Cjrocn 'ZwartsJexeU in het harL, Burgemeester De Koning opent een der mooiste bedrijven op het*t eiland „Bos en Duiu" aanmerkelijk uitgebreid Belangrijkste punt van de raadsvergadering niet geschikt voor openbare behandeling Diamanten echtpaar in Den Hoorn WOENSDAG 1 JUNI 1960 TEXELSE 74» JAARGANG No. 745» COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en xaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. rnm Gelegen in een prachtige omgeving is zaterdag het bedrijf Vroom officieel geopend. familie Zaterdagmorgen heeft burgemeester C. de Koning, onder aanwezigheid van de beide wethouders, de heren Roeper en Hin, het uitgebreide hotel-café-restau- rant „Bos en Duin" van de heer J. M. Vroom heropend. Het is een bedrijf geworden, dat alles zins tot de modernste op ons eiland moet worden gerekend. Het oude en het nieu we gedeelte zijn tot één harmonisch ge heel geworden. Om elf uur bood mej. I. Feenstra bur gemeester De Koning een schaar aan en werd het lint, dat de nieuwe entree ver zegelde, doorgeknipt. De nieuwe entree is een lust voor het oog. Ruim, fris en modern. En dit is iets wat de toerist zoekt. Geen bekrompen ruimte, maar een omgeving waar men zich bewegen Tan. Rechts van de entree de conversatiezaal, ook hier ruimte en licht. Een uitzicht op het oude kerkje van Den Hoorn, bossen en weiland We kun nen ons indenken, dat de toerist zich thuis voelt in deze omgeving. Een der aanwezige gasten zei ons: „Ik moet er niet aan denken straks terug te moe ten. In het vroege voorjaar kan men zich scharen rond de open haard met knapperend dennenhout, of zich terug trekken in een apart lees- en schrijf- nisje. De lichtkronen in de conversatie- zaal zijn bijzonder fraai. Gaan we een kijkje nemen in de eet zaal, dan ondergaan we een heel andere cfeer. Het echtpaar Vroom ontpopte zich hier als kleurexperts: de wanden tonen uitstekend geslaagde kleurcombinaties. Een koele ruimte, die zeker niet koel aandoet, maar de toerist noodt tot het diner in een sfeervolle ruimte. De slaap kamers zijn gerieflijk met een wijds uit zicht. Boven aan de trap kan men de koers bepalen. De fa Boon, Den Hoorn, die de gehele vloerbedekking in het gebouw heeft verzorgd, heeft een kompas aange bracht in het linoleum. Vanaf dat punt kan men zich dus oriënteren. Onder het gebouw is nog een enorme ruimte. De linnenkamer is hier onderge bracht, enige kieinere vertrekken en een ruimte die nog de bestemming moet krijgen. Er zijn diverse sprekers bij deze ope ning aan het woord geweest. De cere moniemeester en huisvriend van de heer en mevrouw Vroom, de heer F. de Jong, gaf eerst het woord aan zijn vriend zelf. De heer Vroom memoreerde in het kort het verleden en schetste de gang van zaken bij de totstandkoming van het nieuwe gebouw. Dat de aannemer, de heer H. Daalder, hier iets gepresteerd heeft dat bijzonder is, is ons zaterdag duidelijk geworden. 13 januari van dit jaar kreeg de familie Vroom vergunning tot de bouw, en nu is er een gebouw geopend, dat in alle op zichten af is! De aannemer is zaterdag gehuldigd, en terecht, met zijn onderaannemers mag hij tevreden zijn over de prestaties. De heer Vroom gewaagde van een unieke geest onder de aannemers, en bracht voor 100°/o hulde aan ieder die in zijn bedrijf Burgemeester C. de Koning verricht de opening van het moderne Hotel-Café- Restaurant-bedrijf Bos en Duin" Jongstleden vrijdag werd in ons al oude gemeentehuis weer een raadsver gadering gehouden. O.m. werd besloten dat De Cocksdorp een kleuterschool rijk zal worden en dat een voorstel tot de Kroon zal worden gericht tot verhoging van het maximum der vergunningen en verloven A ingevolge de Drankwet. In zijn openingswoord sprak burge meester De Koning de hoop uit, dat het raadslid, de heer J. Daalder, weer spoe dig zijn plaats zal kunnen innemen. Be richt van verhindering was ontvangen van de heer Van Schoonhoven, terwijl mevrouw Vrijdag-Keijser vermoedelijk met vakantie was. Naar aanleiding van de vorige notulen merkt Wethouder Hin op dat de scherpe kanten langs de Laagwaalderweg nog niet erg zijn verbeterd. Er is wel wat aan gedaan, maar het is niet afdoende. De voorzitter deelt verder mee, dat het schilderen van de kerk te De Koog is begroot en dat na overleg met het kerk bestuur daarmee een begin kan worden gemaakt. Ook het „plantsoen" te Oudeschild kwam ter tafel Als het werk niet in GSW-verband kan worden gedaan zal het worden begroot. Aan de heer J. J. Sligman, hoofd van de o.l. school te Midden-Eierland is een vaste aanstelling verleend. Zo ook aan mevrouw M. M. Kuip-Huisman, onder wijzeres aan de Beatrixschool. Dit laatste verheugde mevrouw Koning-Bruin in het bijzonder. Hierdoor is bewezen, dat ook de gehuwde vrouw wordt geaccepteerd. De heer H. Oosterhof werd benoemd tot bestuurslid van de „Stichting Sociaal Toerisme Texel". Kleuterschool te De Cocksdorp De Stichting Kleuterschool De Cocks- dorp-Eierland werd medewerking ver leend tot het oprichten van een neutrale bijzondere kleuterschool te De Cocks dorp, binnen de grens van dit dorp. Voorts is voor de inrichting van deze nieuwe school een bedrag van ƒ12.100, op de begroting 1960 geplaatst. De nieuwe school zal ruimte bieden ana dertig kleuters en zal bestaan uit een les- en een speellokaal. Er zijn reeds twintig kinderen die in de toekomst de school zullen bezoeken. De borrel achter gesloten deur Voor het agendapunt: „Voorstel aan de Kroon tot verhoging van het maximum der vergunningen en verloven A" werd de vergadering geschorst. In het pre-advies werd aan de raads leden het besluit van B. en W. medege deeld om de Kroon voor te stellen: 1. Het maximum der vergunningen, dat in 1930 werd vastgesteld op 15, te wij zigen en vast te stellen op 22; 2. het maximum der verloven A, vast gesteld in 1950 op 15, eveneens te wij zigen en te stellen op 22. Sinds 1930 staat het aantal verstrekte vergunningen in onze gemeente gefixeerd op 15. Thans staan zes aanvragen voor een vergunning op de wachtlijst. Ook voor een verlof zijn 6 gegadigden. De raad was indertijd van oordeel dat de grens was bereikt met eerstgenoemde meegewerkt had om tot het doel te ge raken. Burgemeester De Koning zei, dat het door B. en W. zeer gewaardeerd was, een uitnodiging te mogen ontvangen voor een dergelijke opening. Wij zien, aldus de burgemeester, dat Texel de juiste koers gaat varen. De tijd van kippenhok ken en schuurtjes is aan het verdwijnen. Moderne en aan de eisen des tijds aan gepaste gebouwen komen. In dit verband memoreerde spreker ook het onlangs ge opende gebouw van de heer Visser te De Koog. „Ik hoop", zo besloot burgemeester De Koning, „dat er meerdere zullen zijn die de gok van een dergelijke investering durven wagen". Als blijk van waardering voor het ver richten van de opening ontving mevrouw De Koning een door Ad Blok v.d. Velden vervaardigd schilderij van de familie Vroom Hierna sprak de heer B. Visser namens de collega's op het eiland. Vader Dros wees op de vakbekwaam heid van zijn kinderen en kon vol trots memoreren, dat die in het binnen- en buitenland bekend is De heer Schellinger greep terug uit het verleden. In 1949 stond hier een boeren herberg en nu een bedrijf, een der mooiste aan 1e parels van het Gouden Boltje. De heer Schellinger wenste veel voorspoed narnens de Drie Hoefijzers. Ook de hoofdaannemer, de heer Daal der, sprak van goede samenwerking. De liefde kwam dus hier van twee kanten. Niet alleen de werkgever, maar ook de werknemers waren tevreden over de medewerking die was ontvangen tijdens de bouw. Het personeel van Bos en Duin werd hierbij niet vergeten. Mej. Feenstra mocht een prachtige plant van de aan nemers ontvangen, terwijl de familie Vroom een radiotoestel werd aangeboden. „De architect, de heer Boogaard, Mid- denmeer, kan met voldoening op zijn rchepping blijven zien", zo eindigde de heer Daalder. Namens de raad van commissarissen der N.V. TESO sprak de heer De Lugt. Na zijn betoog konden ook wij enig ver band zien tussen toeristenvervoer en hotelbedrijf. Het zijn allemaal schakels, die met elkaar tot één geheel worden. Voor de onderaannemers werd gespro ken door de heer M. Bakker, voor de V.V.V. door de heer Fortgens, namens de vrienden van de heer en mevrouw Vroom door de heer C. Keijser, en als vriend door de heer De Jong. Na al deze woorden is het gezelschap nog geruime tijd bijeen geweest in eet- en conversatiezaal. De heer en mevrouw Vroom kunnen zonder meer trots zijn op een dergelijk gebouw. Het was gister feest in Den Hoorn. Vlaggen wapperden en in de woning van het dia manten echtpaar IJ. Lap en N. Lap-Bruin zijn heel wat handen geschut. Zestig jaar getrouwd „Wie mag het bele ven?" zo vertelde dé bruid, die, al is ze moeilijk ter been, toch nog een en al levens lust is. Wat ons heeft verwonderd, is dat dit echtpaar niet veel uit het verleden heeft ver teld, maar verhaaltjes bracht van recente da tum. De Amerikaanse bezoekers o a en het vertrek van Ds. Van Rhijn lagen nog vers in het geheugen. De heer Lap heeft in de loop der jaren veel voor het algemeen be lang van Den Hoorn gedaan. Jaren is hij lid geweest van Alg. Wijkverpleging, be stuurslid van de Hol- landsche Mij. van Landbouw, diaken van de Hervormde Kerk, 25 jaar Heemraad 30 Polders, en zo zouden we door kunnen gaan. Als jong echtpaar is de familie Lap op Kapni in de Prins Hendrik Polder ge start. Na zestien jaar zijn ze weer naar Den Hoorn ter jgggegaan. Daar heeft de heer Lap „Martha's Hoeve" laten bou wen. Aan het begin van Den Hoorn kunt U hem nog vinden. Nog dagelijks is de heer Lap actief in zijn tuintje bezig. Onkruid past niet in de tuin, daarom staat de schoffel om de hoek van de deur Mevrouw Lap was voor het eerst sinds weken weer eens buiten toen de fotograaf dit plaatje maakte. Tevreden mensen zijn gelukkige mensenen dat is dit echtpaar. Wij wensen U een gezegende levens avond. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Heden, woensdag 1 juni, worden de moeders van de buitendorpen verwacht cp de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur aantal. Nu is echter duidelijk, dat de toen geldende motieven verouderd zijn. In 1930 telde de gemeente 7486 inwoners, en nu, per 1 januari 1960, 10.674. Ook het vreemdelingenverkeer maakt verhoging van het aantal vergunningen noodzakelijk. Het toerisme neemt ieder jaar toe. B. en W. zijn van mening dat in de komende vijf a tien jaar het aantal gasten zich zal verdubbelen en dat het daarom ook gewenst is over te gaan tot genoemd voorstel. Het aantal vergunningen te Den Burg zal gehandhaafd blijven, zo ook te De Cocksdorp en Oudeschild. Den Burg heeft er momenteel 8, De Cocksdorp 1 cn Oudeschild 2 vergunningen. Ook de verloven A zullen in deze plaatsen niet worden uitgebreid. De Koog staat er beter voor, maar daar is het de toerist die de doorslag geeft. B. en W. noemen het gebied langs ae Noordzee de bakermat van het toe risme. Hier is het restant van het aantal vergunningen „gestationeerd" en wel 3 te De Koog en 1 te Den Hoorn. De verloven A: 5 te De Koog, 1 bij de Slufter en 1 nabij de Fonteinsnol. Het strandbezoek te De Koog is zoda nig geworden, dat binnen niet al te lange tijd zal moeten worden overgegaan lot aanleg van een nieuwe toegangsweg naar het strand bij paal 17. Zowel in De Koog als ten zuiden daarvan achten B. en W. de vestiging van tenminste twee goede, ruim opgezette, restauratie-gele genheden, beide voorzien van een ver gunning, dringpnd noodzakelijk. De verloven A moeten volgens B. en W. worden verhoogd, voor het gehele ge bied, met drie, om de komende jaren in redelijke behoeften te kunnen voorzien. De Krim nu nog droog De Krim is nu nog een „droog" gebied. Maar het is een recreatiecentrum in op komst. Er wordt verwacht, dat hier in de toekomst zullen verrijzen enkele hotels restaurant, pensions en een uitgebreide kampeeraccommodatie met winkels voor naar schatting 4000 mensen. Daarom moet het mogelijk zijn hier twee vergun ningen en 1 verlof A te plaatsen. Ook hebben B en W. gedacht aan de verwezenlijking van de nieuwe haven aan het Horntje. Ook daar zal een ver gunning geplaatst moeten worden. Vervolgens de dorpen Oosterend en De Waal. In de loop der jaren zijn de ver gunningen uit deze dorpen verdwenen. Maar nu ook hier het toerisme toeneemt, en de plaatselijke verenigingen liever in een „natte" zaal vertoeven, menen B. en W. dat Oosterend toch weer een vergun ning toekomt (kan de houder hem weer voor een zacht prijsje van de hand doen red.) en De Waal een verlof A. De raadsleden vonden het beter om dit agendapunt in gesloten zitting te behan delen. Nadat Uw verslaggever een half uurtje „stalles" in de gang had gezeten, was het besluit aanvaard. Zo zal das het verzoek tot de Kroon worden gericht om verhoging van het aantal vergunningen in onze gemeente. Grondverkoop De heer W D. Bakker, Witte Kruislaan te Den Burg, wordt eigenaar van een stukje grond aan de R. P. Keijserstraat, het zgn. Industrieterrein, groot ongeveer 1200 m2. Het bedrag, dat hiermee ge moeid is, bedraagt 8100, De fa. Drijver, Den Burg, wordt even eens eigenaar van een perceel grond aan de R. P. Keijserstraat. Dit perceel is groot 2335 m2 en gaat de gemeentedeur uit voor 15.761,25. Voor 1,per jaar krijgt Sportver eniging Texel in erfpacht een stukje grond voor het bouwen van een kleed lokaal. Aan de heer Th. Ineke, hoofd van de o.l. school te Den Hoorn werd eervol ont slag verleend, met de opmerking van een der raadsleden- „We moeten wel". Mevrouw A. G. Broekman-van der Veen is voor 5808,eigenaresse ge worden van 484 m2 grond aan de Boogerd. Mevrouw Broekman is voorne mens hier een woning te bouwen. Begrotingswijzigingen werden zonder meer aanvaard. Rondvraag Het was half vier toen de heer De Grave de rondvraag opende. Hij zag graag de inrijmogelijkheid Pontweg- Duinweg wat vergroot. Vooral vrachtwa gens hebben hier moeite de linkerhelft van het wegdek vrij te laten. De heer Van der Vis (niet erg thuis in De Koog) zag graag een stukje weg ver beterd bij het huis van meester Drevel. „Hoe het heet weet ik niet, maar het is een zijstraat van de Boodtlaan". Ook stelde de heer Van der Vis een vraag over het verkeersprobleem in de bad plaats. „Dit kunt U zaterdag in de krant naslaan", aldus de voorzitter. Notulen voor de liefhebbers? De heer Wassenaar deed een voorstel om de notulen beschikbaar te stellen voor belanghebbenden (tegen vergoeding) Dit naar aanleiding dat de pers te weinig aandacht besteedt (sic!) aan de raadsver gaderingen. Hierna werd de vergadering om plm. 3.45 uur gesloten. ONZE GEMEENTERAAD HOUDT VAN GESLOTEN DEUREN Het komt de laatste tijd regelmatig voor dat raadsvergaderingen worden geschorst omdat, naar de mening van de raad, de onderwerpen met geschikt zijn voor publieke behandeling. Het is aan te nemen dat de raad te allen tijde het recht heeft een zaak achter gesloten deuren te behandelen. Het publiek dient zich daarbij neer te leggen. Dat publiek bestaat op Texel doorgaans uit enkele persvertegenwoordigers, en wel van de Texelse Courant en een tweetal regio nale dagbladen. Zij moeten, na zoJn schorsingsbesluit, de tijd van de schor sing antichambrerend doorbrengen in de wachtruimte van ons aloude raad huis. Ook tijdens de laatste raadsvergade ring was het raak. Aan de orde zou ko men het al dan niet tot de Kroon te rich ten verzoek omtrent het doen uitgeven van meer vergunningen en verloven A m de gemeente Texel. Een belangrijke zaak waarbij de argumenteringen van de diverse (door ons allen gekozen) raadsleden voor vele Texlaars interes sant zouden kunnen zijn. Maar neen, de vergadering werd geschorst en dus doende werd het publiek buitengesloten. Rijst de vraag: waarom? Als Texelse burgers willen wij graag diep respect hebben voor de besluiten van de door ons allen gekozen) raadsleden. Behalve dat \yilden wij daar ook graag iets van begrijpen. Wij kunnen ons opperbest voorstellen dat zich gevallen kunnen voordoen waarbij een behandeling ach ter gesloten deuren noodzakelijk is. Met name zou dit van belang kunnen zijn bij de bespreking van bij voorbeeld de euvele daden van een persoon in overheidsdienst, welke bespreking, zo die openbaar zou zijn, voor de betrok kene nodeloos pijnlijk zou kunnen zijn. Maar een schorsing, als boven be doeld, kunnen wij niet goed begrijpen. Wij hebben daarom ons licht eens opge stoken bij diverse collega's, opdat wij de „raadsgewoonten" eens konden ver gelijken. In AALSMEER blijken schorsingen tot de zeer hoge uitzonderingen te behoren, en dan nog alleen wanneer het perso nen betrof die bijzonder veel op hun kerfstok hadden. „Er loopt," zo meende onze zegsman, „een streepje door die Texelaars. Als er bij ons in een derae- lijk geval een raadslid is dat ergens be zwaar tegen heeft, dan wil hij dat juist graag in het openbaar behandeld zien, opdat ook de leden van de partij die door hem vertegenwoordigd wordt, zijn zienswijze precies kennen". (Dat van het streepje door ons Texelaars hebben wij met nadruk bestreden red.) NIJKERK: Vrijwel nooit raadsvergade ringsschorsingen Commentaar van BUSSUM: „Van ieder punt dat in stemming zal worden gebracht, is immers de uitslag vrijwel al bekendWaarom dan een schorsing!" HARLINGEN: Idem dito. Enkele dagbladcollega's„Wij zouden het zeer vreemd vinden als voor derge lijke punten de zittingen voor het pu bliek taboe zouden zijn". Zo werd ons uit de diverse gesprek ken duidelijk, dat de Texelse gemeente raad in deze kwestie beslist tot de uit zonderingen behoort. Te vreemder is het dan voor een verslaggever tijdens de rondvraag uit de raad het verzoek te horen aan belanghebbenden de raads- vergaderingsnotulen toe te zenden.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1