Cjroen 7wa in het harL, Texel heeft vanuit de lucht een interessant gezicht m Stand van de gewassen op ons eiland In het algemeen gunstige vooruitzichten b WOENSDAG 22 JUNI 1960 TEXELSE 74e JAARGANG No. 7464 Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn.pr. 2,25 p. kwart 25 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm De heer Hoqewind uit Assen was de eerste die gebruik maakte van de rond vluchten boven het eiland. Vol lot kwam hij terug, een ervaring rijker: Texel is vanuit de lucht ook mooi! Op bovenstaande foto ziet U hem met vlieger J. W. C. Beekmann. Zaterdagmorgen was het gezellig druk op het terras van het vliegveldhotel. De heer Kikkert was niet alleen bezig zijn gasten van het gebruikelijke kopje koffie te voorzien in het morgenuur, maar hij had ook bezigheden van andere aard. Vele toeristen wilden boeken voor een rondvlucht. Weldra moest de hotelier volgnummers verstrekken om de lief hebbers aan de beurt te laten komen. We hebben ons wel eens afgevraagd waarom er toch zoveel vogels op het eiland vertoeven. Niet alleen vertoeven, maar ook zo graag boven het Gouden Boltje zweven. Het is ons zaterdag duide lijk geworden: Texel is bijzonder mooi vanuit de lucht gezien Wij raden wet houder Roeper, de man van de ruilver kaveling aan, eens te gaan vliegen, dan kan hij zien wat er tot stand is gekomen. Een beeld dat wij, laag bij de grondse heden, normaliter niet te zien krijgen. Prachtig liggen de verkavelde percelen. De boeren kunnen met recht trots zijn op de resultaten. Zaterdag zijn dan de rondvluchen ge- SUCCES VOOR DE HEER J. VISSER EN ZIJN KOREN Zondag werd te Schoorl het concours van zangverenigingen in Noordholland gehouden. Twee Texelse koren namen deel. Advendo, De Koog zong in de tweede afdeling en behaalde met 217 punten een tweede prijs. Er zijn 224 pun ten nodig voor een eerste, dus dat scheel de niet zo veel. Het dameskoor van Den Burg zong in de afdeling Uitmuntendheid een verplicht en een vrij nummer. Er werden 233 punten behaald, dus kwamen de dames terug met een eerste prijs. Wij hebben even de cijferlijst van de jury bekeken. De heer C. Jonker schrijft o.m. „De bekwame dirigent laat steeds beschaafd zingen". De cijferlijst wijst dit ook uit. Voor opvatting behaalde de heer Visser voor het verplichte en het vrije nummer een negen. Advendo van De Koog zong als ver plicht nummer „Regina Coeli" en als vrij nummer „De Boerkens". De dames zon gen hetzelfde verplichte nummer en hadden als vrij nummer Adorama Te van Palestrina. Wij wensen de koren met hun dirigent geluk met het behaalde succes. GESLAAGD CONCERT Zaterdagavond werd in de Ned. Her vormde kerk te Den Burg een concert gegeven door „Die Haerlemsche Musyok- camer" onder leiding van de heer André Kaart. Het kerkgebouw was maar matig bezet. Veel toeristen, waar men aanvankelijk op gerekend had, waren er niet. Ook al de leden, die een abonnement hebben op de gehele serie van Stichting Cultureel Werk Texel, waren niet voltallig aan wezig. Zangeres van deze avond was Anette de la Bije. Vol bewondering hebben de aanwezigen haar zang beluisterd. Vooral het tweede nummer, concertaria „Praise of Harmony" was buitengewoon goed. Ook de andere solisten verdienen alle lof. DIENSTREGELING T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7 40 10.30 13.00 15.30 18.00 VanDenHelder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.30 10.10 16.00 18.25 VanDenHelder: 8.55 11.35 17.15 19.30 Met het m.s. „Koningin Wilhelmina" worden, voor zover weers- en bijzondere omstandigheden dit toelaten, de volgen de diensten gevaren: Op werkdagen: Van Den Helder: 8.15 11.00 18.15 Van Texel: 7.00 9.30 17.00 Op zon- en alg. erk. feestdagen: Van Texel: 9.00 11.45 17.00 Van Den Helder: 10.30 13.00 18.30 start. De heren van de N.V. Sinberg had den een dergelijke toeloop zeker niet ver wacht. Om even 10 uur vertrokken wij zaterdagmorgen uit de Parkstraat met de gedachte: We zullen wel de eersten zijn. Dat hadden we dan „puur" mis. Een veertig liefhebbers waren ons voor. De piloot J. W. C. Beekmann had het druk. De passagiers stapten in, de motor werd gestart en het toestel, een Saab-Safir van de Nat. Luchtvaartschool, rolde weg over het veld. Na verloop van enkele minu ten zagen wij hem achterop het veld draaien in de goede windrichting en wel dra stijgen. Waarheen? De piloot vliegt op verzoek Zegt U: Ik wil graag Den Burg van uit de lucht bezien, dan zet de piloot koers naar Den Burg. Maar zoekt U het rond de vuurtoren, dan wordt het noorden opgezocht. Ook de heer en mevrouw Hogewind uit Assen hebben zaterdag nog geprofiteerd van de rondvluchten. „En hoe vond U Texel vanuit de lucht mevrouw?" „O, reuze leuk, vooral in zo'n klein toestelletje. Het is alles zoveel leuker, zo intiem. Je ziet wat de piloot doet". „Wat heeft U gezien, mevrouw?" „Wij zijn de Slufter overgevlogen en hebben daarna de Schorren bekeken. Enig is het langs en over de Sluftervlakte te vliegen. Je ziet dingen die we tijdens onze vakantie nooit hebben gezien". „We komen hier al jaren, aldus de heer Hogewind, en hebben meermalen gevlo gen, maar deze vlucht is bijzonder pret tig". Ook de heer Hogewind was door de ruilverkaveling getroffen. „Alles ligt er keurig bij!" Zo zijn er het afgelopen weekend nog tientallen toeristen en ook Texelaars uit gestapt. Bijzonder enthousiast. De heer Van Harn had het druk. „Je moet er weer even aan wennen", zei hij. Hij had het niet alleen druk met de pas sagiers, die zich aan de regels moeten houden, maar ook met dc schapen. Er liepen honderden schapen op het veld, die niet de moeite namen om weg te gaan als het toestel weer daalde. Met een grote lap was de heer Van Harn in de weer de beesten een beetje te verjagen. Met ge noegen hebben we enkele uurtjes op het terras van het hotel doorgebracht. Het is interessant de gaande en komende lucht reizigers te horen babbelen. Maar één ding staat vast, bang behoeft niemand te zijn. Het toestel waar mee gevlogen wordt, staat onder strenge con trole. Om de 30 uur volgt inspectie en dinsdag gaat het toestel naar de vaste wal voor een zeer grondig controle. OPENING HOTEL-RESTAURANT „DE INSTUIF" Tijdens het afgelopen weekeinde is het nieuwe Restaurant van de heer en mevr. Bakker-Vermeulen in gebruik genomen. Ook deze nieuwbouw mag er zijn. Een prachtig geheel is verrezen op een terrein dat uniek genoemd mag worden. Toen zaterdagavond de lichtjes brandden was het een schitterend gezicht zo tussen de dennen. Het inter'eur is sfeervol. De bar domi neert en nodigt tot plaats nemen. De aannemer, de heer Venema, heeft dan ook alle eei van zijn werk. Met de ver lichting heeft men in deze ruimte veel bereikt, evenals met de kleurencombi naties. Zondagmiddag was het er druk. Niet alleen in het restaurant maar ook in de speeltuin. Honderden kinderen waren met Pa en Moe naar de speeltuin getogen en draaiden rustig in de molen. De speel tuin ligt er ook bijzonder fraai. Verscho len tussen bomen heeft men geen last van de wind. De heer en mevrouw Bakker startten slechts enkele jaren geleden met hun be drijf. Dat het direct „pakte", daarvan is deze laatste nieuwbouw een duidelijk bewijs. ZONDAG GEZELLIGHEIDSRIT Er bestaat flinke belangstelling voor de gezelligheidsrit, die door de Vereni ging voor Vrienden van het Paard wordt georganiseerd. Zondagmorgen om half elf vertrekt de stoet uit De Waal en zal om ongeveer 11 uur te Den Burg arriveren. Het is een gezelligheidsrit met passagiers. Er rijden ongeveer vijftien wagens mee; enkele passagiers kunnen nog geboekt worden. Opgave bij mevr. Keesom-Karsten. De Waddenruiters zullen de stoet voor af gaan. In de Dennen wordt de koffie pauze gehouden. Als het weer gunstig zal zijn, wordt het beslist een gezellige rit, gezien de attracties. GESLAAGD Onze plaatsgenote, mej. K. v.d. Struis, Den Burg, deed te Den Haag met goed gevolg examen voor lerares K. en O. met acte N XX. TWEE MAAL EERSTE EN TWEE MAAL TWEEDE De heren C Dros Bzn. en J. Kooger hebben zondag 12 en zondag 19 juni ceelgenomen aan een trial. De eerste werd gehouden te Breezand en de tweede te Zaltbommel. De heer Dros werd twee maal eerste van de junioren en de heer Kooger tweemaal tweede van de nieuwe lingen. E. Moojen werd tweede bij de nieuwelingen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, woensdag, consultatiebureau Woensdag 22 juni (heden) worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht tot vier uur. AGENDA STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 25 juni Den Burg, Wezentuin, Texels Jeugd mu siceert o.l.v. Jn, Visser. Oosterend, jubileum-feestavond sport vereniging Oosterend. hvuv b Vorige week vertelden we, dat de ge wassen er op de diepploegproeven goed voor stonden en beloofden U tevens een algemeen beeld van de gewassen op ons eiland te geven. O.g. schrijft dit overzicht op maandag 20 juni en dit houdt in, dat we met vreugde kunnen vermelden, dat ook de week van 12 - 18 juni weer niet geheel „droog" is voorbij gegaan. De laatste uren van deze week brachten ons een ongedachte bui, die op de meeste plaatsen van ons eiland 10 mm. en meer water heeft gegeven. Op zeer veel plaatsen waren de gewassen en vooral het gras land daar weer hard aan toe. Thans eerst enkele opmerkingen om trent de bouwlandgewassen. In de eerste plaats dit. De verschuivingen in de op pervlakte van de gewassen is in verge lijking met vorig jaar m i. niet groot. Vermeldenswaard is de uitbreiding van de oppervlakte vlas, terwijl de opper vlakte stoppelknollenzaad belangrijk is uitgebreid. Als gevolg van mindere vraag naar het product werd het laatstgenoem de gewas de laatste jaren minder geteeld dan in voorgaande jaren De oppervlakte suikerbieten is ook dit jaar voor ons eiland weer belangrijk, maar wij zijn van mening, dat er toch geen belangrijke uitbreiding is in vergelijking met vorig jaar. De granen Wij kunnen in het algemeen wel zeg gen, dat de stand van de graangewassen zeer bevredigend is. De wintertarwe is goed door de winter gekomen en dit is al een zeer belangrijke voorwaarde voor het slagen van dit gewas. Het gebeurt maar al te dikwijls, dat de wintertarwe in het voorjaar als gevolg van vorst- schade of wateroverlast al een stand heeft, die geen volle opbrengst mogelijk maakt. En dit is één van de oorzaken, dat de verbouw van wintertarwe op ons GEBRUIK (EN MISBRUIK) VAN DE NEDERLANDSE VLAG Bij verschillende gelegenheden is mij gebleken, dat in onze ge meente niet altijd op de juiste wijze wordt gehandeld met de Neder landse vlag. Reeds eerder heeft Z.K.H. Prins Bernhard uiteengezet, welke hou ding wij tegenover de Nederlandse vlag moeten aannemen. Zij dient n.l te worden gezien als het symbool van de eenheid en de onaf hankelijkheid van ons Koninkrijk. Daarom moet het als een gebrek aan eerbied vöor dit symbool worden gezien, als de Nederlandse vlag wordt gebezigd louter voor versiering of voor reclamedoeleinden Voor deze doeleinden kan men beter gebruik maken van vlaggedoek van andere kleur. Bij zonsondergang moet de vlag natuurlijk worden binnengehaald De ontplooide vlag mag nooit de grond raken; eveneens is het onjuist een vlag uit te hangen, die versleten of in hevige mate verkleurd of vervuild is. Ik doe een dringend beroep op alle Texelaars, bovenstaande richt lijnen in acht te nemen en ons rood-wit-blauw met ere te gebruiken. Texel, 16 juni 1960. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. ai Vorige week donderdag beleefde Texel plotseling een invasie van gasten, die wél voorzien was naar aanleiding van de krantenberichten over een vierdaags- lang weekeinde „bij de buren", maar waarvan een dergelijke overstelpende in tensiteit (ook elders in Nederland) niet was verwacht. Het unieke verschijnsel deed zich voor, dat de V.V.V.-Texel dit keer in midden- juni al een beroep moest doen op de slapersadressen. Overigens konden de gasten die niet besproken hadden, vlot weggeholpen worden. Er is geen sprake geweest van klachten. De informatiebureaux bleven tot tegen middernacht geopend; de gasten kregen bij het afrijden van de boot een circu laire, waarin hen werd aangeraden direct naar de V.V.V. te gaan. Het was als het ware een generale repetitie voor het top se izoen. Naar aanleiding van het bovenstaande hierbij nogmaals een oproep aan de zoge naamde „slapersleden" ons opgave te doen van het beschikbare aantal kamers en bedden. Vorige week is weer eens ge bleken hoe vlot wij kunnen werken als wij een goed overzicht hebben. Inmiddels is het zomerprogramma-1960 van de pers gekomen. Een groot aantal exemplaren is reeds onder de leden ver spreid. Zij, die voor hun gasten en klanten een exemplaar willen ophangen kunnen deze bij de V.V.V.-bureaux verkrijgen. Het eerste exemplaar gratis; het tweede tegen betaling van 0,50. Voorts zijn er ook gestencilde exem plaren van het zomerprogramma ver krijgbaar (ƒ0,10) voor verspreiding onder de gasten. Zoals zaterdag reeds in de advertentie is gemeld, is vanwege de overstelpende drukte de aanvraaglijst (A.V.L.) van vo rige week niet verschenen. Deze kunnen de leden thans vandaag of morgen tege moet zien, reeds gecombineerd met de lijst die anders eind van deze week zou verschijnen. Dus twee weken, gecombi neerd in één lijst. Tot slot een klemmend beroep op die leden, die hun contributie etc. over 1960 nog niet betaald hebben, deze direct te voldoen indien de kwitantieloper zich bij jr-.ry hen meldt. De kwitanties zijn in TY zee. Een vlotte medewerking zou Vwj/ de administratie op hoge prijs stellen. V.V.V.-Texel HANDELSREGISTER Onder wijzigingen lezen wij: Kleinhandelaren: P. Bruijn, Texel, Den Burg, Wever straat 35. Brandstoffenhandel enz. U. eig. bedr. w.v. door een v.o.f. P. Bruijn en Zn., Venn.: Bruijn Pieter (bep. bep.); Bruijn Maarten (bep. bep.) eiland niet zo veel meer te betekenen heeft. De landbouwers zijn meer overge gaan tot het verbouwen van zomertarwe, die de genoemde risico's niet heeft. Na een winter als de laatste vraagt men zich af of dit toch altijd juist is. Het staat wel vast, dat onder gunstige omstandigheden wintertarwe meer geeft dan zomertarwe. En de gunstige voorwaarden voor een goede opbrengst van de wintertarwe zijn zeker aanwezig. Intussen kunnen we wel constateren, dat ook de zomertarwe er goed voor staat. Op enkele plaatsen staat dit gewas zo zwaar, dat een regenperiode vóór de oogst zeker gevaar voor legering zou geven. Voor zomergerst geldt hetzelfde. De stand is goed en op verschillende perce len zelfs zeer zwaar. Zo bleek het op en kele bedrijven nodig om door een be spuiting met chemische stoffen, die een beschadiging veroorzaken de zomergerst af te remmen. De indruk is verkregen, dat de stikstofvoorraad in de grond dit jaar iets groter is dan normaal. Met een normale gift stikstof werd een zwaarder gewas verkregen dan meestal het geval is. Waarschijnlijk een gevolg van da droge zomer 1959 toen niet alle stikstof tot waarde is gekomen en de afgelopen eveneens vrij droge winter, waardoor weinig uitspoeling is opgetreden. De oppervlakte haver is ook dit jaar weer niet groot. De stand is minder zwaar dan van zomergerst. Winterrogge heeft een goede stand en voor dit gewas is het risico van verdrogen nu wel zo ongeveer verdwenen. Dit gewas komt er met de laatste bui wel. Zoals gezegd neemt het gewas suiker buiten een voor ons eiland belangrijke oppervlakte in. Mede een gevolg van het feit, dat in het droge jaar 1959 de op brengst van de suikerbieten nog niet te genviel. Ook het feit, dat suikerbieten naast het product, dat naar de fabriek gaat waardevol veevoeder in de vorm van loof en koppen geeft, begint steeds meer tot de veehouders te spreken. Het heeft hier en daar wel enige moeite gekost om de bieten boven het onkruid te houden. De arbeidsbezetting op de bedrijven was over het algemeen krap en op diverse bedrijven moest klein en groot bijspringen om de strijd met „de vuulte" te winnen. Het blijft één van de moeilijke punten bij de teelt van suikerbieten. Deze strijd heeft tevens bijna altijd tot gevolg, dat het aantal planten per bunder wat te laag wordt. Over het algemeen kunnen we echter zeggen, dat de bieten er goed voor staan. De bietentelers werden dit jaar gelukkig gespaard voor de schade, die vreterij van de bietenvlieg nu al enkele jaren heeft veroorzaakt. Het gewas aardappelen is ook dit jaar voor ons eiland weer zeer belangrijk. Dit ondanks het feit, dat 1959 voor diverse telers van consumptieaardappelen een grote teleurstelling is geworden. Dit voorjaar moesten diverse partijen als ge volg van onvoldoende vraag en het voor komen van „blauw" voor veevoeder wor den bestemd. En ik kan U wel zeggen, dat de rekening van de boer dan lang niet klopt. Ook 1960 heeft de aardappelverbou- wers al weer teleurstellingen gegeven. De opkomst van de aardappelen was op diverse plaatsen al niet ideaal. Men zag heel wat percelen, die vooral in hel begin zeer onregelmatig waren. De pootgoed- telers hebben handen vol werk hun par tijen vrij te maken en te houden van planten, die met een of andere virus ziekte zijn besmet. In diverse gevallen is afkeuring of verlaging van klasse voor gekomen. In verschillende percelen con sumptieaardappelen komen zoveel afwij kende planten voor, dat een topopbrengst niet mogelijk is. We mogen dus wel con stateren, dat het met de aardappelen niet allemaal „koek en ei" is. Met het vlas is het gunstiger verlopen. De eerste ontwikkeling en voor vlas :s dit zeer belangrijk was zeer gunstig. De opkomst was bijna overal ideaal. Zon der onverwachte tegenslagen mogen we voor vlas dit jaar rekenen op een goede opbrengst kwaliteitsvlas. Ook de erwten staan er goed voor. In een enkel perceel vinden we weer de sinds enkele jaren voorkomende „vroege verbruining", maar ook voor de erwten kan gezegd worden, dat de vooruitzichten gunstig zijn Hetzelfde geldt eveneens voor het stop pelknollenzaad. We menen wel te mogen zeggen, dat dit gewas op geen enkele plaats in Nederland in een naar verhou ding zo grote oppervlakte wordt ver bouwd. Hoewel het zeer moeilijk is voor spellingen te doen over de opbrengst van dergelijke gewassen, ziet het er toch naar uit, dat ook het resultaat van dit jaar weer een stimulans zal zijn om met de teelt van dit gewas door te gaan. Hiermede hebben wij de belangrijkste bouwlandgewassen besproken. In een volgend artikeltje iets over het grasland en de veehouderij. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 1