wettex NEELS Fa. Frans Zegel Kz. GEHOOR APPARATEN Electrohuis Bakker Voorjaarsstierenkeuring bij het K.I. station te Zuidhaffel f 2,98 Voor Ie kwaliteit groenten. Daalder, 0'end tel. 282 C. J. VISMAN zware sla 2 jongens Tassenbeugels aardappelen Zeldzame beste aardappelen NIEUW...!! de spons-afneemdoek sponst en zeemt tegelijk op Losse kop en schotels J. NAUTA HERENKOSTUUMS SP0RTC0LBERTS en JACKS 2000 KOSTUUMS 800 SP0RTC0LBERTS PANTALONS JONGENSJACKS KINDERBLAZERS Dinsdagmorgen 29 maart werd de jaarlijkse stierenkeuring gehouden en nu voor het eerst bij het nieuwe K.I.-station te Zuid-Haffel. Ondanks het gure weer waren toch een groot aantal veefokkers aanwezig om getuige te zijn van de keuring en tevens een kijkje te nemen in het nieuwe K.I.-gebouw. Wanneer we dan bij dit laatste willen beginnen, kun nen we vaststellen, dat deze verandering een zeer grote verbetering is. Zowel wat betreft de stierenboxen als laboratorium, spoelplaats en vergaderzaaltje is alles prima verzorgd. Daarbij zal het geheel nog weer een heel ander aanzien krijgen als dit jaar daaraan vastgebouwd de dubbele woning verrijst. Eerst dan komt alles tot z'n recht en is het voor beide inseminatoren veel prettiger werken. Al vorens nu over te gaan tot het geven van enige uitslagen over het verloop van de keuring menen wij er goed aan te doen eerst te vermelden wat de verschillende waarderingen inhouden. Vaak wordt ge vraagd wat betekent nu de letter zus of zo. We willen dan beginnen bij de jonge stiertjes. Bijna altijd zijn dit volbloed stiertjes; wat betekent, dat ze van ingeschreven NRS ouders zijn. Dus stiertjes met een zwarte schets. Zo omstreeks de 1-jarige leeftijd worden ze dan gekeurd en de uitslag is voorlopig voor 1 jaar van kracht. Worden ze nu voor N.R.S. goed gekeurd, dan is de laagste waardering voor algemeen voorkomen: bc Dan volgt bdaarna b en vervolgens b+ en ab. Deze laatste letters komen echter bij jarige stieren niet voor, daar ze nog te jong zijn en dus lang niet volwassen. Dus met bovengenoemde waardeletters heeft U een goedgekeurde N.R.S. stier voor 1 jaar en kimt U dan volbloed na geslacht fokken mits ook de vrouwelijke dieren stamboek zijn. Kunnen ze nu geen bc+ voor alg. voork. halen dan vervalt voor 1 jaar het Stamboekwaardige en volgt N.H. Dit houdt in dat de dekkingen van zo'n stier erkend kunnen worden door de fokver- enigingen. Dus U kunt er wel gere gistreerde kalveren van fokken, doch geen stamboek. Voldoet de stier echter nog niet aan de N.H. eisen, dan komt de P. Deze dekkingen worden niet erkend door de fokvereniging, maar de stier kan toch nog gebruikt worden als dekstier voor Uw eigen bedrijf en voor anderen. U krijgt er, zoals gezegd, nooit een kalf van geregistreerd. Afgekeurd betekent ongeschikt als dekstier, dus slachtvee. De keuring op 2-jarige leeftijd is het zelfde, doch deze uitslag is definitief, dus blijvend voor verdere jaren. Voor Stam boek weer dezelfde waardering voor Alg. voorkomen en nu met punten er bij. Het laagste aantal punten dat gegeven wordt is 75. Hierbij zal dan ook steeds de laag ste letter voor alg. voork. gegeven wor den, n.l. bc Soms gebeurt het dat een op 1-jarige leeftijd gekeurde stier N.H. krijgt en daarna op 2-jarige leeftijd toch nog voor N.R.S. goedgekeurd wordt. Ze kunnen zowel in hun voor- als in hun nadeel veranderen. Eerst op 2-jarige leeftijd wordt een stier geacht volwassen te zijn. Dus na de definitieve inspectie op 2- jarige leeftijd behoeven ze niet weer ge keurd te worden. Vaak echter komt het voor dat ze erst op 3-jarige leeftijd of ouder zo men zegt op je aan groeien en zich al beter laten zien en is herkeuring op oudere leeftijd mogelijk. Verder zijn de plaatselijke stierenkeu ringen tevens voorkeuringen voor de Centrale Provinciale stierenkeuringen. Voor Noordholland worden die steeds in Alkmaar gehouden en dit jaar weer op 22 april. Hiervoor worden de beste stie ren uitgezocht en ze moeten dan ook voor Algemeen Voorkomen minsten bkun nen halen. Tot zover deze toelichting, waar ech ter in details nog wel meer over te zeg gen zou zijn, doch voor de verdere uit slag van de keuring is dit niet nodig. Wat dan nu de keuring betreft: er ver scheen maar één oudere stier in de ring, n.l. Frans Adema 113 van Groenhoven, eigenaar Gebr. Huisman. Definitief inge schreven met bc+ en 76 pnt. Ook nu werd daarin geen verandering gebracht, al liet de stier zich goed zien. Vrij regel matig gebouwde stier, doch iets te fors ontwikkeld. De 2-jarigen Allereerst Edward, eig. Th. Rutten. Begin maart was deze stier reeds *huis definitief ingeschreven met b en 80 pun ten. Ook nu liet Edward zich goed zien. Goedsoortige gelijnde stier die even fraaier kon in kop en horens. Lord, eig. Gebr. Vermeulen, kwam ook goed voor en verwierf ben 77 punten. Sterk gebouwde, vrij malse, iets ondiepe stier met iets minder correct kruis en iets nauw in de zitbenen. Hierna verscheen, goed voorgebracht, Evertje's Jorge, eig. Coöp. Ver. voor K.I. Ook hij kreeg ben 77 punten. Vrij ge lijnde, vrij typische, doch iets weinig malse en iets weinig edele stier. Hierna kwam het jarige materiaal aan de beurt. Voorlopig voor 1 jaar goedgekeurd voor N.R.S. werden Putter's Karei. Vader Pytsje's Karei, eig. Th. Rutten. Alg. voork. bPlatte matig ontwikkelde stier, van vrij goed soort, iets los in de voorhand. Marie's Karei 3, Vader Pytsje's Karei, tig. Th. Rutten en Klaske's Karei, Vader Pytsje's Karei, eig. Th. Rutten, waren ook begin maart reeds thuis ingeschre ven met beide alg. voork. bc+. Trijntje's Adema 2, Vader Ad. 175 v.d. Woudhoeve, eig. C. Roeper Mzn., kreeg voor alg. voork. bc Voldoend ontwik kelde, iets weinig vastgebouwde stier. Bakker's Roel, Vader Amarilla Roelof, eig. M. J. Bakker, alg. voork. bc Nor maal ontwikkelde, voldoend typische stier met wat zware en losse voorhand. Diamant v.d. Prins, Vader Sneeker Diamant, eig. H. Tjepkema, alg. voork bMalse stier van voldoend type en fijne benen. Gerlands Tinus, Vader Butenmoark Juweel, eig. Mar. Roeper alg. voork. bc Voldoend typisch, maar iets fijn gebouwd stiertje. Rooske's Diamant, Vader Sneeker Dia mant, eig. Gebr. Zoetelief. Alg. voork. bc-f. Voldoend ontwikkelde stier van vrij goed soort. Kruis minder correct. Emma's Wardy, Vader Wardy 13, eig. Gebr. Huisman, alg. voork. bMalse, vrij typische stier, doch met matig fraaie horens en iets minder correcte benen. Tjitske's Wardy, Vader Wardy 13, eig. Gebr. Huisman, alg. voork. bGoed ontwikkelde vrij typische, iets weinig harmonisch gebouwde stier. Alfred, Vader Sneeker Diamant, eig. Jac. Reuvers, alg. voork. bc Sterk ge bouwde, normaal ontwikkelde, iets ranke stier, met matig fraaie kop en horens. Voorlopig voor 1 jaar voor N.H. goed gekeurd werden: Marinus 4, Vader Ad. 21 v.d. Woudh., eig. H. v.d. Beek. Voldoend ontwikkelde stier met minder correct kruis en benen. Tesselaar, Vader Sneeker Diamant, eig. A. P. Dalmeijer. Te weinig ontwikkelde achterhand en te fijne wat slappe benen. Jan van Castra, Vader Wardy 13, eig. J. Plaatsman. Los in de voorhand en te tenger in de benen; kruis wat vrouwelijk. Voorlopig voor 1 jaar goedgekeurd voor P. werden: Janna's Adema 5, Vader Blitsaerd Bas- tiaan, eig. Th. Rutten. Vroegrijp type. te zware voorhand en matig correct kruis. Zwartkop's Leo, Vader Leop. v. Blok land, eig. C. Roeper Mzn., slap en zeer matige kop. Eduard, Vader Sneeker Diamant, eig. G. Eelman. Over het geheel te weinig type. Nico, Vader Sneeker Diamant, eig. G. Eelman. Onsoortig, te weinig ontwikkeld, matig correct gebouwd. Ina's Adema 2, Vader Ad. 175 v.d. Woudhoeve, eig R. Eelman. Te weinig ontwikkeld en vlezig in de achterhand en sabelbenig. Twee stiertjes werden afgekeurd. Wanneer we dus nu de balans opma ken van deze voorkeuring, mogen we vaststellen, dat het voor velen een suc cesvolle keuring is geweest. De aanvoer van het jarige materiaal was groter dan voorgaande jaren en wat belangrijker is, het gehalte was aanmer kelijk beter. 11 van de 21 jarige stieren stamboekwaardig, waarvan 4 met ben 7 met bc+ is voor Texel een nog niet eerder voorgekomen aantal. Daarbij de 3 2-jarigen met b en 2x bis ook een goed resultaat. En dus nu maar afwachten wat door de jury goed genoeg bevonden wordt om ook in Alkmaar te mogen verschijnen. Behoudens een enkele uitzondering waren de dieren over het algemeen goed getoilletteerd, wat vanzelf ook altijd een beter aanzien geeft. In het voorbrengen kan vaak nog wel wat geleerd worden. Belangrijk is daarbij dat de dieren dagen van te voren goed worden afgestapt. Ook het ringen van de stieren behoorlijk op tijd verzorgen. Ze zijn dan aan het touw en de ring gewend wat meer rust geeft op de keuring. Hoe voordeliger ze voor komen hoe hoger ze geplaatst worden. Dat kost allemaal tijd van te voren. Doch cis ze na goedkeuring voor een behoor lijke prijs van de hand gedaan kunnen worden, wordt dit werk en deze tijd zeker beloond. Maar om te verkopen moet men met z'n tweeën zijn en dus dat zullen we dan maar afwachten. Tot zover deze keuring. Juryleden waren de heren: Backse en IJff voor N.R.S. en Sikkes, Grin en Pijper voor de Prov. Commissie. B. Oostra. BOUW VOLTOOID De heren firmanten van Bakkers Ijzer handel kunnen dik tevreden zijn. Het nieuwe pand in de Weverstraat is een schitterend geheel. De officiële opening vindt donderdag 7 april a.s. plaats. Wij komen daar uiteraard nog op terug. FIRMA FRANS ZEGEL KZN. BOUWT NIEUW WINKELPAND IN DE PARKSTRAAT Direct na het komende zomerseizoen zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden aan een nieuw te bou wen winkelpand in de Parkstraat te Den Burg. De firma Frans Zegel Kzn heeft het architectenbureau Peters en Ir. Roelofs te Den Helder opdracht gegeven tot het ontwerpen van een winkel- en woon- pand, dat op de plaats moet komen waar genoemde firma thans nog een „nood- winkel" exploiteert. De ernaast liggende schuur zal eveneens worden gesloopt, terwijl ook de thans nog door de firma Van Wessem bewoonde werkplaats in de naaste toekomst, na afloop van het huur contract, bij het nieuwe pand zal worden getrokken. Het gebouw, dat volgend voorjaar klaar moet komen (dan dus nog zonder werkplaats) zal een frontbreedte krijgen van 14 meter. De verkoopruimte begane grond wordt 15 meter diep, ter wijl op de eerste etage nog een voor het publiek toegankelijke ruimte wordt ge creëerd; al met al een verkoopopper vlakte van circa 250 vierkante meter. Een sousterrain zal als magazijn dienst doen. Er zullen in de nieuwe zaak luxe en huishoudelijke artikelen, glas- en aardewerk en kindermeubelen worden te koop aangeboden. Waarschijnlijk zullen enkele aanne mers tot inschrijving op de bouw worden uitgenodigd. Zonder twijfel zal het nieuwe gebouw voor de Parkstraat een belangrijke aan winst betekenen. INGEKOMEN PERSONEN Daniel F. G. Schilling, van Enkhuizen, Kade 28 naar Den Hoorn 70; Maria M. Vlaming, van Amsterdam, Columbusstr. 15hs naar Oosterend. Kerkstraat 8. CONCERT HAERLEMSCHE MUSYCKCAMER De datum van het concert, verzorgd door de Haerlemsche Musyckcamer. met medewerking van de sopraan Annette de la Beye is thans definitief bepaald op zaterdag 18 juni a.s. PAND VERKOCHT Van niet officiële zijde werd ons be richt dat kapper Aakster zijn pand aan de Groeneplaats heeft verkocht aan de Gemeente Texel. LEERZAME VISSERIJVOORLICHTING Zaterdag j.l. heeft men over de visserij het een en ander kunnen horen. Bij monde van de heer Van Veen werd, in de zaal van de heer Dijt, Oosterend, een lezing gehouden over de visvangst. Er werd aanschouwelijk met een kra- lenbord weergegeven hoe men aan een bepaald percentage in de visvangst komt. Er zijn drie maten: de goede maat, de middelmaat en de kleine vis, welke door deze schematische voorstelling in het laatste vak terechtkomt. Een vrij zuiver gegeven heeft men verkregen over de vangst van tong. Hier zag men aan de hand van statistieken vanaf 1904 tot en met 1954 vele stijgingen" en dalingen in de vangst. In 1904 werd niet zoveel ge vangen, maar in de tijd der eerste we reldoorlog werd dit geleidelijk hoger en na deze oorlog ving men nog eens zoveel als in 1904. Ook heeft men kunnen con stateren, dat na een hete zomer, b.v. 1947 men aanmerkelijk meer vis heeft gevan gen. In aansluiting op de grootte der vangst had men een statistiek van drie landen gemaakt, n.l. Engeland, Neder land en België, Hieruit bleek dat Enge land op de eerste plaats staat, gevolgd door Nederland. Begrijpelijk dat men met al deze ge gevens ook bijzonderheden wil weten omtrent groei, trek, en sterfte der vissen, zodat het interessant was om te horen, dat men dit jaar voor onderzoek 4000 schollen heeft gemerkt, waardoor men 0.a. te weten kwam, dat een schol, ge merkt en losgelaten in het IJselmeer, men deze in Den Oever in handen kreeg. Op deze manier wil men meer en nauw keurige gegevens verzamelen. De aanwe zige vissers lieten zich niet onbetuigd in het vragenstellen. De vraag of men de ouderdom van vissen vast kan stellen was wel de ac- tueelste vraag. Hier blijkt men aan de hand van in de kop der vis groeiende steentjes dit te kunnen doen. Op verzoek van de heer Van Veen werd, om het filmprogramma niet in het gedrang te brengen, vervolgens een pauze gehouden, waarin ook nog verschillende vissers zo een en ander in discussie bespraken. Na de pauze werden drie films ver toond. De heer W. Ellen dankte de heer Van Veen voor het gebodene en de aanwezi gen voor de belangstelling. CONTACTAVOND VEILIG VERKEER Op woensdag 6 april a.s. zal 's avonds 8 uur in de Aula van de Dr. J. P. Thijsse- school een contactavond worden gehou den, waar een ieder, ook niet-leden, van harte welkom zal zijn. Het programma is als volgt samengesteld: 1. inleidend woord over het verkeer in het algemeen; 2. diploma-uitreiking aan de geslaagden van de pas afgesloten verkeerscursus Den Burg; 3. gelegenheid tot vragenstellen; 4 vertoning van enkele korte leerzame verkeersfilmpjes Pauze. 5. vertoning van een bijzonder interes sante en boeiende kleurenfilm over India; 6 sluiting van de avond Voor hen die geen lid zijn van Veilig Verkeer bestaat in de loop van de avond gelegenheid zich daarvoor op te geven; voor de somma van 1,is men één jaar lid. De gelden, welke o.a. op die wijze wor den verkregen, worden door de Afdeling Texel aangewend in het belang van de veiligheid op de weg. Denkt U maar eens aan de verkeers- cursussen, welke elke winter, steeds weer in andere dorpen, worden gegeven, de verkeersacties (aanplakbiljetten, geluids wagens, spandoeken etc.), het krantje „Wegwijs" dat aan alle leden gratis wordt toegezonden en nog meer nuttige bestedingswij zen. Mogen wij op Uw komst rekenen? Bedenkt, dat het verkeer nog dagelijks een zware tol eist van de weggebruikers en dat wij door gezamenlijke activiteit deze tol kunnen verlichten, zo niet voor een belangrijk deel zelfs kunnen op heffen. Afd. Texel Verbond v. Veilig Verkeer INSTRUCTIEBIJEENKOMSTEN OVER KINDERSPELEN De „Stichting cultureel werk Texel" heeft in samenwerking met de „Sticht- ting sport en spel in het jeugdwerk" een tweetal instructiebijeenkomsten georga niseerd over kinderspelen op feestdagen. Deze bijeenkomsten zullen plaats vin den in het dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal op de woensdagen 6 en 13 april a.s., aanvang 8 uur n.m. Met deze bijeenkomsten wordt beoogd de verschillende dorpscommissies en feestcommissies in de gelegenheid te stellen nieuwe ideeën op te doen voor de kinderspelen bij feestvieringen (o.m. in verband met de viering van de 15e be vrijdingsdag). De bijeenkomst is behalve voor de af gevaardigden van dorps- en feestcommis sies en leerkrachten van scholen ook toe gankelijk voor hen, die in een ander ver band praktisch nut van deze instructie verwachten te hebben. Voor deelname is geen cursusgeld verschuldigd. Als docent zal optreden de heer G. H. van Winsen. De beide avonden sluiten op elkaar aan. Een schoonmaakpakket wat U voor deze prijs niet mag laten lopen 1 Dweil (groot) wrijfdoek stofdoek wafeldoek borsteltje boender stofkwast Wettex (zie adv.) 0,90 Samen 3,51 maar deze week voor FA. FRANS ZEGEL KZ. Den Burg - Oudeschild 0,50 0,25 0,50 0,31 0,22 0,41 0,42 Voor hengselmandjes Boodschaptassen Bloemenstandaards DIRK WITTE, Gravenstraat 4, tel. 224 Voor grondverf, glansverf plasticlak muurverf, witkalk waterverf, plamuur, terpentine, kwasten enz. De Cocksdorp Vracht gevraagd richting Brabant Van Boven, Oudeschild Texel, Telefoon 421 Voor prima fruit Daalder, 0'end tel. 282 Extra mooie verse spinazie grote blanke bloemkool andijvie, grote sortering beste sinaasappelen. Maas' Groentenhandel Den Burg Oudeschild GEVRAAGD voor aardappelpootmach Gebr Kunst, Den Burg Reeds vanaf f 2,25 p. paar DIRK WITTE, Gravenstraat 4, tel. 224 De lekkerste en allerbeste koopt U bij Maas' Groentenhandel Den Burg Oudeschild Nog geen theedoek van de Persll Gymveren. O'end kan ze U uit voorraad leveren, tegen inlevering van Uw emmertjes. zonder blauw, Neemt U ook eens een zak. Daalder, O'end tel. 282 Een nieuw geluid uit de oude radio Dat kan I ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE Eén of twee nieuwe lampen, een condensa tor of weerstand kan vaak wonderen ver richten, en kost mirder dan U denkt bij M. en A. J. Vonk neg juist op tijd voor de schoonmaak laat geen sporen na. slurpt evenals een spons water op. soepel hygiënisch Komt u eens even bij ons kijken Den Burg Oudeschild De verkoop van Philips gehoorapparaten voor Texel Is ons bedrijf toevertrouwd. Apparaten en batterijen uit voorraad leverbaar. in grote verscheidenheid bij Ook in serviezen vindt u bij ons een grote sortering. Wij ontvingen een geheel nieuwe collectie vanaf 46,75 55,— 65,— 75,— tot 155, Ook voor zware en extra zware, voor lange en extra lange personer wegende tot 230 pond Meer dan in de allernieuwste dessins 27,50 35,— 37,50 45,- 55,— 75,— Enorme collectie bijpassende met en zonder capuchon. Teddy gevoerd of gewatteerd in 18 opvolgende maten vanaf 17.50 Een prachtige sortering Alle malen vanaf 12,50 Grootste speciaalzaak voor Den Helder en omstreken. Wij zijn 20 pet goedkoper dan elders r aan eioers j DIT REPAREREN WIJ DIT OOK en wij doen <v/ het vakkundig, vmïn. v.v.*. Enorme keuze meubelstoffen en matras tij ken .WA

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4