Cjroen 2warL-Jexels in het harL, Gieren op t veilig nest m. UDI-avond tot in puntjes verzorgd Zaterdag worden eerste opnamen van Texelfilm gemaakt i WOENSDAG 27 APRIL 1980 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7448 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lanqeveld de Rooit Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 1) - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm JONG LEVEN GERED ,,De Instuif" van de familie Bakker, beeft zondag bijzondere gasten ontvan gen. Geen buitenlanders maar geboren Texelaars. In de duinen werden enkele jonge konijntjes aangetroffen, die erg versuft waren. Deze jonge dieren werden mee naar huis genomen, en in de mand van de poes gedeponeerd. Vol spanning werd afgewacht wat de poes zou gaan doen. Normaal worden jonge konijntjes door katten als voedsel beschouwd. Maar de poes heeft de jonge konijntjes aanvaard. Heerlijk warm liggen ze nu bij hun nieuwe moeder in de mand. CAFETARIABEDRIJF OVERGENOMEN De heer J. A, Hillen heeft het cafe- tariabedrijf „Jeltex" te De Koog overge nomen. De heer Jellema zal zich in zijn strandpaviljoen vestigen. Omstreeks Hemelvaartsdag hoopt de heer Hillen het bedrijf te openen. DE STEM DES VOLKS Aan de Mei-viering, die op 2 mei in Casino" wordt gehouden, werkt „De Stem" weer mee. In het programma wordt een „revue" van mevr. Craanen opgevoerd. Het programma is weer goed in elkaar gezet en we mogen onze vrien den van Partij en Vakbeweging weer een mooie avond aanbieden. De viering gaat weer uit van de P. v.d. A., N.V.V., V.A.R.A en overeenkomstige organisaties, zodat we een volle zaal mogen verwachten. Aan de medewerkers: De slotrepetitie wordt niet op vrijdag, maar woensdagavond gehouden Plotse ling was de zaal niet beschikbaar. Reke nen we er op dat we zoveel mogelijk alles wat nodig is voor kleding enz. me- denemen! Ook de toneelgroep moet aan wezig zijn. Dus tot heden (woensdag avond) om 8 uur precies in „Casino". D. S.V. DE KOOG Uitslag Tex. Boys b-De Koog 07. Onze adspiranten behaalden door deze grote overwinning het kampioenschap. Gefeliciteerd, jongens! Jullie hebben het verdiend. De wedstrijd zelf was niet spannend, daar het van tevoren bekend was, dat De Koog deze wedstrijd ging winnen. De rust ging in met een 40 voor sprong, terwijl na de rust de score werd opgevoerd tot 70. Jan Veldman was topscorer met 5 doelpunten. Een heel grote pluim verdiend zeer zeker het moe rige Boys-keepertje. Hij speelde een ge weldige wedstrijd. Na de wedstrijd werden er bloemen overhandigd aan de Koger aanvoerder, die deze spontaan overreikte aan jeugd leider Stam. GESLAAGD TEENAGER-BAL Het in het dorpshuis te Oudeschild ge houden teenager-bal is een vlotte en leuke avond geworden. Onder leiding van „De Pioniers" als band konden de tieners zich best amuseren. En onze zangeres Ria de Ridder gaf nu ook weer een paar vlotte nummertjes weg. De avond hebben we te danken aan de bandleider Frans Pietersen en aan de heren Pieter Jan Zutphen en Jannes de Vries. Wij danken alle medewerkers en de burgemeester voor de toestemming. En tieners, nu maar wachten tot de volgende avond en laten we hopen dat die ook zal slagen. Puk. EVANGELISATIE-BIJEENKOMST Donderdagavond spreekt de heer Van Beem, van het Leger des Heils, tijdens een bijeenkomst van de Evangelisatie commissie te Den Burg. De heer Van Beem zal binnenkort een andere stand plaats krijgen. „Breng Uw vakantie in alle eenzaam heid door, Uw zenuwstel is U er dank baar voor". Het afgelopen weekend heeft de VVV geadverteerd in landelijke bladen voor 'n betere bezetting in het voorseizoen. De tekst, die gebruikt werd, was alleszins aanvaardbaar. Zijn bovenstaande regels geplaatst? Nee, zo erg is het niet. Deze regels heeft de kok-en-kriebel, Tony Bryce, van het eenvoudige hotelletje ,,'t Veilige Nest" geplaatst. Ook hij had te kampen met een minder goede bezetting. De geplaatste advertentie heeft succes (De WV-directie van Texel moet dat nog maar afwachten). Tony, G. Panzier, wacht met de eigenares, Mary Fleet- Bryce, mevr. A. Dros-Kuiper, op de eerste gasten. Het hotel ligt rondom in het water, zodat zij altijd weten ais er gasten onderweg zijn. De komende logé- moet met een roeiboot worden gehaald. Hiervoor zorgt de dochter des huizes, Patricia Fleet, mej. H. Brücher. In het hotel vertoeft ook de schilderes Odilia Ashome, mej. M. Kreumer. Zij doet veel inspiratie op, een zichtbaar bewijs hier van is het schilderij dat zij aan Tony toont. Pat heeft de eerste gast gehaald. Jack Gable, Th. Witte, heeft inderdaad rust nodig. Op doktersadvies is hij naar dit verlaten oord getogen. Er komen echter nog meer gasten (adverteren doet verko pen), die ook voor hun rust het „Veilig Nest" opzoeken. Jennifer Lawford, mevr. A. Kiljan, schijnt zeer overspannen. Ook haar broer Frankie Lawford, A. de Wilt, ^'oelt zich niet erg rustig. Maar de op- kikkertjes, die Tony voor dit span klaar maakt, worden lang niet onrustig ver werkt. Met de komst van de laatste twee is ook de rust verdwenen. Frankie en Jen nifer zijn twee klantjes van de onder wereld. Zij waren hem gepiept met een zakje juwelen. Deze juwelen werden al spoedig in een vaas in het hotel gedepo neerd. Maar hun chef, Dick Killinger is lang niet achterlijk. Hij stuurt zijn knecht Linky, C van Trigt, achter hen aan. Maar Linky wordt voor een ogen blik onschadelijk gemaakt door .Frankie en in de telefooncel gewerkt. Intussen ontdekken de bewoners van het hotel dat de gelijkenis van Jack Gable bijzonder veel overeen heeft met die ontsnapte boef uit de gevangenis, Dick Killinger. Alleen heeft Jack Gable een snor en een bril. Maar dat is volgens Pat geen kunöt. De humor is zeker in het spel niet ver geten. Terwijl de ene bezoeker in zak en as zit, gaat de ander zwemmen en ver liest daarbij zijn badcostuum. De situatie wordt voor bewoners on houdbaar. In de kranten lezen zij dat er voor het terugbrengen van de juwelen en het opsporen van de daders enorme be dragen zijn uitgeloofd. Tony ziet zich in gedachten al de bezitter van al dat geld. Na overleg willen zij de politie bellen, maar dan blijkt dat de draden van het toestel verbroken zijn. Een ander plan wordt gemaakt. We zullen met de boot vertrekken en dan kunnen we de politie waarschuwen. Ook dat lukt niet, want hun boot is verdwenen. Ondertussen heeft Mary Fleet in de kamer van Frankie een revolver ge vonden. Hieruit wordt opgemaakt, dat ook deze mensen in het complot zijn betrokken. Jack Gable is zich echter nergens van bewust en als hij dan ook, na gevloerd te zijn door Frankie, weer bijkomt, weet hij niet wat er aan de hand is. Mary Fleet is de eerste die in zijn onschuld gelooft. Er wordt weer een ander plan gemaakt, hieraan werkt ook Jack Gable mee. En het is Jack die zegt: „Wat er ook kraakt, Jack Gable waakt". Dan eindelijk komt Dick Killinger op de planken. Hij treft de bewoners van het hotel in één van de vele beraadsla gingen aan. Hij dwingt hen te gaan zit ten. De gelijkenis met Jack Gable is in derdaad bijzonder groot. Het enige ver schil is: de één is links, de ander rechts. Deze rol wordt eveneens gebracht door de heer Th. Witte, die een 9pel brengt dat tot het laatst heeft geboeid. De komische situaties worden tot en met benut. Het slot is dat Jack Gable woord houdt. Hij wint er geen doekjes om, ook niet om zijn sympathie voor Pat. Hij weet de echte dieven klein te krijgen. En als ein delijk de politie komt is de poet verdiend. Het décor voor de opvoering van „Gie ren op Veilig Nest", van Harold Mc.Pherson, was in een woord af. Het was een echt gezellig hotelletje. De maker heeft dan ook alle eer van zijn werk! In zijn openingswoord sprak de heer Poel speciaal tot mevr. Dros. „UDI heeft ce laatste maanden nogal wat tegenslag gehad. Maar de spontane hulp van mevr. Dros heeft er toe bijgedragen, dat wij U deze avond kunnen bieden". De heer Poel, die de regie van dit spel heeft verzorgd, mag zeker tevreden zijn. De spielers waren stuk voor stuk goed op dreef. Het spel van de heer Panzier heeft ons van begin tot eind geboeid. Een keu rige opvatting met een prima rolkennis. Dit zouden we dan voor elke speler moeten herhalen. Het is ons opgevallen, dat al de spelers en speelsters bijzonder rolvast waren. Dit komt het geheel zeker ten goede. Mej. Kreumer, die wij in vorige op voeringen nog wel eens een beetje „onge schoold" vonden, heeft haar opgedane ervaring niet ongebruikt gelaten. Mevr. Dros (een bekende van „Klein Toneel") had ook nu weer een haar passende rol. De heer Witte, een man met toneelerva ring, had deze avond alle eer van zijn werk. Een dubbelrol is altijd een hele opgaaf, maar de heer Witte heeft hem prima gebracht. Het spel van mej. Brücher, mevr. Kil jan en de heer De Wilt was niet minder aanvaardbaar. De heer C. van Trigt (een nieuw gezicht) zullen wij zeker in de toe komst weerzien. Zijn spel was prima. Aan het slot van deze geslaagde to neelavond werd aan mevr. Dros een bloemetje overhandigd. In gesprekken met leden is er nog wel eens discussie over de waarde van adver teren. Nu kan men op losse gronden voorstander zijn van adverteren, óf te genstander. Of men gelijk heeft kan pas bewezen worden als men cijfers van het behaalde succes (of van het wansucces) kan tonen. Hierbij enkele cijfers: zaterdag j.l. heeft de V.V.V. in El sevier en Parool een grote advertentie gepla"atst, speciaal voor mei en juni. Op de dag van de plaatsing waren er bij de ochtendpost al vier brieven met aanvra gen voor juni de V.V.V.-afdeling Den Hoorn heeft uit eigen middelen van de plaatselijke leden advertenties geplaatst in buiten landse kranten. Aantal brieven 130 (vorig jaar zelfs ver over de tweehonderd!. Onze conclusie blijft (en dat is dan tevens een advies aan de leden) om de open plaatsen door middel van een eigen ad vertentie onder de aandacht te brengen. Een goede advertentie betaalt zichzelf. En goede service maakt van die klant een vaste klant. En nu nog iets over de algemene VVV- campagne voor mei en juni. Het is de be doeling aanvragers naar aanleiding van bovengenoemde twee advertenties wat extra service te geven. Wij verzoeken derhalve de V.V.V.-leder. die voor juni nog open plaatsen hebben dit direct tele fonisch aan het bureau Den Burg (tel. 157) op te geven. Wij maken van de juni- mogelijkheden eei\ lijst die aan de brief schrijvers wordt opgezonden. Zodoende hebben we de meeste kans op succes. Wij sluiten deze aparte lijst morgen (donderdag 28 april) om 12.00 uur. Wie dus voor die tijd belt komt op de lijst. Denk om de bijzondere algemene ver gadering, die vrijdagavond a.s. wordt ge houden. Het is een belangrijke agenda. (Zie voor de agenda de advertentie). Voor de nieuwe uitgave van de be- zettingslijst, die begin van deze week is verschenen, hebben de informatrices van Den Burg 63 telefoontjes gepleegd om ge gevens te verkrijgen van hen, van wie I men vermoedde dat ze hadden vergeten hun bezetting op te geven. U hebt het goed gelezen: 63 telefoontjes. Afgezien van de kosten is het toch ergens wel teleurstellend dat wij on danks regelmatige oproepen in deze ru- briek toch nog met de medewerking ont vangen die wij nodig hebben. Maar op een vergadering wel mopperen, over een 1 dingetje-zus of een dingetje-zo. Wij zou- den het erg op prijs stellen als de leden die wij vorige week hebben ge beld ons wat meer ter wille wa ren. Het is uiteindelijk hun eigen belang. V.V.V.-Texel. JAARVERSLAG OVER 1959 De komende meier- blis zal een van de eerste qebeurtenissen zijn, die het echtpaar Meijer zal opnemen voor de nieuwe Texel film. Hiernaast ziet U het echtpaar Meijer, dat van de N.V. TESO de opdracht heeft gekre gen een nieuwe Texel film te maken. Dit zal een kleurenfilm wor den van zestig minu ten. Daarnaast zal een speciale propaganda film van dertig minu ten worden gemaakt. De heer Meijer heeft reeds enige VVV-films in Neder land vervaardigd. N.V. T.E.S.O. Tijdens de vorige week gehouden aan deelhoudersvergadering van de N.V. I T.E.S.O. bracht de directeur, de heer J. J. v.d. Vlies het jaarverslag uit. De N.V. heeft een bijzonder goed jaar achter de rug, wat o.a. uit de cijfers in dit verslag kan worden opgemaakt. In overeenstemming met het voor schrift van art. 25 der statuten hebben wij hierbij de eer U verslag uit te bren gen over de gang van zaken in onze ven- j nootschap over het jaar 1959. Tevens leggen wij hierbij over de ba lans per 1 januari 1960 en de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1959, zoals deze door ons zijn opgemaakt en ge controleerd door het Nederlandsch Ac countants-Maatschap te Amsterdam. De algemene vergadering van aandeel houders werd in 1959 gehouden op 10 april in Hotel ,,De Oranjeboom" te Den Burg. Op deze vergadering werd de heer J. C. Rab als commissaris herkozen, de balans en verlies- en winstrekening aan de vergadering overlegd en goedgekeurd, i Het jaar 1959 is voor TESO wat het vervoer betreft wel een zeer goed jaar geweest. Gunstig jaar Het toeristenvervoer naar ons eiland nam in 1959 een nog grotere vlucht. Wer den in de maanden juli en augustus 1958 195 000 personen vervoerd, voor de maanden juli en augustus 1959 bedroeg dit aantal 224.000 of een toename van 29.000 passagiers. Over dezelfde periode werden in 1958 18.000 en in 1959 22.000 auto's vervoerd of een stijging van 4.000 auto's. Deze grote toename in het vervoer van auto's bracht natuurlijk veel moeilijk heden met zich mede, de verhoogde capa citeit voor het opvangen van deze toe name kon alleen worden verkregen door meer reizen in deze tijd te maken. In dit jaar hebben wij met onze sche pen betrekkelijk gelukkig gevaren. Op 29 januari liep het m.s. De Dage- raad met zeer dikke mist op het haven hoofd te Den Helder. Bij vlot komen bleek het schip geen water te maken en kon de dienst worden voortgezet. Ook werd die dag tengevolge van de zware mist een vloedpaal op het westelijk ha venhoofd te Oudeschild zwaar bescha digd. Op 23 februari werd het m.s. „De Da geraad" naar de Oranjewerf te Amster dam gebracht. Gedurende het dokken en repareren van het schip werd hierin een nieuwe omkeer-installatie geplaatst en tevens werd een zwaardere schroef-naaf aange bracht. Het schip moest voor deze werk zaamheden ongeveer een maand uit de vaart worden genomen. Ondervonden vooral in het laatst van het jaar zeer veel hinder van het aan de grond lopen in de haven van Oudeschild. Dit vond zijn oorzaak in verzanding van de havenmond van de haven te Oude schild. Door de Rijkswaterstaat werd geul en havenmond uitgebaggerd wat een be- langrijke verbetering betekende in de geregelde dienst op deze haven. Gedurende het gehele jaar werden op werkdagen 6 diensten en op zon- en 1 feestdagen 4 diensten gevaren. In het seizoen werd op zondagen de dienst uit- gebreid tot 5 en 6 diensten. Het m.s. De Dageraad maakte in 1959 i 1836 reizen en het m.s. Dokter Wagema- ker 703 reizen over het Marsdiep. Totaal van beide schepen 2539 reizen, dat is 192 reizen meer dan in 1958. Het m.s. Voor waarts maakte 627 reizen of 104 meer dan in 1958. I Ons m.s. De Dageraad had dit jaar 43 dokdagen tegen 34 in 1958. Langere dok- tijd als gevolg van omzetmechanisme In 1959 werd op de begroting van Rijkswaterstaat gelden voor de pontha- ven aan het Horntje uitgetrokken en met de bouw van deze haven zal in 1960 een aanvang worden gemaakt. Dit brengt voor TESO de nodige consequenties met zich mede, verschillende besprekingen met Rijkswaterstaat en andere instanties hebben reeds plaats gevonden. Miljoen gepasseerd! De totale ontvangsten in ons bedrijf uit passagiers- en goedervervoer hebben dit 1 jaar voor het eerst het miljoen over schreden, zodat hiermede wel een mijl paal is bereikt. In het laatst van het jaar kon eindelijk de nieuwe ziekenauto in bedrijf worden gesteld. Aanschaffing- en ombouwkosten voor deze wagen bedroegen samen rond ƒ15.000,—. Van het wagenpark werden twee auto bussen afgevoerd, terwijl in het voorjaar een nieuwe Mercedes autobus, gebouwd bij de fa. Den Oudsten te Woerden in gebruik werd genomen. Tevens zijn dit najaar twee Mercedes-chassis gekocht om ons wagenpark op peil te kunnen houden. Op 25 november ontvingen de chauf feurs Kok, Koegelberg en Maat een me daille, uitgegeven door het Verbond voor Veilig Verkeer, toegekend voor 10 jaar schade-vrij rijden. Aan deze uitreiking werd een feestelijk tintje gegeven. De bedrijfslasten in het bootbedrijf zonder afschrijving bedroegen ƒ602.560,23. De afschrijvingen ƒ133.518,82 De totale bedrijfslasten 736.079,05. De totale inkomsten in het bootbedrijf bedroegen ƒ869.970,14, zodat de winst in dit deel van het bedrijf 133.891,09 be draagt tegenover ƒ128.836,88 vorig jaar. In het busbedrijf zijn de bedrijfslasten zonder afschrijving ƒ125.304,85. De af schrijvingen bedragen 32.363,De totale inkomsten bedragen 171.432,88, zodat de winst in het busbedrijf dit jaar ƒ13.765,03 groot is. Verleden jaar be droeg de winst ƒ6.371,41. De totale gecombineerde winst be- NAAR DE BOLLEN Zondagmorgen, met de boot van kwart voor 8, gingen wij met 3 auto's, 1 motor en 2 brommers naar de Tulpenrit in Anna Paulowna Dit was een sterrit en hiervoor moest men 100 km. rijden (brommers 50 km.). Wij gingen dus onder de duinen langs naar Alkmaar en na daar een kopje koffie genuttigd te heb ben, reden we naar Limmen, waar veel mozaïeken waren. Prachtige versieringen waren er bij, o.a. Sjoukje Dijkstra, de D.C. 8, de Bevrijding, Afrika enz. Van daar reden we door de Wieringermeer naar Hotel Amsteldijk te Ewijksluis, waar de vaste controleplaats was. Vanaf deze plaats was een gepijlde route uitge zet door Breezand. Ook hier had men veel werk gemaakt van de mozaïken en langs de prachtige tulpenvelden kwam men tenslotte aan de finish in hotel Veer- burg. Iedere rijder kreeg een herinne ringsplaquette met een bos tulpen. De muziek zorgde voor de vrolijke noot. Tegen half 6 begon de voorzitter van A.P.O. een serie prijzen uit te reiken, daar kwam gewoon geen eind aan, n.l. voor de jongste en oudste deelnemer van elke categorie, de eerstkomende, de grootste club enz. enz Het was gewoon een pracht. Texel ging ook met 3 bekers, met de laatste boot, naar het eiland te rug. Het was een prachtige dag. C. P. M. „GEZONDE KNAAPJES VOOR GEDUPEERDE KAMERAADJES" Bezoekt op 30 april (koninginnedag) het welpentoernooi op het terrein van S.V. Texel, aanvang half 2. Het batig saldo komt geheel ten goede aan het „Prinses Beatrix-Poliofonds". Toegangs prijs ƒ0,25, kinderen t.m. 10 jaar 0,10. Onderstaande personen staan geheel achter onze actie en bevelen een gang naar ons terrein ten zeerste aan. C. de Koning, Burgemeester van Texel, Mevr. A. de Koning-van Ramshorst, Kapelaan J Koopman, Ds. H. van Bilderbeek, Dokter A. van Loon, voorzitter „Rode Kruis", afd. Texel. JONG TALENT Morgen wordt de Texelse amatcursavond gehouden Morgenavond wordt in „De Oranje boom" de Texelse amateursavond gehou den, georganiseerd door de N.V. Intrass. 15 deelnemers werden uit de aanmeldin gen geselecteerd. Deze zullen hun stem laten horen en op de tweede avond, die vermoedelijk half mei wordt gehouden, zullen de drie winnaars van a.s. donder dag worden uitgenodigd voor een gram- mofoonplatenopname. Er zijn nog enkele medewerkers aan bet programma van deze avond. De be kende radio- en televisie-artiesten: Joop v.d. Marei, conférencier, en Coen van Orsouw. Verder een vertegenwoordiger van de N.V. Intrass. Ook zullen leerlin gen van muziekschool Gebr. Kok er hun kunnen tonen. Deelnemers aan de avond van Jong Talent worden verzocht om 7 uur in „De Oranjeboom" aanwezig te zijn. Er zijn nog enkele kaarten aan de zaal verkrijgbaar. De dansmuziek wordt verzorgd door het gezelschap Henny Kok. draagt ƒ147.656,12 tegen ƒ135.208,29 in 1958, terwijl de totale afschrijving ƒ165.881,82 bedraagt. De gemiddelde opbrengst per betalende passagier bedroeg ƒ0,84. De gemiddelde bezetting van onze schepen voor het autovervoer 53%. Voor juli en augustus was deze bezetting 70%. Over de verlies en winstrekening het volgende: Intrest, ƒ19.467,96 (in 1958 25.878,13). (Zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1