m Viering Bevrijdingsdag fiajext 5 mei 1960 24 S 4é Spit, Spiefpijn 1 -X-l mn TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 9 APRIL 1960 Het is vanzelfsprekend, dal aan de viering van de 15e bevrijdingsdag op de avond van de 4e mei een plechtige herdenking plaats vindt van al degenen, die het hoogste bezit, hun leven, gaven voor onze bevrijding. Doch onze dank kan ook tot uitdrukking komen door gezamenlijk een stijlvolle bevrijdingsdag te vieren. Voor deze bevrijding toch werd dit hoge offer gebracht. Opstelling voor de allegorische op- Het is verheugend, dat de Dorpscom-. missie Den Burg en omstreken van zo vele kanten medewerking ondervindt om te komen tot de samenstelling van een verantwoord feestprogramma. Echter een feest moet voor alles een sfeer van vreugde brengen, waarin jong en oud worden opgenomen. Ja, ook U lezer of lezeres, die nu nog terzijde staat ook aan U vragen wij mede te werken aan de be vrijdingsfeesten, welke op 5 mei a s. zullen worden gehouden. Hoe, vraagt U zich af? Dit kan op velerlei manieren. Wij denken b.v. aan een gevel- en/of straatversiering in overleg met Uw buurtgenoten. Ook is Uw medewerking en daadwerkelijke hulp van belang bij de te organiseren kinderfeesten. Wilt U meer en meedoen aan de allegorische optocht, graag!!!! U ziet er zijn vele mogelijkheden en de Dorpscommissie laat het .gaarne aan Uw lantasie over datgene te kiezen en te doen wat U het beste ligt. De Dorps commissie doet echter een beroep op ALLE ingezetenen van Den Burg en om streken om de komende lijstcollecte met gulle hand te bedenken. Dit geld toch is nodig om de te maken kosten en wij denken hier in het bijzonder aan de prij zen voor de jeugd te dekken. Het VOORLOPIG programma vindt U hieronder afgedrukt. Wij beklemtonen het woord VOORLOPIG, omdat nog niet alle verenigingen, waarvan de medewer king voor het welslagen van het feest noodzakelijk is, zijn benaderd. Met alle medewerkenden en zoals gezegd bestaat een grote mate van be- ïeidheid tot medewerken moet het ge heel nog worden besproken en definitief vastgelegd. Echter U allen weet nu van onze plannen. Steunt deze plannen op enigerlei wijze; vier met ons op 5 mei a.s. leest en vergeet onze geldinzameling niet. enl Programma: ruil ter 10. 13. 00 uur: Alle klokken luiden. Alle vlaggen uit. 10 uur: Muziek van de toren door een groep van het Koninklijk Texels Fan farecorps. 00 uur: Interkerkelijke dienst in de Ned. Herv. kerk aan de Binnenburg. De voorgangers in deze dienst zullen nader worden bekend gemaakt. 15 uur: Wezentuin. Ceremonieel vlag- hijsen door padvindersgroepen met trompetfanfare en tromgeroffel. Aubade door de leerlingen van de kleuterscholen, de lagere scholen en de scholen voor voortgezet onderwijs, onder leiding van de heer F. G. Kas- senaar. Programma: Wilt heden nu treden, Mijn Nederland. Toespraak door de Burgemeester. Een draaiersjongen. Wilhelmus. Slotwoord door de Voorzitter der Dorpscommissie. 00 uur: Kleuterspelen. Spelen voor de leerlingen der kleuterscholen op het Gemeentelijke sportveld. .15 uur: R. P. Keijserweg -Slingerweg. 5,9| aai GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 4 april 1960 Gevonden te Den Burg: rechter hand schoen (onder leder, boven stof); sleutel bos R.V.S.; bruine herenportemonnee; beige haarkam; donkergroene vulpen; rood-zwart-gevlamde vulpen, merk Cora Populair; sleutelbos met 6 sleutels; grijs- geblokte halsdoek. Verloren te Den Burg: paar zwart lederen dameshandschoenen met wit doorstikt; zwarte wieldop van de Volks wagen bestelauto, zwartlederen hand schoen met witte voering. Gevonden te Oosterend: paar zwarte gebreide wanten; bruine motorwant; lichte rechterglacé handschoen; rijks daalder; zakje stopwol. Verloren te Oosterend: witte plastic regenjas. Gevonden te Oudeschild: vulpen; bruin gele wollen halsdoek. Gevonden te De Koog: paar grijze wanten; zwarte spatlap; witte rijwiel handpomp. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. tocht. De deelnemers worden beoor deeld door een jury, waarvan de sa menstelling nog bekend wordt ge maakt. De route wordt nader bekend gemaakt. 15 30 uur: Schoolsport veld. Kinderspelen voor de klassen 1 lol en met 4 van de lagere scholen. Knobbeltocht voor de leerlingen van de klassen 5 en 6 der lagere scholen, georganiseerd en gecontroleerd door de gezamenlijke padvindersgroepen. Deze tocht start vanuit de Wezentuin, wordt te voet gedaan en vindt plaats in Den Burg. Groeneplaats: Start voor 2 puzzel- ritten per fiets met een gemiddelde snelheid van resp. 12 en 15 km. per uur, georganiseerd en gecontroleerd door de M.A.B.-club Texel, voor de de leerlingen der scholen van voort gezet onderwijs. 17.00 uur; Nationale radio- en televisie uitzending. 20.00 uur: Gecostumeerde voetbalwed strijd. Ceremonieel vlagstrijken door de padvindersgroepen. 21.00 uur: Groeneplaats. Demonstratie leden gymnastiekvereniging bij ge kleurd schijnwerperlicht. 21.45 uur: Rondgang door het Koninklijk Texels Fanfarecorps en waarschijnlijk de drumband. In geval van slecht weer gaat zo enigszins mogelijk de aubade toch door. In plaats van de spelen volgt dan voor de jeugd een filmprogramma. Voor het tere Baby-huidje POtOEK-ZALf OLIE - ZIU BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 Van Den Helder: 9.15 12.10 17.15 19.30 ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) OOSTEREND-DE COCKSDORP DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met i i m m CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 13 april consultatiebureau Woensdag 13 april a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende (gewijzigde) uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur STUDIETOELAGEN Het Bestuur van de Stichting „Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefonds" te Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen stu die te betalen en die gedurende het cur susjaar 1960/1961 voor een studietoelage uit genoemd fonds ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 mei a.s. kunnen wen den tot voornoemd bestuur door middel van een daartoe strekkend aanvraagfor mulier, dat te verkrijgen is op de afde ling Financiën en Ónderwijs der ge meente-secretarie te Den Burg Verzoekschriften, die na 1 mei a.s. wor den ingezonden, zullen niet meer in be handeling kunnen worden genomen DE LAATSTE VEILIG VERKEERS- AVOND Woensdagavond j.l. werd de laatste veilig-verkeersavond gehouden, ter af sluiting van de verkeerscursus. Adjudant Gulmans, Opperwachtmeester Stomp en alle andere mensen, die hebben meege werkt aan het geven van deze nuttige en zo noodzakelijke cursus mogen tevreden zijn met de succesvolle resultaten. Burgemeester De Koning opende de bijeenkomst en stelde vast, dat de ver eniging voor veilig verkeer pok op Texel thans een zeer groot aantal leden telt. Texel staat bekend om zijn indrukwek kende aantal verenigingen, maar vereni gingen met een zo groot ledental zijn er niet veel! 850 leden is wel de moeite waard! De afgelopen cursus werd door 60 mensen gevolgd, die allen het diploma hebben behaald. Ook in De Koog werd dit jaar een cursus gegeven. Hier werd deelgenomen door 50 personen Ook zij slaagden allen. Ieder die lid wordt van de vereniging voor veilig verkeer, krijgt het krantje „Wegwijs" toegezonden. De minimumcontributie bedraagt 1,per jaar. Natuurlijk raden wij iedereen aan lid te worden van deze zeer nuttige or ganisatie. Bij de diplomauitreiking bleek weer dat er heel wat cursisten met nul of slechts één fout uit de bus waren ge komen! Na de diplomauitreiking werden adju dant Gulmans en oppei wachtmeester Stomp in het zonnetje gezet. Beiden kre gen voor hun intensieve bemoeiingen een enveloppe met inhoud aangeboden. Ook de heer Laan, die altijd bereid was de films te draaien, werd een presentje aan geboden: Een boekenbon. Na deze gebeurtenis deed adjudant Gulmans nog enkele moderne verkeers problemen uit de doeken. Hoe handelen wij op verkeerspleinen en tunnelwegen? Het werd nu iedereen duidelijk, na de pauze was nog gelegenheid tot vragen stellen. Vervolgens werd .een filmpje ge draaid: „Drie turven hoog". In deze film werd aangetoond, dat het gedrag van 'net kind in het verkeer in hoofdzaak wordt bepaald door het voorbeeld dat de ouders geven. Dan volgde een filmpje: Waarom daar welHier werd getoond, dat het goede gedrag in het verkeer op sportiviteit berust. Steeds werd een vergelijking gemaak tussen de echte sport en het verkeer. Bijzonder grappig was het filmpje over een apenfamilie, waarvan de verschil lende leden laten zien, hoe men zich wel en niet in het. verkeer moet gedragen. Na de pauze werd, tot besluit, een bij zonder fraaie film getoond over India. Dat was het einde van een serie avonden, die velen een beter inzicht hebben ge geven in het moderne verkeer, bij welk inzicht wij allen het grootste belang heb ben. MEDEDELING OVER INKUILEN EN SILOBOUW In de afgelopen winterperiode is diver se keren in woord en geschrift gewezen op het belang van het winnen van goed ruwvoeder. Daarbij is speciale aandacht besteed aan het inkuilen van gras en ander groenvoer. De Texelse veehouders werden tot nu toe bij het streven naar het winnen van goed kuilgras gehandi capt door het feit, dat het op ons eiland niet mogelijk was machinaal in te kuilen. Daarin zal vrij zeker dit jaar verande ring komen. Naar wij vernemen zal er dit jaar nl. zowel een zgn. stationaire kneusmachine als ook een maaikneusmachine aan het werk gaan. Bij het werken met de eerste machine wordt het gras op de normale manier gemaaid Daarna kan het direct of na enigszins verwelkt te zijn naar de plaats van inkuilen worden vervoerd. Daar wordt het door de kneusmachine bewerkt en in de kuil of silo geblazen. De maaikneuzer neemt ook het maaien van het gras voor zijn rekening. Het gras wordt dus in één werkgang gemaaid, ge kneusd en op een meerijdende wagen geblazen. Vervolgens wordt het naar kuil of silo gebracht. In het voorgaande spraken we van kuil of silo". Het is inderdaad mogelijk zowel met een silo als met een meei of minder diepe kuil in de grond te werken. Eventueel kan dan bovengronds met pak ken stro worden gewerkt. In deze ge vallen gaat men aan de binnenzijde van de stropakken vaak een goedkoop soort plastic aanbrengen. Wij willen er echter met nadruk op wijzen, dat het inkuilen in een silo grote voordelen geeft. Men werkt gemakkelij ker en in het algemeen zijn de verliezen kleiner. Wij zijn dan ook van oordeel, dat wanneer wij op Texel ook meer in de richting van het kuilen van gras gaan er meer silo's moeten komen. In de eerste helft van mei zal er gele genheid zijn een beperkt aantal silo's te laten bouwen. Als de animo voor silo- bouw groot is zal de rest in juni-juli ge- Lappie Knljn en het verdwenen standbeeld 12. Jonas en Klop hielden zich zo stil mogelijk om goed te kunnen luisteren. „Ja", fluisterde Jonas, „nu hoor ik ook wat". „Dat is dat knechtje van jou na tuurlijk", bedacht Klop. „Dat kan- best", vond Jonas. „Lappie!" riep hij toen, „Lappie!" Zijn stem weerkaatste een paar maal door het bos en toen was alles weer stil. „Vreemd is dat, vind je niet, Klop". „Ja", antwoordde Klop zuchtend. Opeens werden ze opgeschrikt door een kreet over het water. „Hallo! Waar zijn jullie? Hallo!" Jonas spitste de oren en riep: „Hallo, we zijn hier!" „Ik heb het!" kwam de stem van Lappie, want die was het natuurlijk. „Ik heb het beeld gevon den!" Klop en Jonas holden naar de boot en stapten in. Ze kwamen tot hun enkels in het water te staan, want ze hadden nog niet gehoosd, maar dat kon hun op dat moment niets schelen. Ze snel ze konden, roeiden ze naar de plaats waar de stem vandaan gekomen was. Maar hoe ze ook keken, op het water was niets van Lappie te bekennen. Een ogenblik hiel den ze op met roeien en keken elkaar verwonderd aan. (Wordt vervolgd) De wanden van onze woon ruimte nemen zo'n voorname plaats in. dat het vanzelfspre kend is dat de mens die zich prettig wil voelen in de be slotenheid van zijn woning, zich al vanaf de oertijd heeft beijverd om de wanden te ver fraaien. Van primitieve rots- wandtekeningen in de holen en spelonken en de gelooide en met aardveren gekleurde die renhuiden kwam men tot pri mitief geweven wandkleding (oorsprong in 't oude Babyion en door de Kruistochten naar het westen gebracht), vele eeuwen later tot de kunstige gobelins (periode Lodewijk XIV)., schilderwerk met schabionen beschilderd papier dat daarna op de wand werd geplakt en tenslotte het behangselpapier zoals wij dit thans kennen. Onbeperkte keuze De hedendaagse Nederland se behangselpapier-industrie biedt een vrijwel onbeperkte keuze van mogelijkheden om het interieur op verantwoorde wijze te verfraaien met be hangselpapier in vele kwaliteiten de goedkope naturel soorten, die niet licht- echt zijn, de brij drukken, lichtechte en zelfs afwasbare plastiek-behangsels mooie dessins en moderne kleuren. De dessinoverdaad van de twintiger jaren is in de dertiger jaren geheel verdwenen. De patronen werden kleiner en kleiner en verdwenen nagenoeg geheel. Na 1952 komt het dessin weer wat tot leven. De invloed van de kleur is groot. Koele kleuren, zoals blauw, blauw-groen en groen hebben een ruimtelijk en wijkend effect, terwijl warme kleuren als rood, rose, geel en zacht oranje een naar ons toekomend effect hebben. Wil men dus een kleine ruimte een minder benauwde indruk doen maken dan verricht een blauwe wandbekleding op de lengtemu ren wonderen. Een deur aan het eind van een gang geven wij bijv. een rode kleur. Ook de ligging der kamers t.o.v. de zon speelt een rol. Het is aan te beve len met de vakman-behanger over de juiste kleuren te overleggen om overdaad te vermijden. Een 50 soorten wandbekleding Er hebben zich vele nieuwe wandbe- kledingssoorten gepresenteerd en tussen de vele soorten die door de behangselfa brikanten in de handel worden gebracht trof ons een tweetal. Daar is de wandbe kleding waarvan de toplaag bestaat uit gesiliconeerde kunsthars. Deze Balamur ij kras- en stootbestendig en bestand te gen water, vet en oplossingen van zuren en logen. Daardoor is deze wandbekle ding, die practisch geen onderhoud vraagt, bij uitstek geschikt voor keukens, badkamers, douchecellen, toiletten en kinderkamers. Ze is leverbaar in vele WANDBEKLEDING IS EEN BELANGRIJKE FACTOR IN HET INTERIEUR ss - $i; m KLAVERJASSEN De kampioenswedstrijd 1959- in de Ijsbeer werd gespeeld, volgende resultaat gehad: K. Vlas-S. J. Hemelrijk 2. Echtpaar H. Vermeulen 3. mevr. Arends-Sikkeleras 4. EchtDaar J. Bruin 5. G. Michels-B. Witte 6. J. Barhorst-J. C. Rijk 7. v.d. Slikke-C. v. Leersum 8. v.d. Meer-Bijsterveld 9. D. de Ruyter-Dootjes 10. A. de Ruyter-P. Kaan 11. P. Hartog-Jac. Gielis 12. P. Kleve-T Dekker 13. Bakker-L. Eelman 14. mevr. Visser-mevr. Vondel 15. P. Veeken-D. Witte 16. Hoogewoning-C. Wintei 17. P. v.d. Molen-C. v.d. Hoort J8. Dijker-P. Tromp 19. Eelman-Zoetelief 20 P. Bruin-C. Dros 21 Jac. Mosk-Jac. Prins 22. Jn. Gielis-v.d. Slikke 23. Echtpaar Koomen 24. Visser-Vondel 25. C. C. Barhorst-J. v. Dorp 26. Visser-W. v. Leersum -1960, die heeft het 7463 6831 6778 6718 6700 6646 6583 6398 6219 6157 6138 6056 6014 5985 5857 5828 5803 5747 5731 5705 5702 5647 5629 5574 5563 4901 bouwd moeten worden. De veehouders, die de silo dus pas in de herfst willen gebruiken kunnen rustig de tweede „serie" afwachten. Wij zullen het op prijs stellen als iedere veehouder, die reeds eerder te kennen gaf een silo te willen bouwen nu zo spoedig mogelijk bij ons opgave doet of deze silo(s) in het voor jaar of de herfst nodig is. En met de veehouders hopen wij dan hartelijk, dat het weer spoedig van die aard zal worden, dat er in mei een gras overschot aanwezig zal zijn. C. v. Gr. W> P l Balacuir Yokohama kleuren, mat en glanzend met tegelmo tief, en wordt met een speciale hjm op elke muur die droog, vast en vlak is, bevestigd. Is de toplaag van polivinylchloride izegt u maar plastic) op een basis van veredeld papier dan is dat Balacuir. Ze wordt gemaakt in een groot aantal kleu ren en dessins, die ook wel zijn voorzien van schaduw- of metaaleffecten. Afwas- baar met water en zeep, bestand tegen schadelijke stoffen en met een grote kras- en slijtweerstand. Breedte 100 cm., dus minder plaknaden. De ondergrond is van papier waardoor de behanger deze wandbekleding op normale wijze kan aanbrengen. Een Nederlands kwaliteits- produkt. waarvoor ook in het buiten land, met name in Amerika, veel belang stelling oestaat. Een nieuwe wandbekleding, uitgedacht en gemaakt met Nederlands vernuft en vakmanschap ware wellicht in overwe ging te nemen. Vandaag vestigen wij ook elders in dit. blad weer de aandacht op de obligatie lening van de V.V.V. Wij kunnen hier dus volstaan met een zachte herinnering: „Oh Texel, let op Uw saeck Bij wijze van uitzondering een „aan vrage" in deze rubriek. Peter en Manfred hebben ons geschreven, en vragen of wij adressen weten van boeren die in de zomervakantie wel twee jongens van ze ventien jaar bij de oogst kunnen ge bruiken. Wie wat voor de jongens weet gelieve te schrijven aan: Peter Tesch, Ehrenfeldgürtel 170 in Köln-Ehrenfeld (Duitsland). Ditmaal niet meer dan één woord: BEZETTINGSLIJST Voorts willen wij in deze rubriek een nieuwe figuur introduceren. Het is een klein meisje, en ze heet (laten we maar zeggen) Miesje. Ze heeft veel interesse voor het V.V.V.-werk. Laatst vroeg ze: „Is de boerenleenbank nu al weer geschilderd?" Niemand be greep iets van de vraag. Toen zei ze: „Ja, dat ding waar tante Riet en tante Sonja bij de V.V.V. altijd achter staan, en dat zo verbrand was". Ze bedoelde. de toonbank. Welaan lezers, dat is dan Miesje. Ze zal nog wel eens met een opmerking bij ons komen. Om te onthouden: op 2 juli gaat er iedere zaterdag t.m. 27 augustus een trein om 6.50 uur uit Hagen via Essen, Oberhausen, Arnhem, Amsterdam C.S. naar Alkmaar (aankomst 11 47 uur). De trein-retour vertrekt op de zaterdagen cm 12.27 uur uit Alkmaar. Voorts rijden deze treinen nog op 21, 22 en 24 juli en op 1 en 31 augustus. Deze diensten zullen worden opgenomen in het spoorboekje. Wie propaganda wil maken kan folders deponeren bij de NACO, Helderseweg te Alkmaar. V.V.V.-Texel. Als wij verkouden worden (maar ook als wij weer beter zijn)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 3