Echtpaar De Ridder-Bakelaar 50 jaar getrouwd ANIMO-ZEGELS? Die wil iedereen Haven aan 't Horntje door Waterloop kundig Laboratorium goedgekeurd Nieuw politiebureau te Den Burg Koop nu iVOROL V.V.V. koopt Groeneplaats 9 voor nieuwbouw bureau ZATERDAG 30 APRIL 1960 I - f f 74e JAARGANG No. 7450 TEXELSEWCOURAN Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij 1 f 1 1 Verschijnt woensdags en ïaterdags Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel X f\ 01) //IU/1lJff~t' t/ p vv Ag 1/1/11*1 Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Handelsdrukkerij d C' tv J k *-A- l/r O r m/ v f J tv l Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 %J kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Texel zal geen openbaar slachthuis rijk worden. De gemeenteraad heeft be sloten over te gaan tot het stichten van een centraal keurlokaal voor ingevoerd vlees. Hiermee is een bedrag gemoeid van 30.000,De reeds afgevoerde be raming voor de bouw van een slachthuis bedroeg 230.000, Aan de Keesomlaan zal een nieuw politiebureau worden gebouwd. voor gedeeltelijke financiering van grond en bouwkosten. Alvorens de burgemeester een aanvang nam met het behandelen van de 37 agen dapunten van de donderdagmiddag ge houden raadsvergadering beantwoordde hij vragen in vorige vergaderingen ge steld. Het tijdens de laatste storm brandende lorenlicht te Oosterend had wat verwar ring gewekt. Deze verlichting was ge probeerd, dit zal op een ander tijdstip gebeuren. Het monument aan de Kogerstraat is inmiddels verdwenen; B. en W. hopen met de commissie dat het te bouwen nieuwe monument in 1961 zal zijn vol tooid. Tarief ver laging TEM: De raad van commissarissen van de TEM is er wel \an doordrongen, dat de prijs zo moge- iijk verlaagd zou moeten worden. Gezien de noodzakelijke investeringen is dit nog niet mogelijk. Ook het invoeren van een nachttarief is niet uitvoerbaar. De heer Van Schoonhoven merkt in dit verband nog op dat hij het toch niet juist vindt, dat seizoenbedrijven, waarvan vertrekken maanden niet worden ge bruikt, hetzelfde vastrecht betalen als ieder ander. Ook acht hij het niet juist, dat er uitzonderingen in deze voorkomen. Wat dit laatste betreft wordt geant woord, dat daaraan een eind zal worden gemaakt. Ook de mosselencultuur is nader on derzocht. B. en W. hebben een gesprek gehad met Texelse vissers en het ziet er naar uit dat er vorderingen zijn. Plastic bootjes aan het strand zullen oen illusie blijven. Gezien de kosten, die ook de bemanning zou veroorzaken, moet hiervan wordoen afgezien. De agenda wordt vervolgens vrij vlug afgewerkt. Zo stemde de raad in met de Stichting ter bevordering van de school- tandverzorging in de gemeente. Daar er in het eerste exploitatiejaar een achter stand van ruim lVs jaar is in te halen zullen de kosten dat eerste jaar vrij hoog zijn. Geraamd wordt een gemeentelijke bijdrage van 12.454,Voor de vol gende jaren zal er, na sanering van de gebitten bij een gemiddeld vullingsgetal van twee, een bedrag nodig zijn van 8554,—. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg had verzocht om medewerking voor het verbeteren van de afvoer van de toilet- inrichtingen, aanbrengen van handwas bakken in leslokalen en in voorruimten van de toiletten en uitbreiding van de rijwielstalling. Door de dienst van ge meentewerken werd hiervoor een kosten- begroting gemaakt van ƒ5400,De raad gaat akkoord. Woningen voor de lagere landbouwschool Aan de Boogerd te Den Burg zal een dubbel woonhuis komen voor de leer krachten van de lagere landbouwschool. De Stichting tot bevordering van het Land- en Tuinbouwonderwijs alhier is machtiging verleend plm. 650 m2 grond te kopen tegen een prijs van J 10per m2. Tevens kreeg genoemde stichting de goedkeuring voor het aangaan van een geldlening met de Coöp Boerenleenbank te Den Burg, groot ten hoogste ƒ40.000, Aan de heer A. C. Plaatsman te Den Burg werd een bouwcrediet verleend van 727.000,idem aan de heer C. van Trigt, groot ƒ18.500, Aan de Stichting Cultureel Werk Texel is goedkeuring verleend voor het aan gaan van een rekening-courant-overeen komst met de Rotterdamsche Bank 15.000,tevens werd de garantie verlening van deze rekening-courant verstrekt. Sinds 1954 is in de Provincie Noord holland het Waarborgfonds voor de Tuin bouw werkzaam. (De heer Wassenaar merkt op dat dit fonds er ook is voor bollenkwekers). In de afgelopen jaren werden ruim 700 tuinders geholpen, die in totaal voor een bedrag van 4,8 miljoen gulden investeerden. B. en W. heeft de raad voorgesteld de ook op Texel in de tuinbouw werkzaam zijnde personen in de gelegenheid te stellen van de facili teiten van het Waarborginstituut gebruik te kunnen maken. De raad ging met dit voorstel akkoord. De gemeente Texel zal deelnemen in het gemeenschappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van 21.000,in de vorm van 21 aandelen van 1000, Het eerste punt, dat enige roering in de raadszaal bracht, was de verordening op de heffing van rioolgeld. De rioolbelasting zal met 50% worden verhoogd. Dit is niet iets dat B. en W. hebben uitgedokterd maar dat van ho gerhand wordt opgelegd. De heer Wassenaar merkt op, dat de belastingen die worden opgebracht reeds de top hadden bereikt. Maar spreker ziet wel in dat er, gezien de vele werkzaam heden die er op rioleringsgebied gebeu ren en nog moeten plaats vinden, er ook financieel inzicht moet zijn. Ook de heer Westdorp is het met de verhoging niet geheel eens. Wij worden tegen de muur geplaatst. Burgemeester De Koning kan dit best (Zie vervolg pagina 2) OVERDENKING: ZAAIEN In het voorjaar gaat de boer zijn land bezaaien. Liefst met het beste zaad, dat de belofte inhoudt een goede oogst op te brengen. Ook de grond is zorgvuldig be werkt, opdat het opkomend gewas het nodige voedsel vinden kan. Zo moet ook ons hart zaad willen op nemen. Zo moet ook ons hart bereid zijn om dat zaad tot ontwikkeling te laten komen. En wij zullen er voor moeten zorgen, dat het beste zaad in ons hart komt. Het is van het grootste belang, wat er in ons hart gezaaid wordt. Het is niet om het even, of wij het goede of slechte in ons hart zaaien. Dat is het voor de boer evenmin. Het beste is voor hem net goed genoeg. En zo moet het ook in ons leven zijn. Mag ik eens een paar voorbeelden gebruiken7 Een paar vragen stellen7 Wat voor boeken leest U? Zijn het boeken, die onze gedachten bezoedelen kunnen? Boeken, die alleen maar die vrucht voortbrengen, dat zij verkeerde dingen in ons oproepen? Wij eten toch ook niet alles, wat los en vast is. Wij zijn zelfs vaak heel kies keurig. Ik geloof toch niet, dat iemand een zuur taartje gaarne eet, ook al ziet het er nog zo goed uit. Ieder past wel op voor zijn maag. Want de gevolgen blij ven niet uit. Maar, als ik dat zo zeggen mag, wij hebben ook een geestelijke maag. En die kan ook bederven, ook al manifesteert zich dat niet zo gauw. U kunt ook dingen gaan bekijken, die men beter niet zien kunt. Want er zijn heel veel slechte dingen te zien. In de bioscopen bijvoorbeeld. Ik wil niet zeg gen, dat U niet naar een film moogt. In tegendeel. Ik vind zelfs als er een goede film is, een film, die ons iets voor het leven medegeven kan, wij er heen moe ten gaan. Maar zoeken wij bij voorkeur deze films uit? En dan iets anders: „Stel niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt". Dat heeft ook te maken met de zaaitijd voor ons leven. Zeg niet: „O, geloven, dat kan ik nog altijd". Dat weet U niet, en ik ook met. God roept ons heden op te geloven, Hem te zoeken. Geloven, dat God liefde is. Dat Hij deze liefde in Jezus getoond heeft. Daarom, wie Jezus gevonden heeft, heeft Gods liefde gevonden. In diens hart het goede zaad gelegd, dat heerlijke vrucht dragen zal. W. A. S. Dubbele tuben: Voordeliger prijs Uw tanden vragen het beste Het is gisteren de hele dag feest geweest in „Nieuw Duinoord". Reeds donderdag was familie van de vaste wal naar Texel geto gen om daar het bruidspaar De Ridder- Bakelaar te felicite ren. 50 jaar getrouwd is inderdaad een hele tijd. De bruid en brui degom genieten nog een bijzonder goede gezondheid. Het was zelfs zo, dat wij de ruim zeventig-jarige bruidegom van het land moesten halen om even het traditionele babbeltje te gaan houden. Maar zelf heb ben wij niet veel ge sproken, daar zorgde de heer De Ridder wel voor. En wat hij ons verteld heeft is de moeite waard. Als boe renarbeider zei hij op een goede dag tegen zijn vrouw: „Ik ga naar de notaris want Duinoord is vrij". Dat was makkelijk ge zegd, maar er was geen cent in de knip. Op de stoep bij de no taris had De Ridder een ontmoeting met de op Texel zeer bekende C. R. Keijser. De tocht naar de notaris ging over, maar De Ridder kwam op Duinoord, dank zij de welwillende mede werking van C. R. Nog is het echtpaar De Ridder daar dankbaar voor. Maar na die stap is het met meteen over rozen gegaan. Er is hard en lang voor gewerkt. Daarom hebben wij respect voor dit echt paar en voor hun kinderen, die nu een goed bedrijf beheren. 57 ha. land en 50 stuks vee genieten de dagelijkse verzor ging van de familie. Er is een periode geweest, dat De Ridder 13 paarden in het bedrijf had, nu echter nog twee, de trac tor heeft zijn intrek genomen. „Het is niet met stilzitten verdiend", zo vertelt De Ridder, „er is een tijd geweest dat ik 's nachts nog ging te loonmaaien en over dag mijn eigen bedrijf had. Maar dat heb ik niet lang gedaan. Dat kan ook niet, want wat je bij een ander presteert kan jc niet bij je eigen klaar maken. „Ons devies is dus geworden: Eerst het eigen bedrijf en dan naar een ander, maar daar is dan meestal geen tijd meer voor". Tegenslag is er gelukkig niet veel ge weest. In de oorlog is het bedrijf bescho ten en zijn er wat paarden verdwenen, maar zelfs is het gezin De Ridder ge spaard gebleven. De heer en mevrouw De Ridder zijn geboren Texelaar, en wonen nu reeds meer dan 25 jaar op Nieuw Duinoord. Wij hopen dat het bruidspaar er nog vele jaren in gezondheid mag doorbren gen. Als wij verkouden worden (maar ook als wij weer beter zijn) ADSPIKANTEN VAN DE KOOG KAMPIOEN BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 22 tot en met 28 april 1960 Geboren: Bastiaan Lambertus, zv. Wil lem v.d. Berg en Johanna M. de Rooij Ondertrouwd: Pie ter de Wit en Irene J. M Roeper. Overleden: Jannetje Vlas, oud 78 jr wed. van C. Tuinder; Anen Smidt, oud 65 jaar; Willem Jan Trap, oud 1 jaar. Hierboven de heer Douma met zijn ad spiranten, de kampioenen van het jaar. Met een behoorlijke overwinning hebben zij de titel behaald. Van links naar rechts, achterste rij: de heer Tj. Douma, jeugdleider, Dick Kooiman Dick Burger, Rudy Kikkert, Jan Veldman, Martien Zandstra en Paul Verhagen. Voorste rij: Martien Duyzer (res.), Kees Duyzer, Krijn Hopman, Harry Wuis, Jan van Ben- nekom en Harry van Splunter. no J WPASTOOR C. J. GRAAI OVERLEDEN In de leeftijd van 49 jaar is dinsdag echtend plotseling overleden de zeer- eerwaarde heer C J. Graaf, tot verleden week kapelaan in de parochie van O.L. Vrouw Koningin van de Vrede te Am sterdam en sedertdien bouwpastoor van de toekomstige parochie van de H. Pas- •oor van Ars in Haarlem-Oost (Parkwijk). Hij zou daar opvolgen pastoor J. Breed- veld, die om gezondheidsredenen eervol ontslag had gekregen van Mgr. Huibcrts Pastoor Graaf werd in 1910 op Texel geboren. In 1936 werd tot priester ge wijd. In 1950 volgde zijn benoeming in de Vredesparochie. De H. Mis van re quiem is vrijdagochtend om 10 uur opge dragen, waarna begrafenis op het kerk hof van St. Barbara. Tijdens de gisteravond gehouden Alge mene Ledenvergadering van de V.V.V. Texel is aan de leden de goedkeuring gevraagd over te gaan tot aankoop van het pand Groeneplaats 9 voor een bedrag van 20.000,kosten koper. Tijdens het afdrukken van dit nummer was de uit slag nog niet bekend, maar verwacht mag worden dat deze goedkeuring is verleend. Dit pand was sedert kort in bezit van de heer J. v.d. Vis Azn. te Oosterend, die van plan was er een viszaak in te vesti gen. Nadere overwegingen hebben de eigenaar van dit plan af doen zien, waar na de V.V.V. optie kreeg voor de aan koop. De V.V.V.-Texel, die vanwege de ko mende doorbraak Elemert-Groeneplaats in het pand Parkstraat 2 op de schop stoel zit, is met de aankoop van het pand op de Groeneplaats in het bezit gekomen van feitelijk wel de meest ideale plaats voor de vestiging van een nieuw hoofd kantoor, tevens informatiebureau. Hoewel de aankoop niet betekent, dat onmiddellijk met afbraak en nieuwbouw zal worden begonnen, behoeft de V.V.V. nu toch niet meer met angst en beven het ogenblik af te wachten dat een bulldozer van de Warmoesstraat uit de V.V.V. van achteren binnen zal rijden, en niet zal stoppen alvorens een opening naar de Groeneplaats is geforceerd. Deze door braak dat is duidelijk moet er ko men, temeer als het busstation eenmaal bij T.E.S.O. aan de Elemert is gevestigd Eenmaal in het bezit van het pand Groeneplaats 9, kan de V.V.V. met rust de toekomst tegemoet zien. Er is nu een uitwijkmogelijkheid, en nog wel een zeer aantrekkelijke. Blijft er echter nog één probleem Dat is het probleem van de financiering. Het is maar niet zo een slag in de lucht ge weest, dat V.V.V. een aantal weken gele den met een obligatielening op de markt kwam. Ter motivering van de lening is inder tijd een urgentieprogramma opgesteld, dat luidt: a. WV-nieuwbouw Den Burg f 50.000, b. restauratie De Koog 2.000, c. bouwplannen informatieposten te Den Hoorn en De Cocksdorp 15 000,— d voorzieningen i.v.m. Horntje 3.000, f. inrichting en sanering 8 000, aanloop Texelfilm 15.000, h. kosten obligatielening p.m. Ten aanzien van punt g. heeft TESO door het verlenen van een opdracht tot bet maken van de Texelfilm een enorme last van de schouders van V.V.V. geno men. Daartegenover staat dat een bedrag van 50.000,(gezien het huidige prijs niveau in de bouwsector) waarschijnlijk liet toereikend zal zijn voor aankoop pand/afbraak/nieuwbouw. Zo houden en kele posten elkaar in evenwicht, maar blijft het verkrijgen van een bedrag van 100.000,noodzakelijk om de V.V.V. \oor de toekomst voldoende ruggesteun te geven. Binnen tien jaar wordt een verdubbe ling van het aantal gasten verwacht. Een dergelijke stroom kan de V.V.V. in de oude behuizing niet meer verwerken. Na de brand is de informatieruimte welis waar aantrekkelijk gerestaureerd, maar het blijft een restauratie met zachtboard en dus niet lang houdbaar. Hel kantoor van directeur en administrateur is een compleet pakhuis, maar daarbij nog ochtig en zeer slecht te verwarmen. Dit zijn echter bijkomende factoren. Hoofddoel is de V.V.V. te helpen aan een behuizing, die in overeenstemming is met haar „standing", en dat is dat de V.V.V. in 1959 ingeschakeld bij het verlenen van medewerking aan rond 700.000 overnachtingen thans behoort tot de tien grootsten in Nederland. Zo'n instantie past een modern ge bouw, dat de gast vertrouwen schenkt. De plaats voor het gebouw is thans door voortvarend optreden van het be stuur in handen van de V.V.V. De daad is thans aan de leden om een- en-ander financieel mogelijk te maken. Voor de aankoop heeft een van de banken in Den Burg een kasgeldlening verstrekt van 20.000,als voorschot op de obligatielening.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1