Cjroen '2wartsjexels in het Pasen Investeringscredietregeling voor Culturele verenigingen ANIMO-ZEGELS Veel belangstelling voor de openbare eindles van de Lagere Landbouwschool Twaalf leerlingen behaalden diploma Fa Frans Zegel Kz. ZATERDAG 16 APRIL 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7446 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Niet alleen leerlingen, maar ook tal van ouders, bestuursleden en genodigden waren donderdagmiddag naar de Land bouwschool getogen om daar de eindles mee te maken. De directeur der school, de heer C. P. Laan, sprak in zijn openingswoord spe ciale woorden van welkom tot wethouder Roeper, die namens het gemeentebestuur de diploma's aan de geslaagde leerlingen zou overhandigen (De heer Schroevers, die anders altijd aanwezig is als Rijks- gecommitteerde was verhinderd). Maar vóór de heer Roeper tot uitrei king over kon gaan, werden de leerlin gen nog even aan de tand gevoeld door de leraren Van Aalderen, v.d. Wal en ook nog een kwartiertje door Meester Laan zélf. Wethouder Roeper richtte zich hierna tot de geslaagde jongelui. Twaalf van de zestien leerlingen wisten dit jaar het di ploma te behalen, Arie de Ridder van De Koog kwam met de beste papieren uit de bus. Hij behaalde 89 punten (zestig pun ten zijn nodig om het diploma te be- i eiken). De heer Roeper legde de nadruk op de praktijk, die nu voor de leerlingen aan breekt. Deze cijferlijst is niet alles. Het is wel een goed begin, maar ga door, kijk om je heen en leer wat je leren kunt, om straks ook een man van de praktijk te worden. Het verheugde de heer Roeper, dat er niet alleen boerenzoons op de landbouwschool zijn. Ook van de zijde van de werknemers bestaat voor dit on derwijs belangstelling. Vroeger was het diploma van de landbouwschool van minder belang. Nu echter ook wij in onze bedrijven meer gaan produceren en me chaniseren, zijn goede vakmensen van zeer groot belang; een grondslag is hier voor het diploma van deze landbouw school. Goed geschoolde krachten zullen ook in de toekomst steeds hun brood kunnen verdienen. De heer J. Beumkes sprak hierna na mens het schoolbestuur. Ook hem ver heugde het, dat er weer een aantal leer lingen de eindstreep wist te behalen. De heer Beumkes sprak woorden van dank tot de leerkrachten en wel in het bijzon der tot de heren Van der Wal en Van Aalderen, die voor het eerst deze eindles bijwoonden. Ook gewaagde hij van de goede samenwerking die er steeds is tus sen het schoolbestuur en het gemeente bestuur; het verheugde hem dat ook dit jaar weer de diploma's werden uitgereikt door een lid van het college van B. en W. (Burgemeester De Koning was verhin derd). Vereniging van Oud-leerlingen De Vereniging van Oudleerlingen heeft met alleen een bekende naam op ons eiland, maar geniet tevens een goede r.aam. De uitvoeringen van deze vereni ging zijn steeds goed verzorgd. De praatavonden staan op hoog peil dn de ploegwedstrijd is nog lang niet vergeten De heer André Hin sprak deze middag als voorzitter van bovengenoemde ver eniging Hij wekte de pas geslaagden op (hoe kan het anders) lid te worden van de Vereniging van Oudleerlingen. Hij sprak de wens uit dat de jongeren die geslaagd waren niet zouden gaan stil zitten. Er zijn voor een boer meer dingen te beleven. Ettelijke hobby's zijn er. On derneem iets! Praat niet alleen over de koeien en het hooi, kijk om je heen in de wereld, zodat je je kunt aanpassen, ook buiten je eigen omgeving. Namens de leerlingen Willem Reuvers, van Dorpszicht, een van de geslaagden, sprak namens zijn klasgenoten. Aan meester Laan heeft hij in deze een goed voorbeeld gehad. Wil lem heeft zich keurig van deze taak ge kweten! Als jonge boer sprak hij ook over de lokalen van de school, die dit jaar gereed waren gekomen en waarin zij bijzonder prettig les hadden ontvangen van de heren leraren. Eerlijk bekende hij, dat de nieuwe meesters wel wat had den moeten verduren; maar meester Laan wist altijd met zijn strakke hand de rust te herkrijgen. Deze jeugdige spreker overhandigde de heren leraren een aan denken van de examenklas 1959-1960. Niet stil zitten Voor dat de heer Laan enkele films vertoonde, sprak hij een dankwoord tot de sprekers van deze middag en een kort afscheidswoord tot zijn oud-leerlingen ,,Wij zijn er nog niet", zo sprak de heer Laan, „als we naar het buitenland zien, dan kunnen we constateren dat men daar, ook op het gebied van de land bouw, niet stil zit. Wij moeten in ons land steeds verder gaan de boerenstand te stimuleren. Wij mogen niet tevreden zijn met het minimum dat nu is bereikt. Ook ik raad jullie aan: wordt lid van de vereniging van Oudleerlingen. Ook in de boerenstand is men begon nen aan een leerlingenstelsel. Dat zijn dingen die wijzen op vooruitzien. Het is ook niet goed dat boerenzoons uitslui tend bij hun vader op het bedrijf werk zaam blijven. Zo zullen ze hun bekwaam heid opvoeren en als toekomstige boeren straks de handen aan de ploeg kunnen slaan". Hieronder de geslaagden en bevorder den: Geslaagden: Wim Bakker, Den Hoorn; Jan Boon, De Cocksdorp; Rinus Kuiper, Harkebuurt; Kees Maas, De Waal; Jan Mantje, Dijkmanshuizen; Joop Ran, Den Burg; Wim Reuvers, Dorpszicht; Arie de Ridder, De Koog (89 punten, hoogste aan tal punten); Wim Smit, Westermient; Wim Timmer, Oosterend; Jelle Visser, Den Burg; Cor Zoetelief, Buitenwijk. Niet geslaagd: 4 leerlingen. Van de tweede klas naar de derde klas werden bevorderd: Flip Breman, Het Noorden; Piet Bruijn, Den Burg; Frans Hopman, Ongeren; Piet van Leeuwen, Eierland; Kees Smit, Wes termient; Jacques Stammes, Eierland; Jan Witte, Groenendaal; Hank Witte, Gerritsland en Kees Zoetelief, De Waal. Niet bevorderd: geen. Na Goede Vrijdag was het stille, Om Eén, die leea, werd omgebracht, Berustend in de Hoogste wille, Gethsemané, was donkere nacht. Met palmen en met vele bloemen Werd Hij eerst door het volk begroet, Hosanna jubelde de schare, Jeruzalem een intocht zoet. De bittere kelk, de droeve mare. Het kruishout, die zo zware gang. 's Was alles om der mensen zonde, 't Kwam enkel door der mensen dwang. Slechts liefde en vrede was Zijn streven, Een Helper, Redder in de nood. Een kruis, een doornenkroon ten leven, Wacht Hem als loon, een barre dood. Maar Pasen komt. Hij zal herrijzen, Dan keert het nieuwe Leven weer, Met Pasen zien we de bewijzen, Ook in de schepping van weleer. Natuur brengt overal nieuw leven, Het groeit en bloeit en plant zich voort, 't Is alles door die Eén gegeven, Zijn werk gaat verder, ongestoord. A. van'Leeuw en-Boon BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 april 1960 Geboren: Yvonne Maria, dv. Jacobus J. Bakker en Cornelia L. L. Buisman; Jeanette Cat'narina Jacoba, dv. Henricus J. Smit en Marretje Dros. Ondertrouwd: Hendricus W. v. Heer- waarde en Neeltje Huisman; Gerrit Smidt en Grietje de Jong. INGEKOMEN PERSONEN Maria Tamerus, van Yerseke, Schotte 10 naar O 1; Nelly H. den Braven, van Heemstede, Achterweg 5 naar S 25; Hen- drikus J. Borgstede, van Zandvoort, Tol weg 11 naar Kogerstraat 92a; Margaretha Slot van Barford G.B. naar S 13. VERTROKKEN PERSONEN Raymundus O. G. de Grave (en gezin) van De Cocksdorp lg naar Winterswijk, Groenloseweg 2; Hendrika J Knol, van Schilderend 54 naar Arnhem, Klingel- beekseweg 19; Petrus W. M. Boom, van De Ruyterstraat 125 naar Vlaardingen, 1 P. K. Drossaartstraat 237; Johannes van 1 Maldegem, van E 121 naar Lemsterland, Hantega, Kooisloot 146; Petrus L. L. v.d. I Westelaken van H 131 naar Rotterdam 1 e.b. Hr. Ms. „Karei Doorman". TE GOEDER TROUW De portemonnee van de heer Keizer is terecht. De vinder had (geheel te goe der trouw) gewacht totdat er een adver tentie in de krant zou verschijnen. Vin ders van wat voor voorwerpen ook, wil len wij even wijzen op de bepaling dat gevonden voorwerpen binnen 24 uur moeten worden aangegeven bij de politie. De heer Keizer is inmiddels uit de nood en de vinder treft verder geen enkele blaam. AGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK Zaterdag 16 april De Waal, De Wielewaal, film van de heer Van Tienhoven over „Engeland". Maandag 18 april Den Burg, start Wandeltocht V.V.V. Woensdag 20 april Den Burg, ..Texel", Alg vergadering van de N.V. TESO. Donderdag 21 april Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub ,.De Kiekendief". Zaterdag 23 april Den Burg, Oranjeboom, Rederijkers kamer UDI voert op „Gieren op een veilig nest". Het „Centraal bestuur" van de „Stichting cultureel werk Texel" heeft in zijn op 11 april jl.. gehouden vergadering een „Investeringscredietregeling voor culturele verenigingen" vastgesteld Besloten werd met toepassing van deze regeling een eerste voorschot te verstrekken aan het Koninklijk Texels Fanfarecorps groot 2250,voor de aanschaffing van een tenor- en een baritonsaxofoon, af te lossen in 15 jaar. lingen i.v.m. de verstrekking van In principe is voorts ook besloten een dergelijk voorschot toe te kennen aan de zangvereniging „Advendo" (voor de re visie of aanschaffing van een piano) en aan de „Stichting dorpshuis te Oude- schild" c.q. aan de muziekvereniging „De Havenkanters" te Oudeschild (eveneens voor de aanschaffing van een piano). De ze voorschotten konden nog uit eigen middelen worden verleend, doch het ligt in de bedoeling deze regeling ook t.a.v. andere verenigingen toe te passen. Hier toe is een beroep gedaan op de mede werking van de plaatselijke bankinstel- iGERO Zl LME.TA IMebjMj. daoA en daoA DOKTERSDIENST Beide Paasdagen Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: J. DORRESTIJN, tel. 578 (Ingaande zaterdagmiddag 12 uur) REINIGINGSDIENST De directeur van gemeentewerken deelt mede, dat de vuilnisophaaldienst, in verband met de viering van de 2de Paasdag, in alle dorpen een dag later zal komen. Den Burg, 14 april 1960 VERMINDERING VAN ARBEIDSRESERVE OP ONS EILAND In vergelijking tot de maanden febru ari en maart van dit jaar is de gere gistreerde arbeidsreserve op Texel aan merkelijk teruggelopen. Op het eiland vertoont het aantal werklozen, dat bij het Gewestelijk Arbeidsbureau is gere gistreerd een teruggang van 3,5 tot 2,1 pet. in vergelijking met februari 1960 Dit percentage komt neer op een aan tal van 39 personen in rayon Den Burg. terwijl tien vrouwen in het arbeids proces kunnen worden ingeschakeld. De ze teruggang is in hoofdzaak toe te schrijven aan het werk in de landbouw, dat weer langzaam op gang komt. Maar tevens is het werk in de bouwnijverheid van betekenis. Hier zouden we kunnen spreken van een tekort aan vakmensen Zo werd een hotel, dat in De Koog ge reed moest voor Pasen, afgeschilderd door vaklui van de vaste wal. Voor de huizenbouw kunnen op Texel nog ongeveer 59 personen geplaatst worden, 9 in de metaalnijverheid en 21 in de landbouw. veelbelovend, 't meest gevend! INGEZONDEN Geachte Redactie, Succes voor de heer Beumkes lees ik in een berichtje in Uw blad van woens dag j.l. Inderdaad, heer Beumkes, is dit een succes te noemen, dat door herhaal delijk verzoek misschien, U als raadslid, dit voor elkaar heeft weten te boksen? U bracht n.m. licht bij het Hogewerf in Den Hoorn. I Wat mij niet begrijpelijk is, is dat de bewoners van de zeer donkere Waalder- straat aan Den Burg herhaaldelijk een - »i_ verzoek hebben gericht om meer licht in Da laatste jaren krijgen de leerlingen van de Lagere Landbouwschool met deze v00r het verkeer toch belangrijke alleen theorie. Het handwerklokaal is steeds in gebruik. S.V. TEXEL Programma: Hedenmiddag 3 uur Oos- terend-Texel (welpen b); 4 uur Ooster- end-Texel (adspiranten). 2de paasdag: half 2 Texel-Tex. Boys (welpen a), half 3 Texel (jun.)-Oosterend. Met de paasdagen hebben we, wat voetbal betreft, rust en wachten we op het volgende bekerprogramma voor ons eerste elftal. Voor de afd. handbal staat er een inte ressant tournooi te wachten. Junioren en straat (één richting). Nog vreemder, dat een lid van de Raad, wonende in deze in Amsterdam. Dat kan mooi worden, straat, zegt, ik heb licht genoeg, het is Allemaal in prima vorm en zenuwtjes mij wel goed. Het zal misschien wel eens thuis laten. Succes en veel plezier toege- komen. wenst. Ik wil hier maar mee zeggen, het Aan allen, bestuur, elftalcommissie, scheelt toch wel wie we in de Raad senioren, junioren, adspiranten, welpen kiezen! en allen, die we tot onze getrouwen kun- U, redactie, dankend, J. C. R. adspiranten gaan naar het Niloc tournooi een kans. nen rekenen, prettige paasdagen toege wenst. De adspiranten (zie kastje) gaan naar Oosterend. Speel als tegen ZDH, die werd fijn gewonnen, dan hebben jullie (Wachten is een schone zaak. De heer I Beumkes heeft zijn tijd (rustig?) afge wacht. De lantaarns zijn gekomen. En wij twijfelen er niet aan of deze zullen ook in de Waalderstraat verschijnen. Maar alles op zijn tijd. Red.) GESLAAGD De heer Theo Reij, Den Burg, slaagde te Scheveningen voor het patroonsexa men van de Bovag. ACTIE TEN BATE VAN HET VLUCHTELINGENJAAR 1959/1960 Blijkens de laatste verantwoording in de courant werd voor de actie t.b.v. het Vuchtelingenjaar 1959-1960 op Texel een bedrag bijeen gebracht van 4.936,53 Hier komt bij de opbrengst van de steravond „Spelen voor een vluchteling" De volgende correcties dienen nog te worden verwerkt: dubbel-geboekte gift rectificatie opbrengst boot revue Opbrengst toneelver. St. Jan t.g.v. het toneelstuk „Pim- metje" Totale opbrengst 367,97 2,50 0,25 54,22 5.355,97 Reeds werd een bedrag van ƒ4000, overgemaakt. Dezer dagen volgde een restant-overmaking van 1355,97. i.v.m. de verstrekking van een geldlening voor dit doel. Deze instellin gen hebben de aanvrage van het „Cen traal bestuur" merendeels nog in behan deling, doch er is zeker reden deze be handeling met enige hoop af te wachten. Verenigingen die in hun activiteiten ge remd worden door het ontbreken van be paalde attributen of materialen hebben nu de mogelijkheid deze manco's op te heffen door toepassing van deze regeling te vragen. In dezelfde vergadering werd de jaar rekening van de stichting over 1959 voor lopig vastgesteld. Voorts werd een roos ter van aftreden voor de bestuursleden van de stichting opgesteld. De heer C. Bremer te Oosterend heeft zich wegens tijdgebrek genoodzaakt gezien als lid van het „Centraal bestuur" van de stichting te bedanken. Voor de culturele serie 1960 werd sub sidie toegezegd. Voor deze Investeringscredietregeling inzake het verstrekken van voorschotten aan culturele verenigingen heeft de Stichting Cultureel werk Texel een ont- werp-regeling gemaakt van 18 punten, dat belangstellenden ter beschikking staat. Hierin staat o.m dat ook aan niet- ïechtspersoonlijkheid bezittende vereni gingen voorschotten kunnen worden ver leend. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 april a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende (gewijzigde) uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur UITVOERING U.D.I. Gaarne verwijzen wij U naar de adver- ttenie voor de opvoering van „Gieren op Veilig Nest" op 23 april en waarvoor a.s. zondag (17 april) gelegenheid is tot plaatsbespreken. De balmuziek zal worden verzorgd door het gezelschap Gebr Kok, dat de vorige maal ook met veel succes voor UDI is opgetreden. Er zijn nog losse kaarten verkrijgbaar. IJSSALON IN OOSTEREND GEOPEND (Van onze correspondent) Hedenmiddag zal Oosterend met een IJssalon worden verrijkt. De heer en mevrouw Jn. Medema hebben het initia tief genomen om ook in Oosterend ieder de gelegenheid te geven zich te verfris sen met een portie ijs of de een of andere koele drank, Wij zijn eens in ons eentje naar Kerk straat no. 6 getogen om een klein voor proefje te nemen en wij moeten zeggen, dat het uitermate is geslaagd Allereerst valt ons de voorgevel op, die van een frisse kleur verf is voorzien, terwijl op het raam met sierlijke letters de naam ,taat vermeld: IJssalon Jatry", ontleend aan de voornamen van de heer en mevr. Medema. Als wij binnenstappen in de igenlijk wel kleine ruimte, zien wij al _puw dat de voormalige toonkamer van ui. C. de Jong een grote gedaanteverwis seling heeft ondergaan; het geheel is in jverwegend wit geschilderd, terwijl enige stoelen en tafeltjes en vooral niet te vergeten een lange zitbank een ieder noden te gaan zitten. Heeft U trek in schepijs per coupe of hoe dan ook, het is er in ieder kwantum, maar heeft U liever verpakt ijs, dan gaat de diepvrieskast open en wordt Artic-ijs geserveerd. Dit merk ijs is bekend van de Expo te Brussel, dus wij kunnen wel zeggen wereldberoemd Verder zijn er natuurlijk de verschillende frisse dran ken en niet te vergeten het geurige bakje koffie. En mocht U soms trek hebben in een hartige hap; de warme worst staat klaar. Enfin, voor een ieder die zich even wil verpozen en wat wil gebruiken heeft Oosterend nu zijn IJssalon „Jatry". Wij hebben de heer en mevrouw Medema natuurlijk vol belangstelling gevraagd hoe zij zich gevoelden in deze voor hun en Oosterend nieuwe bedrijf nu, en daar zijn ze trots op, vooral omdat het schil derwerk van eigen hand komt Vanwege het feestelijk gebeuren van deze opening, zo zegt de heer Medema, geven wij op 30 april aan alle Oosterender kinderen een gratis ijsje, terwijl op de openings dag, dus vandaag, iedere cliënt een ver snapering ontvangt. Mogen wij vanaf deze plaats de heer en mevrouw Medema met hun IJssalon Jatry" veel succes en een goede klan dizie toewensen.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1