(fro en '7warL-Jéxels in het harL, V m V.V.V.-obligatielening gaat \an start Welkom «Margriet» Modeshow uiiiimr/Atviii FORMULIER Steravond door Texelse sterren tot flonkerende ster gemaakt II Ik op ooze WAARTOE en WAAROM? ^1 if «1 ff j 1? |g? i i ss m 1 WH DRB lil" VHSÏU ir BSflVMR I I 1 25' boekenweek VANDAAG DE LAATSTE DAG! ZATERDAG 2 APRIL 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7442 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm (Van een medewerker) De obligatie-lening van de V.V.V.-Texel gaat van start. De uitgifte is vastge steld per 1 mei, maar ingaande komende maandag wordt bij de drie banken de gelegenheid geopend reeds op de obligatie in te schrijven. Het allereerste doel van dc lening is gelden te verwerven voor de aankoop van een pand dat tot V.V.V.-kantoor in Den Burg kon worden ingericht, danwel voor algehele nieuwbouw. Al maanden zijn bestuur en directie van de V.V.V. in de weer alle mogelijkheden om tot eigen bezit te komen na te gaan. vleugellam komt te liggen. Het geld van de lening zal tevens nodig zijn om in De Koog, Den Hoorn en De Cocksdorp tot goede ruimte voor de informatie te geraken. De Koog heeft een gebouwtje dat. nodig restauratie behoeft; De Cocksdorp en Den Hoorn moeten het nu nog doen met gehuurde optrekjes die al lang niet meer in overeenstemming zijn met de „standing" van deze beide toeristencentra in opkomst. Het is goed hier nogmaals te schrijven dat dit alles onvermijdelijk is, omdat de V.V.V. in het pand Parkstraat 2 nog maar kort kan verblijven. De gemeente is vast van zins op de tegenwoordige plaats van de V.V.V. een doorbraak te maken als verbinding tus sen Elemert (busstation) en Groeneplaats, een aantrekkelijk plan dat. de V.V.V. van harte toejuicht. Ook al betekent dat voor een ogenblik het graven aan het eigen graf Het feit, dat de V.V.V. op de „schop stoel" zit is overigens niet het enige ar gument om tot nieuwbouw te komen. De toeristische ontwikkeling van Texel en de eisen van het moderne toerisme staan het ons eiland niet meer toe de gasten te ontvangen in een informatieruimte en behuizing, die zonder meer als bouw vallig zijn aan te duiden. Weliswaar is de tegenwoordige ruimte na de brand op aantrekkelijke wijze ge restaureerd, deze restauratie moet men toch zien als een soort oppervlakkige „make-up". Als overgang naar een ver antwoorde behuizing is het tijdelijk wel weer voldoende. Maar binnen het kader van een actief toeristisch beleid, dat het oog richt op de toekomst (denk om de uitloop van honderd procent) mag de V.V.V. niet talmen. De doorbraak maakt het probleem alleen maar klemmender en nog dringender. Het behoeft dus geen betoog dat er aan vorming van kapitaal door de V.V.V.- leden niet meer te ontkomen is. Het zij hier nogmaals gesteld, dat de obligatie die thans van start gaat, geen obligatie is waaraan de inschrijvers kapi talen zullen verdienen. Maar er aan ver liezen doet men ook stellig niet. De leden zullen beseffen dat men het centrale zenuwstelsel, wat de V.V.V. uiteindelijk toch is, niet over één kam kan scheren met zuiver zakelijke ondernemingen. De V.V.V. is een instelling van alge meen belang, die op een beheerste ma nier aan het nodige geld geholpen moet tie straks door gebrek aan mogelijkheden v/orden om te voorkomen dat deze instan- NATUURSTUDIE VOOR JEUGDLEIDERS Onder auspiciën van het „Centraal jeugdoverleg Texel" zullen onder leiding van de heer J. J. Sligman, hoofd der school te Midden-Eierland een tweetal excursies plaats vinden voor jeugdleiders en overige belangstellenden. Het doel van deze excursies is zich te verdiepen in de natuur rondom ons en voldoende kennis op te doen om er opk eens met een jeugdgroep op uit te trekken. Op zaterdag 2 april a.s. zal de eerste excursie plaats vinden. Start 2 uur vanaf de Redmer IJska-school in De Waal. Studie-object: weidevogels. Op zondag 3 april zal de tweede excursie plaats vin den. Start 9 30 uur v.m. vanaf de sluis in de dijk te De Cocksdorp. Studie-object: wadvogels. De excursies zullen alleen doorgang vinden bij redelijke weersge steldheid. INFORMATIEBUREAU V.V.V. HEROPEND Donderdagmiddag werd het uit de as herrezen informatiebureau van de V.V.V heropend. De voorzitter van het hoofd bestuur, de heer J. R. van Wijland, sprak bij deze gelegenheid woorden van dank tot de heren van Gemeentewerken, die in zéér korte tijd het gebouw een ander aanzien hebben gegeven. Het is een fris en vrolijk geheel ge worden, en menigeen vraagt zich dan ook af waarom we van deze plaats ver dwijnen. Dit is geen eigen wil, maar, zoals U elders kunt lezen, de Gemeente Texel heeft hier een doorbraak gepro jecteerd naar de Elemert. De directeur der V.V.V., de heer G H. Fortgens, verzocht hierna de voorzitter een wandversiering te onthullen. De heer Ad Blok van der Velde heeft de muur versierd met een symboliek van trek kende vogels. Zoals de gesten het kan toor in en uit zullen stromen, zo zijn de vogels op de muur aangebracht. Een be slist aantrekkelijk geheel. Het kantoor zelf is iets gemoderni seerd. De oude kasten zijn verdwenen en wandrekken zijn hiervoor in de plaats gekomen. Het arbeidsveld van de infor- matrices is eveneens opgeknapt en alle overbodige stofhoeken zijn weggewerkt. Het plafond heeft men iets lager aange bracht, zodat het ook in de wintermaan den beter te verwarmen zal zijn. Alle resten van de brand zijn dus verdwenen. G. H. Fortgens: graven aan het eigen graf GESLAAGD De heer H. Troost, Den Hoorn, slaagde te Amsterdam voor het examen vakbe kwaamheid gemotoriseerde rijwielen. BEVORDERD Wachtmeester le klas, de heer W. F. Stomp, is vrijdag 1 april bevorderd tot opperwachtmeester der Rijkspolitie. PALMPASEN TE DEN BURG Volgende week zondag organiseert de buurtvereniging van Witte Kruisiaan- Schoonoordsingel-Kogerstraat een Palm pasenoptocht. Om 12 uur gaat men van start. Alle kinderen die mee willen marcheren op het geroffel van de drum band van Texels Fanfare zijn welkom. De route zal ongeveer als volgt zijn: Witte Kruislaan, Kogerstraat, Hoger- itraat langs R.K. Rusthuis, via Irene naar de Gollards en daarna nog door het Jan Dirksoord. De deelnemers zullen allen een versnapering ontvangen. Het kan een fleurige stoet worden. DE MANNEQUINS staan weer klaar om U de nieuwe creaties van de Margriet Voorjaarsmode- show 1960 te tonen! Zoals steeds zullen weer stampvolle zalen ge nieten van al dat moois waarin U dit voorjaar, déze zomer gekleed zult willen gaan. WIJ KOMEN IN DEN BUBG OranjeboomGroeneplaats 12, dinsdag 5 april om 3.00 en 8.00 uur. Kaartverkoop aan de zaal: maandag 4 april van 10-3 uur en voor de aanvang van iedere show voor zover de voorraad strekt. DE HEER P.SMIT SPRAK VOOR R.-K. ONTWIKKELINGSCLUB Weet U, dat massa gelijk is aan ener gie, dat er protonen en neutronen zijn en dat men kernen samen kan voegen en splijten? Weet U ook hoe een atoombom en een atoomreaktor werkt? En weet U wat Uranium 235 en 283 is en z.g. zwaar water? De leden van de R.-K. Ontwikke lingsclub weten het precies want het is hun haarfijn uitgelegd door de heer P Smit, donderdagavond j.l. Onze toekomst zal worden beheerst door de atoomener gie. De conventionele brandstofbronnen (aardolie en steenkool) zullen op den duur uitgeput raken. Er zal een nieuwe energiebron moeten worden aangeboord: De kracht welke in de atoomkern aan wezig is, zal worden vrijgemaakt. Wat is een atoomkern? Op school leerde U reeds, dat men maar niet altijd door kan gaan met het delen van een stof. Op het laatst krijgen we een deeltje, dat het kleinst mogelijke is met nog steeds de kenmerkende eigen schappen van die stof. Dit heet het mole cuul. Wanneer we het molecuul splijten en dat kan door middel van een schei kundige werking dan houden we de atomen over waaruit dat molecuul was opgebouwd. Zouden we krijt zo hebben 9,verdeeld", dan hadden we 1 atoom Calcium, 1 atoom koolstof en 3 atomen zuurstof. Tot nog toe is dit geen kern fysica, het is gewone scheikunde. We gaan verder delen. Dat is niet zo een voudig maar met de tegenwoordige mid delen is het mogelijk. Nu blijkt dat een atoom bestaat uit een kern met daarom heen cirkelend een elektron. Het elek tron laten we rusten, het doet niet mee in de volgende reactie. De kern bestaat uit een aantal ver schillende delen. Ze bestaat uit positieve en negatieve deeltjes. De kern moet be schoten worden. Gebombardeerd. Dit wordt gedaan met de z.g. alfadeeltjes. Positief geladen materie. Wanneer dit alfa-deeltje voldoende snelheid heeft en een splijtbare kern treft, dan valt de kern uiteen in twee delen: Kernsplijting. Logisch gesproken zouden de twee delen samen even veel moeten wegen als de oorspronkelijke atoomkern. Men heeft echter ontdekt dat dit niet zo is. De twee In deze krant vindt U een Dat leert U pag. 3, met een plaat waar meer in zit dan U denkt. I Texelse jongeren hebben dinsdagavond hun allerbeste beentje voor gezet. Voor hun medemens hebben zij iets over. Dat is duidelijk gebleken. De zaal van Hotel De Lindeboom-Texel" (belangeloos beschikbaar gesteld) was tot de laatste plaats bezet toen ds. S. de Lange het startsein gaf. Dat startsein was meteen goed. Pio niers op de planken. Een keurig ensemble onder lëiding van Frans Pieterse opende met pittige klanken, bijgestaan door een lady, die hevig aan het kreunen was. Het was leuk! Hoe is men tot het houden van deze avond gekomen? De gereformeerde jeugdvereniging heeft het initiatief ge nomen. De predikant echter is een man die scheidsmuren gaarne ziet vallen en dat is dan ook de reden geweest dat de medewerking niet alleen bestond uit jon geren van zijn gemeente. En waarom ook niet! Een vluchteling, verbannen van alles wat hem lief is, vraagt toch immers niet van wie komt de hulp? De hulp komt! Ook van Texel! Het was een veelbelovend programma dat ons werd gepresenteerd. Er was van alles wat; A. Zoetelief maakte zich ver dienstelijk als kunstfluiter, terwijl ook de schetsjes niet ontbraken. „Bobbel zoekt een huis" was echt iets voor Texel. We mogen blij zijn dat de heei Van Heerin- gen het een beetje vlotter op weet te knappen. Dat Texel over zoveel goede cabaret sterren beschikt is deze avond duidelijk geworden. I Wim en Anneke Koorn zullen zeker in de toekomst (zo als hun papa) geen jeugdherberg gaan bouwen. Geboren ar- I tiesten. Vermakelijk was hun optreden en een daverend applaus hun deel. I Achter de schermen werden de cabare tiers verzorgd door de heer Wieten, die er slag van heeft de jeugd het nodige zetje te geven. Mej. Hannie Briicher heeft met haar schetsjes alle lof verdiend. „Alleen op stap" (van Annie M. G. Schmidt) zouden velen ongetwijfeld in de praktijk willen brengen. Tussen al de bedrijven klonken de melodieën van het muziekgezelschap Van der Wulp. Een toneelgroepje uit Zuid-Eierland (dit waren geen jongeren) bracht de een- I.M. Talrijke bloemstukken v/erden aange boden, zodat, als maandag de „staf" in eigen home weer begint, de bezoekers in een bijzonder fleurig geheel zullen kun nen worden ontvangen. De heer Fortgens sprak woorden van dank tot allen die op enigerlei wijze hulp tijdens en na de brand hadden verleend. Wij vinden het een prestatie, dat in zó korte tijd het kantoor weer in gebruik kan worden genomen! gespleten kernen zijn samen minder zwaar dan de atoomkern waaruit ze zijn ontstaan. We hebben dus massa tekort. Waar is die materie gebleven? Ze is om gezet in energie! E MC2 de formule v an Einstein. Massa is gelijk aan energie. Wat gebeurt er verder nadat we de eer ste kern hebben gesplitst? We hebben nu een proces op gang gebracht dat alleen met speciale middelen is te stuiten: de kettingreactie. Want doordat we de eer ste kern hebben gespleten is er behalve de energie ook straling vrijgekomen. Deze straling bestaat uit alfadeeltjes met grote snelheid. De alfadeeltjes zijn weer in staat andere in de buurt zijnde kernen te splitsen. Ook daarbij komen weer deeltjes vrij. U voelt het: Hier hebben we een atoombom, want in een zeer kort tijdsbestek splijten alle aanwezige ker nen met de daaruit voortkomende hitte. Een hitte van 30.000.000 gr. Celcius. Dit is de ongelimiteerde vorm van atoom energie en deze vorm kan slechts ellende brengen. De werkelijke vreedzame toe passing van deze geweldige krachten kan dan pas geschieden, wanneer gebruik wordt gemaakt van een atoomreactor. Een atoomreactor is eigenlijk een getem de atoombom. Hier wordt wel een ket tingreactie op gang gebracht maar de aanwezigheid van alfadeeltjesabsorbe- rend materiaal voorkomt een explosie. De energie kan getemporiseerd worden ont trokken. Dat deze theorie bewezen heeft te kloppen, blijkt uit de resultaten die zijn bereikt. Amerika heeft z'n atoom- onderzeeërs. Rusland heeft een atoom- ijsbreker. Laatstgenoemd schip kan een jaar lang op volle kracht achterelkaar blijven varen op een zeer kleine hoeveel heid „brandstof". Deze brandstof bestaat in de meeste gevallen uit z.g. verrijkt Uranium. Ook de atoomreactor, welke momen teel in Petten in Noordholland verrijst, werkt met verrijkt Uranium. Deze reac tor zal echter niet in bedrijf worden ge steld om bruikbare energie te verwekken maar alleen om de mensen die in de toe komst in dit soort werkzaamheden zullen komen te zitten volledig op de hoogte te brengen met de mogelijkheden en de ge varen. Verder zal deze reactor de „DE DAGERAAD" IN DOK Vrachtautobezitters opgelet! De bezitters van vrachtauto's wordt er, blijkens een adv. in dit nummer, op ge wezen, dat „De Dageraad" met ingang van dinsdag 5 april voor veertien dagen uit de vaart gaat. Het schip gaat in dok om de jaarlijkse schoonmaakbeurt te endergaan. Er zijn nog enkele geschenken beschikbaar. N.V. v.h. Langeveld De Rooij Den Burg. MAN VERDRONKEN? In de nacht van donderdag op vrijdag werd Wachtmeester Siersma van Oude- schild gealarmeerd: op de haven lagen ten fiets en een jas, er was een plons gehoord en de berichtgever meende stel lig nog een moment een hoofd boven water gezien te hebben. Even werd aan een, dan wel heel lugubere, Aprilgrap gedacht. Verdere informaties deden ech ter aan een ernstig ongeluk denken. Dreggen gaf geen resultaat. Een inwoner van De Waal wordt vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. reasearch dienen. De Nederlanders geven wel niet de toon aan op dit gebied, maar stil zitten doen ze lang niet. Om zijn betoog te illustreren draaide de heer Smit enkele films, welke op een duidelijke manier z'n betoog bevestigden. Aan het slot van de avond kon de heer Zegers, voorzitter van de R.-K. Ontwik kelingsclub, de heer Smit van harte dan ken vooj* het gebodene. Het is goed dat men ten minste iets begrijpt van een ont wikkeling, welke niet meer kan worden tegengehouden en welke als we het zelf willen, een zegen kan worden voor de mensheid. Dominee De Lange niet op de kansel maar op een sioel in hotel Texel. Hij bracht 'n taart aan de man voor 28,75. Misschien toekomstige propagandist voor de V.V.V.? octer „Artiesten". Een stukje dat in het geheel zeker op zijn plaats was. Ook de Chromatische Eilanders kwa men deze avond weer eens op de prop pen. Prachtige instrumenten heeft de Texelse mondharmonicaclub. Ook deze hopen wij nog eens weer te zien. Geheel in costuum verschenen de da mes A. Blom en T. en D. Bakker. Bege leid door de gitaar werden er enkele bekende songs gebracht. Rudie Carell heeft het er minder afgebracht dan Hannie Witvliet, zij zong Franse liedjes. Ook de zusjes Lagerveld beschikken over goede stemmen. Door gaan duo! Misschien hebben wij met deze opsom ming van medewerkers wel iemand ver geten. Dan is dat niet omdat het het vermelden niet waard is. Allen die deze avond als ster op de planken zijn ver schenen, hebben een extra pluim ver diend. Op bijgaande foto staat de motor van dit alles. Ds. De Lange was niet alleen de motor achter de coulissen, maar ook in de zaal. Met het élan van een echte ver koper bracht hij met zijn staf de loten aan de man. Prijzen waren er bij bosjes. De middenstand heeft zich voor dit doel niet onbetuigd gelaten. Burgemeester De Koning trok het eerste lot. De totale op brengst van deze actie bedraagt 376,11 De avond werd besloten met enkele Negro Spirituals. Het herhaalde vluchte- lingenlied was als een stem, roepende uit de verte. Texel heeft die stem gehoord Geen timmerman, maar een geboren zanger is Wim Koorn. Anneke deed de monden van haar ouders openvallen. Wij hoorden mevrouw Koorn zeggen: „Dat heb ik nou nog nooit van haar ge hoord". Stille wateren? TEXELSE BOYS-NIEUWS Adspiranten a speelt hedenmiddag thuis tegen Oosterend a, aanvang 4.15 u. Boys b speelt thuis tegen ZDH a, aan vang 3.00 uur. De overige elftallen zijn vrij. De maandelijkse contactavond wordt gehouden op dinsdag 5 april a.s. 's avonds 8.00 uur in Hotel „De Zwaan". Het kan weer gezellig worden Boys, als we alle maal aanwezig zijn.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1