Cjroen '/warL-Jexels in het harL, t Amateurtje had succes met Maaike Bi nnenkort aaar De Koog Onze Fotohoek Hartelijk dank WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7431 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Zaterdag heeft toneelvereniging ,,'t Amateurtje" voor de tweede maal een goede opvoering gegeven van het toneel spel „Maaike". De uitvoeringen werden gegeven in het dorpshuis „De Wielewaal", een gebouw dat beschikt over een keurig toneel, waar de amateurs zich naar hartelust kunnen weren. Dat hebben ze ook terdege ge daan! Het stuk „Maaike", van Rosita Peters, heeft een hedendaagse inhoud. Het speelt aan de zeekant; verschillende schepen zijn in de omgeving reeds door verraderlijke grondzeeën overvallen. Garm Paap, inwoner van het dorp, is een van de zwaar beproefde schippers. Met één slag verloor hij zijn vrouw en doch ter. Met zijn zoon Koos is hij bij zijn moeder ingetrokken. Grootmoeder Paap is een lief oud vrouwtje, dat in het dorp bekend staat als een gastvrij moedertje. Door die gastvrijheid is er ook een pleeg dochter in huis. Maaike werd als kleuter gered door Garm Paap en sinds die tijd verblijft ze in het huis van grootmoe. Jaren gaan voorbij, maar Garm Paap kan het verlies van zijn vrouw maar niet ver geten. Drank belemmert zijn doorzet tingsvermogen om weer aan te pakken en een nieuwe schuit aan te schaffen. Totdat er op een stormachtige avond een schip vergaat en de enige overlevende bij Grootmoe Paap in huis komt. Sjoerd Feitsema voer als enige Hollander op een Noorse schuit. Het is deze Sjoerd, die Garm Paap weer op de been helpt. Sjoerd zorgt voor een nieuwe schuit en alles is weer bijna het oude als de zoon des huizes roet in het eten gooit. Zijn vader wilde niet dat hij naar zee zou gaan. Dit heeft kwaad bloed gezet bij zoonlief en als de nieuwe schuit bijna gereed is jaagt hij de brand er in. Hierbij aangemoedigd door zijn oom, Leendert Paap, die reder is in het dorp en op minder prettige voet leeft met zijn broer. Maar alles keert ten goede. Het was jammer, dat dit eigenlijk in het eerste bedrijf al was te zien. Maar de spelers en speelsters hebben zich terdege ge weerd. Vooral de hoofdrollen waren in goede handen. Garm Paap, A. Kager, heeft zich een schipper getoond met echt zeemansbloed en.toneelervaring. Zijn rechterhand op de planken was Maaike, mevr. J. Reij-Schoenmaker, door haar levendig spel kreeg de inhoud een goede vertolking. Al was grootmoeder Paap, mevr. N. Plaatsman-v.d. Slikke, oud en der dagen zat, haar spel was tot in de Tips voor Texelse Foto-amateurs WINTER ZONDER SNEEUW In ons land met zijn kwakkelwinters en depressies valt de sneeuw meestal in januari of februari en ook dén is het iets bijzonders als er een dik pak gedurende enige tijd blijft liggen. Hoewel de recht geaarde amateurfotograaf een voorliefde voor sneeuwfoto's heeft, is toch een sneeuwloze tijd rijk aan motieven. Dat lijkt wat vreemd, immers er zijn slechts kale bomen, grijze luchten boven een volkomen verstild landschap, kortom de doodsheid van een op de lente wachtende natuur. Maar juist die vreemde stilte is zo rijk aan een echt Hollandse winter sfeer, en het is mogelijk om met onze camera niet alleen de dingen maar ook een abstract begrip als „sfeer" vast te leggen. Stelt U zich voor: Een foto ge nomen aan het water water maakt alles nog eens extra koud met op de voorgrond een stuk of wat, dode riethal men, die de dominerende voorgrond vor men. De achtergrond, de horizon dus, mag gerust een beetje onscherp worden, dat accentueert de neveligheid. Zorg in dat geval voor een laag camerastandpunt kikvorsperspectief heet dat en zorg ook voor een niet al te trage film wan neer U een eenvoudige camera bezit. Onder eenvoudige camera verstaan we toestellen als Agfa Clack, Gevabox, Kodok Brownie box etc. Deze toestellen hebben geen lichtsterke lens en moeten dus gevuld worden met een snelle film. Het hoeft helemaal niet zonnig te zijn. Is er wel zon, dan kan men daar gebruik van maken en deze laten schitteren in het waterDat wordt dan een tegen- lichtopname maar daar praten we een volgende keer wel eens over. Een foto, zoals we hierboven schilderen, kan b.v. gemaakt worden bij de Rogsloot of Mo- lenkil. Desnoods de vijver in Plan Zuid of de kerkhofgracht. Een met zorg ge maakte foto is niet alleen aantrekkelijk voor de maker maar ook voor ieder, die hem ziet. Ook de grauwste wintertijd heeft fotografisch gezien een grote beko ring. Wie ziet en waardeertfoto grafeert!! puntjes. Kostelijk was het moment toen zij haar koekje zo heerlijk zat te soppen. Het valt ook niet mee zonder tanden. Sjoerd Feitsema, die vier jaar geleden het ouderlijk huis was uitgelopen omdat zijn vader hertrouwde en sindsdien de naam van zijn moeder had aangenomen. In feite was het Sjoerd Bonselaar, zoon van een rijke scheepsbouwer, die met geld van zijn vader Garm Paap heeft ge holpen. Sjoerd, M. Reij, kwam vooral in het tweede bedrijf goed los. Koos Paap, K. du Porto, kon niet geheel op dreef komen, wat kort in zijn spel en zo nu en dan teveel aan ons eiland verknocht. Gretha den Duik, mevr. A. Keijser- Zegel, was de verleidster van Garm Paap, die met Dries Schelvis, J. Verijzer, als oude zeeman, het geheel wat opvro lijkte. Verder verschenen op het toneel de heer en mevrouw Albers-Zonneveld, de vader en tweede moeder van Sjoerd, de heer K. Zoetelief als oom Leendert. Ineke Betsema was de debutante van de avond, als minnares van Koos had zij geen gemakkelijke rol. De heer P. Ba ke iaar als de vader van Henny maakte het stuk compleet. De regie was in handen van de heer W. Albert, terwijl de grime werd ver zorgd door mevrouw Beumkes, P.H. Polder. ,,'t Amateurtje" heeft al versqhillende opvoeringen gegeven. Ook „Maaike" heeft weer bewezen dat met vereende krachten ook in een kleinere gemeen schap wat te bereiken is. De tweede uitvoering werd besloten met een zeer gezellig bal, waarbij de uitstekende muziek werd verzorgd door het trio Dijkstra, Kok, mej. van den Berg. Binnenkort zal dit gezelschap voor S.V. De Koog dit toneelstuk in De Koog opvoeren. MESTEENDEN-COMBINATIE Op Texel is onlangs de „Meco" opge richt, een mesteendencombinatie, waarin samenwerken de coöperatieve pluimvee teeltvereniging, de Centrale Coöperatie van de LTB afd. Texel en de Coöp. Aan koopverenging Texel. Voor het slachten van de mesteenden en de kuikens heeft een particuliere slachter zich op Texel gevestigd en wel te Oudeschild. Hij zal tevens de export van de geslachte dieren verzorgen. Met het werk is men op 26 januari begonnen. De leden van de com binatie hebben zich verplicht een jaar lang om de 4 weken een vastgesteld aan tal dieren te leveren aan het slachtbe- drijf. Eventueel zal ook het slachten van kippen ter hand worden genomen. Het gaat hier in hoofdzaak om Peking- eenden, die in 8 weken een gewicht van 5 pond kunnen halen, zelfs nog hoger. Het is de bedoeling om de dieren ma chinaal te plukken en in te vriezen. In bevroren toestand worden de eenden ook geëxporteerd, in grote koelauto's. Als de proef slaagt zullen honderdduizenden eenden jaarlijks kunnen worden gefokt. Daar een slachtrijpe eend 7 kg. voer ge bruikt hebben de voederhandelaren ook belang bij het slagen van de onderne ming. EEN AUTO VERMIST Verveelden de Waalder jongens zich j.l. vrijdagavond? Op de stoep bij een van hen ontstond althans een „prachtig" plan. Dat moest gebeuren. De voorpret was in ieder geval groot. Ze slopen, profiterend van de schaarse verlichting op De Waal, door de Dorps straat naar de tuin van de heer B. Daar stond n.l. 'n auto geparkeerd, 'n pas aan geschafte, de trots van vader B. Met ver eende krachten werd de wagen zachtjes, zodat het gezin B., gezellig in de huis kamer om de tafel verenigd, er niets van hoorde, de tuin in geduwd. Het stuur werd linksom gedraaid en daar ging het de Dorpsstraat door! Een pret dat de jongens hadden! Enige gloppen verder werd de wagen geparkeerd. Moest men nu de volgende dag af wachten? Nee, dat ging niet. Dan zou men niet getuige zijn van de reacties van de eigenaar. Eén der „heren" ging dus naar de achterdeur van het huis van de familie B. en riep het vertrouwelijk, Texelse: „Vollek!" Daarna snel weg. De heer B., die aan de deur verscheen constateerde, dat daar niemand stond. „Vreemd, ik hoorde toch iemand?" Nog eens even rondgekeken en„Mijn auto is weg!" Direct dacht hij, zelf ook jong geweest, aan een kwajongensstreek. Er achteraan gaan? Welnee. Een telefoontje naar Den i Burg en al spoedig verscheen een dienaar van de heilige Hermandad. Voor deze was het uiteraard een klein kunstje om met degelijke speurzin het vermiste voertuig op te sporen. De wagen werd onder deskundige leiding van de eige naar wederom teruggereden. Enigszins beteuterd dropen de knapen af: ze hadden uiteindelijk een andere reactie verwacht! BADHUIS „WITTE KRUIS" Het gemidddelde aantal bezoekers, dat wekelijks op donderdag van het badhuis gebruik maakt, is van dien aard, dat deze zonder het minste bezwaar van lang te moeten wachten, van deze inrichting gebruik kunnen maken op de daarop volgende vrijdag of zaterdag. In verband hiermede heeft het dag. bestuur van het Witte Kruis besloten met ingang van DEZE week het badhuis voortaan alleen open te stellen op de vrijdag en de zaterdag van elke week op de daarvoor bekende uren. Vanaf deze week is derhalve het badhuis der donderdags gesloten. Hartelijk dank voor de gaven die al zo vlug zijn binnengekomen voor het geschenk Jeugdherberg „Panorama". De eerste reactie van het plaatselijk bestuur is ge weest: „Gelukkig, er is belang stelling bij de Texelse bevolking". Maar we willen U gerust ver klappen: wij zijn er nog niet. On getwijfeld zullen ook voor ons de laatste loodjes het zwaarst zijn. Maar met vertrouwen zijn wij de tweede week van de actie inge gaan. Hopende dat, indien U Uw bijdrage nog niet heeft geleverd, dit de komende dagen zult doen. Duizenden jongeren zullen U dankbaar zijn voor Uw gift. U weet het nu toch.... de jeugd herberg is een landelijke instel ling, die geen winst beoogt, maar een ieder in staat stelt de vakan tie prettig en bereikbaar in een „goed tehuis" door te brengen. Uw bijdrage kunt U storten op de rekening van de plaatselijke jeugdherberg bij de Coöp. Boe renleenbank; op giro 652 ten name van N.V. v.h. Langeveld de Rooij, met vermelding jubi- leumgave Jeugdherberg, of, als U dit nog gemakkelijker vindt, de deur van de penningmeester, Schilderend 111, staat óók open voor Uw gift. Tekent U voor ƒ1,— op de lijst dan wordt Uw naam vermeld op een miniatuur steen tje, dat in het gebouw zal worden aangbracht en dat als een blijven de herinnering wordt bewaard. Onze dank! Plaatselijk bestuur „Panorama" Ons motto: „Elk gezin één gulden" VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID AFD. DEN BURG Voorzitter A. J. Eelman opende de bijeenkomst. Hij deelde mee, dat de heer Roemers door ziekte verhinderd was en dat de spreker zou zijn de heer Van Lier, lid van de Kath. Werkgemeenschap van de P. v.d. A. en lid van de Tweede Kamer. De heer Van Lier begon met te zeggen dat regeren is kiezen. Maar deze regering houdt er een merkwaardige stelregel op na, n.l. eerst kiezen, dan terugkrabbelen en soms helemaal niet kiezen. Geen wonder, dat niet alleen de P. v.d. A. als oppositiepartij, maar ook de mede standers van dc regering geen goed woord voor de regeringsploeg overheb ben. Alleen de wens van de Christelijke partijen en de V.V.D. om de P. v.d.'A. buiten de regering te houden voorkomt dat het wrakke bouwsel niet in elkaar valt. Mr. Burger heeft dan ook terecht de onbekwaamheid van dit kabinet fel gehekeld. Tilanus b.v. heeft gezegd: „Waarom doet de regering toch steeds dingen die psychologisch verkeerd zijn en maar spanningen veroorzaken". En prof. Duynstee zei, dat de regeringspar tijen eerst maar eens moeten zorgen voor candidaten die bekwaam genoeg waren om minister te worden, terwijl er dan ook nog voldoende bekwame kamerleden overbleven. Volgens prof. Duynstee, geen vriend van de P. v.d. A., voldeed alleen deze partij aan deze eisen. Prof De Quay heeft gezegd, wacht op onze daden, want een program was er niet en afspraken waren niet gemaakt. We wachten nu al bijna een jaar maar er is nog steeds niets gebeurd. Het is alleen bij woorden gebleven. De heer Van Lier somde een aantal gevallen op die het misnoegen van de Kamer hadden opgewekt. O.a. overheve ling van een deel van Sociale Zaken naar het dep. van Maatschappelijk Werk. Iedereen tegen. Motie van P. v.d. A. af gestemd, maar voornemen niet ten uit voer gebracht. Huurverhoging met looncompensatie was een dringende eis per 1 jan. 1960. De huiseigenaren konden niet langer wach ten. De Kamer wilde zowel huurverho ging als loonsverhoging per 1 april en de regering haalde bakzeil. De P. v.d. A. wilde de geleide loon- SPELEN VOOR EEN VLUCHTELING II Wanneer U zich voorbereidt voor de a.s. opnamen van uw stem en kunst door de N.V. Intrass, gramofoonplaten, gun dan, voor uw roem op zwarte schijven uitvliegt naar de vier windstreken, Texel uw debuut. Het zal ons een eer zijn en altijd blijven u als eerste gehoord en ge prezen te hebben Geef u dus op voor dé muziekwedstrijd ten bate van de vluchtelingen, waarover u in de Texelse Courant van vorige week woensdag kon lezen. Het kan nog. Doe het nu. Bij P. v.d. Berg, Pieter van Cuyckstraat 12, tel. 253. EVANGELISATIEAVOND Morgenavond organiseert de Evange lisatie-commissie van Den Burg weder om een bijeenkomst. Ditmaal zal de heer Anne van der Bijl als spreker aanwezig zijn. De avond wordt gehouden in de kleine zaal van Eben Haëzer in de Julianastraat, Den Burg. ACHT WONINGEN VOOR TEXEL Begrijpelijk is burgemeester De Ko ning niet erg tevreden met de toeken ning met het Provinciaal bestuur: acht woningen voor 1960. Dit is één woning meer dan vorig jaar. Gezien het aantal woningbezoekenden (100) is dit ook zeer betreurenswaardig. Dan zwijgen we nog maar over die woningen die allang moes ten zijn verdwenen omdat het krotten zijn. Het woningtekort zal dus ook dit jaar nog niet worden opgelost. VERKEERSCURSUS DEN BURG De tweede lesavond vindt plaats op woensdag 24 febr., heden, aanvang 8 uur, in de Aula van de Dr. J. P. Thijsseschool. Ook indien U zich op de eerste cursus avond niet heeft kunnen opgeven, be staat nog gelegenheid zich als cursist te laten inschrijven. Dit kan in de aula geschieden; het cursusgeld voor de ge hele cursus bedraagt 5, De volgende avonden worden gehou den op 2, 9, 16, 23 en 30 maart a.s. Afd. Texel Vereniging voor Veilig Verkeer. politiek handhaven en vroeg verleden jaar 4°/o. Maar de anderen gaven de voorkeur aan de vrijere loonvorming. De „metaal" begon, maar toen de loonsver hoging daar te hoog was naar de zin van de regering, greep ze in en maakte nieu we richtlijnen. Suurhoff hield daarover een interpellatie. Alle regeringspartijen waren tegen. En nu komt het toch op een loonronde neer waarbij naar 6°/o ge streefd wordt. Alleen moet men beden ken, dat de prijzen intussen met 3V*°/o zijn gestegen. En waarschijnlijk een gro ter aantal mensen dat helemaal niet of te laat profiteert, b.v. gepensionneerden, rentetrekkers enz. Met de landarbeiders was het weer anders. Ze zouden niet meer dan 4°/o mogen hebben. Een grotere productiestijging zou voor subsidieveria ging gebruikt worden. Onder druk is de regering weer omgezwaaid. Ambtenaren 3%, onder druk 5°/o. Maar wat gebeurt er met de gepensioneerde ambtenaren. Blij ven die in de kou. Merkwaardig was nog de houding van de V.V.D.-minister Toxopeus. Toen bij de invoering van de A.O.W. de aanpassing van de pensioenen werd ingevoerd, vond de WD dit onge hoord. Het eerste voorstel van de WD- minister was om de pensioenen aan te passen aan de Alg. Wed.- en Wezenwet. Een motie Burger om de invoering van de Alg. Wed.- en Wezenwet 1 oktober i te voeren, werd verworpen, maar de datum werd later toch op 1 oktober gesteld. WD-minister Van den Brink wilde de gewezen dienstplichtigen die in Indonesië hadden gediend inlijven bij de B.B. Een motie Wierda om dit te ver hinderen werd verworpen, maar later grotendeels uitgevoerd. Min. Van Rooy wilde een douceurtje geven aan de mensen met de hoge inko mens. De belasting moest nodig verlaagd worden. Hiervoor moest de ziekenfonds premie voor de bejaarden worden ver hoogd. De premie A.O.W. moest de helft van de lasten ad. 30 miljoen opbrengen. Veel tegenstand, ook van de S.E.R. Het zal wel niet doorgaan. Dezelfde minister wilde als men werkloos werd een wacht tijd invoeren voor de aanvullende wer ken. Sterke tegenstand en ingetrokken. Lauwerszee Als de storm niet bijtijds was afge zwakt zou in het Noorden hetzelfde zijn gebeurd als in Zeeland. Het voorlaatste Kabinet Drees nam reeds de beslissing tot inpoldering maar de bestedingsbeperking kwam er tussen. De conjunctuur is nu goed, maar minister Korthals bestu deert en wacht. Hij heeft 3 provincies tegen zich en de meerderheid van de Kamer en zal ook wel weer zwichten. Een droevig beeld van gebrek aan re geerkracht. En er staat nog het een en ander te vuur: de toto, de commerciële televisie, de algemene kinderbijslagwet; allemaal zaken waarover het kabinet niet eens gezind is, om maar niet te spreken van de „Mammoetwet", de lofwaardige po- Het is zonder meer een verheugend verschijnsel, dat de animo voor Texel voor het komende seizoen „zeer willig" is, om maar eens een beursterm te ge bruiken. Het gevolg is uiteraard, dat er in de verhurende sector stellig al sprake is van een zekere verzadigdheid, zeker wat be treft de topmaanden. Wil de V.V.V. bemiddeling kunnen verlenen om de resterende mogelijkhe den te kunnen vullen, dan is het abso luut noodzakelijk dat de bezettingslijst zo goed mogelijk wordt bijgehouden. Alle medewerkers van de V.V.V. zijn het afgelopen weekeinde korter of langer bezig geweest zoekende gasten van ad vies te dienen. Maar volgens de bezet tingslijst was het aantal mogelijkheden veel groter dan in werkelijkheid, met het gevolg dat weer tal van gasten on nodige ritten hebben gemaakt, omdat nagelaten was reeds verhuurde accom modaties aan ons op te geven. Volgende week komen wij met een nieuwe bezet tingslijst uit. Hierbij het klemmende ver zoek ons liefst schriftelijk voor het voorkomen van misverstanden vóór aanstaande vrijdag 16 uur opgave te doen van Uw bezetting. U bereikt daarmee dat wij als V.V.V de klanten beter kunnen bedienen. Dezer dagen is een uitnodiging aan een twintigtal betrokkenen uitgegaan om woensdag 2 maart om 20.00 uur aanwezig te zijn in Hotel „Texel" voor een bespre king over maatregelen, die verwacht kunnen worden voor 't verwijderen van borden, die zonder toestemming langs de weg zijn geplaatst. Het betreft hier borden die door ex ploitanten zijn aangebracht om de aan dacht op hun bedrijf te vestigen. Hier en daar heeft de opeenhoping van borden geleid tot een uitgesproken ontsiering van het landschap. Daar wij nog slechts een voorlopige opgave hebben van hen die borden heb ben neergezet, nodigen wij langs deze weg gaarne ook allen uit, die geen per soonlijke uitnodiging hebben ontvangen, maar die menen dat er ook voor hen belangen op het spel staan. V.V.V.-Texel. ging van min. Cals om het hoger onder wijs in beter banen te leiden. De ironie wil, dat deze wet alleen bij de oppositie goed is ontvangen. De scherpe aanklacht van mr. Burger was dus alleszins gerechtvaardigd. Ook anderen bv. Berghuis van de A.R.P., Van Riel van de WD, Tilanus van de CHU, hebben zich tegen de regering gericht, maar niet tegen Burger. De andere partijen hebben het recht om te regeren zonder de P. v.d. A. Maar daartegenover hebben ze de plicht om een sterke regering te vormen. Daaraan hebben de Christelijke partijen niet kun nen voldoen. Het ligt in de samenstelling van die partijen, die iedereen van een zelfde geloofsovertuiging in één politieke partij bijeen wilen brengen, zowel con servatieven als vooruitstrevenden. Dit verlamt de werkzaamheid. Een veelbesproken zaak is de bezits vorming. Bij deze regering komt het neer op vergroting van de bestaande inko mens. Denk maar eens aan de Kabel- fabriek en Vlisco. Wij willen bezitsspreiding, waardoor de welvaart over groepen wordt ver deeld. En in een tijd waarin IJ- en Coentun- nel en Lauwerszee om een oplossing vragen, denkt de regering over belasting verlaging van de grote inkomens. Het onderwijs heeft een grote achterstand en men wil hogere defensieuitgaven. En alles betalenmet belastingverla ging. Het is heel moeilijk om de .poli tieke toekomst te voorspellen, maar het zal dit kabinet zeer zwaar vallen de eindstreep in 1963 te halen. Een duidelijk beleid is onmogelijk. Gaan ze naar de conservatieve kant dan is er straks geen winst en zouden ze naar links willen, waarom dan niet met de P. v.d. A. Wij willen liever regeren dan in de oppositie zijn, maar dan moet de moge lijkheid bestaan een deel van onze idealen te verwerkelijken. Hiervoor zul len andere partijen ook bereid moeten zijn tot een compromis en dat zie ik nog niet. Maar al blijven wij nog vele jaren in de oppositie, wij zullen trouw blijven aan onze politieke idealen en socialis tische doelstellingen. Na de rede van de heer Van Lier wer den nog diverse vragen gesteld o.a. over de werkkracht van P. v.d. A. onder de Katholieken, de a.s. huurverhoging, de Sportnota, de financiële verhouding tus sen Rijk en Gemeenten en de prijsbe- heersing op niet-landbouwgronden. De spreker besteedde nog geruime tijd om deze vragen te beantwoorden.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1