Paardensportfeest Vergadering „Het Witte Kruis" „Zij kochten mijn kind" TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT „Na 35 jaar is onze carrière ten einde". Deze ietwat mistroostige woorden kwa men uit de mond van de heer H. W. Keesom, voorzitter van de nu niet meer bestaande paardensportcommissie. Hoe wel het paardensportfeest in hotel „De Lindeboom-Texel" niet meer stond on der verantwoordelijkheid van de paar densportmensen (hoteleigenaar Kikkert was de initiatiefnemer) lag het wel in de lijn, dat de heer Keesom enkele woorden van afscheid liet horen. Hij kondigde echter aan dat het afscheid niet "bete kende, dat de paardensport op Texel nu definitief ter ziele zou gaan. De heer Joh. Roeper zou namelijk trachten de zaak nieuw leven in te blazen. De heer Roeper brak in zijn toe spraakje een lans voor het paard. Naar zijn stellige overtuiging zal het paard nimmer geheel verdwijnen. Neen, juist door de verdergaande mechanisatie zal het bétere paard overblijven, en daarmee hoopt spreker door te kunnen gaan. Hij voelde zich een soort kabinetsformateur, die moet komen tot het tezamenbrengen van een groepje actieve paardenliefheb bers. Voor ogen staat de oprichting van een „Vereniging van Vrienden van de Paardensport". Ook de heer J. Agter liet nog eens blijken, dat het edele dier, dat het paard is, hem na aan het hart ligt. Hij zag ook wel mogelijkheden de interesse onder de Texelse liefhebbers te bestendigen. Zo dacht hij aan een avondvullend program ma van prachtige paardenfilms. Hij bracht de activiteiten van de „oude garde" nog eens onder de aandacht, en vroeg voor hen een dankend applaus. Het antwoord van de zaal was overduidelijk. Voor het amusement op genoemde avond zorgden de bekende zangeres Annie de Reuver, de conférencier en imi tator Peter Piekos, terwijl het instru mentale gedeelte in de bekwame han den lag van het trio Koos Siewerse. Ge zellige walsjes brachten ook de ouderen menig keer op de dansvloer. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 13 januari De Cocksdorp, De Hoop, Forumavond fractievoorzitters gemeenteraad voor dorpscommissie. Vrijdag 15 januari De Cocksdorp, De Hoop, Bejaardenavond Comité De Cocksdorp-Eierland. De Koog, De Toekomst, Bindingsavond Ver. Veilig Verkeer VERBETERD BLIKSEMLICHT Het sousterrain van Langeveld De Rooij blijkt zeer geschikt te zijn voor „bounce" flits. Wat dat is? Heel eenvou dig: Om een plastische flitsfoto te krij gen, wordt de flitslampreflektor niet op het onderwerp maar op een helderge- kleurd plafond gericht. Hierdoor ontstaat een indirekt verlichtingseffect. Het resul taat kan bijzonder fraai zijn. Trouwens, ook bij hoge plafonds zijn verrassende resultaten te bereiken De vrouwelijke leden van de club, samen met nog enkele meegebrachte modellen, waren uitste kende onderwerpen. De voorzitter, de heer Th. v.d. Snoek is inmiddels zover van zijn ziekte hersteld, dat hij deze maal aanwezig kon zijn. Het trof toevallig, dat de club op deze avond juist een jaar be stond. Wij wensen „De Kiekendief" nog vele actieve jaren toe. SHERLOCK SPEURZIN 52. Sherry keek goed toe, wat Bennie deed en toen Bennie sprong, was Sherry's besluit genomen. Hij liet zich vallen en kwam boven op de parachute terecht. „Je bent er gloeiend bij, op water en brood ga je hoor!" „Ik zal er mijn gemak maar van ne men", dacht Sherry bij zichzelf. Hij wierp nog eens een blik omhoog naar het vliegtuig en toen kon hij zijn ogen niet geloven, want hij zag iets verschrik kelijks. Sherry moest zich vastgrijpen, hij viel bijna! O, o, wat was hij geschrokken en geen wonder ook, want boven in het vliegtuig zat.Bennie Walrus met een spottend gezicht Sherry aan te kijken. VANDAAG GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede, dat er vandaag, 13 januari, geen consultatiebureau wordt gehouden. Z.D.H.-NIEUWS Het eerste en tweede eltfal speelden zondagmiddag beide thuis. Het eerste won met 21 van ZAP 4; in de laatste minuten wist ZAP de achterstand op 21 te brengen. Met de rust leidden wij met 20. Een sportieve wedstrijd. Ook het tweede won en stuurde SVC 2 met een 31 nederlaag terug naar het hoge Noorden. Met de rust was ook hier de stand 20. Ook hier een sportieve strijd. Het programma voor het komende weekend luidt: Tex. Boys a-ZDH a, 3 u.; Geel Zwart 2-ZDH 1; HRC 7-ZDH 2. Allemaal present en geen afberichten. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 8 januari: C. Dijker-J. Hooijberg 11 C. v. Heerwaarden-A. v.d. Slikke 11 P. Bruijn-Jac. v. Heerwaarden 11 W. A. v. Zeijlen-C. P. Burger 20 S. v. Heerwaarden Jz.-S. v. Heerwaarden 1—1 Jo Schoo-A. Vinke 11 S. Bakker-R. Zijm 20 Jas. Vinke-C. Vinke 20 J. A. v. Enst-A. de Haan 20 D. v.d. Werf-G. Dros 02 C. v.d. Werf-Jn. Stam 0—2 F. v. Sambeek-Jb. Koorn 11 Texel 1-Winkel: C. Dijker- J. Helder 11 S. Ros-H. Bergman 1—1 S. v. Heerwaarden- H. J. Suydendorp 0—2 C. v. Heerwaarden-P. de Graaf 11 J. Hooijberg-T. Mantel 02 P. Bruijn-J. v.d. Welle 02 S. v. Heerwaarden Jz.-J. Gelijk 02 A. Vinke-J. de Graaf 02 Jo Schoo-A. v. Dijk 02 Jac. v. Heerwaarden-G. Spijker 20 5—15 De laatste wedstrijd van Texel 1 in deze competitie is dus wel een fiasco ge worden. Dit neemt niet weg, dat het een sportieve wedstrijd was met interessante partijen. Het totale resultaat van 5 punten uit 6 wedstrijden is niet denderend. Het twee de tiental behaalde ze uit vier ontmoe tingen. S.V. TEXEL Uitslagen van zondag: 4e kl. KNVB: RKAFC-Hollandia T. 2—2; Helder-Texel 31. Alle overige wedstrijden werden afgelast. Texel 1 heeft een teleurstellende uit slag meegenomen uit Den Helder. Wat de oorzaak was, weten we niet. Bertus had een pechdag doordat z'n beste oog werd beschadigd, hetgeen moeilijkheden gaf. Bovendien was de leiding geen honderd procent. Max scoorde onze enige goal. Kees kreeg een kans tegen het einde, maar z'n schot ging naast. Uit een strafschop kwam H. op 31. Volgende keer beter, lui! Texel 2 kreeg weer rust. Het terrein werd afgekeurd. Als we niet oppassen worden we te stijf en raken steeds meer uit conditie. Dus trainen mannen! A.s. zondag: Texel-BKC; JVC 2-Texel 2; Adsp. De Koog-Texel. SIRENE MELDDE ZICHZELF DEFECT Vrijdagmiddag werd Oosterend opge schrikt door het alarmerende geluid van de sirene. Dit bracht vele Oosterenders en ook de brandweer in touw. Tot een ieders verbazing bleek de brandmelder in ongeschonden staat te verkeren, ter wijl de sirene maar eentonig zijn hoge huilende janktoon vol bleef houden. Om- wonenden waarschuwden fa. Rentenaar, i op wiens pand de apparatuur is aange bracht. Deze kon vervolgens door het verbreken van de stroomtoevoer een ein de maken aan het alarmerende geluid. De rust keerde weer terug in Oosterend en ook de actieve brandweer kon weer in rukken. Na een grondig onderzoek van deze alarminstallatie bleek het gehele appa ratuur onder spanning te staan, doordat de spoel van de elektr. schakelaar een doorgebrande plek vertoonde. De sirene heeft zichzelf dus op 'n welluidende ma nier defect gemeld. Hierop zij nog vermeld, dat in afwach ting op reparatie voor het inzetten van een nieuwe elektrische spoel bij even tuele brand men dit melden kan bij de heren S. Rentenaar, Peperstraat 52, en B. H. Roest, Mulderstraat 19, welke he ren de sirene voor de duur van deze re- paratietijd in werking kunnen stellen. S.V.O.-NIEUWS Zaterdag wisten de SVO-welpen met 50 te winnen van De Koog-welpen, door goede doelpunten van Henk, Benno en Jan. Onze adspiranten lieten, doordat vele kansen na de rust onbenut bleven de volle winst glippen. Voor de rust had De Koog met 10 de leiding genomen, maar na rust was het SVO, die niet voor het doel van De Koog weg was. Na een half uur spelen bracht Wim de partijen op gelijke voet 11, wat tevens de eind stand werd. De keeper van De Koog heeft zeker een pluim verdiend, want hij heeft soms bij schijnbaar onhoudbare schoten de bal voor de lijn weten te houden. Zaterdag spelen de adsp. thuis tegen Tex. Boys b. Jongens, neem dit nu niet te licht op. Bij de senioren kwam alleen het 2de in het yJd. Bij de boot kwamen we tot de ontdekking, dat we maar met 10 man waren. Waar bleef Albert? Dit efltal was voor Zeemacht 2 geen partij. Met de rust was de stand reeds 4—0 in het voordeel van Zeemacht. Na rust wist O. de eer te redden, maar kon toch ook niet verhin deren, dat Zeemacht de eindstand op 61 bracht. Dit was, gezien de krachts verhouding in het veld, misschien voor Zeemacht nog iets te weinig. Zondag a.s.: Kreileroord 1-Oosterend 1, Oosterend 2-WGW 4. CONCIERGE DORPSHUIS OUDESCHILD Er waren vrij wat liefhebbers voor de betrekking van concierge van het Dorps huis, waaruit het bestuur van de Stich ting Dorpshuis tenslotte de heer G. J. Schaap heeft gekozen. IJSCLUB OUDESCHILD Nu het weerbericht vorst voorspelt, wordt ook het plaatsen van een ijstent urgent. Vandaar de oproep van het be- stuur aan de liefhebbers om zich bij de penningmeester te melden. (Zie adv.) FILMNIEUWS: „714 ANTWOORDT NIET" Zaterdagavond en zondagmiddag kun nen de liefhebbers de spannende film gaan zien „714 antwoordt niet". Het le ven van een aantal mensen staat op het spel. Aan boord van het Canadese vlieg tuig bevinden zich o.a. Ellen Strijker, haar zoontje en haar man Ted. Tijdens deze vlucht komt een vergiftigingsver schijnsel voor. Deze ziekte veroorzaakt talrijke moeilijkheden. Het angstzweet breekt een ieder uit: het gaat om leven of dood. De onzekerheid is tergend! Er is slechts een man aan boord die kan red den. Is dit de laatste vlucht? Maar de man, Ted, die kon redden, heeft het ook gedaan. Met bovenmenselijke krachts inspanning ziet Ted uiteindelijk kans het toestel veilig aan de grond te zetten. Zondag- en maandagavond: „DIE GLÜCKLICHSTE FRAU DER WELT" De gelukkigste vrouw van de wereld is in deze schitterende kleurenfilm nie mand minder dan Caterina Valente, de internationale „Schlagerkoningin". Caterina Valente zingt en Kurt Edel- hagen met zijn orkest spelen de modern ste melodieën. Een stem, die miljoenen fascineert, in een kleurenfilm, die een ieder tot geestdrift brengt. Het is een in verrassende kleuren ge vangen atmosfeer van klaterende levens lust, van sprankelende melodieën en van grote dansfantasieën, die in de jonge Duitse muziekshowfilm „Die glücklichste Frau der Welt" luister bijzet aan de charme van de stralende ster der jongste jaren Caterina Valente, van wie zojuist de viermiljoenste grammofoonplaat ver kocht werd. Een film, die zeker de bezoe kers zal boeien. Nederlands nieuws O.a.: Het uur Q: De goeie en de Quaye dingen van het jaar 1959, bezien door Kees Stip. Wereldnieuws O.a.: Straatverkeer Parijs-Dakar; Een vierling in New York gedoopt; Terugkeer naar Korea; Premier Kassem legt eerste steen; Eigen T.V.-systeem voor Engelse Bank; Wintervreugde in Moskou. Ofschoon bij ons de winter zijn intrede schijnt te doen, denken velen alweer aan de komende zomer, overtuigd als zij zijn, dat die eens weer zal komen. Het aantal aanvragen, dat dagelijks weer bij ons binnenkomt wordt van dag tot dag groter terwijl ook telefonisch vele inlichtingen gevraagd worden. Naar ons uit die aan vragen blijkt, is er al weer zeer veel verhuurd. Opdat wij de aanvragers met raad en daad terzijde kunnen staan, ligt het in onze bedoeling, om gelijk met de nieuwe krant die omstreeks het begin van de volgende week zal uitkomen de eerste bezettingslijst uit te geven. Wij verzoeken onze leden in verband hier mede, ons weer de bezettingen op te geven. U dient hiermede zowel de aan vrager als uzelf. Aan de hand van de binnengekomen bezettingen kunnen wij beoordelen, wan neer de eerste aanvraaglijst uitgegeven zal moeten worden. Mogen wij op Uw aller medewerking rekenen? (Vervolg van pagina 1) De heer P. Beemsteiboei benoemd tot voorzitter van het Witte Kruis. deling doen, dat 95°/o van de Texelse be volking gehoor had gegeven aan de op roep. Ruim 6000 personen zijn voor het doorlichtingsscherm verschenen. 1 pa tient is opgenomen. Enkele andere ge vallen (geen TBC) zijn eveneens aan het licht gekomen. 19 mannen en 29 vrouwen hebben een heroproeping ontvangen. Kringbureau TBC-bestrijding Thans is er op ons eiland ook een TB-bureau. Het controleren van patiën ten kan voortaan op Texel geschieden, wat betrokken personen steeds een ver velende reis naar Den Helder spaart. Voorts vertelde de heer Remmers dat vrijwillig en verplicht verzekerden van het Algemeen Ziekenfonds Texel, die ook bij het aanvullingsfonds zijn aangesloten, nu automatisch lid zijn van Het Witte Kruis. Als bewijs van lidmaatschap geldt de kwitantiekaart van het ziekenfonds. Hierna werd met enkele woorden af scheid genomen van de heer Rab. De heer P. Beemsterboer vertelde wat er al zo in de dertien jaar dat de heer Rab voorzitter is geweest van het Witte Kruis, is gepasseerd. De fusie tussen het Witte Kruis en de voormalige wijkver pleging heeft zo het een en ander meege bracht. Toen is men uit een sluimer toestand gekomen en zijn er diverse plannen verwezenlijkt. Hierover hebben wij reeds in een vorig nummer uitvoerig geschreven. De heer Beemsterboer overhandigde de scheidende voorzitter een elektrische klok en een paar manchetknopen. Mevrouw Rab werd in de bloemetjes gezet met dank voor het afstaan van haar woning, waar het bestuur van het Witte Kruis zo menigmaal heeft ver gaderd. Van de Bond van Platelandsvrouwen ontving het echtpaar Rab eveneens een fraai bloemstuk. Namens het Algemeen Ziekenfonds sprak dokter Schalkwijk tot de scheiden de voorzitter. Ook hij gewaagde van de grote activiteit van de heer Rab en wen ste hem nog gaarne vele rustige jaren, maar hoopte toch hem nog dikwijls te zien op vergaderingen van de vereniging, die de heer Rab zo uitstekend heeft be stuurd. Na afloop van de vergadering werd door het bestuur de heer P. Beemster boer tot voorzitter benoemd. De heer H. Schalkwijk zal als tweede voorzitter fun geren. door HANOL SPOOR 31. Door de even opschemerende hoop was Jane weer opgeveerd, maar bij de woorden van juffrouw Verhagen dook ze weer als een zielig mensenkind in elkaar. De ander schudde even onmerkbaar met haar hoofd en zei daarna zachtj'es. „Laten we afspreken dat jij de tweede keer gaat kijken, maar ik stel je verantwoordelijk als hij gaat huilen door je komst". „Oh, u bent een schat", zei Jane ver heugd, om daarna ineens te beseffen, dat ze zioh teveel bloot gaf. Met nauw bedwongen kalmte merkte ze kleintjes op. „Ik houd zoveel van kinderen, weet u". „Dat merk ik", zei juffrouw Verhagen op betekenisvolle toon, zodat Jane's hart door een nieuwe zorg werd beslopen, bij de gedachte, dat de ander bezig was haar geheim te ontdekken. Ze was echter niet in staat om zich daar erg in te verdiepen, omdat het idee, dat ze nu eindelijk haar doel naderde, al het andere in het niet deed verzinken. Met glinsterende ogen van verwachting bleef ze achter. Einde lijk was dan het ogenblik gekomen, waarop ze haar kleine jongen, zonder op gejaagd te worden, van dichtbij mocht bekijken. Wie weet, werd hij dan wakker en zou ze hem uit zijn bedje kunnen ha len. Tot het uiterste gespannen liep ze de zitkamer op en neer. Ze vreesde, dat ze door haar opwinding zichzelf zou ver raden. Juist hoorde ze juffrouw Verhagen terugkomen en gelijk ging de bel van de buitendeur over. Nog nooit had ze het gewaagd, om dan naar voren te gaan maar nu was ze verplicht, om het uitno digend gebaar van juffrouw Verhagen gehoor te geven. Het was de telegram besteller met een telegram voor juffrouw Verhagen. „Grote goedheid", hijgde deze. „Mijn moeder is zwaar ziek, ik moet er onmid dellijk heen. Hoe moet dat nu met de kleine Walter? Ik durf niet zonder na dere boodschap van mijn post weg te gaan. Aan de andere kant wil ik voor niemand de feestvreugde bederven. Het was voor mijnheer al een feest, dat me vrouw zich zo goed voelde en meeging. Ik zal mijnheer persoonlijk aan de tele foon vragen en hem vertellen dat ik be slist weg moet en dat jij hier bent, om op de baby te passen. Jane onderdrukte met geweld de tin teling van vreugde, die door heel haar lichaam trok. Zij zou wel opbellen. Juf frouw Verhagen moest maar heel vlug gaan, zij zou voor alles zorgen. Jufforuw Verhagen keek Jane weife lend aan. „Je moet me beloven, dat je de boodschap aan mijnheer persoonlijk overbrengt", zei ze ernstig, terwijl ze Jane tot in het diepst van haar ziel scheen te peilen. „Op mijn erewoord", zei Jane en ze voelde hoe haar opnieuw het bange ver moeden bekroop, dat juffrouw Verhagen meer wist van haar geschiedenis, dan ze liet blijken. Nu maakte de ander grote haast. Onder het aankleden gaf ze Jane telkens met tussenpozen de orders door, die ze zelf ook van Iris had ontvangen. Jane gaf overal haastige en geruststel lende antwoorden op. Binnen in haar juichte het. Haar avond, haar grote feest avond ging nu komen. Heel alleen zou ze zijn, met haar kind, in dit grote huis, waar anders op iedere etage personeel aanwezig was. Welk een verrukkelijke belevenis. Ze kon zich onmogelijk bezig houden met de oorzaak, die juffrouw Verhagen noopte om te vertrekken. Ze hoopte vaag, dat de reden van haar vreugde, geen verdriet voor haar zou betekenen, maar verder gingen haar ge dachten over dat onderwerp niet. Met haar handen in de lucht jubelde ze het uit, toen de deur met een klap achter de vertrekkende dichtviel. Nu nog even kalm, maande ze zichzelf. Zij kan nog iets vergeten zijn en terug komen. Ik moet ook Bennickhoff nog op bellen. Even stond ze te peinzen. Zou ze dat pas doen, als ze bij haar kind was ge weest? Maar ze kende zichzelf genoeg om te beseffen, dat ze waarschijnlijk niet bij het bedje vandaan te krijgen zou zijn en daarom besloot ze, om toch maar eerst te telefoneren. Juffrouw Verhagen was voor haar ook altijd goed geweest, dus moest zij het vertrouwen, dat deze in haar stelde ook waardig zijn. Ze zou Bennickhoff wel zodanig geruststellen, dat niemand er over dacht, om iemand anders naar hier te sturen. Ze raakte in een uitgelaten stemming. Met balletachtige passen ging ze op het telefoontoestel af. Straks zou ze zich he lemaal kunnen verzadigen in de aanblik van haar kleine zoon, zodat ze nog lange tijd alle kleine dierbare trekken helder voor de geest kon halen. Nu even haar stem in bedwang houden Ze vroeg naar de receptioniste van het hotel. Deze moest haar aansluiten met de heer Bennickhoff, maar beslist zeer on opvallend. Het overige gezelschap mocht niet gestoord worden Daar was hij al. Jane hield de hoorn enigszins van zich af, uit angst dat hij het zware bonzen van haar hart zou ho ren. Nu hoorde ze de stem weer, met de vriendelijke en beschermende klank, waardoor ze zich haar kind had laten ontfutselen. Even voelde ze de aandrang, om hem al de haat, het leed en haar minachting in krachtige termen toe te roepen. De gedachte dat ze het samenzijn met haar jongen in gevaar bracht, deed haar haar zelfbeheersing herwinnen. Met korte duidelijke zinnen deelde ze hem mee, dat juffrouw Verhagen was weggeroepen, maar dat zij, de keuken hulp, nu alle verantwoording op zich nam. Ze probeerde haar stem zo vrien delijk en rustig mogelijk te laten klinken. „Óch, nu ja, wat zou er kunnen ge beuren?" merkte Bennickhoff op. „Ik ge loof dat Walter altijd de hele nacht blijft slapen. Volgens mij is dus alles in orde. Waarom was u eigenlijk niet op het feest? Verwachtte juffrouw Verhagen soms de boodschap al? Dan had ze dat moeten zeggen". „Nee", zei Jane. „Ik had hoofdpijn en was bang dat het bij al die drukte nog erger zou worden. Daarom hield ik juf frouw Verhagen gezelschap". „Oh juist.nu goed ik vertrouw op haar oordeel. Wanneer er onverhoopt toch iets gebeurt, kun je altijd nog bellen". Zo, dat was dat. Met een diepe zucht van verlichting legde Jane de hoorn neer. Toen haalde ze nog enkele malen rustig adem, om te weten of ze zichzelf goed in bedwang had en besteeg dan vlug de trappen. Boven gekomen hield ze voorzichtig haar pas in. Langzaam draaide ze aan de deurknop en zacht zwenkte de deur open. Ze had een gevoel of ze nu het verboden paradijs betrad. Maar geen macht ter wereld zou haar nu meer kun nen tegenhouden. In de kamer brandde een klein lampje. Het kapje hield het directe schijnsel over het bedje weg. Jane drukte haar nagels in haar handpalmen, omdat allerlei ge voelens haar tegelijk bestormden Ze wilde voor alles rustig blijven. Op haar tenen sloop ze nader. Zachtjes draaide ze het kapje een weinig om, zodat er meer licht op het bedje viel. De kleine bleef rustig doorslapen. De vuistjes lagen gebald aan weerszijden van het rozige bolletje. Zijn adem ging opmerkbaar licht. De zijdeachtige lange wimpers trilden even, maar de oogjes bleven ge sloten. Met de beide handen voor haar mond, als om zichzelf te beletten enig geluid te geven, gingen haar ogen als strelend over de zachte rondingen van de bolle wangetjes. Een stille verrukking vervulde haar hart. Als een, die lang van dorst gesmacht heeft, genoot ze nu met volle teugen van de aanblik van haar kind.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4