dW Albert Heijn prijs verlagingen Asjeblieft! Nu al 1 Kapucijners Zuurkool Appelmoes WBK?é?bnk 68 Ham Gelderse -100 gram 38 Rundvet beker 500 gram 47 Spinazie literblik 58 maakt u het leven goedkoper! „Zij kochten mijn kind"' Ook een rijwiel voor f 8,65 M. A. J. Vonk i Vastenavond- voor kwaliteit viering Hier hebt u alle 52 prijsverlagingen zwart op witl 50° QO Koffie huishoud 250 gram 79 Boeremeiworst 100 gram 38 Boierhomworsi 200 gram 43 Maizena18 Aardbeienjam per pot 78 Choc, hoger" ."«"EL- 57 Saksische1'"™:;^ 37 Ontbijtspek 100 gram 37 Soepballetjes 30 stuks 65 Soepgroenten 2 blikjes 45 Sperziebonen. 3/< u* 77 6rauwe erwten 500 gram 39 Zuurkoolspek 250 gram 69 Rookworst 25o ,r 88 Dik vet spek 500 gram Spliterwten 500 gram 39 Hele augurkjes 57 Kapucijners 66 Kapucijners extra 500grim 45 Havermout rSrSk» 26 Perziken Dewklst per blik 110 AnOnaS2Oh.lv. ithljvtn blik 119 CaCaO zak 250gram Macaroni 20 Ananas 8 halve schijven blik 55 69 Biscuits Kurubiesjes 62 Choc.biscuils 100 gram 39 Choc, tabletten per stuk 39 Borsiulevellen2 rat 35 Droptoffees zak 200 gram 43 Menloldrups 2 rollen 35 Zwarte ballen 200 gram 35 Zachte zeep 500 gram 39 Toiletpapier ak4rolI.n 48 Wasllinkoord El"?30 Schuurpoeder grote bus 38 Molton dweil N,Man 55 Abrikozen 200 gram 59 Amandelen100 gram 58 Sherry Palepar fits 350 Lnndwljn rood of wit par fit» 165 Bode bessesap par flaa 63 Tonijn SarRlst^! par bilk 77 ,#«t4 Techn. Bureau JAN AGTER behoort een goede verlich ting te hebben, en voor de prijs behoeft u het niet te laten Wij monteren een com plete rijwielverlichlmg (dynamo, koplamp, achter licht en snoeren) en I jaar garrntie Hogerslraat, telefoon 273 Kogerstraat, telefoon 78 28 februari KWALITEITS GARANTIE Wannecrn enig bfl AH gekocht artikel niet élke cent waard acht die a err oor betaalde, dan geeft Albert Hetyn u het volledige be drag prompt terug. gram Ow 500 gram 15 Dliel droogkokend ai MJSI gebroken 500 gram Af Grote repen»è"h8v.orl00 butter- a Zaansc Molen lansc Molen ma rol ca. 225 gram UV doe"' Da'?Albert van 't Gild01 in hotel Texel ook niet-leden zijn welkom INZAAI VAN GRASLAND Thans zeer urgent op ons eiland Het ziet er naar uit, dat heel wat land bouwers op ons eiland dit voorjaar voor de taak zullen staan nieuw grasland in te zaaien. In de eerste plaats denken we daarbij aan het feit, dat vorige zomer als gevolg van de droogte de inzaai op veel plaatsen mislukt is. Verder denken we er aan, dat de voorraden ruwvoeder dit voorjaar geheel op raken en veel vee houders dus de behoefte zullen voelen de oppervlakte grasland wat uit te breiden. Tenslotte is er dan ook nog het feit, dat als gevolg van werkzaamheden van de ruilverkaveling op enkele plaatsen een flinke oppervlakte grasland zwart" ge worden is. Tot nu toe wordt op veel bedrijven de methode van het inzaaien van grasland onder een rijp te oogsten dekvrucht toe gepast. Vooral in een jaar als 1959 leidt dit vrijwel zeker tot een mislukking. We moeten er verder mee rekenen, dat men op deze wijze in het jaar van inzaai geen of zeer weinig profijt van het nieuwe grasland heeft. En op heel veel bedrijven Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld 2. Lappie keek Jonas vol verwachting aan. „Waarom houdt u nu opeens op met praten?" vroeg hij nieuwsgierig. „Ik weet niet of ik het je wel vragen mag" ant woordde Jonas, „maar ja, het zit zo. De zaken gaan vooruit en er komen beslist grootse dingen. Die staan te gebeuren, snap je? Daarom zou je willen vragen als mijn knechtje met me mee te gaan. De Marskramer had Lappie's antwoord FEUILLETON: door HANOL SPOOR 47. Telkens maakte hij krampachtige slikbewegingen, als hij dacht, dat dit alles bijna voor hem verloren was ge gaan. Zijn liefste Jane en deze pracht van een zoon. Hij was dat vele en grote geluk eigenlijk niet waard. Hoe gemak kelijk had hij een wig tussen hen in laten drijven. Met glinsterende ogen keek hij Jane aan. „Jane, mijn alles, hou je heus nog van me?" fluisterde hij. Jane's enige antwoord bestond uit een vurige kus op zijn mond, een liefkozing, die even warm werd beantwoord. Uit het kinderbedje- klonk een tevreden kirrend geluid. Dc bekentenis In afwachting van de dokter bleef Walter in angstige onzekerheid bij Iris bed zitten. Hij had haar kleding wat los gemaakt en beluisterde telkens haar zwakke hartslag. In gedachten gaf hij al zijn bezittingen en zijn hele vermogen weg, voor het behoud van Iris. Hij nam zich voor om iedereen, die ook maar iets door zijn toedoen geleden had, ruim schoots vergoeding te geven. In de eerste plaats Jane en haar man. Dat was beslist Rudy, die daar bij haar was. Tussen hen leek nu alles goed. Ondanks alle con sternatie had hij hun blikken vol liefde naar elkaar opgevangen. Hoe die twee hier waren terecht gekomen, was een vraag van later orde. De gedachte van een aanslag op Iris kon hij rustig uit zijn zal men dit jaar juist de bedoeling heb ben om deze zomer al „iets" of „veel" san het grasland te hebben. Hoe kan men dit het beste bereiken? We willen op dit moment niet ingaan op de noodzaak van een goede conditie van de grond, een goed zaaibed en de wijze van inzaai. Wat het laatste betreft willen we nog wel opmerken, dat niet dieper dan 1 - V/t cm. mag worden ge zaaid, maar dat het ook niet zo mag zijn, dat een flink deel van het zaad op de grond ligt. Men kan dit zowel met een goede zaaimachine als ook bij het zaaien met de hand bereiken. Een punt, waarbij wij wel speciaal op willen wijzen is het t ij d i g inzaaien. Als de omstandigheden gunstig zijn kan al begin maart worden gezaaid. Als we spreken van gunstige omstandigheden, dan bedoelen we daarmee, dat deze zo zijn, dat de bouwboeren allerwege aan het zaaien van de graangewassen bezig zijn. Met deze tijdige inzaai bereikt U, dat het gewas aan de gang is voordat de grond te veel is uitgedroogd. Nog ieder jaar mislukken diverse percelen geheel al niet meer nodig. Lappie maakte een luchtsprong van plezier en riep: „Hoera! Zie ik dan ook een massa van de wereld? En leer ik dan ook het vak van koop man7 Hoera! Natuurlijk ga ik met U mee Jonas knikte. „Wacht U dan even, dan ga ik wat spulletjes halen", zei Lappie en Jonas knikte weer. „Goed, m'n jongen, dan kunen we meteen ver trekken". Enige vertraging hoefde niet hoofd zetten. Hun kalme houding en de zorg, die Jane dadelijk aan Iris be steedde bracht hem wel tot andere ge dachten. Hoofdzaak was nu, dat Iris uit haar bewustloosheid ontwaakte en daaruit geen ernsitg nadeel zou overhouden. Nu zag hij pas goed aan haar gezicht, hoe ze had geleden. Nog steeds was ze mooi en lief, maar zorgelijke trekken waren bij haar mondhoeken en ze had donkere kringen onder de ogen. Wat leek ze toch nietig in dit royale bed. Hij zou zijn kleine lieveling met nog meer zorg dan anders omringen, als ze hem maar wilde vergeven en het leven opnieuw met hem aandurfde. Zonder een openhartig ge sprek zou dit niet gaan. Dat hij toch niet had begrepen, dat Iris met haar fijne intuïtie, zijn bijzondere voorzorgen voor Jane en haar kind, op zijn minst vreemd zou vinden. Voorheen was hij als een open boek voor haar. Dat hem verder nog iets drukte, kon immers nooit aan haar aandacht ontsnapt zijn. Als Iris nu maar gezond wilde worden, dan zou hij alles goed maken. Als ze eerst alleen haar ogen weer zou opslaan. Bijna geluidloos kwam de dokter bin nen, gevolgd door Jane, die haar diensten aanbood. Walter werd de kamer uitge stuurd. Als een gevangen dier liep hij de gang op en neer. Door een van de open deuren zag hij Rudy bij het kinderbedje zitten en met niet te verzadigen blikken naar het kind kijken. Hij beet op zijn lip. Ook dat nog. Het kind zouden ze moeten afstaan. Iris zou heel wat teleurstellingen moeten verwerken. Hij kon niet opnieuw om het kind vragen. Aan de vader te zien was het antwoord trouwens gemak- of gedeeltelijk als gevolg van het feit, dat de grond op het moment van inzaai te droog is. Hiervoor merkte ik al op, dat het ge bruik van een rijp te oogsten dekvrucht veel risico geeft. Is het nu beslist af te raden een dekvrucht te gebruiken? Indien U de bedoeling hebt het graan, dat als dekvrucht moet dienen rijp te oogsten, dan moet U in ieder geval aan de volgende .punten denken: a. U kiest een ras, dat behoorlijk ste vig is, waardoor de kans op lege ring minimaal is; b. U gebruikt minder zaaizaad dan normaal. Hiervoor kunt U wel pim. 30°/o rekenen; c. De laatste jaren zijn goede erva ringen verkregen met een ruimere rijenafstand van het graan, bijv. 33 - 40 cm. d. Er moet belangrijk minder stikstof dan normaal worden gebruikt. In het bovenstaande werd gesproken over een rijp te oogsten dekvrucht. Aan de vaste wal maakt men meermalen ge bruik van een graangewas, dat groen aan Lappie te liggen, want hij rende zijn huisje in en liet de marskramer, enigs zins verbaasd, achter. Even later kwam hij weer buiten, legde de huissleutel on der de regenton en zei parmantig: „Ziezo, ik ben klaar, we kunnen vertrekken!" Jonas overhandigde Lappie zijn mars en begon te lopen. Met een zucht hees Lappie de zware houten koffer op zijn schouder en volgde Jonas op de voet. kelijk te raden. Hij had geen schijn van kans. Zucht na zucht werd geloosd. Met een zekere ironie dacht hij aan het feest, dat ongestoord door zou gaan. Hoevelen van hen benijdden hem niet, om zijn rijk dom en zijn weelde en hoe graag zou hij hun dat niet aanbieden in ruil voor het leven van zijn vrouw. Hij mocht Vera wel levenslang dankbaar zijn, dat ze hem op tijd de ogen had geopendOp tijd was het eigenlijk wel op tijd. Eindelijk ging de deur open en de dokter wenkte hem. Even bleven ze zacht pratend op de gang. „Iris was bijgeko men", vertelde de dokter opgewekt. Het viel allemaal nog al mee. Ze had blijk baar veel getobd de laatste tijd. Het was de taak van Walter om te onderzoeken waar de schoen wrong. Walter kon de dokter niet dankbaar genoeg zijn. Zijn dodelijke ongerustheid zakte wat. Nu wilde hij dadelijk naar binnen, maar de dokter hield hem nog even tegen. „Denk er om, alles heel kalm en bedaard en alleen vrolijke berichten". De laatste woorden deden Walter weer ineenkrimpen. Zacht, op zijn tenen sloop hij de kamer binnen. Jane trok zich be scheiden terug en sloot de deur achter zich. Walter was met Iris alleen en bijna verlegen keek hij in haar donkere glan zende ogen. Zijn hart sprong op van vreugde, toen hij daarin iets van de warme gloed meende te bespeuren, die hij al zo lang had gemist. Hij liet zich op de rand van het bed zakken en greep haar fijngevormde blanke handen. Iris, mijn lieveling, kun je me verge ven?" Hij keek haar smekend in de ogen en evenals voorheen, ontdekte hij nu gemaaid wordt op een tijdstip, waarop het onder gezaaide gewas in ieder geval nog geen schade ondervindt van de dek vrucht. Dit groen gemaaide graan kan dan eventueel worden gekuild. In bepaalde gevallen wordt ook wel eens gebruik gemaakt van een kleine hoeveelheid Westerwolds raaigras als dekvrucht. Met nadruk zeggen we een kleine hoeveelheid. De rassenlijst noemt hiervoor een hoeveelheid van 6 - 10 kg. per ha. Verder wordt geadviseerd hiervoor het zgn. landras te nemen. De selecties vertonen nl. een betere nagroei en dat moet men in dit geval juist niet hebben. Het is ook mogelijk zonder dekvrucht in te zaaien. De hoofdfunctie van de dekvrucht is het voorkomen van uitdro ging. Dit risico van uitdroging is minder aanwezig in het vroege voorjaar en in de nazomer. Daarom kan men in deze tijd heel goed zonder dekvrucht inzaaien. In dit geval moet men dus in ieder geval zo vroeg mogelijk in het voorjaar zaaien. Persoonlijk voel ik veel voor deze me thode, omdat het uiteindelijk resultaat vaak het beste is op deze wijze. En vooral als men voor de noodzaak staat om al in het jaar van inzaai flink profijt te trekken van het nieuwe grasland, biedt deze methode voordelen. Als een nadeel van de inzaai zonder dekvrucht wordt vaak genoemd het te voorschijn komen van veel onkruid. Dit is inderdaad het geval. Hoewel dit vrij wel nooit tot een mislukking leidt is het toch een onplezierige omstandigheid. Wij menen echter, dat ook dit voor een deel te voorkomen is door tijdige inzaai. Ver der is ons gebleken, dat reeds vrij spoe dig na de opkomst van gras en klaver schapen kunnen worden toegelaten. Op deze wijze wordt het onkruid onderdrukt en verkrijgt men tevens zeer spoedig een dichte zode. In het voorgaande hadden wij steeds het oog op inzaai van blijvend grasland of meerderjarige kunstweiden. Mogelijk zullen dit jaar diverse veehouders echter de bedoeling hebben een perceel in te zaaien met een mengsel, dat slechts voor één jaar behoeft te dienen Welke kant moet men dan op? weer, dat er zo weinig woorden nodig waren, om een volledig begrip tussen hen te doen openbloeien. „Moet ik jou vergeven?" klonk haar stem heel zacht als vanuit de verte, maar de strelende klank van weleer was daar in weer terug. „Oh, Walter, jij moet mij zoveel vergeven. Uren van verkeerde lelijke gedachten. Hoe heb ik toch zo over mijn Walter kunnen denken? Ik wist toch hoe ik je kon vertrouwen. Dat je me nooit op zo'n lage gemene manier zou bedriegen. Wat heb ik mezelf ge marteld en gepijnigd en allemaal voor niets". „Niet helemaal voor niets, Iris", zei Walter met fel bonzend hart. „Er was al die tijd toch iets, dat ik voor je verbor gen hield. Dat moet je hebben aange voeld en daarom begon je aan mij te twijfelen. Je zocht echter in de ver keerde richting". Man en vrouw keken elkaar aan. Boor devol liefde waren hun harten. De een leefde voor de ander en met iedere vezel van hun lichaam waren ze aan elkaar verbonden. Hoe goed en hoe mooi was het tussen hen. Opeens dacht Walter hoe dom en kortzichtig hij was geweest, om te denken dat Iris hem met andere ogen zou beschouwen, om iets waar hij zelf geen schuld aan had. Het doktersrapport had hij beleeft als een veroordeling, ter wijl het alleen een vaststelling van feiten was. Hij was toch oud en wijs genoeg, om zijn minderwaardigheidscomplex voor goed vaarwel te zeggen. Iris was toch wel het laatste persoontje, waarvan je liefde kon verwachten, dat uitsluitend was gebaseerd op lichamelijk schoon of andere materiële dingen. Geest, verstand Hiervoor wordt meermalen Wester wolds raaigras gebruikt. De vereiste hoeveelheid is dan 60 kg. per ha. Wil men meerdere sneden oogsten, dan is het gewenst één van de nieuwere selec ties te nemen. De nagroei hiervan is nl. beter. Voor inzaai van Westerwolds raai gras geldt wel zeer speciaal: Zaai zo vroeg mogelijk! Wil men het gewas niet alleen maaien, maar ook weiden, dan is een mengsel van 20 kg. Westerwolds raaigras en 20 kg. Italiaans raaigras meer aan te bevelen. Ook gebruikt men wel een mengsel van 10 kg Westerwolds en 10 kg. Italiaans raaigras plus 10 kg. rode klaver. Van deze mengsels kan men on der goede omstandigheden in het jaar van inzaai een flinke opbrengst ver krijgen. Maar zorgt U er in ieder geval voor, dat U ook werkelijk alles doet om deze omstandigheden zo goed mogelijk te maken. C. v. Gr. EVEN RECHTZETTEN De meer ingewijden zullen hebben be grepen dat de heer J. Ruiter de heer D. Dapper niet als voorzitter opvolgt van de ABVA, maar in diens functie bij de TEM. De heer Dapper gaat namelijk binnenkort met pensioen. NIEUWE VOORZITTER K.VJP. Vorige week heeft de KVP vergaderd. Tijdens deze bijeenkomst werd de heer P. A. Zegers tot voorzitter benoemd. De jongerenafdeling in deze organisa tie kreeg de volgende bestuurssamen stelling: K Hin Th.zn., J. Kager, Ooster end, en Th. Witte. Tijdens de rondvraag deelde de voor zitter mee, dat het in de bedoeling ligt binnenkort een forumavond te organi seren. ZOMERHUISJES VERKOCHT De Cocksdorp De heer B. Boks, Den Burg, heeft van de heer R. de Grave woning en zomerhuisjes gekocht aan het Molenbos. en een zuivere levenshouding kwamen bij haar op de eerste plaats. Natuurlijk had ze hem bewonderd om zijn robuuste gestalte en zijn gezondheid, maar verder zou haar verering nooit zijn gegaan, als ze ook niet andere eigenschappen bij hem had ontdekt. Een van die eigenschappen was zijn eerlijkheid en juist daarin had hij nu een flinke deuk aangebracht. Hoe eerder hij daarmee in het reine kwam hoe beter. Alsof ze hem de les las, zo duidelijk zag hij de dingen voor zich. Een golf van geluk overspoelde hem. Hij was toch een bevoorrecht wezen, dat deze viouw zijn echtgenote had willen wor den en na al de gebeurtenissen nog steeds van hem hield. „Iris, ik moet je wat bekennen", sta melde hij. „Ja, toe Snaar", zei ze met een teer glimlachje. „Ik zie dat het je zal opluch ten". „Iriszou je minder goed nieuws kunnen verdragen?" „Wanneer je me zo blijft aankijken als nu, kan ik alles verdragen", zei ze met iets van haar vroegere vleiende toon, waardoor hij haar altijd onweerstaan baar vond. Walter tilde Iris voorzichtig een weinig op en drukte haar hoofdje tegen zich aan. „Iris, je weet hoe we dokter na dokter 1 bezochten, omdat jij zo graag een kindje 1 wilde hebben". Iris maakte zich even los, alsof ze iets terug wilde zeggen, maar dan bedacht ze zich en nestelde zich opnieuw dicht tegen hem aan. 1 (Wordt ysrvolg) DEZE ARTIKELEN HAAI voor Telr'fnnn 46

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4