecht voorbeeld gegeven hebben wat betreft hun levenshouding. Mej. A Vis zei hierna het gedicht „Gebed van een onderwijzeres". Deze ge dichten werden omlijst door twee liede ren van Gudo Gazelle. Na dit geheel, hetwelk een diepe in druk naliet, werd nogmaals pauze ge houden, waaronder thee en koek werd gepresenteerd. Vervolgens leidde de heer G. Dijkstra het spel: „Het hangt aan de muur en het tikt", dat bij het publiek zeer in de smaak viel. Als laatste spreek ster hoorden we mej. A. Vis over de leesmethode van voorheen en thans, het- weLk aan de hand van verschillende voorbeelden werd toegelicht. Deze mooie en leerzame ouderavond werd besloten met het zingen van de Avondzang, waar na Ds. Scholten voorging in dankgebed. BRIEF VAN PATER WITTE 18 november 1959. Geachte Heer Redacteur, Een paar weken geleden las ik in mijn nieuwste Texelaar, dat Siem de Waal weer zo goed was geweest mij bij z'n lezingen te gedenken. Sindsdien bereik ten me met bekwame spoed resp. 15 en 7. Hartelijk dank, Siem, bij deze! De ponden zijn verzonken in mijn 3 jaar oude Nijverheidsschool. Daarin tim meren, metselen en naaien en logeren en eten 85 naarstige jongens. Na Kerstmis worden het er 125. Om zoveel meer plaats te krijgen hebben we het hele jaar gespaard en gebouwd en ge- zweten. Het meeste is onderdak, ofschoon nog niet afgewerkt. Afrika is dus onafhankelijk geworden of aan het worden. Overal laait de vrij heidskoorts. Hier staat het voor 1964 op het program. Of de lui er klaar voor zijn of nog niet het is nutteloos daarover te praten. Maar het is hoogste naasten liefde daar wat aan te doen. Helpt me om hen te helpen zichzelf te helpen. Dagelijks stromen applicaties binnen van jongens die smeken hier een vak te leren. De school is nu volledig aanerkend door de Regering, maar zonder subsidie. Usa heeft de ruimte om te bouwen en er is ook nog wel wat energie over om het getal leerlingen op te voeren tot zeg 600 (met een half dozijn vakken erbij). Maar het bouwen en inrichten kost nog altijd, al komt de post werkloon, voor geschoold en ongeschoold, neer op het onderhoud van meesters en leerlingen, met wat rookbare tabak erbij voor mezelf. Naar gelang het bedrag (zie adres on der, of Schilderend 35) kunnen de vol gende resultaten worden bereikt: */t tientje: onderhoud 15 jongens voor een dag; 1 tientje: 20 beton blokken; 2 tientjes: een vrachtauto zand; 5 tientjes: 8 zakken cement of 16 kalk; 10 tientjes: 30 planken van 4 mtr. lang, 30 cm. breed; 25 tientjes: de missionaris bezwijmt. Bij voorbaat etc., PATER M. J. WITTE Catholic Mission Usa Trade School. Box 9, Usa River, Tanganyika East Africa. SHERLOCK SPEURZIN 47. „Hela, mensen, kom eens kijken", riep een klein jongetje. „Een bende bandieten met agenten!" De motorsloep meerde aan de haven en daar kwamen zij. Veiligheid voor slles en keurig aan elkaar gekoppeld trok de bende naar het politiebureau. „Wij bewoners van Sluipstad hebben toelf maar een kordate politiemacht", vonden de toegestroomde inwoners van deze schone stad. „Kijk die kok eens trappen", riep ie mand. „Wat een venijnige vent". Waar was onderwijl onze held, de grote Sherry Speurzin? Aha. daar is hij al! Het is geen treuzelaar, die knaap, wat heeft hij nu weer? Sherry verscheen met een vreemd-uitziend voertuig, waar in hij plaats nam. „Zeker een race-wa gen om de laatste twee boeven te achter halen", sprak iemand uit de menigte. d POLITIE giW KUJS5EIV.

Texelsche Courant | 1959 | | pagina 3