PAASPUZZEL Maak met Pasen een ritje over het eiland y Flinke belangstelling voor de wandeltocht van de tien zuurbrandlijders gebruiken Bennies. Keetmeisje in Europoort Jaag die ondragelijke Rheumatiek uit Uw leder. TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 16 APRIL 1960 U kunt Uw oplossing inzenden tot donderdagmorgen 21 april 10 uur. In de krant van zaterdag a.s. zullen de winnaars worden bekend gemaakt. Er worden drie boekenbonnen beschikbaar gesteld ter waarde van ƒ10,ƒ7,50 en ƒ5, Horizontaal: 1. verhoogde toon; 3. klein roofdier; 4. Frans onb. voornaamw.; 5. voegwoord; 6. vlaktemaat, 7. afkorting van Adriaan; 9. naar beneden, 11. netto (afk.)13. een; 14. driehoek; 16. lang werpig vat, 18. verlaagde toon; 19. Frans pers. voornaamw.; 20 Europese hoofd stad; 21. ontkennen; 27 plaats in Lim burg; 28. reeds; 29. prikken; 31. Royal Navy (afk.); 32. deel v.e. kanon; 35. West- indisch eiland; 37. plaats in België; 38. luchtstrijdkrachten (afk.); 40. regel; 41. bevel; 42. verweer; 46. ronde tafel con ferentie (afk.); 47. bijwoord; 48, rang i.h. leger (afk.) 49. Europese hoofdstad; 51. niet gedaan; 53. grondtoon; 54. hij die laat zien; 55. familielid; 56. hennepbraak; 57. meisjesnaam; 59. gewas; 62. lengte maat (afk.); 65. evenwichtig; 68. krach tige, nauwgezette; 69. rondhout. Verticaal: 1. bespreking; 2. bestaat; 3. winst, 6. voorzetsel, 8 bundel; 10. iemand van de werkelijkheid; 12. plaats bij de Rode Zee; 15. hardlopen met aflossen; 16. opschepper; 17. stand; 20. plaats uit de bijbel; 21. rondvormige; 22. snel; 23. deel van de bijbel (afk.); 24. plaats in Utrecht; 25. maanstand (afk.); 26. snavel, 30. vrucht; 33. zelfbewust; 34. boom; 36 nummer (afk.); 38. soort bril, 39. onder aardse ruimte; 43. Amerikaanse echt scheidingsplaats; 44. voor zich uit kijken; 45. insekt; 49. bez. voornaamw., 50. strik; 51. onderofficier (afk.); 52. jongensnaam; 58. kleurstof; 60. plaats in Brabant; 61. overheidsinstelling; 63. meisjesnaam; 64. drank; 66. wintervoertuig, 67. landbouw werktuig. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 VanDenHelder: 6.30 9.15 10.30 15.30 11.40 16.40 13.00 18.00 14.20 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 Van Den Helder: 9.15 12.10 17.15 19.30 GESLAAGD Onze plaatsgenoot Jook Nauta slaagde 12 april j 1. te/Den Haag voor het diploma foto-detailhandelaar. Jook is daardoor de jongste fotohandelaar van Nederland! Gefeliciteerd. PAASPUZZELRIT M.A.B.-CLUB Voor de 2de paasdag hebben twee le den van onze club een rit uitgezet, welke voor iedere motorrijtuigbezitter van ons goede eiland tot een (goed) einde is te brengen. De aanwijzingen zijn zo simpel moge lijk gehouden en de voornaamste dingen waar op gelet dient te worden, staan nog eens extra onder de aanwijzingen ver meld. De te rijden afstand ligt tussen de 50 en 55 km. en voor de bromfietsen zelfs beneden de 50 km. Er zijn weer aantrekkelijke prijzen en het bestuur rekent dan ook op een ouder wets grote opkomst. De start is traditio neel bij het Centraal Bureau aan de Waalderweg om 2 uur n.m. Tot 2de paasdag dus en allemaal veel succes toegewenst door de uitzetters van deze rit. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: 632/2806 C. Verberne, Vee houder, Laagwaalsweg; no. 631/2131, I. M. G. Kremer-Dijksen. B 165. De Koog: no. 269, W. C. Dalmeijer, Mienterglop; no. 377, Kampeerterrein om de Noord, Boodtlaan; no. 398, J. Nieu- wenhuis, Vogelmient 29. Oosterend: no. 392, W. Rijksen, Kerk straat 4. UITVOERING POSTDIENST OP 30 APRIL EN 5 MEI 1960 Op zaterdag 30 april 1960 (Koninginne dag) en op donderdag 5 mei 1960 (Bevrij dingsdag) zal de postdienst geheel als op 2ondag worden uitgevoerd. Ook dit jaar wordt weer de Paaswan- öeltocht gehouden op ons eiland. De tocht, die georganiseerd wordt door de Helderse wandelsportvereniging „Duin- kanters" en de V.V.V.-Texel, staat flink in de belangstelling. Er hebben zich reeds een zeshonderd tippelaars gemeld. Groe pen uit Dordrecht en Alphen aan de Rijn, maar ook Texelaars. Honderd Texelaars hebben zich reeds gemeld. Leerlingen van scholen, maar ook veel enkelingen, die de stap ondernemen van tien, vijftien of vijfentwintig kilometer. De N.V. TESO verleent alle medewer- King. Maandagochtend zal er een extra boot varen, die om tien uur uit Den Hel der vertrekt. De heer J. Dekker, V.V.V.-Texel, heeft de route uitgezet langs de mooiste ge bieden van ons eiland. Hoe kan het an ders, als V.V.V.-man laat je je van je beste kant bekijken. De routes lopen door de Dennen en de wandelaars, die de 25 km. ondernemen zullen o.a. de Hoornder kerk kunnen aanschouwen. Langs al deze wegen zullen de leden van de Texelse Rode Kruis-colonne te vinden zijn om eventuele hulp te verlenen. De wandelaars, die de finish bereiken krijgen een medaille als herinnering aan Je paaswandeltocht op Texel. Er wordt veel reclame gemaakt over cns mooie eiland. En er zijn maar weinig Texelaars, die hier iets tegen hebben. Want het is toch maar een voorrecht om in een omgeving te wonen waar je trots op kan zijn. Trots is een groot woord, maar toch ook weer niet zo groot, dat het niet gebruikt mag worden. Waar vinden we in ons land de vele vogels, de prachtige weiden en duinen, een Slufter waar je uren kunt dwalen? Een ritje over het eiland! Hoe U dat ritje maakt doet er minder toe. Maar kijkt U wel naar de omgeving. Als we richting Den Hoorn gaan, bv. op weg naar paal 9, dan komen we door het grote vlak". Dat vlak is thans een dora do voor de vogels. Honderden zijn er neergestreken. De kleurige boterbloemen staan in bloei en versieren het land schap, zodat het een lust is voor het oog. Een plaats waar we misschien niet zoveel zouden verwachten. Maar het is de moei te waard om even in deze omgeving te Ook D vindt er bzat bfl, Bent U die ene soms, die dat weldadige blussen nog niet ondervond? Wapen U tegen de eerstvolgende aanval neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het ver leden KLAVERJASCLUB DE GRAAF De eindstand van de wintercompetitie is als volgt: 1. Hartog-Stobbe Dit koppel won de voor het hoogste aantal punten en hoogste aantal marsen. 2. Echtpaar Bruin 89.961 3. v.d. Hoort-v.d. Molen 88.029 4. Zuidewind-Kiewiet 87.527 5. v.d. Slikke-Tj. Huisman 87.272 6. A. J. Huisman-mej. Bagge 86.460 7. mevr. v.d. Kooy-J. Prins 84.746 Snoek-Beuving 83.639 9. v. Leersum-v. Dorp 81.422 10. Borgman-v. Heerwaarde 80.252 11. Kramer-Witte 79.156 12. Barhorst-mevr. Kiewiet 76.535 90.720 39 wisselbeker het 20 24 21 32 30 20 26 20 17 25 16 Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld 14. Eindelijk, daar zag Lappie de punt van het bootje. ,,Waar blijven jullie zo lang?" vroeg hij ongeduldig. „Ik sta kou te vatten!" Jonas keek Lappie veront waardigd aan. „En wat denk je dan van ons 7" Lappie wilde in het bootje stappen. „Hé!" riep Jonas en hield hem FEUILLETON- door H.A.N.S. 9. Ze was bang dat ze haar gevoelens voor hem zou verraden. Haar trots ver bood haar, om hem ook maar één mo ment een blik in haar hart te kunnen. Ze was overtuigd, dat hij dan zou ontdek ken, hoe hij haar meer aantrok dan wel ke man ook, die ze in haar jonge leven had ontmoet. Hoewel ze een onaandoen lijk gelaat toonde, maakte zijn aanwezig heid haar onrustig en onzeker. Ze wilde haar vrijheid, haar onafhankelijke gevoel niet missen. Ze moest er niet aan denken, dat ze verliefd zou kunnen worden op Roel. Hij leek wel een gentleman, maar hij leefde en werkte in een geheel andere sfeer dan zij gewend was. Waarschijnlijk zou hij stom verwonderd zijn om haar adoratie en daarna haar uitlachen en on der het oog brengen, hoe hemelsbreed hun ideeën van elkaar verschilden. Voor hem was de industrie een levensbehoefte en zij had haar hart verpand aan het land en aan alle levensgewoonten die men op het platteland in acht nam. Nee. het beste was, om iedere toenadering in de kiem te smoren en een zekere onver schilligheid te suggereren. Met ijzeren zelftucht wist ze een ijs koude trek op haar gezicht te houden en Roel voelde een doffe beklemming in zijn binnenste. Het was nu wel duidelijk dat Christa niet veel van hem wilde we- terug, „waar is nu dat beeld?" Lappie grinnikte en stapte terug op de kant. „Dat zou ik haast vergeten... ik ben ook zo nat en koud". Hij bukte zich en iaapte een stenen borstbeeld op. Het was helemaal glibberig en stevig begroeid met wier. „Hier pak eens aan, het is zo ten. Toch had hij zo graag een enkel woord van haar gehoord, dat betrekking had op hen beiden. Het kon niet waar zijn, dat zij de sterk bewogen ogenblik ken van de vorige dag al weer vergeten was. Hij moest zich niet zo gauw uit het veld laten slaan. Tenslotte zou hij geen rust hebben, dat hadden de voorgaande uren hem wel bewezen. „Zou ik je mogen uitnodigen morgen met mij te gaan kijken naar de tewater lating van de nieuwe boot op de werf van Verolme?" vroeg hij een weinig ti mide. Christa voelde haar hart een slag over slaan, maar direct daarop pantserde zij zich. „Hm...., een dergelijke vraag was daarstraks de inleiding tot die onver kwikkelijke scène", zei ze met vlakke stem. „Je wilt toch niet zeggen, dat ik....? zei Roel verontwaardigd „Ik zeg niets. Het staat je vrij zelf conclusies te trekken", zei Christa koel. „Dan ga ik maar", zei Roel verslagen. Oh, alsjeblieft, smeekte Christa in wendig. Ga maar gauw. Ik kan niet lan ger op deze manier tegen dat ongeluk kige gezicht van hem kijken. Langzaam verliet Roel de keet. Nog voor hij de deur dichttrok, meende hij zijn naam te horen roepen. Hoopvol kwam hij terug. „Riep je, Christa?" Hij zag haar opeens in diepe verwar ring. „Nee.ik niet. heb jij ge roepen, Lucie?" „Tuurlijk niet", zei Lucie, terwijl ze haar wipneusje eigenwijs omhoog stak. „Je hebt gisteravond tegen me gezegd, dat ik „oom Roel" moest zeggen. Nu roep moeilijk vast te houden". Gretig pakte Jonas het beeld aan en zette het achter in het bootje. Toen volgde Lappie en Klop roeide naar het vlondertje. „Kom, mannen, we gaan naar huis. Een beetje nachtrust hebben we nu wel ver diend. ik toch zo maar geen Roel". Roel voelde zijn gemoed lichter wor den. Dus Christa was het haar gedachten bij hem geweest en had hem zelfs de moeite waard gevonden om over te spreken. Een beetje plagend flitsten zijn ogen even naar haar, toen hij aan Lucie vroeg. „Hebben jullie gisteravond over mij gesproken en wat zei tante Christa?" „Kom Lucie", zei Christa snel, terwijl een vuurrode blos over haar wangen vloog, „we gaan koffie brengen bij papa". „Wat zei tante Christa van oom Roel?" hield Roel aan en hoewel er een lach in zijn stem was, hoorde Christa de span ning waarmee hij het antwoord af wachtte, er in doorklinken. Ze durfde hem niet in de ogen te kijken. Toen ze daarstraks Roel zo diep ongelukkig had zien vertrekken, was zij het geweest, die onwillekeurig zijn naam had uitgeroepen. Tn haar wanhopige pogingen, om dit voor hem te verbergen, trachtte ze Roel in de waan te brengen, dat Lucie die kreet had geslaakt. Op hetzelfde moment voelde ze zich beschaamd. Zij, die er zich altijd op liet voorstaan, dat ze steeds recht door zee ging en een hekel had aan laffe uit vluchten, probeerde nu, via een kleuter, haar eigen figuur te redden. Ze kwam er echter niet toe, het te erkennen. Voor geen geld ter wereld mocht Roel weten, welke gevoelens haar bezielden. Haastig greep ze Lucie's handje. „Kom schat, misschien weet papa al of het broertje is gekomen". Meer was niet no dig, om alle aandacht van Roel af te leiden. Lucie had trouwens oom Roel niets meer kunnen vertellen, want Chris ta had na het noemen van zijn naam, de MOGELIJKHEDEN VOOR JEUGDIGEN TOT TIJDELIJK VERBLIJF IN AUSTRALIË Op verzoek van het plaatselijk arbeids bureau vestigen wij de aandacht op de mogelijkheid, dat, ingevolge een met Australië overeengekomen regeling, on- gehuwden, in de leeftijd van 20 jaar, gedurende een jaar in dat land kunnen werken. De eerste groep is inmiddels vertrok ken, terwijl thans wordt gewerkt aan de samensteling van een tweede groep van 30 jongeren, die in juli zal vertrekken en waarin zullen worden opgenomen, a jonge boeren en landarbeiders; b. zuivel- bewerkers; c. jongelui met een opleiding aan de hogere landbouwschool in Deven ter. De eisen, welke aan gegadigden worden gesteld zijn gelijk aan die voor emigratie. Bij visumverstrekking dient -aan de Australische autoriteiten de tegenwaarde van 10,(Sterling) te worden vol daan, welk bedrag bestemd is voor ver rekening van de passagekosten per „Fair Sea" en „Fair Sky". De jongelui zullen een jaar in Austra lië blijven, om na hun terugkomst hun ervaringen uit te dragen in eigen kring. De kosten van de terugreis moeten in dat jaar worden verdiend. De onder dit schema vertrekkenden kunnen naar Australië terugkeren en zich daar dan blijvend vestigen De mogelijkheid, dat technici en admi nistratieve krachten in de toekomst on der dit schema zullen kunnen vertrekken, wordt nog onderzocht. Aanmeldingen en nadere gegevens aan voornoemd bureau. ietten op de grote vrijheid in het land schap. Langs het strand (misschien met de wind in de rug) is het heerlijk wandelen. Maar een bekend gezegde is: „Heen is niets, maar terug". Dus als U voor de wind start, denkt U er dan wel aan dat U weer naar Uw vervoermiddel moet, dat U ergens achter heeft gelaten. Drukte in De Koog Er worden weer heel wat gasten ver wacht in onze badplaats. Diverse hotels en pensions zijn reeds in vol bedrijf. Blijkens een advertentie is ook de heer Kaczor gereed de gasten te ontvangen. Maar niet alleen gasten, ook Texelaars kunnen in zijn zaak terecht. In Cafetaria „De Primeur" kunnen we even pauze houden, voordat wij een bezoek brengen aan de Mui. Maar vergeet U hiervoor niet te bespreken Het is nu op zijn mooist in dit vogel paradijs. Maar misschien wandelt U toch liever door de Slufter, de vlakte, die haar schoonheid te danken heeft aan een stormpje anno 1900. Waar U ook wandelt of verblijft op het eiland: toon eerbied vóór alles wat groeit en bloeit! EXAMENS VOOR HET RIJKSDIPLOMA ADVISEUR MACHINAAL MELKEN EN MELKMACHINES EN HET RIJKS DIPLOMA INSTRUCTUUR MACHINAAL MELKEN Personen, die willen deelnemen aan oe examens ter verkrijging van één der bovengenoemde diploma's kunnen zich hiertoe opgeven vóór 23 april 1960 bij de Melkmachine Commissie van het Land bouwschap, Raamweg 26, Den Haag. Aanmeldingen na 23 april kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Alle inlichtingen betreffende deze examens worden op aanvrage verstrekt. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 april op om 5.39 uur en gaat onder om 19.40 uur; 20 april op om 5.33 uur en onder om 19.46 uur. Maan: 18 april L.K.; 25 april N.M. Hoog water ter rede van Oudeschïild: 16 apr. 11.26 en 23.42; 17 apr. 12.00 en 18 apr. 0.13 en 12.43; 19 apr. 0.57 en 13.43; 20 apr. 2.07 en 15.09; 21 apr. 3.45 en 16.48; 22 apr. 5.20 en 18.13; 23 apr. 6.35 en 19.14 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. STUDIETOELAGEN Het Bestuur van de Stichting „Prof. Dr. W. H. Keesomstudiefonds" tc Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen stu die te betalen en die gedurende het cur susjaar 1960/1961 voor een studietoelage uit genoemd fonds ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 mei a.s. kunnen wen den tot voornoemd bestuur door middel van een daartoe strekkend aanvraagfor mulier, dat te verkrijgen is op de afde ling Financiën en Onderwijs der ge meente-secretarie te Den Burg. Verzoekschriften, die na 1 mei a.s. wor den ingezonden, zullen niet meer in be handeling kunnen worden genomen. vorige dag, een hele tijd helemaal niets gezegd en steeds door het raam naar bui ten gekeken. De verlegenheid waarin Christa zich bevond, was zo duidelijk te zien, dat Roel niet verder wilde aandringen. Of schoon nog niet helemaal gerust, voelde hij zich aanmerkelijk opgelucht, toen hij ten tweede male de deur achter zich dicht trok. Hij zou de toenadering niet forceren. Een verkeerd woord of gebaar zou alles weer bederven. Ondervinding had hem nu al geleerd, dat Christa een zeer trots karakter bezat en in een toe stand verkeerde, waarin zij zich gauw bezeerd gevoelde. Wie weet wat haar ge dreven had dit eenvoudige werk te doen. Vandaag zou hij niet langer aandringen op een afspraak met haar, Er zou op het eiland nog heel wat plaats hebben, waar voor hij haar opnieuw zou kunnen uit nodigen. Gezien haar reacties was de toestand verre van hopeloos. Misschien kon hij ook beter met zichzelf in het reine komen, als hij Christa enige dagen niet zou zien. Hij mocht eigenlijk geen liefde bij haar opwekken, als het bij hem zelf niet vaststond, dat Christa het enige en het ware meisje was, waarmee hij zijn toekomst wilde opbouwen. Maar in zijn hart jubelde reeds het grote levenslied. Met een zucht van verlichting zag Christa hem gaan. Daar had ze zich bijna lelijk in de kaart laten kijken. Wat zou die stadse mijnheer haar onnozel vinden. Het was best mogelijk, dat hij haar op het eerste gezicht wel aardig vond, maar ze vreesde dat het hem bij nadere kennis making duidelijk zou worden, dat haar gevoelens van diepere aard waren. Ze Begin vandaag nog 'n Hruschenkuur. Iedere dag die kleine dosis Kruschen en U voelt zich al gauw weer een ander mens. Dat komt omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen nieuwe kracht bijzet, ze als 't ware versterkt. Onzui verheden in het bloed krijgen dan geen Vans meer zich vast te zetten. Ze worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is daar nu de oorzaak weggenomen van het lijden en de pijn, die nu Uw leven vergallen. moest zichzelf streng onder contróle hou den. Geen belachelijke dingen doen en haar hart niet verliezen aan een persoon, die al zijn kunde aanwendde om het eiland voor hen verloren te laten gaan Deze liefde zou dwars tegen al haar prin cipes indruisen. Verstrooid luisterde ze naar het ge snap van Lucie, die opgewonden aan haar hand meedanste. Ze kwam niet uitge praat over de blijde gebeurtenis, die •papa haar misschien kon mededelen. Christa voelde zich een beetje schuldig. Om zichzelf te redden had ze Lucie in een staat van opwinding gebracht. Het was te hopen, dat er voor het kind posi tieve berichten waren. Het kinderhartje werd echter op een zware proef gesteld. Haar papa was er niet. Een van de arbeiders bracht de boodschap over. Er was niet alleen een broertje geboren, maar ook nog een zusje erbij. Christa klapte verheugd in haar handen, maar haar blijdschap vond geen enkele weerklank bij Lucie. Haar lipjes trilden. Papa was er niet en dat was een grote schok voor -haar. De boodschap over de tweeling kon ze in dit verband niet zo vlug begrijpen. Ze had een zusje en een broertje erbij gekregen. Goed, maar als dan je papa wegbleef, om bij de nieuwe kindertjes te blijven, dan was de wereld voor haar leeg en akelig gewor den. Dan was papa haar beslist al ver geten door de nieuwe baby's. Nu waren ze daar ver weg allemaal bij elkaar, ook mama en zij had hier alleen Christa maar. iWurdt vervolgdj

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4