Fa. MOERBEEK RUIMT OP 1001 KOOPJES VRIJDAG A.S. ZIE DE ETALAGES ITN BEIDE ZAKEN DIT ENE WEET U Hotel- en Pensionhouders A-B-C koffer schrijfmachine ervaren chauffeur Verkeersborden hebben het zwaar te verduren Keur van modellen in Katoen-show 1960 Bij uw CAMERA hoort een FLITSER! flinke jongen Goed tehuis gezocht Welk meisje MEISJE M. A. J. Vonk flinke jongen N. V. Langeveld de Rooi Dros' autocentrale IJSTENT U slaapt als een roos M. A. J. Vonk Flinke hulp Onze uitverkoop- prijzen D. FRANK De nieuwste centrifuges handige jongen VOORLICHTINGSOCHTEND TE OOSTEREND (Vervolg van pagina 1) Naar aanleiding van een vraag over dit onderwerp deelde spreker mede, dat voor veel bedrijven de waarde van een gier- kelder dubieus wordt. Op gemengde be drijven is er de mogelijkheid stalmest en gier op het bouwland aan te wenden. De heer Jac. Zwemmer, hoofdass. voor Weide- en Voederbouw te Schagen wees speciaal op de noodzaak van een goed gebruik van het grasland. Spreker was van oordeel, dat op Texel vooral aan dacht moet worden geschonken aan het kuilen van gras. Indien in het voorjaar tijdig enkele percelen bestemd worden voor de winning van kuilgras heeft men een gedeelte van het wintervoer te pak ken voor de droogte invalt. Het voordeel is verder, dat deze vroeggemaaide per celen een betere nagroei vertonen dan later gemaaid hooiland. Verder moet aandacht worden besteed aan betere kuilmethoden. De heer Zwemmer was van mening, dat ook de voor hooiwinning bestemde percelen in het algemeen iets te laat worden gemaaid. Dit heeft tot gevolg, dat het eiwitgehalte van het hooi te laag is en dat bovendien de samenstelling van de grasmat achteruit gaat. Het grote verschil in de kostprijs van de melk, die op de zgn. kostprijsbedrijven naar voren komt moet voor een belang rijk gedeelte op rekening van de wijze van voederwinning worden geboekt. Aan de hand van verschillende voederrant soenen liet spr. zien, dat het op ver schillende bedrijven gelukt koeien met 10 - 12 kg. melk zonder krachtvoer te houden. Op andere bedrijven is bij een zelfde melkgift 1 - 2 kg. krachtvoer nodig. De heer Zwemmer was van oordeel, dat het tegenwoordige landbouwbedrijf evenmin als het industriële bedrijf kan werken zonder een van te voren opge steld plan. Het is noodzakelijk voor de aanvang van het weideseizoen vast te stellen hoeveel ruwvoeder er moet wor den gewonnen voor de aanwezige vee stapel. Weliswaar kunnen de weersom standigheden deze plannen enigszins in de war sturen, maar het voordeel is, dat men in ieder geval op de hoogte blijft van het feit, dat er nog onvoldoende ruw voeder aanwezig is. Met behulp van een llinke stikstofbemesting gelukt het dan later in het seizoen vaak nog wel om de voorraad aan te vullen. Na de inleidingen van de heren Borst en Zwemmer werden enkele vragen ge steld. Eén der vraagstellers was van me ning, dat het winnen van kuilvoer in het voorjaar op Texel meestal niet mogelijk is als gevolg van de dichte schapenbe zetting. De heer Zwemmer meende, dat het in ieder geval toch wel mogelijk was een kleine oppervlakte vrij te maken. Aan het eind van de bijeenkomst werd aan de aanwezige landbouwers een map met analyserapporten van het grondon derzoek van de nieuwe kavels met bijbe horende bemestingsadviezen uitgereikt. Met de wens, dat van deze adviezen een goed gebruik zou worden gemaakt, werd de vergadering gesloten De betreffende landbouwers zullen in de eerstvolgende weken nog een bezoek van de heren Borst en Zwemmer ontvangen om het resultaat van het onderzoek nog nader toe te lichten. C. v. Gr EENVOUDIGE PROEFNEMING Gistermiddag hebben heren van het Technisch Luchtvaartlaboratorium weer een eenvoudige proef genomen. Oktober 1958 werd aan Texels Noord kust een raket de lucht ingezonden van 5 meter. Deze steeg ongeveer zo'n 5000 meter. Thans was het een proefneming van kleinere omvang. „DOEL VLIEGTUIGJES" IN DEN HELDER Wij lezen in ,,De Telegraaf" 't volgende: Voor schietoefeningen van de lichte luchtdoelartillerie heeft de Koninklijke Landmacht 24 z.g. doelvliegtuigjes aan gekocht. Deze toestellen, die, radiogra fisch van de grond af bestuurbaar zijn, hebben een vleugelwijdte van ruim 3 meter en zijn bijna 4 meter lang. De vliegtuigjes kunnen een snelheid van 350 km. per uur bereiken, en vijf kwartier in de lucht blijven. Bij motorstoring of wanneer de brandstof verbruikt is, kan vanaf de grond een parachute in het vliegtuig worden vrijgemaakt, waaraan het toestel veilig naar beneden komt. De doelvliegtuigjes zullen bij schiet oefeningen op het schietterrein Botgat bij Den Helder worden gebruikt. Zij zul len de taak overnemen van de Harvards, die vroeger voor dit doel gehuurd wer den. Tijdens de oefeningen sleepten deze toestellen een sleepzak achter zich aan, waarop geschoten werd. Ook de doel vliegtuigjes trekken een schietdoelwit mee. Misschien dat wij hieruit op kunnen maken, dat de toestellen, die vanaf het vliegveld Vlijt boven deze stelling vlogen in de toekomst komen te vervallen? BENZINEFRAUDE De Rijkspolitie van de Luchtvaart dienst is thans met het onderzoek bezig aan de vaste wal. Zaterdagmorgen is de heer S. naar Alkmaar overgebracht. Het staat wel vast, dat al de Texelse perso nen, die „men" noemt, nog geheel op vrije voeten lopen. Het onderzoek duurt nog onverminderd voort. Het komt de laatste tijd op ons eiland herhaaldelijk voor dat verkeersborden worden vernield. De politie betreurt dit ten zeerste. Want niet alleen dat dit zeer grote kosten met zich brengt, maar ook de weggebruiker is hier de dupe van. Vooral oudere knapen hebben dit op hun geweten. De politie verzoekt dan ook een ieder, die enige aanwijzing kan geven inzake deze vernielingen dit op het bu reau te melden. Deze verkeersborden kosten de ge meenschap scheppen geld, en zullen weer moeten worden vervangen. Hierdoor blij ven andere nodige verbeteringen onuit gevoerd. Onze nieuwe wegen maken het nood zakelijk dat deze borden er zijn, laten wij dan als bewoners toezien dat deze niet door enkele „stoere" jongens worden vernield. Sommige borden worden wel eens omgedraaid, zodat er de grootste verwarringen ontstaan. Ook zijn er de laatste tijd weer enkele witte bermpaaltjes verdwenen. Deze paaltjes zijn van het grootste belang voor de weggebruikers in de avond. Vooral in de omgeving van De Koog, in de polder Eierland en in het centrum van Den Burg komen de vernielingen HMi INGEZONDEN DE RUILVERKAVELING Dat de kosten van de Ruilverkaveling verdubbeld zijn, verwondert ons niet, daar kostenberekeningen door ambtena ren wel eens meer niet kloppen met de praktijk. De ruilverkaveling is voor 80°/o goed; 20% had men achterwege kunnen laten, waarvan 10% onzin is. Maar ook dat verwondert ons niet, daar dat altijd met grote werken het geval is. Wat de toekomst van de jonge boeren betreft. Laten we ons daar niet alteveel kopzorgen over maken, daar het in de verre toekomst alle coöperatieve bedrij ven worden. De tekenen zijn al aan de kim waar te nemen. De kosten kunnen alleen gezamenlijk opgebracht worden. Met dank voor de plaatsing, S. Keijser Rzn. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 Van Den Helder: 9.15 12.10 17.15 19.30 beginnen in te boeten, hetgeen echter niet wil zeggen, dat ze niet meer worden gemaakt. Er blijkt voorts een voorkeur te groeien voor grovere weefsels met dikke opliggende draden. Ze zien er uit als on- legelmatig gevormde strepen en streep jes op een ondergrond van piquéweefsel. Deze stoffen zijn voor allerlei modellen bruikbaar, maar komen waarschijnlijk wel het aardigst uit bij blouses, tailleurs en regenmantels. Dessins Bij de dessins vallen als nieuw op de omlijnde figuren. Het is een modern op gevatte herinnering aan de „Jugendstil" uit het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. De strakke tekening van de motieven geven het geheel een stijl vol cachet en vergroten de levendigheid van de dessinering opmerkelijk. Nieuw leven is ook de oude streep- motieven ingeblazen. De streepdessins 2ijn teruggekeerd in nieuwe, contrast rijke kleuren en zullen daarom wel fu rore maken als materiaal voor bijvoor beeld sportjasjes. Tenslotte blijkt ook de groep jacquardstoffen voor aantrekkelijk nieuws te hebben gezorgd door zich naast de bekende uitvoeringen in uni- kleuren of ingeweven motieven, toe te leggen op het door middel van filmdruk aanbrengen van dessins op deze altijd zo stemmige stoffen. Een door zijn eenvoud chic aandoen de tailleur, gemodelleerd uit een uni dobby-weeisel met linneneltect. De strakke bies, waarmee de lijnen van het jasje zijn aangezet, versterken de distinctie van dit zeer draagbare zomer pakje. De katoenwevers hebben voor de nieu we seizoenen aardige vondsten bedacht. Geheel nieuw zijn wel de weefsels met „clips". Het zijn een soort kwastjes die verticaal of horizontaal los in de stof geweven zijn. Ze geven een grappig en speels effect, dat in velerlei modellen tot zijn recht kan komen. Over het algemeen kan worden gezegd, dat de weefsels meer linnen- en bouclé- effecten gekregen hebben. Men krijgt de indruk dat de zogenaamde structuur weefsels wat van hun grote populariteit TEXELAABTJES Voor al uw vervoer Van Boven's Transport en Taxi-Onderneming. Bestel voor uw bagage een kleine vrachtauto. Billijk tarief. Oudeschild 53, tel. Den Burg 421 of 380 Wij geven de hoogste prijs voor lompen, ijzer en metalen. A. v.d. Vis, Wilh.laan 17, tel. 256 Verl. regenjas Big Ben gnd Wilhelminalaan, Emmalaan Den Hoorn. Kooy Wever- str 31 Te koop jonge Duitse herder. S Tjepke- ma, P. H Polder, tel. 289 Den Hoorn Eenvoudig breiwerk gevr. v d mach Adres bur. v. d. blad Te koop pr. cons aardapp, 15 ct. p kg. M. Witte, Rozenhout S 12 Wie heeft een crème met zwarte autoped gev Hugo Keijser Weverstr. 73, mist hem erg Te k. 2-pers. houten ledikant met spiraal en 2-pers kapok schudbed M van Houte, Schoolstr. 8. Oosterend Gevraagd nette werkster voor 3dgn p week mawo en vr. Wed W. Griek, Weststr. 28, Oosterend Gevr. flinke jongen per l maart of april G. van Groningen P H Polder H42a Wie wil mij bij de a s. schoon maak helpen? Omgeving Den Burg Adres te bevr bur Tex. Crt. Eiken wastafel te k marmeren blad. A. Keijser, Wilhel minalaan 92, Den Burg Vermist 1 ram, gaarne inl. bij C. Goeman, Spang tel. 521 Gevr flink meisje voor huishouding en win kel Bakkerij annex levens- middelenbedrijf R Beuving Kogerstr. 44, Den Burg, telefoon 87 (Een Philips flitslampje kosl een kwartje) Gevraagd een P. Witte Plassendaal, De Waal 63 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoons en broertjes Kees en Henk T. v. d Star-Kalis G v. d. Star Eddy. Jan en Marja De Slufter E 133, Texel 9 januari 1960 Tijdelijk St Lidwina- ziekenhuls te Den Helder Getroffen door de zeer vele bewijzen van belangstelling en deelneming gedurende de ziekte en na het over lijden van onze lieve zoon broer zwager, oom en vriend Hendrik M. Hillen betuigen wij allen onze hartelijke dank. Uit aller naam HILLEN Den Burg, Texel januari I960. Het één en het ander bij Langeveld De Rooij Parkstraat Den Burg voor spaniel, ruim 1 jaar, lief karakter. Te bevragen hedenavond. C. M. Room, Beatrixlaan 92 De schuldvorderingen in het faillissement van W van der Wal, arbeider, wonen de te De Koog, Texel, moe ten voor t6 februari I960 bij ondergetekende worden ingediend en de verificatie vergadering in genoemd faillissement zal worden ge houden op donderdag 3 maart 1960 in het Gerechts gebouw aan de Geester singel no 13 te Alkmaar de curator Mr. W C. A Buers Markt 2, Schagen Algemene kennisgeving Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Jannie Jacoba Wij noemen haar Anja C. J Kalis R Kalis-Timmer Gerrie, Kees en Tineke Den Hoorn 119, Texel 9 januari 1960 De bijzonderheid van dit rode avond- ensemble, waarvan de strapless japon met pailletten is geborduurd, is de be drukking van „ton sur ton" (kleur op kleur). Dit schaduwdessin in colon satin heeft men kunnen bereiken door het toepassen van een nieuwe, vrij bewer kelijke techniek. Het resultaat is verras send mooi en geeft het gehele model een vorstelijke allure. Deze „ton sur ton"-druk is behalve in rood, uitgevoerd in blauw, bruin en groen. heeft interesse om per I februari a s. in het R. K Rusthuis„St |an"tekomen werken, niet jonger dan 17 jaar Nadere inlichtingen, salaris, werktijd, enz. wor den verstrekt door de eerw moeder overste in het Rust huis „St Jan". Indien bij' advertentie opdrachten niet duidelijk vermeld staat aan wie de reke ning moet worden ge zonden, kan plaatsing niet doorgaan Dit geldt vooral voor verenigingen en voor degenen die gelegen- heidsadvertentics opge ven, waarin alleen een adres, maar geen naam wordt genoemd. Dir Texelse Courant BIEDT ZICH AAN voor hulp in de huishouding of werkster. M Hopman Ongeren BI96 Lederen wanten, motorkappen, oorwarmers enz. GEVRAAGD met 20 maart goed kunnende melken J. Hin, Ongeren onmisbaar in Uw bedrijf is de nieuwe In luxe koffer slechts f 268, Telefoon 11, Den Burg De praktijk van Dokter Feikema wordt per 15 januari voortgezet door Dokter Siebenga De Cocksdorp 16, tel 234 Gevraagd voor direct in vaste dienst lisclub Oudeschild Willen de gegadigden voor de zich opgeven bij |ac. Schraag voor donderdag 14 januari I960 dank zij de Erres electro-deken Volkomen veilig, dank zij de regelbare transformator. Kema goedgekeurd Prijs f 64.50 inde huishoudinggevraagd voor dag of dag en nacht Mevr. Koorn, Duinweg B 153, Den Burg. Enige grepen Grote 2-persoons Donso- nelle flanellen lakens 4,95 één-persoons 3.95, grote maat slopen 1 20, onze welbekende sterke n>lon- kousen 2 paar 3.20. 12-els wollen Holtapkarpetten f 45,-. 16 els f 55,-. Extra koopjes in onze confectie. Zie de etalage Directie van de Blinden hulp „De Fakkels bijeen" spreekt langs deze weg haar dank uit aan alle ge vers en collectanten van Texel. KR. Ruton en Morphy Rjchards Prijzen 228,— en 256, De beste die er zijn M. A. J. VONK GEVRAAGD: nabij Den Burg met interesse voor de boerderij Kunnende mel ken of genegen dit te leren Br. nr 37 bur v. d blad KOOPT U HET BESTE BU Zie onze etalages BAKKERS IJZERHANDEL

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2