'Q Nog een benzinebron Leerlingen van de Jan Drijverschool op de planken' 'A Den Hoorn Met het Oosters sprookje „De Zeven Druppels" hadden de leerlin gen van de Jan Drijver-school veel suc ces. De zaal van „De Waldhoorn" was vrijdag- en zaterdavond geheel gevuld met belangstellenden. Er is leuk en vlot gespeeld. Er waren natuurlijk wel enkele uitblinkers, maar een ieder heeft prima zijn best gedaan. Bij het veranderen van het toneel tus sen de bedrijven, werd door verschillende jeugdige Hoornder muzikanten op accor deon of mondharmonica voor een vrolijke stemming gezorgd. Nadat Jannie Bakker op haar accor deon enkele openingsnummers had ge speeld, werd het woord gevoerd door de voorzitter van de oudercommissie, de heer W. H. Bakker. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat er zoveel belang stelling bestaat voor de uitvoering van de school. Voor het doek werd door de overige leerlingen van de 5e en 6e klas, die met meespeelden in het sprookje, een proloog opgevoerd, getiteld „De ijsmuts van Prins Karei". Toen het doek openging, kwamen we terecht in de poppenwinkel van de poppendokter Beenschroever (Henk Hin), die samen met zijn knecht Wankelwiek (Hans Lap) een aardig zaakje had. Een meisje, Hipje (Beppie Rodenburg) kwam de winkel in om haar gerepareerde pop te halen. De volgende bezoeker had een heel andere boodschap. Het was Vijg Ben Dadel (Arie de Hoog) grootvizier van zijne majesteit Sultan Broek II van Tur- kabije (Enno Drijver), die namens de Sultan de poppendokter kwam uitnodi gen om enkele poppen te komen brengen voor de dochter van de Sultan, de 17- jarige Prinses Ranja (Anneke Kikkert). De poppendokter en zijn knecht namen dit aan en vertrokken naar het verre land van de Sultan. In het land van de Sultan verliep alles niet even vlot. De drie prachtige poppen, die zij meegenomen hadden voor prinses Ranja, werden door de heks Katana (Ria Rodenburg), die aangezet was door Ali Ben Moorkop, de gewezen Hofpoppen- maker (Martien Commandeur), omgeto verd door 7 druppels in levende grote poppen. Grote ontsteltenis bij de anderen die het later zagen. De heks wordt ge vangen, evenals Ali Ben Moorkop. Het stuk krijgt een happy end, want Wankelwiek, de knecht wordt door de Sultan voor zijn heldhaftig optreden, tot opvolger van de Sultan benoemd en BEJAARDENSOCIËTEIT DEN BURG BESTAAT 5 JAAR Toen vijf jaar geleden het besluit werd genomen om te proberen aan Den Burg een bejaardensociëteit op te richten, vroegen de initiatiefnemers zich af of dit op Texel wel stand zou houden. De praktijk heeft echter bewezen, dat „de soos" werkelijk in een behoefte voor ziet en beslist niet een tijdelijk verschijn sel is. Het bestuur van de soos heeft dan ook gemeend dit eerste lustrum met een ge zellige bijeenkomst te herdenken. Deze wordt gehouden op dinsdagavond 23 februari om 8 uur in „Casino" Het bestuur rekent er op, dat alle leden met hun eventuele echtgenooï(e) aanwe zig zullen zijn. DAMCLUB TEXEL S. v. Heerwaarden-Jo Schoo 20 C. Dijker-Jac. v. Heerwaarden 20 S. v. Heerwaarden-J. Hooijberg 11 W. A. v. Zeijlen-C. v. Heerwaarden 11 A. v.d. Slikke-S. Ros 02 P. Bruijn-Jas Vinke 20 A. Vinke-S. v. Heerwaarden Jzn. 20 Jo Schoo-R. Zijm 20 S. Bakker-C. Vinke 20 Jb. Koorn-Jn. Stam 02 D. v.d. Werf-C. v.d. Werf 0—2 G. Dros-J. A. v. Enst 20 Met 3 punten uit 2 partijen bracht S. v. Heerwaarden zijn score op 55°/o, waar door hij zich weer enigszins herstelde. C. v. Heerwaarden kwam zeer voordelig uit het middenspel, maar miste de beste voortzetting, waardoor W. A. v. Zeijlen remise bereikte. A. v.d. Slikke nam een te dure damslag en de gevolgen bleven niet uit. SHERLOCK SPEURZIN 54. Nu, de ontvangst op zijn bureau viel nog al mee, vond Sherry, 't Was wel vervelend, dat we die Walrus niet kon den inrekenen, had de commissaris ge zegd, maar ja, hij was nu eenmaal weg, trouwens je bent geen vogel, alleen je moet wel onthouden, waar mijn beroem de motor ligt. Dat zou jammer zijn, zie je, van mijn uitvinding. Ik wil er namelijk een paar vleugeltjes aan construeren, dat blijkt nodig te zijn. Dat vertelde Sherry even later in de kantine, toen hij rustig tussen zijn col- legas' zijn avontuur aan het vertellen was. Die ouwe commissaris was toch maar een fijne vent, een groot vat bier had hij laten halen. „Kom aan, boys", riep Slokkie Klaas, die wel van een biertje hield. Eén biertje op de goede vangst en één toast op onze speurder Sherry. Nu, dat viel in goede aarde. Daar ging ie dan. „Proost.... proost Sherry!" Slokkie Klaas ging zowaar een gedicht declameren en hij begon- „Ik zal u allen een gedicht declameren, hetgeen u in de toekomst zal leren, dat al de bandieten er aan moeten geloven, al komt de onder ste steen ook boven. Detective Speurzin is de grote man, van wie ieder nog heel veel leren kan. Daarom gevr „Stop, stop, genoeg hoor!" riepen allen „Jongens, kijk eens de nieuwe editie! Gunst Sherry, wat kijk je kwaad op die foto!" „Laat eens lezen, hm, niet slecht, Speurzin lost in vakantie. Hè, dat is waar ook, uit de weg mannen", riep Sherry en weg was hij, naar zijn kam peerplaats! kreeg toestemming de mooie prinses Ranja tot zijn vrouw te nemen. Verder speelde in dit stuk mee: Miep Comman deur, als Sarabes, hofdame, en ^hoelgeld, koopman (Dikky Drijver). De drie poppen waren Grietje de Graaf, Kees Duinker en Kees Bakker. Lijfwacht was Tonny Bakker. Het stuk bestond uit 4 bedrijven. Achter de schremen heeft Joke Bakker prima werk verricht. De heer M. de Hoog zorgde voor de grimage. Meester Van Wolferen en zijn staf kunnen terugzien op prima geslaagde avonden. INGEZONDEN Den Burg, 8 februari 1960, Geachte Redactie, Gaarne zou ik zien, dat U het onder staande in Uw blad publiceerde als reac tie op hetgeen U betoogde in Uw artikel van zaterdag 6 februari onder de titel: „Laat U Uw leverancier lang wachten?" Tot mijn leedwezen moest ik consia- teren, dat U de zaken in bedoeld artikel wel zeer eenzijdig hebt belicht. U con stateert dat vele Texelaars de verwerpe lijke gewoonte hebben grotere en kleine re artikelen van hun leveranciers te be trekken zonder daarbij zorg te dragen voor directe betaling. Ik ben onmiddel lijk bereid aan te nemen dat zulks ge beurt en ik kan Uw waarschuwend woord in dezen slechts waarderen. Waar over in Uw artikel echter niet wordt ge sproken, is het, zeker niet. minder be langrijke feit, dat verscheidene Texelse winkeliers de door U geschetste situatie willens en wetens in de hand werken. Hoe dikwijls gebeurt het namelijk niet, dat een winkelier directe betaling een voudig afwimpelt met de mededeling: „Dat komt wel goed; ik stuur de reke ning wel!" Vaak moet men dan, ook na herhaald aandringen, maanden wachten, alvorens men in de gelegenheid wordt gesteld zijn schuld te betalen. Voor de klant is een dergelijke situatie minstens even onbehagelijk als het door U be schrevene voor de winkelier is. Wie wil betalen dient daartoe de gelegenheid te krijgen en men moet hem of haar niet verplichten daarmee langer te wachten dan de bedoeling was. Ik kan mij voor stellen dat een leverancier in bepaalde gevallen de kosten van een leverantie of bewezen dienst niet ogenblikkelijk kan vaststellen, omdat nog berekeningen moeten worden gemaakt. Wel dient hij er dan zorg voor te dragen, dat zulks na verloop van enkele dagen is gebeurd en dat de klant direct daarop de rekening wordt aangeboden. Ik ben mij ervan bewust dat dit ver wijt niet de gehele Texelse middenstand geldt, evenmin als Uw verwijt de gehele Texelse consumentenkring aangaat. Toch meen ik dat het zojuist vastgestelde evenzeer onder de aandacht dient te wor den gebracht als hetgeen U vaststelde in Uw artikel van zaterdag. Naar mijn be scheiden mening heeft de Texelse mid denstand namelijk geen recht van kla gen over het onder de bevolking uit staande bedrag van 2.000.000,alvo rens degenen die willen betalen hiertoe onmiddellijk na het ontstaan van hun schuld in de gelegenheid worden gesteld. Met vriendelijke dank voor de plaats ruimte, J. Reinders, Binnenburg 15, Den Burg. HERVORMD JEUGDCENTRUM TE OOSTEREND Tijdens de laatste Raadsvergadering is aan mevrouw D. Vlaming-de Vries bouw terrein verkocht te Den Burg. Wat gaat er met het bekende pension „Ons Nestje" gebeuren, waar Tante Dit jaren lang de gasten heeft ontvangen? Het pand is aangekocht door de Ker- keraad van de Hervormde Gemeente Oosterend. De bedoeling is dat het ge bouw in het seizoen als pension wordt geexploiteerd en in de winter voorname lijk voor het kerkewerk wordt gebruikt. De eigenaar heeft besloten aan het huidige gebouw een serre te bouwen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 7 februari 1960 Gevonden te Den Burg: motorbril; oude bruine jongensportemonnee met 10 cent en bonnen; zwarte alpinomuts; rood-geel gebreide wollen want; grijze jongenswant. met roodgebreid polsstuk; zwarte vulpen merk Luxor met goud kleurige dop; paar bruine herenhand schoenen. Verloren te Den Burg: pakje „Lego"; groene wollen want; lichtbruine lederen dameshandschoen (bewerkt leder); zwar te portemonnee inh. foto en wat klein geld. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdageD van 16.00 tot 18.00 uur. HERV. GEMEENTE DEN BURG A.s. vrijdag n.m. 8 uur praatkring van de jonge lidmaten in de pastorie. TWEEDE PAASDAG WANDELTOCHT Voor de derde maal zal dit jaar de „Texel-tocht" worden gehouden. V.V.V. Texel en de wandelsportvereniging „De Duinkanters", Den Helder, hebben de tocht vastgesteld op tweede paasdag, 18 april a.s. ,,'T AMATEURTJE" VOOR HET VOETLICHT Voor de tweede maal in dit winter seizoen zal de Waalder toneelvereniging ,,'t Amateurtje" een uitvoering geven in het Dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal. Zowel op zaterdagavond 13 februari als op 20 februari wordt gespeeld het spel van de zeekant „Maaike", geschre ven door Rosita Peters. Alleen op 20 februari wordt de avond besloten met bal. (Zie verder advertentie). PRAATAVOND VERENIGING OUDLEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL Vrijdagavond wordt in de landbouw school een praatavond gehouden. Op uit nodiging van de Vereniging van Oudleer lingen zal de heer V.d. Wal spreken over „Theecultuur in Indonesië". De heer Van der Wal is op een der plantages in Indo nesië werkzaam geweest. JEUGD ORGANISEERT RUILBEURS Het was zaterdagmiddag druk in de „Paardestal" aan de Hollewal. De Ver kenners van de St. Jeroengroep hadden op eigen initiatief een ruilbeurs georga niseerd. Er zijn heel wat sparende en garende jongens en meisjes verschenen. Vooral de suikerzakjes waren ruim ver tegenwoordigd. Nauwelijks minder de postzegels, sigarenbandjes en lucifers merken. Bij de ingang werden de namen geno teerd van de ruillustigen. Om de drie weken zal men deze beurs gaan houden Wij vinden dit een prachtig besluit. LANDBOUW JONGERENDAG OP TEXEL Dit jaar wordt de Provinciale Land- bouwjongerendag op Texel gehouden. 18 mei hoopt de afdeling Texel ongeveer 200 jongeren welkom te heten. Het pro gramma, dat 's morgens om 10 uur be gint, zal tot laat in de avond doorgaan. De bezoekers van de Vastewal zullen met een extra boot weer huiswaarts kunnen keren. De gasten zullen in de middaguren een rondrit over ons eiland maken. OUDERAVOND O.L. SCHOOL OOSTEREND Voor deze avond was de belangstelling goed, zodat de voorzitster, mevr T. Witte-Kager met voldoening allen har- lelijk welkom heet en gezien het uitge breide programma snel de secretaresse het woord geeft voor notulen en jaar verslag. Aan de hand van de notulen geeft het hoofd, de heer Van der Snoek nog enige toelichting op repetitielessen, het toezicht houden op de overblijvers en het werk van de S.O.O.S.-leden, waarbij nog een tekort aan timmerlui blijkt te zijn voor het opknappen van de school- zolder. De penningmeester, de heer H. Schraag, laat een gunstig geluid horen, want er is nog een saldo van 147,33. Het hoofd der school heeft vervolgens verschillende mededelingen omtrent schoolreis of kamperen voor beide hoog ste klassen; de schooltandartsverzorging; een opwekking de muziekschool te be zoeken. Tevens wordt een overzicht gegeven over het aanschaffen van leer middelen etc. en de grote kosten welke hieraan verbonden zijn. Aan de hand hiervan werd gevraagd er op toe te zien, dat de leerlingen het materiaal van de school met eerbied zullen behandelen. De pauze werd benut voor een kopje thee en het bezichtigen van het werk der kinderen, waarvan een goed gebruik werd gemaakt. Na de pauze volgde, door het aftreden van mevr. Mantje, het kiezen van een nieuw bestuurslid. Hier werd met grote meerderheid de heer P. Roozendaal ge kozen. De voorzitster dankte hierna mevr. Mantje voor hetgeen zij in het be stuur heeft gedaan, terwijl een klein presentje werd aangeboden. Om een juiste mening te ver krijgen voor schoolreis of kamperen, volgden verschillende suggesties, zodat besloten werd de betreffende ouders te zijner tijd door een schrijven te laten beslissen. Na de rondvraag, welke geen directe bijzonderheden naar voren bracht, werd, gezien het al ver gevorderde uur, de film van het programma geschrapt en dankte de voorzitster de aanwezigen voor de belangstelling en de aangename en genoeglijke avond met een tot ziens. Maandagavond snoven de bewoners van de Prof. Keesomlaan te Den Burg angstig een ongebruikelijke lucht op: benzine. Nu is er niet in iedere woning benzine aanwezig, dus moest men de oor zaak ergens anders gaan zoeken. Deze damp bleek uit het gemeente- riool afkomstig. Het was zelfs zó erg dat enkele bewoners hun oliekachel hebben uitgedraaid om brandgevaar te voorko- ,,'T KOMT BEST VOOR ELKAAR" De Plattelandsvrouwen zullen in sa menwerking met het Dameskoor van de heer Visser op donderdag 18 februari a.s. een revue opvoeren. De titel ,,'t Komt test voor elkaar" is niet zomaar wat. Het is ook een wens van de dames. Het doel is namelijk de leden van het Koninklijk Texels Fanfarecorps van een costuum te voorzien. Tot nu toe bestaat dit uniform uit een baret en een overhemd. Maar ge zien de grilligheid van de natuur is dit costuum niet voldoende om in ieder jaar getij voor de dag te komen. Getracht zal worden de mannen verder aan te kleden. Tijdens de pauze wordt er een verloting op touw gezet, die klinkt als een klok. Waar U een plaatskaart kan bemachtigen kunt U lezen in een advertentie. GEEN PARKEERGELEGENHEID MEER De kleine parkeergelegenheid, die op de Stenenplaats aanwezig is, komt te vervallen, Gemeentewerken heeft er een trottoirband geplaatst en zal er een be planting aanbrengen. BOUWVERGUNNINGEN In januari werden de volgende ver gunningen verstrekt: N. Dros, Harke- buurt, bouw dakkapel; J. Visser en P. v.d. Vondel, Den Burg. bouw kamp huisje; G. P. Plaatsman, O 84, uitbrei ding kippenhok. PRIJSVRAAG „MARIE 51" GESLOTEN De prijsvraag voor rundveehouders, waarvan het aantal inzendingen tot op het laatste moment zeer hoog was en waarbij aan de hand van de bekende melklijsten moest worden geraden welke de produktie van de koe „Marie 51" van het proefbedrijf Delfland zou zijn, is met ingang van 2 febrari afgesloten. Er wor den geen nieuwe inzendingen meer ge accepteerd. Op 23 februari zal „Marie 51" worden drooggezet. Aan de hand van de cijfers van de produktiecontrole zal de jury, waarin de Rijkszuivelconsulent Ir. Schooder zitting heeft aan het werk moe ten om vast te stellen wie de beste kijk heeft gehad op de prestaties van „Marie 51". BOERDERIJBRANDEN IN DECEMBER In de maand december 1959 zijn 19 boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar bescha digd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen, één in Friesland; één in Overijssel; zeven in Gelderland; twee in Utrecht; één in Zeeland en vier in Noord- Brabant. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op ƒ755.240. Drie van deze branden werden veroor zaakt door hitteuitstraling verwarmings- c.q. gloeilamp; één door achteloosheid met rookgerei; drie door defecte schoor steen; één in brand geraken van land- bouwtractor; één door solderen water leiding; drie door spelen met vuur; één door kortsluiting, terwijl in zes gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 5 paarden, 32 koeien, 263 varkens en 173 stuks pluimvee om. BRIDGEN Uitslag competitiewedstrijd van 3 februari: A.: 1. Backer-Kellner 62.50% 2. Echtpaar v.d. Heerik 56.94% 3l/z. Blom-Bruin 54.86% 3V2. Gebr. Van Sambeek 54.86% 5. mevr. Wonder-Stolk 49.31% 6. mevr. Kooijman-Wessels 47.22% 7. Echtpaar Jouwersma 44.44% 8. Dam-Dros 42.36% 9. Mantje-Veenema 37.50% B.: 1, dames Hattuma-v. Heerwaarden 61.46% 2V2. Bakker-Huizinga 56.25% 2J/t. Roeper-v.d. Werf 56.25% 4. v. Heerwaarden-de Vries 48.96% 5. mevr. Keijser-Brücher 45.83% 6. Bos-Grootjen 44.79% 7. dames Baars-Brücher 36.46% Volgende drive woensdag 17 februari. men. Het aansteken van een lucifer had ernstige gevolgen kunnen hebben. Gemeentewerken heeft direct een on derzoek ingesteld naar deze vreemde af wijking. De oorzaak van dit geval is, dat er bij een autogarage op het Schilderend een tank langdurig heeft staan over lopen. De benzine is in het riool terecht gekomen en veroorzaakte deze onprettige gevolgen. Een slagerij op de Groeneplaats had hier zelfs hinder van, zodat het vee, dat juist was geslacht, ijlings elders werd op geborgen. De brandweer is ook gisteren in touw geweest om het riool weer schoon te krijgen. Met water uit de vijver en met hulp van de waterleiding heeft men ge tracht het riool te zuiveren. Deze zeer onvoorzichtige werkwijze heeft gelukkig geen ernstige gevolgen gehad, maar toch is meer oplettendheid zeker gewenst. Het was bijna ondoenlijk om in de scholen, die in de onmiddellijke nabijheid staan normaal les te geven. NAAR PERZIË Donderdagavond 11 februari, hoopt mejuffrouw Dr. Andreas in de Doopsgez. kerk te De Koog een ontwikkelings avond te verzorgen voor de Oranjever eniging. Zij zal dan vertellen over haar reis naar Perzië. Reeds meerdere malen verzorgde zij een avond voor de Oranje vereniging en wie zich haar laatste lezing ever Joego-Slavië herinnert, zal zeker verlangend zijn haar ook nu weer te horen. De prettige wijze waarop zij over haar reizen vertelt, weet iedere toehoor der te boeien. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 8 februari 1960: 10 nuchtere kalveren 5090; 24 biggen 3042; 10 schapen 90100; 15 lammeren 50—72. FILMNIEUWS: Deze week een uitgebreid programma in Texels Bioscooptheater. Zaterdagavond: een kerel uit een stuk BURT LANCASTER ALS THE KENTUCKIAN De geschiedenis speelt zich af om streeks 1820. Grote Eli Wakefield (Burt Lancaster) en zijn moederloze zoon Klei ne Eli (Donald MacDonald) verlaten Kentucky om naar het Westen te trek ken, naar het onontgonnen Texas, waar nog ruimte is om vrij te ademen. The Kentuckian is het verhaal van een pio nier en werd verfilmd naar de roman „The Gabriel Horn" van Felix Holt. Het waren deze pioniers, die de grondslag legden voor het Amerika van vandaag. Een film striemend als een zweepslag. Zondagmiddag een speciale kinder voorstelling. Korte prenten en aardige tekenfilms zullen voor de jeugd worden vertoond. „IK WIL LEVEN" is de film die zondag- en maandagavond wordt gedraaid. Het meedogenloze verhaal van de film is een waar verhaal. Een geschiedenis, die de hele wereld zou moeten horen en zien. Wat zou de film voor zin hebben, als hij ons niet van aangezicht tot aange zicht brengt met de dingen die in onze wereld gebeuren? Deze film laat ons zo'n hedendaagse werkelijkheid zien. De dag zal komen, dat deze dingen ons zul len toeschijnen te dateren uit prehisto rische tijden en ons even onwaarschijn lijk zullen voorkomen, als thans het ver branden van heksen of het afhakken van de hand van een dief in de middel eeuwen. Die trap van beschaving ligt weliswaar nog in een verre toekomst, maar deze film zal er toe bijdragen, die toekomst naderbij te brengen. De toegang is slechts toegankelijk voor personen boven 18 jaar. Eén hoofdrol is er in deze film: Susan Hayward vertolkt door Barbara Graham. Zij doet dit met een rijpheid, een harde gevoeligheid, welke alle nuanceringen in het karakter van deze soms tartende, dikwijls levenslustige en eigenlijk altijd in ellende levende vrouw weergeeft. Een grootse vertolking in een grootse film. Wereldnieuws O.a.: Prins Bernhard terug van de An tillen, ontvangst en persconferentie op Schiphol; Turnsters trainen in Rotterdam voor Olympische Spelen; Tuindorp Oost- zaan weer droog, balans van de schade; terugkeer der bewoners. Nederlands nieuws O.a.: Verzet tegen De Gaulle in Alge rije; Boomplantdag in Jordanië; De Raad van Europa veroordeelt de rassenhaat; IJsbrekers op de Donau; Stormschade in de haven van Kiel; Vulkaanuitbarstingen op Hawaii; De Rallye van Monte Carlo.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2