Cjrocn ThwartsJexels in het Bestuur en leden namen afscheid van de heer J. C. Rab Rijke aanwinst voor Texelse kottervloot Vergadering Het Witte Kruis De heer P. Beemsterhoer tot vooritter benoemd I Ook de motorclub heeft een nieuwe voorzitter Bootscholieren dragen hun steentje bij Gezellige avonden met „'/i Zomer zotheid'' rOENSDAG 13 JANUARI 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7419 COURANT fitgove N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij ten Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm um, ter Vrijdagavond werd in Hotel „De Lin- boom-Texel" de jaarvergadering ge- ►uden van het Witte Kruis. Inderdaad was het zo, dat de belang- telling beter was dan voorgaande ver- aderingen. 37 stemgerechtigden hadden ehoor gegeven aan de oproep van de écretaris. De heer J. C. Rab opende deze verga- ?ring met een bijzonder woord van wel- >m tot de wijkzuster en de artsen :halkwijk en Van Loon. Het verheugde em, dat ook de nieuwbenoemde ver- leegster, zuster Rietveld, aanwezig was. De notulen werden door de secretaris, je heer Remmers, gelezen en onveran- ?rd goedgekeurd. De begroting voor 1960 werd toegelicht bor de heer Melissen. Met een voorde- y saldo van 286,vermeldt de be- oting een totaalbedrag van ƒ59.281, >e vergadering ging ook hier mee ak- oord. De bestuursverkiezing duurde iets lan- er dan de behandeling van de eerste gendapunten. De heer Rab stelde zich amelijk niet meer herkiesbaar. Na een .erstemming werd in het bestuur geko- en de heer H. Schalkwijk. De heren temmers en Dapper, Den Burg; Fr. Vitte, Oosterend en J. J. Westdorp, De 'ocksdorp, werden met meerderheid van temmen herkozen. Speciaal met de herbenoeming van de teeds actieve scriba, de heer Remmers, ïliciteerde de heer Rab het Witte Kruis. Jij vergeleek de heer Remmers met de last van een schip. Door Uw kracht en ccuratesse is het Witte Kruis geworden oals het nu is. Wat U steeds voor onze breniging doet is niet in woorden uit te rukken. Wij danken U, dat U bereid ftnt deze functie weer te aanvaarden. Ook tot de heer Schalkwijk sprak de ïheidende voorzitter. Hij vond het pret- dat nu ook een arts zitting in het stuur had. En speciaal U, dokter jhalkwijk, omdat U voorzitter is van et Ziekenfonds. Onze verenigingen heb- en veel gemeen, en dat Uw benoeming ns tot vreugde stemt, behoeft geen Irijféi. Rondvraag Enkele vragen kwamen slechts naar oren tijdens de rondvraag. „Is het niet menselijk, dat er een zuster meegaat als Tijdens de vergaderinq van het Witte Kruis werd de heer H. Schalkwijk ge kozen in de vacuture Rab. De heer Schalkwijk heeft de heer Rab namens het ziekenfonds en als arts dank ge bracht voor het vele werk dat de schei dende voorzitter heeft gedaan in het belang van de volksgezondheid. de ziekenauto een patient vervoerd naar Den Helder?" Wenselijk is het misschien wel, maar het is geen voorschrift. Het is wel te overwegen of dit in de toekomst niet mogelijk wordt gemaakt. Dan alleen als het op doktersadvies nodig wordt ge oordeeld. Maar men moet niet vergeten, dat de zusters er zijn voor de werkzaam heden op het eiland en dat Zij lang niet altijd in de gelegenheid zijn om een der gelijk reisje mee te maken. Ook kwam naar voren de plaats van de ziekenwagen op de boot. Deze staat wel eens zo dat er geen mens in of uit kan. Dit mogen wij dan wel als een zeldzaamheid beschouwen, aldus de voorzitter. In de meeste gevallen wordt met de ziekenwagen rekening gehouden. Dokter Schalkwijk, die hier nog iets aan toevoegde, keek in de toekomst en sprak over de mogelijkheid van een heli copter met goedkope benzine. (Dit uiter aard schertsend). Bevolkingsonderzoek De heer Remmers kon op een betref fende vraag over het gehouden bevol kingsonderzoek de verheugende mede- (Zie vervolg tweede blad) HERV. GEMEENTE DE KOOG De kinderen van de Zondagsschool worden a.s. zondag om 2 uur bij het Jeugdhuis verwacht. HERV. GEMEENTE DEN BURG A.s. vrijdag n.m. 8 uur praatkring voor de jonge lidmaten in de pastorie. TEXELSE KOTTER NAAR KATWIJK De Texelse kotter „Deo Volente" de oude „TX 49", is door de heer C. Vla- I ming verkocht aan de rederij J. Haasnoot en G. Plug te Katwijk aan Zee. De kotter j blijft in de vaart onder dezelfde naam. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 11 januari 1960: 2 koeien 725850; 24 biggen 4555; 6 schapen 5575; 8 rammen 75140. ZENDINGSMIDDAG TE DE WAAL j Men schrijft ons: Zondagsschoolleiders en -leidsters van de Hervormde zondagsscholen op ons eiland worden er op attent gemaakt, dat in de Texelse Courant van zaterdag een advertentie zal worden geplaatst. In deze advertentie staan de routes en vertrek tijden der bussen naar en van De Waal. Er wordt deze week geen bijeenkomst gehouden als voorbespreking van deze middag; de belanghebbenden letten dus op de adv. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 11 januari 1960 Gevonden te Den Burg: rode porte monnee met 7,50; blauwe rechter kin- derwant met wit hondefiguur; rechter suède herenhandschoen met bont ge voerd; huissleutel no. 34; rozenkrans; paar zwarte motorwanten; bruine porte monnee; klem model sigarettenaanste ker; schuimrubber zadeldekje; witte plastic hoofddoek; springtouw; dames schoen; bruine herenhandschoen; groene (rechter) kinderwant met bruinopge- breide versiering; rode kinderstrik. Verloren te Den Burg: lichtbruine jon gensjas met M-embleem op linkermouw geel schort met 1 paar wanten; blauwe gebreide kinderwant; weegschaalbak. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdageü van 16.00 tot 18 00 uur. ziet U de boot scholier en, die ten bate van de vluchtelinqenactie hun steen hebben bijgedragen. Het zijn de dames Ineke Drevel, Gerie Ter Stee ge, Rita Anneke Witte, Rinske Visser, Emmy Boerhorst en de heren Dolf Keijser, Max Veldstra, Ko de Wolf en Goos Westerlaken. Tevens de heer en svrouw Van der Wulp met Lyda Veenema, Simon Hemelrijk en de grimeur, heer Polman. De bootscholieren mogen terugzien op ee uitstekend geslaagde opvoeringen n het blijspel ,,'n Zomerzotheid". Zaterdagavond was de zaal van „De anjeboom" tot meer dan de laatste >el bezet. Vrijdagavond was dat iets nder, toen waren het de genodigden, i hebben genoten van het prima spel n de jonge garde. De avond werd geopend door de heer ax Veldstra, die een bijzonder woord n welkom sprak tot de bemanning van boot en tot de leden van het Delftse dat zaterdagavond de balmuziek verzorgde. Nu, er is gedanst! Het talrijke jeugdige publiek heeft zich naar hartelust ge weerd. De bootscholieren hebben hun traditie voortgezet. Ieder jaar vindt een uitvoe ring plaats, als dank voor het gratis ver voer, dat de N.V. TESO de studerende jeugd verschaft. Dit jaar was de op brengst bestemd voor een zeer goed doel, namelijk de actie vluchtelingenhulp 1959-1960. Het stuk, dat werd gebracht, is al van Hier reikt de nieuwe voorzitter, de heer C. de Wit, de oud-voorzitter, de heer C. P. Moojen „een aardigheidje van de motorclub" over. Het bleek een elektrisch scheerapparaat te zijn. De heer Moojen was er erg mee in zijn sas. Na tien jaar heeft de heer Moojen de voorzitters hamer neergelegd tijdens de jaarverga dering van de auto-, motor- en brom fietsclub Texel. Bij de stemming had de beer Moojen zich niet herkiesbaar ge steld. De Motorclub heeft een beste voor zitter aan hem gehad. Gedurende de ja ren van zijn bewind is de club zeer aktief geweest en is het ledental gestegen *ot 200. De club is dan ook de grootste in z'n soort in Nederland! Wij wensen de heer De Wit veel succes toe met zijn werk. oudere datum Daarom willen wij over de inhoud zwijgen. Maar wat de scholie ren hebben gepresteerd wekte ieders be wondering. Stuk voor stuk waren de tonelisten in topvorm. Als uitblinker mo gen wij wel noemen, zonder de andere spelers tekort te doen, de jongeman Peter Bruin. Hij heeft op prettige wijze de rol van de jonkheer gebracht. Een baantje, dat hem door zijn vrienden, met wie hij op vakantie was, in de schoenen is geschoven. Zijn opvatting en vrijheid waren een openbaring, en zeker zullen wij deze jonge speler in de toekomst nog eens terug zien in een van de toneelver enigingen die ons eiland rijk is. Ineke Drevel was ook een uitblinkster; haar stem was iets te robuust, maar ze ker niet hinderlijk. Jammer, dat Ko de Wolf zaterdag avond door ziekte verhinderd was; zijn rol werd gebracht door de heer L. van der Wulp, de regisseur van het stuk. Emmy Boerhorst sprak het slotwoord en overhandigde de heer en mevrouw Van der Wulp een geschenk als blijk van waardering voor het vele werd dat door hen werd gedaan. De Texelse kottervloot is een prachtig, modern schip rijker geworden. De heer C. Vlaming wensen wij een goede vangst en met zijn bemanning een behouden vaart. In volle glorie is de „Texel 49" vorige week de haven van Oudeschild binnengekomen. Tal van schippers hebben een bezoek gebracht aan de schuit met talrijke nieuwe aanwinsten. Maandagmorgen is de nieuwe „Texel 49" de haven weer uitgevaren. Nog niet direct naar de visgronden: deze.prachtige kotter heeft zijn eerste reis naar Rotter dam gemaakt om te anti-magnetiseren. De heer C. Vlaming kan met recht trots zijn op „Maria", die vorige week in Texels haven is gearriveerd. Tussen het monotoon snorren der mo tor heeft de eigenaar ons zo het een en ónder verteld. De schotten werden uit het 3 meter diepe ruim gehaald. Deze zijn alleen no dig voor de haringvangst en werden nu 'ijdelijk opgeborgen. De bemanning was doende de touwen aan te brengen De motor, die deze kotter bezit, heeft een vermogen van 220 pk., die het schip een snelheid bezorgt van 10 mijl. De hulpmotor is ongeveer 30 pk. Alles even nieuw en mooi. De „Texel 49" is vervaardigd op de scheepswerf „Welgelegen" te Harlingen en is „Maria" gedoopt. 25.50 meter lang en 6.20 meter breed lag de „49", grijs van kleur, te schitteren in de schaarse zonne stralen in dit jaargetijde. De kombuis is van de laatste snufjes voorzien. Het doet denken aan een nor male keuken van moeder thuis. (Ten minste als de kotter voor anker ligt!) Tegels op de vloer. Een gasgeyser aan de wand en een ruimte, in de kombuis, om de maaltijd te gebruiken. Verwarming onder de tafel, die ook nieuw voor de kottervisser is. Binnen enkele weken hoopt de heer Vlaming zijn tweede nieuwe kotter te bemannen. Dit wordt de „Texel 48". Deze wordt eveneens op de Harlinger scheeps werf gebouwd en zal varen onder schip per J. Vlaming. Texel heeft thans 16 kotters in de vaart en met de „48" wordt dat 17. Zo zien wij dat het aantal in de loop der jaren achteruit loopt, maar dat de kwa liteit van de kotters vooruit gegaan is. Dat beweerde een oude zeeman aan de haven, die enkele krasse staaltjes uit het grijze verleden ten beste gaf. In de hut bevinden zich 6 kooien. Een in reserve, want de bemannning bestaat uit vijf koppen. Deze „slaapkamers" zijn van een keurig leeslampje voorzien. Een uitnodiging om een reisje mee te maken, (maar dat doen we dan het liefst in een rustig jaargetij) houden we gaarne in het vat. De haard, die in deze ruimte is geplaatst en waar de brand in ge stoken was, doet ook alweer aan huise lijke dingen denken Dat het op de kotter, als hij straks in actie komt, niet altijd even huiselijke toegaat, is ook de bevol king békend, die rustig een haring het keelsgat in laat glijden aan de viskraam op de Groeneplaats. De brug toonde ons de nieuwste Decca navigator. Met dit instrument bepaalt de schipper plaats en koers. Radiozend- en -ontvangtoestellen zorgen voor de ver- TEXELSE BOYS-NIEUWS De wedstrijd voor Boys 1 en junioren werd vanwege de gesteldheid van het terrein afgelast. De adsp. a speelden za terdag tegen Boys b. Eindstand 60. Zondag a.s.: KSV 1-Tex. Boys 1; Tex. Boys 2-De Koog 1; Tex. Boys jun.- HRC b. Zaterdag: Tex. Boys a-ZDH a en Oosterend a-Tex. Boys b, beide aanvang 3 uur. Terreindienst: Jn. Zoetelief en P. Ze venhoven. Vanavond verwachten we al de leden in „De Zwaan" voor de 3de contactavond. Aanvang 8.00 uur. Laten we proberen op tijd aanwezig te zijn. binding met collega's op zee en moeder de vrouw thuis. Een ruime kaartentafel verfraait het geheel. De brug wordt elek trisch verwarmd. Wij wensen de heer Vlaming met zijn bemanning een goede koers en steeds een behouden vaart. VOORLICHTINGSOCHTEND TE OOSTEREND Deze, door de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting uitgeschreven voorlich tingsochtend, werd zeer goed bezocht. De leiding berustte bij de voorzitter van ge noemde vereniging, de heer A. Dros Bzn. De heer K. Borst, bemestingsspecialist te Schagen, hield een korte inleiding over de waarde van het grondonderzoek. Spreker belichtte in de eerste plaats de waarde van een goede kalktoestand van de grond. Op zandgrond heeft een slechte kalktoestand in de eerste plaats tot ge volg, dat speciaal de opbrengst van bie ten, zomergerst en peulvruchten te laag blijft. Op klei- en zavelgrond heeft een te lage kalktoestand bovendien tot ge volg, dat de structuur van de grond te wensen overlaat. Aan de hand van gra fieken werd aangetoond, dat vooral di verse percelen klei- en zavelgrond op Texel een onvoldoende kalktoestand heb ben. Spreker wees op het belang van een goede toepassing van de kalkmeststoffon. Deze dienen op de juiste tijd te worden uitgestrooid. Verder is het van belang, dat de kalk daarna zo spoedig mogelijk door de grond wordt gewerkt. Daar zo wel het strooien als het inwerken van de kalk in een tijd moet gebeuren, waarin op het bedrijf veel werk is kan Jiet voor deel geven dit werk namens een combi natie van bedrijven te laten uitvoeren door een loonwerker. Ook gezamenlijke aankoop van kalkmeststoffen geeft voor deel. Met behulp van dia's werd een beeld gegeven van de wijze, waarop een aantal landbouwers op Wieringen dit werk ge zamenlijk lieten uitvoeren. Vervolgens werd stil gestaan bij de functie, die het fosfaat in de grond ver vult. Deze voedingsstof bleek vooral ook van belang voor grasland. De opbrengst aan gras wordt belangrijk verhoogd, ter wijl diverse schadelijke onkruiden door een goede fosfaatbemesting in betekenis afnemen. Spr. wees verder op de nood zaak om bij het vaststellen van de fos faatbemesting rekening te houden met het gebruik van het grasland. Op perce len, die altijd beweid worden is belang rijk minder fosfaat nodig dan op perce len, die regelmatig gemaaid worden. Verder is het van belang rekening te houden met de hoeveelheid fosfaat, die door middel van een bemesting met stal mest aan de grond wordt gegeven. Deze hoeveelheid kan op de vereiste hoeveel heid in mindering worden gebracht. Ouk hier werd met grafieken aangetoond, dat een groot aantal percelen op ons eiland onvoldoende van fosfaat is voorzien, ter wijl andere percelen over een ruime voorraad beschikken. Ten aanzien van de kali werd speciaal gewezen op de gevaren van een te hoge kalitoestand van de grond Vooral het grasland op ons eiland is in veel gevallen zeer kalirijk en met het oog op het ge vaar van kopziekte bij het rundvee is de uiterste voorzichtigheid bij de toediening van kalimeststoffen geboden. Daarbij moet vooral rekening worden gehouden met de hoeveelheid kali, die via stalmest en gier aan de grond wordt gegeven. Ook op het vasteland zijn diverse landbou wers genoodzaakt hun stalmest te ver kopen en hun gier'weg te laten lopen. (Zie vervolg 2de pagina)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1