Diepploegproef wekt verwachtingen Polio- inentingen Döfftp^bevrïjdl' Tedere vader blijft een kleine jongen Hongaars restaurant „Budapest" Voor eerste jaar beste gewassen Maar hoe weinig vrouwen begrijpen dat Vluchtelinge begint nieuw leven TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 18 JUNI 1960 Wij stellen ons voor en bemerken dit zo nu en dan ook wel, dat diverse Texe laars met belangstelling voor de lan- bouw zo nu en dan nog wel eens de vraag stellen welk perspectief de diepgeploegde percelen in onze noordelijke polders bie den. Op deze vraag willen wij in dit artikel tje een voorlopig antwoord geven. De diepgeploegde percelen op de be drijven van S. C. Keijser en Jac. Dros in polder Eierland hebben zich gedurende de winter goed gehouden. Het in stand gehouden drainage-systeem zorgde er voor, dat geen wateroverlast werd onder vonden. Ook het perceel op het bedrijf van C. Vlaming Czn. in polder het Noor den leverde, ondanks het feit, dat geen drainbuizen aanwezig waren geen moei lijkheden op. Op het bedrijf van de heer Rutten, polder Eendracht was dit heel anders. Hier is wel gebleken, dat het aanwezige drainagestelsel niet straffeloos kan worden uitgeschakeld. Dit perceel heeft tijdens de winter en eerste voor jaarsmaanden buitengewoon veel water overlast ondervonden. Laat in het voor jaar werden in dit perceel met veel moeite enige drainreeksen gelegd en pas toen kon de grond goed bewerkt en be zaaid worden. Intussen is de grond op alle percelen in vergelijking met het moment, dat ze als blauwe „spier" werd boven gebracht veel in zijn voordeel veranderd. De blauwe kleur is verdwenen en de laag grond, waarop de weersinvloeden hebben kun nen inwerken heeft een goede structuur. Tegen de verwachting van velen in is deze grond bij het opdrogen niet veran derd in „gewoon zand", maar er is zeer duidelijk een lichte tot zware zavelgrond over gebleven. Op het bedrijf van S. C. Keijser kon de grond vrijwel op de normale tijd worden bezaaid met haver. Het gewas heeft zich voorspoedig ontwikkeld en zowel op het gediepploegde deel als op het onbehan delde gedeelte van het perceel staat de haver er goed voor. Persoonlijk ben ik van mening, dat het gewas op het ge diepploegde deel er gezonder voorstaat dan op de rest van het perceel. De kleur is buitengewoon goed en de haver maakt een zeer stevige indruk. Het viel ons op, dat op het normaal bewerkte gedeelte plaatselijk mangaangebrek in het gewas voorkomt. Op het gediepploegde deel zijn daarvan geen sporen te vinden. Op het onbehandelde deel kwam zeer veel on kruid voor, uiteraard was dit op het ge diepploegde deel veel minder. Op een gedeelte van het perceel is lucerne „on der" de haver gezaaid en ook deze ont wikkelt zich op de gediepploegde grond uitstekend. Op boerderij „Propagatie" was de start iets minder goed. De grond is tot vrij ver in april onbewerkt blijven liggen. Bij het klaar maken bleek de kruimellaag zeer dun te zijn. Op een diepte van enkele centimeters vond men reeds de nog niet verweerde ondergrond. De op dit perceel gezaaide haver en gerst kon slechts zeer ondiep worden onder gebracht en dit gaf al direct aanleiding tot vogelschade. Plaatselijke zijn daarvan de sporen nog te zien. Door dit ondiepe zaaibed verliep de eerste ontwikkeling iets minder goed. Verdér heeft vooral de gerst op het ge diepploegde deel in de meest droge pe rioden van dit voorjaar iets van zout- schade laten zien. Bij het onderzoek van de grond was al gebleken, dat het zout gehalte van dit perceel het hoogste was Na een regenbui verdwenen deze ver schijnselen weer. De laatste weken is vooral de zomer- gerst buitengewoon goed gegroeid. Daar bij hebben we zeer duidelijk kunnen vast stellen, dat het tot nu toe voor het ge was niets uitmaakt of de bouwvoor wel Zuiver Uw bloed met Kruscben en verdrijf zo de oorzaak van Uw Rheomatische Pijn! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiverheden uitdrij ven langs natuurlijke weg. of niet wordt boven gehouden. Mogelijk zullen zij, die tijdens het ploegen op de percelen geweest zijn zich nog herinne ren, dat de Fa. van Damme op het groot ste gedeelte van de percelen gebruik maakte van een machine, die vóór het eigenlijke ploegen de bouwvoor wegnam en over de gediepploegde grond bracht. Op een klein deel van de percelen ge beurde dit niet. Tot nu toe blijkt dit geen verschil te geven. We achten dit een zeer belangrijke waarneming, omdat het wer ken zonder bovengrondapparaat een be langrijke besparing geeft. Wat het gewas haver betreft hebben we de indruk, dat hier de stand op het deel zonder bovengrond iets beter is. Mo gelijk is dit een gevolg van het feit, dat de bovengrond besmet is met het haver- aaltje. Ook op het bedrijf van Dros is het gewas op de gediepploegde grond stevi ger en de onkruidbezetting veel minder dan op de normaal bewerkte grond. Er is hier een prachtige bouwvoor ontstaan. In polder De Eendracht vinden we op de gediepploegde grond zomergerst en bieten. De zomergerst heeft als gevolg van de ondervonden wateroverlast een wat onregelmatige stand. Ook hier is de laatste weken de groei opvallend goed geweest. De bieten staan er beslist zeer goed voor. Van onkruid kan hier eigen lijk niet gesproken worden. We hebben hier een lichte zavelgrond over gehou den, die enorme voordelen heeft boven de oorspronkelijke lichte humusarme zandgrond. Op het bedrijf van Rutten is tijdens stormachtige dagen van dit voor jaar weer zeer duidelijk gebleken wat de nadelen zijn van een dergelijke grond. Op het bedrijf van de heer C. Vlaming is een vrijwel ideale bouwvoor ontstaan. Aan de stand van de bieten is heel goed te zien, dat ze het niet meer behoeven te doen met de schrale, stuifgevoelige en onkruidrijke zandgrond, die het perceel vóór het diepploegen te bieden had. De onkruidplanten zijn practisch te tellen. Het is dan ook geen wonder, dat Vlaming en hij niet alleen al enkele malen heeft gezegd: Als er weer een kans komt om een perceel te laten diepploegen dan kunnen jullie bij mij terecht. En met Vlaming hoopt o.g. dat hiervoor inder daad nog eens gelegenheid zal komen. C. v. Gr. Onze oproep om opgave van de laatste mogelijkheden op Texel om gasten onder te brengen heeft ons veel telefoontjes en brieven opgeleverd. Het is een uitvoerige lijst geworden, waarvan de eerste exem plaren nog deze week de deur uit zijn gegaan. Met opzet is de post enkele da gen opgezameld, om de lijst zoveel moge lijk kansen te geven. Wij doen hier nogmaals een beroep op de zogenaamde „slapersleden" ons een goede opgave te doen van hun capaciteit aan bedden en kamers. Ook van hen die logies met ontbijt verstrekken. Dat ver gemakkelijkt in het topseizoen een snelle distributie van gasten die niet gereser veerd hebben. Zoals reeds gemeld heeft Provinciale Waterstaat het model voor een unifor me toeristische bewegwijzering op Texel goedgekeurd Het gaat er dus nu om de plannen tot uitvoering te brengen. En wel zo snel mogelijk, opdat Texel niet verder door illegale borden ontluisterd wordt. Daartoe heeft de V.V.V. voor vrijdag 24 juni, om 20.00 uur in Hotel „De Lin- deboom-Texel" een vergadering voor be langhebbenden bijeen geroepen. Wie be- ryn lan8 heeft bij aanduidingen voor "Yy zijn bedrijf op de weg, dient op KJ deze vergadering aanwezig te zijn. V.V.V.-Texel ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 19 juni om op 4.19 uur en gaat onder om 21.03 uur; 22 juni op om 4.20 uur en onder om 21.03 uur. Maan: 24 juni N.M.; 2 juli E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 juni 2.46 en 15.33; 19 juni 4.02 en 16.52; 20 juni 5.20 en 17.58; 21 juni 6.25 en 18.53; 22 juni 7.17 en 19.41; 23 juni 8.03 en 20.26; 24 juni 8.45 en 21.06; 25 juni 9.21 en 21.45 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Maandag, 20 juni a.s., van 14.00 tot 17.15 uur, zullen in het wijkgebouw van het Witte Kruis te Den Burg wederom inentingen tegen poliomyelitis plaats vinden. Ingeënt kunnen worden: 1. Voor de 3e maal; kinderen van de jaarklasse 1959; 2. Voor de 4e maal: kinderen van de jaarklasse 1957; 3. Een aantal „inhalers" van verschillen de jaarklassen. De ouders van deze kinderen zullen tijdig een oproep ontvangen. Om medische redenen blijkt het ge wenst te zijn, kinderen van de jaarklasse 1957, die reeds driemaal zijn ingeënt, nog een 4e injectie toe te dienen. Het is in het belang van Uw kinderen, dat aan de oproep hiertoe gevolg wordt gegeven. De tijd van opkomst is zodanig geko zen, dat gebruik gemaakt kan worden van de normale busdiensten van de T.E.S.O. Behalve de oproep dient te worden meegebracht het bij de geboorte-aangifte uitgereikte inentingsboekje. Voorts moet als bijdrage in de kosten een bedrag van 1,per injectie worden voldaan. Voor een vlotte gang van zaken is het zeer gewenst, dat zoveel mogelijk de hand wordt gehouden aan de opkomst- tijd, vermeld in de oproep. neus, keel en borst van vastzittend slflm DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 13.00 15.30 18.00 Van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10 10 16.00 18.25 VanDenHelder: 8.55 11.35 17.15 19.30 Met het m.s. „Koningin Wilhelmina" worden, voor zover weers- en bijzondere omstandigheden dit toelaten, de volgen de diensten gevaren: Op werkdagen: Van Den Helder: 8.15 11.00 18.15 Van Texel: 7.00 9.30 17.00 Op zon- en alg. erk. feestdagen: Van Texel: 9.00 11.45 17.00 Van Den Helder: 10.30 13.00 18.30 ROLOT, DE NEDERLANDSE VERSIE VAN DUITSE LOTTO Bij hoge uitzondering verleende het Ministerie van Justitie vergunning tot het houden van een nieuwe wekelijkse loterij: ROLOT. Deze Nederlandse versie van de populaire Duitse Lotto zou wel eens de nieuwe nationale toto voor de liefdadigheidsverenigingen kunnen wor den. Naar schatting kan deze tot jaarlijks 25 miljoen gulden netto voor goede doel einden opleveren. Rolot spelen is heel eenvoudig. Rolot bestaat uit een vierkant met 25 vakjes, in elk daarvan een letter van het alfabet, uitgezonderd de X. Men kruist hiervan 6 letters aan. De Rolots verschijnen als advertentie in vele dagbladen en zijn, evenals de voetbaltoto-formulieren, als kaart verkrijgbaar bij talloze winkeliers overal in den lande. De advertentie- Rolots moet men op een briefkaart plak ken; de kaarten kunnen meteen worden gepost. In beide gevallen dient men naast de vereiste porti 50 cent extra te plakken voor het aangegeven liefdadige doel. Van vrijdag, 10 juni, af zullen de Rolots regel matig in de Nederlandse pers verschij nen. De inzender van een Rolot met de 6 juiste letters ontvangt de prijzenpot in waardebonnen. Méér goede inzenders verdelen de pot. Wanneer er géén win naar mocht zijn, blijft de pot staan tot de volgende week. De formulieren moeten steeds dinsdag om 18.00 uur binnen zijn, is het biljet te laat, dan is er evenwel niets verloren, want dan dingt de Rolot mee in de volgende ronde. Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld ?4. Lappie, Jonas en Klop bleven af wachtend staan, „Heren", begon de bur gemeester, „ik vindt dit een interessante vondstU moet niet direct weg gaan", „Wat wilt U dan nog van ons?" mopper de Jonas, „Wilt U misschien dit beeld kopen?" De burgemeester haalde ver- licht adem. „Als U maar weet, dat het duur is, want we hebben er lang genoeg voor moeten zwemmenvervolgde Jonas. Ondertussen was de Notaris bezig het beeld te bekijken. De burgemeester en zijn gemeenteraad wachtten in span ning. Toen, wel na een kwartier, keek de notaris op en zei: „Dit is een oud romeins beeld.... een prachtige vondst heren, prachtig, maar.een betaling kunnen we hier niet voor geven, snapt U? Dit is kuituur, dit behoort de gemeente toe. Het is dus onmogelijk het aan de gemeente te verkopen „EEN CADEAUTJE voor Vaderdag? Och kom, dan zit het niet diep, als je vrouw precies één keer in het jaar eens lief wil zijn en alle andere dagen alleen maar aan het eten en het huishouden denkt. Hoeveel vrouwen weten het, dat vader ergens in zijn hart altijd een kleine jongen blijft en heel wat meer behoefte heeft aan koestering en een paar zachte armen om hem die te schenken?" Het was een man, die me deze vraag stelde. Een man van in de veertig en met grijs haar aan de slapen. Iemand, die een positie in de maatschappij bekleedde, waar velen tegenop keken. Een man van wie je zeker zo'n opmerking niet ver wacht zou hebben, omdat jij in geen en kel opzicht de indruk wekte, zich een „kleine jongen" te voelen. Maar toen ik zijn ogen ontmoette, werd het iets an ders. Er lag een half verlegen, half spot tende, maar vooral een om begrip vra gende uitdrukking in. Ik antwoordde, dat iedere vrouw in stinctief de behoefte om te koesteren in zich heeft en dat er bij iedere vrouw ogenblikken voorkomen, waarin de liefde voor haar echtgenoot samensmelt met de oneindig, moederlijke tederheid, die zij een dierbaar kind toe zou dragen. De Vaderdag biedt echter de gelegenheid met een stoffelijk cadeau uiting te geven aan onze waardering. „DAT DENK je maar", zei hij een tikje weemoedig. „Het móést zo zijn. Maar het is niet zo. De meeste vrouwen trouwen om zelf een beschermd, verzorgd bestaan te krijgen, waarin zij al hun eigen zorgjes nog af kunnen wentelen op de toch al zwaar belaste man, omdat hij de „sterk ste" is. Zo heet dat in de praktijk en wij dwazen zijn er nog trots op ook. En toch hoeveel makkelijker zou de man de strijd om het bestaan vallen, als zijn vrouw dagelijks als een begrijpende kameraad, voor wie hij zich niet altijd groot hoeft te houden, nóast hem stond. Zelfs al zou ze de finesess van zijn zaken niet begrijpen en zijn zorgen niet wérke lijk kunnen verlichten, dan nog zou het een vader in moeilijke tijden onnoemelijk helpen als hij wist, dat ergens die trouwe handen zijn, die hem niet loslaten en die liefdevolle armen, waarin hij kan uitrus ten, zonder dat er iets van hem gevraagd of aan zijn hoofd gezanikt wordt. En dan die glimlach van een vrouw, die je vertelt, dat ze vertrouwen in je heeft, zodat je zelfvertrouwen, als dit eens mocht wankelen, versterkt wordt. De zachte hand, die even over je haar strijkt, terwijl de innigheid van de lach in haar ogen je bemoedigt. Dat neemt je engst en je twijfel weg. Dat maakt je in- derdaód sterk". „WEET JIJ wel, hoe vaak een man zich een hopeloze, kleine jongen voelt, ook al is hij in het dagelijks leven nog zo'n kei? En hoe nódig hij het heeft, zich een klei ne jongen te kunnen voelen? Ergens, waar niemand hem bespiedt. Weet jij, hoe hij na een afmattende dag, waarin hij zich gróót moest houden, hunkert naar het tere woord, het verlossende ge baar en de echte mengeling van humor en tederheid, die alleen een alles begrij pende vrouw hem kan geven? Wéét jij, hoe een vader langzaam ten onder gaat, als die kleine jongen in hem doorlopend, gewelddadig onderdrukt moet worden? En hoe een huwelijk ten onder kan gaan in de verkillende sfeer van nuchterheid, waaraan iedere frisheid en spontaniteit ontbreken, omdat hij alleen maar beschouwd wordt als het wezen, dat geld verdient en de materiële welstand van het gezin in tact moet houden? Maar weet je ook, hoe een man opleeft, hoe moeheid en moedeloosheid van hem afvallen, om nieuwe kracht en energie in hem te wekken, wanneer een vrouw toont, dat ze hem liefheeft en rotsvast in hem gelooft? Ook al lóópt het wel eens mis met hem. Een vrouw kan je zo'n ongelooflijk ge voel van veiligheid geven. Net als je moeder vroeger deed. Maar dan moet het een vrouw zijn, die uit de volheid van haar hart durft zeggen: „Het is allemaal zo erg niet. We hebben toch elkaar. We komen er samen wel doorheen". Helaas, boe weinig vrouwen bezitten deze mach tige, prachtige, over alles heenreikende en nooit verwijtende liefde, waarvan het goddelijke moederinstinct de kern is? Ik zeg je, gelukkig is de vader, die zich op zo'n vrouw kan verlaten in de ogen blikken, dat hij zich een kleine jongen voelt. Zélfs al is ze druk bezig en zou het vlees kunnen aanbranden of de melk kunnen overkoken. Jammer genoeg vin den de meeste vrouwen het vlees of de melk en nog zoveel andere dingen be langrijker dan haar echtgenoot. Daardoor herkennen zij de ogenblikken niet, waar in hij haar werkelijk nodig heeft". MARCELLE (Nadruk verboden) REDUCTIE OP PRIJZEN VAN GROND EN GEYVASONDERZOEK Ter stimulering van het nemen van grond- en gewasmonsters in de minder drukke zomermaanden geeft het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewason- derzoek te Oosterbeek ook dit jaar weer gelegenheid monsters te laten onderzoe ken voor gereduceerd tarief. Voor grond en ruwvoedermonsters, die vóór 2 juli a.s. kunnen worden genomen, wordt op de onderzoekingsprijs een reductie van 15% verleend. Indien men dus voorne mens is monsters te laten nemen, dan is het zaak van deze gelegenheid gebruik te maken. Wat de grondmonsters betreft kan wel gezegd worden, dat op 't moment vol doende tijd is verstreken na de bemes ting van dit voorjaar om een betrouw bare uitslag te krijgen. De uitslag van het onderzoek is dan binnen enkele we ken in het bezit van de landbouwer en bij een eventueel noodzakelijke kalkbe- mesting kunnen tijdig maatregelen wor den genomen. Wat het onderzoek van ruwvoeder be treft komt tot 2 juli alleen in aanmer king het kuilgras, dat in de maand mei ia gemaakt. Later gewonnen kuilgras of hooi is vóór 2 juli niet voldoende uitge werkt. Wij achten het vooral van belang dit jaar een flink aantal monsters te la ten onderzoeken van machinaal ge maakt of gestoomd kuilgras. De monsternemer, de heer J. N. Witte, „Agnes" B 173, Kogerweg, Den Burg, ziet Uw aanvragen graag tegemoet. C. v. Gr. Het was met het tweede transport vluchtelingen, dat Juliana Bukowits in november 1956 naar Ne derland kwam. De verhalen, die daar over verteld kunnen wor den zijn nu niet direct prettig. Er is veel ge beurd in het r*leven van deze nog betrekkelijk jonge vrouw Dat is ook zichtbaar. Maar toch, on danks het vele leed, dat deze alleenstaande vrouw met zich draagt, zit zij niet bij de pakken neer. Enkele jaren geleden is ze naar Texel verhuisd. Be kend met hotelwerkzaam heden vond zij hier een werkkring. Maar na verloop van W een jaar kreeg zij plan nen, die zij ook ten uit- voer wist te brengen: een eigen bedrijf. Wat vele Hollanders niet direct lukt, werd haar mogelijk gemaakt door mede werking van diverse instanties uit Den Haag etc. Ook de Kamer van Koophandel te Alkmaar verstrekte haar de nodige pa pieren. Wat er allemaal aan vooraf is ge gaan kon deze dame ons niet met droge ogen vertellen. De oude o.l. school te De Koog, die al weer enkele jaren de naam draagt „Her vormd Jeugdhuis" is weer van een ander naambord voorzien. Boven de deur staat met grote letters: Hongaars Restaurant „Budapest". De entree van dit gebouw is prettig. Frisse tafels noden tot zitten. Ook wij hebben geproefd wat deze Hongaarse de gasten voorzet. Nu, we moeten eerlijk bekennen, het is ons lang niet tegen ge vallen. Een typisch gerecht, die Hon gaarse Gulasch, maar ons bordje ging schoon leeg. Wij zijn vroeg in de middag gaan kij ken, want wij wisten dat deze onderne mende dame het nogal druk in haar zaakje heeft. „Dat had ik niet durven hopen", zo vertelde Juliana Bukowits. „Het is alleen jammer, dat ik geen bier mag verkopen, want bij dit gerecht hoort nu eenmaal een glaasje koud bier". „Misschien, dat U er bij bent als straks de vergunningen worden uitgedeeld", zo merkte onze fotograaf op. Inmiddels dronk hij gretig zijn colaatje op. Op de foto ziet U de gedienstige Renskje van der Veen, die haar klanten perfect weet te bedienen. De Koog is een eethuis ijker. Een huis waar een aparte sfeer van uitgaat. Waar men kan komen als men gedwaald heeft door duinen en langs strand, om de Gulasch of de Wiener Schnitzel te ge bruiken, of een portie Wese Welö weg te werken.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4