x~ Naar toeristenbelasting of schatkistsubsidie Gemeente Texel zoekt suiker oompje Pt VVV Pt v TEXEL v 21 juni DOODSPUITEN! Moet het Rijk de reclame maken Kveverland 2 nette meisjes huiskamer stoelen flinkewerkkracht meisje voor direct Woensdag Gehaktdag „SHELL" W-N IOI „SHELL" natrium-arseniat l« (Van onze belastingdeskundige) VOORDAT DE VAKANTIEGOLF weer over ons spoelt is het prettig te weten dat het vorig zomerseizoen voor ons land gunstig is geweest. Dat deelt ons de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, mee in haar jaarverslag. In 1959 bezochten ruim 30.000.000 buitenlanders ons land. Zij brach ten ons liefst voor f330 miljoen deviezen. Ongeveer 1.300.000 vreemdelingen kozen onze hotels als verblijfplaats, waardoor ruim drie miljoen overnachtin gen door buitenlanders konaen worden genoteerd. De AJti.V.V. is bijzonder verheugd over dit resultaat. Het toerisme brengt meer deviezen in dan export van onze belangrijkste nationale produkten. Van al die opbrengsten krijgt de schatkist ongeveer het vijfde deel, heeft de voorzitter, prof. Gelissen, ons voorgerekend. Hij stelde, dat de staat een geweldige op brengst krijgt uit het toerisme maar dat er anderzijds maar weinig voor Neder landse propaganda in het buitenland wordt geofferd. Subsidie is uit de tijd DE OPBRENGST uit deze heffingen verkregen, zou kunnen worden besteed aan de uitbreiding van de propaganda voor het Nederlands toerisme in den vreemde. Er zullen wel veel bezwaren kleven aan de toeristenbelasting en de protesten zullen wel niet van de lucht zijn. Ander zijds past een verhoging van de subsidie aan het toerisme zeker niet in de lijst van deze tijd. De schatkist moet waar moge lijk worden ontzien om een verlaging van inkomsten- en andere belastingen moge lijk te maken. Subsidiëring, van welke bedrijfstak ook, moet als uit den boze veroordeeld worden. Wanneer wij tenslotte nog lezen dat talrijke buitenlandse reisbureaus en zelfs officiële instanties zich beklagen over het gebrek aan hotelruimte in Nederland, dan is het vrij zinloos om ook nog een propaganda-machine aan het werk te zetten om mensen over te halen vakantie te houden in een overbevolkt land met een onvoldoende accommodatie voor vreemdelingen. Drs. HERMES. (Nadruk verboden). ZOALS OVERAL gaat ook bij het toe risme de kost voor de baat en dan vindt men het in kringen van het vreemdelin genverkeer maar schriel wanneer de A.N.V.V. slechts een budget ter beschik king heeft van 1,4 miljoen gulden per jaar. De concurrentie van andere landen is hevig, zo meent men. Wij zullen onze plaats als toeristenland niet kunnen handhaven als er niet meer propaganda wordt gemaakt. Deze wordt gedeeltelijk betaald door het rijk en voor de rest door het bedrijfsleven. Uit de uitspraak van piof. Gelissen is het duidelijk, dat de A.N.V.V. meer rijks- steun wenst om de toeristische propa- ganda-activiteit in het buitenland te ver groten. Is het verantwoord om hier zon der meer een beroep op de schatkist te doen? Het is juist dat een bedrag van 1,4 miljoen aan kosten maar schriel afsteekt tegen een opbrengst van 330 miljoen gul den. Normaal gesproken zouden die kos ten zgven a acht miljoen mogen bedra gen, omdat twee tot twee en een half procent normaal is. Te weinig HET BEDRAG is dus wel te laag. Het moet worden opgebracht door het rijk en het bedrijfsleven en dit betekent dat er van het bedrijfsleven niet zoveel steun komt voor de A.N.V.V. Ergens lazen wij dat vóór 1955 nog minder dan 200 mil joen gulden aan baten uit het toerisme werd verkregen. De toeristenindustrie is dus wel zeer in kracht toegenomen en het heeft stellig naar verhouding niet de positie van de A.N.V.V. versterkt. Van zelfsprekend doet het bedrijfsleven privé ook veel aan propaganda, maar de collectieve propaganda blijkt toch in een verkeerde hoek te zitten. Mag voor dit doel een beroep op de al gemene middelen worden gedaan? Wel symbolisch geloven wij, want ergens is ons toerisme een nationale zaak. Het is echter onjuist te stellen dat twintig pro cent van de toeristische baten in de schatkist vloeit en dat déarom het rijk meer aan propaganda moet besteden In doorsnee gaat van al onze inkomsten twintig procent naar de schatkist en soms meer. Kunnen de betrokken bedrijfstakken dan geen aanspraak maken op een flink bedrag voor propaganda-doeleinden in het buitenland? Wij denken aan ons bier, onze bloemen, onze zuivel. Op dit stra mien voortbordurend zou men kunnen zeggen, dat het toerisme ook profiteert van alle andere Nederlandse propaganda in het buitenland. Waarom toeristenbelasting? IN BEGINSEL moet elke gulden voor toeristen-propaganda besteed, uit de zak ken van de vreemdelingenindustrie ko men. De daartoe behorende bedrijven moeten zelf reclame maken en collectief de A.N.V.V. betalen op basis van vrij willigheid. Wanneer wij zien naar de ge groeide deviezenopbrengst van nog geen 100 miljoen in 1950 tot 330 miljoen in 1959, dan is de gestegen draagkracht van onze toeristenindustrie buiten elke twij fel verheven. Nu is het bij een financiering op basis van vrijwilligheid altijd zo dat een deel goedwillenden mede betaalt voor een aantal parasieten en daar strandt dan een dergelijke regeling op Daarom is een toeristenbelasting ook wel waard om overwogen te worden. Ook in het buiten land wordt een dergelijke belasting wel landelijk of plaatselijk geheven. Deze zou een geringe heffing per overnachting of een minimaal percentage van elke hotel- of restaurantrekening kunnen bedragen, want het hotel- en restaurantbedrijf pro fiteert van de toeristen het meest. Ook van een overnachting per kampeertent of caravan zou middels een toeristenzegel een kleine heffing kunnen worden ge vraagd. Zou deze toeristenbelasting lan delijk ongewenst zijn dan kan zij altijd nog provinciaal of gemeentelijk worden overwogen. ONDER DE POMP Zouwe de wethouwers hier een strepie foor hewwe? Hoe dot so? De wethouwer rijdt 's evends na zeuve uur nog wèl op sien brommer deur De Burg. LELIJK EENDJE GESNEUVELD De heer J. Kikkert, De Cocksdorp, reed zondagmiddag met zijn auto tegen de wagen van de heer C. v.d. Eijk. Dit gebeurde op de rechte weg nabij Sir Ro bert Peel. De auto van de heer Van der Eijk werd ernstig beschadigd en is later weggesleept. De heer Kikkert werd afge leid door een koppel eenden dat over de weg waggelde De verzekering dekt de schade. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 20 juni 1960: 1100 lammeren 4565; 8 biggen 4045; 8 nuchtere kalveren 6075. VREEMDE INHOUD Op het strand te De Koog werd een vat gevonden met onbekende inhoud. Een monster is door de politie opgestuurd naar het laboratorium. 't Is zomer, 't is zomer, De tijd van de dromer, Met lichte gedichten Op zeeën die lichten; Met verzen op kersen En strandgoed op-persen; Met liedjes op Grietjes En Ranja met rietjes; Met wijsjes op meisjes En vrijparadijsjes; Met oden op mode En bordjes „Verboden". De tijd van genieten En bloemen begieten; Van dwalen door dalen En ijslollies halen; Van waden en baden En koffers afladen; Van duinen en tuinen En body-bebruinen; Van zwemmen en tremmen En kinderen temmen; Van strandpak op zandvlak En spel in een zandbak; Van hitte en zitten En bromrijwielritten; Van pretjes, verzetjes En zomertoiletjes; Met heel veel bepakt En heel weinig hekleed: Met stof op de weg en Stof voor uw poëet. Huib de Rijmelaar LAATSTE AVOND „DE KIEKENDIEF Donderdagavond j.l. heerste er wel een enigszins weemoedige stemming in het dorpshuis te Den Burg. Het was de laat ste fotoclubavond van dit seizoen. De uitslag van de onderlinge wedstrijd „Vrij onderwerp" was als volgt: Mej. E. P. van Weert, eerv. vermelding Jan Vonk, promotie C. Mets, prijs B. v.d. Berg, 2de prijs Henk Boon, 2de prijs. Verder werd het een kleurentestavond. De heer Th. v.d. Snoek had n.l. met zijn 18 x 24 mm camera een serie kleurdia's met verschillende belichtingen gemaakt van de Focus kleurenproefkaarten. De opnamen van de kleurenkaarten werden nu vlak naast de echte kaarten op dezelfde grootte geprojecteerd. Men kon nu precies nagaan in hoeverre de kleuren met elkaar overeen stemden. Het bleek dat lang niet alle kleuren exact werden weergegeven. De opnamen, die op Agfacolor film waren gemaakt, bleken vooral de groene en de groen blauwe kleuren te licht weer te geven. Wellicht is dit bij de andere merken niet het geval. Interessant voor de leden om het zelf eens te proberen. De fotoreis naar Vlieland werd ver schoven naar zondag 3 juli. Voor deze Vlielandreis luidt de opdracht: Maak een zo volledig mogelijke reportage hiervan. Maak foto's, die iets zeggen. Het gaat hier dus niet in de eerste plaats om este- tisch goede plaat maar om het verhalende element dat een foto kan bevatten. Na tuurlijk kunnen ook niet-leden deze foto- reis meemaken. Wellicht komen ook zij tot de slotsom, dat het lid worden van de fotoclub het maken van betere opna men in de hand werkt. ANJERDAG 1960 U STEUNT HET CULTURELE WERK! Ook thans weer zal in de periode 20 juni t/m 2 juli a.s. een beroep op uw of fervaardigheid worden gedaan om mid dels de jaarlijkse collecte ten bate van het Anjerfonds het Nederlandse culturele werk te steunen. Het Prins Bernhardfonds en de provin ciale Anjerfondsen zijn uitgegroeid tot belangrijke steunpilaren van het cultu rele werk in Nederland. Ook plaatselijk werd meermalen een aanzienlijke sub sidie aan plaatselijke verenigingen toege kend. Vorig jaar mochten de fanfare korpsen D.E.K. te Den Hoorn en „Excel sior" te Oosterend nog een belangrijke subsidie van het provinciale Anjerfonds ontvangen. De aanschaffing van instrumenten blijft voor de korpsen een zware zorg en zelden doen zij hiervoor dan ook tever geefs een beroep op het Anjerfonds, dat echter ook slechts met mate kan helpen. Naast vele muziek- en zangverenigin gen werd in 1959 in Noordholland o.a. ook aan de navolgende instellingen een sub sidie toegekend: Stichting Gemeenschapshuis Zand voort; Algemene Speeltuinvereniging Diemen; Vereniging dorpshuis Heiloo; Afd. Den Helder van de Mij. tot bevorde ring der Toonkunst; R.-K. Toneelvereniging „Vondel" te Lutjebroek. Daarnaast steunt het Landelijke Prins Bernhardfonds tal van landelijke cultu rele evenementen en organisaties. Zoals U ziet is dit werk uw steun ten volle waard Ik ben de plaatselijke korp sen en waar geen korps is de plaat selijke collectanten en collectrices dan ook zeer erkentelijk, dat zij zich bereid hebben verklaard ook dit jaar aan het welslagen van de komende inzameling te willen medewerken. Door bij de komende Anjercollecte een papieren anjer of een fotokaart van het Koninklijk gezin te kopen vergroot U de subsidiemogelijkheden van het Prins Bernhardfonds en de provinciale Anjer fondsen. Ik wil de komende collecte dan ook van harte bij U aanbevelen. C. DE KONING, burgemeester Maandag en dinsdag zijn burgemeester en wethouders, gemeente-secretaris en directeur-gemeentewerken opgetrokken met enkele dagbladjournalisten. Texel is bewonderd enburgemeester De Koning heeft op duidelijke wijze aange toond wat er nog voor verlangens zijn bij onze gemeente. Reeds enkele jaren worden er posten van de begroting geschrapt. Posten van werken, die toch eigenlijk uitgevoerd j moesten worden, vooral nu het toerisme steeds toeneemt. Denk aan de zeer wei nige rijwielpaden, uitbreiding parkeer plaatsen, verbetering badaccommodatie te De Koog, Westerslag, Den Hoorn en De Krim, goede wegen daar naar toe, riole ring en zo staan er nog verscheidene pos ten op deze lijst, die eindigt met een bedrag van bijna 4 miljoen (ƒ3.961.600, De uitkering, die Texel uit 's Rijks kas geniet is matig. Dit zal nog minder wor den als straks de nieuwe financiële rege ling Rijk-Gemeente van kracht wordt. Met het oog daarop is het juist gezien van het gemeentebestuur dt dagbladpers hierop attent te maken. Via de pers is de gemeente dus op zoek naar een suikeroompje, dat voor al die (redelijke) posten op onze begroting over de brug zou willen komen. In het nummer van zaterdag komen wij hier op terug. Tevens is er gesproken over de betekenis van de mosselenvisserij voor Texel. TEXELAARTJES 3 regels 0,80; elke regel méér 0,20. Onder adrës te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Poekh.) en onder nr. 0,20 meer. Voor al uw vervoer Van Boven s Transport en Taxi-Onderneming. Bestel voor uw bagage een kleine vrachtauto. Billijk tarief. Oudeschild 53, tel. Den Burg 421 of 380 Voorheen en nu hèt adres voor U, Care! Schmidt, uw kleermaker. Boomkampstr., tel. 3815, Alkmaar. Elke week op Texel Nieuwe gegalvaniseerde golfplaten, lang 2,14 m., breed 0,68 m., per stuk ƒ6,A. v.d. Vis Zoon, Wilh.laan 17, tel. 256 Te k een kippenhok 5 bij 7 m. Loodssingel 9, Oude schild Grijze Rob da- mesportemonnee verloren Gaarne terug tegen belo ning. Inhoud f 10,- plus sleutel Zeis Ikon I 62690 - YNI „Mennohoeve" Te k een goed houten ledi kant met spiraal, War moesstraat 40 Te koop Fiat 500. Hollewalsweg B 144 'sav. na 6 uur Ver loren een polshorloge tus sen Den Burg en Midden- Eierland. Th. Bakker, Amalia, tel. Den Hoorn 275 Te koop puikbeste aard appelen 10 ct per kg, zo lang de voorraad strekt. J. Grisnigt, De Hal B 7 Anca kreeg een zusje wij noemden haar Nienke G. Kuyper N. Kuyper—Lieuwen Oosterend, Texel 20 juni 1960 Tijdelijk Parkzicht Den Helder Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Dirk Jacob J. C Janssen Janssen— van Maldegem Gery en Martha Oudeschild 79, Texel 17 juni 1960 Joop Blankevoort en Anna Weijdt geven u kennis van hun voorgenomen huwelijk op 6 juli 1960 nm 3 uur. Receptie van 16,30—17,30 uur in het dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild Velsen Noord van Diepenstraat 42 Oudeschild De Ruyterstraat 88 Voorlopig adres De Ruyterstraat 88 Oudeschild Ondertrouwd Jan Kievits en Frieda Visser De plechtige huwelijks inzegening zal plaatsheb ben op dinsdag 12 juli 1960 te 9,30 uur in de parochie kerk St. Joh.de Dooperte Den Burg op Texel. Texel, juni 1960. Toekomstig adres Adriaan v. Ostadestr. 1 11 Woerden Heden werd plotseling van ons weggenomen mijn lieve man en onze lieve vader en grootva der Jacob Keijser in de ouderdom van 56 jaar. A. H Keijser— Langeveld A. J. Keijser R. Keijser—Wiersma N. v. Sikkeleras— Keijser M. J. v. Sikkeleras M. Noordervliet— Keijser P. Noordervliet j. W. Keijser en kleinkinderen De Waal 73, Texel 18 juni 1960 De teraardebestelling heeft plaats gehad dins dag 21 juni te de Waal. Onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling die wij mochten ontvangen bij ons 12'/2-jarig huwelijk. A. Bakelaar G. Bakelaar-de Jong Aan allen die bij ons 25-jarig huwelijk hun be langstelling hebben ge toond betuigen wij onze hartelijke dank. W. Koning P. Koning—Kok De Laagte, Oudeschild Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de grote belangstelling bij ons 55-jarig huwelijksfeest ondervonden. D. Drijver N. Drijver—Kok De Hoorn 77, Texel Hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling bij ons 60-jarig huwelijksfeest onder vonden. IJ. Lap N. Lap-Bruin Den Hoorn 3 Laatste inlevering landbouwvakantie- bonnen '59-'60 op zaterdag 25 juni van 4 tot 6 uur bij C. Bos, Hollandseweg C. J. Barhorst, Haffelder- weg 5 TE KOOP wieg en kinderwagen A. E Hartman, Z. Eierland E 4 bij hoeve Padang. ruiter- en tollen- dragers Uit voorraad leverbaar DROS' SMEDERI) Telef. Eierland 229 Laatste Inlevering landbouwvakantie- bonnen 1959-1960 zaterdag 25 juni van 4-6 u Den Burg Joh. Gieles De Koog Joh. Henstra Oost P. Verijzer Eierland A. de Ridder Van 22 t.m. 29 juni is ons tel. nr 417 Den Burg Esso Ned. Depot Texel GEVRAAGD voor het seizoen eventueel in de vakantie Paviljoen Paal 9 Den Hoorn 2e zomerinlevering van Landbouw- vakantiebonnen op zaterdag 25 juni 1960 's avonds van 7—8 bij C. Zegers, Eierland C. Smit, De Koog J. Dijker, Den Hoorn B. v. d. Knaap, Den Burg M. v. Houte, Oosterend TE KOOP partij 2e hands in goede staat, zeer ge schikt voor zomerhuisjes Fa Frans Zegel Kz. Oudeschild tel. 419 GEVRAAGD; voor zo spoedig mogelijk Aanmelden bij kantoor van de Zuivelfabriek Een dracht, Texel GEVRAAGD voor direkt jongen voor de benzinepomp Dros' Autocentrale GEVRAAGD voor 2 ochtenden p week G. van Agteren Beatrixlaan 72 f 1,50 per 500 gram Slagerij Hogerstr. D. VISSER Vrijdagavond 24 juni, te beginnen om 20 uur in hotel „De Lindeboom-Texel" wordt met belanghebbenden gesproken over de uniforme toeristische bewegwij zering op Texel. Allen die borden langs de weg hebben staan, of deze nodig hebben, worden met klem verzocht deze ver gadering te bezoeken, opdat er snel gehandeld kan worden. Natuurlijk ook dit jaar weer: „SHELL" bestrijdingsmiddelen voor een „rke oogst I Vraag foHcHttafen aan de wederverkopers of bij Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. afd. Landbouwchemicaliën, Postbus 69 - 's-Gravenhage - tel. I8J4.00 Bovenstaande SHELL-stoffen zijn steeds mm verkrijgbaar bij Fa. A. BAKKER Azn., Oudeschild.

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 2