V SUpERBA-KORRELS VOOR Het loodswezen langs de Nederlandse kust BABYDERM cüz ikxy*igesch/u2A}en Babyverzorging JUNCKERS GASGEYSERS BARKER'S IJZERHANDEL tel. 67 Kies uit de nieuwe Rokstoffen H. KUIP een KINDER VERZORGSTER E0v f500.- EB JJ1U voor keuken en douche i NDSM NEDERLANDSCHE DOK- cn SCHEEPSBOUW MIJ (v.o.f.) Dit interessante onderwerp werd vo rige week voor de Ontwikkelingsclub Oosterend besproken in de o.l. school en toegelicht met lichtbeelden. Als voorzitter, de heer Jb. Visman deze avond opent, verwelkomt hij in het bij zonder de heer W. Kalkman, employé bij het Loodswezen, welke deze avond over bovengenoemd onderwerp zal spreken. De heer Kalkman wijst de aanwezigen erop, dat zij steeds geconfronteerd wor den met het Loodswezen n.l. de Eier- landse vuurtoren, welke met zijn twee schitteringen in 10 sec. ons een onder deel van het Loodswezen laat zien, n.l. de kustverlichting. Spreker begint allereerst met de histo rie. Reeds in 1563 heeft Philips II een be paling uitgevaardigd voor een loods- dienst door schippers, terwijl er straffen zijn gesteld voor moedwil bij stranding. Heeft men in 1698 al Loodscommissans- sen, in de 18e eeuw worden bij een bepa ling van de Staten van Holland loods- lieden geëxamineerd, zij verkrijgen een acte en een loodsmansteken met nummer. Dit is heden nog steeds gehandhaafd, ter wijl ook de nodige bepalingen niet ont breken n.l. ieder kwartaal peiling, waar van de loodsen kaarten krijgen. Rappor ten over boeien en tonnen, terwijl er zeer strenge straffen zijn gesteld voor over tredingen en tekortkomingen. Deze Loodswet heeft een eeuw dienst gedaan; eerst in 1958 heeft men deze Loodswet herzien en aangepast aan andere landen. Sinds 1835 resorteerd het Loodswezen onder het Dep. van Marine. Den Helder werd belangrijk voor het Loodswezen vanwege het Noord-Hollands Kanaal. De naam Loodsgracht herinnert nog aan de vele woningen, welke hier speciaal voor de loodsen waren. Voor 1920 werd vanuit de Loodskas loon aan loodsen betaald. Heden wordt vanuit de Loodskas een vast salaris be taald. In de tegenwoordige organisatie heeft Nederland 6 districten. Ieder dis trict heeft een directeur met de rang van Kap. ter Zee, terwijl een Loodscommis- saris vanuit de Koopvaardij kan komen. De taak van het loodswezen is het be vorderen van de veiligheid voor de scheepvaart naar zee en binnenkomst in de haven. Een loods is een wegwijzer en raadgever voor de kapitein van het schip, die commandant blijft. De loods blijft te allen tijde verantwoordelijk voor zijn ad vies. Voor het examen van loods zal men ten minste de rang van tweede stuurman moeten bezitten, nog geen 30 jaar moeten zijn, eerst een grondige medische keuring moeten ondergaan. Dan pas volgt een examen. Een grondige kennis is vereist van het zeemanschap, n.l. aanvaringsre glement, vaarwaterbekendheid, carantai- nebepalingen, internationale vlaggen en stormseinen, waterstanden en semafor- merken. Slaagt men, dan is men adspi- rantloods en volgt een werktijd onder leiding van een loods met hogere rang. Nadien volgt bevordering naar 2de klas en eventueel le klas. Omtrent de Loodsdienst vertelde spre ker, dat de loodsboten op kruispost lig gen, herkenbaar aan hun blauwe vlag met witte letter L. De schepen vragen door seinlamp of vlag om assistentie. Dit gebeurt ook wel door bemiddeling van Scheveningen Radio, welke contact op neemt met de Loodscommissaris. Ook dan is de loods op tijd ter plaatse. Het staken van de Loodsdienst berust in oor deel bij de schipper van de Loodsboot. Dikwijls horen wij dan dat de loodsdienst voor grote schepen is hervat. Oorzaak hiervan is dat de loodsjol meer leizijde heeft en het schip zonder ongelukken te bereiken is. Een Loodsboot blijft bij sta king der loodsdienst op kruispost, maar haalt de vlag in. Een schip, welke zonder loods naar binnen gaat, zal toch zijn loodsgeld moeten betalen, maar vanwege de verschillende bepalingen van verze keringen e.d. blijven ook de schepen meestal wachten op hervatting van de loodsdienst. Texel heeft vanwege een tekort aan koopvaardij geen loodsboot. Daarom moet hier door middel van radio of lichtschip om loodsassistentie ge vraagd worden. Den Helder bezit ook zijn ophaaldienst voor Harlingen over de Waddenzee. Het loodsgeld is met vroeger vergele ken aanmerkelijk gestegen en naarmate de diepgang van het schip groter wordt, betaald men ook meer. Over de betonning van vaarwaters geeft spreker uitvoerige toelichting, waarin wij horen, dat alle belangrijke vaarwaters door lichtboeien zijn aange geven; dat de Haaksboeien brulboeien zijn en dat het kleine lantaarntje op zo'n lichtboei maar even 3200,kost. Ver der vinden wij tonnen en drijfbakens en tenslotte de steekbakens, welke wij ach ter Oost kunnen vinden. Er zijn langs de Nederlandse kust 160 lichtboeien, welke per stuk een waarde van 10.000, hebben met een totaal van rond l1/* miljoen gulden. Men begrijpt dat het Loodswezen zuinig op deze boeien is en dat deze aan een geregelde controle van betonningsvaartuigen onderhevig zijn. Deze vaartuigen peilen ook de vaarwa ters en veranderingen worden verwerkt op de afd. Hydrografie bij de Kon. Marine, welke deze veranderingen be kend maakt. Het zeegaand betonnings- vaartuig is ook het contactschip met de drijvende vuurtoren „het lichtschip", welke bemand met 11 man om de 14 dagen wordt afgelost. Op het lichtschip doet men waarnemingen van stromingen, glasaalwaarnemingen voor de visvangst en samenstellingen van weerrapporten, welke radiotelefonisch aan de Kustwacht worden doorgegeven en vandaar op De Bilt komen. De lichtschepen zijn dus ten nauwste verbonden met de weersver wachtingen. Lichtschepen liggen veran kerd en 28 november 1928 is de laatste keer geweest, dat lichtschip Haaks los geslagen was. Het anker op zichzelf weegt maar 750 kg., maar de ketting heeft men nu langer en zwaarder ge maakt. De schakels zijn 41 mm. dik en bij stormweer bereikt men nu dat het lichtschip, met vakterm gesproken, gaat krabben. Aansluitend op de lichtschepen passeerden ook de vuurtorens even de revue. De naam zegt al hoe zij hebben gewerkt en zijn ontstaan. Bij de Branda- ris (1320) is door zijn afplatting nog heel goed te begrijpen, dat men vroeger hier op een vuur stookte. Iedere toren heeft zijn eigen karakter; Den Helder bv. 4 schitteringen in 20 seconden. Sinds 5 juli 1882 toen HM. oorlogsschip „Adder" verging heeft men ook langs de kust 41 kustwachtstations. Deze werken ten nauwste samen met loodsdienst en de particuliere reddingsmaatschappij en. Twee aparte lichamen, maar door hun werk ten nauwste aan elkaar verbonden, terwijl als regel een loodscommissaris ir. het bestuur van de reddingsmaatschappij is vertegenwoordigd. De wind- en storm- waarschuwingsdienst is er per telefonie en seinen overdag op de semafor en 's nachts met seinlichten. De laatste post is nog maar kortgeleden opgericht in Lelystad. Ook de radio is volledig inge schakeld en men bezit een radiopeildienat voor de scheepvaart met 4 peilstations, n.l. Terschelling, Den Helder, IJmuiden en Hoek van Holland, de zgn. radio bakens. Tot slot komt spreker op de Havenradar. IJmuiden had de primeur van het Europese continent, welke het eerste was uitgerust met radar, waarna Rotterdam volgde met een keten van radarposten vanaf Hoek van Holland tot aan Rotterdam. De loods is in het bezit van een draagbare radio en heeft con tact met de onderhavige radarposten. Het betreffende schip wordt dan binnenge- praat. Een prachtig middel met veel succes bij mistig en ongunstig weer Hiermede besluit de heer Kalkman zijn causerie en stelt onder de pauze een plakboek ter inzage beschikbaar, waarin een en ander omtrent het Loodswezen is bijeengegaard uit courant en tijdschrift Na de pauze werden dia's vertoond ter verduidelijking van de verschillende be handelde onderwerpen. Hierna volgde het vragenstellen. Verschillende kotterschippers vroegen cm kleine ophelderingen omtrent enige routes en bebakening. Onze Texelse be- tonningsman, de heer H. Steigstra was benieuwd naar het beloodsen van parti culieren zgn. slikloodsen en of deze mensen ook nog geëxamineerd worden, zoals ogenschijnlijk plannen bestonden. Dit is niet het geval, in aansluiting hier op vroeg men naar de loodsplicht voor een njksloods, maar waar geen loodsboot aanwezig is, is er geen verplichting en op deze trajecten vindt men ook de zgn. slikloodsen. Ook de aanwezige jeugd liet zich met onbetuigd en deze jonge luisteraars vuurden hun vragen met grote vrijmoedigheid af als teken dat ook hen een en ander was opgevallen. Deze vragen werden naar volle tevredenheid beantwoord. Tot slot dankte de heer Visman de spreker voor zijn leerzame lezing, waarin wij eens wat meer te weten zijn gekomen over deze Rijksdienst ten behoeve van de scheepvaart. INGEZONDEN S.V. TEXEL LAAT JE NIET KENNEN! Volgens traditie werd door sportver eniging Texel elk jaar een Bal-masqué georganiseerd. Deze traditie is thans van de baan. De sportvereniging ontvangt nu genoeg gelden via de toto. Maar waarom ontneemt U ons deze avond? Er zijn heel wat Texelaars die reeds hun costuum voor dit bal gereed hadden. Er is nu nog tijd om dit feest te organiseren. Toe SVT, laat U niet kennen, maar geef ons deze avond als nog! Met dank voor de plaatsruimte. D. T. D. SWEypr -- MEISJESPADVINDERIJ Onder leiding van de dames Mantje en Oosterhaven is er een afdeling „Kabou ters" van het Ned. Padvinders Gilde op gericht. De dames zijn gestart met 8 meisjes van 7V2 tot 10 jaar. Met deze meisjes wordt gewerkt tot ongeveer half mei, waarna zij dan van „mensenkind" tot „kabouter" worden geïnstalleerd. Pas daarna kan de groep uitgebreid worden tot 24. Meisjes, die daarvoor interesse hebben, kunnen zich echter nu reeds op geven. Er wordt aan Den Burg gewerkt en het is de bedoeling dat de groep ge vormd wordt uit jeugd van heel Texel. S.V. TEXEL Programma voor zondag: 4e kl. A KNVB: Hollandia T.-Schagen; De Foresters- Texel; LSW-Limmen; RKAFC-USVU; BKC-Vios. Afd. N.H.: Succes 3-Texel 2; jun. Texel- Helder b. Adsp. Texel-De Koog, van middag. Als Texel zich op de 2e plaats wil handhaven, BKC is immers afdelings kampioen geworden, zal ze ernstig moe ten proberen de laatste 2 uitwedstrijden te winnen. Ook Texel 2 zal moeten bewijzen, dat het j.l. zondag een vergissing was. De junioren mogen het ook weer eens proberen en de adsp. geven we een kansje tegen De Koog. Totokaarten zijn nog voorhanden bij Bob Bakker, Hotel De Graaf en D. D. TEXELSE BOYS-NIEUWS Zondag speelt Boys 1 thuis tegen leider Duinranders 1. In de uitwedstrijd hebben de Boys een verdiend gelijk spel weten te behalen, Aanvang 1.30 uur. Boys-junioren spelen om 12.00 uur thuis tegen Watervogels junioren. Deze wedstrijd duurt 2 x 40 min. Zorg ervoor op tijd te zijn. Boys a speelt vanmiddag om 4.00 uur tegen Boys b. In verband met de actie, welke thans gevoerd wordt voor het behoud van de Toto dienen er zoveel mogelijk kaarten getekend te worden. Deze kaarten zijn bij mej. L. van Sambeek verkrijgbaar. Comolete Babvderm-Sot met Doktersboek en - Complete Babydcrm-Sot met Doktersboek on voor navulling der Set: Pocdor-Zalf-Olie-Zecp Nogmaals op deze zaterdag boven aan de rubriek een woord in vette kapitale letters. Dat woord is: BEZETTINGSLIJST In deze rubriek !(en ook door middel van advertenties) hebben wij onze leden nadrukkelijk attent gemaakt op het be lang van een actuele bezettingslijst, een lijst dus die bij is. Toch ervaren wij nog achterstand, en bovendien blijven er leden die on danks ons nadrukkelijk verzoek de opgave telefonisch doen. Hier dus nog maals het verzoek: geef Uw bezetting snel en schriftelijk door. Blokkeer voor de toekomstige gast ie telefoon niet. En dwing de informatrices niet van de tijd, die zij zo hard nodig hebben voor de propaganda van Uw be drijf, uren af te nemen voor het noteren van Uw telefonische boodschap. Geef ons deze medewerking. Het voorkomt boven dien misverstanden. Woensdag 16 maart, om 20.00 uur, gaat de afdeling Den Hoorn van de V.V.V. vergaderen in „Loodsmanswelvaren". Onderwerp is: „verlichting en propa ganda". Wij hebben 50 persoonlijke uitnodigin gen aan de leden verstuurd per circu laire. Door de brand kan het voorkomen, dat wij een lid vergeten hebben een per soonlijke uitnodiging te sturen. Neem ons dat niet kwalijk, maar kom tóch. De uitnodiging in deze rubriek en in de advertentiekolommen is w een algemene uitnodiging, die ook voor U geldt. V.V.V.-Texel. KEDEDEiimg beloning kal optpa bul<"«» attcfcUr dat V*da"n,fcht <**-■"* Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld 5. Iedere aandacht werd opeens gevestigd op een klein mannetje, dat aan kwam sloffen met een emmer en een kwast in zijn hand en een rol papier onder zijn arm. Langzaam ging hij naar de blinde muur en zette zijn emmer op de grond, zich welbewust van de grote nieuwsgie righeid, die hij bij het groepje opgewekt had. „Nou zallie het kenne leze mompelde de man met de pet. Jonas op de schouder tikkend, 't Mannetje doopte de kwast in een smeerde met krachtige slagen lijm aan de muur. Daarna pakje hij langzaam de rol papier en plakte vast. Toen hij daarmee klaar was nam hij zijn emmer weer op en liep het marktplein af. De stilte was gebroken. Iemand had ge roepen: „Mot je nou eens zien!" „Vijf honderd gulden beloning!" mompelde een ander. „Wat een geld, niet.verbaas de het vrouwtje zich. De mensen drom den om het aanplakbiljet om alles maar goed te kunnen lezen. „Wat een boel gewassen, ofwel op de vruchtwisseling. en hij stapte op en reed weg. Zo ging iedereen weer naar zijn werk, totdat Lappie en Jonas alleen waren. „Dat is lang niet gek, hè Lappie", vond Jonas", een mooi kapitaaltje om wat nieuwe in kopen te doen...." Lappie keek Jonas eens aan. „Weet U waar het beeld is?" vroeg hij toen eigenwijs, om vervolgens met de mars naar de hoek van de markt te lopen, Jonas verbaasd achterlatend Garage v.h M. v. d. SLIKKE Taxi en verhuur. Parkstraat 2. Den Burg Maak vandaag nog SCHRIFTELI|K melding aan de V.V.V van wat u gisteren bezet hebt gekregen. Een betrouwbare bezettingslijst maakt een tevreden gast. Tinneroy, gestreept en effen in een keur van prachtige tinten. Wollen mohairstof, zeer breed (155 cm) in drie kleurstellingen, prijs slechts 7,95. Amerikaanse denim-stripes, streepstoffen voor moderne mensen. Modestofzwart-witte pied de poule Exclus'eve coupons voor rokken, in een groot aantal zomerse dessins en prijzen Kom gezellig winkelen bij J Hardere biggen Zwaardere biggen 'tt i£f rit cj /p Beter marktbare biggen Hogere winst SUPERBA-KORRELS VOOR BIGGEN O Mt biggenvoer, dat de jong* biggen door de practischc vorm en extra smakelijke samenstelling graag opnemen. Vnt*{ bij de Dclpa4xittacla.tr om de tfttUU folder vSuptrba-homU voor bigg"*" FIRMA G. A. VAN KLOOSTER DELRA WEDERVERKOPER BOOTLAAN IA DE KOOG (TEXEL) - TEL 225 vraagt voor haar kindertehuis op Texel (16 kinderen) Gediplomeerden genieten de voorkeur. Brieven met volledige inlichtingen, Postbus 701, Amsterdam.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4