Huren omhoog - Prijzen omlaag! BOEREMETWORST Spinazie £3 Prima slaolie Appelmoes 29 Albert Heijn RIJST Bij Albert Heijn prijs verlagingen maakt u het leven goedkoper De Huurcompensatie Keetmeisje in Europoort DE ECHTE ZAANSE TAFELBESCHUIT ZUINIG EN VOORDELIG - lOO GRAM Kwaliteitsgarantie i Wanneer u enig bij AH gekocht arti kel niet élke cent J waard acht die u ervoor betaalde i dan geeft Albert 1 Heijn u het volle J bedrag terug. GROTE FLES LITERBLIK gebroken - 500 gra DEZE WEEK 2 grote rollen 49 X PER POT TEXELSE BAKKER BEREIKT WIERINGEN IN ZIJN BAKTROG (Vervolg van pagina 1) heeft het tot nu toe best gehouden. Wel voelt hij de blaren in zijn handen bran den, maar dit kan hem niet deren. De weddenschap heeft hij bijna gewonnen. Maar dat een zeeman nog geen ahoy moet roepen voor dat hij vaste grond onder zich heeft zal hij nog nader onder vinden. Vlak voor hem ligt nu Wieringen. Hij ziet hoe de mensen hier werken in het wier. Het hele eiland is omgeven door dit zeegewas. Er wordt hard gewerkt en velen schijnen hem niet eens te merken. Met lange laarzen aan staan ze daar be zijden hun schuitjes. Dit is heel wat anders als de ree van Tessel. Naast hem ziet hij de slierten wier voorbij drijven. Het zijn lange vezels, die taai en slijme rig zijn. Hier haalt menig Wieringer zijn oogst binnen die al dan niet toereikend zal zijn om de wintermaanden door te kunnen komen. Geen der maaiers probeert Gert te benaderen. Hij dobbert nu met zijn bak trog in één der diepe slenken van het Amsteldiep. De schipper zelf heeft er ge lukkig geen weet van, maar de wier- maaiers kennen hun gronden. Ze weten dat deze slenken diep en verraderlijk zijn. Ze wagen zich niet nodeloos in het gevaar. Gert steekt ter afwisseling zijn hand eens op en zijn groet wordt vriendelijk beantwoord. En dan later, als hij zo dichtbij geko men is, dat hij de schapen op de dijk kan tellen, schalt zijn stem over het water ,,Ahoy, Ahoy". Het is de enthousiaste overwinningskreet van de jongeling. Maar zijn goede stemming heeft geducht te lijden wanneer hij opeens water voelt in de trog. Benauwd inspecteert hij de wanden en komt tot de pijnlijke ontdek king dat een kwast in het hout het heeft begeven en waarschijnlijk door de druk van het water naar binnen is geschoten. Hier helpt geen blauwe Texelse koek meer! Zijn stemming is door dit incident gedrukt en gaat bijna over in paniek. Zal hij hier met de haven voor hem nog schipbreuk lijden? Hij grijpt in zijn zak en haalt er de schone zakdoek uit die Gerritje hem vanmorgen heeft meege geven. Deze stopt hij in het gat en hoost met de handen het water uit de trog. Wanneer hij later op Wieringen aan wal staat haalt hij opgelucht adem. Met een zelfde grijns op het gelaat, waarmee hij van de Texelaars afscheid heeft ge nomen, begroet hij de Wieringers die hier samen gekomen zijn. Een ding heeft Gert o.a. geleerd en dit is om nimmer meer Ahoy te roepen voor hij op het land staat. Maar hoewel wij in de loop der jaren ae levenswandel van Gert Bakker niet meer hebben gevolgd, nemen wij aan, dat deze jonge bakker nimmer meer een zeereis heeft gemaakt „in zijne Baktrog aaar hy in bakte". Dat hij zijn klanten deze wonderlijke reis in kleuren en geuren heeft geschetst willen wij graag aannemen. Alleen zou het de moeite waard geweest zijn om te v/eten wie voortaan in de herberg het meeste gehoor kreeg, Gert Bakker met zijn reisverhaal over zeereis naar Wierin gen in de baktrog, of Harmen Bol met zijn kapersverhalen Jac. J. Bais Nadruk verboden. Zoals gebruikelijk is, wordt in verband met de huurverhoging 1960 een compen satie uitbetaald aan werknemers. Hier voor komen in aanmerking: a. in Nederland woonachtige werkne mers van 23 jaar en ouder met uitzonde ring van gehuwde vrouwen, die geen kostwinster zijn. b. in Nederland woonachtige werkne mers beneden 23 jaar v.z.v. zij kostwin ner zijn. De compensatie bedraagt 21/s°/'o van het rechtens geldende in geld genoten loon met een minimum van 4,per week of J 17,35 per maand in gemeenteklasse I. Voor gemeenteklassen II en III liggen deze bedragen op 3,75 per week of 16,25 per maand. Voor gemeenteklasse IV en V resp. 3,50 of ƒ15,20. Halve krachten Werknemers, die niet in volledige dienstbetrekking zijn, ontvangen 2,5°/o van het door hen verdiende loon met dien verstande dat het minimum in evenre dige verhouding tot de normale arbeids duur staat. Werkt dus een werknemers b.v. slechts 6 uur per dag, dan bedraagt het minimum in een eerste-klassegemeen- te 6/8 van ƒ17,35 ƒ13,02. Bij week loon dus 6/8 van ƒ4, Afwijking van de inleiding der ge meenten, zoals in deze beschikking is voorgeschreven, is slechts mogelijk in dien door partijen, betrokken bij een collectieve arbeidsovereenkomst of bin dende loonregeling waarvoor een andere Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld 15. De volgende morgen begon Lappie direct met het schoonmaken van het beeld. Jonas stond er bij en zei: „Zo, is dat nu de oprichter van het stadje Meeu wenoord?" Ik zou toch nooit gedacht hebben, dat de heer Meeuws er zo uitge zien zou hebben, tjonge, wat een raar pakkie heeft die man aan". Lappie ant woordde niet en poetste door. Klop was in het kleine keukentje druk bezig boter hammen te snijden. „Hebben jullie erge honger, jongens!" riep hij. „Ja, héél veel!" riep Lappie terug en Jonas ant woordde: „Mijn maag jeukt ontzettend, Klop". „Gelukkig, ik dacht dat ik teveel gesneden had", klonk het uit de keuken. Toen Lappie klaar was met de schoon maak, ging het drietal aan tafel. Alle boterhammen verdwenen als sneeuw voor de zon en tevreden wreef Jonas zich over de buik. „Dat is nog eens goed eten. Zie je, waar hard gewerkt wordt dient altijd een welgevulde tafel te zijn. regeling geldt, van het college van rijks- bemiddelaars vergunning is verkregen. Wie niet? De vastgestelde verplichting geldt niet ten aanzien van werknemers, wier loon niet is geregeld in een collectieve ar beidsovereenkomst of bindend vastge stelde loonregeling en wier rechtens gel dende in geld genoten loon bovendien een bedrag van ƒ12 000,per jaar over schrijdt. De werkgever mag de bijslag aan deze werknemers echter wel uitbe talen. Onder in geld genoten loon worden verstaan vast tijdloon, garantieloon, ta- riefverdienste, produktiepremies en an dere met de arbeid of met de prestatie of produktie rechtstreeks verband houden de loonbestanddelen (met uitzondering van deze bijslag) doch niet extra uitke ringen vakantiebijslag, winstuitkeringen en dergelijke. De looncompensatie in ver band met de inwerkingtreding van de Algemene Ouderdomswet en de compen satiebijslag huurverhoging 1957 zijn eveneens loon in de zin van deze be schikking. Kostwinners en oudjes Onder kostwinners worden verstaan werknemers wier normale inkomsten 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waaronder begrepen uitkeringen inge volge de sociale voorzieningen van het gezin, waartoe zij behoren. De beschikking van het college van rijksbemiddelaars betreffende de huur compensatie is ingegaan in het loontijd- vak waarin 1 april valt. Wij tekenen hierbij aan, dat werkne mers van 65 jaar en ouder thans nog in loondienst zijnde, huurbijslag ontvangen ingevolge de algemene ouderdomswet tot een bedrag van (voorlopig) ƒ11,zo zij gehuwd zijn, of 7,per maand zo zij niet gehuwd zijn. Het is niet de bedoeling, dat de werk gevers in dergelijke gevallen de volle huurbijslag uitbetalen, zij kunnen vol staan met de normale huurbijslag ver minderd met het bedrag hetgeen de werknemer als a.o.w.-trekker, van de algemene ouderdomswet krijgt uitbe taald. Dat komt dus hierop neer, dat een gehuwde a.o.w.-trekker, die bijvoorbeeld ƒ11,per maand ontvangt voor huur bijslag van zijn werkgever in dat geval niet meer mag verlangen dan de betaling van het verschil voor wat betreft de (minimum)huurbijslag. Ligt deze bijslag dus (in een eerste klasse gemeente) bij volledige arbeidstijd op 17,3^ per maand, dan moet de werkgever een be drag van ƒ6,35 als huurcompensatie bij betalen. (Nadruk verboden). NEDERLANDSE VERENIGING SOCIALE ZORG VOOR MINDER-VALIDEN Uit het jaarverslag van de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg Minder-Validen .Actio Vincit Omnia" (A.VO.) blijkt dat in 1959 aan 46 personen hulp kon worder verleend. Van deze 46 werd aan 10 mede werking verleend bij het zoeken naai passend werk, eventueel in GSW-ver- band. Aan dertien personen werd medi sche hulp bevorderd. De vereniging stelt zich ten doel hel bevorderen van belangen van minder- validen zowel op economisch als op so ciaal terrein. Dit doel tracht men te be reiken door o.m. het bevorderen en me dewerken aan het verzamelen van gege vens betreffende minder-validen, de oor zaken der invaliditeit, zo ook de erva ringen inzake de arbeidsmogelijkheid in Nederland. Het afgelopen jaar werd in vier plaat sen een collecte voor dit doel gehouden nl. in Den Helder 1162,Texel ƒ389,Wieringen 276,25, en Anna Paulowna 240,08. Totaal ƒ2067,33. Op ons eiland werd voor het houden van deze collecte medewerking verleend door de heer S. van Heeringen, hoofc van de Sociale Dienst. Bureau Revalidatie en Sociale Zorg Het is misschien nuttig te weten, dat door teamleden van bovengenoemd bu reau ook op ons eiland zitting wordt ge houden en wel eenmaal in de twee maan den op donderdag in het gemeentehuis. De teamleden zijn: J. G. v.d. Sluis, provinciaal revjalidatie-arts; Zr. S. M, Vos, districts-verpleegster, secretaresse' K. Stoepker, chef van het nevenbureai G.A.B.; S. van Heeringen, hoofd ge meentelijke Sociale Dienst; H. Schalk wijk, arts; J. Schot, leider Sociale werk plaats Texel, Zr. A. Haasnoot; C. v.d Hucht, ambtenaar buitendienst van d« A.V.O. Ledental De vereniging heeft thans 129 leden, t.w. vier gemeenten (Den Helder, Texel, Wieringen en Callantsoog), 13 verenigin gen en 112 individuele leden. In dit ver band zij opgemerkt, dat aanmelding ah lid van deze vereniging kan geschieder bij de plaatselijke correspondent, de heer S. van Heeringen, en dat de jaarlijkse contributie slechts 3,50 bedraagt. BOOTDIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.00 16.00 18.25 Van Den Helder: 9.15 12.10 17.15 19.30 FEUILLETON: door H.A.N.S. 9. Twee dikke tranen rolden over haar wangen en toen was er geen houden meer aan en barstte ze los in 'n geweldige huil bui. De opzichter, die er gehavend uitzag met zijn paarsblauw aangelopen oog, keek geërgerd toe. Maar aangezien hij nog niet de hoop had opgegeven Christa te benaderen, hield hij wijselijk zijn mond. Met zijn geschonden oog voelde hij zich ook minder zeker. Zijn hoofd gonsde van de wraakplannen. Zijn tijd zou nog wel komen. Dit was voor hem minderwaardig werk. In de toekomst zou hij geld bezitten, veel geld. Twee jonge arbeiders, die Christa de \orige keer ook al waren opgevallen door hun onsympathiek voorkomen, maakten enkele smalende opmerkingen, die er weinig toe bijdroegen om Lucie tot be daren te brengen. Christa zond hen een vernietigende blik toe. Een oudere man toverde een lolly te voorschijn, waarnaar Lucie, ondanks haar verdriet gretig de handjes uitstak. Het gaf even verade ming. Snel hielp Christa de mensen aan hun koffie en verwijderde zich vlug met Lucie. Als ze de omgeving niet meer zag waar ze haar vader had verwacht, zou ze gemakkelijker over haar verdriet heen kómen. Hoewel Lucie niet vergat aan haar lolly te likken, zag Christa, dat er geen prettige gedachten door het kleine hoofdje maalden. Zo af en toe klonk nog een diepe zucht of snik. Er moest iets verzonnen worden, waardoor Lucie's aandacht werd afgeleid. Vooral tegen bedtijd moest ze weer helemaal de oude zijn. Als het heimwee haar dan te mach tig zou worden, was er geen mogelijk heid om van het eiland af te komen, ten zij ze een lange tijd wilde fietsen, want Mark zou wel vertrokken zijn met de auto. Bedrijvig ruimde ze de vuile kopjes weg en maakte de werkkeet wat gezellig, voordat de mannen hun broodmaaltijd kwamen gebruiken. Daarna nam ze Lucie mee naar de boerderij. Tot haar verrassing was Mark thuis, lerwijl ze zijn kleine blauwe wagen zag, kreeg ze een idee. Nog voor ze dit echter kon uitwerken, kreeg ze een tweede en grotere verrassing te doorstaan. Truus, de verloofde van Mark, was onverwachts op bezoek. Christa voelde zich verstijven. Nu zal je het hebben, dacht ze in koppig verweer. Alle beschikbare manschappen zijn opgeroepen om mij over te halen naar ginds te vertrekken. Maar ik ga nog niet. Trouwens, dacht ze met enige humor, ik heb nu een baantje, dat ik niet in de steek kan laten. Ik ben keet- en kindermeisje tegelijk. Met een trek van weerstand betrad ze de grote woon keuken. Maar de vijandigheid week op merkelijk snel uit haar ogen toen ze Truus zag. Deze stond onmiddellijk op en begroette Christa met een hartelijk ge baar. „Ha, daar heb je de vrouw des huizes", zei ze heel diplomatiek. Doch deze uitroep was het niet, wat Christa zo dadelijk voor haar innam. Het was veel eer de moederlijkheid en de zachtheid, die er van dit oudere meisje afstraalden. Alles was rond aan haar, tot zelfs haar kleine mopneusje toe. Hartelijkheid en een beetje moederlijke bezorgdheid was het enige, dat Christa nodig had. Ze was door de ontmoeting met Roel nog steeds uit haar evenwicht. Ze miste haar zeker heid en ze bereidde zich voor op een zware innerlijke strijd, die nog werd verergerd door het verdriet om hun eiland en hun bezittingen, waarvan ze gedwongen werd afscheid te nemen. Ze wilde haar gemoed verharden en ze dreigde haar vrouwelijke zachtheid te verliezen. Met Truus naast haar, was dat cnmogelijk. Tegen haar zou je geen har de en cynische woorden kunnen zeggen. Truus straalde vriendschap uit en mee gevoel. Ze wilde zich blijkbaar niet op dringen, maar ze stond open voor iedere toenadering. Christa voelde zich plotse ling niet meer zo alleen staan. Met atoomsnelheid had ze haar conclusies ge trokken. Met Truus zou ze alle proble men kunnen bespreken. Zonder verdere tegenstand gaf ze zich gewonnen en kuste Truus op beide wangen. Van de weeromstuit kreeg ze een krachtige om helzing van haar broer, die zich plotse ling'van een zware last bevrijd zag. Hoe had hij tegen dit ogenblik opgzien en te gelijk op dit resultaat gehoopt. Maar Christa kennende, had hij er niet op durven rekenen. Nu zou zijn zuster niet langer eenzaam op het eiland behoeven achter te blijven. Even later bleek, dat hij wel iets te optimistisch was geweest. Christa had een taak gezien de werkers in de omge ving van de boerderij van koffie te voor zien, zolang ze geen andere hulp konden krijgen. Op dit afgesloten punt van het eiland vonden velen het nog te stil. Dat zou na verloop van tijd heel anders wor den. Mark zweeg verstomd. ,,Hij kon zijn zuster met geen vier paarden bijhouden", mompelde hij daarna. De praktische Truus vroeg, hoe lang dit nog kon duren. Dat was moeilijk te voorspellen, meende Christa. Onder en boven de grond was het nog een heel bunkerdorp. Steeds zwaardere bunkers kwamen te voor schijn en moesten met springstof worden opgeblazen. Een groot gedeelte van het mooie natuurreservaat „De Beer" was al omgewoeld en nog was het einde niet in zicht. Bovendien zou ze enige weken moeten besteden aan het inpakken van de inboedel. Terwijl Christa dat zei, dwaalde haar blik droevig over de meu bels. Er was zoveel waaraan ze gehecht was. Op dat moment keek Truus uitno digend naar Mark en deze begon wat aarzelend. „Zeg Christa.... Truus en ik hebben besloten ons nieuwe huis in de Noord oostpolder modern in te richten. Je weet, hoe alles in dat land nieuw en modern is. We weten wel, dat ook deze antieke meubelen zo te schikken zouden zijn, dat ze combineren met de lijnen van het huis. maar jij hebt recht op de helft. Je hebt bovendien een bijzondere voorliefde voor dit alles hier en het is veel meer waard, als de inboedel compleet blijft.... Wat zou je er van denken, als we alles met vakkennis lieten opbergen.tot. tot je ze zelf nodig hebt?" Christa lachte een beetje ontroerd, maar ze kon toch niet nalaten spottend op te merken. „Als deze meubels moeten wachten tot ik ga trouwen, kun je ze be klagen. Dan zien ze voorlopig geen dag licht". „Ja", zei de kleine Lucie, die met grote ogen en oren naar alles luisterde. „Hij heeft haar wel gezoend, maar ze moet hem niet". Het gezelschap, brak in een schaterlach los, waarbij Lucie hevig verlegen in Christa's armen kroop. Nu was alle be langstelling voor haar. Christa ging niet in, op de spontane inlichtingen door Lu cie verstrekt. Mark en Truus waren te verstandig om op een verklaring aan te dringen. Uitbundig werd Lucie gefeliciteerd met de geboorte van haar zusje en broer tje, maar tegelijk kwam er weer een na denkende frons op het kindersnuitje. Daarom kwam Christa haastig met het voorstel dat haar was ingevallen bij het zien van Marks wagentje. Haar verzoek de auto te mogen hebben, zodat ze samen met Lucie naar de tweeling kon gaan kijken, vond dadelijk bijval. Het bleek nu, dat Truus speciaal was overgekomen om naar de tewaterlating van het schip te kijken. Daarna zouden ze weer terug gaan naar de Noordoostpolder en Mark zou dan lange tijd wegblijven. (Wordt vervolgd)-

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4