Cfroen 'ffwarL-Jexelsin het harL, Verbouwing Huize Irene nog niet in kruinen en kruiken Twaalf bejaardenwoningen centraal verwarmd Nieuw Museum te Oudeschild D AHPO „Koningin Wilhelmina" komt naar Texel Gunstig boekjaar voor de Boerenleenbank ZATERDAG 19 MAART 1960 TEXELSE 74ê JAARGANG No. 7438 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Het was ruim kwart voor drie toen burgemeester C. de Koning de raadsver gadering, met een agenda van liefst 44 punten, opende. Het begon al bij punt 1, notulen vorige vergadering, dat een van de leden schorsing der zitting vroeg. In besloten vergadering werden de notulen behandeld der vorige „geheime vergade ring". Het was ruim drie uur toen Uw verslaggever opnieuw zijn plaats „op de publieke tribune" mocht innemen. Stof tot discussie gaf de brief van het actie-comité ter verbetering en behoud van de haven te Oudeschild. De heer Wassenaar stelde de vraag of het juist was, dat er moeilijkheden waren gekomen in verband met de nieuwe haven? De voorzitter had van de zijde van Waterstaat nooit van moeilijkheden gehoord. Diverse raadsleden hadden na het ontvangen van deze brief hun licht opgestoken bij bevoegde instanties. De heer Beumkes meende dat hij goed was ingelicht en dat het plan blijft zoals het is, en dat binnen afzienbare tijd een be gin zal worden gemaakt. Mevr. Koning wilde de zaak democra tisch bekijken en vond het niet overbodig als het gemeentebestuur volledig op de hoogte zou zijn als er wijzigingen moch ten zijn aangebracht. Burgemeester: Er zijn deskundigen, die aan dit plan hun fiat hebben gegeven. Je zou dagelijks bij hen aan de bel kunnen trekken en vragen hoe de zaken staan, maar dan hoor je nog niets. Overigens moet men vertrouwen hebben in onze, wereldberoemde, waterstaatsmensen. „Het zijn vreemde dingen, voorzitter", aldus de heer Keijser. Mijn inlichtingen zijn deze: het eerste plan is afgekeurd in verband met de golfslag. Wij mogen toch weten hoe de situatie is? Wethouder Hin merkt op: „Het actie comité is actief geworden door geruch ten. Deze commissie moet de dingen goed onderzoeken en dan niet op papier zetten maar zelf naar de minister gaan en de zaak uit de doeken doen Mevr. Koning vraagt of de haven te Den Helder ook onder supervisie van Waterstaat tot stand is gekomen. De voorzitter is hiervan niet op de hoogte De heer Beumkes (woonachtig aan 't Horntje) merkt op dat er een bespreking is geweest over de overname weg in de P.H. Polder. Er is van hogerhand op aan gedrongen met deze onderhandelingen voortgang te maken. Als G.S. wisten, dat er iets niet in orde was, dan was er toch geen haast nodig! Mevrouw Koning (woonachtig te Oude schild) stelt voor aan Waterstaat precies te vragen hoe de zaken staan. De Directeur van de N.V TESO heeft, volgens de heer Van Schoonhoven gezegd (ronduit gezegd): „Het zit 'm in de golf slag, daarom is de stand iets gewijzigd!" Waarop mevrouw Koning (terecht) vraagt: Wisten B. en W. dit niet? En hier komt een zeer veel voorko mend antwoord: „Aan goede contacten ontbreekt heel wat". Mevrouw Vrijdag denkt aan de miljoe nen die er mee gemoeid zullen zijn. Het besluit van de raad is: Vóór de aanbeste ding van de Pontweg plaats vindt, eerst aan Waterstaat vragen of alles in orde is. Museum te Oudeschild? Oudeschild is niet alleen actief wat be treft de verbinding met de vaste wal. Een brief aan de raad was gericht of de mo gelijkheid niet kan worden overwogen het nieuw te bouwen museum in Oude schild te doen verrijzen. Dit is in verband met de aanvoer van het zoute water ze ker het overwegen waard. Dit schrijven zal in de volgende zitting van de raad worden afgehandeld. Eervol Aan de heer L. Th. Onstenk, hoofd van de o.l. school te De Koog werd eervol ontslag verleend. In zijn plaats werd be noemd, met veertien stemmen vóór en één onthouding, de heer E. Stoer te Wezeperbrug. Aangehouden De benoeming van een bestuurslid van de Stichting Sociaal Toerisme Texel werd op voorstel van de fractie van de P. v.d. A. aangehouden. Bij monde van de heer Wassenaar werd voorgesteld in deze vacature iemand te benoemen uit de vakbeweging. Candidaat waren ge steld de heren B. Bakker en C. de Wit, beiden te Den Burg. Daar de midden stand al een stem heeft in dit bestuur werd door genoemde fractie voorgesteld, op grond van een vroeger gedane toezeg ging, hier een persoon te benoemen die de belangen van de vakbeweging kan be hartigen. „Wij moeten een ding niet vergeten", aldus de burgemeester, „een goed func tionerend bestuur is beter dan zo maar een aantal personen aan trekken. Alleen mensen die voor dit werk voelen kunnen de belangen behartigen". Als leden van het bestuur Stichting Cultureel Werk Texel werden benoemd ds. W. A. Soesan en mevr. G. Laan-Kis- temaker. Na een gerekt begin van deze verga dering kwamen toch ook diverse punten aan de orde die zonder meer werden aangenomen. Het betrof dan vaststellin gen en wijzigingen in gemeentezaken. Spaarverordening Texel De heer Wassenaar maakte echter be zwaar tegen de vaststelling „Spaarver ordening Texel 1960". Hij meende dat deze regeling ongunstig was uitgevallen voor de lagere ambtenaar (Ter informatie van de lezers: ambte naren kunnen jaarlijks 5°/o van hun sala ris sparen, met een jaarmaximum van 600,De gemeente betaalt daarop een toeslag over het spaarbedrag, en wel 15% aan degenen die meer dan ƒ7200,per jaar verdienen, en aan de mindere goden 25%. De totale „pot" waaruit de ge meente hiervoor kan putten wordt dus gevormd door 5% te nemen van het to tale salarisbedrag van alle ambtenaren, uiteraard rekening houdend met ge noemd maximum red.) De heer Wassenaar zou nu de percen tages van resp. 15 en 25% gewijzigd wil len zien in 10 en 40% met een soort glij dende schaal. De heer Daalder hoort op van des he ren Wassenaars voorstel omdat men toch in georganiseerd overleg tot eerstge noemde normen is gekomen. Ook de heer Smit wil deze percentages aanhouden, omdat men in de vakorgani saties de mening is toegedaan, dat er van hogerhand op den duur tóch wel wijzi gingen zullen worden voorgesteld. Niet zo de heer Wassenaar. Weliswaar, zo zegt hij, hebben we hier met landelijk voorgestelde normen te maken, maar het is aan de raad te beslissen of er mogelijk juist voor de lagere ambtenaren een gun stiger oplossing gevonden kan worden. De voorzitter meent het aanbrengen van veranderingen op dit moment te moeten ontraden. Daarentegen is mevr. Koning enthousiast over het voorstel van de heer Wassenaar. Bij stemming blijken 12 van de 15 raadsleden te voelen voor het idee van de heer Wassenaar, die dan ook tevreden (Zie vervolg tweede blad) en pijn weg* w r ij v e rf met DE LEICA-AVOND Denkt U nog even aan de Leica-avond, welke dinsdag 22 maart a.s. in Hotel „Texel" wordt gehouden? Kaartjes a 50 cent bij J. Nauta, J. de Waal en Lange veld De Rooij. Deze avond is echt niet bestemd voor amateurfotografen alleen. Een ieder met algemene belangstelling zal bijzonder van dit fototechnisch eve nement genieten. NA STORM GING WIND IN DEN HOORN WEER LIGGEN V.V.V. Den Hoorn gaat met volle zeilen en de vlag in top weer werken om het seizoen-1960 tot een geslaagd seizoen te maken. De afdeling is woensdagavond in „Loodsmanswelvaren" bijeen geweest, en uiteindelijk zijn er positieve zaken uit de bus gekomen. j De commissie „propaganda en verlich ting", die voor haar werk in het vorige jaar alle hulde van bestuur en vergade ring kreeg, gaat ook voor 1960 de zaak weer stevig in handen nemen. Het be stuurslid J. Boon zal optreden als voor zitter/rapporteur van de commissie, waarmee gewaarborgd is, dat de verhou ding tussen afdelingsbestuur en de com missie „propaganda en verlichting" goed blijft. Want deze verhouding tussen bestuur en commissie heeft het afgelopen jaar een beetje gerammeld. Het gevolg hier van was dat er woensdagavond harde woorden vielen, verwijten werden ge maakt en er in de vergadering geen goe de sfeer van samenwerking meer be stond. Op een gegeven ogenblik meende het bestuur zelfs zijn mandaat ter be schikking te moeten stellen. De heer G. H. Fortgens, directeur van de V.V.V.-Texel, schorste de vergadering voor een kwartier om overleg met het bestuur te kunnen plegen. Het resultaat was dat alle leden zich unaniem voor handhaving van het bestuur verklaarden, en zich tevens uitspraken voor handha ving van de commissie in haar oude sa menstelling. Een ferme handdruk tussen voorzitter A. Slegh en commissielid J. Vroom beze gelde de hervonden basis van samenwer king. KAMERLEDEN ZULLEN BEZOEK AAN HAVEN BRENGEN Nu de laatste tijd weer problemen rond de haven van Oudeschild aan de or de zijn, zullen enkele Kamerleden een bezoek aan Texel brengen. Hedenavond zal de heer Egas, Kamer lid en belast met visserijzaken, in be sloten kring het woord voeren voor Texelse vissers. Vrijdag 1 april zullen, eveneens op verzoek van de Partij van de Arbeid, de Kamerleden Burger, Hofstra en Ver meer een bezoek aan de Texelse haven brengen. Voor een aprilgrap is deze mededeling toch werkelijk te vroeg, zodat wij aan nemen dat er belangstelling bestaat voor de brief van het actie-comité. VOORJAARSVERGADERING VAN DE VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN VAN DE LANDBOUWSCHOOL De voorjaarsvergadering van de Ver eniging van Oudleerlingen van de land bouwschool was vanwege vele activitei ten elders op ons eiland, slecht bezocht. Slechts 16 personen waren in de land bouwschool aanwezig op dinsdag 15 maart. Als belangrijk punt kwam naar voren de landbouwjongerendag die op woensdag 18 mei 1960 op Texel gehouden zal worden Hopenlijk zullen ook vele Texelaars en Teexlsen die dag acte de présence geven. Het platteland neemt een steeds kleiner wordend percentage van onze samenleving in. Daarom is het goed op dagen als deze in groten getale bijeen te komen om van zijn saamhorig heid te getuigen. Verder werd gesproken over de land dag 1960. Getracht zal worden deze te combineren met de herdenking van het 125-jarig bestaan van de polder Eierland op 14, 15 en 16 juli 1960. Getracht zal worden een tweedaagse excursie te organiseren naar de kleinvee- tentoonstelling op 30 september te 's- Hertogenbosch en in aansluiting hierbij naar de Deltawerken en Centraal Bureau te Rotterdam op 1 oktober. Ook werd gedacht aan een ééndaagse reis naar Flevoland. Voor een buitenlandse reis bestond geen belangstelling, in verband met de hoge kosten. Voor de functie van adspirant-jurylid van de schapenfokdag zullen een zeven tal jongeren gevraagd worden. Na de pauze werd eerst een film ge draaid. Daarna was het woord aan de heer A. Hin, die een niuew boerderij type besprak. In plaats van het vier kante hooivak als centrum had hij een ronde torensilo in het midden van zijn bedrijfsgebouw. De koeien werden in een halve cirkel om deze silo geplaatst. Op de zeer brede achtergang was plaats voor het jongvee. Het hooi, dat in balen ge perst diende te wodren kon boven de koeien geborgen worden. De mest werd eerst in een verzamelput geschoven en daarna mechanisch verwijderd. Het ge heel werd met riet gedekt. Als kritiek op zijn plan kreeg de heer Hin te horen, dat het gebouw niet flexi bel was, d.w.z. niet gemakkelijk te ver groten. Verder dat de torensilo niet meer zo in de belangstelling staat en men heden ten dage meer gevoelt voor de sleufsilo. Een groot voordeel van het bedrijfstype van de heer Hin is, dat iedere kubieke meter gebruikt wordt. Het was dus een goede avond, die een grotere belangstelling verdiend had. VERGADERING STICHTING DORPSHUIS DEN HOORN Den Hoorn Deze week werd verga derd door de Stichting Dorpshuis „De Waldhoorn". De voorzitter, de heer F. Zwanenburg, deelde in zijn openings woord mee dat op uitnodiging van Ge meente- en dorpshuisbestuur, de heer René Karrér, Amsterdam, een bezoek aan Den Hoorn heeft gebracht in ver band met de versiering van de blinde buitenmuur. Door deze expert zal een ontwerp worden gemaakt, waarin is ver werkt de historie van het dorp Den Hoorn. Het is de bedoeling deze versie ring in gekleurd baksteen aan te bren gen. Verheugend was het te horen, dat het ledenaantal nog steeds stijgende is en dat het dorpshuis prima voldoet. Mevr. Heerschap-Hoep kreeg een verdiende pluim voor haar keurig beheer van De Waldhoorn. De heer Van Wolferen las de notulen en de heer G. Kiljan gaf een verslag van de penningen. Uit de zorgen is de pen ningmeester nog niet, ondanks de goed geslaagde fancy fair. Tijdens de bestuursverkiezing werden herkozen mevr. Beumkes-Haasnoot en de heren W. H. Bakker en C. P. Drijver, ter wijl de heer Van Wolferen op verzoek van het bestuur zijn functie zal blijven vervullen. Door de leden werd gevraagd hoe het zit met de speelplaats achter het gebouw, wordt dit parkeerplaats? Het bestuur zal contact opnemen met B. en W. Uitvoerig werd gesproken over de aan schaffing van begrafeniskleding. Een speciale commissie zal het een en ander onder de loep nemen. Het was een prettige vergadering. AFSCHEID EN WELKOM Mej. Rita Barhorst zal per 1 april als leidster de „Woelige Hoek" verlaten. Zij zal worden vervangen door mej. Willy Geus, Weverstraat, Den Burg. Mej. R. Tol zal ook de kleuterschool verlaten. Zij is benoemd te Enkhuizen. Dinsdag zal de „Koningin Wilhelmina", een boot met kop- en zijlading van de Provinciale Stoombootdiensten in Zee land, in de haven van Oudeschild arri veren. De N.V. TESO heeft een voorlopig akkoord kunnen maken om deze veerboot plm. veertien dagen, bij wijze van proef, in gebruik te nemen om de veerdienst Texel-Den Helder te onderhouden. Ver loopt deze proef naar wens, dan zal de N.V. TESO tot het kopen van deze veerboot overgaan. Maandag zal het 60 meter lange vaar tuig uit Vlissingen vertrekken en als de weersomstandigheden gunstig zijn, hoopt men dat de boot dinsdag Texel zal be reiken. De reis hierheen zal gemaakt worden over de Noordzee. Personeel van de Provinciale Stoombootdiensten Zee land zal tijdens de proeftijd naast en met een TESO-bemanning varen. Het schip is 12 meter breed en biedt ruimte aan 40 auto's. De stemming over het slagen van deze proeftijd is vrij gunstig. Als deze dertig jaar oude veerboot door de N.V. TESO wordt aangekocht, zal hij direct de diensten gaan onderhouden. De boot kan t.z.t. ook aan de nieuwe haven aan het Horntje worden gebruikt. BIJEENKOMST „EUNICE" Het was op uitnodiging van de vrou wenvereniging „Eunice" te Oosterend, dat de heer Kuin, in vroeger dagen pries ter van de R.-K. Kerk, sprak over zijn leven van vroeger en nu. „Eens", aldus spreker, „was ik ge tuige van een kerk, thans getuig ik van mijn Heiland en Heer Jezus Christus" Op boeiende wijze vertelde hij verder van de grote ommekeer in z'n leven, die er gekomen was doordat hij, uit de bijbel, Jezus had leren kennen als volkomen Verlosser. De vrede, die hij in het kloos ter jarenlang tevergeefs had gezocht, had hij verkregen door Gods Woord te aanvaarden, zoals het geschreven staat. Hierdoor moest, naar zijn overtuiging, volgen de uittreding uit het klooster, en zelfs uit de R.-K. Kerk. In het gebouw voor Chr. Belangen, dat goed was bezet, was het heel stil, toen de spreker van al deze dingen zo openhartig en eerlijk getuigde, want een ieder was onder de indruk van hetgeen werd gezegd. Na de pauze kreeg men gelegenheid tot vragen stellen, waar een ruim gebruik van werd gemaakt. Alle vragen, o.a. over de biecht, laatste oliesel, het klooster leven, werden prettig door de heer Kuin beantwoord, terwijl hij steeds nadrukke lijk wees naar hetgeen de bijbel over deze dingen zegt, en tevens opwekte om gelovig te aanvaarden, wat in de bijbel staat, en niet dat, wat buiten de bijbel om door mensen of een kerk wordt opgelegd. M. B.-V. OVERDENKING: PLAATSBEKLEDEND LIJDEN Dat is het lijden van Jezus geweest. Wij verstaan Zijn lijden niet, als wij het zó niet verstaan. Wij verstaan dan ook Zijn liefde niet. Plaatsbekleding is het mysterie der liefde. Daarom is de liefde zelf het hoogste raadsel, het grote mysterie des levens, het wonder. De plaatsbekledende liefde gaat in vreemde noden in om die te dragen en ook in vreemde schuld om die weg te nemen. Dragen, wegnemen van vreemde schuld, tegen die gedachte komt de mens van deze tijd op. Iemand schreef eens: als de brave man maar hoort van ver zoening, trekt hij de kop in. En toch is déér de kern. Men wil aan het begrip, de idee schuld, niet aan. In eén opzicht heeft men enig gelijk, als men zegt: dragen van vreemde schuld is niet mo gelijk. Inderdaad, dat kan niemand, ook Jezus niet. Maar de Heiland heeft, onze schuld dragende, immers geen vreemde schuld gedragen. Hij heeft onze schuld tot de Zijne gemaakt. Dit wonder der liefde zal zelfs in de eeuwigheid niet gepeild worden. Eerst, aan het begin van Zijn openbaar optreden onder Israël, daalde de Here Jezus met tollenaren en zondaren in het water van de Jordaan. Waartoe? Let wel, om te ontvangen de doop der bekering rot vergeving van zonden. Dan wil de Doper Hem terughouden 't Is zo begrijpelijk. Wij zouden het ook hebben willen doen, Hij hoort daar niet bij, on der dat gezelschap. Maar Zijn antwoord is met de daad: daar hoor Ik wel bij, zo betaamt het Mij alle gerechtigheid te vervullen. En als Hij gekruisigd wordt op Golgo tha met twee rovers, dan wordt Hij met hen, met misdadigers, gerekend, omdat Hij hun, dat is onze plaats, inneemt. Het blijve er daarom bij: de hoogste jubel der gemeente, haar verlossings jubel stamt uit het vervulde profetische woord van- de lijdende Knecht des Heren: „Maar om onze overtredingen werd Hij doorboord, om onze ongerechtigheden verbrijzeld; de straf, die ons de vrede brengt, was op Hem, en door Zijn strie men is ons genezing geworden". Jes. 53 5. F. J. S. ACTIE VOOR TUINDORP OOSTZAAN Oud-spelers van S.V. De Koog zullen morgen de strijd aanbinden tegen het huidige elftal van deze club. Het belooft een spannende wedstrijd te worden. De entreeprijzen voor deze wedstrijd treft U in een advertentie in dit nummer. De op brengst is bestemd voor de actie „Tuin- dorp-Oostzaan". Het is de bedoeling om ieder jaar een dergelijke wedstrijd te organiseren voor een liefdadig doel. Er staat voor de spe lers een wisselbeker op het spel, opdat de strijdlust niet zal ontbreken. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 11 tot en met 17 maart 1960 Geboren: Rudy William, zv. Arie P. C. Koopman en Janneke Boon; Cornelis, zv. Cornells van de Kerkhof en Henriette W. Hoogerheide; Menno Hein Fokko, zv. Hendrik J. Keijser en Boukje C. Adema; Alexander Jozefus, zv. Hendricus A. C. v.d. Berg en Maria A. Mosch; Johannes Adrianus Nicolaas, zv. Leonardus J. v.d. Geest en Theodora J. Schraag; Sijbrand, zv. Sijbrand de Lange en Aafje Douma. Ondertrouwd: Adrianus H. Vennis en Geertruida A. v.d. Berg. Het was maar een schamel aantal le den dat gehoor had gegeven aan de fraai uitgevoerde uitnodiging van de Coöp. Boerenleenbank dinsdagavond naar hotel „De Zwaan" te komen voor de jaarlijkse vergadering Het is een vrij bewogen jaar geweest, aldus de heer C. H. Roeper, in zijn ope ningswoord. Droogte die ernstige gevol gen heeft gehad en voor de boeren zeer nadelig is geweest. Daartegenover staat de toename van het toerisme, de wel vaart bij de middenstand. In vele op zichten twee uitersten, die bij onze bank duidelijk tot uiting kwamen. Onze boerenleenbank, zo sprak de voorzitter, is tegenwoordig niet alleen een bank voor boeren. Ook middenstand, visserij en toerisme gaan een belangrijke rol spelen. Daarom ook de stap tot een nieuw bankgebouw, dat wij in 1961 in gebruik hopen te nemen. Er is het afgelopen jaar veel werk ver zet, de omzetten zijn vermeerderd en de spaargelden nemen toe. Bedrijven op ons eiland gaan mechaniseren en ook daar voor is de bank nodig. Deze vlucht in het bankwezen maakt, dat wij eigenlijk reeds nu de ruimte, die in ons nieuwe gebouw is geprojecteerd, nodig hebben. Dit bouwwerk zal ongetwijfeld de paarlen kroon zijn op het werk van onze boeren leenbank. De kassier, de heer Th. N. Graaf las hierna het jaarverslag; ook hieruit kon worden opgemaakt dat de zaken er goed voorstaan. Aan spaargelden was per 31 december 1959 ingelegd 7.486.836,35, dat is ruim een miljoen gulden meer dan in 1958. Ook is het afgelopen jaar meer winst gemaakt dan het voorgaande boekjaar. Er is een winstsaldo van 18.938,82. De omzet steeg tot 118.596.893,40; het aantal boekingsposten dat werd gemaakt, bedraagt 172.763, terwijl het ledenaantal steeg tot 1310. (Hiervan heeft 2% de ver gadering bezocht). Er staan 1270 rekeninghouders te boek en het aantal in omloop zijnde spaar boekjes bedraagt 6251 (vorig jaar 5883). De heren S. van der Vis en ,F. R. Keij ser werden herkozen, resp. als bestuurs lid en lid van de raad van toezicht. Nu is bestuurslid zijn bij de boeren leenbank niet direct een begerenswaar dige baan. Bijna iedere week wordt er vergaderd. Het voorstel van de voorzitter van de raad van toezicht: de twee be stuursleden een jaarlijkse uitkering te geven van 250,werd zonder meer aanvaard. De voorzitter van het bestuur ontvangt een uitkering van 500,per jaar, terwijl vijf gulden presentiegeld wordt verstrekt. In de rondvraag werd nog even de nieuwe naam van de Bank naar voren gebracht. De heer Roeper meende, dat de naam „Raiffeisenbank" op de nieuwbouw de omzet zou vergroten. De Duitse toerist kent geen andere naam en weet dan direct waar hij moet zijn voor het wisse len van zijn marken. Maar dat de oude (historische) naam: „Coöperatieve Boe renleenbank" zal verdwijnen is nog lang niet beslist.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1