Moeder rJXÏ De restauratie van de N. H. kerk te Oudeschild Prov. Waterstaat gaat akkoord met toeristische borden ^TBABYDERM oue^zot A oti-hongercampagne van Nederl. bakkers KA-4Ïol Overspannen Zenuwen „De Tien Geboden" Als u iets verkeerd bi] U valt - en znurbrent laait op ■it «w maag... TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 14 MEI 19#0 De restauratiecommissie van de Her- \ormde Kerk te Oudeschild maakt be kend, dat de volgende personen zitting hebben genomen in het Comité van Aan beveling en in het Comité Vrienden van Texel. Comité van Aanbeveling H. Berkhof, hoogleraar te Leiden; H. Th. de Booy, directeur K.N.Z.H.R.M.; L. Brouwer, bevelhebber der zeestrijd krachten; A. van Karnebeek, Schout-bij-nacht; M. J. Prinsen, commissaris van de Ko ningin in Noordholland; A. W. Sabel, industrieel te Zaandam en voorzitter van de kerkbouwactie. Comité Vrienden van Texel J. J. Buskes, hervormd predikant te Amsterdam; J. F. Daarnhouwer, directeur groothan delsbedrijf te Bussum; A. van Dienst, burgemeester Midwoud; J. Drijver, oud-hoofddirecteur Vereni ging tot behoud van natuurmonumen ten, Santpoort; C. Egas, lid tweede kamer, Heiloo; A. Flesseman, advocaat, Amsterdam; A. F. Kamp, dijkgraaf Hollands Noorder kwartier, Bergen; W. N. Kelder, oud-burgemeester van Monnikendam, Haarlem; J. H. Klatte, secretaris-generaal Sociale Zaken en Volksgezondheid, Den Haag; P. J. Oud, lid tweede kamer, Rotterdam; J. M. Ravesloot, burgemeester Almelo; G. D. Rehorst, burgemeestei Den Helder; G. Ritmeester, lid tweede kamer, Den Haag; M. Ruppert, oud-voorzitter van het C.N.V., Zeist; C. Staf, oud-minister van oorlog en marine, Arnhem; J. P. Stnjbos, journalist, ornitholoog, Heemstede; J. A. van der Vlis, geschiedschrijver van Texel, Blaricum; H. J. F. Wesseldijk, secretaris van de generale financiële raad, Den Haag; S. de Waard, burgemeester Warffum; J. R. Wolfensberger, voorzitter van de centrale kerkeraad te Amsterdam; J R. van Wijland, notaris en voorzitter van de V.V.V. te Texel. Monumentenlijst Volgens de monumentenlijst en onze inventaris bezit de kerk het volgende: Eiken preekstoel met cartouches, waarin een schip en het wapen van Texel; koperen predikantslezenaar; dito voorzangerslezenaar, dito doopbekken- houder en kaarsenarm; koperen doop- boog met het wapen van Tromp; twee dito bekroningen van het doophek; drie koperen kronen met schildjes, waarvan een (1677) met het wapen van De Ruyter, en een (1678) met dat van Tromp; twee koperen wandarmen met schildjes (1743), een zonder schildje; tiengebodenbord (1651, hersteld in 1792, geschonken door R. Robberts van Glasco) geschreven door H. Boon; wapenbord (1758); zerken van 1720, 1758 en 1761 (marmer); twee zilve- ïen bekers; klok in 1782 gegoten door Pieter Seest te Amsterdam. Subsidies De subsidies van rijk, provincie en gemeente belopen 90% van het totaal bedrag. Daarin zijn de kosten van orgel, verwarming, inrichting, consistorieka mer, sanitair en het grootste gedeelte van het meubilair en dergelijke niet begre pen. Stand van zaken Iedere maand gaat het gebouw hollend achteruit, omdat het geheel doorregend is, en de kosten zullen dus mede door de hogere prijzen en de duurdere arbeid snel stijgen. Daarom moeten we nu doorzetten, of het gehele project bewust laten rusten. We konden nog niet tot een definitieve opdracht besluiten, omdat we ten aanzien van de gelden nog niet vol doende weten waar we aan toe zijn en op hoeveel steun we kunnen rekenen. Als iedere inwoner van Texel het zijne doet en onze poging om dit monument van Oudeschild te bewaren wil honore ren, menen wij de moed te zullen hebben, na al onze voorbereidingen, het werk metterdaad te beginnen. Maar wij moe ten zekerheid hebben, dat de Kerkvoogdij van de kleine gemeente Oudeschild, die harerzijds het uiterste doet en zal doen, een onbelast gebouw zal gaan bezitten, omdat alleen dan een sluitende exploita tierekening is te verwachten. Wij kunnen alleen starten als wij door de giften daar toe gemachtigd worden. Het gironummer is 619686 t.n.v. Kerkvoogdij Oudeschild, Texel; de bankrelatie is de Coöperatieve Boerenleenbank te Den Burg, Texel. Namens de restauratiecommissie, C. de Koning, voorzitter G. H. Wolfensberger, secretaris MAANDAG EERSTE LAMMERENMARKT De eerste grote lammerenmarkt zal maandag a.s. worden gehouden. Wat de verwachtingen zijn? De menin gen lopen uiteen. Voor enkele weken werd gedacht dat de prijs van de eerste markt hoger zou zijn dan vorig jaar. In 1959 werden voor de eerste markt 1600 lammeren aangevoerd, die verkocht wer den voor de prijs variërende van 47, tot 63,Nu het steeds droger wordt, krijgt de boer er weer een zwaar hoofd in. Maar we zullen hopen dat de prijs toch nog het verhandelen waard is. EVANGELISATIE-BIJEENKOMST Maandag wordt in Eben Haëzer te Den Burg de maandelijkse evangelisatie avond gehouden. Spreker is de heer D. Lugthart van de Hoge Paasberg te Ede. Het initiatief van de V.V.V.-Texel om op het eiland te komen tot een uniforme bewegwijzering ten behoeve van de ex ploitanten is in Haarlem bij Provinciale Waterstaat sympathiek ontvangen. Zoals bekend is het streven van de V.V.V. erop gericht de illegale borden, die thans overal op het eiland het landschap ont sieren te vervangen door uniforme bor den in een aantrekkelijke uitvoering. In een onderhoud met de directeur beeft Provinciale Waterstaat alle mede werking toegezegd, en is zelfs zo ver ge gaan met deze medewerking, dat in de Haarlemse tekenkamer een ontwerp is gemaakt. Hiermee is bereikt, dat van Texelse zijde geen ontwerp meer behoeft te worden ingediend, waarmee de kans vermeden wordt dat ontwerpen zouden worden afgekeurd. Het Haarlemse ontwerp is zeer eenvou dig van opzet, demontabel, en biedt aller lei mogelijkheden om borden te corrige ren, het aantal borden uit te breiden dan wel in te krimpen. Uiteraard heeft Provinciale Waterstaat een aantal eisen gesteld. Deze zijn: a. de borden zullen aan bepaalde maten gebonden zijn. Deze maten zijn echter zo ruim gesteld, dat het geen bezwaar geeft als een bord de namen van tien exploitanten vermeldt. b. de namen moeten in witte letters op een blauwe achtergrond worden aan gebracht. c. de borden moeten in de uitgesproken winterperiode opgeborgen worden. Ze moeten dus zuiver gezien worden als ondersteuning van de toeristen in het zomerseizoen. Uit dien hoofde moet het reklame-element vermeden wor den. Provinciale Waterstaat houdt rekening met een sportieve houding onder de be trokken exploitanten, in die zin dat in de nabije toekomst met een collectieve ont heffing aan de V.V.V. volstaan kan wor den hetgeen dus wil zeggen dat alle bor den (ook die staan mét ontheffing) ver dwijnen. Het ontwerp geldt uiteraard al leen voor gebruik buiten de bebouwde kom; binnen de bebouwde kom valt de reglementering onder het gemeentebe stuur. Met dit resultaat in portefeuille is het nu aan de V.V.V.-commissie, bestaande uit de heren Vlessing, De Haan en Fort- gens, om het ontwerp van Provinciale ONDER DE POMP Sèg Kees, hei jee 't hoort, Marie van Durp is nou ok verloskundige! Het see deer dón foor leert? Ninnet, dot ging zó maar. Ze lag in 't bleekie te zonne, toen d'r poes kwóm. Het beest wier lastig en ze gaf em een tik. Wot docht jee dot ze tevoorskien klapte? Twie jonge poesies! Nou, een gnap stukie werk! Waterstaat om te zetten in een voorstel aan betrokkenen, in welk voorstel uiter aard ook de kosten begroot moeten wor den. Het ligt in de bedoeling van de V.V.V. zoveel mogelijk spoed te betrachten om eventueel het komende seizoen al over de borden te kunnen beschikken. Of dit technisch mogelijk is blijft een grote vraag, maar er zal naar gestreefd dienen te worden. Van de zijde van Prov. Waterstaat is de garantie ontvangen dat indien met de uniforme bewegwijzering vlotte voortgang wordt gemaakt althans op dit ogenblik tegen illegale borden geen maatregelen genomen zullen worden. Laatste bonkaart nog eenmaal verkrijgbaar VOEDINGSMIDDELEN ICe PERIODE 1944 (3 SEPTEMBER-30 SEPTEMBER) VOOR HOUDERS VAN INLEGVELLEN GA 401 LAND j BROO® HROOjO BROOD BROÖfi 37*™ r 00 39A"i 40 A w BBOOfe I« BROOD BROtff 37 38 A» 39A<® 40Ao» HROOJD «ROOD BROOfl BHOC^' 37Ao> 38A 01 O 3, 40A"> BRoa» #RO itp BROOD BROO# 37Afv 38A«> 39 a 40 A$> 37 e 38 e 39b 40e ÜROOÖ BHOUJ broo.A, BROO* 37 b 38e 39 b 40# BROG'ji HHOGB BROOD BR OOJÓ; Geïnspireerd door de gedachte dat de huidige Bakkerij tentoonstelling „Neba- to", van 10 - 20 mei in het RAI-gebouw te Amsterdam, gewijd zal zijn aan het daaglijks brood in de wereld, besloten de Nederlandse bakkers tot het voeren van een grootscheepse charitatieve actie. Een nationaal comité, waarvan Prins Bern- hard het Beschermheerschap aanvaardde, gaf opdracht tot het herdrukken van de laatste landelijke broodbonkaart in een oplage van niet minder dan 3 miljoen exemplaren. Deze kaarten zullen nog en kele dagen door de bakkers en hun be zorgers worden verkocht voor 25 ct. per stuk. Noch voor de verkopende bakkers, noch voor het publiek is met deze actie iets te winnen. Achter op de kaart is een tekst gedrukt, waarin o.m. gezegd wordt: „Deze kaart verstrekte U een broodrant soen van 1800 gram per week. Vandaag leven er op onze aarde miljoenen mensen voor wie en dergelijk rantsoen ook nu nog een nooit gekende weelde is. Mensen die NU veel minder hebben dan wij TOEN. Uw bakker vraagt U in deze da gen van bevrijdingsherdenking een steen tje te willen bijdragen aan de bevrijding van medemensen, die nog altijd zuchten onder het juk van honger en ondervoe ding". De baten van deze actie, naar men hoopt een paar honderd duizend gulden, komen via de Nederl. Org. v. Intern. Bij stand (NOVIB) ten goede aan de anti- bongercampagne die de F.A.O., de Land bouw- en Voedselorganisatie der Ver. Naties, de eerste 5 jaar gaat voeren. De uitvoering van de actie is organisa torisch en financieel mogelijk gemaakt door de belangeloze medewerking der Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek, de Stichting Import Bloembureau, de Be- drijfsver. voor het Bakkersbedrijf en de Stichting „Nebato". ACTIE VOOR GEDUPEERDE BEWONERS VAN TUINDORP De eerste ontspanningsavond is in de Sluftervallei gehouden voor de bewoners van Tuindorp, die thans met vakantie op ons eiland vertoeven. De heer Fortgens heeft de oude Texel- tilm gedraaid. Assistentie ontving hij van mevrouw Craanen, muziek en zang, en van de heer Mantje, De Koog, die een algemeen praatje over het eiland heeft gehouden. De heer Mantje ontpopte zich als een goed propagandist. Ook de Havenkanters van Oudeschild hebben hun medewerking toegezegd. Donderdagavond heeft SVC een blij spel opgevoerd. Ook hiervan hebben de gedupeerde Tuindorpers zeer genoten. Mijnhardt's Zenuwtabletten ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) FILMNIEUWS: Over de film „De Tien Geboden" ge maakt door de beroemde Cecil B. DeMille, is reeds veel geschreven. Het komende weekend kunnen de Texelaar* deze, veel tijd vragende, rolprent in kleuren gaan zien. Hebben films over het algemeen veel voor- en tegenstanders, veel meer zal dit spreken bij dit onder werp. De film werd samengesteld aan de hand van gegevens uit de Bijbel en is verder in overeenstemming met oude teksten en boeken. De inhoud is genoeg zaam bekend. Wij mogen aannemen, dat men in elk geval met grote waardering wil kennisnemen van het bijzondere werk, waarin DeMille op vaak uiterst knappe wijze de camera heeft laten werken. De vertolkingen zijn van voortreffelijk gehalte. Charlton Heston speelt Mozes, Yul Brynner is Ramses, voorts zien wij tal van figuren uit de oude tijd. Voor of tegen, deze film moet men gaan zien! Zondagmiddag een geheel ander on derwerp: „OP VERBODEN TERREIN" Een film van soldaten en tanks, ma noeuvres en saboteren. Maar ook horen we een prachtige barritonstem, die en kele interessante westernballades laat boren. Nederlands nieuws O.a.: Jan Musch overleden; Achter de schermen van het Koninklijk Instituut voor de Tropen; Kampioenschap 20 km. snelwandelen; De voetbalwedstrijd Bel- gië-Nederland. E4m tl twu Itaaitt amta en tUe letc li geltïerL En dat is dan eigenlijk het hele verhaal - verhaal met een blij slot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Rennies. Tienduizenden gingen U voor en zegenen de dag waarop ze Ren nies leerden kennen - en waarderen. DEMONSTRATIE INKUILMETHODEN Op woensdag 18 mei a.s. wordt op de bedrijven van de heren P. L. de Vries, W. Tinholt en H. C. v.d Roest aan het Gein te Weesperkarspel een grote de monstratie van machinale inkuilmetho- den gehouden. Deze demonstratie is ge organiseerd door de Federatie van Ver enigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Noordholland. De demonstratie duurt van 9.00 uur 's morgens tot 12.30 uur. Op deze demonstratie zal het volgende zijn te zien: 1 De voordroog-, wring-, maaikneus- en bardelandmethode; 2. Het mechanisch laden en lossen met opladers, voorladers, kranen, zelflos sende wagens, transporteurs en bla zers; 3. Het schudden van gras met diverse typen schudders; 4. Melassetoevoeging met pompen van verschillend type; 5. Het aanbrengen van zand op de silo met behulp van diverse werktuigen; 6. Mogelijkheden voor afdekken van de silo. Wij zijn van mening, dat deze demon stratie ook voor veel Texelse veehouders en loonwerkers van belang is. C. v. Gr. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 mei op om 4.47 uur en gaat onder om 20.27 uur; 18 mei op om 4.43 uur en onder om 20.31 uur. Maan: 17 mei L.K.; 25 mei N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 mei 10.43 en 23.00; 15 mei 11.22 en 23.33; 16 mei 12.02 en 17 mei 0.08 en 12.45; 18 mei 0.53 en 13.39; 19 mei 1.55 en 14.55; 20 mei 3.21 en 16.19; 21 mei 4.49 en 17.38. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. LAMMERENMARKT Burgemeester en wethouders van Texel maken het volgende bekend: De grote lammerenmarkten zullen dit jaar worden gehouden op 16, 23 en 30 mei en op 7, 13 en 20 juni. De toelating tot deze markten ge schiedt, bijzondere gevallen uitgesloten, alleen wanneer vooraf de nodige hokken zijn besproken. Daartoe zal gelegenheid bestaan: a. ter gemeente-secretarie op alle werk dagen (de marktdagen uitgezonderd en 's zaterdags alleen tussen 11 en 12 uur); b. 's zaterdagavonds tussen 7 en 8 uur; ten raadhuize; c. op de marktdagen van 9 tot 13 uur aan de kiosk op of nabij het markt terrein, met dien verstande, dat aan giften na zaterdag 20 uur ontvangen voor de markt van maandag d.a.v. niet meer ten uitvoer worden ge bracht. Verzocht wordt bij het bespreken van lammerenhokken met gepast geld te be talen. Het marktgeld bedraagt 0,20 per lam. Met nadruk wordt er op gewezen, dat aanvoer van de lammeren en het overige vee alleen kan geschieden tussen 7 en 10 uur en alleen door de Binnenburg, komende van de Stenenplaats. Het is niet toegestaan de lammeren te merken met teer. Texel, 9 mei 1960. De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 mei consultatiebureau Woensdag 18 mei a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur moeders van Den Burg en Oudeachilii De V.V.V. beschikt nog over een vrij grote voorraad gekleurde prentbriefkaar ten, tien verschillende soorten, naar het ontwerp van de op Texel zeer bekende illustrator Maarten Langbroek. Het wordt tegenwoordig meer en meer gewoonte, dat bedrijven ten gerieve van hun klanten prentbriefkaarten ter be schikking stellen, die bedrukt zijn met de naam van de ondernemer, met daaronder ruimte voor de gast om zijn naam te schrijven. De gast kan dan een adres in vullen; de exploitant zorgt voor de ver zending. Dit systeem van werken heeft goede propagandistische waarde. De V.V.V. stelt de kaarten ter beschikking van de leden, bedrukt met een tekst naar keuze, voor 0,10 per stuk, bij een minimum- afname van 500 stuks. De kaarten kunnen ook bedrukt wor den met een tekst, die zuiver propagan distisch is. De kaart kan dan b.v. bijge sloten worden bij het beantwoorden van een aanvrage etc. etc., om deze aantrek kelijker te maken. Voor bestellingen of nadere inlichtin gen wende men zich tot de directie-VW. Onze vraag om medewerking voor het onderdak brengen van een Amsterdams gezin met een herstellend kind heeft succes gehad. Wij konden vier aanbiedin gen doorsturen. Hartelijk dank voor de hulp. Wij zijn bezig de lijst van slapers adressen op te stellen. Wij hebben steeds een aantal meldingen binnen, maar er zijn naar wij vermoeden nog ver trouwde adressen die zich niet hebben gemeld. Daar de oude lijst bij de brand verlóren is gegaan, vragen wij ook hen die vorig jaar slaperslid waren, zich nog even te melden. Vermelding in het slapersregister kan tegen contante betaling van 5,ge schieden bij het bureau Parkstraat. Zoals U elders uitvoerig in dit blad kunt lezen is Provinciale Waterstaat van harte bereid medewerking te verlenen aan een uniforme toeristische bewegwij zering op Texel. Wij hebben alle waarde ring voor deze steun van overheidszijde. Van harte hopen wij, dat betrokken V.V.V.-leden eveneens van harte mee zullen doen, om zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de „bordenperikelen" op ons eiland. Ditmaal vier geheugensteuntje, te weten a. De bekende herinnering aan de be- zettingslijst. Schriftelijke opgaven gaarne met spoed aan het bureau Parksraat. b. Denkt U om betaling van de contri butie? Thans kan het nog voor de kostende prijs. Als de kwitantieloper komt, kost het U een kwartje extra. c En denkt U om de obligatielening? Het moet nu werkelijk gaan gebeuren met het volmaken van die ton. Er komen prachtige bedragen binnen, ook van toeleverende firma's op de vaste wal. Zijn er op dit ogenblik geen contante middelen, schrijf dan in op termijn, b.v. tegen 1 september. d. Slapersleden, denkt U erom "y^Y U nog even te melden op de w Parkstraat? ft V.V.V.-Tex«l Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld 17. Naast elkaar liep het drietal, Jonas met het beeld onder de arm, over het marktplein naar het gemeentehuis. En kele voorbijgangers bleven verbaasd staan om te zien wat er ging gebeuren. „Wat hebben die snuiters daar nu?" roeg een dikke dame nieuwsgierig aan een heer met bolhoed. Die haalde zijn schouders op en zei: „Hoe kan ik dat nu weten, ik kom ook net aanlopen". Intus sen hadden Jonas, Klop en Lappie de deur van het stadhuis bereikt en gingen naar binnen. De voorbijgangers, die allen waren blijven staan .vormden reeds een grote groep, die iedere minuut groeide. De mensen gingen veronderstellen doen over het voorwerp, dat Jonas onder zijn arm droeg. „Ik geloof, dat ze het beeld begon een slagersknecht", gevon den hebben?" vroeg de man met de bol hoed. „Neen toch", verbaasde zich een juffrouw. „Ik stel voor dat we wachten, dan horen we zo de uitslag wel.op perde een dikke man en hij maakte het wachten gemakkelijk door tegen een lantaarnpaal te gaan staan, die echter vervaarlijk kraakte

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4