Hallo hier Texel RP 549 ANIMO-ZEGELS? Geven veel meer g Naar de speeltuin Af06U5?E- Baby-huidje rTBABYDERMF^ Als ik verkouden word TEXELSE«COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooi] 1 0 1 I Verschijnt woensdags en zaterdags Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel t t'VC\ Ptl //1l)/l'trt~ rt n f» ■/"ff l/l fit 1/1 Pt f*/ Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Handelsdrukkerij \J (/p/A U/UILI V C V O Hl rJvl' /J14' LBank. Postgiro 652. - Abonn.pr. ƒ2,25 p. Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 kJ kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Probeer óók die Rheumatiek van (1 al te schudden. Neem Kruschen - om dat wonder zelf te beloven. ZATERDAG 4 JUNI 1960 74e JAARGANG No. 7460 OVERDENKING: STROMEN VAN LEVEND WATER Wijlen prof Jonker vroeg tijdens zijn leven op een zomerconferentie eens aan de studenten: „Ik zal u een raadsel op geven, mijne heren. Hoe kan water in een mand blijven?" De studenten begonnen te denken en te denken, maar het lukte hun niet het laadsel op te lossen. Toen kwam het antwoord: „Wel, mijne heren, het is toch eenvoudig, het water kan enkel in de mand blijven, als de mand in het water blijft". Dat is de mooiste illustratie van Jezus' woord „Indien iemand dorst heeft, hij kome tot Mi] en drinke! Wie in Mij ge looft, stromen van levend water zullen uit zijn binnenste vloeien" (Johs. 7 38). En als U vraagt, welke die stromen van levend water zijn, dan is dit het antwoord: de Heilige Geest! En het Pink- sterwonder is, dat deze Geest uitgestort is op alle vlees, en dat er een volheid van eeuwig heil is ontsloten voor deze wereld, dat is voor ons. Maar dan is dit de zaak, die we doen moeten: gaan staan in deze stromen, drinken van dit water, aanslui ting zoeken bij de heerlijke Jezus, van Wie deze stroom uitgaat! Daarom vraagt Hij u, daartoe nodigt Hij u vriendelijk uit: „Kom tot Mij en drink!" En uw dorst, uw levensdorst, uw dorst naar God en naar geluk zal waarlijk worden gelest. O, alle dorstig en komt tot deze wateren! Waarom weegt gij geld af voor wat geen brood is en uw vermogen voor wat niet verzadigen kan? En dan ook dit: blijf in deze stroom, ga er niet weer uit, blijf in voortdurend con tact met Jezus! Het water kan enkel in de mand blij ven, als de mand in het water blijft. Zelf in de stroom van het levend water blijven, dan zullen we vol lopen en vol blijven ervan. En dan zal het in ons een fontein van water worden, die springt tot in het eeuwige leven. Dan zullen de stromen beginnen te vloeien, en dan zal de wereld weten, dat er een grote door braak van geestelijke kracht is gekomen. Veni Creator Spiritus! Kom, Schepper-Geest! F. J. S. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Beide Pinksterdagen Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Dierenartsen: J. DORRESTIJN, tel. 578 (ingaande zaterdagmiddag 12 uur» Tot mijn grote vreugde, lezer, Mag uw dienaar rijmelaar Thans de lier weer gaan hanteren En dat doet ie, reken maar! Ja, je weet nooit van tevoren Wat voor je is weggelegd, Maar God dank, na vele maanden Kwam het alles toch terecht. Ondertussen ging het leven Op ons eiland rustig door En de nieuwtjes van ons Boltje Volgde ik steeds naarstig, hoor! En zo heb ik dan gelezen Dat er binnen korte tijd Hier een speeltuin opgericht wordt, Jets dat mij heel erg verblijd. Mogelijk gaat onze Baad eens, De gemeentezorgen moe, Na gesloten deurenarbeid. Joelend naar de speeltuin toe. Dan kan iedereen aanschouwen Wie er op de wip zit en Hoe het met de vroedschap schommelt. Waar ik zeer benieuwd naar ben. Smit en Keijser in één schuitje, Wassenaar en Van der Vis Samen op een hobbelpaardje, Omdat er geen stokpaard is. Daalder mag op 't hoofd van Jut slaan, (d' Eerste klap een daalder waard) En de rest gaat lekker draaien. (Jn een molen uiteraard)! Ja, we gaan met alle dingen Op ons eiland echt vooruit, Zo is voor de Oosterenders 't Bordentijdperk ingeluid. Maar hierover later, vrinden. Anders wordt 't te lang, nietwaar? Allemaal een blijde Pinkster, Dat wenst Huib de Rijmelaar. GROOT FEEST VOOR DE BEJAARDEN Veertien juli wordt DE feestdag van het jaar. Ter gelegenheid van het 125- jarig bestaait van Polder Eierland wordt aan ALLE BEJAARDEN VAN ONS EILAND een feestmiddag aangeboden, die perfect wordt voorbereid. In de grote tent wordt een programma afgewerkt, waaraan o.m. medewerken „De Spelbrekers". Voorts kunnen de be jaarden de expositie bewonderen en de kermis bezoeken. Voor gratis vervoer van alle dorpen wordt eveneens gezorgd. Gratis con sumptie en zo zouden wc door kunnen gaan. De eerste besprekingen voor deze grootse dag zijn gehouden. Alle bejaar den van het eiland zullen die dag dus samenkomen om feest te vieren. Hon derdvijfentwintig jaar polder Eierland. Velen hebben het 50-jarig bestaan mee gemaakt. Via de Soos kunnen de bejaarden zich opgeven. Ook zullen de commissies de bejaarden voor opgave bezoeken. De aan melding sluit 15 juni. Reken er op dat er de veertiende juli weer krasse verhalen verteld worden! EVANGELISATIE OP DE MARKT Dinsdag zal de Gereformeerde Evan gelisatie commissie starten met een kiosk op de markt. Dit in samenwerking met de Nederlandse Bijbel Kiosk Vereniging. In de tent zullen bijbels te verkrijgen zijn en tractaten worden rondgedeeld. Tek sten zullen in diverse talen verkrijgbaar zijn en adressen van alle geestelijken op het eiland kunnen worden verstrekt. Om 11 uur wordt een 5 minuten toe spraak gehouden, met als onderwerp „Het Lam is duur". Al is dit initiatief ge nomen door de Gereformeerde Kerk, wil dit niet zeggen dat er geen medewerking is van andersdenkenden. Diverse eiland bewoners hebben hun medewerking reeds toegezegd. De heer G. Pansier stelt mevrouw C. Witte-Haakman de eerste vragen voor de volkstelling. Mevrouw Witte had de radio-voorlichting op dit gebied goed gevolgd, zodat zij precies wist wat er van haar verlangd werd. DE BEKENDE grijze politiejeep is (gelukkig) weer terug. We konden maar moeilijk wennen aan de vervanger. De jeep is immers overal herkenbaar: Langs het strand, door de polder, aan de haven, overal, waar de wagen ook komt, weet men: Daar is de politie. De jeep is een paar weken naar Am sterdam geweest. Mannen van de Politie- Verbindings-Dienst hebben de wagen voorzien van een mobilofoon-installatie. Ge zult Uzelf n ander mens voelen jeugdiger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf minerale zouten losgemaakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dit monter lenig gevoel. EN DAN GAAN WE (VOLGENDE WEEK) NAAR DE SPEELTUIN De speeltuin is voor de Pinksteren niet gereed gekomen. De familie Bakker heeft met man en macht gewerkt om alles ge reed te krijgen, maar 't is slechts gedeel telijk gelukt. Het bedrijf is zover gereed dat de gasten kunnen komen. De schom mel en de wip en alle verdere speeltuin attributen worden de komende week verder geïnstalleerd. Zondag 12 juni wordt de officiële opening verricht. Dus nog even geduld ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 juni op om 4.24 uur en gaat onder om 20.54 uur; 8 juni op om 4.22 uur en onder om 20.57 uur. Maan: 9 juni V.M.; 16 juni L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 4 juni 2.28 en 14.53; 5 juni 3.51 en 16.20; 6 juni 5.15 en 17.44; 7 juni 6.29 en 18.56; 8 juni 7 31 en 19.57; 9 juni 8.23 en 20.47; 10 juni 9 08 en 21.32; 11 juni 9.53 en 22.12 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Schilderend 121. Mevrouw Witte opende en liet ons binnen. Hier bleek, dat de radio-voorlichting niet tevergeefs is geweest. Mevrouw Witte wist de heer Pansier precies te vertellen wat in haar woning wèl en niet tot een slaapvertrek moest worden gerekend. Ook de overige vragen waren geen probleem. Elders op ons eiland begreep men niet waarom dit nodig was. „Als ik op het raadhuis kom", zo werd ons verteld, dan doen ze maar een greep in de bak en ze weten alles van me!" Als niet ambtenaar hebben wij toen getracht de volkstelling duidelijk te ma ken. Er kunnen ook in de gemeente administratie, door de volkstelling, wij zigingen aan het licht komen. Steeds verhuizen er mensen die het niet opge ven. En zo zijn er nog wel enkele ver anderingen te noemen. De tellers waren zeer tevreden over de medewerking van de eilandbewoners. In Üosterend troffen wij een teller, die met zijn neus in het gebak viel Hij was ge tuige van een weddenschap tussen.... Zo had ook deze tellende kraai nog wat. De papieren liggen dus weer op het ïaadhuis. En wat nu? Ook onze ambtenaren zullen er mee werken. Voor 1 augustus moeten de pa perassen in Den Haag zijn. Voor die tijd wordt bepaald hoeveel inwoners De WTaal heeft en hoeveel De Cocksdorp. Iets wat tot nog toe niet precies bekend was. Er zal worden nagegaan of het bevolkings register in overeenstemming is met de zojuist gewonnen gegevens. Daarna gaan de „papieren Texelaars" naar Den Haag. Vijfhonderd man zullen daar tot 1962 bezig zijn met het verwer ken van dit materiaal. Deze telling vindt niet alleen plaats in ons land, maar ook in 25 Europese en 75 niet-Europese landen worden dit jaar de tellingen gehouden. Het is de eerste op het eiland en vol gens de wachtmeesters had 't apparaat er al veel eerder moeten zijn. Er is bij onze Hermandad met de ingebruikname van deze installatie, heel wat verbeterd. De mobilofoon is niet alleen in gebruik ge nomen voor het toerisme. Ook de nor male „bezetting" op het eiland kan hier veel profijt van hebben. Als er op een bepaald kruispunt op het eiland een ongeluk plaats vindt, dan wordt het bureau der Rijkspolitie hier van in kennis gesteld en klinkt het wel dra; „Hallo, hier Texel R P 459...." en Ge centralist, die op het bureau zit heeft weldra contact met de jeep, onverschillig waar die zich op het eiland bevindt. De Koers wordt gewijzigd en met enkele ogenblikken is politie op de plaats des cnheils. Als deze installatie op ons eiland aan wezig geweest zou zijn met de stranding van de Helderse kotter, zou het heel wat werk bespaard hebben. Ook om bijgaand plaatje te schieten van adjudant Gulmans werd gebruik ge maakt van de mobilofoon. De heer Gul mans was met de jeep vertrokken toen wij arriveerden. Wachtmeester Van der Berg bracht verbinding tot stand en weldra wisten we dat de Opper zich in Oudeschild bevond en onderweg was naar het bureau. Binnen enkele minuten kwam de jeep de straat in zwaaien en werd het plaatje gemaakt. In het bureau zelf is niet veel veran derd. Op het dak is een 8 meter hoge mast geplaatst, die eigenlijk het belang rijkste is. Op een tafel in het bureau staat een zend- en ontvanginstallatie en daar houdt het mee op. De plaatsing was dan ook zo voor elkaar. In een paar uur waren de heren van de P.V.D. gereed met hun werkzaamheden, en kon de sterkte van de zender worden gecontro leerd. De ontvangst was prima, en zo af en toe klonk het door het bureau: Ja, wij Adjudant J. Gulmans kan nu op elke plaats op ons eiland in de jeep contact opnemen met het bureau. bevinden ons bij Paal 9, of: Wij rijden nu met een snelheid van 50 km. door de Westen en komen geen mens tegen, al leen lopen er hier schapen op de weg. Adjudant Gulmans was best te spreken over zijn nieuwe aanwinst. Dit bespaart veel werk. Deze ene wagen kan het hele eiland bedienen. En hebben wij een col lega nodig in Noordholland, dan is ook dat geen bezwaar meer. Elke wagen van de Rijkspolitie heeft zijn eigen registra tienummer en zo is Texels eerste mobilo foon uitgerust met het nummer R P 549. VOOR UNIFORM-FONDS Het concert, dat op Koninginnedag in de Ned. Herv. kerk te Den Burg werd verzorgd door de heer Kraaijma, orgel, mevr. Beumkes-Breen, viool, het dames koor o.l.v. de heer J. Visser en Texels Fanfarecorps, had een batig saldo van 64,80, dat bestemd is voor het Uniform fonds. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 juni consultatiebureau Woensdag 8 juni a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot vier uur. lui Vo0'" het fer* De Rijkspolitie op ons eiland beschikt sinds enkele dagen over een mobilo foon-installatie. De bediening is voor Wachtmeester Van der Berg niet vreemd. Elders in het land heeft hij er reeds mee gewerkt. Deze jongste aanwinst mag zeker een verbetering worden genoemd voor het goed functioneren van het politie-apparaat. Op de foto zien wij wachtmeester Van der Berg aan zijn bureau in gesprek met adjudant Gulmans, die „ergens" op het eiland vertoef de in zijn jeep. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 27 mei tot en met 2 juni 1960 Geboren: Edolina, dv, Warnder Gerso- nius en Geertje Veldhuis, Harm Jan, zv. Jacob S. Broersma en Petronella A. Klomp; Maria Geertruida, dv. Gerrit Smit en Margaretha van Duiven; Andreas Franciscus, zv. Theodorus Veeger en Maria W. van der Heijden; Niels Corne lls, zv. Cornells Koorn en Nelly Kikkert. Overleden: Jacob Kikkert, oud 65 jr., echtgen. van Johanna Kikkert; Daniël de Jonge, oud 65 jaar, echtgen. van Maria Bas; Jan Lagerveld, oud 78 jaar, echtgen. van Jannetje Troost. GESLAAGD Dinsdag slaagde mej. Ada Boogaard, De Koog, aan de Bijz. Neutr. Kweek school te Den Helder, voor onderwijzeres. EXAMEN RIJKSKWEEKSCHOOL Aan de Rijkskweekschool te Alkmaar slaagde voor de akte onvolledig bevoegd onderwijzer, onze plaatsgenoot, de heer P. Quartel Het is gebeurd Vrijdag leverden de laatste Texelse tellers hun papieren in op het Raadhuis. De heer G. Pansier heeft alles weer in ontvangst genomen. Vorige week vrijdag heeft hij 55 tellers geïnstrueerd over deze landelijke activi teit. Ze zijn er vol goede moed op uitge trokken. Het hele eiland over. Geen wo ning is overgeslagen. Tijdens de instructieavond, gegeven door de heer Pansier werden vrij veel vragen gesteld. Vragen over woning en inwoning, bedrijfswoning en normale woning. Bij de rondgang zijn echter nog vele krotten geteld. Optrekjes, waarvan de muren op instorten staan. En toch worden ze bewoond. Straks na enkele jaren zal het resultaat van dit onderzoek bekend zijn. Dan zal o.a. bekend zijn hoeveel „opruimingsgevallen" onze ge meente nog telt.... Wij zijn even de heer Pansier gevolgd tijdens de telling. Hij belde aan op (maar ook als Ik weer beter ben)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1