"4 Albert Heijn ZAANSE KOEKEN ij V TOMATENPUREE 2 blikjes 29 TOILETZEEP AARDBEIEN JAM POT CP CUSTARD AARDBEIEN V.V.V.-zomer- programma gereed U REIST Keetmeisje in Europoort maakt u het leven goedkoper! met Reis vereniging Oosterend maakte zijn jaarlijkse reis 100 gram heerlijk mals iggÊÊÊ goed HOUDBAAR BIJ 3 stukken selva 6 x GECONCENTREERD KWALITEITSGARANTIE Wanneer u een bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht die u er voor betaalde dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag vergoed. fijn geparfumeerd 25 ct per stuk Echte Oudhollandse lekkernij! In nieuwe verpakking met vershoudende binnenzak per doos NIEUWE OOGST PER U proeft de verse vruchten! 'ti Traktatie Vorige week dinsdag kwart voor vier startte reisvereniging Oosterend voor zijn jaarlijkse tweedaagse tocht, welke nu als einddoel Valkenburg had. De boot bracht het gezelschap en de bussen weer veilig over. Vanaf Den Helder ging het via Slootdorp en Middenmeer, Amsterdam en 4 e rotonde Utrecht naar 's-Hertogen- bosch,~waar in de „Postzegel" de koffie klaar stond. Op het tijdschema was een half uur ingelopen, maar deze werd weer verloren bij de brug van Roermond, waar vanwege een botsing van een vrachtwa gen met de brug het verkeer ruim 20 minuten was gestremd. Verder ging de reis voorspoedig en kwam het gezelschap op tijd in Valkenburg, waar in hotel „Bellevue" de koffietafel klaar stond en waar ook de nacht werd doorgebracht. In de middag werd de Gemeentegrot be zocht en met grote interesse bewonderd. Jammer, dat na het bezoek door een re genbui het programma gewijzigd moest worden. Maar de goede stemming bleef, vooral omdat de bussen voorreden en wij ons inscheepten om een rontritje te maken langs Margraten en terug in Val kenburg voor een bezoek aan de kabel baan. Natuurlijk moest hiermee een tochtje worden gemaakt. Ruim 6.30 uur werd gedineerd en in de avonduren werd door velen een bezoek gebracht aan het Sprookjesbos en het waterorgel. Na het ontbijt werden de volgende morgen nog enige bezienswaardigheden bezocht, waarbij ook de ruïne van Val kenburg met zijn uitzicht over de stad. Het is stralend zomerweer en node moet deze mooie plaats verlaten worden, want kwart voor elf start men weer voor de terugreis. Omdat men even vroeger is, wordt wat omgereden, zodat men ook de gebouwen etc. van de kolenmijnen van wat dichterbij bewonderen kan. Als men in Helmond arriveert, is er nog tijd ovei om te winkelen, maar om kwart over één is een ieder toch aanwezig in restaurant „De Burg" voor de koffietafel, die door allen woordelijk en letterlijk alle eer werd aangedaan. Tot slot van deze kof- fietafel, waarbij de reisvereniging voor 't laatst van deze twee dagen bij elkaar is, moest dan ook nog even officieel ge sproken worden. Voorzitter dankt dan ook eerst directie en personeel voor de keurig verzorgde koffietafel, met de wens nog eens in „de Brug" terug te ko men om van de prima verzorging te kun nen genieten. Vervolgens dankte de voorzitter, de heer Jb. Visman, de TESO, vooral beide chauffeurs J. Bruin en C. Duinker voor de prettige omgang etc., die volle lof verdient. Ook de leden dankend voor deze twee prettige dagen, werd even ingehaakt op de penningmeester, de heer M. van Houten, die een en ander op zeer accurate wijze heeft verzorgd. Een wens was er die voorzitter met grote nadruk hoopte te verwezenlijken, n.l. dat op de volgende vergadering alle, op het ogen blik aanwezige leden, present zouden zijn. Traditiegetrouw werd een schrijven voorgelezen op rijm van Sigarenmagazijn „De Luifel", waarbij een rokertje werd aangeboden als slot van de koffiemaal tijd. Door enige leden werd nog even be dankt voor de attentie en verzorging door het bestuur, waarna men weer aanstalte maakte om aan het laatste traject naar Texel te beginnen. Dit ging in een ruk over Utrecht, Amsterdam naar Volen- dam, waar een half uur werd gepauzeerd. Er werd prompt op tijd gestart voor het laatste stuk naar Den Helder, waar men precies half acht bij de boot arriveerde Het gezelschap werd moe maar tevre den op Texel gebracht, na twee genoeg lijke dagen van reis 1960. LAATSTE DEEL De serie „Ik leer breien" is compleet. Dezer dagen is nummer drie, het laatste deel, verschenen van de handige brei- boekjes voor schoolgebruik. Ze zijn ech ter niet alleen geschikt voor de les op school, misschien heeft U wel een kleine meid thuis die graag eens wat breit De genoemde serie, een uitgave van Inter nationaal Wol Secretariaat, Rokin 915, Amsterdam, is hiervoor uitermate ge schikt. Genoemde boekjes zijn in de meeste breiwolwinkels verkrijgbaar. Het zomerprogramma van V.V. V. Texel is weer een hele lijst van evene menten en belangrijke gebeurtenissen. Al heeft de samenstelling misschien langer geduurd dan vorige jaren, het ziet er weer aanlokkelijk uit. Enkele uitblinkers ontbreken niet Twee maal vermeld staat „The Dutch Swing College". Donderdag 11 augustus wordt een operaconcert verzorgd door een ensemble o.l.v. Gerard Holthaus. Hane Gruenhut en het orkest Johnny Ombach zullen in de Wezentuin verschij nen. Na afloop van dit optreden in het park zal een wijnfeest volgen in „De Oranjeboom". „The Birdland Combo" met Spaanse zang is eveneens een nieuw punt op het programma. Vanaf dinsdag 5 juli kunnen danslus- tigen weer iedere dinsdagavond terecht op het Bal Champêtre in de Wezentuin. In ieder dorp op het eiland zal een Texelfilm-programma met medewerking van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst worden verzorgd. Natuurlijk ontbreekt op het program ma niet het traditionele „Strijd om de man en de vrouw". De plaatselijke gebeurtenissen ontbre ken evenmin. Het 125-jarig bestaan van Polder Eierland, het 25-jarig bestaan van Sportvereniging Oosterend, klaverjas- toernooien, paardensportdag, een optre den van het Koninklijk Texels Fanfare, lampionoptochten en zo zouden we nog door kunnen gaan. Maar laten we be sluiten met de vermelding dat er ook in Casino te Den Burg gedanst kan worden. De toneelavonden zijn, gezien het pro gramma, geheel van de baan. De plaatse lijke vereniginen schrikken terug van de hoge kosten, die er mee gemoeid zijn. Dat dit door oudere gasten jammer wordt ge noemd, laat zich begrijpen. Lappie Knijn en het verdwenen standbeeld 25. Jonas keek zijn beide vrienden aan en wilde het beeld pakken, maar de notaris sprong er voor. „Neen meneer, dit beeld is van ons. U hebt het gevonden en we zullen U daar tezijnertijd wel een ere- lintje voor toekennen, maar het beeld blijft hier!" Jonas probeerde de notaris opzij te duwen, maar het kleine mannetje stond stevig op zijn benen. Lappie trok aan het vest van Jonas. „Kom nou Jonas, we gaan weg. Dit was niet het goede beeld, wel, dan hebben we pech gehad!" „Ja jonas, wat heeft het verder voor zin, je beeld komt nu in een museum met je naam er bij.suste Klop. „Een mooie boel hier!" liep Jonas mopperend de kamer uit. Op straat gekomen werd het drietal door het publiek met gejuich op de schouders genomen ARM GEBROKEN Oudeschild Mevr. Eelman-Bruin van Oosterend kwam maandag bij het verlaten van de boot te vallen, waarbij ze een arm brak. GEMEENSCHAPPELIJKE POLDERS ZORGT VOOR TRAP AAN DE HORNT Oudeschild Hoera de trap is er!! Vorige week hebben de Gemeenschap pelijke Polders een keurige trap gemaakt voor de baders aan de Hornt. Namens alle gebruikers hartelijk dank voor de vlotte wijze waarop aan hun verzoek is voldaan. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 16 juni 1960 Gevonden te Den Burg: herdershond; bruine kinderportemonnee met rits en 0,26; stel zwarte regenpijpen; paar brui ne motorhandschoenen; ballpoint en sleu teltje; V-i-damespantalon (rood); camera (Agfa Isolette); grijswollen vest; blauw kindervest; bruinlederen handschoenen; motorsleutel; witte rozenkrans; plastic pop met echt haar; blauwe damesjumper; balzak inh. strandattributen; paar blau we slippers; zonnebril; jongensbroekje (grijs wollen); sigarettenaansteker; zwar te vulpen; gouden broche (rond, oud mo del); paar zwartlederen wanten; kinder zonnebril met een gebroken glas; heren- laars; kinderbril (boven donker montuur); gebloemde ceintuur; Marokkaanslederen temonnee inh. ƒ1,25; grijslederen porte- temonnee nih. 1,25; grijslederen porte monnee inh. ƒ0,07; motorbril met groen glas; blanke sleutel aan kettinkje; blauw- lederen handschoen; ballpoint; blauw- rubberen opblaasbare zwemgordel; ha mer; zwart jong hondje met witte borst; autobloemenvaasje met beugel; plat bak- kersbroodmandje; rode knipportemonnee met ƒ15— a 20—. Verloren te Den Burg- donkergrijs jack met groen-grijze binnenvoering; blauwwollen kindervest; korte bruine jongensjas; geruite zijtas voor verpleeg ster; zwart-witte étui met 2 vulpennen, ballpoint en potlood; voetbalschoen; paar gele slippers; zilveren kettinkje in doosje; bruin kinderschoentje; wit damesvest; blauw kinder jack; kleedje; grijsgekleur- de schoudertas met inhoud; langwerpig hengselmand je; donkerblauwe jongens- coat met leder afgezet; lichtbruine da mesportemonnee met 85,en zieken- briefje; zwarte regenbroek; gouden zegel ring; goud doublé damespolshorloge met schakelbandje; roodlederen damesporte monnee met plm. ƒ40, grijswollen vest; bril in koker; rode suède portemon nee met plm. ƒ8,goudkleurige zonne bril met donkerbruin glas; bruine zonne bril in blauw-zwart-geruite étui. Gevonden te De Cocksdorp: combina tietang; vierdelige hengel; paar hand schoenen; regenbroek; rechter zwarte motorwant. Verloren: bruin dekzeiltje (3 bij 3 m.) Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. Z.D.H.-NIEUWS Het eerste elftal gaat zondag naar Oosterend om deel te nemen aan het HST-toernooi. Vorig jaar wonnen we de beker; dus jongens doe je best om de beker met succes te verdedigen. Vrijdagavond trainen voor de spelers boven de 16 jaar. Aanvang 8 uur. S.V. TEXEL Zondag 12 juni namen wij met 2 elf tallen deel aan de adspirantendag te Alk maar. Adspiranten a speelde een halve competitie met KW a en WVV a, adsp. b met Westzaan b en Geelzwart b. Ons nog zeer jeugdige a-elftal, het grootste deel van de jongens is pas 12 en 13 jaar oud, bracht het er niet slecht af; tegen KVV werd met 00 gelijk gespeeld, ter wijl van WVV met 32 gewonnen werd, na zeer spannende strijd. Het b-elftal speelde tegen Westzaan met 11 gelijk, maar verloor met 20 van Geelzwart. In de groep van a won KW de speldjes, door een beter doelgemiddelde; zij won nen met 40 van een ongeïnteresseerd spelend WW. Zondag 19 juni welpentoernooi van Alkmaarse Boys. Ook hieraan werd met 2 elftallen deelgenomen. A. was in een zeer sterke groep ingedeeld, maar onze jongens brachten het er toch heel behoor lijk af; zij eindigden, samen met de favo riet Alcmaria, op de tweede plaats. De uitslagen waren Beverwijk a-Texel a 11; WB a-Texel a 10; Alcmaria a- Texel a 01; Texel a-WFC a 00; Zil vermeeuwen a-Texel a 01. Het slot was hier erg spannend, Texel won van Alc maria en Beverwijk, overigens geheel van slag, versloeg WB met maar liefst 50. Doordat WFC in de laatste wed strijd door een blunder van de overigens uitstekende Alcmaria-keeper met 11 gelijk speelde, kwam WB toch nog met 7 punten bovenaan. Van de andere groe pen waren de winnaars Alk. Boys, OSV en Bergen. De finale ging tenslotte tussen VVB en Bergen, waarbij Bergen winnaar werd. Van deze jongens wel een prach tige prestatie. Van het b-elftal hadden wij eigenlijk meer verwacht. Tijdens ons eigen toer nooi werd er beslist beter gespeeld. De uitslagen waren hier: Beverwijk b-Texel b 00; VVB b-Texel b 10; Alcmaria b Texel b 0—1; Texel b-WFC b 0—2; Zil vermeeuwen b-Texel b 00. De jaarvergadering wordt gehouden op maandag 27 juni a.s., aanvang kwart over acht in hotel „De Graaf". rustiger en prettiger als u voor uw bootovertocht of treinreis vooraf plaatsbewijzen baalt bij de V.V.V. FEUILLETON: door H.A.N.S. 42. Een weinig opgemonterd liep Christa om het monument heen en verlustigde zich in het kleurige panorama van het glanzende water, omzoomd door het hel gele zand en het groen der bomen en be groeide duinen van het recreatiecentrum „Kruininger Gors". Beschut door de dui nen en verscholen in het prachtige groen genoten daar tienduizenden mensen, in hun eigen gebouwde zomerhuisjes, van de zuivere lucht en de vrije natuur. Zo af en toe werden de geruchten, dat ook dit centrum van plaats moest veranderen, sterker. In de toekomst zouden de hoog ovens de atmosfeer bederven. Maar met de steeds nieuwe en veranderlijke plan nen over de bestemming van de omge ving, was niemand nog in staat zich over dergelijke nieuwtjes op te winden. Er kwam een zekere gelatenheid over alle belanghebbenden. Sociologen gebruikten in hun rapporten reeds het woord fata lisme, wanneer ze de gemoedsstemming van de bewoners van het eiland bespra ken. Christa kon zich echter deze hou ding zeer goed indenken. Met de miljoe- nenwerken als achtergrond kwam er een gevoel van machteloosheid over je, ver mengd met de wetenschap, dat al dit werk een levensvoorwaarde voor de wel vaart van je land betekende. Bovendien, wat had haar strijdvaardigheid opge bracht? Hoogstens een kort uitstel van executie. De mensen, daar in hun vakantieoord hadden gelijk, dat ze hun genoegens nog niet lieten bederven door gissingen en steeds nieuwe visies van eerzuchtige plannenmakers, maar voorlopig het bruin worden van hun huid veel belangrijker vonden. Als een wijze, oude wachter keek al eeuwenlang de vuurtoren „Het Stenen Baken" uit over zijn veranderde omge ving. Men had de scheuren in de vier kante, lompe toren wat gerestaureerd en zijn leven, als historisch monument wat gerekt. Aan zijn voet was sinds kort het kleine kogel-gloei-oventje, waarvan de fundementen tijdens afgravingen waren ontdekt, volgens gegevens uit de oudheid weer opgebouwd. Alles geweldig interes sant en romantisch, maar voor hoelang Zittend op de rand van het monument haalde Christa enige malen diep adem Al de mensen, die daar aan de overkant hun vakantie doorbrachten, hadden in hun dagelijks leven beslist ook met zor gen te kampen. Heel zeker zouden er ook teleurgestelde jonge harten onder hen zijn. En toch bleef de wereld onverstoord draaien, het aan jezelf overlatend, het le ven dragelijk te maken. Ook al belette de pijn in je hart met volle teugen van het leven te genieten, je moest vooruit. Ze moest van lieverlede een keus in het le ven maken. Zou ze haar studie weer op nemen en doorgaan voor lerares land bouwkunde? Ze had feitelijk nooit andere ambities gehad dan huisvrouw worden, zomaar gewoon echtgenote en moeder, met belangstelling voor vele zaken, die nu niet direct van huishoudelijke aard waren, maar waardoor haar blik op het leven verruimd zou worden. Trouwen moeder worden Tja.daar voor moest je iemand vinden, waarmee je een harmonische verbintenis aanging. Zou ze Helsingen aanmoedigenZe wist, dat ze nooit die alles omvattende en verterende liefde voor hem zou voe len, die als een laaiende vuurzuil bezit van haar nam toen ze Roel ontmoette. Maar zag ze het niet te romantisch? Wer den alle dingen op de duur niet alle daags? Langzaam voelde Christa zich een weinig getroost en trachtte een bepaald plan uit te stippelen waaraan ze in de toekomst houvast zou hebben. Ergens moest ze een steunpunt voor haar ge dachten vinden, dat haar in staat stelde de oude resolute Christa te worden. Geen getwijfel, geen gebedel om liefde, maar een streven, dat recht op het doel afging. Alleen.dat doel moest ze kiezen en dat was nu juist het punt waarover ze struikelde. Telkens als ze Roel uit haar gedachten wilde bannen, voelde ze iefs van verraad van haar liefde en zei een klein stemmetje, dat ze zichzelf maar iets wijs maakte Peinzend bleef haar blik rusten op de op het water deinende bootjes, die ge meerd lagen aan een grote aanlegsteiger Deze steiger was gebouwd voor het aan voeren van materiaal bij het herstellen van de, door de watersnood geteisterde dam. De steiger was nu een welkome aanwinst voor de watersport op het Brielse Meer, die hand over hand toe nam. Zelfs prinses Beatrix had op haar jacht „De Groene Draek" meermalen dit mooie water doorkruist. Als door de bliksem getroffen schoot Christa ineens recht vooruit. Star keek ze naar een der glanzende bruine bootjes, dat hel glimmend in het bewegende water spiegelde. Diepe rimpels trokken in haar voorhoofd. Als een slaapwande laarster keek ze naar haar shawl, die luchtig om haar hals hing. De shawl had- ze na de explosie uit de struiken ge trokken Een fractie van een seconde was toen haar aandacht getrokken ge weest door een stukje bruin glanzend hout, dat even zichtbaar werd. Direct daarop gleed het losgeslagen zand over het vreemde voorwerp heen. De hout soort en de kleur van het deinende bootje haalde dit moment opeens levendig voor haar geest. Toen had ze het beleefd, als iets dat ze vast moest houden in haar gedachten, maar de verschrikkingen van de ontploffing hadden de overhand ge kregen en daarna was al haar gemijmer aan Roel gewijd. Nu wist ze weer duide lijk wat haar destijds had geschokt. Het nietige stukje gladbruine hout, dat even zichtbaar was geweest onder het weg vloeiende zand, had de diefstal in haar geheugen gebracht van het kistje siera den, dat uit de verlaten boerderij was gestolen, toen zij allen naar de tewater lating van het Iraanse schip waren gaan kijken. Wat ze daar in een ondeelbaar ogenblik had aanschouwd, was beslist de bewaarplaats van de kostbaarheden van haar gestorven moeder Hoe overstuur was ze geweest, zich niet eerst te verge wissen, dat werkelijk haar eigendom daar verborgen was. Misschien was het kistje nog niet opengebroken en wachtten de dieven op een goede gelegenheid de sie raden van de hand te doen. Dan moest ze er onmiddellijk weer naar toe. Maar de avond viel reeds en als de misdadigers van de ontploffing zouden hebben ge hoord, kwamen ze waarschijnlijk pools hoogte nemen, uit angst, dat hun gesto len waar gevaar liep ontdekt te worden. Wat zou ze tegen een of meer geweten loze schurken moeten beginnen? Weifelend deed ze enige stappen naar voren. Betty schraapte ongeduldig met haar hoeven. Christa dacht snel na. Het v/as beter, dat ze hulp ging halen. Mis schien konden de dieven wel op heter daad worden betrapt, dan was de omge ving gelijk van dat kwaad verlost. Meer dere diefstallen veroorzaakten nog steeds onrust onder de bevolking. Geen zaken man, die na een drukke dag zijn geld in huis durfde te houden. Het leek wel, of er altijd iemand op de uitkijk lag, die precies wist, waar een flinke buit be haald kon worden. Ondanks diepgaand onderzoek wisten de sluwe boeven uit handen van de politie te blijven. Een van de zegeningen van de vooruitgang, dacht Christa bitter. Vroeger gingen de mensen van het eiland slapen zonder dat de deuren van hun huizen gesloten wa ren. Afijn, ze zou de politie verwittigen van haar vondst en zo men haar gegevens te vaag zou vinden, om handelend op te treden, zou ze er zelf op af gaan. Nu ze innerlijk zoveel had te verwerken, had ze de herinnering aan haar moeder meer dan ooit nodig. Al moest ze haar leven in gevaar brengen, ze zou niet rusten al vorens ze zekerheid had over de aanwe zigheid van het kistje. Het kon geen ge zichtsbedrog zijn geweest. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1960 | | pagina 4