9 rocn /wa in het harL, Eerste loopstal op Texel in gebruik Primeur voor Noordholland CLASihA EMELIL COLLARDS De heer Rutten zeer enthousiast x' Forum van raadsleden te De Cocksdorp DEZE BOERDERU 15 GESTICHT ,M 1959 TER HERDENKING AAM OMDER BESTUUR VAN JAC. BAKKER J, N. BRUIN ARCH. N. SCHERMER De nieuwe „C. E. Gollardshoeve'* *6 OENSDAG JO JANUARI 1900 74» JAARGANG No. 7421 COURANT Jltgcrve N.V. v.h. Lcmgeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Jen Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm fn de loopstal van de heer Hutten heerste volkomen rust. De dieren stonden of lagen te herkauwen. Zij kunnen zowel in de stal als daarbuiten vertoeven. Er is in de loop der jaren al eens meer Iver het bedrijf van de heer Rutten in de Eendrachtpolder geschreven. Dat was in 1953, toen na de dijkdoorbraak hel pende handen de boerderij en de woning /an de familie Rutten weer bewoonbaar (lebben gemaakt. De heer Rutten en zijn zoons zitten niet stil. Zij hebben radicaal gebroken met oude vormen en gebruiken van be drijfsvoering. Zij leven daar in de rustige Eendrachtpolder hun eigen bestaan. Veel verkeer is er niet. Nu, in de win termaanden is het er zelfs heel rustig, vee is er in de omtrek vrijwel niet te lien. Alles lijkt aan de winterslaap bezig. Maar toen wij een dezer dagen bij de plaats van de heer Rutten kwamen, za- gen wij wèl vee buiten lopen. Alsof het idzomer was, zo rustig liepen de meik oeien in de vrije natuur. Mogelijk zijn ir nu lezers die de eigenaar van die eesten van onbarmhartigheid verdenkt. Wij kunnen die lezers direct gerust tellen, want het is de vrije wil van de ieren om buiten te vertoeven of binnen Ite blijven. De heer Rutten heeft namelijk deze winter een open stal in gebruik ge lromen. De eerste in Noordholland! ,,Hoe is U daartoe gekomen?" was onze fraag. „Het begin kwam op de modelboerderij lep Schiphol. Daar hadden wij iets derge- llijsk gezien. Maar zo als het daar toegaat, |doen wij het niet. Mijn twee zoons en ik zijn, vóór wij |tot het vermaken van onze stal over zijn gegaan, het hele land door geweest. Vooral in het zuiden treft men meer van tóeze open loopstallen aan. En met des- Kundig advies uit Wageningen hebben Vij de stap genomen. Mijn collega's hier |op het eiland staan er misschien wel wat |onwennig tegenover, maar ik wil persé biet meer terug naar een oude stal". Boer en vee zijn tevreden De loopstal van de heer Rutten meet ingeveer 40 x 11 meter. In deze ruimte itonden en lagen de koeien rustig te her kauwen, of stonden zich te schuren. In deze stal heerste een zeldzame rust. |!Een rust, die wij er zeker niet ver vacht hadden. De koeien, die allen hun hoorns hebben mogen behouden, vallen èlkaar niet lastig, maar gedragen zich als ten schoolklas waar een meester de Jtouwtjes strak houdt. I Nu is de heer Rutten zeker geen neester. Maar wel een meesterlijke boer. |Hij wil dan ook persé niet dat er wordt geschreeuwd of gejaagd in zijn stal. De koeien willen dat ook niet. 50 stuks vee liepen in de stal rond, een vonderlijk gezicht, midden in de winter. drie deuren, die de stal telt, staan fcltijd open. De koeien kunnen naar ver kiezing binnen of buiten verkeren. Zij vinden voedsel in de stal, maar kunnen pit ook volop buiten verorberen. Er zijn grote ruiven langs de wand (aangebracht, die regelmatig van vol doende hooi voorzien zijn. De koeien jkunnen zich dus de gehele dag van voed sel voorzien. Dit heeft het voordeel dat pe dieren nooit met een lege maag rond open of zich op een bepaald moment van Be dag dik eten. Die zelfde ruiven zijn bok buiten aangebracht. Opslagplaats voor voer en strooisel Aan weerskanten van de stal is boven de dieren een opslagruimte gemaakt. Aan pe ene zijde is het hooi, dat zo nodig een- Haal pet* dag in de ruiven wordt gede toneerd. Aan de andere kant bevinden zich de pakken stro, die voor strooisel Ipienen. Deze worden ook eenmaal per ||lag verwerkt, en wel 's morgens, want dan wordt de stal van schoon stro voor dien. Nu denkt menigeen misschien dat het jin die stal van Rutten een bende zal zijn, verre van dat. De koeien zijn in de zelfde perfecte staat als zomers. De mest blijft rustig in de loopstal. Thans bevindt zich een laag van onge veer 60 cm. in de stal met een gemiddel de temperatuur van 37 gr. C. Dagelijks wordt deze door de dieren aangetrapt. Juist deze mest, zo vertelde ons de heer Rutten, is voor ons van zo'n groot belang. Wij hebben hier nu eenmaal zeer licht en droogtegevoelig land en daarom is deze manier van mestwinning een voor naam ding. Als de stalperiode voorbij is, ligt er ongeveer één meter mest in de stal. Deze mest wordt voor de herfst mechanisch verwijderd. Toen wij in de loopstal een kijkje na men tijdens het voeren van de bieten, stonden wij alweer verbaasd. Tussen het jongvee en het melkvee is een brede gang aangebracht. Het is de enige plaats waar de boer behoeft te komen als hij gaat voeren. In een ondiepe goot, langs de loopstal, wordt het voer gedeponeerd. De koeien komen er heen en steken dan hun koppen door een ijze ren hekwerk. Wij hadden gedacht daar wel een geboks en geraus te zien van de beesten om het meeste voedsel te veror beren. Maar niks hoor. De koeien worden per negen tegelijk automatisch vastgezet tussen dat hekwerk. Even een handle overhalen en de dieren kunnen niet weg vóór zij hun rantsoen op hebben. Heel rustig stonden de dieren te dineren. Heb ben de dieren de maaltijd op, dan wor den zij weer direct bij 9 tegelijk, auto matisch losgekoppeld, wat niet meer dan één minuut tijd vraagt. Het voeren van de dieren gebeurt in een ondiepe goot. Ze worden met negen stuks tegelijk vastgekoppeld. Na het diner worden ze weer los gemaakt. Gezinsuitbreiding ALs er een koe moet kalven blijft zij rustig bij haar zusters in de loopstal en het kalf wordt helemaal niet verjaagd of verdrongen. Op onze vraag wat die verschillende touwtjes om de nekken van de koeien betekenen, werd ons duidelijk dat dit alleen voor de melker bestemd was. Er liepen koeien met witte, rode, blau we en groene touwtjes. Dit is voor de bijvoeding van de dieren Al naar gelang de dieren melk geven worden ze ook bij gevoerd. Zo is het blauwe versiersel bijv. een herkenning voor 6 koekjes en het groene voor nog meer bijvoer. Dit bijvoer wrodt dan tijdens het melken De heer Hutten heeft deze winter de eerste loopstal op ons eiland in gebruik genomen. Hierbij een gedeelte van het verslag. In ons volgend nummer willen wij de lezers iets vertellen over de melkmethode op dit bedrijf. automatisch en individueel verstrekt. Uitloopruimte De uitloopruimte bevindt zich annex de stal. Deze oppervlakte van ongeveer 30 x 10 meter was ook tijdens ons bezoek nog in gebruik. Ondanks de minder gun stige weersomstandigheden van de laat ste dagen troffen wij er verschillende koeien aan. Zij stonden er of het de ge woonste zaak van de wereld was. De mest in deze ruimte wordt 2 x per week verwijderd. (Zie ook volgend nummer) BIJ HET VERSCHEIDEN VAN DE HEER N. SCHERMER Texels bekendste architect is heenge gaan. Zondagnacht is de heer N. Scher mer op bijna 63-jarige leeftijd overleden. Tal van vrienden zullen hem node missen. Op ons eiland zijn talloze huizen en boerderijen onder zijn bekwame leiding verrezen. Een van zijn grootste werken mogen wij wel noemen het C. E. Gol- lards Rustoord. Nog dikwijls komen in- tanties, die tot bouw van een dergelijk tehuis overgaan een kijkje nemen in ons Rusthuis. Vorige week werd een van de laatste door hem ontworpen gebouwen, de boerderij van genoemd rusthuis, over gedragen. Op de gevelplaat, die wij el ders afdrukken, vindt men zijn naam genoemd. Een ander groot plan, ziet de architect helaas niet voltooid, de nieuwe jeugd herberg „Panorama" is ook een schep ping van zijn hand. Op geniale wijze heeft de overledene een oplossing gevon den voor deze bouw. Vandaag wordt het stoffelijk overschot ter aarde besteld. Hij ruste in vrede. IN MEMORLAM J. HENKES Ten huize van zijn dochter, mevrouw de weduwe Smit-Henkes te Den Burg, is vorige week vrijdag op 86-jarige leeftijd overleden de 'heer Jn. Henkes. De heer Henkes werd in juni 1928 tot lid van de gemeenteraad benoemd. De SDAP had toen 2 zetels in de raad. In 1931 fungeerde de heer IJenkes bij de verkiezingen als lijstaanvoerder. Het was in 1939, dat hij met voorkeurstemmen opnieuw in de raad werd gekozen. De heer Henkes is jaren actief lid ge weest van de visserijvereniging, en hij had speciale bemoeiingen met de uitvoe ring en toepassing van de zuiderzee- steunwet. Velen danken nog mede aan zijn activiteiten hun huidige uitkeringen op grond van deze wet. Het was in maart 1956 dat de heer Henkes door zijn partijgenoten werd ge huldigd. Hij was toen een halve eeuw lid van de socialistische beweging. Deze oud-strijder is raadslid gebleven, totdat de activiteiten van de gemeente raden door de Duitsers in 1941 werden lamgelegd. Na de oorlog maakte Henkes geen deel meer uit van de gemeenteraad, hoewel de gang van zaken zijn volle aandacht bleef houden. Leden van de Visserijvereniging heb ben hem gistermiddag naar zijn laatste rustplaats gedragen. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur mannenvereniging in de pastorie. De samenkomst in Oost wordt een week uitgesteld. Vanaf morgen (donderdag) beginnen de catechisaties weer. KINDERPOSTZEGELACTIE Overal in den lande is nu de Kinder postzegelactie ten einde. Texel mocht haar steentje bijdragen met een netto opbrengst van plm. 720,buiten de scholenactie. In aanmerking genomen, dat dit na jaar wel een zeer zwaar beroep werd ge daan op de offervaardigheid ten bate van de verschillende acties, zowel voor in terne doeleinden, als die buiten het eiland, stemt dit resultaat tot dankbaar heid, ook jegens al diegenen, welke spon taan hun medewerking, op zulk een pret tige wijze, verleenden. Namens het Comité Texel CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Woensdag 20 januari a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot DRIE uur. GESLAAGD Mej. A. Bakker, De Westen, behaalde bij het Wit-Gele Kruis het diploma kraamverzorgster. In de keurige zaal van Hotel „De Hoop" te De Cocksdorp hadden woens- avond j.l. de raadsfractie-leiders van de diverse politieke partijen, die onze ge meente rijk is, plaats genomen achter de groene tafel. De dorpscommissie had een forum-avond belegd. De heer G. Moonen, de leider van deze avond, heeft zich uit stekend geweerd en door zijn strakke hand is het een goede avond geworden. Het is, en dat is de opzet toch, geen discussie-avond geworden. De vragen, die op het forum werden afgevuurd, wa ren stuk voor stuk dorpsbelang. In het forum hadden zitting de heren S. Keijser, VVD, F. L. de Grave, KVP, A. Dros, P. v.d. A. (de heer Wassenaar was verhinderd), J. Daalder, A.-R., en S. v.d. Vis, CHU. De eerste vraag die werd gesteld: „Wat denkt het forum van de nieuw te bouwen school in Midden-Eierland. Is het niet beter een centrale school te stichten voor De Cocksdorp en Eierland samen?" werd verschillend door de leden van het forum beantwoord. De heer Keijser was van mening dat een nieuwe school geen goede oplossing is. Er heerst een trek naar het hoofddorp van ons eiland. Ook hij zag een oplossing in samenvoeging van scholen Midden- en Zuid-Eierland. Een tweemansschool is en blijft zwak. Wij moeten niet bij de school beginnen, maar bij het bouwen van de nieuwe wo ningen, aldus de heer De Grave. Toen is in principe al besloten tot het vormen van een kern, dus ook een school. Als wij deze school zouden weglaten, dan wor den woningen daar overbodig. Als lid van de oudercommissie van Midden-Eierland zou vervolgens de heer Dros niet graag zien dat er geen school zou komen. Wordt deze school niet in- stand gehouden, dan gaan ook de ar beidskrachten voor de landbouw ver dwijnen. Een fusie van de scholen is reeds jaren geleden aan de orde geweest. Onze school geeft een binding die „enig" is op Texel. Een gemeenschap zou vol komen uiteenvallen. Toen de bouw van deze school twee jaar geleden op de begroting kwam, zo begon de heer Van der Vis, hebben Daal der en ik gezegd, laten wij geen nieuwe school bouwen. Niet omdat het geen christelijk onderwijs zou worden, maar uit het oogpunt van centralisatie. Als deze school zou verdwijnen, dan zou er een andere kunnen komen met vier leer krachten. Dit in de eerste plaats om fi nanciële redenen, maar zeker ook voor een beter onderwijs (applaus). De heer Daalder was blij met deze vraag. Hem was nogal eens verweten, dat hij tegen openbaar onderwijs was. Natuurlijk ben ik persoonlijk voor bij zonder onderwijs. Maar als lid van de de gemeenteraad ben ik verplicht om alles te doen voor goed en doelmatig on derwijs, dus ook voor het openbaar on- De aangebrachte gevelsteen. derwijs. Ik heb ook nooit tegen gestemd voor de bouw van een school in De Koog en De Waal. Wij hebben in deze omge ving drie scholen, die alle op de rand staan. Ik meen, dat het een algemeen be lang is, dat wij hier het openbaar onder wijs gaan centraliseren. Gezien de finan ciële situatie van onze gemeente is sa menvoeging zeker van groot belang. Daarnaast neemt de landbouwmechani satie steeds toe, dus zullen er in de toe komst minder mensen nodig zijn, waar door misschien de dorpskern toch wordt aangetast. Hierna kwamen nog eens al de leden van het forum over dit onderwerp aan het woord. Samenvattend kunnen wij zeggen, dat het forum niet eensgezind was. Op de heer Dros na, was men van mening dat goed onderwijs van meer belang is dan het behouden van een dorpskern. Riolering volksgezondheid van eerste rang Een van de bewoonsters van de hout rijke woningen te De Cocksdorp kwam met het rioolprobleem. Om de veertien dagen moeten de stapelputten bij haar woning worden geleegd. Dit veroorzaakt een onhoudbare stank, die doordringt tot ver in haar huis en zelfs keldergebruik onmogelijk maakt. De heer Daalder werd door zijn mede leden gebombardeerd tot rioolspecialist. Want ook Oosterend zit met dit pro bleem. In Oosterend is het zelfs zo erg, aat als de slager zijn koetje heeft ge slacht en het afval in het riool is ver dwenen men het bloed door de straat stenen ziet komen. Hij betoogde met klem, dat een goede riolering een volks belang van de eerste rang is. Met de komst van de waterleiding is dit pro bleem nog duidelijker naar voren geko men. De heer Keijser, die ook als dijkgraaf veel met dit vraagstuk te doen heeft, me moreerde, dat het in Den Burg bij de houtrijke woningen niet beter is. Daar raken de riolen die er zijn vol zand, zo dat er ook een onhoudbare toestand ontstaat. Nieuwe straatnamen In verband met de nieuwe straatna men heeft B. en W. indertijd de mening gevraagd van de diverse dorpscommis sies. De volgende vragensteller was van mening, dat er aan die mening weinig aandacht was besteed. De wijziging van de straatnamen, zo begon de heer Dros, heeft heel wat stof doen opwaaien. Inderdaad is mijn me ning, dat er tekort aandacht is besteed aan de wensen van de dorpscommissies. De heer Keijser: B. en W. hebben in hoofdzaak twee instanties gepolst: le de dorpscommissies; 2e de heer Van der Vlis. Ook naar mijn mening is men wel eens te diep in de oude historie gedoken. Ook de heer De Grave vindt het jam mer, dat de namen, die toch al enigszins historisch waren geworden, zijn afge voerd. De vragensteller hééft gelijk, aldus de heer Daalder, de raad heeft naar mijn menig te weinig aandacht besteed aan de adviezen van de dorpscommissies. Aan banden gelegd Een bollenkweker kwam met een bouwprobleem. Waarom is men toch zo op de letter gesteld en werkt ook het ge meentebestuur niet meer naar de geest? Nu worden mensen gedwongen te bou wen zoals men dat voorschrijft, maar men vergeet dat hierdoor bedrijven ge dupeerd worden. Gezien de komende werkloosheid is toch zeker het bollen- bedrijf een tak waar arbeiders terecht kunnen? Als bollenspecialist werd eerst het woord gevoerd door de heer De Grave. {Zie vervolg pagina 2) Het was de wens van wijlen mej. Gollards om op deze plaats een boer derij te bouwen. Vorige week is deze nieuwbouw overgedragen. De heer H. Eelman is de pachter van dit moderne bedrijf. Het initiatief tot de bouw werd genomen door de heer J. N. Bruin. Mm MM! ISI Sg

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1