HD 79 gestrand bij De Koog FLITSER! Langeveld De Rooij Rijwielhandel Zegel -I Friese Krite Texel feestavond Verhuisd De kenner en weter zegt Roest vlees is beter k" Coop. ver. voor K I la< Texel |m; Ontwikkelen enr. afdrukken Gasabonnees Kwaliteit Lage prijzen Gratis Dividendzegels Extra voordeeltjes (Van onze correspondente) De Koog Zondagmorgen ging de roep door het dorp „Schip op strand". Velen togen naar het strand om tegen de straffe ZW-wind in naar paal 18 te lopen, waar de HD 79 „De drie gebroeders" hoog en droog op het strand was gezet. De afd. De Koog van de K.N.Z.H.R.M. was reeds aanwezig met het Whipper- toestel, maar behoefde voor de HD 79 niet op te treden. De bemanning had niets te vrezen. Erger was het echter met een motor sloep, die om verbinding te krijgen tus sen de sleepboot „Stortemelk" en het gestrande schip, was uitgezet. Deze sloep, waarin zich twee mannen bevonden, werd door een stortzee omvergeslagen. Op de „Stortemelk" trachtte men de sloep nog op de takelen, doch de tros brak. Eén der mannen werd opgepikt en gewond aan boord gehaald, de andere was onvindbaar. Men vreesde, dat hij nog in de omgekeerde sloep was. De Reddingboot „De Prins Hendrik", die ook reeds gearriveerd was, zette een sloep uit, waarin drie leden van de bemanning plaats namen. Deze 3 mensen hebben de verongelukte sloep zo dicht mogelijk op het strand gebracht en een zware tros aangevoerd, waarna het personeel van de K.N.Z.H.R.M. probeerde de sloep te doen kantelen. Het was een moeizame en in spannende arbeid, die onder ellendige weersomstandigheden, zoals harde sneeuwbuien en striemende regen moest worden uitgevoerd. Jeeps van politie en „De Mok" hielpen mee en na uren zwoe gen gelukte het eindelijk om de sloep om te keren. Groot was de verslagenheid toen bleek, dat de vermiste, de 62-jarige O. Starrenburg, niet meer in de boot was. De reddingboot keerde toen naar zijn basis terug en 's avonds is ook de sleepboot „Samson" weer naar de thuis haven vertrokken. Ook de ploeg met het Whippertoestel ging weer huiswaarts, daar voor de opvarenden der HD 79 geen enkel gevaar bestond. Het stoffelijk overschot van de moe dige zeeman is nog niet geborgen. Onder de belangstellenden merkten we o.m. burgemeester De Koning en ver schillende bestuursleden van de K.N.Z.H.R.M. op. Maandag heeft men de motorsloep ge borgen. De gehele dag is men bezig ge weest om de sloep, die 9 meter lang en 3,50 meter breed is, in de Westerduinen te krijgen. De fa. Van Boven zal hem vandaar naar Oudeschild vervoeren. Per TESO wordt hij naar Den Helder ge bracht, waar hij op de helling gerepa reerd zal worden. Hij is zwaar be schadigd. De bergingsmaatschappijen Doeksen en Wijsmuller zullen trachten het schip weer vlot te krijgen. LEERLINGEN OP DE PLANKEN Den Hoorn 5 en 6 febr. wordt in „De Waldhoorn" een uitvoering gegeven door de leerlingen van de Jan Drijver-school. Opgevoerd wordt een Oosters stuk „De Zeven Druppels". KLAVERJASDRIVE TEN BATE VAN HET DORPSHUIS Oudeschild Diverse verenigingen hebben toegezegd een avond te zullen or ganiseren, waarvan de opbrengst ten bate van het Dorpshuis komt. Als eerste in de rij organiseert de Klaverjasclub „De Doormars" een drive op 26 januari a.s. Er wordt op een grote deelname gerekend. VRACHTWAGEN ZAT KLEM TEGEN WONING Een grote wagen van de fa. Koopman, Oosterend, kwam zaterdagmiddag schuin op de weg te staan. De wagen kwam uit ten loods in de Waalderstraat te Den Burg. Door de gladheid raakte de achter zijde van de wagen een woning. Het duurde enige tijd voordat het verkeer normaal door kon gaan. Woning en auto liepen geen schade op INGEZONDEN In de Texelse Courant van zaterdag 16 januari j.l. trof mij de vermaning, dat ieder ingezetene zijn eigen paadje schoon moest houden van sneeuw in verband met eventueel ziekenvervoer. Simple comme bonjour. Maar zo eenvoudig is het helaas niet, want om een zieke te vervoeren in zulk bar winterweer, als we verleden donderdag meemaakten, komt nog wel wat anders kijken en daar zullen de dappere mannen van de politie- jeep, die 1 Ht uur lang zwoegden om De Koog te bereiken, waar een zieke op vervoer wachtte, wel over kunnen mee spreken. Neen, de wegen, de .buitenwegen moe ten berijdbaar zijn en blijven. Laat men daar toch zoveel mogelijk voor zorgen door de sneeuwploeg er telkens en tel kens weer langs te jagen. Hoeveel we van die dingen hebben weet ik niet, maar in ieder geval veel te weinig, als men tenminste afgaat op de hoogstens lx per dag, dat men deze nuttige sneeuw schuiver ontmoet. In deze tijd van bijna technische vol maaktheid, nu er ijsbrekers zijn, die hele ijsvelden verschuiven, moet het toch niet voorkomen, dat een dokter bijna zijn pa tiënten niet kan bezoeken of een taxi of ziekenauto niet een zieke kan vervoeren. In de buitendorpen is men wel gewend aan isolatie, gezien de meer dan slechte busverbinding in de winter, maar deze totale isolatie verwekt ergernis en onrust. Waarom niet een sneeuwploeg in reserve, die in een geval van noodzake lijk vervoer gerequireerd kan worden om aan de auto, waarin de zieke vervoerd moet worden vooraf te gaan? Dit is no dig, zeer nodig, nodiger dan vele andere dingen. Er zijn nu eenmaal nog meer wegen op Texel dan die van Den Burg naar de haven. Of moet soms eerst het kalf verdronken zijn? Neen, dit is een toestand, die niet be stendigd mag blijven. A. J. de Wit, Brink 20, De Koog FORUM VAN RAADSLEDEN TE DE COCKSDORP (Vervolg van pagina 1) De hulp is in wording, maar die komt niet van de gemeente, maar van de zijde der ruilverkaveling. De toezegging is gedaan, dat bollenteelt gezien zal worden als industrie. Dit geeft betere mogelijk heden tot bouw aan de weg. De heer Dros is van mening, al noemt hij zich geen specialist, dat het bollen- bedrijf een seizoenbedrijf is en dat de arbeiders in de wintermaanden werkloos zijn. Ook in dit bedrijf komt meer me chanisatie, waardoor niet direct een op lossing ontstaat voor de komende werk loosheid. Maar overigens zal de ruilver kaveling het te verwachten arbeidsover- schot nog enige jaren in bedwang houden. De teeltbewijzen, die dikwijls duur be taald moeten worden, spelen volgens de heer Keijser hier zeker een rol. Hier kunnen wij niets aan doen. Wel wordt er getracht meer bollenteelt mogelijk te maken. De heer Daalder kwam even op het punt: geest en letter. Regeren is vooruit zien. Zeker zal men een vaste lijn moeten trekken. Er kan niet gezegd worden: U wil daar zo bouwen, ga Uw gang. Het werk van de bollenkweker zal zeker ge stimuleerd moeten worden. De bollenspecialist was het niet met de heer Dros eens en wilde nog even naar voren brengen, dat een bollenbedrijf niet alleen een seizoenbedrijf is. Dit ligt aan de opbouw. Zelf werkt de heer De Grave het gehele jaar door met vast personeel. Want ook wintergewassen zijn er. Denk aan de lelies. Wat de mechanisatie in het bollenbedrijf betreft, die zijn er, maar vervangen in hoofdzaak noodzakelijke hulpkrachten. Voorts wees de heer De Grave er op, dat alle gemeentebepalingen voor een ieder ter inzage liggen. Maar er is nog nooit een bollenkweker geweest, die deze heeft bekeken. Dit is toch zeker van belang. Wie is professor Wieger Bruin? Deze volgende vraag werd door het forum lachend ontvangen. De heer Van der Vis meende, dat het een geluk was, dat er iemand is die de plannen voor ons eiland klaar maakt. Anders zouden er zeker verkeerde wijzi gingen uit de bus komen. Alle nieuwe uitbreidingen mogen vaak tegen de opinie van het publiek zijn, toch heb ik persoonlijk veel respect voor het werk van deze professor. Ik voel me altijd erg klein, aldus de heer Daalder, als er in de raad gesproken wordt over een uitbreidingsplan. Ik ben de wijzigingen eens gaan bekijken bij ge meentewerken, en dat kunt U ook doen, maar het duizelde mij. Als wij bezwaren naar voren brengen dan moeten deze ge grond zijn. Bij de heer Dros was het gevoel boven komen, dat deze professor wel eens een beetje te veel gezag heeft. Maar hij is stedebouwkundig en ziet ver vooruit. Het zal in de toekomst moeten blijken of al zijn adviezen juist zijn geweest. Professor Wieger Bruin is in de loop der jaren al wat naar beneden gekomen, zo begon de heer Keijser. Ook ik heb in het begin gedacht dat de gemeente te veel met hem mee trok. Het is een „kost baar" heer en zijn plannen zijn in de meeste gevallen voor ons „te" kostbaar. Maar volgens bepaalde lijnen werken is zeker een goede zaak. Ook de heer De Grave had bezwaren tegen diverse plannen van deze professor. Plannen moeten betaald worden uit een andermans portemonnee, en zijn plannen zijn vrij duur. Maar hierin is de laatste jaren een kentering gekomen. Er bestaat zeker een wisselwerking tussen deze professor en de gemeente. Wij kunnen niet buiten een deskundige. Recreatiegebieden Er wordt ongeschikte grond vastge houden voor agrarische doeleinden. Kan het forum ook zeggen wanneer deze wordt vrijgegeven voor recreatiedoel einden? Nog een vraag die de Cocksdorpers zwaar op de maag ligt. Het is bekend, dat de gemeente een perceel van 10 bun der gekocht heeft voor bevordering van het toerisme. Maar er zijn ook nog an dere delen land, die in handen zijn van particulieren. Deze mogen niet voor dit doel bestemd worden, maar zijn toch on rendabel. Er wordt te veel grond vast gehouden voor de landbouw, aldus de heer Daal der. Ik ben van mening, dat ook een par ticulier een kans moet krijgen. De heer Dros dacht dat er gevaren zijn verbonden aan het te vroeg vrij geven van agrarische grond. Dit brengt specu laties te weeg, die nu waarschijnlijk voorkomen kunnen worden. Deze grond moet in de eerste plaats beschikbaar blijven voor de Texelaars. In de raad hebben wij twee stromin gen gekend, zo sprak de heer Keijser. Eén voor Sociaal Toerisme en één voor particuliere ondernemingen. Sociaal Toerisme lijkt erg mooi, maar iets goeds komt traag tot stand. Ieder jaar moet er wat gebeuren. Als wij het werk van de Nillmij zien, daar is in één klap iets goeds verrezen. De heer Van der Vis tapte uit een an der vaatje. Hij was van mening, dat de Cocksdorpers zelf meer initiatief moeten ontplooien. Het gemeentebestuur heeft grond gekocht en nu ligt daar de moge lijkheid voor De Cocksdorp. Kort en bondig adviseerde spreker de Cocksdor pers tot bouwen over te gaan, voordat er weer een instantie van de vaste wal komt. De gemeente heeft zeker belang bij een welvarend dorp, maar dan moet U de geboden kansen gebruiken. Langs de Molenlaan een tegelpad? Een vraagteken, dat voorlopig wel zal blijven staan. Het forum was dan ook eenstemmig van mening, dat, gezien de financiële zorgen van onze gemeente hier voorlopig niets van zou komen. Zolang de riolering er nog niet is, is voor een tegelpad weinig hoop. Of, zo sprak de heel Daalder, het verkeer moet zodanig zijn, dat uitblijven onverantwoord is. En VERGADERING VAN DE RAAD De gemeenteraad zal dit jaar voor het eerst bijeenkomen op donderdag 28 januari a.s. De agenda vermeldt o.m. verlening van eervol ontslag aan de heer ir. J. F. Kipperman, directeur van gemeente werken in verband met afkeuring. Als zijn opvolger wordt aanbevolen de heer J. Veldstra, thans adjunct-directeur. BRAND OP GESTRANDE KOTTER Dinsdagmorgen om half vier werden de bewoners van De Koog gealarmeerd door de brandsirene. „Brand op De Drie Gebroeders". De 43-jarige schipper Jaap Slot had maandagavond besloten alleen op het schip te overnachten. Hij sliep in de stuurhut toen de brand ontstond. Hij waarschuwde radio Scheveningen, die het aan de politie van De Koog door gaf. Zo kwam de brandweer in actie. Toen de brandweerlieden aan boord kwamen vonden zij de heer Slot in be wusteloze toestand. Een smeulende boel was alles wat er te redden viel. De brand is op nog onverklaarbare wijze ontstaan in het verblijf van de manschappen. Maandagavond had schipper Slot reeds een klein brandje geblust in dit verblijf. Het dek van de kotter was zo warm dat de brandweerlieden er niet op konden lopen. Om zes uur was het gevaar ge weken. Door het hoge water was het zeer moeilijk voor de brandweer bij het schip te komen. Het water kwam tot over de laarzen. EIS EEN MAAND De officier van justitie eiste deze week tegen de gemeentearbeider D. een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Dit in verband met een verdwenen loon zakje van een van zijn collega's. Volgen de week is de uitspraak te Alkmaar. BURENRUZIE V.d. B. werd veroordeeld tot het be talen van tien gulden. B. had namelijk een afrastering verwijderd op een huur pand te Den Burg. De civiele vordering van de verhuurster werd afgewezen. De politierechter was het met het plaatsen van prikkeldraad ook niet hele maal eens. Van der B. heeft nog de tijd om in hoger beroep te gaan. VOORLICHTINGSAVOND VOOR BLOEMBOLLENKWEKERS Vorige week woensdag werd in hotel „De Lindeboom-Texel" een voorlich tingsavond gehouden, georganiseerd door Bloembollencultuur. Aanwezig waren 40 kwekers. Wegens verhindering van de voorzitter werd de vergadering geleid door de heer Van Tatenhoven. Na een kort welkom verkreeg de heer Onderwater als eerste spreker het woord. Op duidelijke wijze zette spreker uiteen hoe de Euromarkt door nauwe economi sche samenwerking gevormd wordt. Voorlopig nemen er 6 staten aan deel. Met als uiteindelijk doel een markt voor alle produkten die de aangesloten staten voortbrengen. Na een behandeling van de voornaamste bepalingen tussen de verdragsstaten lichte spreker het verschil toe tussen de Euromarkt en de Vrijhan delszone. Spreker behandelde hierna de moge lijke gevolgen voor onze bollenbedrijven. Hij zette uiteen dat, hoewel Klein-Euro- pa één markt moet worden, de binnen landse bepalingen van kracht blijven, b.v. de P.D. en alles wat er aan vast zit blijft zeker. De keuringseisen zullen eerder strenger worden dan soepeler. Dit is van het grootste belang voor onze uit voer. Hoewel vrije vestiging in de Euro markt mogelijk wordt, zullen de binnen landse bepalingen en erkenningseisen zeer waarschijnlijk ook van kracht blij ven. Een buitenlander mag zich hier vrij vestigen, maar heeft zich te onderwerpen aan alle bepalingen waaraan ook wij moeten voldoen. Mogelijk zullen deze bepalingen iets bijgeschaafd worden, maar dat zij weggaan, daar is voorlopig nog niet veel kans op. Wat er met het teeltrecht gaat gebeuren weet nog nie mand; waarschijnlijk blijft ook deze ge handhaafd. Van de gelegenheid tot vra gen stellen werd een ruim gebruik ge maakt. In de pauze kwam nog een mededeling van de commissie „werkmethodeverbe tering" ter sprake. Het bestuur had deze cursus gaarne voor maart gehad. Blij kens een ontvangen schrijven kon dit niet, waarna besloten werd deze cursus toch te accepteren op 8 en 9 maart a.s. Hierna verkreeg de heer Koppes het woord, die ons op het hart drukte, dat wij niets mogen nalaten, waarmee wij beschadiging van bollen kunnen voor komen. De bollen moeten rollen en mo gen eigenlijk nooit vallen. Het gereed maken voor verzending zal vanaf het rooien tot het verschepen met de grootst mogelijke zorg moeten gebeuren, anders zullen teleurstellingen wegens afkeuring niet uitblijven. Hierna volgde nog een geanimeerde gedachtenwisseling over het behandelde onderwerp, waarna de vergadering om 11 uur gesloten werd. gezien de toename van het toerisme, zal dit zeker zo worden. Hierop antwoordde de heer De Grave: Als GS zegt: geen riolering, dan betekent dat nog niet dat er ook geen tegelpad komt. Het is altijd het vragen waard. Misschien dat de dorpscommissie dit verzoek tot de raad der gemeente kan richten? Het was bij midernacht toen de heer Monen de leden van het forum dankte voor de wijze waarop zij de vragen had den beantwoord. De heer Van der Vis sprak namens de radasleden en hoopte het volgend jaar nog eens een uitnodiging te ontvangen. Want het is niet alleen voor de vragen stellers, maar ook voor ons een leerzame avond geweest. Voldaan en onvoldaan keerden de be zoekers huiswaarts. Want de huisvrouw, die de vraag over de riolering had ge steld, had misschien een concreter ant woord verwacht? Bij uw CAMERA hoort een (Een Philips flitslampje kost een kwartje) Het één en het ander bij Parkstraat Den Burg TEXELAABTJES 3 regels 0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. Wij geven de hoogste prijs voor lompen, ijzer en metalen. A. v.d. Vis. Wilh.laan 17. tel. 256 Voor al uw vervoer Van Boven's Transport en Taxi-Onderneming. Bestel voor uw bagage een kleine vrachtauto. Billijk tarief. Oudeschild 53, tel. Den Burg 421 of 380 Gevonden 1 donkergrijze herenhandsch. maat 9,5 (nieuw) 1 rood gebreid kinderwantje Tegen adv. kosten terug te krijgen Smidt Warmoesstr. 23 Laat Uw orgel schoonma ken en repareren bij P. Boom, Oudeschild Met grote blijdschap geven wij U kennis van de ge boorte van ons dochtertje Astrid N. Dijt Bakker H Dijt Weststr. 23, Oosterend, Texel, 19 januari I960 Tijdelijk adres: Weverstr. 38, Den Bnrg, Texel Heden overleed zacht en kalm onze innig ge liefde Vader en Groot vader Jan Henkes, in de ouderdom van 86 jaar en 11 maanden. A. Smidt-Henkes Nelly Smidt Texel, 15 januari 1960 De begrafenis heeft inmiddels plaatsge vonden. Het bestuur van de federatie TEXEL van de Partij van de Ar beid geeft met leed wezen kennis van het overlijden van de heer Jan Henkes, voormalig gemeente raadslid. Hij was één der pio niers op Texel voor 't socialistisch ideaal. Zijn arbeid moge ve len ten voorbeeld strekken. Hij ruste in vrede. Texel, 15 januari 1960. Hiermede geven wij U kennis van het onver wachts heengaan van onze hooggeachte pa troon, de heer F. Daalder. Zijn nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. Personeel Texel P. Daalder's Aannemersbedrijf NV. Texel, 14 januari 1960. Tot onze diepe droef heid geven wij kennis van het plotseling overlijden van onze innig geliefde vrouw, moeder en oma Johanna Catharina Remmers, geb. Langeveld in de leeftijd van 72 jaar. H. K. Remmers Erie Remmers M. Roeper-Remmers P. Roeper Anneke Henk Joke Den Burg, Texel, 17 januari 1960, Wilhelminalaan 19. De teraardebestel ling zal plaats vinden op donderdag 21 janu ari a.s. 's namiddags 2 uur op de Algemene Begraafplaats te Den Burg. De Heere heeft in Zijn eeuwige heerlijk heid opgenomen, onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgroot vader Pieter Vlaming, sinds 23 april 1955 weduwnaar van Grietje Vlaming, in de gezegende ouder dom van 87 jaar en 10 maanden. Haarlem: Tr. v.d. Knaap- Vlaming C. v.d. Knaap Oosterend: D. Vlaming-de Vries G. Vlaming E. Vlaming-Riemens IJmuiden: B. Vlaming J. Vlaming-Riemens Oosterend: M. Eelman-Vlaming C. A. Eelman Amsterdam: M. Greep-Vlaming J. Greep N.-Vennep: G. Vlaming IJmuiden: J. Vlaming J. Vlaming-Visser Beverwijk: P. D. Vlaming klein- en achter kleinkinderen. Oosterend, Texel, 15 januari 1960. De begrafenis heeft plaats gehad dinsdag 19 januari j.l. 's na middags 2.30 uur te Oosterend, Texel. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze beste zwager en vriend Nico Schermer H. Bruijn M. N. Bruijn-Rab Den Burg, Texel, 17 januari 1960. Langs deze weg betuig il mijn oprechte dank vooi de grote belangstelling er deelneming bij de ziekte" en het overlijden van mijr lieve man Pieter |an Dijt in 't bijzonder aan Dr Eliaj en de zusters van het Witte Kruis voor hun on vermoeidf hulp K. Dijt-Witt< Den Burg Ni n llE ine al De ondergetekende be"J tutgen hiermede hun opj rechte dank voor de belangstellingondervonderfj bij het overlijden van huif lieve zuster, behuwdzustei en tante Catharina Maria Witte. Fam. Witte Texel, jannari 1960 Lederen wanten Lederen motorcaps enz. enz. Den Burg Tel. 150 Vrijdag 22 januari, in Hotel Texel. Medewet- u kingverleenthet gezelschap-" M v d. Weert uit Bols-- ward met een gevarieerd" programma. Aanvang 8 uur, vrij entree van Kogerstraat 51 naar Huize St Jan C. v. d. Werf Kzni Nog enkele voordelige i leren jassen alleen Ie kwaliteit Rijwielhandel Zegel Den Burg Telef. 151 deze week dik vet gerookl spek 75 ct per 500 gram TE KOOP oen Belgische herderj™' en een klein zwart hondjeïm; Billijke prijs st B. Hutjes, Haven 2, 'las Telefoon 612, Oudesctiildïlek De leden worden herinnerd aan de ledenvergadering op donderdagavond 8 uur in Hotel Texel. Langeveld De Roojj Den Burg - Texel De Cocksdorp en omgeving Voor al uw reparaties kunt U terecht bij C Zuidema, De Cocksdorp 9a, Telefoon 256 Sub depót Shell butagas^ 250 gram cocoskoekjes 59 met 15 punten extra 150 gram v. Melle melange 48 met 10 punten extra 1 pot (jampot) piccalilly 49 met 15 punten extra 1 plak Molda plantenvet 46 met 10 punten extra 1 fles natuurazijn 48 met 15 punten extra 1 pot bramenjam 70 met 10 punten extra Bij 100 gram G oudblad thee 90 ct., 3 zware repeu 35 ct 3 pakken Vitr pudding a 1,5 Itr per pak 69 met 15 punten extra 2 pak California groentesoep 110 met 10 punten extra 4 hele ballen nootmuscaat 75 met 20 punten extra 1 grote bus witte peper 75 met 10 punten extra. 1 groot blik gest gehakt 109 met 10 punten extra 2 rol Stereo beschuit 585 met 15 punten extra 2 kokers anijsblokjes 45 250 gram Janhagel 49 500 gr spliterwten 44 1 reus Omo v. 110 v 90 2 grote v. 128 v. 108 1 fl. Aroma v. 40 v. 35 2 bs soepgr v. 50 v. 43 I fl grocsi v. 95 v. 87 1 blik soepballen 200 gr hakdrop 250 gr tutti frutti 68 49 69 Pé Dé Cor de Jong Fa. Lagerveld .m: Itei lot 'eti 'lui 'la; lee toï

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2