Cjroen 7wa in het hariL Diamanten echtpaar te Oudeschild Texelse sportdag te Den Hoorn I STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Aanbesteding Pontweg beneden raming l)u ueote lammerenmiirkt WOENSDAG 18 MEI 1960 TEXELSE 74. JAARGANG No. 74SS Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooii Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Teiel - Postbus 11 - Tel. 11 COURANT Verschijnt woensdags en satsrdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Bosrenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. m» In hun oeroude woninkje, verscholen achter de dijk, troffen wij het echtpaar Vlas-Den Braven. Reeds bij het betreden van die oude woning trof ons de gemoe delijkheid. In het verlaten winkeltje stond moederziel alleen nog de oude koffiemolen op de toonbank. Die molen riep herinneringen op uit het grijze ver leden. In de kamer zat een, voor hun leeftijd, kwiek echtpaar. We hebben ons afge vraagd wie zou Jan Vlas en z'n vrouw niet kennen? Hoeveel pondjes grutten zal de vrouw over de toonbank hebben geschoven? Hoeveel garnalen zal Vlas uit het water opgehaald hebben? Dit waren vragen die bij ons boven kwamen toen wij aan de tafel van het bruidspaar plaats hadden genomen. „Ik begrijp best waarvoor je komt", zei moeder Vlas. „Nou het mag hoor, we zijn beiden nog goed gezond en een dienstbode tref je hier niet". Een kopje thee stond dan ook dra voor ons klaar. „Ja", zo ging mevrouw Vlas verder, ,,ik heb van kinds af gewerkt en dan ver leer je het niet. We wonen in een groot huis, maar hulp hoef ik nog niet". Deze 83-jarige werd in Eierland geboren. Maar al spoedig vertrok zij naar Skil om daar haar leven te delen met, een eveneens nog goed gezonde, Jan Vlas. De heer Vlas is nu 82 en nog rap ter been. Jammer dat het gezicht wat minder wordt. De heer Vlas komt daardoor de laatste jaren niet meer aan de haven. Daar wordt het hem te druk. „Er is zeker wel het een en ander ver anderd in Skil? „Veranderd, man alles is aars. Het stikt hier van de import. Overigens beste mensen hoor. Want onze buren, meester Bruin, zijn gelijk onze eigen kinders. Vroeger stonden er woningen leeg, maar nou kruipen de mensen overal maar in. Ja, zo gaat Vlas verder, ik weet nog best dat ik ging te garnalen vissen met een zeilbottertje. Maar er werd vroeger meer met de „pet" gevangen dan nou met die dure schuiten. De visserij is stuk. Toen ze daar die puffabriek gingen bouwen is het al begonnen. Alles is uitgeroeid": Als geboren Oudeschilder wist de heer Vlas ons ook te verhalen over de Zuider zeewerken. „In die tijd was het met de haring en krukel spoedig gebeurd. In één week was alles van de kaart". „Wat denkt U van de haven aan het Horntje?" Toen wij dit vroegen hadden wij de spijker op z'n kop getikt. „Gek, stapelgek zijn ze daar aan de overkant. Hoe krijgen ze het in de kop om daar een haven te willen bouwen. Toen ik nog een jongen was, liepen we daar op onze klompen langs het water. En als we dan gingen jutten konden we rustig tot het Horntje lopen. Maar nou is het daar veertig meter diep. Dan is het toch te begrijpen dat je daar niks kan houden! Er staat een stroom die de moeite waard is. 55 jaar geleden ging ik met Piet Hoogerheide op een avond te jutten en we tippelden toen rustig naar de Stuifdijk. Dat is nou niet meer moge lijk". De oude visser wist ons precies te ver tellen waar ze wel een haven konden maken. „Maar", zo zei Vlas, „als de ge wone man wat zegt neemt de minister het toch niet, maar ze zullen nog weieens terugkomen van hun dwaze idee". De heer Vlas heeft twintig jaar aan de visafslag gewerkt voor de visserijvereni ging. „Heb je de tijd tot elf uur", zei Vlas, „dan zal ik je nieuws leveren voor drie kranten!" Dat deze mensen wat meegemaakt hebben in hun leven dat is zeker Niet alleen vreugde, ook tegenslagen zijn er geweest. Maar ondanks hun ouderdom weten zij te berusten in die dingen, die voor velen ondraagbaar zijn. Wij wensen het echtpaar Vlas, daar onderaan de dijk, nog vele jaren. Het zal druk worden in De Ruyterstraat 53, maar het is er goed vertoeven! V.V.V. BRENGT ONTSPANNING Zondagavond werd weer een filmpro gramma verzorgd aan boord van het schip „Vita Pugna", dat onder de vlag van de Stichting 1940-45 ligplaats had gekozen in Oudeschild. Het schip maakt een rondreis met oorlogsslachtoffers en nabestaanden van hen die in de oorlogs jaren vielen. Harry de Graaf draaide films, mevrouw Craanen bracht een uitvoerig programma en de heer Fortgens vertelde over Texel. Het was een geslaagde avond. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Woensdag 18 mei (heden) worden de moeders van de buitendorpen verwacht cp de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur BEWIJS VEEVERVOER Het is gebleken dat voor het vervoer van eigen vee met behulp van een land bouwtrekker en een aanhangwagen tij dens het veevervoer een bewijs bij de wagen aanwezig moet zijn. Reeds eerder werd medegedeeld aan welke eisen de aanhangwagens voor het vervoer van eigen vee moesten voldoen. Later is gebleken dat eveneens bovenbe doeld bewijs moet worden aangevraagd. Aanvraagkaarten voor het bewijs vee- vervoer zijn verkrijgbaar bij de secreta riaten van de gewestelijke raden van het Landbouwschap, alsmede bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer, Raamweg 36 te 's-Gravenhage. Deze kaarten dienen ingevuld te worden opgezonden aan de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Men dient er rekening mede te houden dat het bewijs veevervoer voor de op de aanvrage ingeschreven aanhangwagen geldt. Worden verschillende aanhangwa gens voor eigen veevervoer gebezigd, dan dient voor elke wagen afzonderlijk een apart bewijs te worden aangevraagd. De aanvragers voor het bewijs veevervoer kunnen door middel van genoemde aan vraagkaarten kennis nemen van de rijks- voorschriften veevervoer ten behoeve van het landbouwbedrijf. DENK OM DE OUDE KOUS Tot vrijdag 20 mei a.s. kunnen oude zilveren dubbeltjes worden ingewisseld op het postkantoor. Kijkt U ook even in diverse spaarpotjes? Het is de laatste ge legenheid. Na vrijdag kunt U ze niet meer kwijt! WEINIG SCHADE De TESO-bus reed door De Waal toen plotseling een kind op de fiets de weg overstak. Chauffeur Van der Berg wist tijdig het stuur te wenden. Zijn bus kwam tegen een boom aan. De schade was gering. NIEUWE MAJOOR BIJ HET LEGER DES HEILS Majoor P. van Beem en zijn echtge note, officieren van het Leger des Heils te Den Helder, worden met ingang van 19 mei overgeplaatst naar Amsterdam. Tot opvolgers werden benoemd majoor cn mevrouw P. Ranselaar. WIE WIL NAAR BOLSHOI BALLET? Op 10, 11 en 12 juni treedt in Den Haag het wereldberoemde Russische Bolshoi-Ballet op. Bij het V.V.V.-bureau in de Parkstraat zijn inschrijvingsformu lieren voor het verkrijgen van kaarten beschikbaar. Gezien de enorme toeloop, die verwacht wordt is het aanbevelens waardig snel te beslissen. Slechts dan be staat de mogelijkheid goede plaatsen te bemachtigen. DE STEM DES VOLKS Voor één keer vangt de repetitie heden om 7 uur aan door bijzondere omstan digheden. Willen allen daar aan medewerken; we moeten het lokaal weer tijdig, d.w.z. on geveer 8 45 uur uiterlijk verlaten. Kom, in verband met de repetities voor het zangersfeest op 26 juni in Den Helder zoveel mogelijk. Het is nodig dat we goed voorbereid aantreden. SPORTNIEUWS S.V.C. Vrijdagavond om 8 uur ledenvergade ring in het theehuis van de heer Hooij- berg. Naast de algemene punten staat een bestuursverkiezing op de agenda. Onze voorzitter gaat nl. de hamer neerleggen en dat betekent, dat een zeer belangrijke vacature te vervullen is. Wij hopen dan ook dat niet alleen de actieve voetballers, maar ook de dames en vooral ook de donateurs deze verga dering zullen bezoeken. Verder staat de aansluiting op het waterleidingbedrijf ten behoeve van het voetbalveld op de agenda. Zondag om 2 uur speelt een SVC-com- binatie tegen een combinatie van Oos terend aan Oosterend. AGENDA VAN DE j STICHTING CULTUREEL WERK Woensdag 18 mei Den Burg, Provinciale Landbouwjonge- rendag. Den Burg, De Zwaan, Ledenbijeenkomst Vrouwenver. K.A.V. Donderdag 19 mei Den Burg, Dorpshuis, fotoclub De Kie kendief. SCHOOLVOETBAL 1960 De eerste ronde is achter de rug. In beide groepen is hard gestreden om de winstpunten te bemachtigen. De eerste elftallen van de R.-K. en de o.l. school te Den Burg zijn ongeslagen en hebben dus 1 een goede kans om de finale te bereiken. I Overigens is er nog weinig van te zeggen. De stand is thans in groep I: (resp. gespeeld, gewonnen, gelijk, verlo ren, punten, doelgemidd.) O L.S. Den Burg 1 2 2 4 4—0 O.L.S. Den Burg II 2 1 1 2 4—1 De Koog 2 1 12 1—1 C.V.O. 2 1 12 3—3 Oudeschild 2 0 2 0 0—7 I De stand in groep II: R.K. Den Burg I 2 24 10—1 O.L.S. Oosterend 2 1 1 3 31 R.K Den Burg II 2 2-2 2- Den Hoorn 2 1112- R.K. Den Burg III 2 2 0 0- Omdat het veld van de Texelse Boys voorlopig wegens werkzaamheden met beschikbaar is, zal ook groep II de 2de ronde op het Texel-veld spelen. Het programma luidt als volgt Zaterdag 21 mei a.s. op het Texel-veld Groep II: 2.00-2.30 u. R.K. Den Burg II-R.K. Den Buig III 2.30-3.00 u. R.K. Den Burg I-O.L.S. Oosterend 3.00-3.30 u. R.K. Den Burg III^Den Hoorn 3.30-4.00 u. R.K, Den Burg I-R.K. Den Burg II 4 00-4.30 u. O.L.S. Oosterend-Den Hoorn Een week later, dus op 28 mei a.s., ook op het Texel-veld de 2e ronde van groep I: 2.00-2.30 u. O.L.S. Den Burg I-O.L.S. Den Burg II 2.30-3.00 u. C.V.O.-De Koog 3.00-3.30 u. Oudeschild-O.L.S. Den Burg I 3.30-4.00 u. O.L.S. Den Burg II-C.V.O 4.00-4.30 u. De Koog-Oudeschild Let op de juiste datum! De raadzaal was voor de aanbesteding van de z.g. Pontweg te klein. Het bureau gemeentewerken had 34 bestekken afge leverd. Tijdens de aanbesteding, die maandagmiddag om 12 uur plaats vond, krioelde het van de aannemers in het raadhuis. Na inlevering van de inschrij vingsbiljetten begaf men zich naar het dorpshuis. Als laagste kwam uit de bus, de op Texel reeds zeer bekende wegenbouwer fa. De Vries en Van der Wiel. Deze firma schreef in voor 1.216.000, Er werden veertien biljetten ingele verd. De spanning was groot toen burge meester De Koning, die met beide wet houders in het dorpshuis aanwezig was, net eerste bedrag noemde. De hoogste was fa. Geertsma Worp, Heemstede, voor 1.570.000, Er werd ingeschreven onder A en B Maandag werd de eerste lammeren- markt gehouden. Het resultaat is niet tegen gevallen. Er werden prijzen bedon gen van 50 tot 70 gulden. Die zeventig gulden was dan slechts voor een enkel koppel. De prijs varieerde van 5062. Er werden 1800 lammeren aangevoerd. Dit is 200 meer dan verleden jaar De aanvoer verliep vlot, ondanks dat alle dieren werden gecontroleerd op rot- kreupel. Er waren ook nu weer wat „stijve" boeren, aldus een koopman, die hun lam meren liever mee naar huis namen dan een gulden minder te maken Om even één uur werden de laatste van de hand gedaan. Toch is men met de prijs tevreden. De regen van de laatste dagen heeft er zeker goed aan gedaan. Hieronder een overzicht van de laatste tien jaar: Jaar Aanvoer Prijs 1950 500 4046, 1951 1100 50—75,— 1952 2050 68—78,— 1953 1700 46—54,— ■954 1200 44—62,— 1955 417 68—75,— 1956 1500 85—97,— 1957 2100 70—80,— 1958 1850 44—60,— 1959 1600 47—63,— 1960 1800 50—70,— Wij maken onze leden nogmaals attent op twee mogelijkheden, die de V.V.V. ten dienste stelt van haar leden om de propa ganda voor het bedrijf o«p aantrekkelijke wijze op te voeren. a. blanco exemplaren van de beroemde Texelfolder (dus exemplaren zonder tekst, maar voorts in de zeven-kleu- ren-uitvoering) om als eigen folder met eigen ingedrukte tekst te gebrui ken voor klantenwerving. De prijs van de blanco folder zal ongeveer op ƒ0,10 per stuk komen, exclusief druk kosten. b. prentbriefkaarten bedrukt met tekst naar eigen keuze (dus inclusief druk kosten) als service voor de klanten voor ƒ0,10 per stuk bij een minimum- afname van 500. Bestellingen en nadere inlichtingen bij de directie. Geheugensteuntjes: a. bezettingslijst b. aanmelding slapersleden c. betaling contributie d. inschrijving obligatielening. Zo langzamerhand beginnen veel restauratie- en nieuwbouwprojecten in de toeristische sector op Texel in hun eind stadium te geraken. Enkele bedrijven hebben reeds officieel heropend; andere staan op de drempel om zulks te doen. Bij weer andere bedrijven wordt met man en macht gewerkt om nog voor het seizoen klaar te komen. Zonder meer mag geconcludeerd wor den, dat Texel de „winterslaap" gebruikt heeft om te komen tot een ongekende energie-ontplooiing, en voor deze onder nemingszin is een woord van lof en waardering op zijn plaats. Kwalitatief en kwantitatief is toeris tisch Texel vooruitgegaan. Er staan zelfs nog interessante plannen op stapel, die als ze gerealiseerd kunnen worden Texel als toeristenparadijs nog aantrek kelijker zullen maken. Door al deze activiteit is de bedden capaciteit van het eiland toegenomen met een aantal, dat in drie cijfers geschreven moet worden. Precies laat het zich nog niet begroten, maar het gaat in ieder geval de tweehonderd ver te boven. Proficiat. V.V.V.-Texel. A het laatste gedeelte van de weg, bij de toekomstige haven, voorzien van twee banen; B het laatste gedeelte éénbanig. De oplevering zal moeten geschieden juni 1961. De begroting was ƒ1.600.000, Hieronder de volledige uitslag: S A. Sanders, Delft: A: ƒ1.510.000,—; B: 1.429.000,—. P. H. Offrenga, Den Haag. A: j 1.545.000,—, B. ƒ1.470.000,— Noord Ned. Wegenbouw Mij, Harlingen: A: ƒ1.509.000,—; B: ƒ1.459 000,—. Fa De Vries en v.d. Wiel, Hilversum: A: ƒ1.216.000,—; B ƒ1.166 000,—. J. de Bie, Heemskerk: A: ƒ1.526.000, B; ƒ1.476.000,—. Fa. J. Ooms, Avenhorn: A: ƒ1.517.400, B: ƒ1 464.400,— M. A. Koomen, Arnhem: A; ƒ1.500.000, B: ƒ1.430.000,—. K. Westerman, Hoogkerk: A: ƒ1.365.000,—; B ƒ1.308 000,—. M.B.M., Zaandam - Den Haag. A: ƒ1.525.000,—; B ƒ1.450.000,—. Fa. Geertsma Worp, Heemstede: A: ƒ1.570.000,—; B: ƒ1.540.000,—. Fa. J. L. Somer, Den Helder: A. ƒ1.450.000,—; B: ƒ1.380.000,—. Fa. Twisk-Bosman, Castricum: A: ƒ1.387.000,—; B ƒ1.327.000,—. N.V. J. M. Strijland, Uithoorn: A: ƒ1.360.000,—; B: ƒ1.298.000,—. P. C. Zancn N.V., Heemstede: A: ƒ1.265.700,—; B: ƒ1.216.700,—. De heren aannemers waren over de organisatie van ontvangst op Texel zeer tevreden. „Het komt wel voor", zo merk te de voorzitter der aannemers op, „dat w.j bij een besteding van miljoenen door Rijkswaterstaat m een bekrompen ruimte worden gedrukt". Texel slaat dus in deze geen gek fi guur. Onder de aannemers heerste een zekere verwachting over de uitslag. De fa. De Vries en Van der Wiel heeft na- mel'jl: heel wat materiaal op het eiland, terwijl andere firma's dit zouden moeten aanvoeren. Hemelvaartsdag nadert en daarmee ook de Texelse Sportdag, die dit jaar weer te Den Hoorn zal worden gehouden. Het programma ziet er als volgt uit: i 30 uur Opmars vanaf de o.l. school met zoveel mogelijk deelnemers; 2.00 uur Opening; 2.15 uur Volleybal 2.30 uur Demonstratie van de Drum band Margr Sinclair; 3.00 uur Alg nummer gymnastiek 2.15 uur Veldloop (vrije deelname; gym 3.30 uur Jun. voetbalwedstrijd le helft. 4.15 uur Gym; 4.30 uur Jun. voetbalwedstrijd 2e helft; 5.15 uur Pauze. 7.00 uur Senioren voetbal Texels elftal- De Mok. Na afloop organiseert ZDH een bal in de Landbouwschuur van de heer I. Bruin. De kleedgelegenheid voor de optocht wordt ingericht in het Dorpshuis. De junioren elftallen worden samenge steld uit SVC, SVO en SVT tegen Tex. Boys, ZDH en De Koog. Uit deze twee elftallen moet dan een formatie worden gekozen voor de deelname aan de sport- uitwisseling tegen Wieringen op 11 en 12 jUni a.s. Ook dit duurt niet lang meer en het is zaak, dat alle deelnemende takken van sport zo spoedig mogelijk de opgave van de teams verstrekken, opdat een ieder tijdig de deelnemerskaart met adres voor onderbrenging kan worden verstrekt. Ook zal het nodig zijn te vermelden of men de gehele uitwisseling meemaakt of later van Texel vertrekt of reeds zon dagsmorgens uit Wieringen. Het ligt in de bedoeling zaterdag 11 juni om 2 uur en bloc af te reizen en zondags om 6 uur weer vanaf Wieringen te vertrekken. Diegenen, die hiervan geen gebruik maken, reizen volledig voor eigen rekening. Indien het weer wil medewerken, staan ons een ipaar mooie sportdagen te wach ten, met voor het eerst een demonstratie van de Drumband opgenomen in het pro gramma, waardoor ten volle gelegenheid wordt geboden dit decoratieve gezelschap te bewonderen. Texelse Sportraad DAT LIEP GOED AF! Zaterdagmorgen j.l. trachtte de 14- jarige Dirk Roeper te De Waal een kraaiennest, hoog in één der bomen rond de Ned. Herv. kerk, van binnen te be kijken. Toen hij echter bijna boven in de boom was, verloor hij het evenwicht en viel naar beneden. Het is een wonder, dat Dirk zondagmorgen weer op straat liep en tegen zijn vrienden kon zeggen, dat deze valpartij wel eens heel wat erger had kunnen aflopen Dirk, je bent nu gewaarschuwd. De andere jongens trouwens ook!

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1