Weekend op Texel Weekend op Texel Oud-Texelaar begint aan vijfjarenplan ANIMO-ZEGELS ANIMO-ZEGELS issQ'excl Koop nu IVOROL TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 2 APRIL I960 AMSTERDAMS DAGBOEK VAN „HET PAROOL" De boot van Den Helder naar Tessel is keurig netjes, en wij willen haar zo netjes houden. Daarom hebben wij aan boord overal bordjes „Klompen uit" aangebracht, ook in de eerste klasse, want in de Kop van Noordholland en op Tessel kun je op klompen verdraaid goed eerste-klas zijn, gelooft u dat maar. Maar veel vertrouwen heeft de reder toch niet in zijn passagiers. Er hangen ook borden „Geen brandendende voorwerpen op het rijdek werpen", en als on nozel mens met enige opvoeding denk je, als je dat leest, toch wel: „Welk zinnig mens zou het in zijn hóófd halen?" De man, die zaterdag in Den Helder de kaartjes verkocht, zei: „Bespreken voor terug? Ach welnee, meneer, die boot van zondagmiddag vier uur, da's een stille, hoor, daar komt uw autootje altijd op". Ik ben geneigd een man achter een loketje altijd op zijn woord te geloven, dus ik ben met een enkele reis naar Oudesohild gevaren. Oudeschild is hélemaal aankomst en vertrek van de boot, en verreweg het mooiste van de plaats is de ziel van de echtgenote van de exploitant van het café, waarin toerist en Tesselaar, geme lijk biljartend en geteisterd door de juke box, de maar uiterst zelden varende koten naar het vasteland van goed oud Europa afwachten. Voor men aan boord kan gaan hoort men wel zo'n keer of twintig een op muziek gezet braakmid del, genaamd „Marina", maar daar staat tegenover, dat de mevrouw van het café allerliefst en behulpzaam is. En dat had ik wel nodig, want die heer aan het loket in Den Helder was er zeker pas, een kwartiertje of wat. De zondagmiddagboot van vier uur is namelijk een zéér drukke boot en als u niet hebt besproken, is er dik kans, dat u uw autootje niet aan boord krijgt, en aangezien zondag de laatste boot, die van half zeven, al was uitverkocht, heb ik gedurende twee uur op Tessel geleefd in de veronderstelling, daar tot maandag te moeten blijven. En dat is met een kouwe wind en een zanik- regen nu ja, niets om over naar huis te schrijven! Die mevrouw echter sprak mij moed in en waarschuwde mij, toen de kaartjes- verkoper, die om half vier kwam, zijn vertrek betrok, zodat ik nog vóór de 4711 Duitsers, die mét mij op die boot wacht ten, op het lijstje kon komen te staan. Die Duitsers, vriendinnen en vrienden, dat is wat, hoor. Aan boord heen zat ik er midden in. Ik zei zacht tot een heer, die er echt uitzag als een Tesselaar op weg naar huis, en dat bleek hij ook te zijn: „Wat zijn ze vróeg". „Ja," fluisterde hij terug. „Maar ze komen huren ziet u. Ze proberen ook de al door Nederlanders gehuurde ruimte te overbieden. Daar is eens een bungalow- verhuurder voor bezweken, maar dat heeft hij geweten. Onze VVV néémt dat niet! Nu gaat dat zo gemakkelijk met meer." Er zijn eohter, gelijk wij allen weten, Duitsers èn Duitsers. Die met mij méé aan het tafeltje aan boord zat, comman deerde het lieve kind, dat de koffie en zo rondbracht, hem een dronk te brengen op de toon, waarop zijn soort zeventien jaar geleden je fiets vorderde ik laat mij trouwens h a n g en als hij hier voor het éérst was De ongelooflijk-dikbuikige en spek- nekkige Duitsers, die met mij in het hotel in Den Burg waren, bleken trouwens klanten uit de jaren 19401945. Dit „dikbuikig" en „speknekkig" schrijf ik echt niet om wat te zoeken. De buiken staken recht vooruit, als komkommer^, het leek wel alsof de broeken tegen de onderkant zaten geplakt en de vesten er bovenop lagen, en de nekken hingen in dikke lellen over hun boorden, terwijl hun ogen wegscholen in gebergten van vet. Deze heren nu waren zéér dronken en begonnen om twee uur in de morgen in hun dunwandig slaapvertrek elkaar uit voerig toe te brullen, hoe zij het in dat Holland van „zwo-und-vierzig" wel had den gehad. Marcheren door Amsterdam, de Hauptmann schreeuwde dan zo lekker van „Augen rrrrechts", en dan stond er een mooie meid toen de onzichtbare ellendeling zó ver was gekomen, ben ik mijn bed uit gesprongen en heb als een razende op zijn, helaas afgesloten, deur gerammeld. Hij werd stil. Indien ik de heer Adenauer ware, zou ik in 's lands belang een bepaald type Duitse toeristen aan de grens opvangen en weer terugsturen naar het oord van waar zij kwamen in het belang van de goede naam van de Deutsche Bundes- republik en van de andere Duitsers, ir Dubbele tuben: Voordeliger prijs Uw tanden vragen het beste „Dagboekenier" (Henri Knap) schreef bijqaand artikel in Het Parool". Een dame uit Aerdenhout had óók haar visiedie zij aan ge noemd dagblad toezond. Het kreeg (tot op het moment dat wij dit schrijven) geen plaats in zijn kolommen. Wèl in de onze. het belang van onze geestelijke en licha melijke gezondheid ook. Want van dit soort wordt iedere fatsoenlijke Nederlan der veel zieker dan hij er ooit rijk van zou kunnen worden. Voor het overige is Tessel een eiland, waarop de vogelen des hemels (en der wateren) zich uiterst gelukkig blijken te voelen. Ik heb nog nooit zoveel kieviten, grutto's, sterntjes, meeuwen en XIJZ- vogelen gezien. En ook in lammetjes is het eiland uitnemend gesorteerd. Maar het rijkst is Tessel toch wel aan wind. De scheve bomen, die alle néigen van west naar oost, getuigen er kreunend \an. de walletjes om de weiden zijn wit- bespikkeld vanwege de wegkruipende lammetjes, die zó uit het moederlijf aan ons sadistisch klimaat moeten wennen. Het duinlandschap, vooral ten zuiden van Den Hoorn, is groots, en in het noorden, bij De Cocksdorp, heb ik hon derdduizenden sneeuwklokjes in een bos langs de weg gezien, maar het liefste dorp is Oosterend, de kerk en het kerkhof in het hart; er omheen gegroeid, wegkruipend bij die kerk als kuikens bij een kip, de kleine straatjes en huisjes. Maar de gemeente Tessel heeft wèl schreeuwend behoefte aan een strenge schoonheidscommissie. Mijn he mel, wat is en wordt daar op Tessel af- schu-we-lijk gebouwd! Deze dorpstim mermans-architectuur dreigt het ganse eiland te verpesten. Een zestal moderne huizen aan de rand van Oosterend mis kennen overigens totaal het intiem en gaaf karakter van dat dorp en zetten een schilderachtige boer met zilveren haren onder een zwart petje een vulgaire feest neus op. Meest-voorkomende vogel (na de kievit) op het eiland: een zwart-witte vogel zo groot als een meeuw met een vrij lange, dikke oranje snavel hè nee, schrijft u mij nu niet woedend, dat ik had moeten weten, dat dit een grups- hiemer is of zo. Deze vogel nu, mensen, tilt net als een hondje een pootje op, als hij een plasje doet. Ik heb dat zelf gezien. En ik heb ook gezien, dat Tessel nog een onschuldig eiland is, want een bewo ner heeft op zijn huisje geschilderd: „On ze lust". En op een boerderij las ik zelfs: Wellust" maar toen ik nóg eens keek bleek er „Weilust" te staan. Want zó onschuldig is men op Tessel nu ook weer niet. Vandaag gaat dus de obligatielening voor de V.V.V.-Texel van start. Op deze plaats behoeven wij daar thans weinig over te schrijven. Elders in dit blad wordt de noodzaak heus, de k 1 e m- mende noodzaak voldoende onder Uw aandacht gebracht. Sprekende over Texelaars wordt er wel eens opgemerkt: „Kom ze niet aan hun portemonnee" Wij menen het zó te moeten stellen: als de V.V.V. door wat kapitaalbezit geen armslag krijgt, zal dat aan de toeristische portemonnee merk baar worden, want „regeren is vooruit zien", en wat die vooruitzichten betreft staat Texel er goed op. Laten we zorgen dat we voldoende financiële adem heb ben om onze partij mee te blazen. Soms gebeuren er zelfs in deze koele moderne tijd nog kleine wonderen. Daar zeilde dezer dagen van onbekende af komst een doosje bonbons op onze balie. De goede gever of geefster wordt van deze plaats hartelijk bedankt. Waarschijnlijk is het een attentie voor prettige medewerking. Dit doosje is voor ons aanleiding om hier nog eens te schrijven wat al enkele keren op verga deringen is meegedeeld: de V.V.V. is een instelling die de dienstbaarheid-om-niet in haar vaandel heeft geschreven. Daar voor is salaris de beloning. Overigens mogen wij anderszins ook memand het recht ontzeggen van waardering blijk te doen geven, want schenken is vaak nog prettiger dan ontvangen. De V.V.V. stelt het echter op prijs, ter vermijding van verwijten achteraf, dat dergelijke atten ties bij de directeur ter gemeenschappe lijke bestemming worden ingeleverd. Want wij willen zelfs de schijn ver mijden Jongelui van Texel, denk om de Derde Vogelwandeltocht op Tweede Paasdag, 18 april. De inschrijving (ƒ0.75 tot 14 jaar; 1,doorboven) staat open bij de V.V.V. tot 5 april. Afstanden: 10, 15 en 25 km. Startplaats: groepshuis „De Zwal kers" van 11.30 uur af. En waarover zou het laatste stukje gaan? Natuurlijk, U weet het al; over de BEZETTINGSLIJST Liefst een briefje (al is het maar een gewone notitie op een h blaadje) aan bureau Parkstraat. V.V.V.-Texel. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 april op om 6.11 uur en gaat onder om 19.17 uur. Maan: 4 april E.K.; 11 april V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 apr. 11.44 en 3 apr. 0.00 en 12.13; 4 apr. 0.34 en 12.47; 5 apr. 1.22 en 13.43, 6 apr. 2.38 en 15.05; 7 apr. 4.03 en 16.33; 8 apr. 5.26 en 17.51; 9 apr. 6.40 en 19.01. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. In een van de dagbladen lezen wij iets over de oud-Texelaar, burgemeester S. de Waard. Op een gemeentelijke forumavond te Warffum heeft de heer De Waard daar een vijfjarenplan ontvouwd. O.a. dagtochten naar de Wadden en Rottum; bouw van een telefooncentrale; nieuwe kleuterscholen (goede leerschool doorlopen); gymnastieklokalen en het vestigen van attractiepunten voor in woners en bezoekers uit naaste en verre omgeving. Plannen zullen worden uitge werkt om het fraai gelegen zwembad (hiervoor kan dus onze eerste burger in de leer gaan) te voorzien van een goed strand, het aanleggen van een kanovij ver, waarbij tevens in de nabijheid van het zwembad een camping in groot for maat zal worden aangelegd. Een V.V.V. zal worden opgericht, waarvoor de plan nen reeds in vergevorderd stadium zijn. Het onderwerp van deze gemeentelijke forumavond was: „Hoe doorbreken we de teruggang in werkgelegenheid en wel vaart en bevorderen we het welzijn van onze plaatselijke gemeenschap". Verder wordt vermeld: „het gemeente bestuur zal alles in het werk stellen om te trachten al deze voor Warffum revo- Burgemeester S. de Waard vijfjarenplan ïutionaire plannen binnen vijf jaar te verwezenlijken". Wij wensen burgemeester De Waard van harte succes! een feest voor Uw portemonnee! ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) OOSTEREND-DE COCKSDORP DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN J. DORRESTIJN, tel. 578 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) S.V. TEXEL A.s. zondag voor ons geen wedstrijden. Aller belangstelling dus voor de inter landwedstrijd Nederland-Bulgarije. Over de wedstrijd van j.l. zondag be reikten ons prima berichten. Texel speel de prima. U was in het veld even sterk maar Texel werkte beter af, terwijl onze verdediging in bijzonder goede vorm speelde. Doordat André uitviel, moest Thijs invallen en ging Kees in de achter hoede, waar het prima klopte. Zo zien we dat onze jonge spelers al behoorlijk mee kunnen komen. Dat is weer hoopvol voor de toekomst. Nu maar beginnen met voor het volgende seizoen de opbouw Trainen. Met ingang van woensdag 6 april trainen de voetballers weer op het terrein, dus niet meer in het gymlokaal van de RHBS. Welpen van 4-5 uur; adspiranten van 5-6 uur en junioren en senioren aanvang half 7. voor wat achter de hand! AAN DAGBOEKENIER (26 - 27 maart 1960) Als we zaterdagmiddag om 2 uur bij de boot in Den Helder aankomen, zien we tot onze verbazing dat we heus niet de enigen zijn die een weekend naai Texel gaan De Dageraad raakt 3/4 vol. Voor zekerheid vragen we bij het oprij den aan de man die de kaartjes contro leert of het nodig is voor de volgende dag de boot van 4 uur te bespreken. „Zou ik maar doen, zegt hij want er is een motorenwedstrijd morgen en dan kan het wel eens druk worden. In de „salon" waar het bekende bordje „klompen uit" aan mensen die de eerste keer oversteken altijd een lach ontlokt (als ze een keer op maandagochtend oversteken zullen ze het echter begrijpen) is het erg warm en vol. Herhaaldelijk gaan we op het dek een frisse neus halen. Door deze, hoewel korte, boottocht voel je al echt uit de dagelijkse sleur te zijn. Bij aankomst in Oudeschild even naar het kantoortje om plaats voor de auto te bespreken voor de volgende dag. Dan via Den Burg of via De Waal naar De Koog? Meeste stemmen gelden. Dus de mooiste weg en dat is via De Waal. Wat een vogels! Wulpen, ture luurs, kieviten, lepelaars, scholeksters. Het langste staan we stil bij twee berg eenden Man en vrouw beide zo mooi. De man pronkt met een sierlijkheid, een lust voor het oog. Lammetjes, die je wat zon en warmte zou toewensen. In De Koog zijn uiteraard in deze tijd weinig gasten. In ons pension zijn twee Duitse gasten, stille, vriendelijke mensen. Lange broeken aan en dan een strandwande ling. Wat is er veel afgeslagen van de duinenrij deze winter. 's Avonds een kort bezoek van vrien den van Texel aan vrienden op Texel. Horen een verslag van de stranding van de kotter bij paal 18. Zondag de vraag: naar de duinen bij Den Hoorn of naar de Slufter? De Slufter wint. Na een weinig klimmen sta je boven op de eerste duinrichel en zie je de Slufter voor je. Wijd en stil, deze inham in de duinen die in open verbinding staat met de zee en bij stormvloed vol loopt. Ook hier veel vogels. En je begrijpt niet dat de randstad Holland, met z'n enorme drukte en haast, op een paar uurtjes af stand ligt. We wandelen en genieten. Je Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld 10. Klop en Lappie keken nu beiden vol verwachting naar de dreg van Jonas, die haar heel voorzichtig omhoog haalde. Grote luchtbellen spatten uiteen aan het wateroppervlak. Lappie hield zijn zak lantaarn op het water gericht. Ze hielden hun adem in. „Het gaat mee omhoog", meldde Jonas fluisterend. „Het is ont zettend zwaar, ik geloof beslist dat we het hebben kunt zien dat de Slufter deze winter ge heel vol water heeft gestaan, de vloedlijn loopt tot aan de voet van de binnenste duinenrij. Een 50-tal schapen die dage lijks bijgevoerd worden denken dat wij deze goede gaven komen brengen en vol gen ons een heel eind. Begrijpen tenslotte dat ze het van ons niet moeten hebben en dan keren ze terug. Hier inderdaad als er één schaap over de dam is volgen er meer". In het Slufter-café drinken we koffie Treffen daar de vogelwaohter die al moet zorgen dat er geen mensen in het noor delijk deel van de Slufter, de Knm, ko men in verband met de broedtijd van de vogels. De winter is op Texel voorbij. 's Middags nog even langs het strand en daarna naar de boot. Een geweldige rij auto's! Wat zijn we blij dat we be sproken hebben. Een deel van ons gaat de Koningin Wilhelmina bekijken, een oude Zeeuwse veerboot, die waarschijn lijk deze zomer al gebruikt zal worden en later geschikt is als veerboot wanneer ae nieuwe verbinding Den Helder-'t Horntje gereed is Bij de boot moeten allen die niet be sproken hebben omkeren en achter aan sluiten, niet prettig als je dit treft, nog minder prettig als je bij de 6 auto's hoort die tenslotte overblijven. De Dageraad is helemaal afgeladen. De overgebleven auto's moeten waditen tot 6 uur, ze be hoeven niet bang te zijn dat ze niet mee komen, de T.E.S.O, zorgt wel dat z overkomen. Ons weekend is voorbij. Het weer was niet zo mooi, veel wind en kou maar last hebben we er niet van gehad We hadden een heerlijk weekend op Texel! C. K. L. KLAVERJASCLUB DE GRAAF Lappie boog zich een beetje voorover. Het bootje hing wat meer over. Nog meer bellen kwamen boven. „Ik geloof, dat ik het bijna aan de oppervlakte heb", zei Jonas. „Kan jij niet proberen het te pakken, Klop". Klop boog zich voorover en stak zijn handen in het water, maar op dat moment kapsijsde het bootje en vielen de drie vissers in de vijver. Proes tend en ploeterend zwommen ze naar het omgekeerde bootje toe. De dreggen dre ven her en der op het water. „Pfff, da's pech, we hadden het bijna. mopper de Jonas tegen Klop, terwijl ze zich aan de boot vastklampten. „Prrroestje, we hadden dat ook anders moeten doen, Ffft, ik ben er altijd nog vast van over tuigd dat ik het beeld had.we (Wordt vervolgd) De stand is na 20 partijen; Hartog-Stobbe Snoek-Beuving v d. Hoort-v.d. Molen Mej. Bagge-A. J. Huisman Zuidewind^Kiewiet Tj. Huisman-v d. Slikke Mevr. Kooi-J. Prins Echtpaar Bruin Kramer-Witte Borgman-v. Heerwaarden v. Dorp-v. Leersum Barhorst-mevr. Kiewiet 33.308 17 33.210 13 31.242 6 31.093 11 30.737 5 30.424 6 29.891 8 29.752 5 28.956 9 28.601 11 27.495 10 25 684 6 TEXELAAR WINT TWEEDE PRIJS IN CALVE „MELKSTROOMWEDSTRIJD" Onlangs schreef de afdeling veevoeder van Calvé oliefabrieken te Delft een prijsvraag uit. In de diverse agrarische vakbladen verschenen uitgebreid de wedstrijdvoorwaarden met gegevens. De opdracht luidde als volgt. Een bepaalde koe, genaamd Marie 51 geboren 7 april 1956 krijgt als dagrantsoen: 4 kg. gema len hooi, 4 kg gerstestro, 6 kg kuilgras, 4 kg gedroogde pulp, 3 kg Delfia runvee- biks D. 30 en 1 kg Delfia meelkoekjes 2x/i. Marie had 10 maart gekalfd. Ze zou worden drooggezet op 23 februari 1960. De melklijst zou dus lopen van 10 maart 1959 tot en met 23 februari 1960, zijnde in totaal 350 dagen. Hoeveel bedraagt het lotale aantal kilogrammen melk van Mane 51? Om het niet te moeilijk te ma ken werd de melkstand van 13 oktober genoemd: 4355 kg. Verder werd de stam boom vermeld mei cijfers omtrent vet gehalte etc. Met deze gegevens gewapend konden de boeren hun schatting maken. 1 februari j.l. sloot de inzendingstermijn. Onlangs werd de uitslag bekend. Bijna alle inzenders, ettelijke duizenden, had den te laag geschat. Marie 51 was als eerste prijs beschikbaar (of een uitbeta ling van 1400,Dan volgen 5 tweede prijzen. Een van deze tweede prijzen werd gewonnen door de heer G. Witte, Kogerstraat 48, Den Burg. Hij kon j.l. woensdag een elektrische veescheer- machine, uit handen van de heer J. Bre mer, hoofd van de afd. veevoeders van Calvé, in ontvangst nemen. Het totale door de heer Witte geschatte gewicht aan melk was 6762 kg. Het juiste gewicht was 6769 kg. De heer Witte was er dus slechts 7 kg. onder. Gefeliciteerd! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 6 april a.s. consultatiebureau Woensdag 6 april a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeichild verwacht tot vier uur. FILMNIEUWS: Zaterdagavond en zondagmiddag: „DUINKERKEN" Een hel tussen vuur en water. Meer dan een film. een adembenemend brok historie. Het was begin mei 1940. Wij herinneren ons deze tijd nog, de Duitsers rukken op in België en stoere soldaten worden gedwongen terug te gaan. Het Belgische front stort ineen en de Duitsers rukken op. Op het strand en in de duinen van Duinkerken verzamelen zich 300.000 Britse soldaten, wachtend op versche ping, terwijl zij geteisterd worden door luchtaanvallen der Duitse bommenwer pers. Engeland heeft daar de slag verloren maar niet de oorlog. Deze film is niet zo maar een verhaaltje, maar een prent die de geschiedenis vertelt van de wedergeboorte van een volk in bloed en tranen. Zondag- en maandagvond: „EL HAKIM" Een Duitse verfilming van John Knit- tels roman „El Hakim". Ook deze film is in kleuren en het spel laat niets te wen sen over. Het verhaal zit uitstekend in elkaar en wij veronderstellen wel, dat er vele liefhebbers voor zijn. Men ziet O. W. Fischer, Nadja Tiller en Elisabeth Müller, om enkele sterren te noemen. Nederlands nieuws O.a.: „Blijde incomste" van Jan Pes- man in Holwierde; De Olympische Spe len naderen; Caro van Eyck ontvangt Theo Mann-Bouwmeesterring; Nationale kampioenschappen kunstrijden. Wereldnieuws O.a.: Franse fabrieksbouw in Algerije; Vliegramp in de Sierra Nevada; De 3de verjaardag van Ghana; MacMillan op Rambouillet te gast; Invaliden trainen voor eigen Olympische Spelen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 3